De Nieuwe Texalsehe Courant No. 4818 47ste Jaargang Woensdag 28 Febr. 1934 Van week tot week Koning Albert I Koning Leopold III. De positie van Oostenrijk. WAPENS De Fransche Regeering. fexelsche Berichten Uitslag Rundveetelling. Uw advertentie in dit Blad vaartt op Texel huis aan huls ge tenen. -«• is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer ys uur later.) 1 2 3 4 5 6 7 Maait 9,02 9.30 10,— 10,28 10,59 11,33 RIJWIELEN en RIITUIGEN 5,47 ZATERDAGAVOND. Met eerbiedige ontroering hield heel Europa Ln deze dagen de oogen op Brus sel gericht. België heeft door een nood lottig toeval, het loslaten van een stuk kalksteen, zijn Koning verloren. Koning Albert was een eenvoudig main, die groot was in alles waarin een eenvoudig man groot kan zijn. En is er indrukwekkender en aa»trekkelijker grootheid dan die inet zooveel eenvoud gepaard gaat? Deze Ko ning der Belgen was een zeldzaam aan trekkelijke figuur, een ridder zonder smet of blaam en tegelijkertijd een inan van de vrede. Trouw was zijn aard, en trouw heeft hij zijn volk bewezen onder de moei lijkste omstandigheden. Hij heeft met de doodeenvoudige soldaat in de loopgraven en met de koene luchtstrijder in het oors logsvliegtuig de gevaren gedeeld, ondanks het verzet van zijn regeerders, die terecht meenden dat zijn leven te kostbaar was voor zijn land, om in de waagschaal te worden gesteld. Koning Albert aan vaardde het niet, in de tijd van het hoogste gevaar voor de zijnen, zelf een bevoorrecht veilige positie in te nemen, zelfs als dit een uitvloeisel was van zijn koninklijke plichten. De wijze, waarop de vorst toen zijn volk tot een leider is ge-' weest, heeft de heele wereld ook zijn. weldenkende tegenstanders met de diepste eerbied vervuld. Eenvoudig onder eenvoudigen kon de Koning zijn, hetzij hij al fietsende een praatje aanknoopte met andere, uiterst bescheiden fietsers; of dat hij, met berggidsen, de eenvoudige herberg voor logies, ook waar dit weelde riger te vinden ware geweest, niet ver meed. Het alpinisme was hem tot een hartstocht geworden, tot de hartstocht, die hem, nadat hij aan zooveel gevaren ontsnapt was, de dood zou brengen. Be ruchte bergtoppen in de Alpen had hij bestegen, waaronder er waren, waarop slechts weinigen de allervermetelsten de voet hadden gezet. Bekend is ook zijn beklimming oinder buitengewoon moeilijke omstandigheden van een 5000 meter hooge vulkaan aan de Congo, waar bij de laatste 200 meter een etmaal eisch- ten van hem en zijn begeleiders. Een rotspunt van eenige tientallen meters hoogte, aan de openbare weg gelegein, die hij bij wijze van speelsche oefening be klom, werd hem echter noodlottig. Nood lot voor een Vorst en voor een Volk. Een zware taak rust nu op zijn opvol ger, die het beleid van Koning Albert heeft voort te zetten, met al zijn tact en al zijn juist gevoel voor hetgeen kan en vereischt is. Koning Leopold ill is 32 jaar oud. De mare gaat van de jonge koning, dat hij in eenvoud zijn vader evenaart en vooruit strevende ideeën heeft. Hij heeft zicli gespecialiseerd op koloniaal gebied en bezocht tweemaal ons indië. In Indië is hij een bewonderaar geworden van ons kolo niaal werk en daar heeft hij zich vele Ne derlandsche vrienden gemaakt. Voor de ontwikkelingen van onze betrekkingen met België mogen we van zijn bestuur groote verwachtingen koesteren. De bloedige burgeroorlog in Oostenrijk en wat erop is gevolgd, is niet lieteemige sensationeele, waardoor dit land in deze dagen in het middelpunt van de internatk onale belangstelling staat. In de buiten wereld heeft men begrepen, dat na de storm de positie der regeering tegenover Duitschland nog weer zwakker is gewor den. Daarom hebben Frankrijk, Italië en Engeland liet inoodig geoordeeld een ver klaring de wereld in te zenden, waarin zij mededeelen, „dat zij liet eens zijn over de noodzakelijkheid de onafhankelijkheid en onaantastbaarheid van Oostenrijk te handhaven". Te Berlijn begint men "Rome nu te verwijten, dat bet bezig is Oosten rijk onder zijn invloed te brengen. Inder daad doet Mussolini op liet oogenblik veel moeite om Oostenrijk zoowel 51 s Hongarije, economisch zoo vast mogelijk aan Italië te binden. Zijn onderminister Suvich was er al voor naar Weenen ge weest en bevindt zicli nu te Boedapest, Die pogingen wekken echter niet alleen liet wantrouwen van Duitschland, maar evenzeer van de Kleine Entente. Er l<an dus nog heel wat spektakel door ont staan, tenzij Weenen en Boedapest zoo voorzichtig zijn zich er niet mee in te laten. Duitschland wenscht een lucht vloot en liefst wat spoedig. Intusschen heeft ook Berlijn een, be zoeker: de Engelsdie grootzegelbewaarder Anthony Eden, veelbelovend jong En- gelsch staatsman, die namens zijn regee ring een rondreis maakt door de groote hoofdsteden van Europa, om daar, als buitengewoon afgezant, een schikking ten opzichte van de ontwapening te beplei ten. Hij had zijn reis op geen ongunstiger tijdstip kunnen ondernemen. Want zoo juist heeft Berlijn van de nieuwe F.ran,- sche regeering een antwoord gekregen op zijii laatste nota over dat vraagstuk dat waarschijnlijk alle verdere onderhan delingen onmogelijk maakt. Van de hui dige Firansche regeering was geen andere houding te verwachten. Het wantrouwen tegen Duitschland is in de laatste tijd in het algemeen eer gestegen dan, minder geworden. Het is vooral ook in Italië in de laatste tijd merkwaardig scherp.. Mussolini is niet langer de pleitbezorger voor de „rechtsgelijkheid van Duitsch land". Eden zelf brengt trouwens ook niet enkel aangename boodschappen voor de Wilhelmstrasse mede, Londen eischt b.v., dat Duitschland geen luchtvloot aan schaft voor twee jaren na het sluiten van de ontwapenmgsconven'tie. Berlijn wil ech ter niet daarmede wachten, geein oogen blik. Göring heeft juist tot een Engelsch intervieuwer gezegd, dat al het andere dat Duitschland vraagt, voor de landsver dediging minder belangrijk is dan een luchtvloot. En Berlijn voegt er ronduit bij, dat het vooral haast daarmee heeft,; omdat het Italië met zijn politiek Ln Mid- del-Euroja niet meer vertrouwt. Zoo zijn er op het oogenblik geen grooter vijan den onder de groote mogendheden dam juist de twee fascistische 'rijken. Het wantrouwen luwt..,..^ De Fransche re gee ring heeft bij haar eerste optreden in de Fransche Kamer in de persoon van de minister-president Doumergue een voortreffelijke indruk gemaakt. Het is onmiskenbaar, dat de stemming in Frankrijk reeds heel veel kalmer is geworden. De golf van wan trouwen, die over het land was gegaan, en die zich tegen de voorgaande radicale regeeringen had gericht, schijnt te ver zwakken, nu die regeeringen verdwenen zijn. Het is alsof men het gevoel heeft,, met een nieuwe bladzijde te zijn begon nen. De regeering is ook aan het volks gevoel tegemoet gekomen, door een com missie van 44 leden aan de Kamer voor te stellen, die tot taak zal hebben de schandalen van de laatste tijd uit te plui zen. Voorloopig is men met dit vooruit zicht tevreden. I>e uitvinder van commissies is een( wel doener der menschheid geweest, die in alle landen een standbeeld en te Qenève een monumentaal gedenkteeken verdient. N.V. T. E. M. Verdrijf de ergste kou in uw slaapkamer met een Straalkacliel. üeen onaangename lucht, walm en vocht. We pubiiceeren hier de uitslag van ck iu Januari 1.1. gehouden telling van liet rundvee, dat in onze gemeente gehouden wordt Stieren, ouder dan Va jaar 104 Melkvee, gekalfd na 1 Oct. 1933 268 Drachtig vee, kalvend voor 1 Mei'34 2161 Andere inellc- en kalfkoeien 947 Drachtig jongvee, kalvend na 30 April 1934 486 Gust jongvee, ouder dan Va jaar 1561 Mannelijk jongvee, jonger dan1., jr. 14 Vrouwelijk jongvee, jonger dan'V jr. 113 Mestkalveren Vee, bestemd om vet te inaken, en niet vermeld in een andere rubriek 419 Totaal 6075 Ter vergelijking laten we nog volgen, de uitslag van de 30 Juni 1.1. gehoudeni rundvee telling Stieren, ouder dan een jaar 71 Melk- en kalfkoeien, ie kalfs S11 idem 2e kalfs 636 idem 3e kalfs 485 idem oudere 788 Drachtig jonge, ouder dan I jaar 415 Gust jongvee, ouder dan 1 jaar 1465 Mannelijk jongvee, jonger dan 1 jaarr 50 Vrouwelijk idem 1287 Mestkalveren 31 Vee, bestemd om vet te maken 178 Totaal 6271 Bij de veetelling, in 1930 gehouden, was onze rundveestapel 4581 koeien groot. WERKLOOZEN. Gemeente-subsidie. Door de Advies-Comm. inzake werk loosheid. werd ter kennis van B.enW. ge bracht, dat door de besturen van meer dere plaatselijke afdeelingen van arbei dersorganisaties pogingen in liet werk zijn gesteld om te komen tot liet houden van eenvoudige cursussen voor jeugdige werk- loozen. De afd. Den Burg van de R.K. Land- arbeidersbond b.v. is er in geslaagd cur sussen 7e organiseeren in huisvlijt, motor kennis en algemeene onlwikkeling; de afd. De Cocksdorp van de Bond van arbei ders in land- en tuinbouw- en zuivelbe drijf hopen te slagen o.a. met cursussen voor huisvlijt. De Advies-Comm. stelt voor ten behoeve van deze cursussen de schoollokalen kosteloos beschikbaar te stellen, zoo noodig verlicht en verwarmd, en eenige subsidie te verleenen in de kos ten van aanschaffing onderwijsbemoodigd- heden. De seor. van genoemde afd. R.K. Larnd- arb. Bond deelde mee, dat voor haar cur sussen met f 50 subsidie zou kunnen, wor den volstaan. Hoewel op de gemeentebegrooting 1934 voor dergelijke doeleinden geen gelden zijn geraamd willen BenW de hier be doelde poging, ontsproten uit het parti culier initiatief, wel aanmoedigen. Indien blijkt, dat de cursussen levensvatbaarheid bezitten, dan ware bij de begrooting voor 1935 nader te overwegen, in hoeverre op de ingeslagen weg kan worden voort gegaan. Aan de ontwerp-regeling, welke B. en W. de raad ter vaststelling aanbieden, ont kenen we: Tot de cursussen moeten in de eerste plaats jeugdige werkloozen worden toe gelaten. Overigens, zijn behoudens een leeftijdsgrens, de cursussen voor een ieder toegankelijk, voor zoover er ruimte is. Het subsidie bedraagt fl.per leerling. Bij de bepaling van het totaal bedrag subsidie wordt gerekend met het aantal leerlingen, dat de cursussen gemiddeld, bezocht heeft. Indien een. leerling in het zelfde cursusjaar meer dan één cursus bezoekt, telt hij voor de bepaling van het subsidie voor hoogstens twee cursussen mee. De cursus moet een minimum aantal lesuren omvatten. Event, bezoldigingen voor het geven van onderwijs worden, niet ten laste van werklooze leerlingen of hun verzorgers gebracht. Over weken, gedurende welke iemand werkloos is, is hij noch zijn verzorger wegens liet bij wonen der lessen, tot betaling verplicht. Het subsidie wordt aan BenW Aange vraagd voor de aanvang van de cursus onder inzending van een leerplan en een opgave van de namen van leiders en leer lingen. Het subsidie wordt betaalbaar ge steld na indiening bij BenW van een ge specificeerde rekening en verantwoording. Moge, bij goedkeuring, door de raad, van deze gunstige regeling een ruim ge bruik worden gemaakt. We vertrouwen, dat liet aan bevoegde leiders, die tegen ge- Iringe of in liet geheel geen vergoeding onderwijs willen geven, niet zal ontbreken. RIJWIELPAD VAN KOOGERVELD NAAR HET EIERLANDSCHE HUIS. Op 29 Juli 1.1. besloot de raad tot het maken van een rijwielpad, loopende van, liet bestaande rijwielpad, in liet Kooger- veld (bij de woning van de lieer Korver) naar liet Eierlandsche Huis inet een af takking van de Krim maar de Achterweg in Eierland. Jammer genoeg maakte het Rijk bezwaar tegen liet in eigendom aan de gemeente overdragen, ten behoeve van dit pad va:n een strook tor breedte van 10 M. breedte. Wel heeft het Rijk ver gunning verleend tot liet aanleggen, heb ben en onderhouden van een pad op Staatsgronden, onder nader omschreven voorwaarden. Gelukkig hebben Ged. Sta ten, die voor de aanleg volgens het oor spronkelijk plan een prov. subsidie in uit zicht hadden gesteld, zicli niet deze voor waarden kunnen vereenigen. Het PROV. SUBSIDIE zal bedragen een derde der te maken kosten, tot een maximum van. f7550. Het wordt verleend onder eenige voorwaarden. We noemen er enkele: De op liet rijwielpad te plaatsen klaphekjes zullen een vrije breedte voor liet verkeer van minstens 1,20 M. mogelijk moeten maken. (Het Rijk eischt zelfsluitende hek jes en wel waar het rijwielpad de gren zen van aan derden verpachte perocelcn, kruist)waar liet pad andere wegen kruist, moet klinkerbestrating in kcpcr- verband komen; liet prov. subs, vervalt, indien het pad een jaar na dagteekenimg van het besluit, waarbij het subs, ver- 'feend is, niet tem genoegen van Ged. Sta ten voltooid is. Volgens BenW is tegen aanvaarding dezer bepalingen geen bezwaar. Waar liet pad niet over een vlak ter rein loopt, zou liet een breedte krijgen) van 1,20; overigens 1 Meier. Met particulieren kan voor liet pad Rrim-Acliterweg op aannemelijke condi tiën een regeling getroffen worden, waar door een 10 M. breede strook aan de ge meente in eigendom zal worden afge staan: Mart. de Graaf vraagt voor 5565 vk. M. f500 per H.A., H< Van Heerwaar- de voor 427 vk. M. f 35.'totaal; J. Boon Az., voor een perceel, met recht van weg belast, groot 850 vk. M., 15.V—e Waar inoodig plaatst de gemeente heinin gen. Door het Rijk wordt liet werk vooruit- voering in werkverschaffing in aanmer king gebracht. Het pad zal plm. 11 K.M. lang worden, zoodat op een subs, van TESO vain f 4225 mag worden gerekend (bij 13 K.M. zou het f5000 hebben bedragen). Zoo wordt de begrooting: Loomen en Verz. premiëiti f11675 Materiaal en grondaankoop f 10975 Af Prov. subsidie f7550 Af bijdrage TESO f4225 Blijft te dekken f10875 Hierin draagt het Rijk een nader te be palen percentage bij. Hieruit volgt, dat de gemeente alleen te betalen heeft een aandeel in de werk- verschaffingsioonen, waarvoor op de be grooting gelden zijn geraamd. Het ligt in de bedoeling, bij goedkeu ring door de raad, reeds een dezer dagen met de aanleg een aanvang te maken, op dat nog vóór het a.s. zomerseizoen van het pad gebruik kan worden gemaakt. Een onderneming, welke we van gan- scher harte toejuichen. Vooral het noor delijk gedeelte onzer gemeente zal ér de vruchten van plukken, terwjjl Texel er als toeristenoord in het algemeen weer aantrekkelijker op wordt. Een fietstocht vgn den Hoorn naar de Cocksdorp leidt straks de vreemdeling langs en door de mooiste plekjes van onze duinen en den nen, terwijl het ook voor menig Texe laar een uitstapje moet zijn, dat zijn be koring niet mist, waint liet zijn er nog velen, voor wie de schoonheid van de den nen en de duinen met hun Muien en Slufter een gesloten boek is. N.V. T. E. M. O Voorkom bevriezen van uw rui ten door een electrische raamver- 0 warmer. TEXELSCHE COURANT LICHT OP CURSUSSEN JEUGDIGE f 22650

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1