een Boek! HEEFT U op 23 Febr. a.s. rund-, kalis- en varkensslagerij 's avonds Dit komt nooit weer. Notaris Mulder Notaris Mulder Ingezonden! ADVERTENTIES Jaarvergadering van de V.A.R.A. Ledenvergadering der Coöp. Tuinhouwvereeniging „Texel" W.A. 9. Puüorumbestrijding bij pluimvee. al kaarten voor de slechts 68 cent. Woensdag 12 Februari a.s. HEROPENING een perceel weiland „Geeft dan den keizer wat des keizers is en.... T.E.S O. GROEIT. T.E.S.O. BLOEIT. Over 1933 bijna f26000 wimst. Van Woensdag af ligt de balans met verlies- en winstrekening van TESO ten kantore van de directeur voor aandeel houders ter inzage. Bij vergelijking met vorige jaarversla gen valt het ons op, dat TESO weder om', een uitstekend jaar achter de rug heeft.. Bedroeg over 1932 de winst f23201,11, thans staat wel f25941,24 als zoodanig te boek Dat strekt tot groote voldoe ning en geeft moed voor de toekomst. We ontleenen hier de belangrijkste pos ten aan de rekening en balans 1933 met| ter vergelijking de bedragen van het vo rige jaar: 1932 1933 Postvervoer 6500,4000. Personen en rijwielen 64326,34 69191,16 Goederen 30768,48 30071,6S Vee 747,75 752,70 Visch 1374,15 741,45 Huis- en pakhuishuur 611,48 1179,40 Interest 1106,27 1022,60 Boothuur 893,16 113,60 Vervallen dividend 121,118,80 Op Marsdiep, Gebouwen en Jeugdherberg werd 5 pet. afgeschreven, resp. 16489,30 1 1576,48 en f 1081,56. Totaal f9147,34 Het extra-reservefonds is thans r groot 136046,55; vorig jaar f23240,63. De be- legging van het fonds is thans opgeheven ten behoeve van betaling van het in aan bouw zijnd schip. De post nieuwbouw schip op de balans is f 27889,45 groot. Dit is, blijkens de toelichting, het bedrag, dat tot en me't, 31 Dec. voor de bouw van het nieuwe schip werd uitgegeven. De Dageraad staat op de balans voor 1500, de Marsdiep voor f 42645,70, de gebouwen voor f29958,12. Met de getallen van 1932 daarachter vermelden we nog uit de rekening: Steenkolen f8942,93 (f9630,94); ma chinekamer- en dekbehoeften f 2029,74 (f 2275,70); onderhoud f 12561,54 (f 16160,21); arbeidsloon en salarissen f 27508,70 (f 27292,65)assurantie f 3468,31 (13709,77); premie pensioenfonds f 2992,46 f 4011,58)vervoer goederen den Burg f2160 (f2163); onkosten ijsgang f 1664,52 (f 128,30) boothuur f675,08 (13732,58). Voorgesteld wordt de winst als volgt te verdeelen: aandeelhouders 6 pet., tan tièmes f 1606,92, naar extra reserve 119771,02. Totaal f25941,24. DE GRAAF'S LUNCHROOM. De Graaf's Lunchroom is met een grooie serie van zes bij acht M. en een. groote keuken uitgebreid. De serre is met zorg gebouwd, keurig gestoffeerd en maakt een alleszins gezellige indruk. Ze zal als vergaderlokaal en des zomers, wanneer er veel pensiongasten zijin, als eetzaal kunnen dienstdoen. Een verande ring derhalve, die voor de Lunchroom een groote verbetering zal blijken te zijn. Uitvoerders waren: timmerman Van 't Hoog; metselaar Voigt; schilder J. Dek ker; stoffeering N.V. Vlessing. (Zie ook de adv.) ULO-FEEST. De Ulo-Feestavonden zijn bepaald op 27 FebirJ. en 1 Maart a.s. De eerste avond zal voor de leerlingen en ouders in het biezondeir toegankelijk zijn. Voor anderen wordt een beperkt aantal kaarten beschik baar gesteld. De tweede avond is voor een ieder toegankelijk. Entree 40 5t. Opgevoerd wordt het tooneelstukje Buiten Leven" en de operette „De Woudkoningin", resp. van Nolst Trenité en Mart. Schuil. Het zullen weer twee mooie avonden worden, voor de jeugd en voor ouderen. PULLORUM. Op Donderdag 22 Febr. zal de heer Frederiks, dierenarts alhier, in de vergade ring van de Coop. P.T.V. Texel spreken over de bestrijding van pullorum bij pluimvee. Daar deze ziekte ook op Texel nogal slachtoffers maakt, wordt de leden met nadruk verzocht deze vergadering niet te verzuimen. GING NIET DOOR. In ons vorig nummer schreven we over een propaganda-vergadering over geheel onthouding te Sinilde, waarin gesproken zou worden naar aanleiding van „De Ramp met de Oakford", alhoewel deze volstrekt niet aan drankgebruik (drank misbruik) mag worden toegeschreven. Het doet ons genoegen te kunnen mel den, dat de tegen-actie, met onze hulp op touw gezet, resultaat heeft gehad. De vergadering heeft geen doorgang gevon den. Ze werd uitgesteld. Moge uitstel af stel worden, althans, indien spreker Sheps aan zijn onderwerp mocht willen vasthou den. Nutsbewaarsdhool. In dit nummer vindt men de uitslag van de verloting en een annonce voor de a s. Uitvoering van U/D.I. ten bate van de Nutsbewaarschool. „Een partijtje po ker" is een amusant blijspel. Koopt uw kaart niet te laat, raadt het bestuur. Prij zen voor de verloting zal de heer H.Kraai gaarne ontvangen. OUDESCHILD Kerknieuws. Op Zondag 18 Febr. zal de heer Scholte, cand. tot de H.D. te Hylaard (Fr.), be roepen predikant in de N.H. gemeente alhier, zijn intree doen ina door zijn vader, predikant te Hylaard bevestigd te zijn. DE COCKSDORP. Jan van Gent. i Door Jan Lampers werd onlangs op het strand een mooie vogel gevonden met een vlucht van plm. 2 M. en zwarte vleugeltoppen. De vogel werd door de heer T. Reuvers opgezonden aan het Rijksmuseum voor Nat.-Historie te Leiden Het bleek een Jan van Gent te zijn; deze vogel is een „haringvisscher", die broedt op de Schotsche kust. en 's win ters wel op onze kust komt. ZMet een zucht van „gelukkig"! zien we de Z. We zijn aan 't eind van 't verkeersalfabet. Wij hebben hiermee wederom willen strijden, Voor stilte op straat en voor „veiliger rijden". Redactie en Lezers aanvaardt alle twee Voor uw hulp nu de dank van de A. N. W. B. VOOR DE JEUGD. UtWlUW Prijsraadsels. De prijs is bij loting toegekend aan Henk Zijm, Hollewalsweg, 7 jaar. Hij mag zijn belooning afhalen in Boekhandel Parkstraat. De oplossing was: Heien, Ivoor, eiwit, laten. Veel kinderen hadden „Hamer", maar dit woord beteekent toch niet (zooals heien) „voortdurend slaan" De nieuwe prijs kan gewonnen worden door wie raden kan hoeveel bladzijden het boek telt, dat deze meneer in han den heeft. (Het is een getal tussehen 50 en 150). Deze bon invullen en inzenden vóór Donderdag: Naam: Voornaam: Leeftijd: Adres: Aantal blz. - O Verder nog een vriendelijk verzoek, waaraan ik hoop, dat jullie wel wilt vol doen. OOM KO is erg nieuwsgierig en wil graag weten, wat je later, als je groot bent, zou willen worden. Vult daar om allemaal deze bon in. Je naam hoeft hier niet bij. Ik ben een Texelsch(e) jongen (meisje), jaar oud en zou, als ik groot ben, graag willen worden. Ik ben werkelijk benieuwd te weten, welke antwoorden ik krijg, maar reken er ook op, dat jullie me eerlijk vertellen, wat ik vraag. Het resultaat zal ik jullie meedeelen. Met groeten van OOM KO. ESPERANTO. Esperanto-Feestdag te Schagen. Zondag j.'l. herdacht de N. Holl. Esp., propaganda vereen. „La Norda Ste'lo" te Schagen haar 1-jarig bestaan, 's Morgens werden de vereenigi.ngszaken behandeld In de plaats van de wegens vertrek af-, tredende 2e secretaresse Mej. Pranger, uit Breezand, werd Joh. M. Duinker, Texel, benoemd. De eerstvolgende vergadering is vastge steld op Zondag 18 Maart te Wieringen. Bij goed weer wordt hieraan een excursie naar de Zuiderzeewerken verbonden. In Mei zal Texel weer een excursie organi- seeren. (Door het Tex. bestuur werd be sloten dit te doen op Hemelvaartsdag 10 Mei. Nadere biezonderheden volgen.) 's Middags werd begonnen met het eigenlijke feestprogramma. Als spreker trad op de Hongaarsche schrijver-artist Julio Baghy, uit Boedapest. In een zeer interessante rede vertélde hij over „Hon-i garije en de Hongaren". Hierna volgde een biezoinder geestig een-actertje„Liefde, Handel en Esperanto", opgevoerd door Schager Esperantisten. E>e heer Baghy droeg vervolgens op meesterlijke wijze voor „La hrenezulo" (de Gek). Het was een buitengewone creatie en hij gaf hierin wel een zeer mooi beeld van zijn kunnen niet alleen, maar ook van wat in 't Esperanto is te bereiken. Wij spraken met personen, die thans nog hun eerste Esp. cursus be zoeken en toch reeds zeer voldaan waren over het resultaat van hun korte studie. Wie heeft de moed na een studie van vier maanden een Fransch, Duitsch of En- gelsch cabaretprogramma bij te wonen? De Esperantisten vinden het echter heel gewoon. Met zang en optreden van de Esperanto „Nachtegaal", iets zeer aparts, werd deze bijeenkomst besloten. Bijna 13 jaar nemen we nu actiet aan de Esperante-beweging deel, maar deze dag behoort tot een van de best geslaag de. Hulde aan de organisatoren! J.M.D. VEILIG VERKEER. Heeren autoriteiten, beheerders van de weg tussehen Oost en Oosterend! Zou het niet mogelijk zijn, dat de grootste ga ten aldaar wat worden dicht gemaakt. Ze leveren gevaar op voor het verkeer, ook voor de voetgangers, bij Oosterend, om nog maar niet te spreken van de modder, door de auto's opgeworpen. Een der vele belanghebbenden. De Cocksdorp, 5 Febr. 1934. VIJF BRIEVEN. Het schijnt, dat het Dagelijksch Be stuur onzer gemeente er vreemde opvat tingen op na houdt in verband met brie ven, daaraan gericht, welke niet worden beantwoord. Ondergeteekende heeft in het tijdvak 20 Nov. '3325 Jan. j.I., niet minder dan vijf brieven gericht tot genoemd college, waarin hij inlichtingen en de meerling van dit college vroeg over verschillende za ken, het algemeen belang betreffende, idoch hij moest tot zijn leedwezen ontdek ken, dat alle schrijven vermoedelijk voor kennisgeving werd aangenomen. Zulke fei ten stellen bitter teleur, temeer, daar van het Gemeentebestuur verwacht wordt voor lichting in zaken, waarin het ingewijd is. Ik ben haast geneigd te veronderstellen, dat deze houding van ons Dag. Bestuur een daad van willekeur is, geringschatting of minachting jegens hen, welke zich tot hen wenden. Wanneer we de feiten goed bezien, moet men tot-de conclusie komen, dat B. en W. ten opzichte van zekere menschen danig in hun verplichtingen als mensch (niet als autoriteit) te kort komen. Indien er al onbillijke vragen of eischen geste' wonden, lag het toch op hun weg hun mede-gemeenteleden te antwoorden. Ik hoop, dat B.enW. uit dit schrijven hun goiede conclusies zullen trekken. Het is n:et mijn bedoeling hier vast 'te stellen, dat dit college wettelijk vérplicht is te antwoorden op schrijven, aan hen gericht, doch voor een goede gang van zaken en ter voorkoming van zekere in drukken, welke door deze houding te weeg gebracht kunnen worden, is het aan te bevelen geen willekeur toe te passen. In het particuliere leven is het zelfs anders. Met dank, J. WESTDORP. BRANDWEER. Een dezer dagen is de vergoeding uitbe taald aan hen, die de behulpzame hand boden bij de blussching van de brand in het woonhuis van de heer P. Dros. Een der busschers geeft in een ingezonden stuk zijn ontstemming te kennen over het hem toegekende bedrag a f0,50. Hij meende op meer recht te hebben. Wij kunnen dit niet uitmaken en geven in overweging: wend u tot de betrokken autoriteiten. Verder vraagt hij of liet noodig is, dat een politieagent aan de straalpijp staat. Moet die de orde niet handhaven Tevens wordt gepleit voor de aanstel ling van vast personeel voor de brand,-* weer, waarop het raadslid De Graaf ook zoo vaak aangedrongen heeft. Die perso nen zouden geregeld moeten oefenen en een behoorlijk loon moeten ontvangen. Dan is men van vrijwilligers niet langer afhankelijk. Of dit voor verwezenlijking vatbaar is, laten we gaarne aan het oordeel van de Raad over. Red. OEBOREN: DOUWE SIMON zoon van •P BAKKER en P. BAKKER Geus. Den Burg-Texel, 8 Febr '34. Koogerweg 26. ONDERTROUWD: HENDRIKUS VAN DER ZWAAG en WIJNTJE DE SMIT. Elsloo (L peur >3, Oost, Texel 8 reDr 84 Huwelijksvoltrekking Vrijdag 2 Maart a s afd. Texel in ons „Eigen gebouw" te Oudeschild Dinsdag 13 Febr. a.s. 's avonds 8 uur. 1 Ingekomen stukken 2 Voorstel bestuur (belangrijk) 3 Bespreking omroeprapport 4 Bespreking feestavond. Komt allen. op Donderdag 22 Febr. as. des 'savonds om 8 uur in café den Burg. Punten van behandeling 1 Opening 2 Notulen 3 Jaarverslag 4 Verlies- en winstrekening 5 Bestemming winstsaldo 6 Vaststelling van Contributie en Vei lingspercentage 7 Verkiezing van een Bestuurslid (aftre dend J Bakker Cz., herkiesbaar). 8 Verkiezing van twee Commissarissen van Toezicht. (Aftredend H. J. Reij en N Rijk, niet herkiesbaar.) (Spreker de lieer Frederiks, D.erenarts.) 10 Rondvraag en sluiting N B. De ti.dans met verlies- en winst rekening liggen voor de leden ten kantore ter inzage. Entree 60 cent per persoon. SLECHTS 3 DAG; N Zaterdag, Maandag en Dinsdag 1 pak Klokzcep a 32 cent 1 boender 23 1 dweil 22 Sarnen 77 cent DE MAGNEET. van de geheel naar de eischen des tijds ingerichte Iedere bezoeker mag raden naar een 'rolham. G. J. TH1ES, Tel. 24. De Cocksdorp. zal op Woensdag 14 Febr. a.s. des avonds 8 uur in café „den Burg" voor den heer D. Bakker Gz. a. publiek verkoopen genaamd „Oostinje" groot 1 12- HA Igele- gen op de Hoogte. Dadelijk te aanvaarden, en b. publiek verhuren voor 3 jaar 1 Een schuur met 63 aren 45 centiaren weiland gelegen achter zijn huis te den Burg en 2 een perceel weiland genaamd .Water weg" op Westergeest groot 92 aren. zal op Dinsdag 13 Febr. a.s. des voor- middags 11 uur, voor den heer D. Bakker Gz. achter diens woonhuis a d. Slingerweg alhier PUBLIEK VERKOOPEN: 17 Iamschapen, 1 ram, 4 enteringen, driewielde kar, kar op veeren, hekken, ruiven, partij hooi, enz. enz. Betaling kooppenningen 24 juni a.s. Ieder kooper moet 2 gegoede borgen stellen. EEN ACTUEELE BROCHURE: Ds. K. A. BEVERSLUIS Naar aanleiding van de terecht stelling van Van der Lubbe. Preek, uitgesproken in de Gods dienstoefening van 14 .Jan. 1934 in de Broederenkerk te Zutphen. PRIJS f 0,40. BOEKHANDEL PARKSTRAAT

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 6