TEXELS BIOSCOOPTHEATER Oe Nieuwe Texelsche Courant „DE REBEL" No. 4823 47ste Jaargang Woensdag 14 Maart 1934 Van 'iveek tot week FrankrijkDe zaak-Stavisky. Om de vrede in Europa. Spanje Revolutie-gevaar. Ver. StatenIn nieuwe banen Texelsche Berichten „Hebt ge niets vergeten Heden Woensdagavond Uw advertentie in dit Mad op Texel huis aan huis getesm. is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. ZATERDAGAVOND. Minister Chéron: „Frankrijk wordt onveilig gemaakt door een bende misdadigers". De zaak-Stavisky neemt schrikwekkende afmetingen aan. Wat is er al gebeurd, na de geheimzinnige moord op de raadsheer Prinoe. Die moord leek het toppunt van spanning en romantiek; in werkelijkheid was dit maar een begin- De mooie me vrouw Stavisky, die men eerst als geheel onschuldig aan de zaak had beschouwd, is in hechtenis genomen, op het oogenblik, dat zij op het punt scheen te staan naar het buitenland de wijk te nemen. Van de moord op Prinoe is men op het oogen blik zooveel te weten gekomen, dat Sar- raut, de minister van binnenlandsche za ken, van een „maffia" in Frankrijk ge sproken heeft. Chéron, de minister van justitie heeft geconstateerd, dat Frankrijk onveilig gemaakt wordt door een bende misdadigers, die voor niets terugdeinst. Wat er daarna verder bekend is gewor den, heeft de brave oude heer Chéron nog te meer gelijk gegeven. Buitengewoon duister is de rol geworden van Pressard, kort te voren nog procureur-generaal der republiek. Deze man is zeker in niet ge ringe mate er voor verantwoordelijk, dat Stavisky zooveel jaren zijn oplichterijen heeft kunnen voortzetten en dat deze zoo fantastische afmetingen hebben kunnen aannemen. Men zal zich herinneren, dat toen Pressard reeds onmiddellijk gecom promitteerd leek, de regeering hem een voudig overgeplaatst heeft naar de Fransche Hooge raad. Nu wordt verteld, dat Prinoe, twee dagen voor hij vermoord werd, Pressard in tegenwoordigheid van anderen zou hebben medegedeeld, dat hij bewijzen tegen hem had. Dit verhaal geeft aan de dingen een zeer luguber karakter. DE DOOD VAN PRINCE. De nijpende vraag blijft: Hoe is Prince om het leven gekomen? Chautemps, de voorlaatste premier van Frankrijk, heeft zich daarover zeer onvoorzichtig uitge laten. Hij heeft onmiddellijk het vermoe- geopperd, dat Prince zelfmoord zou heb ben gepleegd. De ongelukkige zou zich dan zelf aan de rails moeten hebben vast gebonden om zich door de trein te laten overrijden. Natuurlijk geloofde niemand daaraan en het tegendeel staat nu zelfs vast. Maar Chautemps, de voor-vorige eerste minister, en nog lid van het laat ste kabinet, is zwager van Pressard. Chautemps was premier, toen Pressard naar de Hooge Raad werd overgeplaatst. Het zal de openbare meening in Frankrijk tot genoegdoening zijn, dat door haar kracht dergelijke ministers nu zijn weg gevaagd. Inplaats van het verontschuldi gende vermoeden van Chautemps, zijn er ■nu heel an die re dingen aan de orde. Dit is al gebleken, dat Prince bet slachtoffer is geworden van een complot, waaraan tal van lieden hebben meegewerkt. Daar tegen gaat nu de strijd van de justitie. En hoe duister de zaak ook zijn moge, toch verwacht het Fransche publiek geruchtma kende arrestaties. Want als de Fransche recherche wil, kan zij veel. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4 ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer ys uur later.) !5 16 17 18 19 20 21 Maatt 9,45 9.20 9,54 10.26 11,— 11,35 RljWIELEN en R1ITU1GEN 6 14 CAM1LLE CHAUTEMPS, Oud-Minister. Eden, de Britsche Lord-Grootzegelbe- waarder is van zijn reis door Europa te Londen teruggekeerd. Van biezonder blij moedige aard is zij niet geweest, hoe vriendelijk men hem ook overal ontvan gen moge hebben. Vooral voor Ramsay MacDonald heeft hij weinig troostrijk nieuws meegebracht. Van het ontwape ningsplan van de Engelsche premier, waarvan deze voor zijn persoonlijk prestige zoo groote verwachtingen had, komt niets terecht. De vastenlandsche mo gendheden zijn het over alles betreffende de ontwapening oneens, behalve over het feit, dat er niét zal kunnen worden ont wapend. Intusschen neemt de verwijdering tusschen Berlijn en Rome nog voortdu rend toe. Het is danook zeer begrijpelijk, dat vooral in de laatste dagen weer, van een sterke toenadering tusschen Frankrijk en Italië gesproken wordt. Intusschen pro beert Berlijn vrede te sluiten met Oosten rijk. Een van de hooge heeren is er nu zjelf voor naar Weeneu gegaan. Of daar veel eer voor hem te behalen zal zijn Weenen heeft voor het oogenblik ternau wernood nog veel vrijheid van beweging overgehouden. De toenadering tot Italië wordt met de week sterker. Dollfuss heeft nu al verteld, dat Oostenrijk te Triest, de Italiaansch geworden Oostenrijksche haven, die zoo leelijk in verval is geraakt, een zone als vrijhaven ter beschikking zal krijgen. Op die manier wordt Oostenrijk onafhankelijk gemaakt van Breinen en Hamburg, en helaas ook van onze Neder- landsche havens. Somber zien de dingen er in Spanje uit. De uitslag der laatste verkiezingen die een groote zegepraal aan de rechter zijde brachten, hebben de socialisten sterk verbitterd. In hun voordeelen waren eerst de verkiezingen voor de constituante uit gevallen. Er gingen toen stroomingen van radicalisme door Spanje, die alles mee sleepten en de wetgeving een karakter gaven, dat radicaler en vooral ook ainti- clericaler was, dan met de eigenlijke ge zindheid van het Spaansche volk strookte. Daarop is dan bij de laatste verkiezin gen een reactie gekomen. Nu zijn de so cialisten revolutionnair gezind. Zij heb ben voor zichzelf aanvoerders van andere richting gekozen en aansluiting gezocht bij de communisten en syndicalisten, die in Spanje soms erg oproerig en geweld dadig zijn. Het laind bevindt zich dus voortdurend op de rand van revolution- naire uitbarstingen. Zooals overal, bevin den zich ook in Spanje de revolution naire elementen niet enkel op de linker zijde. Aldus dreigt het gevaar van alle kanten. De negeerimg is een regeering van rechts, onder aanvoering echter van Lerroux, het hoofd der burgerlijke radi calen. De atmosfeer in Spanje is onstui mig op heden. Stakingen zijn nu ver boden. Maar in het klein zijn zij niet van de lucht. Er is werkelijk gevaar dat het in Spanje wel eens Spaansch kon toegaan in de naaste toekomst. President Roosevelt heeft tal van nieuwe maatregelen aangekondigd. De loonen moeten weer worden verhoogd, de werkuren verkort, de macht van de vak- vereen ig'n gen naar Europeesch model zal nog weer krachtiger moeten worden ge vestigd. Mag men de Minister van Finan ciën geloovcn, dan staat ook nog verdere waardevermindering van de dollar te wachten. Daar tegenover weer kondigt Roosevelt verlichting aan van de rechten op de invoer voor landen, die dat met gelijke gunsten willen vergelden. Het is geen vrijhandel maar toch een stap in. de richting van de al te strakke, economische isolatie van Amerika. Roosevelt zenclt in tusschen een afgezant op rondreis naar Europa, om uit te vinden, hoe men daar overzijn nieuw beleid denkt. Deze af gezant zal met open armen ontvangen, worden, omdat uit zijn zending blijkt, dat Amerika beseft, de overige wereld niet te kunnen ontberen. Slechts onder één voor waarde echter zal deze vriendelijkheid op recht kunnen zijn: Child, de uitgezonden man, zal moeien kunnen verzekeren, dak er niet verder met de dollar zal worden geknoeid. Kan hij dat niet dan bleef hij wellicht beter thuis. Want in een met geld proeven nemend en kunsten makend Amerika ziet de wereld nog steeds een gevaar. Voor jeugdige r.k. werkloozen. E>e cursussen voor jeugdige r.k. werk- loozen, te geven in de voormalige r.k. school in de Molenstraat, vangen WOENSDAG (heden) aan. Aanvankelijk zouden de lessen morgen beginnen, zooals Ln het vorig nummer werd meegedeeld. NAAR TEXEL, Dr. Jac. P. Thijsse, schrijft in de „Groene Amsterdammer" van Zaterdag 1.1. Niet tevreden met eenige jaren op Texel gewoond te hebben, bracht ik er later een tiental zomervacanties door en kom ik er trouwens ieder jaar in alle sei zoenen vast eenige dagen. Men zegt, dat Texel onder de voet wordt geloopen. Duizenden gaan daar lo- geeren en Tcampeeren. Men zou er nooit eens rustig alleen kunnen ronddolen. En ik ben er zelfs wel scheef op har gekeken, omdat ik met mijn Texel-album die toe loop zou hebben bevorderd. Nu, ik ben er verleden zomer in de drie drukste we ken van het jaar heengegaan en heb er net zooveel rust en eenzaamheid geno ten als ik maar begeerde en ook even veel gezelligheid als mij lustte. De groot ste drukte blijft er beperkt tot énkele hotels en vier of vijf R-M, strand. De overige 30 K.M. zijn voor de studie en voor de romantiek. We kunnen er dolen naar het verdwijnende Onrust of door de Sluftervlakte met zijn fata-morgana naar Eieriand trekken en zien, hoe daar de zee opdringt naar het Eierlandsche Huis. En bij paal 23 kunnen we zien, hce het eiland de zee terugdringt met nieuwe duiintjes en hoe in de valleien van die duintjes zich de bekoorlijke plantengroei gaat ont wikkelen, die we een richel verder in de Buiten-Mui in volle fleur aantreffen. Wanneer we dan nog het oude eiland bewonderd hebben, met al zijn biezonder mooie occupatievorinen, dan laten we ons bij De Cocksdorp even overzetten naar Vlieland en wandelen vijftien K.M. over de naakte zandbank naar Vlie om dan via Harlingen weer met de stoomboot naar Texel terug te varen. BROEDERDIENST. Bij beschikking van de Commissaris der Koningin van 7 Maart 1934, werden on derstaande ingeschrevenen voor de dienst plicht lichting 1935 uit deze gemeente voor goed vrijgesteld van de dienstplicht wegens broederdienst: A. Bakker D.Jz. H. Bakker Jz. De Bloois. Pieter Boom, Joh. Theod. Commandeur, Willem G. Donker, Hessel Jan Eelman, Tennis Gomes, Reijer 'Joh. Halsema, Bernardus De Jong, Adam De Jong, Andries Kalis, Cornelis Jan Kiewiet, Jan Van Lenten, Jan Mantje, Arie Prins. Hendrik De Ridder, Alb. De Ridder, Corn. Trap, Cornelis Verberne, Jan Verseput, Jan Joh. De Visser J. De Waard, Corn. Witte, Joh. Witte, Martinus Van der Zee, Jan Zegers, Corn. Jan Zuidema, Jan zoo vraagt Minister Oud. De minister van financiën Heeft toch maar een goede kijk Op de braafheid van de burgers In het Nederlaindsche Rijk. Door zijn dreigement met strengheid Komen er milhoenen los, En hij zal voldoening hebben Van zijn scherp belasting-S.O.S. wegens het enorm succes herhaling van het programma met als HOOFDNUMMER Tevens: De uitvaart van Koning Albert I n de intocht van Prins Leopold III. N. V. T. E. M. KOOP DEUGDELIJKE 9 KOOKAPPARATEN. KOFFIE-FILM VAN NELLE. Behalve een goed verzorgd programma bestaand uit natuur- en komische films, vertoont de fa. Erven Wed. Van Nelle morgenavond im Texels Bioscoop Theater de film ,,De Koffie", waarin op zeer dui delijke wijze de geheele bewerking in de productielanden. Niet minder belangwek kend is echter ook de bewerking in de( nieuwe fabrieken, waar de uiterste zorg besteed wordt aan het artikel en de be- handel'ng vrijwel geheel automatisch ge schledt. AARDAPPELTEELT. Alleen en uitsluitend de N.A.C. heeft het ïecht teeltvergunningen over te schrij ven, onder goedkeuring van de Minister. Men dient zich hiervoor tot het district te Dc Rebel". LOUIS TRENKER als wenden, dat het verzoek, met zijn advies voorzien, aan bet bestuur doorstuurt. Zij, die hun teeltneeht niet overschrij ven, doch ier niet ten volle gebruik van; maken, behouden dit recht op teeljt in vol gende jaren alsof zij wel van hun recht volledig gebruik maakten. Bij overschrij ving gaat het recht op de verkrijger overt SPORTNIEUWS. Wandelsport. Hedenavond 7,30 uur training. Start van de Steenenplaats. Route: Den Burg De Waal Oudeschild Den Burg. —o In afwijking van het aanvankelijk vast gestelde plan zal de afmarsch op tweede Paaschdag geschieden van Pen's Schouw burgzaal uit, waar de wandelaars na de tocht weer samenkomen ook. DE COCKSDORP. Bevorderd. Onze vroegere plaatsgenooten, de hee ren A. Geus en K. Siebeu, thans te IJmui- den, zijn bevorderd tot sergeant-kustwach ter. OOST. Woningbouw. Voor rekening van de heer P. Vonk, van Oosterend, wordt aan de Oosterweg alhier een nieuw woonhuis gebouwd. HORNTJE. STRIJD TEGEN DE ZEE. Zaterdag is aan de kop van de Stuifdijk nabij Vliegkamp De Mok een ziinkstuk gelegd door aannemer De Vries. Het stuk was 300 meter lang en 20 meter breed.i Hoewel het ter plaatse zeer diep is en, er één flinke stroom staat, is dit zinkwerk toch zeer goed geslaagd. Honderd perso nen, in hoofdzaak visschers van Oude schild waren daarbij betrokken als steen- storters. Naar we vernemen moeten nog drie zinkstukken bij 't Honntje worden neergelaten. DE SCHAT VAN WALLSTREET. De millioenen dollars, welke te Londen in de kelders van Wallstreet liggen opge slagen, worden bewaakt door een "leger van 5000 scherpschutters, gewapend met revolvers, automatische geweren, mitrail leurs, traaingasbommen en andere wapens. Ben groot deel van hun leven slijten deze bewakers onder de grond, waar restaurants, slaapzalen, schietbanen en exercitie-terreinen zijn ingericht. Behalve door dit leger zijn de kelders nog be schermd door andere middelen. Zoo kun nen er eenige automatisch onder water worden gezet, terwijl andere met gifgas kunnen worden gevuld. Het verhaal gaat zelfs, dat in een van deze kelders heete stoom naar een aanvaller geblazen kan worden. TEXELSCHE COU LICHT OP

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1