De Nieuwe Texelsche Courant n No. 4816 47ste Jaargang Woensdag 21 Febr. 1934 - Van 'iveek tot week De toestand in Oostenrijk. Frankrijks nieuwe bewind. Al weer ontwapening. Japan wil geen oorlog. Maar Rusland dreigt. Texelsohe Berichten TEXELSCHE COU is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 oent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer '/j uur later.) 22 23 24 25 26 27 28 Febr 1,54 3.03 4,35 5,53 7,02 7,52 8.30 LICHT OP RIJWIELEN en RIITUIGEN 5 34 ZATERDAGAVOND. Vorige week schreven we over de hachelijke positie van Dollfuss, in Oosten rijk. Deze week heeft deze woorden be vestigd. Dollfuss was geheel afhankelijk van de Heimwehren en de leider .prins Starhemberg. Deed hij, naar hun smaak, niet gewillig, genoeg wat zij verlangden, dan dreigden zij soms gemeene zaak te zullen maken met de natioinaal-socialisten. Tot het laatst toe hebben ziji Dollfuss aan leiding gegeven tot twijfel aan hun volle betrouwbaarheid. Zij zijn nu hun gang ge gaan, hebben de socialisten neergeslagen. Fey had te voren aangekondigd, op welke dag hij beginnen zou een einde te maken aan het bestaan der socialistische partij.1. De socialisten hebben met een staking ge antwoord. Zij beschikten, ondanks alle huiszoekingen, rijkelijk over wapenen, zooals alle partijen in Oostenrijk. Uit de staking is een gewapende strijd gewor den, toen Fey de daad bij het woord ging voegen. De gewapende ^trijd heeft een biezonder noodlottig karakter gekregen. 'Het is weer waar gebleken, dat burger oorlogen menigmaal het felst en liet bloe- digst worden gevoerd. Tusschen Weenen en het Oostenrijksche boerenland zat nu eenmaal felle haat. o Fey heeft niet gewacht met heel hard toe te tasten. Hij had troepen, politie en Heimwehren ter beschikking en boven dien alle wapentuig van de overheid. Van' dit alles heeft hij ruimschoots gebruik ge maakt. Hij heeft te Weenen onmiddellijk met zwaar geschut, en met de, binnen de steden extra-gevaarlijke mijnwerpers la ten schieten. Bepaalde complexen in be paalde voorsteden van Weenen zijn naar1 alle regelen van de kunst een bele gerde vesting gebombardeerd. Men kan gruwen als men eraan denkt, wat daar, ■door barstende granaten en mijnen, en onder instortende huizen, gebeurd moet zijn. De afloop van de strijd kon geen oogenblik twijfelachtig zijn. De socialisten vochten tegen de fascistische revolutie. In de heele wereldpers merkt men onge rustheid over hetgeen nu vervolgens zal gaan geschieden. Men ziet het merkwaar dige verschijnsel, dat een conservatief blad als de „Times" geen critiek heeft voor degenen, die formeel toch de op standelingen zijn tegenover de regeering, maar het heel natuurlijk blijkt te vinden, dat zij niet, als hun Duitsche partijge- Inooten, zonder 'een vin te roeren, willen ondergaan: terwijl het blad verder ver klaart, geen vertrouwen te hebben in het verschil, dat naar eigen zeggen, tusschen Starhemberg en de nationaal-socialisten bestaat. Inderdaad krijgen deze laatsten nu voortreffelijke kansen, als zij Star hemberg maar kunnen overtuigen of wijsmaken dat Berlijn het niet meer op de zelfstandigheid van Oostenrijk ge munt heeft. Waarlijk, Mussolini wist wat hij deed, toen hij Dollfuss aanraadde, lie ver nog de hulp van de socialisten te aan vaarden, dan geheel van Starhemberg af hankelijk te zijn. Nu heeft Dollfuss n:ets meer in te brengen tegen de Heimwehren, daar hij geen mogelijkheid van steun heeft. Hoe hij zich voelen zal? Het kabinet-Doumergue heeft niet, als het kabinet-Poincaré in 1926, tot .«doei gedurende lange tijd veel werk te verzet ten. Doumergue wil zijn land en het re- geeringsstelsel van zijn land, over een critieke periode heenhelpen en het nood zakelijkste werk, waartoe de onvruchtbare regeeringen van de laatste tijd niet in staat waren, tot een goed einde brengen. Daarvoor heeft hij een kabinet gevormd N.V. T. E. M. Voorkom bevriezen van uw rui- ten door een electrische raamver- warmer. van de godsvrede, waarin vele partijen van de afgescheiden socialisten tot ver naar rechts toe, vertegenwoordigd zijn. Ook onpolitieke personen maken er deel van uit. onder wie de 78-iarige maarschalk Pétain, de bekendste is. Intusschen heeft dit kabinet, naar de schjjn zoo onpolitiek, wel degelijk groote politieke beteekenis. .vooral voor de internationale toestand. De 'Duitschers schrokken al,. toen Daladier viel, in wie zij hun beste vriend meenden, te mogen zien onder de Fransche staats lieden; nog erger moeten zij geschrokken zijn, toen zij de samenstelling van het nieuwe kabinet onder oogen kregen. Op de lijst vonden zij Pétain, de man, wiens groote levenswerk is geweest ""Frankrijk voor het Duitsche gevaar te beschermen. Zal hij een vurig ontwapenaar, ot we* een man zijn om de herbewapening van Duitschland goed te keuren? Zij vonden er ook Tardieu, een van de geestelijke vaders van het Verdrag van Versailles^ die altijd fel wantrouwig gebleven is te gen de Duitschers; zij troffen de naam van Marin erop aan, van de man van zeer ver rechts, die bekend staat als een vijand, van Duitschland. En misschien heeft hun nog biezonder onprettig aangedaan, dat Barthou, eens voorzitter van de, door de Duitschers gevreesde en gehate Opperste Raad der geallieerden, minister van bui- tenlandsche zaken geworden is. Wij zullen geen verwachtingen uitspreken, slechts op de daden van dit kabinet wachten. Duitschland heeft reeds het eerste voor beeld gekregen van de politiek, die het van Parijs nu te verwachten heeft. Het is een nota over het vraagstuk der ontwape ning, dat, wat de andere landen, betreft,, ternauwernood nog in werkelijkheid be staat, maar ten opzichte van Duitschland reeds lang een vraagstuk der bewapening is geworden. Het is heel duidelijk, dat deze nota nu de zaak niet verder kon brengen. Zij moge beleefd zijn opgesteld, en aan de hoop uitdrukking geven dat de gedachtenwisseling zal worden voortgezet, in werkelijkheid is haar beteekenis: stag natie. Het is nu weer de taak der andeV ren. te bemiddelen. Maar ook daarvoor zijn de omstandigheden weinig gunstig. De gebeurtenissen in Oostenrijk hebben Italië aanleiding gegeven tot troepenbe wegingen in de richting van zijn noorde lijke grens, die nu op formeele wijze als onschuldige oefeningen worden goed ge praat. Zij worden nader toegelicht door het feit, dat men midden in de strijd te gen de socialisten, in Oostenrijk nog troepen naar de grens heeft gestuurd, blijkbaar omdat men bewegingen vam de naar Duitschland uitgeweken, en daar in. een legioen veneenigde, Oostenrijksche na tionaal-socialisten vreesde. Dit zijn twee feiten, die in alle betrokken landen, dus bi| *de Kleine Entente en in Frankrijk, on rust zullen wékken. Neen, de maand van. de ontwapening zal stellig deze niet zijn. Er moge dan geen onmiddellijk oorlogs gevaar loeren achter de dingen, die nu gaande zijn, men zal toch in de betrokken hoofdsteden er prijs op stellen, zijn kruit goed droog te houden. Er is ook nog goed nieuws in de we reld, en dat komt juist uit de gevaarlijk-, ste hoek: uit het Verre Oosten, De be richten van de laatste tijd uit Japan laten ternauwernood nog twijfel over aan het heugelijke feit, dat te Tokio eindelijk de militaire partij weer heeft moeten wijken voor de partij van het gezond verstand. Ar aki, de minister van oorlog, die tege lijkertijd 'hef middelpunt vormde van ae militante groep, heeft moeten aftreden. Eerst heette het, dat gezondheidsredenen hem daartoe noopten. Dit had een schijn van waarheid, omdat Araki juist eenige weken ernstig ziek had gelegen. Achteraf ziet het er naar uit, dat de ziekte ook van politieke aard is geweest. Een minister di|e in de regeering een zoo machtige groep vertegenwoordigt, laat zich niet zon der dramatisch conflict uit zijn positie dringen. Maar het is gebeurd, en sedert dien toont Japan de wereld een veel vreedzamer aanschijn. Zijn diplomaten ge ven verzekeringen, dat Japan geen oorlog wil. In het geschil met Rusland wordt Tokio weer veel 'toeschietelijker. Houdt de stemifhng, die thans ie Tokio de over- Band heeft, stand, .dan zal" men Japan. aTTes zien doen om conflicten te vermijden. Saito, de juist uit den Haag naar Was hington verplaatste gezant Tieeft ronduit gezegd, dat zelfs een oorlog met Rusland Japan in strijd met de heele wereld, en in hét biezonder mét de Vereen. Staten zal brengen. Eji dat zou, naar zijn mee ning, zelfmoord zijn van Japan. Er zijn tal van redenen om aan te nemen, dat Saito, de meening uitsprak, die thans in de re geering van zijn land de overhand heeft. Anders schijnen de Russen er over tc denken. De redevoeringen, die men. uit Moskou hoort, klinken erg oorlogszuchtig. Op het juist afgeloopen congres van de communistische partij te Moskou heeft Worosjilof, de volkscommissaris voor le ger en vloot, gesproken of een gewapend conflict met Japan onmiddellijk voor de oeur stond, en men nog alleen maar de datum voor het begin hoefde vast te stellen. Rusland zou 'dat, volgens Woros jilof, aan zichzelf willen houden.' Kan het onheilspellender? Generaal Blücher,. de opperbevelhebber uit het Verre Oosten was naar de hoofdstad overgekomen om op het congres een rede te houden van het type „van dik hout zaagt men plan planken". Op de dertigste verjaardag van de eerste aanval der Japanners op de Russische vlootbasis en Zuid Mandsjoe- rijen Port Arthur, hielden 30,000 man van het roode leger parade te Moskou. Tanks m ontelbare menigte defileerden over Tt Roode Plein. Het was een militaristisch vertoon, dat op het oogenblik een andere regeering de Bolsjewiki niet licht zou na doen. Doel van dit alles was stellig, zoo veel mogelijk 'op de Japanners indruk te maken. JAARVERGADERING L.T.B. Verslag van de Jaarvergadering afd. Den Burg v.d. L.T.B.ge houden op Woensdag 14 Febru ari 1934 in hotel De Zwaan.! Men schrijft ons- De voorz. heet allen welkom en opent de vergadering met de Christelijke groet. Allen zullen het wel met mij eens zijn, aldus de voorz., dat het vorig jaar vooi: ons niet rooskleurig geweest is, vooral, wat betreft de veehouderij. De crisis-zui- velwet eeeft onvoldoende steun. Beter was het gelukkig gesteld met de steun aan de akkerbouw. We zullen honen en vertrou wen. dat het dit iaar beter gaan zal. De seor. doet voorlezing <ier notulen. De penningmeester doet verantwoording over de kas. De totaal-ontvangst was dit jaar f225,30; uitgaven f 182,99. 1 n kas. f42,31. Verantwoording slachtveefonds Totaal ontvangst f 307,28uitgaven f98,50, batig saldo f208,78. Bezit op het einde van het boekjaar 1 Nov. 1932—'33 f2351,33. Opgemerkt dient te worden, dat leden van de LTB gratis een polis 'kunnen" 'be komen. Ook voor niet-Leden blijft de mo gelijkheid open staan voor toetreden tot het fonds tegen een storting van. onge veer f3. Hierna volgt het jaarverslag van onze secretaris. Het ledental bedraagt thans 94 (vier nieuwe leden, vijt bedankten). In de plaats van het bestuurslid M.Kuip, die bedankte, werd de heer Cor Bakker benoemd'. lm de Contact-commissie werd de heer A.Com mandeur, die bedankte, opgevolgd door de heer M.J.Veeger. "Naar de Dioc. Katholiekendag op 21 Mei te Delft werd afgevaardigd de heer R. Timmer, naar de alg. vergad. van de LTB te Haarlem op 13 Npvl de heeren Jan Bakker en M.J.Veeger. De alg. ver gadering van de Tuinders vakbond, gehou den 6 Febr., waar de uittreding van de r.k. bollenkweekers uit de neutrale orga nisaties ter sprake kwam, werd bijge woond door de heer M.J.Veeger. De actie inzake een gelijkmatige ver deeling van het Schapenpotje heeft niet het gewenschte resultaat gehad. Wel is eenigszins aan onze wenschen tegemoet gekomen. De regeling is soepel toegepast. Echter zijn de kleine bedrijven met min der dan 40 Iamschapen van de extra uit- keering verstoken gebleven. Het steunplan voor de schapenfokkerij, samen met de H.M.v.L. opgemaakt, kon bij de Hoofdbesturen geen genade vinden. Intusschen is de schapenhouderij de eenige tak van veehouderij, welke niet gesteund wordt en nog in volle vrijheid wordt uitgeoefend. zoolang de porte- monnaie van de betrokken schapenhou ders het volhoudt. Anders is het met de vrijheid gauw gedaan. Het verslag gewaagt van de afzet van lammeren naar Frankrijk en de levering aan grossier Heideman, te Amsterdam. Texel bleek in staat een goed slachtlam KONING ALBERT VAN BELGIE. Koning Albert van België is Zaterdag middag op een bergtocht in de omgeving .van Namen van een rots gestort cu on middellijk gedood. Ons kiekje beeldt de Koning af met zijn gids op een van zijn bergtochten^ We brengen in herinnering, dat Koning Albert, die een hartstochtelijk bergbeklim mer was, in 1930 te nauwernood aan le vensgevaar ontsnapte, toen hij op een van zijn tochten uitgleed, maar het leven kon redden, doordat hij door een touw met zijn gids verbonden was. Het was naar aanleiding van dit voorval, dat wij toen dit kiekje opnamen. KROONPRINSES ASTRID. Kroonprinses Astrid, de gemalin van de oudste zoon.. Leopold, des overleden Konings. Weldra zal zij Koningin van Belgic zijn. Vrijdag zal kroonprins Leo pold als Koning de troon beklimmen. We beelden de Kroonprinses hier af met de jongste haner twee kinderen, Josephine Charlotte. PRINSES MARIE JOSE. de eenige dochter van de overleden Ko ning van België; naast haar Kroonprins L'mberto van Italië, haar gemaal. te leveren. Er werd iets meer dan markt waarde betaald. De regeling berustte ge heel bij de heer J.C.Kager. Voor veevoer werd 397 ton aardappelen betrokken tegen lage prijs. De collecte voor een huldeblijk aan Rec tor Kok op diens 25-jarig priesterfeest, bracht f30,10 op. Een bespreking op 12 April met de drie Landarb. bonden over vaststelling mi nimumloon voor volwaardige arbeids krachten had geen resultaat, wegens de

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1