N.V. T. E. M. Verdrijf de ergste kou in uw 0 slaapkamer met een Straalkachel. Geen onaangename lucht, walm en vocht. AVRO-AVOND. Reeds werd namens het Avro-Actie Co mité meegedeeld, dat alle kaarten voor de a.s. Avro-avonid wanen uitverkocht. Iin verband met de vele aanvragen is nu evenwel nog door een andere rangschik king van de stoelen zooals een adv. in dit nummer vermeldt voor luister vinken. op vertoon van hun Avro-diploma nog een beperkt aantal kaarten te be komen. Vandaag nog koopen wordt drin gend aangeraden. LEZING OVER JAPAN DOOR GERARD PILGER. De eerstvolgende Nutsavond is bepaald op Woensdag a.s. Het belooft 'n interes sante avond te worden, want het zal de de heer G. Pilger zijn, die dan voor de Nutsleden hoopt op te treden. Een paar jaar terug heeft hij hier een z.g. Chi- neesche avond verzorgd, welke algemeen zeer in de smaak is gevallen. Ditmaal zal hij over Japan spieleen, welk land juist in deze dagen zoo zeer in het cen trum van de algemeene belangstelling staat. Daar de 'heer Pilger jarenlang in Japan woonde, kunnen wij ons bij voor baat van een echte Japansdhe avond ver zekerd houden. De vele lichtbeelden, welke hij vertoornen zal, zullen zeker tot het sucoes veel bijdragen. Bouwvergunningen. Sinds onze vorige opgaaf verleenden B. en W. deze vergunningen: Weverstraat, bijbouw lunchroom, P. de Graat; de Koog, kamphuis, W. Burger en G. Mic'hels; Gerritsland, garage, M. Koorn Cz.; Westermiemt, vergrooting sdhuur, M. Koorn Cz.Koogerstraat, bij bouw woonhuis, Jn. Witvliet Pz.War- moesstr., verbouw werkplaats J.C. Roe per; de Koog, woonhuis niet winkel, R. Daalder Lz.Eierland, woonhuis met ga rage, T. Buis Pz.; den Burg, woonhuis, Adr. Huisman Cz.; de Koog, schuur, Huib de Ridder; de Koog, woonhuis met winkel e;n garage, S. v.d. Vis. Mededeelimgen llillll van Texels BioscoopnTheatcr Pijnlijke Kloven LIJST VAN INGESCHREVENEN voor de Dienstplicht, lichting 1935. Trap, Gornelis Buys, Reijeir Kalis, Cocnelis Jan Helsloot, Jac. Anne De Porto, Thimotheus Joh. Kiewiet, Jan De Ridder, Alb. Huizinga, Arie Bruin, Pieter Bruin, Jan Bakker, Adr. Hopman, Joh. De Ridder, Coin. Boon, Dirk Bakker, 'Herrn. De Ridder, Abr. Arie Verseput, Jan Joh. Koopman, Jam Trap, Jan Witte, Martinus Kalf, Jacobus Verberne, Jan Halsema, Bernard us De Jong, Andries Commandeur, Willem G. Roeper, Pieter Corn. Plaatsman, Jac. De Boer, Hendrik Visser. Wilhelm Van Beek, Waltherus Van Heer waarden, Jac. De Bloois. Pieter Van der Zee, Jan Prins, Hendrik De Jong, Adam Boerhorst, Dirk Eelman, Teumis Zegers, Conn. Jan Lagerveld, Conn. Witte, Joh. Zijm," Simon Vlaming, Maarten P. Donker, Hessel Jan 'Van Lenten, Jan Keijzer, Joh. Jac. Eelman, Conn. Mantje, Arie Van Heerwaarden, Simon Zuidema, Jan Gomes, Reijer 'Joh. De Waard, Corn. Keijzer, Jac. Hutjes, Daniël Kees, Adriaan Boom, Joh. Tiheod. Badoer, Dirk Kunst, Dirk Pieter Acht-en-twintig van hen hebben vrij stelling wegens 'broederdienst aangevraagd DE ZEE ROEPT. Ter aanvulling van ons uitvoerig be richt in vorig nummer nog een enkel woord De Telegraaf schreef van deze film: De Zee roept is een film van sterke semsatiomeele aard, maar het sensationeels blijft binnen de grenzen der mogelijkhe den, daarom is deze film een kunstwerk dat gedragen wordt door de artist Heijn- rich George. Diep-menschelijk is hij in zijin spel, ook in zijn woede in de oei, als hij het formulier moet onderteekenen, dat hij het best maakt en gezond is. De uitbeelding van stille smart, als hij in zijn Ihuis terugkeert en hij hoort dat zijn vrouw dood is en ziet dat zijn kind voor hem vlucht, is de mensch als hij door smart verpletterd wordtHij zegt niets, hij maakt geen enkel gebaar, maar zijn pose heeft iets beklemmends. Trouwens het geheele werk wordt met een sublieme ingetogenheid en soberheid gespeeld, waardoor de film „De zee roept" op een hoog artistiek peil staat. Te den Haag werd de gala-voorstelling in het Trianon-Theater o.m. bijgewoond door Ministers Verschaick en Verschuur, de Garnizoens-commandant van den Haag, Baron Van Voorst tot Voorst, vele leden van le en 2e Kamer, enz. De aanwezigen toonden groote belangstelling voor- het pakkende filmdrama en kwamen onder de indruk van het prachtige spel van Hein- rich George. GAAT DEZE FILM ZIEN. Houtvcrkooping Staatsbosdhbeheer. Van bevoegde zijde verstrekt men ons dit veilingbericht: Veel koopers. Vlugge verkooping tegen goede prijzen. Totaal opbrengst f1412. OUDESCHILD. ginter Nos". We geven hier de inhoud weer van het too nee Is pel „De schaduw van het Oos ten", opgevoerd door bovengenoemde too- neelvereen. (Zie ook ons nr. vain Woens dag j.l.) Het stuk tracht ons een indruk te geven van de in Indië nog steeds heerschende toestanden, van de strijd tusschen blank en bruin. AI is de inlander nog zoo knap, hij zal steeds aan allerlei vernederingen blootstaan. De strijd gaat hier tusschen de blanke ondernemer en de Indo (zoon van blanke vader en bruine moeder), die door de kennis van zijn vader en de trots van zijn moeder een positie tracht te ver overen doch hierin door de blanke wordt gedwarsboomd, omdat hij de moed heeft de gelijke van de blanke te willen zijn. We maken kennis met de heer Loeff, directeur van een suikerfabriek (H.Tim mer), overtuigd van zijn superioriteit en van de minderwaardigheid van de inlan der. Zijn zoon Rudolt (Jn. Boom) admini strateur van de onderneming is bezield met dezelfde gedachte als zijn vader. De dochter Mary (N. de Graaf) is echter uit ander hout gesneden en tempert steeds de uitvallen van haar vader en broer te genover liet andere ras. Aanvankelijk gaat alles goed, totdat Rudolt', terneergeslagen door eenige mis lukte pogingen om een nieuwe suikermo len te fabrioaeren, gaat boemelen. Daartoe aangespoord door een valsche vriend, Georges van Hoven (J.Timmer), een los bol, die in Holland voor niets deugde en nu op Indië is losgelaten. Zijn leus is: weinig werken en veel vendienen; de ma nier komt er niet op aan. Hierdoor Iaat Rudolf zijn werk in de steek en de situatie verandert spoedig. Op de onderneming werkt n.l. een Indo, Oessin Veltman genaamd (R. Boom), die zich door groote ijver en plichtsbetrach ting een positie heeft verworven. Wanneer hij bovendien de machine fabriceert, waar aan Rudolf vergeefs heeft gewerkt, vreest de vader, en terecht, dat zijn zoon door de Imdo; in zijn carrière zal worden ge schaad en hij probeert hem zijn plannen afhandig te maken. Wanneer een groote geldsom noch dreigementen helpen, be dient Loeft zich van een zaakwaarnemer Smoorman (Jn. Bakker), een geweten loos individu, die de 'lieer Loeft nog van vroeger kent. Deze slaagt evenmin.'Wan- |neer de Indo zijn plannen met de direc teur wil bespreken, weigert deze botweg. Veltman stuurt zijn plannen dan naar de commissarissen en beklaagt zich tevens over de behandeling. De toestand wordt nu zeer gespannen. De Indo toont echter zijn goede zijde, door ondanks alle tegen werking Rudolt'te redden uit de'handen van Smoorman, die schuldbekentenissen van them heeft via zijn vriend Van Hoven. Hij toont Rudolf het karakter van zijn vriend, die smadelijk wordt weggejaagd, doch Smoorman 'laat hem niet met rust. De Indo besluit ook dit te regelen, vooral daar hij ondertusschen vriendschap heeft gesloten met Mary. De directeur is ech ter zoo hard als steen en besluit de Indo,, kost wat kost, weg te werken. Maar dan wordt plotseling een telegram bezorgd, waarin staat, dat Veltman tot adjunct-di- teur is benoemd, de positie waarop de SPIONNAGE. De Japansche spraakleerares Sihishiru Tokuda is bij te terugkeer uit Sjanghai naar Japan op grootsche wijze gehul digd wegens aan haar vaderland als spionne gedurende de Mandsjoerijsche oorlog bewezen diensten. Als boerin ver kleed wist zij voor Japan achter tal van strategische geheimen te komen. vader voor zijn zoon had gerekend. Ru- dolf is door de edelmoedige houding van Veltman zeer getroffen en feliciteert hem dan ook. Mary is eveneens blij, doch de be leed i gen de houding van de directeur doet Veltman besluiten, van de betrekking waarvoor hij zoo had gewerkt, af te zien. Hij zegt te zullen vertrekken, doch dit is te veel voor Mary, die verklaart hem lief te hebben. Veltman, die deze liefde be antwoordt, weifelt. Plotseling komt echter Smoorman bin nen, die door de heer Loeft de deur was uitgejaagd, en thans, om zich te wreken, aan Veltman verklaart, dat Loeft zijn va der is. Deze geeft dit toe en er volgt een hevige scène. Loeft Sr. is echter door de onverwachte gebeurtenissen murw gewor den en wanneer hij zijn bruine zoon be looft, samen met hem te willen werken, om zooveel mogelijk liet onrecht goed te maken, zijn ras aangedaan, verzoent de zoon zich met zijn vader. De verhouding met Mary, die nu zijn zuster is, verandert nu echter geheel. Hij heeft de vader ge wonnen. doch de dochter verloren. Al les goed en wel, meneeren, Maar li weet het: recht is recht; Is het wonder, dat de visscher Vreedzaam voor zijn leven recht? Door de Zuiderzee te sluiten Graaft u ons een vissohersgraf. Door een nieuwe prachtprovincie Pakt u ons ons broodje af. Wel was het een schamel broodje, Maar wij deden het er mee: Wie had dus de meeste rechten Op dat stukje Zuiderzee? Moet ik mij nu 's winters warmen Aan het brandhout van mijn schuit? Maak ik van mijn zeil eein tentje En leet ik van roof en buit 'k Sta bekend als vlijtig werker, Als een goed, godvruchtig man; Men kan mij m'n zee ontnemen, Maar ik neem geen aalmoes an. Heeren! laat mij zoo niet achter, Denk eens aan mijn oude dag; Zie: u houdt uw prachtprovincie, lk: mijn oude visschersvlag. (Ingezonden). Sis eerst: Sterke drank dan Snelheid Slecht sturen Snij denSTOP! Tenslotte is S: Schedelbreuk of Strafgevangenis. RIJDT VEILIG. llUHHIlilltllHIWIIimiIKHlIIIHIIIIffllHiiliilMIIIWilHIl ESPERANTO. RADIO EN ESPERANTO. Het Esperanto maakt die laatste tijd, het oordeel van z.g. ontwikkelde menschen ten spijt enorm groote vorderingen, ook in -radio kringen. Bepalen we ons bij Woensdag 1.1. al leen: Van S,509,20 lezing uit Leningrad over een politiek onderwerp; van 9,059,25 zond Weenen een zeer interessante lezing uit over de electriciteitsvoorziening van Oostenrijk, waarbij we zeer veel nieuws 'hoorden over dit bij toeristen zoo ge liefde land. Het was een buitengewoon voorbeeld voor andere landen om in het Esperanto de aandacht van het Buitenland op zich te vestigen. Iets voor de groote nationale Vereenigingen voor Vreemdelin genverkeer. Zoo dacht ook Polen er over. Uit Warschau en relais-stations werd een lezing uitgezonden over PoolsChe reizi gers en ontdekkingsreizigers. Aan het eind van de lezing volgde de z.g. Brie venbus, een persoonlijk woord tot de in zenders van brieven. Verheugend voor ons Esperantisten, is het te hooren, uit hoe veel landen de binnengekomen brieven af komstig waren. Dat ons land niet geheel achteraan komt, blijkt uit de regelmatige Esp. uit zendingen via Huizen, die in het buiten land zeer gewaardeerd worden. Thans zal ook de A.V.R.O. haar medewerking verleenen. MAANDAG 29 Jan. a.s. (Alg. Programma) zal de heer Pragano, Roe- meensch advocaat, een lezing houden in het Esperanto, over „Esperanto, levende taal". Ook voor niet-Esperantisten zal deze lezing interessant zijn, daar ze in het Nederlandsch wordt vertaald. De uitzen ding vangt aan te 7 uur precies. Golfl. 1875 M. 160 K.P. IIIÜI+ Als jij een portefeuille vond llillll met 'honderd briefjes van duizend, llllil# zou je ze dan houden? 111111+ Als ze niet van een arme ke- IIIIII+ rel waren, wel. PIJN IN DE GEWRICHTEN. Gewrichtspijnen worden veroorzaakt door urinezuur, dat zich heeft kunnen afzetten in de gewrichten tengevolge van onvoldoende zuivering van het bloed door verzwakte werking der daarvoor zorg dra gende organen. Verkeeren deze organen in gezonden toestand, dan wordt het urinezuur geregeld met de urine uit het lichaam afgevoerd. Zijn zij verzwakt, dan raakt het bloed overzadigd ermede, het urinezuur kristalliseert en zet zich af in spieren, gewrichten, enz. De scherpe kan ten der kristallen veroorzaken 'de ondra gelijke pijnen, waaraan rheumatiek-pa- tiënten lijden. 186 Meer dan ooit is het in zulke gevallen noodzakelijk de oorzaak van het kwaad weg te nemen. Tijdelijke verlichting mag aangenaam zijn, doch de pijn herhaalt zich daarna slechts erger. Door echter de afvoerorganen tot gezonde werking te brengen, wordt 'het urinezuur ook gere geld afgevoerd en hiervoor kunt ge niets beters gebruiken dan het middel, dat reeds jarenlang zijn deugdelijkheid bewe zen heeft en waarvan duizenden verklaar den, dat het hen uitstekend geholpen -heeft: Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken uitsluitend op de bovenge noemde organen, zij doen slechts één ding, doch doen dit dan ook uitermate goed. Neem nog heden een proef en ook gij zult overtuigd worden van de uitste kende hoedanigheden van dit probate mid del. Verkrijgbaar bij apothekers en drogis ten a t' 1,—, f 1,75 en f3,- per doos. Let vooral op den juisten naam RüGPldN; GEBOREN: MARIANNE dochter van J. BACKER-v. Putten en A. BACKER. Oudeschild, 23-1-'34. Heden overleed plotseling onze ge liefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder JANNETJE ROEPER wed. van wijlen C Eelman in de ouderdom van ruim 82 jaar. Namens de familie G. EELMAN. de Waal-Texel, 24 januari 1934. GETROUWD: J. S. GR0END1JK en A. GROENDIJK Krugers die ook namens wederzijdsche familie hun hartelijke dank zeggen voor de zeer vele belangstelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. Roosteren (L 23 Jan. '34. DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank vnor de vele bewijzen van deelne ming, bij de ziekte, het overlijden en de teraardebe telling van onze geliefde vader, behuwd- en grootvader, de lieer L. VAN WIJK ondervonden. Inzonderheid onre dank aan dokter Hel- lema voor de verleende hulp, aan Ds Vis ser voor zijn troostvolle woorden en aan dragers en kleedoplegsters voor de laatste eer de overledene bewezen. W. C. van Wijk D. van Heel M. van Heel—van Wijk C. Post E. Post—van Wijk G. j. van Wijk M. van Wijk—Dekker C. van Wijk. Behuwd- en Kleinkinderen Den Burg. Januari 1934 H C>e naam RINGERS op de verpak- gfi king is waarborg voor le kwaliteit CACAO. Prijs 55 ct. p. pond. H Banketbakkerij J. H. KIKKERT. Pijnlijke Kloven verzacht en geneest men met RECHT IS RECHT. s

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2