De Oakford-Ramp Onder buitengewoon groote belangstel ling is gistermiddag het stoffelijk over schot van de omgekomen bemanning van het Engelsche s.s. Oakford van Texel vervoerd. Des morgens omstreeks halt 12 verlaten {>vee vrachtauto's de Cocksdorp. Op de ieen zes, op de andere vier zwarte kisten, alle door een zwart kleed overdekt. De belangstelling is biezonder groot, leder leeft mee. Schipper Van der Kooij en de roeiers van de Eierland vergezellen de auto's met haar droeve last naar de haven Waar de wagens de dorpen passeeren, wordt groote belangstelling getoond. Ook langs de weg. En net zijn er velen, die lhet hoofd ontblooten, wanneer de wa gens voorbijrijden. Inmiddels zijn op het haventerrein voor het T.E.S.O.-gebouw voorbereidingen ge troffen voor de eenvoudige, maar niette min aangrijpende plechtigheid, welke daar zal plaats vinden. Langs alle wegen be wegen zich belangstellenden in de rich ting van Oudeschild, veel wandelaars en auto's en fietsen zonder tal. Een enorme menigte stelt zich op. Politie zorgt er voor, dat allen op eerbiedige afstand blij ven van de plaats, waar straks de kisten zullen worden opgebaard. Het weer is vrij slecht. Er waait een koude, gure bries. Regen dreigt. De loodgrijze lucht voorspelt althans weinig goeds. Ze wekt gedachten aan ruw weer, aan storm misschien. De stroom van be langstellenden houdt intusschen aan. Geen plaatsje is bijkans meer te bemachtigen.. Daar komen auto's met ©enige autoritei ten! Het zijin Burgemeester Öort, de wet houders 'Vlaming en Parlevliet, ge- meerite-secr. Jonker, secr. N.'Z.R.M. De Booy en de leden van de plaatselijke comm. der N.Z.R.M. Texelsch Fanfare en zijn directeur, de heer Joh. Dol, stelt zich op. Met spanning wacht ieder af. Op wie visscherssöhuiten in de haven waait de vlag halfstok, ook op het T.E. S.O.-gebouw, ook op liet motorschip van Zuidewind, dat gereed ligt, om de droeve last aan boord te nemen. Omstreeks twaa'lt uur komen de auto's van De Cocksdorp op het haventerrein, aan. Onder 'het spélen van de Marche Funèbre, van Wa'Iach, brengen schippers en roeiers de kisten naar de baar. Het is een aangrijpend moment, menigeen pinkt een traan weg en is diep bewogen. Tien lijken worden opgebaard. Ben zwart kleed en de Engélsch-e vlag onttrekken straks de kisten aan het oog. Twee groote kran sen, opvallend mooi met hun jeugdig groen en forsche aronskelken worden aan gedragen. Het zijn de stoffelijke blijken van innige deelneming van Texels ge meentebestuur, mede van Texels gansche bevolking, en van de N.Z.R.M. Eenige oogenblikken van diepe stilte volgen, slechts verbroken door het krij- schen van ©en meeuw, het klotsen van water tegen de wallekant. Dan neemt Burgemeester Oort het woord. Er is groote aandacht. Burgemees ter spreekt als volgt: Angstig staren wij vanaf de Eierl. vuur toren naar het licht op zee, dat in de lange, donkere nacht steeds zichtbaar blijft In groote spanning wordt elk lichtsignaal van het in nood verhoerende schip waar genomen. Zou ei- levensgevaar zijn? Zou onze reddingsboot op tijd komen, ot zou zijzelf ten onder gaan in de ongelijke strijd tegen de woedende elementen? Het antwoord op1 die talrijke vragen bleef uren lang uit, totdat eindelijk de reddingboot „Eierland" het bericht bracht: „De bemanning wil het schip niet verlaten". Was het hooge plichtsbe trachting, of vertrouwden zij de kleine reddingboot niet en waanden zij zicli veiliger op eigen bodem? Het antwoord kwam niet en zal nooit komen: bij een poging om met eigen mid delen zich te redden, ging de bemanning- ten onder; voor eeuwig zijn haar monden gesloten nooit zal men weten, welke doodstrijd in die verraderlijke Eierl. gron den gestreden werd. Ontzetting greep ons aan bij het ver nemen van het rampzalige einde van de bemanning van 10 koppen; ontzetting en en groote deernis met hen, die in den vreemde, ver van familie en bloedver wanten ten onder gingen, doch nog g-roo- ter deernis met vrouwen en kinderen en familieleden, die wellicht de ontzettende ramp door een kort radio-bericht, tele gram of krant vernamen. Hun schrik en ontsteltenis moet mateloos geweest zijn. Ik zie voor mij het tooneel, toen de reddingboot met de sombere last de Texelsche kust naderde. De bemanning in gele oliejassen en zuidwesters, staande in de boot, op de bodem tien Jyken met zwemvesten om; ik zie nog de sombere stoet van dragers, die de dooden duim- waarts naar het boothuis voerden. En mijn gedachten gleden weg naar overzee, naar Engeland, waar vrouwen en verloofden wachtten op de terugkomst van het schip, dat het liefste meedroeg, wat zij bezaten, en dat bleef in de Eierl. gronden. En de bemanning ging gelijk tijdig ten gronde, doch op Engelsche bo dem zullen zij hun laatste rustplaats vin den, zoodat de familieleden weten, waar en hoe zij hun dooden kunnen betreuren en eeren. Zoo menig zeeman vindt de dood in de golven, een troost is 'het vooU de betrekkingen, dat deze afgestorvenen een goede rustplaats bezorgd zal worden. Straks gaat de sombere lading van ons heen, terug naar hun vaderland, naar Engeland. Texel heeft getuigd uit de volheid van het hart en getuigt ook op dit oogen- blik, van liet medeleven met het ramp zalig einde van de ongelukkige beman ning van de Oakford. Üit de grond van ons hart hopen wüj, en dit meen ik te mogen zeggen uitnaam van de geheele Texelsche bevolking, dat God aan de nagelaten betrekkingen de kracht en de sterkte zal geven om het groote verlies te dragen. Moge dat zoo zijn. Vervolgens spreekt de heer De Boov, als secr. der N.Z.R.M. Hij wijst op de ernst van liet oogenblik en schetst de biezondere beteekenis van een scheeps ramp, die meestal zooveel dieper indruk maakt dan welke andere ook. De redding boot is uitgevaren, maar heeft de strijd met de elementen moeten opgeven. Nim mer heter dan onder deze omstandighe den, voélt men de broederschap, welke de men schen bindt. Het noodsein werd gege ven en onze boot toog op redding uit. Eigen leven wem ingezet. Dat gebeurt overal in de beschaafde wereld, waar het reddingwezen in stand gehouden wordt. Een eere-plioht wordt -dan vervuld. De bemanning heeft haar plicht gedaan en een sChoone traditie genandhaafd. Helaas zonder sucoes. Voldoening moet voor droefheid plaats maken. Het bericht, dat- op de VlieliOTs de lijken waren aange spoeld sneed allen door de ziel. Gij, zee lieden, die gereisd hebt van haven tot haven en veel ontberingen hebt geleden, gij waart een schakel in de machtige ke ten van de Britsche handelsvloot. Gij meend-et uw plicht te moeten doen tot het einde toe. Wij moeten thans stil zijn. Wij zijn vervuld van diepe deernis. Dit zij ons atscheidswoord, een woord van innig me deleven, mede gesproken uit naam van de bemanningen v. Eierland en Branda- iris, naar ik hoop tot troost van de fa milie, die zoo smartelijk getroffen is. Ten slotte voerde het woord Ds. Plug N.H. predikant te De Cocksdorp. Er is hier iets ontzettends gebeurd, aldus Z.Eerw. Het juiste weten we er niet van. Dat is het geheim van de machtige zee. Een vreeselijke ramp heeft plaats ge grepen, die ons allen heeft getroffen, in het diepst van ons hart. Wij hadden ge dacht -de mannen te kunnen redden maar wij zijn teleurgesteld, bedroefd. Wij zijn ook maar kleine mensohen, machteloos. Wij stellen vragen, waarop wij geen ant woord kunnen geven. Wij moeten het over laten aan Hem, wiens liefde en wijsheid zich in Jezus Ghristus heeft geopenbaard. Wij dragen de zielen der at^estorven-en op aan Hem, voor wie niets onherroepe lijk is, Hij alleen ook kaïn troost schen ken aan de nabestaanden van hen, die ver van eigen haSrd liet leven lieten. Laten: wij betten op de roepstem van Hem, van wie wij allen afhankelijk zijn. Na deze redevoeringen, aangehoord met ernstige aandacht, laat het muziekcorps van L.v.Beethoven hooren „Die Ehre Got- tes aus der Natur". Vervolgens worden de kisten aan boord gedragen en daarna wederom met rouw kleed, vlag en kransen gedekt. Onder liet spelen van Psalm 42 verlaat dan het motorschip de haven. Een laatste groet. Hoofden worden ontbloot. Zeer spoedig is 'het schip de havenmond uit. Daar kiest het zee, tegen de stijve wind en de klotsende golven in, nageoogd door 'n duizendkoppige menigte, die was samen gestroomd op havenhoofd en dijk. Als een lijkwa buigt de hemel 'Grauw zich over zee en land. En de winden en de golven Zingen saam een doodenzang. Rust in vrede, trouwe makkers, In uw eigen vaderland, Waar de uwen u omringen, Waar u wenkt uw gouden strand. En de golven -dragen plechtig Op 'hun rug de -doodenstoet, Wijl de nevel stil en statig 't Droef tooneel omhullen doet. Als de damp is opgetrokken Hooirt ook dit weer tot 't verlee.( Tegen -de verlaten glooiing Klotst -de onbewogen zee. (Huib Fenijn) Texel iheeft afscheid genomen en op waardige wijze. Een diep ontroerende plechtigheid was het, -die diep in veler geheugen zal blijven gegrift. Texel deed zijn plicht, zijn eere-plicht. Een woord van groote teleurstelling moet ons echter nog uit de pen. Waar was de vertegenwoordiger van de re-ederij? Van Chas. Strubin en Co. te Londen, die voor enkele dagen toch Texei bezocht om over berging van het schip te beraadslagen. Waarom geen ver tegenwoordiger aanwezig van b.v. 't En gelsche consulaat We hebben niemand van hen aanwezig gezi-en, geen krans, geen bloem. We betreuren dit ernstig. MOOI TEXEL. In de Dinsdag in hotel Texel dooi Mooi Texel te beleggen vergadering ko men o.m. de nieuwe statuten aan de orde. De daarin aangebrachte wijziging komt in hoofdzaak hierop neer, dat Mooi Texel, indien üe leden daaraan hun goedkeuring hechten voortaan afdee- lingen zal hebben, namens welke het Hoofdbestuur naar buiten optreedt. De afdeelingen echter (Den Burg, de Cocks dorp, de Koog, den Hoorn, enz.) trach ten ieder in eigen omgeving zooveel mo gelijk werkzaam te zijn ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer, terwijl de gemeenschappelijke belangen -door ver tegenwoordigers der afd. met iiet hoofd bestuur onder het oog worden gezien, In -de alg. vergadering wordt hierover beraadslaagd en beslist. Wij meenen, dat Mooi Texel aldus de goede weg opgaat. Zoo ergens dan is op Texel met zijn uitgestrektheid en zijn dorpen met diverse belangen enge con centratie op 'het gebied van bevordering van vreemdelingenverkeer niet gewenscht, behalve wanneer Texel als gemeente naar buiten optreedt. Voor de algemeene pro- propaganda dient van een centraal insti tuut gebruik te worden gemaakt. Dat ver eenvoudigt het werk; dat is practisch en economisch. Zakennieuws. Men deelt ons mede, dat liet aardappel- seLecti-eb-edrijf—- C. J. de Lugt is overge nomen door N.V. Verkoopkantoor v. h. Selecti-ebe-drijf v.h. M. D. Dijt, l.i. den Burg-Tex-el, directeur C. J. de Lugt. (Het bericht van het Handelsregister sprak slechts van opheffing van eerst genoemd bedrijf, hetgeen een verkeerde indruk kon vestigen. Red.) TTJa, dat is véél beter -dan alcohol achter het stuur. Er ge beuren al ongelukken genoeg: „geen drank op de weg"! RIJDT VEILIG. SPORTNIEUWS. Voor morgen is toch een programma vastgesteld en wel: TexelAndijk, Alkm. BoysAlkmaar; SchagenUitgeest. ,Het Groentje" schrijft hierover, dat Texel een behoorlijke winstkans heeft, dat de Alk- maarsche derby wel voor -de volgelingen van Siem Bak zal zijn en dat Schagen; verliest van Uitgeest. Vermeld moet inog worden, dat j.l. Zon dag 21 Jan. Andijk tegen Succes speelde; LJitslag 5—2 voor Succes. Ot er Zondag gespeeld zal worden? We gelooven li-et niet, daar de terreinen; nog wel te 'hard zouden kunnen zijn om te spelen. Mocht evenwel het voetbal- programma afgewerkt worden, dan luidt dit: Zaterdagmiddag 2,15 uur Adsp. (zie Tex. Ort. van Woensdag). Zondag 12 uur: Texel ATexel B. Zondag 2 uur: Texel 1Andijk 1. Texel 1A.Daalder D. Zuidewdnd Jo Ran M.Koorn N.de Graaf A. Dros Bz. Verh-eij-en M.Vlaming |.Gi-eles G.Witvliet W. Winter Res.: C. Zuidema. Vo'or Zondag 11 Febr. is T. 2 vrij. T. 3 speelt thuis tegen HRC 8. Interlandwedstrijd Nederlan-d-België, op Zon-dag 11 Maart a.s. te Amsterdam.' Kaarten te bestellen voor Woensdag 31 Januari a.s. bij de waarn. secr., Schilder einde 63. Eeretribun-e (loge f7.—); Eeretribune 15, Marathontribune f5, Ópen zijvakken 13, zuidelijke tribune "f2, noordel. tribune (staanplaatsen') fl, noordel. trib. (jon- genskaarten) f0,50. Alles a contant. o Uitslagen 2e kl. E NHVB: Texel 2— Helder 4 Watervogels 1-Schagen 2 1-0. 4e kl. K.: Oudeschild 2—HRC 9 2—2; Watervogels 2Held. Boys 2 0—0; Hel der 6'Callantsoog 1 25. Programma a.s. Zon-dag 2e kl. E.: Watervogels 1'Held. Boys; HRC 4 Oudesluis 1. 4e kl. K.: OudeschildHRC 8; H-eld. Boys 2—JVC 2; Helder 6—HRC 9. Korfbal. Comp.-programma voor morgen: den Burg: DOHde Zwaluw. den Burg: Verdo Nigro-^SVC. Oudeschild: OKC—DTS (aanv. 11 uur). CONCERT TEXELSCH FANFARE. Donderdagavond was voor Texelsch Fan fare weer een avond van succes. Vooral wat betreft het muzikale gedeelte, kunnen directeur en leden weder met genoegen op deze avond terugzien. Te even 8 uur opende de voorz., de lieer N. de Jong, de avond met een har telijk woord van welkom aan d-e directeur, de 'heer J. DoJ, directeur-en en besturen van de Fanfarecorpsen te den Hoorn, Oosteren-d en Oost en donateurs en ge- noodigden, die deze avond waren opge komen. Spr. had gehoopt, dat de opkomst grooter zou zijn geweest. Niettemin ver wachtte .hij, dat er deze avond nog weer eens echt ouclerwetsdh feest zou worden gevierd. Ook de gebruikelijke verlotingen zouden weer plaats hebben. Spr. meende, dat een uitvoering zonder verloting niet meer kan bestaan. Vele aanwezigen zou den niet gaarne hun ,gokkie" missen; een taart en ettelijke worsten waren de prij zen, deelde spr. mee. De totaal-indruk van de muziek? De uitvoering mag als geheel zeer goed ge slaagd genoemd worden. Als no'. 1 noem ik de zuiverheid. Bij-na zonder uitzondering was de stemming „prima". Ten 2e viel 'het me direct op, dat van de „dynamiek" (juiste toonsterkt-ej veel werk was gemaakt. Wat aan een muziekuitvoe ring altijd een beschaafd cachet geeft, is, -dat p. of p.p. ook inderdaad zacht wordt geblazen. En dat was hier -het geval Zonder ook maar in 't minst aan de ca paciteiten van de voorgangers van de heer Dol te kort te willen doen, moet ik toch zeggen, dat deze twee („rubrieken" zal ik ze maar noemen), mij direct op- opvielen, n.l. de zuiverheid en de goede dynamiek, wat een zeer belangrijk onder deel of vereischte is voor een goede voor dracht. Ten 3e. van de leden kan ik niet an ders dan goeds zeggen. In liet ^amen- spel" viel veel te loven. Iedere muzikant voélde zicli een onderdeel van het ge heel. Natuurlijk is er altijd baas hov-eni baas. Bugel (solo en le.) Ie Piston wa ren „af". Ook de Sopr. en Alt Sax. Doch: bugel was no. 1. De echte bugelklank kwam naar voren. Bugels tocli moeten liet hout (clarinetten) van een Harmo-niecorps vervangen. I-nvde to-ekomst nog een paar 2e en 3e bug-els er bij is misschien wen- schelijk. Het zou het geheel ten goede komen. .De bas stond op pooten, stevig en vast Mag ik'heel graag hooren. Tusschen- steinmen (meestal begeleidende partijen) soms wat zwak of liever onzeker. Óver het algemeen echter goed. Ten 4e. Dirigent. Het stempel van de dirigent -drukte op d-e geheele uitvoering. Kahn en zeker, 't Gewenschte tempo. Én vooral geen lawaai maar muziek. Er wordt terecht meer op kwaliteit dan op kwanti teit g-elet. Hij -heeft zijn mannetjes al aardig onder d-e knie, zoodat hij als het ware -de groote muzikant wordt, die zijn koor kespe-elt. Gaat goed zoo. 1. Florentiner Marsch, J. Fucik. Juist ieen marsch om te openen. Men kwam meteen in d-e „stemming". Zuiver als glas. Tempo accuraat 120. Vooral Trio wordt fijn verzorgd. 2. „Die biei-d-e Blinden" (ouverture), E.H.Mehul. Prachtige inzet -door basr-egis- ter, flink en forsch. Daarna 2 -maal 4 ma-- (en voor „discant" welke buitengewoon goed werden aangevoeld en mooi uitge voerd in oresoen-do en decrescendo. H-et hegi-n letter D deed liet heel mooi, en de laatste 9 mat-en voor E was vooral -de bas in goede conditie. In 't begin letter E zijn dunkt mij de begeleidende figuren te strak gemaakt, daardoor te machinaal, te dor. Met wat meer rhytme wordt 't levendiger. Overigens m.i. heel goed. Ook de lastige syncopen tegen het ein-d kwamen goed uit. 3i. „Waria", F. Andrieu. (had" ik geen, partituur van, 'dus moeilijk te beoord-ee- len). Indruk: Als haast alle muziek van- An-clrieu, een fraai nu miner. Bugels heb ben de leiding. H-et wordt door hen mees terlijk gedaan. Niet anders dan lof. 4. Tan-nhaüser. Fantasie, arr. Wag ner. G.Gadenne. Deze mooie bekende fantasie, stelt h-ooge -eischen aan d-e mu zikanten, vooral aan de z.g. klein-koper blazers en niet het minst wat hun uithoudingsvermogen betreft. Op enkele kléine foutjes na (b.v. in D worden de achtste -rusten niet voldoende gemaakt) werd -h-et nummer zeer goed vertolkt. De trombone en bariton-solo's waren goed verzorgd en in goede handen. Largo wel foTScli en krachtig, doch wat snel'; moest m.i. breeder. De laatste etappe deed ech ter de deur dicht. Bravo. 5. De Calife de Bagdad (ouverture)— Boïeldi-eu). Begint met een mooie t-eere mélodie. Mooi accent op begin 5e en 13e maat, doch niet overdrijven. Bas heel mooi, volle ronde toon. Cadens van sopr. sax. in Lento goed. Voor de rest wordt -deze ouverture, die hier en daar technisch nogal eenige vaardigheid eischt, goed weergegeven. Ook de lastige maatverdee- ling, zoooals de le, 3e, 5-e en 7e maat in- F. is ge-en bezwaar. 6. Carmen Sylva, wals, arr. Joh. Dol. J. lvanovier. (Geen partituur dus geen beoordeéling.) Indruk: In -het begin bege leiding, vooral tegenslag zwak, en on zeker, -doch later goed op dreef. Mooi nummer, waarmee echter niet valt te spot ten. 7. Les Cadets de Brabant, marsch, V. Turi-ne. Slotmarsch, eind goed al goed. Heerlijk marschje. Het leeft, 't Is al vrij wat uurtjes geleden, dat ik het hoorde, -maar 't zingt nog in m'n hoofd en 't was te gauw „uit". Na -de pauze w-erd opgevoerd het blij spelletje „De Oom uit Amerika". Reeds eerder w-erd dit aardige stukje" door Tex. Fanfare-leden opgevoerd. We gaven de in houd daarvan toen weer. Vlot en pittig werd er gespeeld en dat h-et ook nu weel bij het publiek in d-e smaak viel, bewees wei de zoo menigmaal gulle lach, welke in de zaal opklonk, vooral als de situatie

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 6