Gemengd Nseuws N.V. T. E. M. 0 Verdrijf de ergste kou in uw 0 0 slaapkamer met eern Straalkachel. 0 0 Cieen onaangename lucht, walm 0 0 en vocht. 0 Kweekersoentrale er mede in kennis wor den gesteld dat, indien toch saneering zou plaats vinden, de voorkeur werd, gegeven aan teeltbeperking (geen vernies tiging). Bij inlevering zou het gewenscht zijn ,dat minder ingeleverd behoeft te worden, naarmate minder crocussen zijn1 uitgeplant. 'Behalve Lissefbroek en Texel zal ook Uitgeest, waar veel crocussen geteeld wor den, wel tegen saneering stemmen, meen de de heer Parlevliet. De kans leek hemi danoolc niet groot, dat het plan ten uit voer zou worden gebracht. Op voorstel van de 'heer J.Vlaming werd besloten Texel te Lisse te doen vertegen woordigen. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren M.D.Dijt en S.J.Flens. Ben collecte tot dekking der reis- en, verblijfkosten, bracht f 14,53 op. Hierna volgde sluiting door de voorz., die echter in 'het belang van de Texelsche bollenteelt de aanwezigen nog met klem in overweging gat te zorgen voor GOEDE BEMESTING. GOEDE SORTEERING. GOEDE HUID. We hopen met de heer Leber, dat deze vergadering vrucht moge dragen. Examens. Onze plaatsgenoot, de heer D. J. Roe per Jz., slaagde een dezer dagen te Schoonhoven voor het diploma-,,Hasco- relief" met de aanteekenimg „zeer goed". We merken hierbij op, dat met iiasco- ineeren een nieuwe techniek voor binnen,- decoratie wordt aangeduid. Het hasco- reiLief treedt in de plaats van behangsel* tegels, enz. en ontleent zijn naam aam de fa. H. A.Scbreuder en Co. te Schoonho ven, welke „hasconeer-cursussen" met stijgend succes organiseert. BIJBELTENTOONSTELLING. Iin aansluiting op ons voorloopig be richt van Woensdag omtrent de Bijbel- tentoonstelling, gehouden in de N.H. Kerk alhier op Dinsdag, Woensdag en Don derdag 1.1. deelen we nog 't volgende mee. In zijn openingswoord verwelkomde Ds. Van der Leer in het biezomder Burge meester Ooft, de beide wethouders en de vertegenwoordigers van de TexelsChe scholen, van wie Ihij hoopte, dat zij gele genheid zouden vinden om met hun leer lingen deze tentoonstelling te bezoeken. Hartelijk dank vooral bradht spr. aan Ds. Visser, die in de voorbereiding van; deze tentoonstelling het grootste aandeel had. Het was vooral Ds. Vis, die hem;' hierin bijstond. Aan heeren kerkvoogden, werd dank gebracht voor het afstaan van het kerkgebouw. Wie verwachten hier beroemde origimee- len van bijbels en bijbelsChe kunst te zul len aantreffen aldus sprak Ds. Van der Leer moeten we teleurstellen. Daar toe zoudt ge u naar ihet Louvre te Parijs de Pinacotheek te Miinchen, de Sixtijm- sche capel te Rome (Michel Angelo) moe ten begeven. Toch is hier veel, dat de volle aandacht verdient. Veel ook, dat door Texelaars is ingezonden en wegens de zeldzaamheid groote waarde heeft. Dank ook voor deze medewerking. Spr. besloot inet de wensdh, dat deze expositie zou bijdragen tot verhoogde be langstelling voor het Boek der boeken, de Bijbel. Onder leiding van Ds. Visser hebben we Woensdagmiddag, toen het minder druk was dan op de avond van de opening* leen rondgang gemaakt langs de vele ta fels mei boeken en platen, welke het schip van het kerkgebouw grootendeels vulden. Oorspronkelijk zou de omloop hiertoe worden gebezigd, maar dat zou, aan de algeheele indruk stellig af breuk- hebben gedaan. We zagen een afbeelding van eenigc pa gina's uit de Codex Vaticanus, een der oudste handschriften (anno 300)ook van de alleroudste Hollandsche bijbel (anno, 1350), berustende in de Kon. Bibl. te den Haag. E>e oudste op Texel aanwezige bij bel is de kanselbijbel van de N.'H. kerk [alhier. Hij dateert van 1702. Echter hebben we ook exemplaren van 1716 en 1719 van Texel gezien. Van de bijbel, verschenen, in 1855, zijn er op Texel nog verschei-i dene. In de lijst van inteekenaren komen ook verscheidene namen van ingezetenen voor. Bijbels met platen waren er vele. Hoe met het voortschrijden der boek drukkunst ook de kleurendruk zich ont wikkelde, viel duidelijk op. Ook van boe ken, verband houdende met de bijbel, wist het bestuur er eenige bijeen te brengen, waaronder zeer oude en merkwaardige. Groot was de collectie platen, tegels en schilderijen, met bijbelsche voorstellingen; het waren vooral reproducties van werken van Albr. Diirer, Rembrandt, Burman, Toorop en Van Gogh, die in het biezon- der de aandacht trokken. Jeugdbijbeis waren er te kust en te keur, ook uit vroeger jaren. Als de beste beval Ds. Visser aan de kinderbijbel, be werkt door Van den Hulst. Hiervan ver scheen een beknopte, goedkoope uitgave voor 90 ct. De bijbel werd ons getoond in de grondtaal, het Hebreeuwsch, maar ook in diverse vertalingen, in de Leidsche ver-i taling (van wijlen prof. Oort, de vader van onze Burgemeester), in de vertaling van prof. Obbink, in de vertaling van Luther, in het Eriesch, het Esperanto, enz. Aan wezig was een gedeelte van een geheel nieuwe vertaling, ondernomen door het Ned. Bijbelgenootschap. Zeer interessant was de z.g. Indische collectie, waar we bijbels en fragmenten uit de bijbel aantroffen, vertaald in het Noemfoersch, DajaksCh, Boegineesch, Maleisch, Timoreesch, enz. Veelal is zoo'n boek het levenswerk van een zendeling, die groote moeilijkheden moet overwin nen, alvorens hij zich met de taal van tie: Timoreezen, 'Boegineezen, enz. vertrouwd heeft gemaakt. Dan was er nog een tafel met leer middelen, waarvan men zich bij het gods dienstonderwijs bedient (modellen naar gegevens uit de bijbel van een tabernakel,, synagoge, graf, 'molemsteenen, enz!) als mede een afdeeling bijbels, in 'de meest verscheiden uitvoering, waar ook bestel lingen konden worden gedaan. Donderdag werd de tentoonstelling ge sloten. Ze wend over het geheel druk be zocht en werd zoo een succes voor de nog jonge afd. Texel van het Nederl, Bijbelgenootschap. Pde Procureur-Generaal, liet duurste adres om te hoonen, dat uw auto niet in orde was. Een goede reparateur is „toch voordeeliger". RIJDT VEILIG. DE KOOG. Kamphuis—J. H. Geus. Naar we vernemen is de Iheer J. H. Geus voornemens om op een perceel grond aan de Koogenveg onder de Den- (nen, (een pad naar dit perceel ligt juist naast de woning van de 'heer J. Zijm) een, groot „kamphuis" te stichten. Geruime tijd is de heer Geus reeds eigenaar van' bedoeld perceel. Het gebouw zal van steen en wel in 'ni kruisvorm opgetrokken worden. De afme tingen zullen 35 bij 30 meter bedragen. Het „kamphuis" zal bevatten: een con versatiezaal, twee slaapzalen, elk met eein oppervlak van plm. 50 vk. M. (aantal bed den nog niet bepaald), toiletten, groote keuken, bergplaatsen voor rijwielen, ten ten, enz. Het gebouw zal niet door de heer Geus zelf worden geëxploiteerd. Voor de ex ploitant worden een aparte woon- en slaapkamer ingericht. De bouw zal geheel geschieden naar de eisch van de tijd. Stroomend water zal iniet ontbreken. Bij het gebouw zal 6Va H.A. kampeerterrein beschikbaar zijn. Naar men ons meedeelt, hoopt men liet [gebouw met Pinkster in gebruik te kunnen inemen. Het wachten is op een gunstige beslissing van de Schoomheidscommisie en B. en W. OUDESCHILD. Beducht voor stormschade. Tengevolge van het zeer ruwe weer der laatste dagen heeft Dinsdag een twee tal sleepen (2 sleepbooten en 9 aken en tjalken) op weg naar den Helder, een schuilplaats in de haven moeten zoekem Ook een groote passagiersboot van de Holland-Firiesland-Groningen-lijn, die de dienst Lemmer-Amsterdam onderhoudt, kon 't tegen de elementen niet bolwerken. Dc kapitein zag geen kans de groote boot (plm. 10 M. langer dan de Marsdiep) met de kop op de wind te houden en liep daarom Woensdag voor alle zekerheid de haven binnen. Donderdag is de boot weer vertrokken. De haven was tengevolge van dit bezoek geheel vol. Alleen voor de Marsdiep werd een plaatsje opengehou den. Illlll LANDBOUW EN VEETEELT. SCHAPEN-UITVOER NAAR BELG1E. We lezen in het Handelsblad: Men vestigt er onzje aandacht op, dat het met de uitvoer van schapen eenigszins zonderling gesteld is. Reeds geruime tijd vóór Nederland deze uitvoer beperkte, had België de invoer van schapen gecontingenteend. Ons land kon dus daar een bepaalde hoeveelheid plaat-i sen, die niet nóg eens vastgesteld be hoefde te worden van Nederlandsche zijde. Dit nu is wèl geschied en het eigenaardige zou zijn, dat de beide hoe veelheden lang niet met elkaar kloppen. Die van Nederland is n.l. veel kleiner dan die van België Het gevolg zou zijn, dat de Ned. exporteurs veel minder naar België kunnen uitvoeren, dan dit land van hen zou willen toelaten. Wij hoorde in dit verband de verhouding 1 4 noe men. De vraag of het Nederlandsche be lang met een dergelijke regeling gediend is verdient zeker onder oogen te worden gezien. (Wij zouden echter eerst willen we ten ot het inderdaad met die uitvoer zoo gesteld is. Red. T. C.) POOLVLUCHT. We deelden reeds mee, dat de Ameri- kaansc'he vliegers Ellsworth en Balchen een vlucht zouden maken over het Zuid- pool-vasteland. Woensdag lazen we echter iin de dagbladen, dat hun toestel in een spleet van een ijsveld geraakt is. Het iraakte beklemd en werd hopeloos ver nield. Ons kiekje toont beide vliegers bij de aanvang van de voorgenomen tocht. Het expeditieschip heeft de terugreis naar Dunedin aanvaard. Volgend seizoen beter. MAARSCHALK BALBO. Maarschalk Balbo is Maandag onder groote geestdrift der bevolking te Tripoli, aangekomen. We behoeven er zeker niet ;aan te herinneren, dat hij de man was* -onder wiens leiding een ItaliaansCh lucht eskader naar Chicago en terug vloog (de vlucht kostte 7,442 miljoen lire). N.V. T. E. M. 0 Voorkom bevriezen van uw rui- ten door een electrische raamver- 0 warmer. Uit de dagbladen van Woensdag: ER BESTAAN plannen voor aanleg van een vliegveld en bouwen van een Sport paleis op een terrein tegenover liet sana torium Zonnestraal te Hilversum. VEERTIG stamboek-koeien en zeven stamboek-stieren zijn uit Leeuwarden naar Palestina verzonden. OP 1 JANUARI wanen in ons land 62000 stuks rundvee (alle drachtige koeien) door de C.R.C. opgekocht en af gemaakt. Gemidd. prijs f120. Voor 15 Mei moeten 140,000 stuks zijn opgeruimd. DE AARDBEVING in M. en O.- Br.- Imdië heeft honderden dooclen en duizen den gewonden geëischt. Vele bruggen ver nield, het treinverkeer voor een doel stil gelegd. DE KROONPRINSES van Monaco, is gewond bij een vliegongeluk en in een hospitaal opgenomen. EEN BOBSLEDE met drie personen, die zooveel vaart kreeg, dat zij niet meer te besturen was, is bij Wasach verplet terd. Twee dooden, een zwaargewonde. DE DUITSCHE schrijver Ludwig Remn (o.m van „Oorlog") is veroordeeld we gens hoogverraad; 21/2 jaar gevangenis. CIRCUS-Sarasani komt 26 of 27 Jan. voor een maand te Amsterdam. Achter het Stadion in een goed verwarmde tent. WOL. 15 Jan.: Te Auckland op de 2e veiling prijzen plm. 30 pet. hooger dain bij de openingsveiling. Het aanbod werd na genoeg geheel verkocht. Duitschland was de voornaamste kooper, maar ook Brad ford en Japan alsook Frankrijk deden zich goed gelden. Te Sydney werden van de heden geveilde 10,909 bn. 10,315 bm. verkocht. De kooplust weder levendig., vooral van Japansche zijde. De beste wol len weder het meest begeerd, maar ook alle andere soorten zeer vast in prijs. Lauoerton (Tasmania): Van de heden al hier in veiling aangeboden 18,000 bn. werd ruim 95 pet. verkocht. Vooral Bradford toonde levendige belangstelling, doch van de fijnere wollen werd een groot deel gekocht voor het Continent, met name voor Italië. Perth: Voor de heden aan geboden 25000 bn. was er van alle zijden levendige vraag en prijzen liepen algemeen 15 pet. boven die van de vorige veiling alhier. WOL. Bij de opening der serie veilin gen te Londen waren de prijzen ten volle 15 a 20 pet. hooger, vergeleken met die der Deoemberveilingen. SLECHT WEER schijnt de ramp met het Fransche vliegtuig Emeraude te heb ben veroorzaakt. Hevige storm, regen en sneeuw, felle bliksem. Volgens anderen zou de antenne van bet vliegtuig met een electrische draad in aanraking zijn gekomen en zoo in brand zijn geraakt. DE HAVEN van Rabat (Marokko) is voor alle scheepvaart gesloten, doordat de 'havenmonding door hevige regens plot seling is verzand. Verscheidene schepen kunnen niet vertrekken. IN ZWEDEN zijn bijna 800 onderwij zers werkloos. De kweekscholen mogen voorloopig geen nieuwe leerlingen opne men. STORMEN en wolkbreuken hebben in de Oranje-Vrijstaat groote schade aange richt. Hagelsteenen, zoo groot als tennis ballen doodden 4000 schapen. De oogst werd vernield. Schade 45000 gulden. TE CHAUTELLERHAULT kwamen op 2000 M. twee Fransche militaire vliegtui gen in botsing. Een der vliegeniers slaag de er in de grond te bereiken. De andere sprong met een parachute uit zijn machine Het scherm opende zich echter niet, zoo- dat hij te pletter viel. TORGLER, Dimitrof en de twee an dere Bulgaren uit het Rijksdagproces be vinden zich nog steeds in gevangenschap. Torg'ler is naar Berlijn overgebracht. Zijn verblijfplaats wordt geheim gehouden. Aan zijn vrouw werd eenvoudig medege deeld, dat hij uit Leipzig weggegaan was. Aan de moeder van Dimitrof werd ver klaard, dat haar zoon een gevaarlijke com munist was en voorloopig niet kon wor den losgelaten. OP HET EILAND Sapoeli bij Madoera is een hevige amoeben-dysenterie-epide- mie uitgebroken. 10S gevallen werden reeds geconstateerd, waarvan 7 met doo- delijke afloop. ENGELAND heeft opdracht gegeven tot bouw van 8 torpedojagers. Kosten per stuk 288,000 pond. Uit de dagbladen van Donderdag: TE KINGSMA Dille is een 9-jarig meisje door een rukwind iin een sloot ge waaid en verdronken. TE AMSTERDAM is de con ferencier-liedjeszanger C. P., te Bloemen- -daal, die over een inkomen van f56000. belasting betaalde, maar dat in werkelijk heid f176,000 bedroeg, tot een onvoor waardelijke gevangenistrat vain drie maan den veroordeeld. DICHT bij Stalingrad (Rush) werd '0 passagierstrein door een goederentrein versplinterd. 300 personen werden ge dood ot gewond. UIT PRINCIPIEELE overwegingen heeft Duitschland besloten om niet aan de Vülkenbondsvergadering deel te nemen. TE WEERT heeft een 16-j. jongen zijn 35-j. oom, die bij zijn vader en moedert inwoonde en liet gezin enkele malen be dreigd had, na een korte woordenwisse ling met een revolver doodgeschoten., DE DUITSCHE Spoorwegen zullen een draadloos-sein-systeem invoeren, waar door de machine tot op U/2 K.M. afstand in contact kan blijven met de sei-nwaChters DE AARDBEVING in Britsch-Indië eischte 100 dooden en 1000 gewonden. Materieele schade zeer groot. Alleen bij 'Pat-na meeds 4000 huizen verwoest. TUSSCHEN SJANGHAI en Tsingtao hebben zeeschuimers een Chineesch s.s. overvallen. Zij hadden zich als passagiers ingescheept. Zij dwongen de kapitein het schip naar een baai bij Swatau te brengen^ waar zij met hun buit eu 9 rijke passa giers als gijzelaars van boord gingen. Het schip kon daarna zijn reis vervolgen. ALLE naar het buitenland uitgeweken Duitschers, mogen, voor zoover zij niet laan de „gruwel- en op'hitsingcampagne" tegen Duitschland hebben meegedaan, t-e- nigkeeren. Marxistische kopstukken enz. moeten echter onmiddellijk naar een con centratiekamp. BIJ ELANDAFONTEIN is een schitte rende diamant gevonden. Er is reeds 75000 pond voor geboden. TUSSCHEN BRUSSEL en Lier zijn in een dijk van het riviertje <je Nethe vijf bressen geslagen. Een krachtige wind stuwde het water het land in. Over groote afstand staan de landerijen blank. Illlll® Waarmee is een leger in oor- IIHII+ logstijd te vergelijken? vroeg de lillll® sergeant. Illlll® Met een bioscoop, sergeant, Illlll® antwoordde de recruut. Illlll® Met een bioscoop? vroeg de Illlll® sergeant. Waarom met een bios - Illlll® coop? Illlll® Omdat het beste plaatsje ach- llllli® teraan is, sergeant, antwoordde de Illlll® recruut. P 0®

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2