N.V. T. E. M. Koop geen electrische apparaten die radio-storingen veroorzaken. DE ZEVENDE BAZUINSTOOT. Aan de vorige week verschenen bro chure van de heer E. den Hender, indu strieel te Harderwijk, ontleenen we nog: Met een opzichter had ik het volgende gesprek: „Komt het water op Texel veel hooger dan voor de afsluiting, opzichter? „Ja mijnheer, onrustbarend." „Wat noemt u onrustbarend, opzich- ter?" „Minstens U/2 meter, mijnheer „Maar, opzichter, hoe rijm ik het dan, dat volgens de driemaamdelijksche rappor ten het water te Oudeschild met gemid deld tij maar 36 cM. hooger komt?" „Dat zal ik u uit de doeken doen, mijn heer. Als we b.v. het driemaandelijkse!! bericht van Januari 1933 nazien, dan wordt dit bericht besloten met deze ver klaring: „Normaal zijn de laagwaters thans aanzienlijk lager en de hoogwaters aanzienlijk hooger dan vroeger". Uit deze verklaring blijkt, dat de Zui derzeewerken alleen de gemiddelde wa terstanden publioeerem maar niet de hoog ste en de laagste. Natuurlijk zijn die wel bekend, aangezien de peilschalen elk hoog- en elk laag watertij opteekenen, waaruit trouwens het gemiddelde getij wordt op gemaakt. Precies te zeggen, hoeveel hooger en lager het water komt door de afsluiting, valt niet mee. Dat is van allerlei factoren afhankelijk. Het blijft altijd eenigszinsgis sen. Het eenige houvast is de practijk. Welnu, als man van de practijk, zal ik u duidelijk maken hoe de vork in de steel zit. Laten we beginnen met de laagste waterstanden- Voor de afsluiting kwam de Wadden zee met krachtige zuidelijke tot oostelijke winden, ongeveer 1 M. beneden N.A.P. Alleen met vliegende storm uit het zuid oosten, liep liet water nog lager weg. Ik herinner me ééin geval, dat we 1,60 min N.A.P. hadden. In Febr. 1933 kregen we echter laagwaterstanden van bijna 2,50 min N.A.P. Toen was het absoluut gee® storm uit het zuidoosten. Was de Zuider zee toen niet afgesloten geweest, dan zou de Waddenzee beslist niet lager zijn ge weest dan 1 M. min N.A.P. Waaruit volgt, [dat in Febr. 1933, als gevolg van de af sluiting het water ongev. 1 Va M. lager was. Krijgen we een vliegende Zuid- oostenstorm, dan loopt het water wel tot 4 M. min N.A.P. weg en dan valt de heele Waddenzee droog, enkele geulen uitgesloten natuurlijk, maar daar heb ik nog geen bewijzen voor, dat is mijn eigen meening. Dat het water U/2 M. lager komt, daar zijn wel bewijzen voor. 'iji/eet ge hoe ab normaal de toestand in Februari was, mijnheer?" „Niet precies, opzichter," was mijn ant woord. „Welnu", de haven van Oudeschild lag' heelemaal droog. Grappenmakers stelden voor om wieletjes onder de Texelsche boot te maken, om haar de haven uit te rijden. Zelfs in de Heldersche haven kwam hiel en daar de modder boven". „Was het water zoo laag, opzichter?" „Ja mijnheer, ik overdrijf heuschniet. U kunt denken, hoe lastig dat voor scheepvaart, visscherij, enz. was. Die laag waterstanden zijn wel lastig maar niet ge vaarlijk. Neen, veel verontrustender zijn de hoogwaterstanden. (Wordt vervolgd.) ESPERANTO FEESTAVOND. met medewerking van de Hongaar- sche Esperantist Julio Baghy. Maandag a.s. viert de „Texelsche Es peranto Federatie" feest in de Schouw burgzaal van de heer K.Pen. De cursis ten, oud-cursisten en leden zullen dan in de gelegenheid worden gesteld om van: de Zweedsche cursusleider, de heer Birger Karlsson, afscheid te nemen. Hij zal Vrij dag 30 Maart zijn laatste les op Texel geven. De Tex. Esp. Fed. mag met trotsch op dit studieseizoen terugzien. Nog nimmer wist men op Texel voor alle z.g. moderne talen tezamen zooveel belangstelling te wekken als nu voor Esperanto alleen. Dank zij de zeer speciale methode van lesgeven (rechtstreeksche methode) werd er nimmer te voren op Texel met zooveel belangstelling aan een taalcursus deelge nomen. Mien was verheugd, als de les- avond weer was aangebroken en slechts in buitengewone gevallen werd, noodge dwongen, een les overgeslagen. Meestal werd echter get|racht een les op een an dere avond te volgen, om zoodoende toch bij te blijven. Nog nimmer bleef het aantal deelne mers aan ©en taalcursus, ingezet met een: groot aantal deelnemers, zoo constant. Er is dus wel reden tot feestvieren. Het zal een „bonte avond" zijn. Wij mogen verklappen, dat o.a. medewerkt de in Esperantokrimgen in de geheel© wereld welbekende dichter-schrijver-artist Julio Baghy, uit Budapest, Hongarije. - 't Is wel treffend te bedenken, dat hij zal spreken en voordragen voor personen, voor wie vóór 6 maanden Esperanto ge heel vreemd was. Nog nimmer geschiedde iets dergelijks voor deelnemers aan cur sussen in de z.g. moderne talen, hetgeen heusch niet aan de onderwijzers in deze talen te wijten was. Iedere taal is nu eenmaal geen Esperanto. Esperantisten vinden het zelfs logisch na zoo'n korte studietijd een abonnement op een inter nationaal Esperantoblad te nemen. Reeds telt Texel op liet onlangs verschenen maandblad La Heroldo 28 abonnees. Inschrijvingen H andelsregister 13—20 Maart 1934. G. J. Thies, de Cocksdorp, 35, Slagerij. Aanwinsten Tiex. Museum. Rattenkruidkruik, Jac. Kikkert; huwe lijkspenning, S.J.Dijksen, Weverstr.; ver schillende antiquiteiten, mevr. Van der Meulen; schelp, mej. N. Blom; schelp, J. Maat. Het Museum is Zaterdag en Zondag door ruim 400 personen bezocht. Officieel vellingsberldht der Loop. P.T.V. „Texel". De prijzen der vorige week konden zich Maandag op hetzelfde peil handha ven. De afzet is momenteel zeer goed en de handel daardoor zeer vlug. De prijzen per Kg. varieerden van 34Va37y» cent. VLEESCHKEURINGSWET. CRISIS-VARKENSWET. De vorige week werd door het Hoofd van de Vleeschkeuringsdienst in samen werking met de Rijkspolitie, procesverbaal opgemaakt tegen een slager te den Burg en diens filiaalhouder te de Cocksdorp, wegens het frauduleus slachten van een varken en het in voorraad houden vani niet-gekeurd varkensvleesch. Zoowel de Vleeschkeuringswet als de Crisisvarkens- wet werden ontdoken. R.K. KIESVEREENIG1NG. Een vrij goed bezoek viel de R.K. Kies- vereen. den Burg ten deel op haar Maan dag in De Zwaan belegde jaarvergade ring, mede dank zij het feit, dat het po pulaire r.k. Kamerlid, de heer Ch. v. d. Bilt een inleiding zou houden op de aaJ> deze vergad. verbonden „praat-avond". Voorz. R.J.Timmer sprak een welkomst woord, in het biezonder tot de heer Van der Bilt; hij wees op het belang van meer contact tusschen de Kamerleden en het volk en opende hierna de vergadering met de Chr. groet. De notulen, door secr. D. Witte gele zen, werden onder dankzegging goedge keurd, evenals de rekening van penningin. J. Buijsman. gecontroleerd door de heeren P. Kooij en J. Schraag. Er was een batig saldo van f69,62. De contributie a 30 ct. was geïnd van 502 leden. De secr. bracht nog een beknopt jaar verslag uit, waarin de voornaamste voor vallen van 1933 werden gememoreerd. Hierna zette de voorz. het doel van de „praat-avond" uiteen, waarna de heerVan der Bilt het woord bekwam, wiens rede we hier weergeven. Van de vorige alg. vergad. hier had spr. een prettige indruk meegenomen, waarom hij gaarne gevolg gaf aan de uit- noodiging, hier weer eens te komen spre ken. Hij wil geen „donderrede" houden, tegen fascisme, nation.-soc., enz., doch louter spreken over de alg. toestand des lands, bezien van ©en r.k. standpunt. Lange tijd was ons land door zijn land bouw, veeteelt, handel, visscherij welva rend, maar de bronnen droogden op en het ging zich meer op industrie toe leggen. Echter ontbreekt het hiertoe voor1 een goed deel aan grondstoffen. Boven dien viel de afzet van onze fabr. produc ten door concurrentie van b.v. Japan niet mee. Op elk groot schip naar Indië wordt f 50,000 toegelegd. Groote sommen eischt de bestrijding der werkloosheid. De in komsten dalen :©n de opbrengsten der be lastingen eveneens. Toch moet een tekort van 190 millioen gedekt worden. Vandaar bezuiniging en hooger en nieuwe belastin gen. Ook op staatkundig terrein maken we een moeilijke tijd door. Het is noodzake lijk, dat de r.k. partij een hecht blok blijft vormen, opdat ze te allen tijde op de bres kan springen, waar haar belang op het spel staat. In Duitschland gaat het vojgens ons niet goed. De staat mag niet ingrijpen in het gezinsleven. De ouders moeten baas blijven. Wi( willen geen lei der ook tusschen het volk en het koning- schap. Wij voelen niet voor dictator, doch zijn voor een goedgeordende medezeg gingschap en openbare behandeling van alle staatszaken. Veel dingen, die in Duitschland gebeuren, kunnen o.i. niet door de beugel. Wij willen geen gelijk schakeling en zijn tegen het fascisme, om dat alles, wat met veel moeite verkregen werd, daardoor weer verionen zou gaan. Daarom, bewaar de eenheid in de r. k. staatspartij. Daaraan morrelen kan nood lottig worden. Zie naar Duitschland, waar de zwakke Centrum (r.k. partij) maar wei nig in te brengen had. Van onze r. k. jeugdorg. en onze r.k. pers komt in Duitschland zeker niets terecht. Zeker kleven ook fouten aan ons eigen staats stelsel, maar laat ons dan trachten die weg te nemen. Maar niet langs de weg der demagogie (volksmisleiding). De fas cisten beloven f6.staatspensioen. Maar hoe komen ze daartoe aan geld De laat ste maand doet eenige lichtpuntjes zien, maar of ze zullen blijven, is nog de vraag. In ieder geval heeft ons Kabinet dat in deze tijd een zware taak te vervullen heeft een andere koers genomen. Wij kunnen geen land van de vrijhandel meer zijn, hoe gaarne wij het ook willen. We staan nu b.v. aan Zwitserland de invoer van drukpersen toe, als dat land van ons groenten en zuivel accepteert. Het Kabinet heeft nogal eens critiek te hooren, maar toch is het een stel mannen, dat gezien mag worden. Met de opwekking toch vooral te stre ven naar een krachtige en ondeelbare r.k. staatspartij onder verwijzing naar de slechte positie der r.k. in Frankrijk, Spanje en Mexico en een waardeerend woord over de opgerichte ontwikkelings clubs, sloot spr. zijn met aandacht ge volgde causerie. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, werd dankbaar gebruik gemaakt. We vatten vragen en antwoorden hier samen. Of het kleinbedrijf zal worden gesa neerd? Stellig niet. Wiel zal de minister ingrijpen, waar, als b.v. in de groenten- handel, de bedragen, welke de producent ontvangt en de consument betaalt, ver uiteenloopen. De boer moet beter betaald worden. Bij de stemming over de verlaging der Indische pensioenen waren de r.k. in de Kamer verdeeld. Inderdaad. De gevoelens liepen nu eenmaal uiteen. Waarom vlootaalmoezenier Alink heen ging? Ingevolge advies van de Hoofd aalmoezenier. Tegen de militairen moét strenger worden opgetreden. De minister heeft er de r.k. godsdienst niet mee ge schaad. Of bij de Zeemacht katholieken opzet telijk worden geweerd? Neen. 'Wel voe len meest de N. en W. provincies zich tot de zeemacht aangetrokken; en daar wonen betrekkelijk weinig r.k. Het Ind. Regeeringsregl. bepaalt, dat toestemming van de gouverneur-generaal wordt vereischt, wanneer een zendeling missie-werk wil verrichten. Een goede maatregel tegen b.v. Hindoe- en „Sovjet"- zendelingen. Of de Commun. Partij niet verboden kan worden? Minister Colijn heeft gezegd krachtig te zullen ingrijpen, als de Comm. zich aan strafbare feiten schuldig maken. Voortdurend is de regeering op haar hoede. Geheime bijeenkomsten worden zooveel mogelijk verhinderd. De Omzetbelasting over de eerste twee rnnd. 1934 valt tegen. Echter moet een deel over deze periode nog binnenkomen. Gezouten spek is onbelast, gerookt spek belast. Waarom? Spr. zal er eens naar vragen. Bij de uitvoering der Crisiswetten wordt wel eens fraude gepleegd. Gelukkig kan dit hier door goede controle nimmer groote afmetingen aannemen, zooals b.v. in Frankrijk de zaak-Stavisky. Wanneer de Ziekenfondswet verschijnt? Onbekend. Er zijn veel moeilijkheden. De dokters zijn baas. Of de hypotheekboeren geholpen wor den? De Minister werkt er aan. Hoe het resultaat wordt, is nog niet te zeggen. De positie van burgemeester in deze tijd 'is niet te benijden. Dat het platteland, wel eens stiefmoederlijk wordt bedeeld is te betreuren, maar de Minister zal toch steeds zijn best doen om de beste krachten te kiezen. Ot spreker ook op Texel niet eens zit dagen wil houden, zooals in den Helder, Alkmaar, Hoorn? Ja, dat komt in orde. Ieder, onverschillig van welke richting, kan dan om raad en voorlichting komen. In de Tesselaar zal worden bekend ge maakt, waar en wanneer. Te Haarlem is spreker Maandags en Zaterdags meest te bereiken. Steun voor de Tex. visschers ingevolge de Zuiderzeesteunwet. Spr. heeft er voor gepleit, maar de Minister wou er niet van weten. Er zal echter van meer kanten' aandrang op hem worden uitgeoefend en dan zal hij wel moeten toegeven. Texel heeft er recht op. Wier- en garnalenvis- scherij zijn immers vernietigd door de afsluiting der Zuiderzee. De handelsovereenkomst met Frankrijk liet 2y2 maand op zich wachten. Hierdoor zakten de prijzen onzer zuivelproducten geweldig in. Frankrijk was ook niet toe schietelijk. Het wist, dat wij van dat land afhankelijk waren. Het ontwerp-verkeersfonds zal wel niet worden aanvaard, zooals de Minister het heeft aangeboden. Daartoe zijn de bezwa ren van veel Kamerleden te groot. Groote actie wordt algemeen tegen 't ontwerp aan de dag gelegd. Men verwijt zelfs Minister Kalf. die directeur der Ned. Spoorwegen was, dat hij deze spoorwegen als ©en troetelkind behandelt ten koste van de houders van vrachtauto's, autobussen, enz. Wat het resultaat is, kan spr. niet voorn spellen. Hierna sluit de heer Timmer met op rechte dank aan de heer Van der Bilt deze avond, die zoo zeer aan zijn ver wachtingen heeft beantwoord. DE COCKSDORP. VERGADERING S D.AJ». De openbare vergadering van de S.D. A.P. afd. de Cocksdorp, op Zaterdag j.l. in hotel De Hoop, waar als spreker op trad Ir. Ch. G. Cramer, lid der Tweede Kamer, was vrij goed bezocht. De heer Westdorp opende met een korte toespraak de bijeenkomst en gaf daarna het woord aan de heer Cramer. Deze begon met te memoreeren, dat we tegenwoordig in een moeilijke tijd leven. Allergrootste duisternis heerscht alom. Verwarring op allerlei gebied en niet alleen op economisch, doch ook op poli tiek terrein heerscht groote onzekerheid. En als men zoo in trein en autobus zit, en het oor te luisteren legt, dan vangt men nogal eens gesprekken op, vooral on der de jongelui, die geen kans zien om aan werk te komen en dan ademen deze gesprekken meestal ontevredenheid en verbittering. Door velen wordt uitgekeken naar „sterke" figuren, van wie men red ding verwacht. De uiterste richtingen krij gen aanhang. Uiterst links en uiterst rechts. Allerlei „leuzen" doen opgeld. Vooral de nationaal-soc. beijveren zich hierin. Men traent de massa te „pakken" met mooie klinkende woorden als vrijheid, gelijkheid en broederschap. Met beloften zijn die heeren gul, doch men lveeft er geen houvast aan. Neen, dan hoort men op onze vergaderingen toch een ander ge luid, zegt spr. Velen zijn het er over eens, dat we moeten komen tot een andere maatschappij. Zoo kan het niet langer. Met het kapitalistische stelsel dient te worden gebroken. Zelfs in kapitalistische kringen hoort men anti-kapitalistische klanken. In alle takken van bedrijf gaat het slecht. Zoo ook in de landbouw. We weten geen weg met onze goederen. Op groote schaal heeft er ©en vernietiging van produkten plaats en toch kan men in de dagbladen lezen, dat er 2y2 millioen men- schen de hongerdood zijn gestorven en dat één millioen uit wanhoop zelfmoord heeft gepleegd. De werkloosheid neemt ontstellende afmetingen aan. Men spreekt van 30 a 40 millioen werkloozen. Con ferentie op conferentie wordt gehouden, doch men komt geen stap verder. Duitsch land wil weinig of niets invoeren uit Ne derland, doch wil wel uitvoeren. Neder land wordt hiervan de dupe. De landen gaan zich steeds sterker bewapenen. In alle takken van bedrijf loopt het mis. Al leen één bedrijf gaat het naar denvleeze. Dit zijn de munitiefabrieken. Als men mij vraagt, of er kans besfjaat, dat er spoeJ dig een neuwe wereldoorlog zal uitbre ken, dan moet ik antwoorden: Ik weet het niet. Dat zou kunnen gebeuren over en kele maanden, over enkele jaren en hij zal ook kunnen uitblijven. Doch dat de toestand veel meer ge spannen is dan in 1914 is een feit. Mem schijnt niets te hebben geleerd, niets ge zien, niets ondervonden te hebben. Men gaat weer de oude weg. Velen ziende toe komst met zorg tegemoet. Deze maat schappij moet verdwijnen. Wat er voor in de plaats moet komen, weet men nog niet. In middenstandskringen lijdt men ook zwaar onder de crisis. Voor de arbeiders wordt nog wel iets gedaan. Voor de mid denstanders niets. Voor een groot deel heeft de middenstand dit echter aan zich zelf te wijten. Men heeft zich niet vol doende georganiseerd. Iin deze kringen gevoelt men ook een algemeen© afkeer voor de huidige maatschappij. Men ziet uit naar ©en „sterk" man. Er moet iietsf gedaan worden. In deze tijden kan men de menschen gemakkelijk brengen tot een politieke partij, die nog geen verleden heeft en veel belooft. Zoo is in Duitsch land gegroeid de Nat. Soc. Partij. In Duitschland stonden jde zaken echter an ders dan hier. Het eertijds machtige Duitschland had in de oorlog veel ver loren. Het volk ging gebukt onder 'm zeer groote schuldenlast. Het land is volkomen ontwapend. Het machtige Duitsche volk heeft de grootste vernedering moeten on dergaan door het vredesverdrag van Ver- saille. dat door de 'S.D.A.P. altijd sterk js afgekeurd. Geen wonder, dat een ge weldige verbittering zich van de bevolking meester maakte. Onder deze omstandighe den kreeg de Nat. Soc. Bew. vele aan hangers. Het Duitsche volk is nooit een democratisch volk geweest. Het militairis me vierde altijd hoogtij. Na de oorlog kwam plotseling een om mekeer. Hei is echter gebleken, dat Duitschland niet rijp was voor de demo- cratie. Imtusschen is er van de mooie be loften en pakkende leuzen van Hitier niets terecht gekomen. Het volk is nog steeds ontevreden. Men durft echter niet vrijuit te spreken. Men fluistert slechts. De ar beiders hebben niets te vertellen. Duitsch land wordt geregeerd 'door groote indu- strieele baronnen en groote landheeren Men wordt niet aangekeken zonder uni form. Een gewoon burger is niet in tel. De werkloosheid is toegenomen. Als het Duitsche volk werkelijk één was, waartoe heeft men dan concentratie kampen noodig? Waarom dan de sterke vervolging van politieke tegenstanders: Vrijheid bestaat er niet. Men treft er toe standen aan, zooals men die in de Mid deleeuwen niet heeft gekend. Maai al heeft men de socialisten verdreven et O

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2