De Nieuwe ïexelsche Courant I No. 4810 47ste Jaargang Woensdag 31 Jan. 1934 Van week tot week Al uw Drukwerk Oostenrijk vraagt hulp. De ex-Keizer terug De Joden in Duitschland. Japan financieel in de klem Japan en de rest van de wereld. Texelsche Berichten DE ERGSTE STORM VOORBIJ. Uw advertentie in dit Blad op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHECOURA is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer 1/2 uur later.) 1 2 3 4 5 6 7 Febr 9,53 10.25 11,— 11,39 0,19 0.54 LICHT OP RljWIELEN en RIITU1GEN 4 55 ZATERDAGAVOND De kwestie van liet natioinaal-socialisme in Oostenrijk, dreigt een internationaal karakter te krijgen. Dollfuss voelt zich zoo bekneld, dat hij een beroep op de Volkenbond wil doen. Eens heeft Oos tenrijk uit Genève financieele hulp ge kregen, die het land boven water heeft gehouden, nu zou het politieke hulp vra gen. Men zal te Genève heel weinig op een dergelijkberoep gesteld zijn, daar het de volkenbond opnieuw een uiterst moeilijke taak op zou leggen, en het de vijandschap van Berlijn voor Genève nog zou verergeren. Men heeft bij gelegen heid van de juist geëindigde Raadszitting, reeds gezien hoe zwaar de kwestie van het Saairgebied al op de maag ligt. Maar komt Dolltuss me't zijn klacht, dan zal Genève die niet kunnen terzijde leggen. De vergadering zal zich ook met Duitsch- land kunnen bezig houden, daar dit land rechtens nog bijna twee jaren aam zijn verplichtingen als lid van de Volkenbond gebonden is. Het kan natuurlijk wegblij ven en het zal ook wel wegblijven. Maar een procedure, waarbij Polen, de Kleine Entente, de westelijke groote mogendhe den en ook Italië, krachtig partij tegen Berlijn zullen kiezen, kan het niet onver schillig laten. Deze procedure zou waar schijnlijk eindigen met een veroordeeling van Duitschland, die, om de belangen en de gezamenlijke machtsmiddelen van de vele deelnemende staten, niet zoo platonisch van karakter zou hoeven te zijn als de veroordeeling, clie in de Ohinee- sche aangelegenheid tegen Japan is uit gesproken. Juist echter om deze gevolgen zal Genève er nog te huiveriger voor zijn, door Dollfuss in de Duitsch-Oostenrijk- sche kwestie betrokken te wonden. In Duitschland is de kwestie der mo- inachie (terugkeer van de ex-keizer) urgent geworden. Hitier heeft echter laten blij ken, dat hij geen fust heeft, de macht met welke monarch ook te deelen, Van officieele zijde is in de afgeloopem week verklaard, dat zij, die voor de terug keer van de keizer ijveren, op andere wijze zullen behandeld worden als degenen, die voor Moskou propaganda hebben ge maakt. Zij worden zelfs nog gevaarlijker genoemd, omdat zij intellectiieefen van de samenwerking met de nationaal-socialis- ten afhouden. Op dergelijke wijze is van verschillende, hoogst gezaghebbende kan ten tegelijkertijd op de republikeinsche hoorn geblazen. De Joden in Duitschland beginnen wat meer licht in hun toestand te zien. Dit; betreft niet het lot der honderdduizen den, die uit hun ambt, beroep of werk kring zijn gestooten, of de jongelieden, die alle mogelijkheden om als intellectu- eele werkers in de „vrije beroepen" een bestaan te vinden, voor zich afgesneden zien. Het beteekent ook niet, dat de po sitie en behandeling van joodsche kinde ren in de lagere en hoogere scholen min der vernederend zou zijn geworden. Maar het ziet er naar uit. dat zjj, die hun be-i istaan in de tiid van de .groote en alge-1 meene economische progrom nog hebben kunnen handhaven, de hoop mogen koes teren, dat het hun nu in de eerste tijd niet nog weer moeilijker zal worden ge maakt. Men wordt voorzichtiger in de be handeling der Joden. Men heeft ontdekt, hoe lastig zij te missen zijn in het econo mische leven van Duitschland. Men schijnt yoorloopig ook niet verder aan hun bur gerrecht te zullen tornen. Een opdracht tot liet uitwerken van een speciale wet voor het burgerrecht der Joden is weer ingetrokken. E)e 'Duitsohe Joden hebben liet gevoel, dat liet ergste van de storm voorbij is. Bekende joodsche namen zul len zelfs uit het erkend Arische Duitsch land niet geheel hoeven te verdwijnen. Want het is gebleken, dat goud een sterk bloedzuiverende uitwerking kan hebben. Rijke bankiersfamilies, zooals de Mendel sohn's, de Weinberg's, de Opperheim's, e.a. zijn tot Ariërs verklaard. Naar men zegt, niet zonder daarvoor een zware 'fi nancieele aderlating ondergaan te hebben. Nu zegge men nog, dat voor geld niet alles te koop is. Uit Japan komen berichten, waarvan de beteekenis op dit oogenblik nog niet geheel te overzien is. Araki, de minister; van oorlog is afgetreden. Hij was de sterke man in het kabinet, van de mili taire kant. Hij is ook de man, die bovenal verantwoordelijk was yoor de groote uit breiding van leger en vloot De minister van financiën beeft zich daartegen verzet, maar zich tenslotte gewonnen moeten ge ven. Heeft hij zijn macht weer weten te vergrooten in de dagen, dat Araki aan het ziekbed gebonden was? Veel waarschijn lijker is het, dat nijpend geldgebrek een al te overtui.gend pleidooi heeft gevormd vpor zijn opvatting, dat het beleid van Araki te duur was. Uit woorden van Saito, de premier, mag men opmaken dat Japan nog erger dan te voren financieel in de klem is geraakt. Araki heeft moeten wijken, generaal Hajasji, een van de vech tersbazen uit Maindsjoerije heeft zijn plaats ingenomen. Dit lijkt op het eerste gezicht nauwelijks een verbetering, maar Hajasji zal allicht niet de positie in liet kabinet hebben van zijn sterke voorgan ger. De man, die in de wereld als een element van verzoening in Japan geldt, is Hiirota, de minister van buitenlandsche za ken. Hij heeft deze week een rede gehou den in het Japansche parlement, waarin hij een overzicht gaf van de internationale betrekkingen van Japan. Men kan die rede allerminst openhartigheid ontzeggen; zij noemde de dingen vrij goed bij hun naam. Feitelijk bevatte zij waarschuwingen naar alle kanten, voor de Ghineezen, voor de Russen, voor de Amerikanen en dan nog eens voor de buitenwereld in haar geheel. Het ecnige vredelievende erin was. de aan kondiging dat Japen nu bereid was de spoorwegkwestie met Rusland te regelen. Maar waarlijk niet geruststellend klonk de mededeel ing, dat Japan een land was in volle groei en dat dus vele en ernstige vraagstukken zich in zijn toekomst zullen voordoen. Hij sprak van de gewettigde en rationeele eischen van de missie van, Japen, waarmede de andere mogendheden zouden moeten rekening houden. Dit wees er niet op, dat het aftreden van Araki groote beteekenis heeft, als aanduiding van een voorzichtiger koers in het Ja pansche staatsbeleid. Maar hij sprak voor zijn parlement en liet kon best zijn, dat hij om redenen van binnenlandscbe poli tiek, juist na het succes van zijn groep tegenover de sterke minister van oorlog wat forscher moest spreken. Wordt een Japansch minister van zwakheid verdacht, dan verkeert hij onmiddellijk in levensge vaar. Dat is een onprettige gewoonte in dat land, waarmee men echter rekening houden moet. Giften voor het Witte Kruis. Familie B., Oosterend f 5, o— Bedenkt: 't Witte Kruis Brengt licht in menig huis. Zorgt daarom, juist deez' tijd. Dat gij 't met steun verblijdt. SPORTNIEUWS. Korfbal. Uitslagen competitiewedstrijden Oudeschild: OKC—DTS: 3—1. Den Burg: DOH— de Zwaluw 7—0*. wegens verlaten van liet veld bij 2—0 stand. Feestavond L.R. Texel. De Feestavond in hotel Texel van onze Landelijke Rijvereen iging, bepaald op Zaterdag a.s. zal zeker slagen. Immers treedtdan liet duo-Noiret, van Amsterdam op, dat, mede dank zij radio en gramo- foon, een goede reputatie geniet in wijde kring. Louis Noiret komt met een rijk gevarieerd programma, met vele nieuwe liedjes en dialogen, geestig en beschaafd. Banaliteiten, grofheden ot anderszins heeft men van Noiret niet te verwachten. Een avond van ernst en scherts, van goede amusementskunst wacht zonder twijfel de leden en introducé's van L.R. Texel op Zaterdag a.s. in hotel Texel. We brengen in herinnering, dat het ook Louis Noiret was, die destijds met zoo'n sucoes optrad op de avond, voor ge huwden hier georganiseerd. Het moet wel een reuze-avond worden. Veel kaarten zullen niet beschikbaar zijn. Leden gaan voor. Wie van de partij wil zijn, koope vandaag nog een toegangsbewijs. (Zie adv.) vervaardigen wij met biezondere zorg. Vlugge aflevering. Lage prijzen. DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT Nieuwste modellen. Nieuwste lettertypen. KOHKI HIROTA. Japans Minister van Buiten!. Zaken. Udat bent U U kent na tuurlijk de verkeersregels. (U weet toch, dat ze er zijn om nageleefd fe worden RIJDT VEILIG. TEXEL-PROPAGANDA. In de vergadering van de Ned. Natuur- Llist. Vereen., vorige week gehouden in de Hortus Botanicus te Amsterdam, hield de ons welbekende heer J. Lubcrti, uit den Haag, een lezing met lantaarnplaatjes en smalfilm, inaar eigen opnamen, over Texel, waarin hij zich deed kennen, aldus lezen we in het Handelsblad, als een enthousiast spreker over dit schoone vogeleiland, over de trouwhartige hevol- volking, de fauna en flora; en tevens als uitnemend vogelfotograaf en dierenvriend. Bij elk beeld wist hij op amusante wijze van zijn ondervindingen met vogels en mensdien te vertellen, en daarbij tal van belangwekkende biezondierheden mede te deelen. Zijn wasbeertjesfilm vormde van ia tot z een boeiend geheel. Lantaarnplaatjes en films van Texel En daarbij een opwekkend woord als de heer Luberti dat verstaat. We kunnen nauwelijks beter propaganda verlangen. We hopen dit jaar mede in het bezit van dergelijk materiaal te komen, opdat op steeds giroofcr schaal propaganda za* kunnen worden gevoerd voor een bezoek aan ons eiland. Sucoes kan niet uitblij ven! Texel vinde in het toerisme terug, wat het zich aan de andere kant door crisisplagen ontnomen ziet. OOSTEREND. Faillissement. Opgegeven door N.V. Van der Graaf en Co., Amsterdam, afd. Handelsinfor maties. Failliet verklaard 25 Jam. 1934: Pieter Mosk te Oosterend. Rechter-comm. Mr. W. A Ubbens. Curator: Mr. H. Judell, Bergen. (N.H.) „PRO REGE". Woensdag hield de burgerafdeeling „Texel" haar jaarvergadering in 't Geb. v. Chr. Belangen. Zooals gewoonlijk, wa ren ook nu velen opgekomen. Voorzitter Ds. v.d. Leer opent door te laten zingen Psalm 89:7 en leest vervol gens een gedeelte van Ps. 91, waarna hij voorgaat in gebed. Na een kort woord van welkom, wordt meegedeeld, dat de afdeeling iets nieuws aangepakt beeft, n.l. het recrutenwerk, waarover de heer O uwer kerk zoo welwillend is nu te ko men spreken. Secretaris A. v.d.Brink, geeft een uit voerig jaarverslag, waarin o.a. de Oranje- herdenking wordt gememoreerd. CARNAVAL. Een kiekje uit Keulen, waar het Carna valsfeest immer op uitbundige wijze wordt gevierd. Prins Carnaval houdt zijm troonrede. Volgt verslag penningmeester. Er is een saldo van f24,10. Dan wondt een samenspraak „Oranje boven" ten beste gegeven en wonden enkele Vaderlandsohe liederen gezongen. Hierna verkrijgt de lieer Ouwerkerk, van Haarlem, liet woord. Hij begint met zijn verwondering uit te spreken over de groote belangstelling hier voor liet werk van Pro Rege. Pro Rege wil zeggen, „voor de Koning", in de eerste plaats voor de Koning der koningen. Wij zullen ons, aldus spr., in de eerste plaats moeten buigen voor Koning Jezus. Onze nationale veneen. heeft haar werk aangevat in 1917. In 1918 heeft Ds. Hage de verschillende afdeélingeu georganiseerd, waardoor de vereenlging meer bekendheid verwierf. Reeds in de mobilisatie hééft P.R. veel nuttig werk verlicht, door toe te zien op militairen, dat zij niet afweken en te trach ten afgewelcenen in het goede spoor te brengen. De gevaren wanen wegans de lange diensttijd zeer groot. Thans is deze maar 5'/a maand, maar toch is ook nu gevaar voor lichtzinnig zichzelf verliezen niet uitgesloten. Wanneer de jongeling thuis eens gekke sprongen maakt, komt hij echter steeds weer in de huiselijke sfeer terug. Dit is onder de wapenen niet het geval. Spr. wijst op al deze gevaren. Pro Rege wil opkomen voor de rechten en ver plichtingen van de neoruten, bovenal in deze tijd. De laatste tijd kunnen wjj een gevaarlijke strooming waarnemen. Als die de overhand krijgt, is het met onze vrij- '•le'jct gedaan, ook van kerk en schooT. Spr. netoogt, dat men als recruut zijn eerste gang moet richten naar het Militair Tehuis, ook voor de geestelijke verzor ging. Verzuim ook niet de begroetings samenkomst bij te wonen. Daar kan men contact zoenen met een ouderling of pre dikant vain het genootschap, waartoe men behoort. Helaas merkt men in dienst zoo weinig van het Christelijk beginsel. Spr. noemt verschillende oorzaken: Het rnee- rendeel van de jongens hee'ft geen bijbel meegenomen, of heeft die onder in hun kist verborgen. Toch wordt een kwartier per dag in de diensttijd vrijgegeven voor bijbellezing en wordt een lokaal be schikbaar gesteld. Ook wordt er voor ge zorgd, dat aan tafel kan worden gebeden, wanneer men aan de maaltijd zit. Onze christenplicht moeten we altoos vervullen in de allereerste plaats. Spr. schildert het gevaar, dat vreemde vrouwen opleveren. Verder geeft spr. nog eenige practische wenken. (Het is noodig, dat de recruut zich voorziet van een ont- bijfmes, toiletgereedschap, zakdoeken, enz.) Na nog eenige biezonderheden over verlof en Zondagsdienst is spr. aan het einde gekomen van zijn met aandacht ge volgde rede. De heer Van den Brink vraagt nog, of door superieuren wel het goede" voorbeeld werd gegeven aan hun minderen en of de verstandhouding op "T moment goed te noemen is. Spr. antwoordt, dat ook nu nog minder gewenschte meerderen gevon den worden, doch dat de laatste jaren dit in de goede richting vee! vooruit is gegaan. De heer Jn. Daalder geeft nog een luimige voordracht „Teleurgestelde ver wachting". Dan volgt een samenspraak, welke stukjes meermalen de lachspieren in beweging brengen. Ds. v.d. Leer zegt spr. en medewerken den dank en laat tot slot zingen ,,'k Zal U, o God, mijn dank betalen", waarna de heer Ouwerkerk voorgaat in dankge bed. D. IIIIII4' - Wie was die meneer, die zoo lillik liep te razen en te tieren op kan-. Mill* toor? Mill* Dat was de stille vennoot.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1