De Nieuwe Texelsche Courant I No. 4812 47ste Jaargang Woensdag 7 Febr. 1934 Van week tot week Hoort Oostenrijk bij Duitschland Hitier, de Keizer en de Vorsten. HitierHet volk moet kiezen De Fransche Regeering. In het Verre Oosten. Nog één kans voor belastingontduikers. Leden van Bollencultuur en H.B G. VERZUIMT VANAVOND NIET. Texelsohe Berichten Uw advertentie m dit Blad wsnQ op Texel huis aan huis gelezen. JWi' etsr me f TEXELSCHE COU Is sinds 1 Jimi 1930 in dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveid en de Rooij Den Burg. Tel 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 15 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer >/s uur later.) 8 9 10 11 12 13 14 Febr 1,41 2.26 4,22 5,55 7,20 8,18 9.02 LICHT OP RIJWIELEN en R1ITU1GEN 5 08 ZATERDAGAVOND VOLGENS HITLER WEL. Oostenrijk heeft nimmer dichter voor de burger-oorlog gestaan dan thans. i Aldus de Haagsche Post, die gewoonlijk goed ingelicht pleegt te zijn. De natio- naa'I-socialisten, uit Duitschland aange moedigd en door Duitsche radiostations met propaganda gesteund, worden voort durend vermeteler. De fascistische Hei- matschutz spreekt daartegenover steeds dreigender woorden, maar is, zooals reeds gebleken is, niet zoo heel zeker van al zijn mannetjes. Men gaat betoogingen houden te Weenen, „boerenvuisten zijn gebald tegen boerenvuisten", volgens de daar gangbare uitdrukking. Dollfuss heeft het toch niet gewaagd, resoluut ook steun te gaan zoeken bij de arbeiders. En de arbeiders kunnen het al evenmin over zich verkrijgen, hem rond uit aanbiedingen te doen. Zoo ligt een groot gedeelte van de krachten, die de onafhankelijkheid van Oostenrijk zouden kunnen helpen verdedigen, op dit oogen- blik braak. Dollfuss heeft op die manier twee vijandelijke fronten tegenover £ch, zeer verschillend echter in gevaarlijkheid en vijandigheid. Maar zou hij nu met de socialisten een accoord aangaan, dan liep hij groot gevaar-, hun plaats ais tegenstan ders te zien innemen door hen, die nu, zijn machtigste steun zijn. Want dit moet men bedenken: De strijd tusschen Heimwelir en nazi's is een strijd tusschen fascisten die voor zelfstandigheid, en fascisten, die voor aansluiting bij Duitschland ijveren. Maar fascistisch zijn beide groepen. Dit maakt de positie van de nationaal-soc. in Oostenrijk zooveel sterker. De toch reeds tot het uiterste gespannen toestand is nog verergerd na de rede, die Hitier hield op de verjaardag van zijn troonsbestijging Hitler heeft barsch tot de Oostenrijkers gesproken, daarbij schijnbaar geruststel lende woorden gebruikende. Dat het Duitsche volk van plan was, de Oosten- rijksche staat te overweldigen, kon door niets bewezen worden, zei hij. Maar daar op liet hij een betoog volgen van de strek king, dat Oostenrijk wel degelijk bij Duitschland behoorde. Uit zijn rede bleek danook, dat Hitler niet van plan is zijn beleid tegenover Oostenrijk te verande ren. Zoo heeft men het ook in Italië op gevat en de verontwaardiging moet daar ook groot zijn. De monachisten zijn voortaan vijanden van de nationalistische Duitsche staat., GörLng heeft aan de rijksminster van bin- nenlandsche zaken, Frick, voorgesteld, de monarchisten voortaan te vervolgen, hun organisaties te ontbinden. Mochten de monarchisten nog eenige hoop hebben ge koesterd dan moet hun die ontnomen zijn door de rede van Hitler. Hitier protesteert tegen de leer, dat Duitschland alleen ,on-j der zijn vorsten weer gelukkig zou kunnen zijn. Wat vroegere vorsten ook voor goed mogen hebben gedaan, verkondigde hij, daar staat weer kwaad van andere vorsten tegenover. En in ieder geval, hun werk is verouderd, hun tijd is voorbij. Zoo heeft hij thans verklaard. Dit is de nieuwe richting der Duitsche politiek. Erkenning van de monarchale rechten beteekende tevens erkenning van het recht van bestaan van de oude bondsstaten. Zonder staten geen vorsten, zonder vor sten geen keizer. Dit is politieke logica voor Duitschland. Hitier echter wilde de staten opruimen, van het Rijk een eenheid maken. Voortaan zal de Duitscher, die gij naar zijn nationaliteit vraagt, zich niet meer Beier, Wurteinburger, Hamburger kunnen noemen; hij is alleen burger van het Duitsche Rijk. Vele Duitsche staats lieden hebben de behoefte aan grooter eenheid, het dwaze van de verkwisting van een paar dozijn staatshoofden, mini steries, parlementen, enz., die vaak een duplicaat waren van de rijksautoriteiten, gevoeld. Niemand had echter deze uiterst gewaagde en pijnlijke operatie aangedurfd Maar Hitler wil dit nu klaarspelen. De staten waren feitelijk reeds in het Rijk opgegaan. Hun parlementen opgeruimd. Hitier heeft nu met medewerking van zijn eigen „rijksdag", deze toestand ook for meel bevestigd. Daarom was er voor mo narchisme geen plaats meer. Toch hebben noch Hitier, noch Göring de monarchie volstrekt verworpen. Zij willen er nog op terugkomen. Hitier heeft in zijn rede gezegd: Wie Duitschland's uiterste top belichaamt, moet door het Duitsche volk daarvoor worden aangewe zen. Hij zelt is de gevolmachtigde van het volk, en eens zal hij op grond van die volmacht zijn definitieve beslissing tref fen over de definitieve vorm der Duitsche constitutie. Consul? Imperator? Adolf I! In Frankrijk heeft niet het departement de regeering-Chautemps weggevaagd. En evenmin de Parijzenaars, die op aanstich ting van monarchisten en bepaalde boule vardbladen van uiterst-rechts, ernstige relletjes hebben veroorzaakt. Het kabinet Chautemps is geweken voor het gevoel van onbehagen, dat in het Fransche pu bliek tengevolge van de bekende schanda len was ontstaan. Een onbehagen overi gens, die zich heel weinig tegen bepaalde persoonlijkheden in het kabinet richtte. Vóoral Chautemps zelf stond niet aan aanvallen bloot. Toch heeft hij een zetel in het nieuwe ministerie geweigerd, naar liet heet, om zich beter te kunnen ver dedigen. Daladier heeft dit nieuwe kabi net gevormd. Maar hij is er niet in ge slaagd, een kabinet op de been te bren gen van groote persoonlijkheden, op een bieede grondslag van partijen. Hij moet het met jonge mannen doen op enkele uitzonderingen na uit het radicale kamp., Zijn kabinet is niet al te welwillend door de Parijsche pers ontvangen. Men voor spelt het een korte levensduur. In het Verre Oosten gaat het met de vreedzaamheid op en neer. Scheen er eenige weken geloden een vlaag van ver zoeningsgezindheid over Moskou en Tokio gekomen, in de laatste dagen is de toon tusschen de beide hoofdsteden weer veel scherper geworden. Stalin heeft opnieuw zeer „waarschuwend" gesproken en de Japanners hebben de stnoen, die hun blijk baar paste, met de onvermijdelijke wrang heid van uitdrukking, aangetrokken. Over de Oost-Chineesche spoorweg, die ge vaarlijke twistappel, is weer groot ver schil. Er zijn in Noord-Mandsjoerije be toogingen geweest tegen de hooge tarie ven van deze lijn, die volgens de Russen, door Japanners en Mandsjoekwoërs zou den zijn georganiseerd, wat heel goed waar kan zijn. Is dit nu weer een werke lijke verscherping van de toestand, of zijn het kunstgrepen, waarmede het leven en bieden over de prijs van de spoorweg gepaard gaat? Intusschen blijft men in Amerika en Engeland ongerust. De be raadslaging op de kruiser Kent, op de reede te Singapore, waaraan Australische en Britsche marine-autoriteiten hebben deelgenomen, was een niet onduidelijke vermaning aan het adres van Japan. Verbeter de fout vóór 1 Maart. De fiscus vraagt dan niet meer dan het enkelvoudige bedrag. De minister van Financiën heeft aan de inspecteurs der belastingen medegedeeld, dat alle aanschrijvingen worden ingetrok ken, waarbij hun werd opgedragen een tegemoetkomende houding aan te nemen tegenover personen, die de belastingadmi nistratie met de door ihen begane ontdui kingen van inkomstenbelasting en- van ver mogensbelasting geheel uit eigen bewe ging in kennis stellen. Dit vindt zijn grond hierin, dat bij de uitvoering van de reeds tot stand geko men ot in uitzicht gestelde nieuwe belas ting naar het vermogen van 'instellingen in de doode hand) gegevens ter kennis van de belastingadministratie zullen ko men, die dienstbaar zullen worden ge maakt aan de controle van de aangiften Deze controle kan door hen, die in het verleden onjuiste aangiften hebben ge daan en die de tot nu toe geboden ge legenheid om hun aangiften „vrijwillig" te verbeteren ongebruikt lieten voorbij gaan, ernstige gevolgen hebben. Niet al leen zal bij ontdekking van de fraude de te weinig geheven belasting met viervou dige verhooging worden nagevorderd, maar bovendien loopen zij de kans, 'dat een strafvervolging tegen hen zal worden ingesteld. De minister lieeft echter gemeend, nog voor éénmaal de gelegenheid te moeten geven om onder zoo weinig mogelijk be zwarende omstandigheden, onjuiste aan giften le verbeteren. Van allen, die in het, verleden onjuiste aangiften mochten heb ben gedaan en hun 'fout vóór 1 Maart 1934 herstellen door van de ontduiking mededeeling te doen aan de inspecteur zal niet meer worden gevorderd dan de enkelvoudige belasting over bet belas tingjaar of de belastingjaren, waarvoor de aangifte onjuist is geweest. Daarbij zal niet verder worden terug gegaan dan tot het belastingjaar 1931 -'32. Heffing van verhooging blijft dus achter wege, terwijl strafvervolging niet zal wor den ingesteld. Dit zal ook liet geval zijn indien op het tijdsip, waarop de mede deeling van de ontduiking wordt gedaan, de inspecteur de onjuistheid van de aan gifte reeds vermoedde ot op het spoor mocht zijn gekomen en de belastingplich tige tot het geven van inzage van boe ken en bescheiden mocht hebben uitge- noodigd en zelfs ook dan, indien de ver betering een aangifte van eon overledene zou betreften en de onjuistheid uit een in te dienen sucoessie-memorie aan liet licht zou komen. Alen vestigt er echter nadrukkelijk de aandacht op, dat op deze gunstige re geling geen aanspraak zal kunnen maken: a. hij, tegen wie, blijkens door de in specteur gedane schriftelijke mededeeling een navordering van belasting loopend'e is; b. hij, te wiens aanzien het openbaar ministerie is verwittigd, dat de aangifte opzettelijk onjuist ot onvolledig is gedaan, c. hij, die zich op ot na 1 Maart 1934 aanmeldt; d. hij, die zich vóór die datum heeft aangemeld, doch zijn verhouding tot de fiscus toch niet gelieei in het reine hoeft gebracht. Kan de belastingplichtige het gelieele bedrag van de te weinig geheven be tasting bezwaarlijk ineens voldoen, dan kan hij in overleg tre'den met de ontvan ger om liet verschuldigde op eenigszins lange termijn aan te zuiveren. SPORTNIEUWS. Schreven we in de T.C. van 31 Janv"dat T,. 2 als 't ware zou zitten wachten opeen misstap der leiders, thans laten we de juiste stand volgen, waaruit blijkt, dat deze thans gering is, jammer genoeg voor Texel. De stand is hier: (Kon in ons vorig nr. niet meer ge plaatst worden. Ried.) 2e kl. E N.H.V.B. Watervogelsl !2 9 0 3 33 17 18 Held. Boys 12 8 0 4 32 -14 16 Schagen 2 10 6 3 27 21 13 Texel 2 11 5 3 3 31 20 13 HRC 4 10 5 0 5 19 23 10 HRC 5 10 3 1 6 21 25 7 Oudesluis 11 2 2 7 15 26 6 Helder 4 10 1 1 8 13 49 3 4e kl. K N.H.V.B. J.V.C. 2 12 9 1 2 43 14 19 Watervogels 12 8 1 3 31 11 17 Helder 6 11 6 2 3 33 24 14 Held. Boys 12 6 2 4 43 29 14 Cailantsoog 11 5 1 5 30 30 11 Texel 3 8 2 1 5 19 27 5 HRC 9 6 0 2 4 11 34 2 Oudeschild 8 0 2 6 10 35 2 HRC 8 60060 23 0 Korfbal. Competitieuitslagen T.K.B.: Den Hoorn: de Zwaluw-Verdo Nigro 0-2. Den Helder: ELTO—OKC 3—1. De Waal: DTSDOH 2—4. De stand is nu: gesp. gew. gel. verl. P- p.v. p.t. Verdo Nigro 9 8 0 1 16 45 12 DOH 11 8 0 3 16 43 17 E.L.T.O, 9 7 1 1 15 38 7 Zwaluw 10 2 4 4 8 23 24 D.T.S. 10 3 2 5 8 20 31 O.K.C. 10 1 1 8 3 8 41 S.V.C. 9 1 0 8 2 3 48 LUXEMBURG S REGENTES. Groothertogin Charlotte van Luxemburg viert dit jaar haar 15-jarig jubileum als regentes van het Groothertogdom Luxem burg, een van de kleinste staten van Europa. SIR OSWALD MOSLEY. De leider van de Fascistische beweging in Engeland, die de laatste tijd groote activiteit aan de dag legt. Lichtpuntjes. Door het Obligatie-kantoor A. C. Rab alhier werd een dezer dagen op obligatie ino. 15088 f2125.— (verdeeld over vier personen) uitbetaald. DE OAKFORD-RAMP. DRONKEN BEMANNING? HET IS NIET WAAR. Het is niet waar, lezers, dat de beman ning van de Oakford zich aan drank te buiten zou zijn gegaan, en daarom red- dingbootlnilp moet hebben geweigerd. Het is niet waar, al gaat liet gerucht ook rond. Bij het officieele onderzoek aan boord ingesteld door de heer De Booy, seer. N.Z.R.M., is van drankgebruik niets gebleken. Er was geen drankkruik ot -flesch aan boord. Ook Drs. Westerhuis, die de doodschouw verrichtte, heeft van drankgebruik totaal niets geconstateerd. Pijnlijk trof ons danook de inhoud van een convocatie, welke een abonnee te Smilde ons doorzond. Want wat behelsde deze „In Snulde spreekt a.s. Vrijdag 2 Febr., in het lokaal achter de kerk, de heer Sheps, van den Haag, over „De Ramp van de Oakford". Entree vrij. Komt alten luisteren! Het bestuur der Geref. Vereen, voor Drankbestrijding". We hebben ons gehaast aan onze abon nee mee te deelen, dat tusschen deze ramp en drank niet het geringste verband be staat en vertrouwen, dat de heer Sheps die wij niet hebben kunnen bereiken hiervan door hem zal zijn overtuigd. Het komt ons, zachtjes uitgedrukt, ongepast voor zonder voorafgaand degelijk on derzoek zoo'n lezing aan te kondigen'. Hoe smartelijk zou het voor de reeds zwaar getroffen familie zijn, te moeten lezen (al is 'het gelogen van A tot Z), dataani drankmisbruik de scheepsramp zou moe ten worden toegeschreven. Neen, mijnheer Sheps! Wij staan tegenover drankbe strijding niet minder gunstig dan u, maar geven u in overweging de Oakford-ramp iniet in uw propaganda te betrekken. Hiertoe ontbreekt iedere grond. (Kon in ons vorig nr. niet meer ge plaatst worden. Red.) GOEDE EN GOEDKOOPE BOEKEN. Adverteeren doet verkoopen! Enkele uren na het verschijnen van ons vorig nummer was onze gansche (niet- geringe) voorraad „goede en goedkoope boeken voor de jeugd", waarmee wij in dat nummer adverteerden, geheel uitgeput. Ieder kooper was opgetogen over bet vete, dat hij voor weinige centen (25) ont ving.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1