HELDEN DER ZEE 2 6363. WEES ZEKER VAN UW7AAKI Wees niet tevreden met „misschiea"! Zoogenaamde „Aspirin", die de echte niet is, helpt U misschlenuvan uw pijn af. Zij is misschien onschadelijk voor uw hart, uw maag, uw nieren. De echte Aspirin helpt zeker en is zeker onschadelijk voor uw hart, maag en nieren. De echte Aspirin is kenbaar aan d het Bayer-kruis en f aan den oranje band OM de verpakking/ BAYE V.V.V. MOOI TEXEL. Aan ons beknopt verslag van Woensdag kunnen wij thans nog het volgende toe voegen. SEIZOEN 1933. Tegenover 6461 bezoe kers in 1932 stqnden er 8794 in 1934. Het aantal ovennadhtingen steeg van 32305 tot 38628. Aantal kampeervergunningen beliep 1621. Moge 1934 deze getallen eve-, naren, ais het kan overtreffen. MEDEDEELINGEN. De'heer R.P. Keij- ser, van de oprichting af bestuurslid van M.T., bedankte wegens gezondheidsrede nen. Mede is uitgetreden de heer Lolkema, te de Koog. FILMS. Hierover schreven we reeds. Eerst werd vertoond een aardig filmpje, dat een goed beeld gaf van de schapen teelt in Patagonië en vervolgens een kleine film, van Texelsch fabrikaat. Deze gaf achtereenvolgens tafereelen van 'het TexelsCh St. Maartenfeest en Ouwe Sun- derklaas, van den Burg in de winter (ook gezien vain de kerktoren), van bollenland onder stroodek bij ons dorp en opbloei ende bollen in de verwarmde huiskamer; van de Oudeschilder haven vol ijs en de Marsdiep, die toch haar ligplaats wist te bereiken; van de plechtigheid aan de ha ven bij het transport van de omgekomen bemanning van de Oakford; ook een frag ment uit de film, welke o,ns gansche drukkersbedrijt in beeld zal brengen. Zoo als van een pasbeginnend filmer te ver wachten is, was Ihet vertoonde lang geen honderd prooent. Maarnadat het kaf van 't koren gescheiden zal zijn, verwach ten we in niet ver verwijderde toekomst todh om de beeldspraak nog even vol te 'honden een smakelijk broodje van het dan beschikbare materiaal te kunnen bakken. Zoo dacht blijkbaar ook de voorzitter er over, die vriendelijke woorden sprak en de filmers bij voorbaat bij de voort-' zetting van dit mooie werk veel succes toewenschte. Er staat nog veel op het programma: TexelsChe zeden en gewoonten in de uit gebreidste zin van het woord, Texels voornaamste middelen van bestaan (vee teelt, landbouw, visscherij), onze natuur monumenten, enz., te veel om op te noe men. Wat zoudt ge b.v. zeggen van een TexelsChe Paardensport-film, van Tex. fanfarecorpsen Een voetbal- korfbal- tennis-film? Een film van Texels kust en dorpen. Van den Hoorn tot de Cocks- dorp? Wellicht verschijnt straks een „speelfilm", met als sterren dames en heeren van het Texelsch firmament. We hebben needs met een kundige baas over een, scenario gesprokenMaar, beste lezerslaat ons niet te hard van stapel; loopen. We staan nog maar in onze aller eerste kinder-slofjesHeusch het is nog maar een schuchter begin. Wanneer ons echter bij de gebruikmaking van de ver- eischte technische hulpmiddelen wat meer practisohe ervaring ten dienste zal staan, komen we naar we vertrouwen tot een resultaat, dat toonbaar zal wezen en zeker voor heden en toekomst voor Texelaars en vreemdeling van waarde zal blijken te zijn. Op uw aller medewerking mogen wij bij de uitvoering van deze plannen, zeker wel rekenen? PROPAGANDA 1933. Van de folders en gidsen schreven we reeds. Aan adver tenties in 10 groote bladen werd f517 besteed. 1620 schriftelijke inlichtingen zijn verstrekt. TESO verleende belang rijke subsidies. Door Secr. Mooi Texel en Propag. Comm. werd veel arbeid verricht en met veel resultaat. MUSEUM. Dank zij de volijverige be heerder, de lieer H. Kraai, floreert dit. De collecties breiden zich meer en meer uit. Dat de Ulo straks als museum kan dienst doen, is een gelukkige omstandig heid. De aid. Texelsche oudheden zal door de heer Riteco worSen beheerd. Er wordt thans 15 ct. entree gevraagd, van kinderen 5 ct. Van groepen schoolkinde ren 3 ct. Aan de heer Kraai wordt voor zijn ar beid dank gebracht. Besloten wordt in het Museum een pop te plaatsen in origineel Texelsch costuum Een orediet van f50 wordt hiervoor toe gestaan. REKENING 1933; nagezien door de heeren Riteco en Kraai, werd in orde bevonden. Voor 1934 werden tot nazie- ners benoemd de heeren Joh. Parlevlieten J. Roeper Cz. BEGROOTING 1934 werd vastgesteld Sluit met f925. De contributie werd be paald op A. f 1voor niet direct be langhebbenden; B. f 1,50 voor kleine za kenlieden; C. f3.— voor de grootere za kenlieden; D. f 1,plus 50 ct. per bed voor pensionhouders en hoteliers. RECLAME 1934. Aanbevolen werd in de pensiongids niet weer te verzuimen de pensionprijs te vermelden. De term „naar overeenkomst" maakt de vreemde ling niets wijzer en geeft noodélooze correspondentie. De ervaring leerde, dat hij, die ruiterlijk met zijn prijs voor de dag kwam, als regel de meeste aanvragen kre^g. We herhalen, dat het bestuur voortaan afdoening van ingekomen corresponden tie zich voorstelt als volgt: In antwoord op iedere aanvraag zendt de Prop. Commissie (welker administra teur 's morgens zitting houdt Weverstraat den Burg, nadien Kioskde Koog) haar pensiongids toe. alsmede in één om slag de propaganda-brochures van V.V.V. Texel en de M.-T. afdeelingen. Aan die pensiongids en brochures, zal de meest mogelijke zorg worden besteed (Verschei dene hotels en pensions doen er een, foto Van hun bedrijf in opnemen). De vreemdeling stelt zich naar aanleiding van de zending van onze P.C. (Propag- Comm.) met een of meer hotels of pen- N.V. T. E. M. Verdrijf de ergste kou in uw 9 9 slaapkamer met een Straalkachel. 9 Geen onaangename lucht, walm 9 en vocht. 9 sions in verbinding. Slaagt hij niet naar wenscli of krijgt hij ten antwoord „Bezet" dan geeft hij hiervan kennis aan de Pro- paganda-Commissie. Dit kan geschieden op een formulier dat hem gelijk met de gids wordt toegezonden. De P.C. deelt dan aan de vreemdeling de adressen van een ot meer hotels of pensions in dezelfde prijsklasse mee. Op deze wijze wordt voorkomen: A. dat de vreemdeling, zooals vroeger, teveel aanbiedingen krijgt en gaat veron derstellen, dat vooraf plaatsbespreken op Texel niet noodig is. Dit loopt dan spaak, zooals de practijk heeft geleerd. B. dat de vreemdeling door 't groote aanbod op de prijs gaat afdingen, wat daar de prijzen toch niet aan de hoo- ge kant zijn ongewenscht moet wor den geacht. Aldus de toelichting van het bestuur. Het ligt op de weg van de leden de P.C. volledig op de hoogte te houden van de inog beschikbare plaatsruimte. De administrateur, de heer P.Fèhr— imainn, zal zijn uiterste best doen, om allen tevreden te stellen. Een niet gering te schatten taak, maar welke het bestuur hem volkomen toevertrouwt. AAN TEXELS STRAND. Hetgeen hier verhaald wordt, viel voor op het eiland Texel in de zomer van het jaar 1880 en werd door de schrijver bijgewoond en opgeteekend. Het was een schoone zomerdag. Helder was de lucht en kalm het watervlak, dat schitterde in de stralen der middagzon. Druk en levendig was het aan 't Noord zeestrand bij De Koog, want de redding boot zou in zee gaan en ook de overige reddingmiddelen zouden worden beproefd en onderzocht. Zulk een onderzoek, op gezette tijden, is noodig. Als de nood aan de man komt is het te laat om nog na te gaan, of alles wei in orde is. Met een groot deel der TexelsChe be volking waren wij naar het strand ge trokken, om deze oefeningen hij te wonen. Het was een fraai gezicht, die zware en toch zoo licht drijvende boot zich in 't water te zien voortbewegen, te zien wen den en keeren, al naar de commando's van de schipper. Met kracht hanteerden de vissdhers van Oudeschild, de vaste be manning van de reddingboot, de riemen Ze dreven het vaartuig in vlugge vaart door het zilte nat. Toen de boot op wij groote afstand uit de wal gekomen was, draaide ze de bakboordszij landwaarts en bleef stil lig gen. Nu moest zij een gestrand schip voorstellen en van de oever zou men trachten de opvarenden te redden. Hoe zou dat gaan? Aan de wal werden de vuurpijlen in ge reedheid gebracht. Wij bekeken het toe stel. De eigenlijke vuurpijl was een met sas gevulde metalen bus of koker, waar aan een lang koord was bevestigd, dat naast 'het toestel lag. Nadat de pijl be hoorlijk was gericht, werd een sein ge geven en het schot afgevuurd. Sissend en vuurspuwend vloog de pijl zeewaarts; een wijde boog beschrijvend kwam hij op zij van de boot in het water terecht. De proef was mislukt; de wind hoewel niet sterk, had toch de pijl uit de richting gedreven. Een tweede proef gelukte beter. Snor rend vloog die vuurpijl over de boot en dook er achter in zee, zoodat het touw, dat als een staart was meegevoerd, juist op het vaartuig terecht kwam. Nu was er verbinding tusschen het ge strande schip en de vaste wal. Thans kon den de opvarenden gered worden. Aan het dunne koord werd een dikker touw bevestigd, dat door de bemanning der boot werd ingehaald. Ben der man nen gespte zich de lapgs het touw glij dende gordel om en liet ziioh naar de oever trekken. Weinige minuten later stond hij druipnat, maar vroolijk en wel, in ons midden. De reddingboot'zette koers inaar de wal. De proef was afgeloopen., Dankbaar en voldaan wandelden wij terug naar den Burg. Weinige dagen later, op een morgen na een stormachtige nacht, verspreidde zich de tijding over het eiland, dat er bij de Koog een vaartuig was gestrand. Gelijk later bleek, was het een Fransche bark,. „Ia Vigie" genaamd. Het schip was verloren. Ijlings werd tijding gezonden maar Oudeschild en een paar uur later was de bemanning der reddingboot ter plaatse. Snel werd de boot naar het strand ge voerd en weldra stonden de wakkere man nen gereed om de gevaarlijke tocht te be ginnen. Doch ziet, de plaats van één der roeiers in de boot is onbezet gebleven. Moet nu de boot met een onvoltallige bemanning zee kiezen „Dan zal ik gaan!" roept de burge meester en hij dringt naar voren'. „Met je permissie, burgemeester, dat is jouw werk niet," klinkt een stem. En de heer eenigszims ruw op zij duwend, springt een vissdier in de boot en neemt vrijwil lig de ledige plaats in. Nu steekt de reddingboot van wal. Na eenige tijd bereikt zij het gestrande vaartuig en neemt de geheele bemanning acht koppen sterk, over. Dan keert zij terug. Helaas! Op korte afstand van de wal doet een rukwind de boot omslaan. 'Red ders en geredden storten in zee; doch met hulp der lieden aan het strand, waar van sommigen zich tot aan de borst in het water begeven worden allen gered. Allenop twee na. De kapitein der Fransche bark en een der mannen van de reddingboot hij, die het laatst van allen de ledige plaats innam vinden de dood in de golven. Groot was de verslagenheid omaer 'de bevolking van het eiland. Men hoorde over niets anders spreken. Diep mede lijden had ieder met de visscher, die zijn leven had gegeven, om dat van anderen te redden; en met zijn gezin, dat niet alleen de man en vader, maar ook de kostwinner verloren had. En dadht niemand aan de Fransche kapitein, die ver van bloedverwanten en vrienden een graf moest vinden? Luister: Om zijn begrafenis te betalen, waren geen middelen aanwezig, want alles was met het gestrande schip verloren gegaan. Dus zou de armenkas de kosten der be grafenis moeten dragen. Eenvoudig, heel eenvoudig zal daarom de teraardebestelling zijn. Om de kosten te sparen, zal zelfs, hoewel dit anders bij elke begrafenis op Texel de gewoonte is, de klok niet worden geluid. Doch zie, op de morgen van de begra fenis komt een visscherman bij de bur4 gemeester en verzoekt, dat op zijn kosten de klok geluid zal worden. Aldus geschiedt. En als de lijkkist graf-, waarts gedragen wordt, volgt deze man met eenige makkers en de geredde beman ning van de bark de lijkbaar naar dia doodenakker. Met ongedekten hoofde staan zij om de groeve, waarin de kist wordt neergelaten. En van de toren klinken zwaar en luid de klokketo-nen en roepen de overledene een laatst vaarwel toe. Is het geen hart van goud, dat er klopt onder het buis van deze heiden der zee Een mengsel van salpeter en brand bare stoffen, wel wat op buskruit gelij kend, maar dat in plaats van te ontplof fen gelijkmatig verbrandt en daarbij een groote hoeveelheid gas ontwikkelt, Waar door de koker of vuurpijl wordt voort gedreven. Blijkt uit het formulier, dat de vreem deling vergeefs een pension aanschreef te den Hoorn, dan helpt de P C. hem aan andere adressen aldaar (zelfde prijsklas) Evenzoo verstrekt de P.C. adressen in an dere dorpen, wanneer de vreemdeling daarop het oog mocht hebben gevestigd. Het inzien van ingekomen brieven ten kantore is niet verooden. Wie daaraaA. behoefte mocht hebben, kan zich door de nieuwe regeling dus niet benadeeld gevoelen. De heer Joh. Parlevliet voorziet moei lijkheden bij de uitvoering van de nieuwe regeling en vraagt toelichting, evenals de heer Van 't Noordeinde. Zij worden door het bestuur beantwoord. Adm. Fehr- mann krijgt een verantwoordelijke taak, een vertrouwenspost. Hij kan zich bij de vervulling daarvan echter laten bijstaan Overwogen wordt, of misschien ook een Texelsch trekkerslied propagandistische waarde kan hebben. Wie zal de dichter, wie de componist zijn De heer S. C. Eelman zag het kantoor jgaaxne op ©en gunstige plaats aan de. weg. Voorz. zou dit ook wel beter vinden, maar hiertoe zijn de gelden niet toereikend. Van de heer J.C.Rab kan bil lijk kantoorruimte worden gehuurd. Hij gaat het kantoor nog vergrootcn, maar ihier staat het bestuur buiten zoodat het -niet gebonden is. V.V.V. TEXEL. De heer Van 't Noord- einde vraagt, of V.V.V. Texel nog steeds afzonderlijk bestaat en geen deel uit maakt van Mooi Texel. Voórz. geeft een bevestigend antwoord. Pogingen om tot samensmelting te komen zijn steeds gestrand. Echter is V.V.V. Texel wel ver tegenwoordigd in de P.C., die dus na mens heel Texel voor die propaganda zorgt. Een afd. den Burg van M.T. moet nog worden opgericht. De heer M;.Bruijn zal haar secr. zijn. STATUTEN en Huish. keglement wor den vastgesteld zonder discussie. De aan gebrachte wijzigingen hebben vnl. betrek king op het feit, dat M.T. voortaan af deelingen hebben zal. Thans zijn er afd. te de Cocksdorp en den Hoorn. -- Een woord van dank aan de heer C J. aker, die de nieuwe statuten en hel huish. reg lement ontwierp. De zaak staat nu flink op pooten. Koninkl. goedkeuring zal worden aan gevraagd. ONT SPANNING. De heer J.Kikkert betreurt het, dat 's zomers niet eenige malen gelegenheid tot dansen wordt ge geven, zooals op de meeste andere bad plaatsen. Meermalen, aldus de heer K., klagen badgasten er over, dat hier des avonds zoo weinig te beleren is. En ze ker niet bij ongunstig weer. De voorz. verwacht, dat bij gelegenheid tot dan sen de Texelaars zelf daarvan zoo'n druk gebruik zouden maken dat de vreemde ling er nog naast zou staan. Ook zou Ihet cachet van de badplaats er z.i. niet op vooruitgaan. De bekoring van Texel, aldus burgemeester Oort, is juist, dat ge legenheid tot dansen hier ontbreekt. (Het ligt in onze bedoeling in het zo merseizoen ook voor de vreemdelingen eenige malen films en lichtbeelden van Texel te vertoonen. Reeds beschikken we over ruim 160 mooie lichtbeelden, die een interessante kijk geven op „Texel in de winter". Bioscoopfilms zijn in de maak. Hier zit meer aan vast maar ook dit willen we met alle ons ten dienste staande middelen tot een goed einde brengen. RED. KAMPEEREN. De heer Buis (Bosch- en-Duin) vraagt een beter regeling voor kampeerders. Er moet hun z.i. één terrein aangewezen wonden. —'Voorz. antwoordt, 'dat dit ten deele een zaak is van hetj Rijk. Vender voorziet de Politieverorde- Ining reeds in eenige gevallen. Het ligt echter in de bedoeling nadere voorzie- iningen te treffen. Hierna volgt sluiting. VERGADERING „VOORUITGANG IS ONS DOEL" Woensdag 31 Januari in hotel „De Lindeboom". Wanneer te even 8 uur de voorzitter, de heer IJ. Brouwer, de vergadering opent .zijn er behalve het bestuur 43 le den aanwezig. Spr. weet niet, wie het drukker had, de secretaris of de penning meester, doch wil het oordeel overlaten aan de vergadering, als straks beide ihee- ren verslag hebben uitgebracht. Spr. is over de opkomst tevreden. Toch hadden er meer kunnen zijn, gerekend het groote aantal leden, welke de vereen, telt. Velen zullen, meent spr., gedacht hebben: Zater dag lees ik het wel in de krant. Spr. hoopt dat de vergadering een aangenaam ver loop ma_g hebben, en ieder deze avond de belangen der vereen, 'in 't oog zal hou den, 'bij de besprekingen, die zullen wor den gehouden. Ook het eere-lid Adr. Bakker wordt door de voorz. welkom ge- iheeten. Secretaris P. Lieuwen leest hierna de HET GIRO-NUMMER van de Noord- en Zuidholl. Redding-Mij. is nog steeds: n 40 Uitsluitend verkrijgbaar in de oranjeband-buisjes van 20 tabl. 70-ets. en oranjozakjos van 2 tabl. 10 ets iSw'y/crsMrtA

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2