TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten l> Zateitfag-T7~~Maart 1934. lllllilllllllllllllllllliillllilllllillllliiilllilllllllllllllllllllltllllllll llllllllllll Mededeelingen llilllllllll llllllllllll van Texels Bioscoop-Theater llllllllllll IIIIIIIIUIIUIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUII IK HEB EEN MENSCH GEDOOD We geven de inhoud van deze buiten gewoon aangrijpende film in beknopte vorm hier weer: Gedurende een veldslag op het Weste lijk front komt Paul, een jong Fransch soldaat, tegenover een nauwelijks de kinderschoenen ontwassen Duitscher te staan, die hij met een bajonetsteek doodt, Onmiddellijk heeft hij berouw. Hij beseft, met afschuw, dat hij éen jongen gedood heeft, die hem nimmer iets gedaan had en die hij zelfs niet kende. Op het lijk van zijn „vijand" vindt hij brieven, die de jongen bij de aanvang van de slag aan zijn verloofde geschreven 'heeft en zoo, komt hij achter de naam van zijn slacht offer. Het is een jaar na de Wapenstilstand. Maar het „Vrede op Aarde" brengt geen rust in de ziel van de jonge soldaat. Hij kan niet vergeten, dat hij een mensch ge dood heeft. Hij besluit naar Duitschland te gaan om de moeder van de gedoode Duitscher om vergiffenis te smeeken. Dokter Holderlin, de vader van de jon gen, is geneesheer in een klein dorp, waar hij woont met zijn vrouw en met Elsa, de verloofde van de gevallene. Dokter HolderUn's naar tegen de Franschen kent geen grenzen, en het heele dorp is daarin één met hem. Paul's eerste daad is bloemen te leggen op het .graf van zijn slachtoffer. Elsa ziet hem en is verbaasd. Een doodgraver ver telt haar, dat de vreemdeling een Fransch man is. Paul begeeft zich naar dokter Holderlin. Wanneer deze verneemt, dat Paul een Franschman is, wijst hij hem de deur. Paul smeekt de oude man hem te woord te staan. Elsa herkent Paul als de vreemdeling, die ze op het kerkhof ge zien heeft. Wanneer de dokter en zijn vrouw vernemen, dat Paul uit Frankrijk gekomen is om bloemen te leggen op het graf van hun zoon, ontstaat er eenige toe nadering. Paul zint op woorden, om zijn. verschrikkelijke bekentenis te doen, doch de oude menschen rneenen, dat hij een vriend van hun zoon was en' smeeken hem alles te vertellen, wat hij van hun jongen, weet. Hun blijdschap belet hem om de waarheid te zeggen. Paul wordt "een geregeld bezoeker. In het dorp doen allerlei praatjes de ronde over dokter Holderlin, die een Pransch- man in zijn huis duldt, en over Elsa, die op de Franschman verliefd is. Dokter Holderlin verwijt zijn vrienden hun be krompenheid. De komst van Paul heeft hem duidelijk gemaakt, dat ook de Fran- sche soldaten vaders en moeders hebben. „Wie heeft onze jongens in de dood ge stuurd?" roept hij uit. „Wij! Wij zijn verantwoordelijk." Zijn woorden missen hun uitwerking niet. Paul heeft de moed niet, zijn ver- blijf nog langer te rekken. Hij begeeft zich naar Holderlin's huis om afscheid 'te nemen. Elsa bekent hem, dat zij hem lief heeft. Zij weet, dat ook hij haar liefheeft/ en zij meent, dat hij niet durft spreken, omdat haar vroegere verloofde gedood werd. Zij brengt hem Walter's laatste brief, waarin hij schrijft, dat zijn einde haar geluk niet in de weg mag staan. Wanneer hij de woorden hoort, die Paul eens in de loopgraven gelezen heeft, kan hij zich niet langer goed houden. Snik kend doet hij haar zijn bekentenis. Hij gaat naar de ouders van de jongen en wil ook hun bekennen, wat hem hier heen gedreven heeft. Elsa echter valt hem in de rede. Zij vertelt de oude men schen, dat Paul bij hen zal blijven voor altijd. Als zij alleen zijn smeekt Paul haar hem te laten gaan. Hij zal de oudjes nimmer meer onder de oogen kunnen ko men. Elsa verwijt hem echter, dat het lafheid zou zijn om hen alleen te laten, nu zjj hem als een zoon hebben liefge- kregen. Hij begrijpt, dat zij gelijk heeft. Verlicht, nu het vreeselijke geheim, dat hem bezwaarde, van zijn hart is, vindt hij vrede en geluk in het huis van de man die hij doodde. SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: Zondag stond op het programma alleen ïex. adsp. Jun. comb, tegen ulo school, welke-wedstrijd op het terrein Tex. Boys werd gespeeld, waarvoor onze dank aan deze vereeniging. Om even 2 uur wordt onder goede lei ding van Jb. Rijk begonnen. T. speelt tegen de krachtige wind in, waardoor U. het meest aanvallend is. Vrij spoedig schiet U. van links, op verre afstand, laag op het doel. Wim denkt, dat de bal naast zal gaan en U. krijgt haar le doelpunt. Door uitstekend verdedigen van U. en slecht plaatsen van T. blijven aan die kant doelpunten uit. Piet K. geeft met een van zijn bekende schoten vanaf de vleugel, de T-keeper opnieuw het nakij ken. Piet Kikkert mist enkele goede kan sen. Als U. goed opbrengt, begaat de T.- verdediging een overtreding. De vrije schop wordt door Theo in een goed doel punt omgezet. Volgen nog enkele goede T-aanvallen, maar doelpunten blijven aan die kant Uit, zoodat de rust met 3—0 voor U. ingaat. We verwachten, dat T. na de rust, met de krachtige wind mee, de achterstand vrij spoedig zal inhalen. U. denkt daar echter anders over. Terwijl T. veelal in de aanval is, zorgt U. door goed aangeven van de midhalf voor snelle doorbraken, waaruit Klaas al spoedig de voorsprong weet te vergrooten. De T. voorhoede weet zich niet door de zeer goed spelende verdediging heen 'te wer ken en weer is 't U, die door Klaas nog maals doelpunt. U. brengt de stand op 70, waarmee ze zeer verdiend wint. Het U-elftal zit goed in elkaar. De achterhoede is sterk, de halflinie even eens, terwijl de voorhoede een goed ge heel vormt. Het T-elftal bleef beneden onze verwachtingen, vooral de links en rechtsbuiten, die geplaatst werden otn de ploeg op gelijke krachten te brengen, ble ven ver onder hun kunnen, terwijl we geen moment hebben kunnen zien, dat er de wil was om te winnen. Ze speelden zeer non chalant, Herman als spil speelde een zeer goede partij, Ben eveneens, terwijl Henk dikwijls aardig werk deed. In de voor hoede noemen we eerst Dick H. en dan. kon Wim er ook nog mee door, de overige onvoldoende. We hopen, dat er als we met Paschen bezoekers van elders krijgen, beter wordt aangepakt. o Voor a.s. Zondag is het iets biezonders. Dan komt KW 1 uit Krommenie, een elftal uit de 3e kl. KNVB, op bezoek voor de Rauchbeker. We hopen dan ons terrein gereed te hebben, zoodat er een prachtwedstrijd gespeeld kan worden. Het vorige jaar speelde T. de eerste de bestei wedstrijd tegen Westfrisia 2 gelijk, waar door ze direct uitgebekerd waren, we ho pen thans gelukkiger te zijn en geven T. een aardige kans, daar KW in de on derste helft thuisbehoort. Wij zijn niet altijd in de gelegenheid een dergelijke te genstander hier te zien, zoodat we opeen maximum aantal bezoekers rekenen. Indien het T. mocht gelukken hier de overwinn ing te behalen, krijgen we de vol gende ronde weer een thuiswedstrijd. Voor 2e Paaschdag, wordt getracht een sterke tegenstander voor T. 1, Adsp. A en B te krijgen. Wie helpt Texel aan een oefenterrein? Ieder, die ons kan inlichten, kome zoo spoedig mogelijk. T. 1 speelt met het volgende elftal: A.Daalder D. Zuidewind J.Ran G.Witvliet J.Gieles N. de Graaf M. Vlaming Verheijen Winter C.Zuidema Th. Lap Als we goed zijn ingelicht, hebben B. K.C. 1HRC 4 voor de Gouden Kruis wedstrijden gelijk gespeeld, zoodat T. 2 bij HRC 4 op bezoek moet voor de 2e ronde. Wanneer dit gebeurt, is ijns nog niet bekend. Korfbal. De uitslagen van de seriewedstrijden waren SVC—ELTO 0—6. OKC—DOH 0—4. Zwaluw—Verdo Nigro 1—2. 2de ronde: ELTO—DOH 4—2*). Finale: Verdo NigroELTO 14. De beker, uitgeloofd door de heer A. Lensen, „Heldersche Lunchroom", Den, Helder, kwam dus in het bezit van E.L, T.O. door scheidsrechter gestaakt. KRIJGT TEXEL EEN VLIEGVELD? De plannen tot aanleg van een vliegveld op Texel nemen vaster vorm aan en we zijn weer een stapje nader tot de uitvoe ring daarvan gekomen, althans wanneer de Raad bereid is de koe bij de "horens te vatten en op de eenmaal uitgesproken A bij de aankoop van de landerijen op Vlijt vorig jaar ook B zal laten volgen. Naar aanleiding van een bericht in Het Volk, hebben we ons tot het Gemeentebe stuur gewend om nadere inlichtingen en ziehier het resultaat. De Minister van Sociale Zaken heeft meegedeeld, dat hij bereid is wanneer tot aanleg 'in werkverschaffing van een vliegterrein op Vlijt wordt overgegaan tot een nader te bepalen percentage sub sidie te verleenen in de te maken kosten, een en ander onder bepaalde voorwaar den. De kosten worden geraamd op ruim f 54000, waarvan F 40,000 aan loon zal kunnen worden besteed. De leiding van het werk zal bij de Nederl. Heide-Mij. berusten. Omtrent uurloon kon ons nog geen mededeeling worden gedaan. Hier over wordt nog beraadslaagd. Het woord is nu aan de raad. Deze zal hebben uit te maken, of nu tot aanleg zal worden overgegaan. Ameland en Schiermonnikoog maken ook plannen. Texel zal niet achter blij ven, neen, zal het eerste Waddeneiland, met een vliegterrein zijn, wanneer de raad straks „ja" zegt. De grond is ge kocht. Het plan is gereed en vele werk- loozen staan klaar om het werk aan te vatten. Leverantie aan J H. „Panorama". Wie in aanmerking wenscht te komen voor de leverantie van levensmiddelen en steenkolen aan de Jeugdherberg, leze de desbetreffende adv. in dit nummer. DOOPSGEZ. GEMEENTE-AVOND. Men verzoekt ons te herinneren aan de Gemeente-avond in de Doopsgez. kerk, op heden, aanvangende om half acht. OPENB LEESZAAL De Openb. Leeszaal zal voortaan ge opend zijn Maandags, Woensdags en Vrijdags, des avonds van acht tot tien uur. Hedenavond van 9—10 uur vertooning van enkele leerzame films met toelichting. TOCH OP VRIJDAG. Dokter Ten Bruggencate deelt mee, dat de eerstvolgende zitting van het Consul tatiebureau voor Zuigelingen niet plaats heeft op Donderdag 5 April, (zooals eerst vast stond) maar op VRIJDAG 6 April. DE VERMISTE GEORGE BAARDA. Ook de voortgezette pogingen om de vermiste schoenmaker George Baarda terug te vinden hebben geen succes gehad. Woensdagmiddag heeft hij bij bakker Duinker te den Hoorn nog koek gekocht. Vermoedelijk heeft hij zich hierop naar Onrust gewaagd. De vloed kwam die mid dag verbazend snel en hoog opzetten. Het water wies een meter in een kwartier tijds, hetgeen George vermoedelijk nood lottig is geworden. OPGEDOKEN IN DEN HAAG Zoo schreven we gistermorgen. Des middags echter bereikte ons het be richt, dat de vermiste te DEN FIAAG opgedoken is. Blijkbaar is hij dus toch met de Texelsche boot (of met hetMok- bootje overgevaren. Hij fietste naar den Haag om ©en bezoek te brengen aan zijn moeder, die daar woonachtig is. Hij verliet echter weer de ouderlijke woning en op heden is zijn verblijfplaats weder om onbekend. Wel een vreemd heer schap. OUDESCHILD „DE STEM DES VOLKS" De uitvoering van „De Stem des Volks" met medewerking van tooneelvereen. P. A.L.V.U., is in alle opzichten schitterend geslaagd. De directeur, de heer C. M. Plomp kon aan een geheel gevulde zaal het welkom toeroepen. Spr. zeide, dat dit de eerste uilvoering was, die de vereen, zelfstandig geeft. Wel hebt u ons eenige keeren gehoord ter opluistering bij een vergadering, doch thans is het ons eerste zelfstandig optre den. Palvu heeft zijn sporen al ver diend. Hierna werden gezongen De Internatio nale, Aan de Strijders, Vrijheiéismei, Zo mermorgen, Nacht en het Bondslied. Gememoreerd werd nog, flat Aan de Strijders aLeen werd gezongen bij speciale gelegenheden, wanneer b.v. een strijder voor het socialisme ten grave werd ge bracht. Zoo brengen wij het hier ter nage dachtenis van de gevallen kameraden in Oostenrijk. Men kon merken, dat er hard is ge werkt en de directeur de touwtjes goed in handen heeft. De Internationale werd met het meeste vuur gezongen, doch ook Aan de Strijders en Zomermorgen werden prachtig vertolkt, en mochten een dank baar applaus oogsten. PALVU voerde op het drama in een bedrijf „Het Kind", van Herman Heyer- mans. In het gezin van Dr. Larsen is na drie jaren een kind geboren, waarnaar zoozeer is verlangd. Het is een jongen, die echter ongeneeslijk blind is. De dokter merkt het, doch houdt het geheim voor zijn vrouw, die zeer zwak is en geen schok kan verdragen. Wanneer zij echter haar man wil verrassen en 't kind wil fotogra feeren, merkt ook zij het verschrikkelijke. De dokter en zijn vrouw zijn als vernie tigd en mijden elkaar, bang om over hun kind te spreken. Een vriendin komt op bezoek van niets wetend en vraagt of het kind al kan lachen en blauwe oogen heeft. De moeder is dan heelemaal van streek en zegt, dat ze God gebeden heeft, om haar zoon weg te nemen. De vriendin tracht haar te kalmoeren en tot ander in zicht te brengen, doch dit gelukt niet. Zij vertelt het geval aan Dr. Larsen en zegt, dat hij op z'n vrouw moet letten.; Zij weet niet, dat Dr. Larsen, na einde loos lange slapeïooze nachten besloten heeft zijn kind te dooden om het te be hoeden voor een leven van ellende, hulpe loos in de maatschappij. Ben snelle pijn- looze dood van zijn kind meent hij in dit geval te kunnen verantwoorden. Zijn vriend, Dr. Stein, die de geestelijke ont reddering van Larsen zeer goed bemerkt, tracht hem op te beuren, doch tevergeefs Hij ziet dan op de tafel de boeken over snelwerkende vergiften, de fleschjes, etc. en begrijpt, dat L. een misdaad wil be gaan. Deze zegt, dat het z.i. de beste op-, lossing was, doch belooft zijn plannen niet ten uitvoer te brengen. Wanneer de vriend weg is krijgen de zwaarmoedige gedachten echter weer de overhand. Flij grijpt het fleschje, doch juist wanneer hij de deur opent om zijn daad te volbrengen komt zijn vrouw binnen die dadelijk de situatie overziet. Ze vraagt hem, hoe hij haar ooit weer onder de oogen zou heb- hebben durven komen na zijn vreeselijke daad en wanneer hij haar verwijt, dat ze er zelt ook om heeft gesmeekt, zegt ze dat 't in een oogenblik van zwakte is ge schied en ze vertelt hem over de lachjes' van hun kind, zijn haar, zijn mooie blauwe oogen, die kijken zonder te zien. En als zij dan eindelijk hun hart voon elkaar hebben ontsloten, besluiten ze om samen hun jongen in liefde groot te bren gen en hem zooveel mogelijk te vertellen over het mooie van het leven, de vogels, waarvan hij het getjilp kan hooren, de bloemen, waarvan hij de geur kan ruiken. Het stuk maakte diepe indruk op de aanwezigen en er werd menige traan weggepinkt. De vertolking van dit zware stuk was zeer goed. Er is ook grondig gestudeerd. Na de pauze zong de Stem des Volks yirijheidshed, Het lied van de Vlag, Ont wapening, Parelende Webbe, Wiegeliedje, Nieuwe Tijd en de Socialistenmarsch. Ook deze nummers werden goed ge zongen. Het lied van de Vlag verwierf een extra applaus, terwijl ook het Wiege liedje, waarvan écn couplet geheel werd geneuried, aller goedkeuring kon wegdra gen. Op verzoek werden daarna Aan de Strijders en Het lied v.d. Vlag nog cen9 herhaald, waarvoor de heer Bakker-, voorz. van Crescendo, dank bracht. Hij meende uit aller naam te spreken, wanneer hij de Oudeschilders met hun directeur, die ook de zijne was, gelukwenschte, waarmee de aanwezigen hun instemming betuigden. PALVU voerde tot slot het blijspel „De macht der Vrouw" op. We zien daarin drie mannen, die bij hun resp. vrouwen of verloofde in ongenade zijn gevallen. Ze moeien vergiffen s vragen, door op de knieën te vallen, waartegen zich hun man nelijke waardigheid verzet. Na een groot aantal kluchtige voorvallen blijven de dames overwinnaressen en de mannen knielen. Er is daverend gelachen om de malle situaties. PALVU heeft ook hier mee /jeker getoond, dat ze over goede krachten beschikt. De medewerkenden kunnen met genoe gen op deze avond terugzien en de bezoe kers zullen een volgende keer ook zeer zekcr weer van de partij zijn. Smidt's Band zorgde voor balmuziek en tot een uur werd plezierig gedanst. DE KONINGIN-MOEDER OVERLEDEN De 20e Maart is een rouwdag gewor den voor Nederlands vorstenhuis, voor het Nederl. volk. H.M. Koningin-Moeder is overleden. Na een rustige nacht verer gerde in de vroege ochtenduren Haar toestand snel en om kwart voor acht gaf Zij gistermorgen rustig de geest. Aan, het sterfbed bevonden zich de Koningin,, de Prinses en de vorst van Waldeck, die. de broer was van de Koningin-Moeder. In een aangrenzend vertrek bevond zich prins Hendrik. De doodsstrijd 'duurde slechts kort en, was niet hevig. Zacht en kalm is de Vor stin ontslapen. Tot vrijwel de laatste oogenblikken was Zij bij bewustzijn. Eerst na de opening van het testament zullen de datum misschien begin vol gende week en de wijze van de ter aardebestelling worden vastgesteld. Door het gemeentebestuur werd een te legram van deelneming aan H.M. de Ko ningin verzonden. Daarenboven werd op verzoek van vele ingezetenen het volgende draadbericht ver stuurd: H.M. de Koningin, den Haag. Vele Texelsche ingezetenen, be seffende welk droevig verlies Uwe Majesteit en het gansche volk ge leden heeft, verzochten mij hunne betuigingen van diepgevoelde deel neming over te brengen. Burgemeester van Texel. Er is rouw over Nederland. De Vrouw, die van ons heenging, was de eenvoud zelve. Gedurende Haar lang leven was Zij de dienende goedheid. De goedheid, vriendelijkheid en eenvoud, die Haar uiterlijk leven kenmerkten en die Haar zoo dicht bij het volk brachten, ver borgen een diepe levenswijsheid en een aangeboren gevoel voor "tact, eigenschap pen, die Haar in de moeilijkste oogen blikken van Haar leven telkens weer de juiste uitweg wezen. Onaantastbaar was zij in Haar goedheid, vriendelijkheid en eenvoud. Haar herinnering zal onder ons blijven leven als die aan een nobel voorbeeld. O

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5