Gemengd Nieuws Iets over de voetziekte bij granen. ADVERTENTIËN 35 lamschapen en 16 enterlingen. A Eiê,&T«*ei'15 f*''1934 N.V. T. E. M. Verdrijf de ergste kou in uw slaapkamer met een Straalkachel. Geen onaangename lucht, walm en vocht. TEXELS ZIEKENAUTO. In het afgeloopen jaar moest van de Ziekenauto 56 maal gebruik gemaakt wor den. Iin het afgeloopen jaar werd door de Ziekenauto een afstand van 2077 K.M- af gelegd (den Helder-Madrid 1840 K.M.) Hooge eischen zijn weder aan de auto gesteld. Texel moet zijn Ziekenauto houden niet alleen, maar ook zorgen, dat ze in goede staat blijft verkeeren. Weet ge, dat op de auto nog een schuld rust van bijna f800. Wanneer gij dat alles overdenkt, tvvij- felen we er iniet aan, of de oproep van het, comité voor de Ziekenauto moet succes hebben. Piraat niet van de malaise! Wan neer ieder, die wel iets missen kan, een bedrag wil schenken naar vermogen, is er straks van schuld op de Ziekenauto geen sprake meer. Ja, er zal geld over zijn voor de vorming van een reserve-fonds, dat dienstig kan zijn in onvoorziene om-i standigheden. WIE VOLGT, Als eerste gift kunnen we melden: f 10 van W. O., den Burg. Welke mogen we melden in volgend nummer? NAAR SASSENHEIM! Aan de reis naar de bloembollenten toonstelling te Sassenheim nemen 35 Texelaars deel. Eenige personen moestem worden teleurgesteld. Vertrek Woens dagmorgen a.s. met de boot van 7,50 uur.; Verder per autobus. WAARSCHUWING. Reparatie maaimachines. Men schrijft ons: Ingezetenen, die aam een rondreizend mecanicien de reparatie van hun maai- machine wenschen op te dragen, doen goed eerst inlichtingen in te winnen bij de seor. van de afd. van H(M. van Land bouw en L.T.B. (Naar we vernemen worden abmorma'e prijzen gevraagd. In elk geval zouden we dus aanraden: Vraagt te vonen wat de reparatie moet kosten. Red.) OOSTEREND. Leden ver g ader iin g der Chr. Dern Unie. Woensdagavond kwam bovengenoemde vereenigimg in vergadering bijeen. Na het •zingen van Ps. 754 en gebed door de voorz., leest deze vervolgens een hoofd stuk uit de bijbel. De notulen worden voorgelezen en goedgekeurd. Na een inleidend woord van de voorz., behandelt p.g. H. Fenijm het oorlogs vraagstuk. Hij bestrijdt hen, die zich inzake het oorlogsvraagstuk en bewapening beroepen op de Bijbel. De Bijbel leert heel duide lijk, dat er oorlogen zullen blijven, 'maar hij leert ook, dat er hier op aarde altijd; 'ziekte zal zijn, maar toch willen we oorlog en ziekte met alle geweld bestrijden. Jezus is niet de weg van het geweld ge gaan, maar van het dienen. Zijn volgelin gen zullen ook die weg moeten gaan. Er zal wellicht eenmaal een tijd aanbre ken, dat het Leven geëischt zal warden voor dat beginsel. Dat we de kracht mo gen ontvangen, om standvastig te blijven in die ure. Alle gezag zijn wij onderdanig, maar daar het geweld van de oorlog enkel en alleen ontstaat voor eigen macht en baten, zullen wij weigeren op grond van Gods Woord daaraan mee te doen. Boven alle macht en wet staat de wet va* Jezus Christus, die gebiedt God lief te hebben bovenal en de naasten, als ons zelf. Na bespreking daarvan behandelt p. g Jb. Vlaming het onderwerp: Christendom en socialisme. Spr. betoogt hoe men van Christelijke zijde vaak alleen maar critiek had voor het socialisme en niet hoorde de roep om recht en gerechtigheid, ook in het maatschappelijk leven. Anderzijds is dit onze critiek over de S.D.AjP., dat er. niet gerekend wordt met Jezus Christus als eenige Redder der wereld. De C.D.U. wil strijden voor recht en gerechtigheid, omdat Hij God is, en wij menschen maar rentmeester zijn. Spreker haalt dan aan het verslag uit de Texelsche CrtJ. d.d. 17 Januari, handelende over de lezing van de heer Frankenhuizen. Deze stelt C.D.U en S.D.A.P. op één lijn, omdat zij heiden niet de zondige mensch, maar het kapi talistische stelsel de oorzaak van de hui dige toestand noemen. De beginselverklaring der C.D.U. laat echter een ander geluid hooran: De C D.U. wil zijn de organisatie van hen, die. belijdend dat God de Schepper is van hemel en aarde, èn in Jezus Christus èn door de Heilige Geest de Verlosser van de door Hem geschapen, maar van Hem afgevallen wereld dat de Bijbel de weg wijst niet alleen in het persoonlijke maar oo"k in het wereldleven dat God de menschen ziet als op zich zelf staande individuën, maar in gemeen schap met en mede-verantwoordelijkheid voor elkander in deze wereld geplaatst heeft, hen bindend door Zijn Woord: Gij zult liefhebben den Heere uwen God..... (Matth. 22:37—40); zich echter bevindend in een wereld, waarin het individualistische beginsel ieder voor zich" in onverzoenlijke strijd is met het woord van God, dat „allen voor allen" stelt; zich verbinden, in deze wereld te ge tuigen met woord en daad van wat zij in de concrete situatie van deze tijd zien als de eischen van God ten opzichte van de maatschappelijke, internationale en ko loniale vraagstukken. en te streven naar een radicale hervor ming van het wereldleven in de richting van de verwezenlijking dezer eischen.. Eigenaardig is ook, aldus spr., de uit spraak der laatste Geref. Synodale ver gadering te Middelburg, blijkens welke het lidmaatschap der C.D.U. zelfs met haar ambtsdragers niet onvereenigbaar wordt geacht. Hierna wordt het bestuur officieel ge kozen: Jb. Vlaming, vooirz.; Hb. Fenijn, seor.; Jac. Michielsen, penningmeester. De contributie wordt gesteld op 60 ct. per drie maanden, het abonnement op de „Strijder", orgaan der C.D.U., inbegrepen. Na rondvraag wordt gezongen Ps. 146 —6, waarna p.g. P. Boon voorgaat in dankgebed. 1 H. EIERLAND. Verkoop Dei Gratia. De hoeve Dei Gratia alhier, welke door Notaris Mulder zal worden verkocht, werd ingezet op f11400.De toeslag heeft plaats 28 Febr. Een hoog bedrag zal a 4,5 pet. als hypotheek beschikbaar zijn, vol gens de adv. in dit nummer. TERSCHELLING. ALLERLEI. In hotel Nap hield Dansclub Dia een gemaskerd bal. Er waren 60 gemas- kerden. Er is hier een heeren-gymnastiekver- eeniging opgericht. De toeloop was zoo groot, dat inu geen leden meer kunnen worden aangenomen. Leider: W. Sluiter, te Midsland. o Van 24—31 Juli wordt te Formerum het zesde LeideTskamp voor Natuurstudie gehouden. Leiders: o.a. Dr. J.W. van Die ren, J.P.Strijbos en Prof. Baas Becking. Inlichtingen verstrekt mevr. Ruinen-de Vos, Nic. Beetsötraat 1, Arnhem. N. Harl. Courant. DE NIEUWE „LUT1NE-TOREN". In de fabriek der fa. H. Jonker en Zoon te Amsterdam is men thans bezig met de bouw van een nieuwe kegel voor berging van het Lutinegoud Deze is zwaarder van constructie en geheel electrisch ge last De toren wordt 19 Meter hoog, van boven cylindervormig, van onderen een kegel met als grootste doorsnede twaalf meter. „Wij maken de nieuwe kegel zóó, dat hij niet vernield kan worden, tenzij men het zou gaan probeeren bijvoorbeeld met een mijn", zeide de heer Jonker. „De on derzijde zal rusten op de leemlaag en dan zult u zien, liet goud komt boven". Tegen '11 Juni moet het gevaarte gereed zijn voor verscheping naar Terschelling. N. Harl. Grt., DIM1TROFF zal, als er niet spoedig een beslissing genomen zal worden, een voedselstaking beginnen. Zijn behandeling in de gevangenis is goed. DE VRACHT-index van The Econo mist geeft in Januari een daling te zien. OPPASSEN. Terwijl een boerenknecht te Zwaagdijk bezig was voederbieten te snijden, geraakte hij met zijn hand in de machine, waarbij hem drie vingertoppen werden afgesneden. NIET MOOI. Op 22 Februari zal te rechtstaan Kapitein Eikenboom, ex-com mandant van de „Zeven Provinciën", we gens grove nalatigheid, roekeloosheid én grove onnadenkendheid. GEDOOD. H. Hendriks was te Rumpen bij Heerlen bezig met het doorzagen van een boom. De boom lag in schuine stand op het midden van een circa 8 a 9 Mi. hooge helling naast de weg. Nadat de boom was doorgezaagd, ging een ge deelte rollen. De boom trof H. ter hoogte van de hals. De ongelukkige was op slag dood. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. NEDERLANDS uitvoer was in Januari hooger dan in Dec., doch lager dan in Jan. 1933. De invoer was lager dan in De cember en hooger dan in Jan. 1933. LICHTPUNTJE. New-York seint: Op leving in de staalindustrie. De verhoogde vraag van de automobielindustrie en spoorwegen heeft de ijzer- en staalproduc tie 'een activiteit bezorgd, zooals die se dert de zomer niet meer is voorgekomen; LICHTPUNTJE. De General Motors Corp. in de Ver. Staten deelt mede, dat de buitenlandsche afzet in het afgeloo pen jaar vergeleken met 1932 gestegen is met 56 pet. tot 121,662 auto's. HET EERSTE. De Nederl. Spoorwegen zullen te Maastricht een electrisch inge richt seinhuis in dienst stellen. Het eerste in Europa. AUTORENNEN. Het vraagstuk om trent de aanleg van een autorenbaan in ons land is beslist: de KiN.A.C. heeft; haar keuze bepaald op het traject van het gemeentebestuur van Heerlen. PRESIDENT ROOSEVELT heeft alle overeenkomsten inzake de verzending van luchtpost in het binnenland geannuleerd, daar er gegronde verdenking van corrup tie op groote schaal bestaat. m Uit de dagbladen van Woensdag: DE VEREEN1GING van Leeraren M.O. is van meening, dat het dragen van klee- iding of insignes als uiting van politieke gezindheid verboden moet worden. MINISTER COLIJN heeft onlangs ge wezen op de houding van de NtS.B. (Ir. Mussert e.a.) tegenover de ambtenaren— N.S.B. Min. Colijn vatte de opvattingen der N.S.B. aldus samen: „Thans zijt gï, de slaaf van een iregeering, die haar, macht ontleent aan een corrupt bonzen-, stelsel. Gij hebt aan mij een belofte ge daan. Deze belofte gaat boven de trouw aan een corrupte regeering." Ir. Mus sert protesteerde. Nu komt echter de Re- geeringspersdienst, met een reeks citaten uit bladen van Ir. Mussert, waaruit blijkt, dat minister Colijn een juiste samenvat ting heeft gegeven. Het N.S.B.-orgaan immers beweert: De ambtenaren zijn die naren van hun volk niet van de Re geering. De iregeering is slaaf van de knoeiende partijbonzen. De regeering vor dert dat de ambtenaar de partijbonzen dient, niet de Staat. De handeling van de iregeering is hetzelfde als de boycot en broodroof, door de sociaal-democraten ge oefend tegen de winkeliers. Het fatsoen lijk deel van het volk doorziet de bedoe ling van de regeering. (Handelsblad.) DOODEN. Tusschen Rimini en Ancona aan de oostkust van Italië zijn door aard stortingen menschénlevens te betreuren. OOSTENRIJK. De gevechten tusschen de socialisten en de regeering duren nog voort. Het aantal dooden is plm. 2000, De iregeering heeft door de radio de oud strijders opgeroepen. De standrechtban- ken beginnen hun werk. Men verwacht vele doodvonnissen. Te Weenen zijn wo ningen ontdekt, die reeds bij de bouw als vestingen waren ingericht. Later bericht: Na het stellen van een ultimatum hebben de leden van de soc. „Schutzbund" in het voornaamste district, Floridsdorf, zich heden overgegeven. De regeering heeft thans de positie in handen. Aantal gevangenen zeer groot. Materieele schade valt mee. In de geheele stad treden franc-tireurs op. Uit de dagbladen van Donderdag: DEN HAAG. Een wetsontwerp tot ver snelde bruggenbouw kan spoedig worden tegemoet gezien. De minister stelt 21 dezer de inschrijving open op f40 miljoen schatkistpromessen, 2Vs pet. één-jarige schatkistbiljetten en 3Va pet. vijfjarige schatkistbiljetten. DE RIJWEG Amsterdam—Amersfoort wordt verbreed, zoo mogelijk nog dit jaar; ook de weg Amsterdam—Haarlem. DE GEVAARLIJKE overweg bij Rens- woude zal worden bewaakt. DOOR IR. G. J. LIENESCH. Rijkslandbouw-Consulent voor N.Holl. (Vervolg.) In een sterk ziek perceel liggen de zieke halmen schots en scheef door el kaar en plat tegen de grond en men' ver gist zich op dit punt niet gauw bij een vergelijking met het gewone legeren van graan, dat neergeslagen is door regen en, wind en waarbij men gewoonlijk het strij ken in min of meer dezelfde richting ziet gebeuren, terwijl de halmen min of meer hol liggen en zich naderhand weer in de knoopen oprichten, wat bij voe'tziekte- legering niet meer gebeurt. Daarnaast bestaat een ziektebeeld, dat zich wel de gelijk verwarren laat met voetziekte, zoo als ireeds werd opgemerkt: beschadiging- door de larve van de graanhalmwesp De graanhalmwesp zit in voorjaar en vroege zomer op de aren van grassen en; granen. Zoodra het graan is geschoten en de aar dus flink te voorschijfn is geko men, legt de wesp een eitje in het halm- 'lid vlak onder de aar. Na een kleine tweei weken komt uit dit eitje een larve. Deze larve begint nu zijn groote reis; al vre tende boort ze zich een weg naar omlaag, daarbij de tusschenschotten in de halm vernielende. Tegen het rijp worden van het gewas, zit die larve heelemaal onder in de halm, vlak boven 'de wortels. Ze blijft na het maaien juist op het land ach ter en wel in de stoppeleinden, waarin ze zich verpopt en zoo overwintert. Dat de stevigheid van de halm bij die door boring in erge mate achteruitgaat, zal u wel duidelijk zijn en dat zoo'n doorboorde halm ook vrij makkelijk kan legeren, even eens Soms is de larve eerder aan de halmvoet dan overeen komt met haar verpoppingsstadium. In dat geval treedt de larve naar buiten, boort zich in een nog gave halm en reist dan naar boven. Hoewel men in dit geval ook wel spreekt van halmdooder en er inderdaad ook sprake kan zijn van doode halm, is dit toch heel iets anders dan de eigenlijke voetziekte, waar wij verder over zullen schrijven. Ten slotte nog dit: Bij aantasting door de larve van de graanhalrnwesjp, vindt men per tarwestoel slechts een enkele zieke aar, terwijl bij aantasting door de voetziekte-schimmel gewoonlijk de ge heele tarwestoel het ziektebeeld draagt. De eigenlijke voetziekte treedt vaak pleksgewijze op; de halmwesplarve-aan- tasting vindt men over het geheele veld verspreid. Uit onderzoekingen in proef stations bleek dat reeds direct na de zaai de kiemplantjes door de schimmel kunnen worden aangetast. Het schijnt dat de wortels gemakkelijker aangetast wor den dan het stengeltje. Een vochtige om geving is gunstig voor de infectie terwijl vooral droogte gedurende de latere groei waarbij dan onvoldoende watertoevoer door de reeds zieke wortels plaats heeft, een belangrijke invloed heeft op de mate van beschadiging en wel hoe drogere periode in Juni en Juli des te meer voet- ziekteschade op reeds in de worteldeelen zieke gewassen. Een der heeren in Wageningen, Dr. v.d. Ooord. heeft de 2 verschillende voet- ziektentypen gevonden, n.l. die, waarbij eerst de wortels worden aangetast, welke ik hierboven nader heb aangeduid en één waarbij de aantasting zich vooral concen treert op de onderste bladschede en de daaronder liggende stengeldeelen. Deze laatste wijze van infectie geeft dan de z.g. oogvlekkenziekte, die reeds vroeg in het voorjaar zichtbaar zou zijn. Welke de aantasting ook moge zijn, voor ons is het steeds de voetziekte zonder meer. Voetziekte komt voor op klei- en za velgronden evenals op lichte zancjgronden. Behalve op TARWE komt de voetziekte voor in GERST. De aantasting is zoowel op wintertarwe als op zomertarwe gevon den, hoewel op de laatste in veel gerijn- gere mate. Omtrent de bestrijding van de voetziekte tast men nog eenigszins in het duister. Vooral nu men blijkbaar met 2 soorten schimmels te maken heeft, die ook nog verschillende levenswijze hebben, wordt het een pijnlijke geschiedenis. Kunnen we er niets aan doen? Hierover de volgende keer. (Wordt vervolgd.) ONDERTROUWD: RIA W. E. KLINGEN en M. KNOL. „Der.nenzkhtF De Koog 14 bebr' M Inplaats van kaarten. ONDERTROUWD: ARIE DE RIDDER en ELISABETH DE VISSER. Huwelijksinzegening Donderdag 1 Maart a.s. nm. half drie in de Ned. Herv.Kerkte de Cocksdorp, Texel door den Weleerw. Heer Ds. W. A. Plug. Heden ontsliep iri^het Hospitaal te Den Helder onze geliefde vrouw, moeder behuwd- en grootmoeder, ENGELTJE VAN DER VIS -Dijker in den ouderdom van 69 jaar en 5 maanden. R. van der Vis Wz. A. Koopman en kinderen. R. van der Vis E. van der Vis-Ellen en kinderen. Oosterer.d, 14 Febr. 1934. DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wij onze welgemeende dank aan allen, die bewijzen van belang stelling gaven, tijdens de ziekte, bij het overlijden en de teraardebestelling van onze geliefde vader M. VLAMING. In het biezonder onze dank aan Dokter Boswijk voor zijn laatste hulp en aan Ds. Kok voor de woorden van troost, tot ons gesproken. Tevens aan dragers en kleed- oplegsters voor de laatste eer, aan de over ledene bewezen. Namens de familie j. VLAMING. Oosterend, 17 Febr. '34. TE KOOP J. WITTE Noord-Haffel, Texel.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2