De Nieuwe Texelsche Courant No. 4804 473te Jaargang Woensdag 10 Jan. 1934 Q Grepen uit de izet-Belastingwet. Wan 'Greek tot week Rumoer in Roemenie. Moskou spreekt,... Nieuwe storm in het Oosten. TEXELSCHE COURANT! ii Komen we thans aan de fabrikanten, '2e groep, die leveren aan particulieren. Deze zijn niet verplicht facturen uit te schrijven en voor het geval ze dat wel doen, moeten op die facturen geen om zetbelastingzegels worden geplakt. Deze fabrikanten wordt n.l. door de Inspecteur een aanslag opgelegd over het algemeen over ieder kalenderkwartaal (hierop zijn op verzoek weer uitzonderin gen). De gegevens voor die op te leggen aan slag kunnen zoowel mondeling als schrif telijk door de Inspecteur worden ge vraagd. De fabrikant zal in bedoelde aan gifte een opgave moeten verstrekken van: a. het totaal aan verkochte goederen over dat kwartaal, waarover omzetbelas ting verschuldigd is en wet afzonderlijk van die goederen waarover 10 pet. en die waarover 4 pet. moet worden berekend. b. het totaalbedrag der belastbare goe deren, waarover de fabrikant voor zich ot zijn gezin voor eigen gebruik heeft be schikt. Begrijpelijkerwijze zal dit voor velen op schattingen moeten berusten, omdat het ondoenlijk zal zijn in de boekhouding de verkoop en te splitsen In: a. vrijgestelde goederen, u. belastbare goederen, naar 10 pet., |naar 4 pet. c. niet nader verwerkte goederen, waar van reeds omzetbelasting is betaald. Wanneer de boekhouding niet onmid dellijk de hiervoman bedoelde splitsijng' aangeeft, dient in de vorm van eene berekening te worden opgemaakt waar over de omzetbelasting moet worden be taald voor het invullen van het aangifte-' biljet. Deze berekening moet twee jaren na de eerste Januari die volgt op het kwar taal, waarover de berekening heeft plaats gehad, worden bewaard. Het aangiftebiljet moet worden ingele verd binnen 5 dagen na afloop van het kwartaal, waarover de opgave plaats heeft ot wanneer het aangiftebiljet eerst na af loop van het kwartaal is ontvangen, bin- |men 7 dagen na de dag der uitreiking. Van het vorenstaande kunnen echter worden vrijgesteld die fabrikanten, d:e voor geen grooter bedrag dan voor f 1000 per jaar aan zelf gefabriceerde goederen aan particulieren verkoopen, waarover de omzetbelasting zou moeten worden be taald .mits over de grondstoffen de om zetbelasting reeds is betaald. Hieronder vallen dus alle bakkers, die jaarlijks voor niet meer dan f 1000, dus gemiddeld niet meer dan f20 per week verkoopen aam eigen gemaakte beschuit, koek, koekjes, gebak, etc. Alle caféhouders, die voor niet meer dan hoogstens f 20 per week verkoopen aam koffie, thee, chocolade en verder zelf klaar gemaakte spijzen en dranken. Alle drogisterijen, die voor niet meer dan f20 per week een zelf bewerkte ar tikelen verkoopen. Om deze vrijstelling te verkrijgen, die veel moeite bespaart, moeten belangheb benden een verzoek richten tot de Inspec teur der Invoerrechten en Accijmsen te den Helder. 'Modeltonmilieren verkrijgbaar bij de-Rijksontvanger 'te den Burg. De Kamer van Koophandel te Alkmaar maakt belanghebbenden erop opmerkzaam dat alle afleveringen van 'goederen door handelaren em winkeliers, die op eemigerlei wijze fabrikant zijn in de zin van de Om- zethelastingwet aan de heffing van de om zetbelasting zijn onderworpen, indien deze goederen deel uitmaakten van hun han delsvoorraad op I Januari 1034. Abt.kei IS eerste lid ten 2o, is op deze goederen NIET van toepassing. Met het vaststellen der verkoopprijzen dient hier mede derhalve rekening te worden gehou den. Een winkelier in damesconfectic b.v., die tevens een atelier heeft, moet voor zijn OEHEELE voorraad op I Januari j.l. na aflevering nog omzetbelasting voldoen. Deze handelsvoorraden zijn echter niet belast, indien de fabrikant overeenkomstig art. 4 vergunning heeft tot scheiding van zijn bedrijf in een fabrieks- en hamdels- afdeeling. Inlichtingen worden verstrekt ten kantore der Kamer voornoemd. BLOEMBOLLEN KWEEKERS. Volgens artikel 10 le lid van de Om- zetbelastingwet, kan een fabrikant vergun ning krijgen om hulpstoffen, zooals brand stof, e'lectrische energie en verpakkings middel, die hij bij verwerking of bewer king van goederen in zijn bedrijf moodig heeft, in te slaan, zonder dat wegens de levering op de invoer daarvan omzetbe lasting of invoerrecht ingevolge deze wet wondt betaald. Dit beteekent voor bloem bollen kwee kers en b roeiers, dat zij vrij dom van omzetbelasting of invoerrecht kunnen krijgen voor die hulpstoffen,, welke feitelijk onder de Omzetbelasting vallen. Practisch komt dat hier op neer, dat liet' arlibc'l STEENKOLEN daarvoor alleen in aanmerking komt, omdat MESTSTOF FEN, zoowel natuurlijke als kunstmatige, buiten de Omzetbelasting vallen. Andere hulpstoffen van eenig belang worden n et gebruikt. Het eenige waar nog aan ge dacht zou kunnen worden is het artikel RIET, doch daar wordt geen vrijstelling voor gegeven, omdat riet betrekkelijk lang als dekkingsmateriaal meegaat en meerma len kan worden gebruikt. 'Vrijstelling wordt verleend voor kisten en papieren zakken, touw, spijkers en bandstaai, mits gebruikt ais verpakkings middelen en bestemd voor EXPORT. leder, die zoo'm vergunning wenscht, richt zich daartoe met een ongezegeld ver zoek tot die Inspecteur der accijnzen te den Helder. is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4 ct. rtÜVERTENTlES: 1-5 regels 60 ct.,- iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer 1/2 uur later.) 11 12 13 14 15 16 17 Jan 3,25 4.55 6,11 7,19 8,20 9,10 9.51 LICHT OP RljWlELEN en RI|TUIGEN 4 34 ZATERDAGAVOND. Hevig is in de laatste dagen van het jaar Roemenië geschokt. Een jong man. heeft de minister-president doodgeschoten. De politieke inoord, zoo imhaemsch op de Balkan, is in Roemenië geen gebruik. Daarom heeft deze daad des te grooter opschudding verwekt. Aanvankelijk kon het de schijn hebben, alsot slechts drie jonge lieden verantwoordelijk waren voor 'deze aanslag. Het ziet er thans echter naar uit, ot' hooge personages in de IJzeren Gairde, de nat.-socialistische orga nisatie van Roemenië, daaraan medeplich tig zijn. Er wordt nu gemeld, dat generaal Constacusino gevangen is gezet, omdat de daad bij hem thuis besproken en beraamd zou zijn. Aanleiding tot de aanslag zou Duca gegeven hebben, door de IJzeren Garde, die zich schuldig had gemaakt aan daden van terreur en aan programs tegen, joden, te verbieden. Op liet oogenblik is een scherpe vervolging ingesteld tegen de leden van deze organisatie. Naar ge meld wordt, zijn Teeds 1400 'hunner' (aan gehouden. Nog wordt de klopjacht voort gezet. De bevolking is gewaarschuwd, dat streng diegene zal worden gestraft, die leden van de IJzeren Garde bij zich thuis, verborgen houdt. De koning zal stellig nog te meer op een strenge onderdrukking der beweging hebben aangedrongen, nadat bekend geworden is, dat het plan bestond ook mevrouw Lupescu, de machtige vrien din van Koning Karei te vermoorden. Het heet, dat ook Titulescu op de lijst van, de „ter dood veroordeelden" voorkwam. Roemenië heeft in Duca een man van groote beteekenis verloren. Hij was een krachtige, zeer begaafde en algemeen ge achte persoonlijkheid. Na de terugkomst van de koning heeft hij een verzoening tusschen de vorst en de liberalen weten te bewerken. Tevens was hij de kampioen voor de intieme samenwerking dei' Kleine Entente. HET REGEERINGSGEBOUW te Boekarest, het centrum van de ongere geldheden, welke zich de laatste weken in Roemenië hebben voorgedaan. Moskou toont naar het Westen een vriendelijk gezicht. Molotof en Litwinof hebben tegen het einde van het jaar rede voeringen gehouden, die in het biezonder te Parijs zeer gunstig zijn opgenomen. Litwinot waarschuwde er voor, dat, als Duitschland de veroveringen, die in Mein Kampf en ook in het memorandum van Houdt U aan het BAYER-KRUIS! /I A Als U een geneesmiddel koopt, weiger dan elk risico I Als men U Aspirin aanbiedt beneden den prijs, bedenk dan, dat men, waar men met den prijs knoeit, wellicht ook met het geneesmiddel heeft geknoeid. Weiger beslist Aspirin beneden den prijs of met geschonden ver pakking I Let goed op het Bayer- kruis en op den oranje band 'auislos van 20 'lobl. 70 cl*, en oranJezak|et van 2 lobl. 6 10 cl*. Hu gen terg. ter Loiidenschc conferentie werden geëischt, ging uitvoeren, liet niet alleen bij Russisch gebied zou blijven. Te gen de Duitschers zelf betuigde hij, dat zij de om vriendelijke stemming van Rus land alleen aan hun eigen daden, en die hunner agenten, hadden toe te schrijven. Aan hun staatsinrichting lag liet niet. Was Rusland niet de beste vrienden met het fascistische Italië, en andere t'ascistiscli geregeerde landen? Biezonder vriendelijk was hij tegen Frankrijk gestemd. De ban den met dat land zouden hechter worden, naarmate de toestand in Europa kritieker weid. Litwinof verzekerde zijn Russen, dat geen verandering van regeefing in Frankrijk eenig gevaar zou kunnen (^le veren voor die vriendschapsband. Recht streeks dreigend was hij daarentegen te genover de Japanners. Hij herinnerde nog leens aan de woorden van Stalin: Rusland verlangde van niemand slechts een duim breed grond, maar het zou ook niet (.lid- den, dat een ander van een duimbreed, Russisch gebied bezit nam. Men kon uit die woorden weer vernemen, hoe hoog de spanning tusschen beide landen in het Verre Oosten gestegen is. Vroeger had Rusland Japan zoozeer vertrouwd, zei Litwinof,dat het zijn grenzen in Oost- Azië bijna onverdedigd had gelaten. Nu was dat anders geworden. Terwijl Litwinot zoo sprak, was een nieuwe storm bezig op te steken in het Verre Oosten. Men moet zich afvragen waarom de Japanners de Oost-Chinee- scbe spoorweg maar niet van de Russen hebben gekocht, toen dezen hem te koop aanboden en de spoorweg waarschijn lijk voor een schappelijke prijs te krij gen wa§. Want nu blijft hij een oorzaak van gevaarlijke wrijving. Op 28 Decem ber zijn te Tsjang Tsjoem, de hoofdstad, van Mantsjoekwo en tegelijk het einde van het Russisch gedeelte van. de lijn, 25 Russen, in dienst van de spoorweg, ge vangen genomen. Zij worden beschuldigd van spionnage. Dat die beschuldiging uit de lucht gegrepen is, zouden we niet gaarne beweren, fn die wereld spiunneert reeds onder normale omstandigheden, iedere Rus en iedere Japanner zooveel als hij kan. Hoe zal het zijn, nu de spanning zoo hoog gestegen is. Het was de regee ring van Mantsjoekwo, die de Russen had laten oppakken. Moskou heeft dat niet op zich laten zitten. Het heeft loslating geëischt van zijn dienaren. Tsjang Tsjoen heeft geantwoord, dat liet de Russen niet zou vrijlaten, maar hen integendeel zou fusilLeeren, als zij werkelijk gespionneerd bleken te hebben. Daarop hebben de Rus sen 25 Mantsjoekwoërs op Russisch ge bied opgepakt, onschuldige menschen; en zij dreigen ook ben dood te schieten, als de 25 Russen dit lot ondergaan. Wij zien hier weer het 'Onsympathieke gijze laarsstelsel toegepast, dat aan de barbaar- sche gebruiken van de middeleeuwen her innert. Zullen de Japanners-toelaten, dat de regeering van Mantsjoekwo zich hier door laat intimideeren Het is een ge vaarlijk conflict, gegeven de bedenkelijke spanning, die er toch heerscht, en de des perate stemming, waarin zekere Japan- sche officieren in die wereld schijnen te verkeeren. Deze elementen zijn nu ver sterkt, doordat de Japansche regeering de officieren, die de ex-premier Fnoekai hadden vermoord, en daarop gratie had den gekregen, in Mandsjoekwo in dienst heeft gesteld. N V. T. E. M. Voorkom bevriezen van uw rui- ten door een electrisclie raamver- warmer. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of binder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van J. Blom Jz. te Oudeschild om in het perceel' kada straal bekend in sectie D., no. 1953 zijn broodbakkerij te mogen uitbreiden, door hen voorwaardelijk is ingewilligd. Mede, dat een verzoek van C. R. Keij- ser en Co., te den Burg, om in liet per ceel, kadastraal bekend in sectie C., no. 1303 een graan- en zaadschuon Jerij en sorteerinrichting te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is toegestaan. Mede, dat het verzoek van G. Duimker, te den Hoorn, om in het perceel, kada straal bekend in sectie F., no. 1237 zijn broodbakkerij te mogen uitbreiden, door hen voorwaardelijk is toegestaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 5 Januari 1934. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B DORT De Secretaris, (ONKFP MOND- EN KLAUWZEER. Met het oog op het heerschen van liet mond- en klauwzeer onder het vee, raden Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel een ieder dringend aan de MELK TE KOKEN. Het gebruik van ongekookte melk le vert gevaar op voor de gezondheid. Texel, 16 October 1933. Burgem- en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. DE BESTE JOCKEY. De bekende Engelsche jockey Oordon Richard heeft op de laatste rennen le Chepstow alle wedstrijden gewonnen, een prestatie, welke sinds 1882 door niemand anders werd geleverd. Dit jaar alleen Iheeft hij reeds 212 paarden tot Je over winning geleid. Daarvoor geniet hij ook een jaarlijksch inkomen van f180,000, on danks zijn 28-jarige Leeftijd. II.... zijn idealen! Velen rekenen daartoe „veilig verkeer". Het ligt toch zeker niet aan u, wanneer dat een ideaal blijft? RIJDT VEILIG.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1