Oe Nieuwe Texelsche Courant No. 4820 47ste Jaargang Woensdag 7 Maart 1934 Van vieek tot week OostenrijkTerug naar de Monarchie rankrijkHet schandaal Stavisky. Amerika stelt te leur. Het Oosten seint: 't Stormsein neer. Belastingontduiking. Texelsohe Berichten Uw ad verten tic in dit Blad op Texel huis aan huls getean. is sinds 1 Juli 1930 fat dh blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 8 9 10 11 12 i3 14 Maait 0,29 1.13 2,25 4,15 5,58 7,17 8.— RljWlELEN en RUTUIGEN 6, IIIIII9 Heb je veel cadeau's gekre- jiillj* gen met je verjaardag? HIÜI* Zooveel, dat ik ze niet eens jij* allemaal tegelijk kan dragen, liliil^ Wat dan allernaar? iliili* Twee boorden. ZATERDAGAVOND. In Oostenrijk is de kalmte tijdelijk teruggekeerd. Het kan een stilte zijn voor de storm, als de regeenende groep er niet in slaagt met de nationaal-socialisten op de een of andere manier tot een accoord te komen. Er wordt op het oogenblik in alle stilte, maar daarom niet minder ijverig, met de nazi's onderhandeld. Intusschem is er ook een andere be weging, van tegenovergestelde strekking, in gang: de voorstanders v.d. monarchie mieenen, dat inu het oogenblik gekomen is, om het keizerschap weer in eere te her stellen. Hun aantal is nog groot onder de tegenwoordige machthebbers in Oos tenrijk. Bovendien heeft hun beweging op dit oogenblik een zeer biezander doel: de inlijving bij Duitschlaind zou er onmo gelijk door worden. Verder heet het, dat Mussolini de terugkeer van het keizer schap in Oostenrijk goed gezind zou zijn, ook al om het wapen, 'dat het tegen Duitschland vormt. Op heden houdt Otto van Habsburg zich in België op. Hij vertoeft met zijn familie op het slot Steenockerzeel, dat we hier mede in beeld brengen. OTTO VAN HABSBURG. HET SLOT STEENOCKERZEEL, nabij Brussel, waar de Oostenrijksche troonpretendent zich tijdelijk ophoudt. Een gruwelijke moord. In Frankrijk heeft men nog steeds zeer te worstelen met de gevolgen van liet schandaal-Stavisky. Het algemeene wan trouwen is nog weer verergerd door de geheimzinnige moord op de raadsheer Prince, die door een onbekende telefo nisch naar Dijon is gelokt, onder voor geven, dat zijn moeder daar een gevaar lijke operatie moest ondergaan, en die te Dijon op volmaakt duistere wijze om het leven is gekomen. Men heeft zijn lijk, vastgebonden aan de rails en verminkt, op de spoorlijn heeft gevonden. Hoe ver der men in het onderzoek kwam van het gruwelijk geval, des te onbegrijpelijker zijn cie omstandigheden ervan gewonden. De algemeene indruk is, dat Prince uit de weg is geruimd, omdat hij over zekere voor bepaalde lieden uiterst bezwarende «tukken beschikte of dergelijke feiten omtrent hen kon meedeelen. Dit schijnt wel steeds duidelijker te worden, dat veel meer lieden van positie bij deze zaak be trokken zijn, dan men eerst heeft aange nomen. Het gebeurde met de raadsheer Prince heeft de volksverbeelding eerst goed in beweging gezet. In regeeringskringeni is het woord „maffia" gevallen, en het ziet er ook werkelijk naar uit, alsof een machtige organisatie bij de moord de hand in het spel heeft gehad. Dit alleS is voor de regeering een reden te meer, oin met de grootste energie het onder zoek omtrent alles, wat de zaak Stavisky betreft, te laten voortzettert. Ook haar zedelijk overwicht lijkt reeds te lijden on'- der hetgeen er met Prinpe is geschied. In Amerika gaan de dingen verder hun onbevredigende weg. Reeds is de toestand zoodanig gewordenj dat van een nieuwe waardevermindering van de dollar gespro ken wordt. Men; weet er te Washington blijkbaar niets amfüers op, dan de midde len, die totnogtoe op bedenkelijke wijze te kort geschoten hebben], nog weer te versterken. De waardedaling van het geld heeft de redding Niet gebracht, welnu, men kan nog lager gaan. De opgelegde Verkorting van de werkuren en de ver hooging van: de loouen hebben in haar uitwerking teleurgesteld, wat let het be wind, de werkuren nog meer bij dwang te verkorten en de loonen opnieuw bij decreet te verhoogen? De beperkinfg van de vrijheid tot concurrentie heeft niet voldoende geholpen om de prijzen opeen behoorlijk |>eil te brengen. Niets is een voudiger, dan het recht töt co^curreeren nog weer verder in) te perken. Men gaat nu onderzoeken, wat de leiders vanN.V.'s in de laatste drie jaren nog aan salarissen en verdere uitkeeringen uitbetaald heb ben gekregen. Buiten Rusland is er geen land ter wereld te vinden, waar de oude vormen der economische samenleving o-oit zoo overhoop zijn gehaald, als nu in de Ver. Staten gebeurt. Roosevelt heeft ge zegd: „Als mijn experimenten niet sla gen, zal ik andere experimenten in toe passing brengen." Hij verdubbelt echter dezelfde pogingen, die hebben 'teleurge steld, inplaats van ze te vervangen.. In Oost-Azië schijnen de gevaarlijke onweerswolken voortdurend meer weg te trekken. Geen gedeelte der wereld heeft deze winter zooveel gevaar voor oorlog opgeleverd, maar ook nergens "ter wereld is, op plekken van spanning, de ontspan ning zoo groot als juist daar. Het gevaar lijk geschil van de Russen met de regee ring van Mandsjoekwo feitelijk met de Japanners over de gevangen geno men Sovjet-ambtenaren, die in dienst van de Noord-Mantsjoerijsche spoorweg hadden gestaan, is bijgelegd. De Russen, die door de regeering van Mandsjoekwo gevangen waren gezt, zijn uit de gevange nis ontslagen en andere Sovjet-ambtena ren zijn op de posten, die zij hebben moeten verlaten, benoemd. Japan heeft zich opnieuw bereid verklaard Mandsjoek wo te laten onderhandelen over de aan koop van de Russische rechten op de N.- Mandsjoerijsche spoorweg. Onderhande lingen, die in September zijn gevoerd, hebben nooit ernstige beteekenis gehad; zij dienden door haar beloop, er veeleer toe om de stemming nog verder te beder ven. Nu schijnen de kansen van slagen beter. Wellicht, dat de Donderdag ge kroonde jonge keizer Henri Poe-nji als een zijner eerste regeeringsdaden een be vredigende oplossing zal brengen. N.V. T. E. M. 9 Voorkom bevriezen van uw rui- 9 9 ten door een electrische raamver- 9 warmer. 9 De gelegenheid tot vrijwillige aangifte bij de fiscus van verzwegen inkomsten of vermogens zonder kans op straf vervolging of extra heffing bestaat inog tot 1 Mei a.s. Inkomsten en vermogens in totaal ten bedrage van vele millioenen zijn reeds ter kennis van de Inspecteurs der Be lastingen gebracht. Geen wonder, want door een drietal nieuwe belastingwetten, komt straks de fiscus in vele gevallen precies aan de weet, hoe groot het in komen en eventueel het vermogen van de belastingplichtige is. Die nieuwe wetten zijn a. de wijziging in de Registratiewet, waardoor overdracht van aandeelen in onroerende goederenmaatschappijeii ter kennis vain de fiscus komt; b. de omzetbelasting; c. de couponbelasting, waardoor na men van effectenbezitters bekend worden. Het is daarom in ieders belang zoo noo- dig een verbeterde aangifte te doen en wel Vóór 1 Mei 1934. Zij, die dit verzuimen, stellen zich bloot aan zware boete en strafvervolging. Elk verzwegen bedrag hoe klein of hoe groot ook, kan nu nog vrijwillig worden aangegeven. Laat u niet in slaap sussen door men- schen, die beweren, dat er toch een „bankgeheim" bestaat. Neem eens aan, dat de inspecteur u vraagt: Heeft ugeld belegd op de Boerenleenbank? En ver onderstel, dat gij tegen beter weten in die vraag ontkennend beantwoordt., Dan kan de inspecteur de opmerking ma ken: Dan staat u mij zeker wel toe, dat ik .daarnaar een inforrmeer. Gij kunt de inspecteur natuurlijk toe staan een anderzoek in te stelten; gij kunt uw bank verlof geven het „bank geheim" ten aanzien van uw persoon op te lieffen. In het hier beschreven geval echter zult ge tegensputteren en zeker bezwaar maken tegen een nader onder zoek. Dan weet de inspecteur voldoende en gij wordt „ambtshalve" aangeslagen voor een bedrag, dat als regel veel groo- ter is dan gij in werkelijkheid op de bank hebt staan. Wees een eerlijk man. Betaal belas ting naar uw inkomsten, uw vermogen* Zoo gij het uit eigen beweging niet gelieft te doen, komt de fiscus er met) STRENOE HAND aan te pas. En die zal vele malen meer nemen, dan gij als eerlijk man verschuldigd zou zijn, terwijl bovendien gevangenisstraf niet denkbeel dig mag worden geacht. o Indien ge zelf niet weet, hoe ge „het varken wasschen" moet, wendt u dan tot een betrouwbaar adviseur. Die weet precies, hoe de verbeterde aangifte moet worden ingekleed. N.V. TEX ELECTR. MIJ. Aan het jaarverslag, door de heer Bur gemeester uitgebracht in de raadsvergade ring van Woensdag, on'tleenen we nog: De financieele resultaten van de N.V. T.E.M. zullen gunstig zijn. Juiste cijfers zijn inog niet op te geven. Het aantal lichtafnemers bedroeg eind December 1307 (eind Dec. 1932 1292), dat der kracht-] afnemers 97 ('32 89) met een vermogen der motoren van 482 P.K. ('32 370). i Het aantal verkochte K.W.U. steeg met 14 pet. van 441724 tot 503000. Van de ta rieven F en O (3 ets. tarief) maakten uit. Dec. 380 gezinnen gebruik (eind Dec. '32 280). Volgens tarief A en B werden in 1933 afgenomen 127700 K.W.U. en ta rief F en O 264000 K.W.U. MOOI TEXEL. Afd. Den Burg en Omgeving op gericht. Bestuursleden de heeren J. Beumkes, M. Bruijn, (secr.), J. Kikkert Jz., J. Parlevliet, N. Ran en S. Prins. Maandagavond werd door Mooi Texel in De Lindeboom een vergadering belegd ■met het doel, te komen tot stichting ©ener afd. Den Burg en omgeving (Oude- schild, de Waal en Oosteren J inbegrepen.) Nadat de voorz., de heer W. B. Oort, het doel der bijeenkomst uiteengezet had, werd overgegaan tot verkiezing van een BESTUUR van de op te richten afdee- ling. Voor Oudeschild werd voorgedra gen de lieer J. Beumkes. Als secr. zal optreden de lieer M. Bruijn. Behalve deze heenen werden tot bestuursleden be noemd de heeren J. Parlevliet, N. Ran en en S. Prins. Vervolgens wordt het huish. reglement voorgelezen door de lieer C. Jonker, die liet ontwierp. Het werd zwnder discussie aangenomen. Hierna werd over de CONTR1BUTIE- regeling van gedachten gewisseld. De Alg. Vereen, heft over het jaar 1933—4934 van niet-dinect belanghebbenden f 1r; van neringdoenden f3.van nevenbe- bedrijven f 1,50van hotel- en pension houders fl.plus 50 ct. per bed. Het grootste deel van deze opbrengst is voor de Propag. Comm. bestemd. Aan de af- deelingen wordt uitgekeerd 50 ct. per lid. De afdeelingen bepalen zelf het bedrag barer contributie; zoo heft b.v. Den Hoorn slechts 25 ct. De Koog (geen afd. van Mooi Texel inaar geheel afzonderlijk daarnaast bestaand) fl.per bed. Voor afd. Den Burg wordt voorgesteld 25 ct. i>er lid; voor inerimgdoenden en pension houders met vier of minder bedden 50 ct.; indien meer dan vier bedden fl.— De heer Am. Koonn sprak er zijn spijt over uit, dat Texel niet ÉÉN V.V.Vj heeft. Ook de heer Parlevliet was deze rnee- ning toegedaan, maar zag in de afdeelin gen, welke nu opgericht zijn, veel nut. Zij kunnen intensiever werken en zoo de goede zaak dienen. De voorz. wees er op, dat in de Propag. Comm. De Koog met Mooi Texel samenwerkt, zoo dat naar buiten als één organisatie wordt opgetreden. Beter zou liet echter zijn, als we die Propag. Comm. konden missen en ook de Koog een afd. was vain Mooi Texel. Hopelijk, zoo besloot de voorz., komen de dagen van algemeene vrede nog eens. PROPAGANDA zal op deze wijze wor den gevoerd: In 12 li 14 groote dagbla den zullen advertenties worden geplaatst ten bedrage van f 550 a f 600. Ook in bladen in Tiet N. des lands in verband met de afsluitdijk. Er zullen vouwbladen en pensioingidsen met wanclelkaart verschij nen in een oplaag van plm. 5000 ex. Drukwerken van de afd. en de Koog zullen worden, bijgesloten. Het ter in zage leggen van brieven zal inu kunnen vervallen. De vreemdeling zal, zoo hij die drukwerken van onze Propag. Comm. ontvangt, zeker keus kunnen doen. Indieit hij eventueel op zijn aanvraag geen of een niet bevredigend antwoord krijgt, wordt hem gelegenheid gegeven op een formu lier dat hij in dé pensiongids vindt zijin wenschen kenbaar te maken aan de Prop. Comm., die dan de noodige adres sen ten spoedigste doet weten. De advertenties worden onderteekend door de Propag. Comm., den Burg, We verstraat, telef. 42. T>e beer Pisart gaf in overweging aan, de stations in de groote steden prospec tussen uit te reiken. Een doelmatige re clame, welke echter nogal geld zal kos ten. Voorz. deed een beroep op allen, orrt leden te werven. De Cocksdorp heeft 60 leden, den Burg maarl20. Door gezamen lijk voor het goede doel te strijden kan meer worden bereikt, dan op lieden moge lijk is. Ei' werd over geklaagd, dat menigeen genoopt is zoowel lid te zijn van V.V.V. Texel (de Koog) als van Mooi Texel. Hieraan valt echter moeilijk te ontkomen,, daar er nu eenmaal twee afzonderlijke vereen, zijn. Indien de Koog een afdeeling van Mooi Texel was, was dat ai jet noodig. De heer Jonker gaf echter in overweging deze kwestie niet te scherp te stellen. Vorig jaar droeg de Koog heel royaal alle contributie aan de Propag. Comm. af.. Er is nu samenwerking en er moet getracht worden, deze zoo lang mogelijk te bestendigen. Nadat de heer Parlevliet nog een be roep op de medewerking van alle leden had gedaan en op trouw vejgaderingbe- zoek had aangedrongen, volgde sluiting. BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. Rotkreupel kwam op Texel in 1933 minder voor, n.l. 16 gevallen, tegenover, 38 in het voorafgaande jaar; eind Dec. |nog 4 (in 1932 7). Het mond- en klauw zeer, Cat in October uitbrak, breidde zich uit tot 49 gevallen (in 1932 0); restant 22. Andere besmettelijke veeziekten kwa men niet voor. (Uit Jaarverslag Burgemeester.) ®*9*9*9 9*9«9«9+9* 9 9 N.V. T. E. M. 9 9 Verdrijf de ergste kou in uw 9 9 slaapkamer met een Straalkachel. 9 9 Geen onaangename lucht, walm 9 9 en vocht. 9 TEXELSCHE COU LICHT OP

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1