BRIEFBLOC 27 ct. (200 vel] TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Een éénig goede hulp Texelsche Berichten BOEKHANDEL PARKSTRAAT Steun aan Garnalenvisschers Zaterdag 17 Maart 1934, HET VOLK IN DE i BEELDENDE KUNST. De vierde en laatste Nutslezing in dit seizoen, een lezing van de heer Jan Bee- rends, van Amsterdam, over Het Volk in de Beeldende Kunst Donderdag in hotel Texel is een vrij druk bezoek ten deel gevallen. Toch was het onderwerp van deze avond van zeer biezondere aard. Maar al te vaak wordt de meening ver kondigd, dat Kunst „luxe" is; dat Kunst alleen maar bestaat voor de betere klasse en dat „gewone" menschen het zonder Kunst moeten stellen. Op grond hiervan zou een geringe opkomst ver klaarbaar zijn geweest. Het was echter anders. Het is ook anders. Kunst, zoo sprak de heer Be-erends, is dagelijksch brood, voor het hart, voor iedereen. Zet die verkeerde gedachten omtrent Kunst spinrag noemde spr. ze uit 't hoofd. Burgemeester Oort sprak een kort wel komstwoord, waarin hij over de goede opkomst zijn voldoening uitsprak. Elders werd dezelfde avond een propaganda-film vertoond. Vele dames echter toonden de Kunst boven de koffie te stellen, al staat het in de anderen te prijzen, dat zij als' goede huisvrouwen belang stellen in het zetten van goede koffie. De heer Oort sprak de wensch uit, dat ook de jongelui, op uitnoodiging van het bestuur der Openb. Leeszaal aanwezig, van de lezing veel zouden opsteken, en verleende hierop de heer Beerends het woord. De heer Beerends zal ons vertellen van het Volk, in de ruimste zin van het woord, in de Beeldende Kunst, waarbij hij zich echter groote beperkingen moét opleg gen wegens de uitgebreidheid van de stof. Hij zal aantoonen, hoe niet alleen de artistieke, maar ook de sociale proble men ontstonden en zich ontwikkelden in de loop van de tijd. Uitgangspunt is de uitbeelding van de Mensch. Schreef ook niet Just Havelaar, dat de grootste Kunst van alle tijden de Mensch altijd tot motief moet hebben? De verhouding, waarin de mensch tot de schepping staat, kan van. zeer verschillende aard zijn (koning, ar beider, slaaf, enz.) Het was in een van die fyncties, dat de mensch in de Egyptische Kunst, Assyrische Kunst, enz. werd uit gebeeld. De mensch als zoodanig kwam op de achtergrond. Anders was het in het Oude Griekenland, waar het kunstenaars- ideaal tot vorm-schoonheid werd ver heven, en later bij de Romeinen, bij wier, kunstenaars het veelal ging om de licha melijke schoonheid der athleten; niet om de lijdende en strijdende ziel van de mensch. In de eerste periode der z. g. Christelijke kunst, herinnerde veel nog aan de oude Romeinsche stijl. Nieuwe stijl is ook een kwestie van eeuwen. Bui tengewoon belangrijk voor de Europ. kunsthistorie was de verplaatsing van de hoofdzetel van het Romeinsche Rijk naar Byzantium. Daar bloeide toen een kunst op van een mysterieuze schoonheid, welke van groote invloed op de Wester- sche kunst zou zijn en ook in de littera tuur merkbaar zou worden. Meer en meer zien we, hoe het volk zelf meer uit gebeeld wordt. In 15e en 16e eeuw bre ken de Renaissance en het Humanisme zich baan; er wordt meer gestreefd naar vrije, natuurlijke vormen. Een der beste vertegenwoordigers van die tijd is Pieter Breughel, (1525—1569), de schilder van realistische tafereelen uit het dagelijksch leven (vergelijk met zijn tijdgenoot Shakespeare). In dezelfde tijd traden in ons land Van Ostade, Dou en anderen! op, die ook de realiteit op treffende wijze weergaven. Ook Jan Steen en Frans Hals behooren tot deze school; ook Adr. Brou wer die na Rembrandt de sterkste was in het uitbeelden van het dagelijksch gebeu ren. Invloed van Breughel is in Brou- wer's werk duidelijk te bespeuren. De grootste Nederl. schilder en etser was zonder twijfel Rembrandt. We zou den hem met Beethoven kunnen vergelij ken. De diepe schoonheid en het lijden van de menschenziel wist hij op geniale wijze uit te beelden. Zoo diep menschelijk als door Rembrandt (in De Verloren Zoon) is nimmer te voren een parabel weergegeven. H9 VAN ZON EN MAAN. @i|!||] Vrijdag 23 MaartEerste kwartier i HET OUD-TEXELSCH PAARTJE in 't Texelsch Museum tentoongesteld. l^Foto Mevr. Mulder-van Gelder). Verplaatsen we ons nu in gedachten naar de jaren kort na de Fransche revo lutie (1789), de glorietijd weldra van Daumier, die als caricaturist met zijn prenten waarin hij de rijke burgers de advocaten, enz., bespotte, zoo zeer de aandacht trok. Het was in die tijd, dat het kapitalisme opkwam en geld een be langrijke rol ging spelen. Dan ontstaat het sociale conflict en de kunstenaar gaat partij kiezen om dan op te treden als ver dediger van een bepaalde klasse. Een der grootste teekenaars van deze tijd was Daumier. Na hem kwamen Steinlen, de teekenaar van het Parijsche straat- en nachtleven, en Forêt. In de eerste helft van de vorige eeuw treedt Jean Millet in Frankrijk op de voorgrond, een natura listisch schilder van landelijke genrestuk ken (de Zaaier, Angelus, enz.) Dc Belg. beeldhouwer Meunier ontleende zijn mo tieven vooral aan het zwoegende leven der arbeiders in de mijnen en fabrieken. In Nederland treffen we in dezelfde tijd midden vorige eeuw aan Mesdag, Gabriël, Israels en anderen, schilders van de zee, het Holl. landschap en het vis- schersleven. Vooral die van Israels, welke het leven van ai-man en ongehikkigen weergeven, hebben een groote innigheid; er spreekt een groot meegevoel uit. Be roemd is b.v. zijn „Zoon van het oude volk". Een aparte plaats neemt Jan Toorop In. Hij zoekt de geestelijke kracht, het zieleleven uit te beelden. Vertegen woordiger eener geheel n'euvve richting was Vincent van Gogh, wiens stukken in vele gevallen de diepste menschelijkbeid te aanschouwen geven. bij de schoonmaak is en blijft PUROL. Hiermede worden ruwe, roode en stukke handen weer spoedig gaaf, zachr en blank. Van later tijd noemt spr. de Belg Frans Af a se reel (houtsneden en spotprenten), Kathe Kollwitz (Berlijn; werk met sterk sociale strekking), Heinrich Zille (volks- teekenaar, Duitschland), de Vlaming A. Servaes (landschappen, boerenleven) en Wiegersma (geb. te Deurne, geneesheer, maar tevens een geniaal schilder). Laatst genoemde is het, wiens werk door sterk persoonlijk karakter de aandacht trekt. Hiermee eindigt de heer Beerends, waarop de heer Oort hem dank zegt voor zijn leerzame causerie en de heer J. Ties sen, voor de hulp, verleend bij de projectie van de vele fraaie lichtbeelden waarmee spreker zijn rede verduidelijkte. Het was inderdaad een schoone avond. Snreker heeft ons de kunst nader _gebracht ein daaraan heeft hij goed gedaan, want en we besluiten met een citaat van C. Vosmaer: „Welk een geluk, als men ontvankelijk is voor kunst; dubbel leeft, wie daarmee leeft". Stellig heeft de heer Beerends liefde voor de Kunst opgewekt bij de een en aangewakkerd bij de ander. Goed werk in aan tijd, waarin op veel geestelijke waar den zoo menige aanslag wordt gepleegd. SPOEDVERGADERING R.K. LANDARBEIDERSBOND. Afd. den Burg en de Cocksdorp. Buiten het bestuur en de heer A. Pan nebakker, lid v.h. Hoofdbestuur van bo- bovengenoemde organisatie, waren, on danks het minder gunstige weer, toch nog Donderdagavond in 't St. Janshuis een dertigtal personen tegenwoordig, toen de voorz. afd. den Burg, de heer J. Schraag, de bijeenkomst opende met de Christe lijke groet en een woord van welkom aan die heer Pannebakker en de leden, vooral die van verre waren gekomen. Spr. zeide, dat deze vergadering was belegd, naar aanleiding van een verzoek, dat tot de besturen door B.enW. was gericht inzake uitbrengen van advies over de met 26 Maart ingaande VERLAGING VAN LOON BIJ DE WERKVERSCHAFFING. Het uurloon zou dan zijn 25 ct. (thans N.V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH GEEN VUILE PANNEN. 27). Door het Hoofdbest. was geadviseerd tegen deze verlaging geen actie te voeren, doch spr. meende ook de leden hierin te laten beslissen. De heer Pannebakker motiveert met een zeer duidelijke en bevattelijke uiteen zetting het door het H.B. ingenomen standpunt. Betreurd wordt, dat het loon weer minder moet, maar aangezien de loo- inen in de vrije bedrijven ook dalende zijn en het loon bij de werkverschaffing hier mee in overeenstemming wordt geregeld, was door de minister deze verlaging in uitzicht gesteld. Door B.enW. kan wel actie tegen deze verlaging gevoerd wor den, doch dezen wilden liever het advies der arbeiders hooren en daarnaar hande len. Toegestaan zou kunnen worden, dat nu 50 uur mag worden gewerkt, inplaats van 48, zooals thans, zoodat dit de ver laging terug zou brengen tot 46 ct. per week voor hen, die een heele werkweek hebben. Na enkele besprekingen wordt met alg. stemmen besloten, B.enW. te adviseeren, tegen de verlaging NIET IN BEROEP TE GAAN, en met het loon van 25 cent per uur genoegen te nemen. Gemeend wordt liever het beetje maar te nemen, dan een warboel te stichten. Medegedeeld wordt, dat door de Mi nister een kindertoeslag voor groote ge zinnen in uitzicht is gesteld. Komt die toeslag, dan zou die mede de verlaging weer eenigszins vergoeden. In enkelege meenten wordt die toeslag reeds gegeven, doch nog niet van regeeringswege. Laten we hopen, dat het spoedig komt. Na de pauze breekt de neer Pannebak ker nog >even een lans voor het doen voortbestaan van de adviescommissie. Spr. spoort met klem alle arbeiders aan, te strijden voor het in stand blijven van deze commissie en niet mede te helpen deze kapot te maken. Met verschillende voor beelden wordt het nut der comm. aange toond. Nadat nog enkele vragen naar genoe gen zijn beantwoord, sluit de voorz. met dank aan allen en fle Chrristelijke groet, de vergadering. L. SPORTNIEUWS. Voor morgen staat er geen enkele wed strijd op het programma voor onze elf tallen. De wedstrijd T. 3HRC 9, waar voor omzetting werd aangevraagd in ver band met de werkzaamheden aan het ter rein, is uitgesteld. Ook voor de volgende week is geen enkele competitie wedstrijd voor onze elftallen vastgesteld. Voor 2e klasse t wordt dan alleen gespeeld HR C 4—Schagen 2; voor 4e kl. K. alleen Helder 6—Oudeschild 2. Behoudens pro gramma KNVB is eveneens vastgesteld T. 1—KVV 1: Rauchbeker. De werkzaamheden op het terrein zijn in volle gang. We hopen volgende week Zaterdag gereed te komen, zoodat dan ons speelveld er weer prima uit zal zien. We rekenen er op, dat de leden deze ver betering zullen waardeeren. Binnenkort komt de comm. voor Schoolvoetbal weer bijeen. We hopen, dat ook dit jaar weer groote belangstelling betoond zal worden voor dit tournooi, waarover nadere biezonderheden spoedig zullen volgen. De o.l. school van de Cocksdorp, die vorig jaar de mooie wis selbeker won, zal deze nu hebben te ver dedigen. Dit jaar zal het voor de 5e maal zijn, dat deze wedstrijden georga niseerd worden. DE ZEVENDE BAZUINSTOOT OP TEXEL. Deze titel draagt de laatste brochure van de heer E. den Herder, industrieel te Harderwijk, welke ons gisteren bereikte. 200 vel goed papier met lijnen geperforeerd en met stevig vloeiblad Voor de laatste maal, zoo schrijft hij, zal ik aantoonen, hoe gevaarlijk de situatie is. Gelooft Nederland liet dan nog niet, dan is het van mij af. Het boekje telt 32 blz. en is voor 40 ct. in de Boekhandel te bestellen. Op de voorpagina is een foto opgenomen van de onlangs bij de Cocksdorp doorgebroken dijk. De schrijver komt op grond van de hem van bevoegde zijde verstrekte gegevens tot de conclusie, dat het water op Texel plm. 1,5 M. lager en 1,5 M. hoogerkomt dan voor de afsluiting van de Zuiderzee, terwijl de CommissieLorenz de ver hooging op 30 a 60 cM. raamde en op lagere waterstanden niet gerekend had. Het is me een raadsel zoo lezen we dat de directeur-generaal De Blocq van Kuffelen dan zeggen kan „De zaak klopt". Alles wat ik in mijn brochure „De ziesde Bazuinstoot" voorspelde, ook ten op zichte van Texel is in vervulling gegaan. De zaak blijkt niet in orde. De goochelaar met cijfers en redevoeringen, de kwak zalver (volgens Floris Vos), de amechtige jood, heeft de strijd gewonnen, want de vloed heeft „de zevende bazuinstoot" ge blazen, waardoor de muren van Jericho en Texel zijn gevallen, wat liet begin is van algeheele instorting. Tot zoover het citaat. We komen er nog wel eens op terug en stellen gaarne ande ren. die het beter meetnen te weten.in de gelegenheid hun .gedachten kenbaar te maken. Toezegging van de Minister. Saneering van het bedrijf? Stichting van een Garnalen-Cen trale. De actie tot steunverleening aan degar- nalenvisschers, waaraan ook door TEXEL ijverig werd deelgenomen, schijnt resul taat op te leveren. In de ochtendbla den van Donderdag vinden we m.l. lietj volgende bericht. De noodzakelijkheid, om aan de ar beidzame groep van garnalenvisschers EEN, ZIJ HET OOK GERINGE STEUN te verleenen, heeft de Minister van Eco nomische Zaken bewogen, maatregelenten behoeve van deze groep te nemen. Een Koninklijk Besluit, waarin deze maatrege len zijn neergelegd, zijn binnen enkele dagen te verwachten. De minister deelt dit mede in zijn me morie van antwoord op het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp in zake uitvoering van art. 37 der Land bouw-crisis-wet-1933. Het naar voren gebrachte bezwaar, dat aan deze steunverleening het bezwaar is verbonden, dat zij uit het landbouw-crisis- fonds moet worden bekostigd, zonder dat daar eenige bate voor dat fonds tegen over kan worden gesteld, wil de minister niet ontkennen... Intussschen bestaat dit bezwaar niet alleen voor de steun aan garnalenvisschers maar ook voor de steun aan de verschillende andere producen ten van crisis-producten. ZEER GROOTE BEDRAGEN zijn echter voor deze steun verleening NIET NOODIG. Op de be grooting voor het landbouwcrisisfonds is hiervoor uitgetrokken een bedrag van f 100.000, maar verwacht mag worden dat het de minister mogelijk zal zijn, daar be langrijk beneden te bljjven. Indirect komt deze steunverleening me de de pluimveehouderij ten goede Thans worden de gedroogde garnalen hier te lande verkocht tegen prijzen, die het de pluimveehouders mogelijk maken, deze in het mengsel rantsoen op te nemen. Inderdaad is het juist, dat speciaal in Zoutkamp de gamalienvisscherij grooten- deels wordt uitgeoefend met bootjes waarin een OUDE AUTO-MOTOR is ge plaatst. Ongetwijfeld is dit on economisch, omdat deze motoren een hoog benzine verbruik hebben, terwijl nieuwe ruw-olie motoren veel goedkooper in exploitatie zijn. De vraag echter, of de komende steun regeling niet gepaard zal behooren te gaan met een saneering van het bedrijf, kan de minister niet aanstonds bevestig gend beantwoorden Saneering alleen door steunverleening bij het aanschaffen van ruw-olie-motoren zou kwalijk te verwezen lijken zijn, aangezien grootere capaciteit van die ruw-olie-motoren noodzakelijk O MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z. 18 Maart 6,40 10,31 6.08 6,07 M. 19 6,59 11,50 6,06 6,08 D. 20 7,24 6,03 6,09 W21 7.58 1,02 6, 6.11 D.22 8,44 2,04 5,58 6,13 V.23 941 2 53 5,56 6,15 Z 24 11,47 3,29 5,54 6,17

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5