Voor Wandelsport-beoefenaars. Sproeten komen vroeg in het Voor Slechthoorenden. ■mÊËï>m ADVERTENTIES spreekuur houden ten huize v. mej. N. Bakker, Oosterend Deurwaarder PRINS een groote partij afbraak, VELP0N CETA BEVER zou moeten leiden tot inkrimping van het bedrijt en vergrooting van de werkloos heid. Intusschen bestaat er bij de minister geen bezwaar, over deze vraag en even- tueele andere saneeringsmogelijkheden zich te doen voorlichten door het bestuur van de stichting Nederlandsche GARNA- NALEN CENTRALE, welke stichting de- zier dagen in het leven is geroepen om de steunmaatregelen, welke ten behoeve van de gamalenvisschers genomen zullen worden, uit te voeren. ALLERLEI. Vrijdag a.s. wordt hier door de Prov. Comm. een stierenkeuring gehouden. Voor Maandag a.s. moeten de afstammingsbe wijzen op het Landbouwhuis te Alk maar bezorgd zijn of bij 't pl. bestuur. U.D.I. zal op veelvuldig verzoek opnieuw „Een partijtje poker" spelen en wel tegen extra lage prijzen. Wie dit blij spel nog niet gezien heeft, make van de gelegenheid op 2e Paaschdag gebruik. Het spel is „af". Dinsdag vergadert „Bloembollen cultuur". De Landbouwbestunen zullen we derom trachten de schapen-, kalveren-en lam menen h u iden en cadavers bij inschrij ving te verkoopen. Aanbesteed wordt de bouw van twee landarbeiderswonimgen in Eierland. o— B. en' W. vragen prijsopgaaf voor het vervoer van materialen ten behoeve van het fietspad Korver-Eierl. Huis. Over al deze zaken en veel meer geeft de Tesselaar in zijn adv. kolommen nadere inlichtingen. Woningbouw. Voor rekening van de heer C. H. de Waal zullen, naar een ontwerp van Siem, de Waal Jr. aan de Suikerweg een twee tal burgerwoonhuizien onder één. kap wor den gebouwd. Bij onderhandsche aanbe steding is het werk gegund aan timmer-, man Van 't Hoog, schilder J. Dekker,, loodgieter Oele en electr. Knopperts. Het metselwerk wordt door ide ontwerper zelf uitgevoerd. TEX. MUSEUM EN LEESZAAL. Museum en Leeszaal zijn vandaag van 6—8 uur en morgen van 3—6 uur voor ieder te bezichtigen; het Museum tegen betaling van vijf ct.kinderen hebben morgen vrij toegang. AANWINSTEN. Voor Tex. Museum mochten worden ontvangen De kostbare geldkist van de gemeente Texel; een ijzeren haardplaat uit 1667 met bijbelsche voorstelling, van de heer S.J. Dijksen, (gevonden bij de afbraak van een boerderij te Oosterend)de stee- inen paaltjes, welke stonden voor het huis van wijlen de heer A.Ponger, van gem. Texel; oud-Texelsch kaasmerk, van J.de Ruijter; walvischkaak, van de heer Jac. Kikkert; ouderwetsche klontjestang, van de heer W.H.Willemsen en een hermelijn van de heer T. Koom. De oud-Tex. poppen gaan Maandag naar den Haag. Wie ze nog bezichtigen wil, doe dit vandaag of morgen. SPORTNIEUWS. Voetbal. Morgen speelt op het terrein van Tex. Boys, behoudens goedkeuring dezer ver- eeniging U.l.o.-elftal tegen adsp. en Jun. combinatie. Aanvang 2 uur. Ulo.D.Geense S. du Porto G.Alderlieste .NHuisman Th.Lap G.Wilner D.C.Dros K.Kikkert I.Boon K.Kikkert P. Keesom. P.Kikkert D.Huizinga W.Mulder A.Verse- put P.Neijens i.Hillen H.Neijens H.Boon K. du Porto B.Mulder W. Verseput Korfbal. In het programma voor de seriewed strijden komt eenige verandering en wel in de aanvangsuren: SVC—ELTO 11 uur. OKC—DOH 11,30 uur. Zwaluw—Verdo Nigro 12 uur. OMZETBELASTING Fabrikanten en handelaren, aan wie ver gunning is verleend om overeenkomstig art. 19 van de Omzetbelasting 1933 de voor hun bedrijf benoodigde grond- en hulpstoffen of (en) koopwaren en ver pakkingsmiddelen te kunnen inslaan, zon der dat omzetbelasting zal zijn verschul digd of wegens de invoer daarvan invoer recht ingevolge de omzetbelastiugwet ver schuldigd zal zijn, behooren in de rechter bovenhoek van de af te geven bestel- orders voortaan het in de vergunning voorkomende stamnummer te vermelden. Indien dit stamnummer niet in de ver gunning werd opgenomen, zal dit op aan vraag door de Inspecteur der Accijnzen worden medegedeeld. R.K. KIESVEREENIGING. Het R.K. Kamerlid Ch. L. v.d. Bilt zal op Maandag a.s. in De Zwaan een inlei ding houden op de jaarvergadering en praatavond der r.k. Kiesvereeniging, afd. Den Burg alhier. Zie adv. OUDESCH1LD. Visscherij. Aangevoerd aan de vischafslag alhier. 14 Maart: 2457 Kg. wulken 8 ct. 101 Kg. garnalen 21 ct. DE KOOG. Opleving in het bollenbedrijf? Onze corresp. schrijft: Alhier hebben de bollenkweekers thans ireeds bezoek van elders gehad voor de aankoop van gele crocussen. Er werd 15 a 16 gulden per mud geboden, een prijs, hooger dan verleden jaar. Enkele kwee kers zijn op het bod ingegaan. OOSTEREND. Geen „Lichtpunten". Woensdagavond was ons dorp in dikke duisternis gehuld, daar geen der straat lantaarns zijn functie vervulde. Donder dag was alles weer in orde. Van de vertooning van de Van Nelle-film op Woensdag behoeven we geen verslag op te nemen. We verwijzen hiertoe naar bet verslag van Oudeschild, waar de film Dinsdag vertoond werd. Blijkens adv. in dit nummer zullen dokter Boswijk en dokter Vellenga hier ten huize van mej. N. Bakker regelmatig spreekuur houden. Gelieve in het verslag Filadelfia (vorig nr.) inplaats van Bremer BRE- MAN te lezen. DE COCKSDORP. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de in dit nummer voorko mende adv. van 'de afd. De Cocksdorp der S.D.A.P. Vanavond zal de heer ir. C. G. Cramer als spreker optreden. voorjaar, koop tijdig een pot Sprntol. Bij alle Drogisten. Men schrijft ons: Hebt ge u wel eens ingedacht, lezers, hoeveel doove menschen moeten missen? Zij zijn geheel en al aan zichzelf over gelaten, overal staan zij buiten, elk ge sprek ontgaat hen en niet zelden worden ze bovendien nog bespottelijk gemaakt. Op straat, met het steeds toenemend snel verkeer, zijn ze voortdurend in gevaar. Gelukkig daarom, dat ook dooven en S.H. thans geholpen kunnen worden door wat wetenschap en techniek tezamen aan in strumenten hebben uitgedacht ter ophef fing van het groote gemis van niet te kunnen hooren. In zeer veel plaatsen van ons land, zijn in de laatste 20 jaren afdr opgericht van de Vereen, tot Bevorde ring van de belangen van slechthoorenden die in het belang en tot voorlichting van dooven en slechthoorenden werkzaam zijn. Door nu een tentoonstelling te orga- niseeren, waar alles, wat de belangen van dooven en slechthoorenden raakt, aan wezig is, hopen we meer bekendheid aan het werk van de vereenigimg te geven om zoodoende vele dooven en slechthooren den tot hulp en steun te zijn en hun zoo mogelijk in een eigen afdeeling samen te brengen. Op deze tentoonstelling worden alle hoorinstrumenten gedemonstreerd, die tevens gratis beproefd mogen worden, er worden demonstraties gegeven in liplezen, lezingen gehouden, enz., alles op het gebied van de belangen van dooven en slechthoorenden. i. De organisatie van de afstandsmarschen heeft ten doel dames en heeren een prik kel te geven, zich vrijwillig gedurende eenige tijd aan een stelselmatige beoefe ning van het marcheeren te wijden, omdat een dergelijke training de lichamelijke ontwikkeling en de gezondheid ten goede komt. Die gunstige invloed is dan ook het gevolg van de voorafgaande training, niet van de volbrenging der afstandsmarschen o.p, zichzelf, welke marschen echter de proef op de som vormen, m.a.w. het be wijs leveren van een doelmatige voorbe reiding. Hieruit volgt, dat een stelselmatige training absoluut noodzakelijk is, wil men le. profijt trekken van deze sportieve gebeurtenis voor zijn gezondheid en 2e. geen risico loopen zijn lichamelijke ge steldheid te benadeelen door overinspan- ning. Dit maakt het gewenscht enkele zeer beknopte aanwijzingen te geven voor de training: Begint uw voorbereiding zoo vroeg mo gelijk, liever vandaag dan morgen. Stelt van te voren in groote lijnen een programma voor training op en houdt daarbij gedurende de eerste weken uw oefeningen licht, om ze eerst, wanneer uw geheele organisme zich bij de be- trekkelijk nieuwe en inspannende ar beid heeft aangepast, geleidelijk te ver zwaren. Gewoonlijk wordt de fout ge maakt, te hard van stapel te loopen, waar door men niet in de meest gunstige coni ditie is, op het oogenblik, dat men de proef moet afleggen. (De uitdrukking: „de proef doorstaan" zou voor behoor lijk voorbereiden misplaatst zijn.) (Wordt vervolgd.) v v. P mmi v- v.; 4 Pres. Roosevelt belastte wegens knoeie rij bij ide particuliere vliegdiensten mili taire vliegtuigen met het postvervoer Hiermee kwamen echter zooveel onge vallen voor, dat deze diensten beperkt werden. Uit de dagbladen van Woensdag: VARKENS. Te Hoerde is een mer ker der Varkens centrale in arrest gesteld,, die biggen ten eigen voordeele van een oormerk heeft voorzien, zonder daartoe het recht te hebben. IN' DE BETUWE werden de eerste weiverpachtingen gehouden. Zeer veel ani mo. Prijzen gemidd. f125 per bunder, dat is hooger dan vorig jaar. DE REGEERING zal de peulvruchten- verbouw steunen. Voor veldboonen zou een prijs moeten worden bereikt van 9 gulden per 100 Kg. PRINSES JULIANA bezocht met klein gevolg de Jaarbeurs te Utrecht. DEN BOSCH maakt plannen voor de viering 750-iarjor bestaan der stad in 1935. ONTSLAG. Van enkele Limburgsche mijnen zullen tegen April weer arbei ders worden ontslagen. ZOO SPRAK... MINISTER HYMANS (België): Om de vrede te waarborgen moet het ernstig gevaar bezworen worden dat ontstaan zou door de herbewaping van Duitschland, hetgeen een wedloop in bewapening zou ontketenen. België spant alle krachten in om een entente te begunstigen tusschen de verschillende mogendheden, in het bie- zonder Frankrijk, Engeland en Italië. N ets doeltreffends kan geschieden wanneer er geen overeenstemming bestaat tusschen genoemde drie mogendheden. België moet echter ook zijn eigen defensie organisee- ren en zijn voornemen toornen te beletten ■dat zijn grondgebied opnieuw het slag veld van Europa wordt. G. H. CRONE voorz. Kamer van Koop handel en Fabrieken, Amsterdam)In ver schillende landen wordt de scheepvaart min of meer kunstmatig in het leven ge houden door regeeringssteun, maar het ware te wenschen, dat van deze groot- scheepsche subsidieverleeningen werd af gezien. Zoo niet, dan ontaardt de concur rentie in een hopelooze strijd van schat kist tegen schatkist, op kosten van de ongelukkige belastingbetalers. MUSSOLINI: Men moet teruggaan tot het Romeinsche Rijk om het Italiaansche volk in wapenen te zien gelijk het thans is. leder zal goed doen dit te bedenken. HYGIENE en VEILIGHEID. MAZELEN. Wenken aan ouders en opvoeders. II. De mazelen worden veroorzaakt door een smetstof van tamelijk vluchtige aard. Deze smetstot heeft buiten het mensche- Iijk lichaam een kort leven en kan zich waarschijnlijk alleen in het menschelijk lichaam vermenigvuldigen. Overbrengen van de smetstoffen van de zieke geschiedt het gemakkelijkst in het begin-'tijdperk of in de daaraan vooraf gaande tijd der voorboden van de ziekte, benevens in de dagen van de uitslag. In -deze tijdperken kan de ziekte zich zoo gemakkelijk uitbreiden, omdat de slijmvliesontsteking gedurende deze tijd het meest sterk op de voorgrond treedt en de daarmede gepaard gaande prikke lingsverschijnselen, (niezen, proesten, schrapen en hoesten) de in het besmette lichaam zich bevindende, zeer kwaardaar- dige ziektekiemen, met behulp van de overvloedig afgescheiden slijm, gemakke lijk in de omgeving van de zieke brengen., De ziektekiemen van mazelen besmet ten de mensch zeer licht, wanneer hij nog geen mazelen heeft gehad. Gunstig voor uitbreiding zijn de om standigheden, die vele kinderen bij elkaar brengen, in scholen, speelplaatsen ot kin dervoorstellingen. Het overbrengen van de kiemen der mazelen kan geschieden: le. door onmiddelijke aanraking met 'n ziek kind; 2e. nog veelvuldiger brengt de met kiemen besmette lucht de besmet ting over; 3e. kan de besmetting worden overgebracht door de in mond, neus en de overige ademhalingswegen bevatte slijm, bloed, lymphe en tranen, met behulp van tusschenpersonen, dieren en besmette voorwerpen. Langs een omweg kunnen ook de huid schilfers door hun lading met smetstof fen tot verdere uitbreiding van mazelen, bijdragen. De voornaamste drager van smetstoffen op indirecte weg, is ook hier de besmette lucht, die met behulp van stofdeeltjes of waterdruppels, zij het ook op kortere afstanden, het overbrengen van de, in de lucht levende kiemen van mazelen moge lijk maakt. Hierdoor laat zich verklaren, dat de uit breiding van mazelen in dicht bevolkte steden sneller geschiedt, dan op het platte land. MAART Een druilige regen, Een snerpende kou, Een gierende wind En de luchten zoo grauw. Een striemende hagel, Een sneeuwjacht, zoo guur, Een laatste verpoozen Aan 't huiselijk vuur. De maand van verhuizen, En schoonmakerspret, Als 't rustigste huis Op z'n kop wordt gezet. De maand van de zakdoek, Van niezen en griep, Van drop en pastilles, Enliefdesverdiet. Daar boven op dak Zingen Miepsie en Moor Hun Maartsche ballade In vreeselijk koor. Ik werp m'n pantoffel 'Verwoed naar omhoog, Verstoor met m'n worp Deze poes-dialoog. Ze rennen het dak af, Gekeerd is de rust, Maar tevens mijn dichterlijk Vuur ook gebluscht. HU1B DE RIJMELAAR. C. KOORN en KL. KOORN-ZEGEL betuigen hiermede hun hartelijke dank voor de talrijke bewijzen van belangstel ling, bij hun huwelijk ondervonden. P.H.Polder, Maart 1934. De doktoren BOSWI|K en VELLENGA zulien vanaf Maandag 19 Maart Dagelijks van 1,30 tot 2 uur Dokter Vellenga Ma., Wo. en Vr. Boswijk Di.. Do. en Za. zal op Maandag 19 Maart a.s. des voorm half elf, op het terrein nabij de R. K. School te Den Burg publiek en contant verkoopen: als: balken, ramen, kozijnen, platen, plan ken, schotten, deuren, enz. Benevens een boetje 2 X 3 M. kan, 't is een vaststaand feit, Wat stuk is repareeren Waarom zou U, uit koppigheid, Het ook niet eens probeeren BOEK HANDEL PARK STRAAT «Sift'"-: Een gebroken bloempot O O O O ;,iy BS •i - LUCHTPOST. imiiiii ï-Kj-iU'. lijmt ge prachtig en onzichtbaar met HUlSHOUDLUn VAN

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 6