TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Woensdag 21 Februari 1934. TAPTOE—TEX. FANFARE. Vrijdagavond a.s. bij gunstig weer fak keloptocht met muziek van Texelsch Fan fare. Het corps zal populaire muziek ten gehoore brengen, o.m. Sarie Marijs. Ieder zinge mee: O breng mij t' rug naar die ou' Transvaal, Daar waar mijn Sari woon. Daar onder bij rffil-lies, bij die groen doringboom Daar woon mijn Sari Marijs. (Laatste twee regels herhalen.) SCHAPENKAAS. Door de heer Dr. V. R. IJ. Kroeze, te den Haag, wordt studie gemaakt van de zuivelbereiding in de diverse deelen van ons land, zoowel van die op heden als van die in het verleden. De heer Kroeze stelt veel belang ook in de bereiding van de Texelsche kaas en zou o.m. gaame in het bezit komen van een stempel, een anker voorstellende, waarmee in vroeger jaren deze kaas werd gemerkt. Wie zoo'n stem pel tijdelijk of voor goed wil afstaan, ge lieve het te bezorgen aan de heer C. Kejj- ser Hz., die voor doorzending zal zorg dragen. Indien men het stempel voor goed wil afstaan, zal het worden gevoegd bij de collectie Zuivelgereedschap in het Mu seum te Wageningen. Gaarne ontving de heer Kroeze ook ant woord op de vraag, of dat stempel al leen diende om de herkomst van de kaas aan te geven, dan wel of het mede waar borg was voor een bepaalde kwaliteit. Werd het alleen op vette kaas gebezigd? Wie schrijft ons hierover? SPORTNIEUWS. Uitslagen 4e kl. A. Afd. I: Succes 1 Schagen 1 2—2; Uitgeest—Alkm. Boys 10; TexelAlkmaar 1 5—0. Texel—Alkmaar 5—0. De laatste der thuiswedstrijden bracht T. een sprekende overwinning, al duurde het geruime tijd, voordat de voorsprong van 10 voor de rust vergroot werd. Als geheel speelde T niet onverdienstelijk. Een vlug doorspelen met goede voorzetten leverde menig kans en in enkele minuten werd de stand van 1 tot 3—0 opgevoerd. Direkt na de aftrap gaat de T-voor- hoede ten aanval. De A-achterhoede heeft de handen vol en met moeite kan de kee per zijn doel schoonhouden. De T-half- linie sluit goed aan en telkens gaat de balf inaar de linkervleugel, waar Kees een goede partij speelt. Zijn kopwerk is soms prima. Goede voorzetten vólgen, maar T. is niet gelukkig. Talrijke schoten werden gelosf, maar de A-keeper maakt een goede indruk. Bij A. tracht de prima spil tel kens het spel te verplaatsen, vooral naar tiaaT recntervleugel, waar de rechtsbuiten een zeer snelle speler blijkt, maar Niek is op zijn post en geeft weinig kans. De andere voorhoedespelers van A. brengen ex weinig van terecht. De enkele goede kansen worden door slecht schieten, on benut gelaten. Bij. een snelle aanval scoort W. no. 1, maar deze wordt wegens buitenspel ge annuleerd. Maarten op de rechtervleugel maakt enkele keeren keurig vrij en zet goed voor. Na plm. 2 min. wordt 'n voor zet van hem door Verheijen goed inge schoten 10. Dan gaan er nog schoten langs en over terwijl een aantal corners niets oplevert. A. heeft intusschen enkele aardige aanvallen ondernomen, maar Jo en Dirk geven niet thuis, terwijl Bram voor de nest zorgt. Zoo verloopt de eerste helft. Juist als de scheidsrechter rust zal fluiten is Alkm. in de aanval., de A-rechts buiten gaat er snel vandoor en laat een, hard schot in de bovenhoek, welk schot door Br. op eveneens goede wijze wordt gevangen. In de rust werd het filmarchief met enkele opnamen uitgebreid. Daar bij fraai helder weer de mooiste resultaten worden verkregen en 'geen haast behoeft te wor den gemaakt, bepaalden deze opnamen zich tot enkele meters. Na de hervatting is T. het meest aan het woord, de aanvallen volgen elkander op. Onze rechtshalf heeft zijn vorm nog niet kunnen terugvinden. Zijn rechtsbuiten die dikwijls geheel 'vrij s'taat, betrekt hij niet in zijn spél, welke fout we oof; bij de m'idvoor opmerken. "Lijkt hét er 'het eerste kwartier naar, cla't doelpunten zul len uitblijven, na 20 minuten spelens, zet W. na een snelle ren voor en Anton ver groot de voorsprong tot 20. De bal wordt afgetrapt, komt bij de linksbuiten, een goede pass en niet zonder geluk raakt wederom Anton de bal even aan en het is 30. Texel speelt nu een gewonnen partij. Alkm. bepaalt zich nog slechts tot doorbraken, welke hoofdzakelijk op haar linkervleugel gelukken, maar tot doelpunten brengen ze het niet. Enkele goede kansen worden door heel slecht schieten verprutst, terwijl Bram door goed uitloopen een aanval onderbreekt. Een maal weten ze het net te vinden, als een voorzet met de hand wordt ingeslagen, maar dat gaat niet door. T. neemt de aan val over een goede pass naar W. en snelle ren, een schot en het is 40. Dan krijgt Maarten op de rechtervleugel de bal te pakken, zwenkt naar binnen. Er volgt een schot op de uiterste hoek, de bal komt tegen de paal en W'. is er als de kippein bij om de terugspringende bal in te kop pen en alzoo no. 5 te maken. Met deze stand komt het einde en heeft de best spelende ploeg gewonnen. De heer Beauchampet leidde deze wedstrijd op de bekende correcte wijze. Het T.-elftal heeft over het algemeen zeer goed gespeeld. Kees Z. en PjBruin beloven veel goeds. Piet gaf enkele goede schoten, Kees wordt een goede verbin dingsspeler, die voor goede kansen zorgt. Zijn kopwerk is best. Anton snel en be weeglijk, maar geen spelverdeeler. De rech tervleugel werd door 'hem nogal eens ver waarloosd. Bij zijn doorloopen is wat meer voorzichtigheid gewenscht. M. deed goede dingen. Hij moet wat meer in het spel betrokken worden. W. speelde een prima wedstrijd. Hij was snel en dikwijls de leider van de aanval. N.de Graaf en Jn.Gieles speelden een prachtwcdstrijd. Maarten kon niet meekomen. De achter hoede en keeper waren er goed in. o Denkelijk gaan we a.s. Zondag naar Schagen. Dat zal niet meevallen, S. doet heel goede dingen, maar ook Texel kan er zijn. We houden het alvast op gelijk spel aan. Texel 3 is in de running. Met 30 werd Callantsoog aan haar zegekar ge bonden. Dit elftal doet het uitstekend. Piet zorgde voor alle 3 doelpunten, en reeds met de rust was deze stand verkre-, gen. Het geeft in elk geval moed. Nu maar doorgaan. A.s. Zondag is Held. Boys 2 aan de beurt, alles er op en flink gewerkt, dan kan het ook deze keer wel weer gelukken. T. 2 ontvangt Schagen 2. Gezien de prestaties van dit elftal in de laatste wed strijden, is er goede kans ,dat de punten hier blijven. Om 12 uur speelden Texel B tegen A. Hier is drievierde v.d. wedstrijd zeer goed gespeeld. Beide elftallen gaven elkaar niets toe en als Siem een schot, dat wordt ingezonden, half raakt, profiteert Piet K. hiervan en het is 0—1. Het duurt: geruime tijd eer het B. gelukt om gelijk te maken. Toen het echter eenmaal zoo ver was, raakte de A-achterhoede de kluis kwijt en zorgde nog voor 3 goede doelpunten, zoodat het einde kwam met 41. Er zitten in deze beide elftallen veelbelovende spelers. We hopen nu maar, dat dit Texels toekomst is. Elftallen voor a.s. Zondag volgen in het Zaterdag-nr. Zaterdagmiddag werd een deel onzer getrouwen in de gelegenheid gesteld de eerste filmproeven te aanschouwen. Ieder was vol lot en vol goede verwachting van het geheel. 'Onze dank aan het "Texelsche Hollywood". T).D. Korfbal. De competitieuitslagen luiden: den Helder: ELTO-de Zwaluw 101. de Waal: DTS—Verdo Nigro 1—9; Zondag a.s. spelen: Den Burg: Verdo Nigro—SVC. De Waal: DTS—ELTO. ONDERZOEK STRANDING VAN DE OAKFORD. Door de Raad voor de Scheep vaart. Wat heeft reddings wezen gedaan? De stranding van het Engelsche s. s. „Oakford" opl7 Januari, werd Vrijdag door de Raad voor de Scheepvaart, onder voorzitterschap van prof. rar. B. M. Ta verne onderzocht. Gedagvaard waren 3 getuigen. De Telegraaf schrijft: Bij de aanvang van de zitting zeide de voorz. o.m .het volgende: Deze ramp heeft in ons land, en vooral in scheepvaartkringen groote ontroering teweeggebracht. De niet rotsachtige, doch niettemin vooral voor vreerrfden verrader lijke Hollan'dsche kust heeft tien Slacht offers geëischt. Wat hen heeft bewogen het schip te verlaten? Als zeker mag wel worden aangenomen, dat zij overtuigd waren met hun boot de wal te kunnen be reiken en dat zij niet hebben geweten, welke gevaren zich voor hen zouden voor doen. De boot moet in de branding zijn om geslagen. De kapitein en zijn bemanning gedenken wij als broeders, die in de strijd met de nog zoo dikwijls gevaarlijke zee zijn gevallen. De nabestaanden betuigt de Raad zijn diepgevoelde deelneming. De inspecteur-generaal, de heer Fock, sloot zich hierbij aan. De kapitein van de sleepboot „Hol land" deelt mede, dat hij óp 17 Januari 's avoids naar de strandingsplaats is ge gaan en daar op 1000 M. benoorden de Oakford ten anker is gegaan. Het was ruw weer uit het Z.W., de zee liep langs de kust niet zoo buitengewoon hoog. Met morselamp werd een contract afge sloten op de basis„no cure, no pay"; de Engelsche gezagvoerder seinde, dat het niet mogelijk was bij hem te komen en te wachten, tot de dag aanbrak. Om 1 uur werd geseind, dat men nog geen nood had, doch eenige tijd later werd geseind, dat het schip opzij viel en een reddingboot noodig was. De ,,'Bran- daris" was inmiddels langszij bij de „Hol land" gekomen, doch de Engelschon deel den mee, met een eigen boot het schip te zullen verlaten. Get. maande herhaal delijk en dringend aan, zulks niet te doen, doch te wachten op de reddingboot, welke met vloed langszij -zou komen. Daarna seinde men, dat men dan met eigen boot bij het schip zou blijven. Na dien, het was toen 4 uur 's mor-» geus, heeft men geen licht meer gezien. Vermoedelijk is een boot gestreken, is men niet bij het schip gebleven, waar men betrekkelijk rustig water lij van het schip, tamelijk veilig was geweest. De Engelschen zullen de wal hebben probee- ren te bereiken, waarbij hun boot nabij het strand is omgeslagen. De schipper van de reddingboot „Eier- land" verklaarde, dat hij verscheidene ma len gepoogd had de Oakford te bereiken, Het schip zat op zichzelf niet gevaarlijk., Toen de reddingboot langszij kwam, bleek hein, dat de Engelschen niet klaar ston den met touwen. Get. kreeg de indruk, dat de schipbreukelingen geen gebruik wilden maken van de hulp. De voorz. begreep zulks niet en vroeg Is er geen misverstand? Getuige: Toen wij aan de loefzijde wa ren werden geen touwen overgegooid. Aan boord van de Oakford werkte men niet mede: eindelijk was de reddingboot in een gevaarlijker positie dan de Oak ford. Op een gegeven oogenblik kon noch de Eierland. 'noch de Brandaris er weer bij. In plaats van op hun schip te blij ven, zijn de Engelschen er af gegaan. Dit was onverantwoordelijk. De Engel sche kapitein besefte niet op welk een ge vaarlijke plek hij was en wilde zijin schip niet verlaten. Ten slotte is nog gehoord de secreta ris van de N.Z.RjM., de lieer De Booy., Deze getuige deelde o.m. mede, dat men zich ongerust had gemaakt over de Eier land, die men niet zag. Daarom werd de Brandaris uitgezonden. Later werd bericht ontvangen, dat op de rand van de Vlie- hors bij het reddinghuisje lijken lagen. Het bleek .dat deze zwemvesten aanhad den. De kwaliteit was goed, evenwel za ten ze te hoog onder de kin. Bij ons worden de zwemvesten meer practised aangedaan. Vermoedelijk hebben de schip breukelingen gedacht, dat de Vliehors vastzat aan de wal en zij rustig de wal konden bereiken. De vanglijn van de sloep was doorgesneden. Men is bewust weg gevaren. De inspecteur-generaal, de heer Fock, was van meening, dat van de zijde der Redding Mij. al het mogelijke is gedaan om te helpen. Op de Oakford wilde men blijkbaar niets van de neddingbooten we ten. Ook is door de redders er op gewe zen, dat de schipbreukelingen aan boord hadden moeten blijven. Later bleek, dat de ruiten van het stuurhuis nog heel wa ren. r- Uitspraak volgt later. GEZELLIGE AVOND. We herinneren op verzoek aan de gezel lige avond in Eben Haëzer, hedenavond 8 uur, toegang 20 ct. Medewerking verkenen: Mandolineclub o.l.v. Jan Visser; vioolclub o.l.v. Mevr. Visser, zangkoortje o.l.v. Jan Visser en de Chr. Jongemannen Ver,, die voor eenige voordrachten zorgt. Ds. Visser spreekt over „Vasten". In de pauze worden eenige artikelen verloot ten bate der Centr. Verwarming. Zakennleuws. Gisteren stelde de Coop. Zuivelfabriek De Eendracht ons in de gelegenheid 'de driewieler te bezichtigen, waarmede ze te den Burg venten Iaat. In de bak is eem tank geplaatst, welke 100 L. melk bevat ten kan. Door middel van een automaat kan met een enkele handbeweging tel kens Va L. melk in een stofvrije kast worden afgetapt. Mede kunnen in de bak worden meegenomen, boter, kaas, karnem. pap en andere producten van de fabriek Binnenkort hoopt de Eendracht te den Burg ©en winkel te openen. ALLERLEI. T.E.S.O.'s nieuwe boot zal vermoede lijk 1 Mei a.s. gereed zijn. o— Veel nieuws ligt steeds in de adv. kolommen van ons blad. o— Maandag a.s. een interessante lezing voor onze bijenhouders. Menig samenlezer wordt abonnee Zoo ook gij nog samen leest, maar het om die zes of acht ct. per week niet behoeft te doen. verzoeken wij beleefdLaat u als abonnee inschrijven. Dit heeft veel voor- deelen. T.E.S.O In verband met de verkiezing van een commissaris (vacature A. Wagemaker) wordt voor de T.E.S.O. vergadering van heden groote belangstelling aan de dag ge legd. Morgenochtend zenden we daarom met de eerste post bulletins uit met de uitslag der stemming en eventueele andere biezonderheden. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder ressorteerende bijkantoren werd gedurende de maand Januari 1934. Ingelegd f 13130,38 Terugbetaald 12700.22 Derhalve meer inyelegd dan terugbetaald 430,16 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 11 COOP. P.T.V. TEXEL Leden ter P.T.V. moeten vooral niet verzuimen morgen de jaarvergadering bij te wonen. De Coöp. staat er gunstjg voor. Er is een batig saldo van 'f827, dat, behoudens goedkeuring, geheel voor afschrijving zal worden bestemd. De lieer Frederiks. dierenarts, zal srire- ken over de bestrijding van pullorum on der kuikens en daarbij lichtbeelden ver- toonen. DE WAAL. Stierenvereeniging De Waal. De Stierenvereeniging alhier heeft aan gekocht een eenjarige volbloed stamboek stier, genaamd „Adolf". Gaarne maken we onze veehouders attent op de adv. in dit nummer, waaruit blijkt, dat Adolf aan hooge verwachtingen zal kunnen beantwoorden. OOST. V l.O.S. Muziekvereeniging „Vios" alhier heeft besloten tot deelname aan het concours van de Westfriesche bond te Andijk. Als verplicht nummer is in studie genomen La Charmante, Ouverture van Sam Vlessing. We willen hopen, dat het corps het er niet minder zal afbrengen dan vorig jaar, ja, dat het thans een eerste prijs mag behalen. Visscherij Met de visscherij is het al zeer zuinig gesteld. De laatste krukels zijn opgezocht en de prijs zeer verminderd. Het visschcn op wulken levert weinig op, daar de ge- heele Texelsche zeilvisscherij op dit werk aangewezen is. Haring en bot visscherij gaven tot nu toe ook nog niets. OUDESCHILD. BEVESTIGING DS. G. W. SCHOLTE. EN INTREDE. Er bestond een zeer groot© belangstel ling voor de kerkdienst, waarin Ds;. G.W.i Scholte tot predikant in de Ned'. Herv. Gemeente alhier zou worden bevestigd. Niet alleen van Oudeschild, doch ook van den Burg en dein Hoorn waren vele belangstellenden gekomen. De bevestiging had plaats door de va der van de lieer Scholte, die predikant is te Heylaard. Na gezamenlijk gezang van psalm 103 sprak Ds. Scholte met als tekst ©en der gelijkenissen uit Matthcus 13: „Ziet een zaaier ging uit om te zaaien". Wanneer we in Februari mooie dagen hebben, zeggen we, dat er voorjaar in de lucht zit, aldus Ds. Scholte. Zulle een dag is liet nu ook voor u. Na een va cature van vijf jaar hebt gij thans weel een eigen predikant, een eigen herderlijk leven. Er zullen menschen zijn, wie dit niets kan schelen, doch velen denken daar anders over. Een bewijs, dat er hier nog geestelijk leven is. Er is een verlangen naar leiding en ik hoop, dat gij deze iin uw inieuwe predikant, mijn oudste zoon, hebt gevonden. Ik hoop, dat hij u zal brengen Gods Evangelie, de Blijde Bood schap van Broederschap en Vrede. Het is ook voor jou mijn zoon, een biezondere dag. Na een tijd van ingespannen studie en gedwongen rust, zijt gij thans tot uw werk geroepen. Ik hoop, dat gij groote lust tot de arbeid zult hebben. Ds. behandelde hierna uit prediker 2e hoofdstuk, vers IWerpt uw brood op 't water, in de loop des tijds vindt u liet terug. Vervolgens zong de gemeente gezang |214, vers 1,, 2 en 3. Hierna vond de bevestigingsplechtigheid plaats. Ds. Scholte verzocht zijn zoon op te staan en vroeg hem, of hij voor God en de Genade volhardde bij de ge lofte, waarop bevestigend werd geant - woord. Ds. zeide daarop: Mijn zoon, en, sinds heden, mijn ambtsbroeder, als de dag van gisteren st*at mij nog voor de geest de emotie, die mij vervulde, toen ik werd ingeleid door mijn beste vader. Ik wil u zijn woorden op het hart binden: Erken en waardeer van het ambt de heer lijkheid. Paulus zeide, dat wie het predikambt verlangt, verlangt naar een voortreffelijk iets, en het verheugt mij, dat gij tot zulk een ambt zijt geroepen, hetzelfde waar toe ook uw ooms en voorvaderen zich aangetrokken gevoelden. Gij zijt de verte genwoordiger van het 7e geslacht. Wees er vereerd mede en wees er trofsch op. Thans moet ge zelfstandig optreden. Gij hebt het ouderlijk huis verlaten en staat thans in het volle leven. Doch al bestaat, er dan tusschen ons een afstand van eenige uren, wij blijven met elkaar ver bonden. Wij zullen u steeds tot steun en troost zijn, zooals ook gij dit zult zijn voor uw gemeente. O

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5