De Dood van de Koningin-Moeder Voor Wandelsport-beoefenaars. TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texeisohe Berichten Gemengd Nieuws Woensdag 28 Maart 1934. EENIGE RAADGEVINGEN. Hygiëne der voeten. Verzorg in de eerste plaats uw voeten goed. Iedere week moeten de nagels der teenen goed worden geknipt, d.w.z. recht afknippen. Men knippe niet op de zijde van de nagels, daar hierdoor ingroeien der nagels ontstaat, een veelvuldig voor komend euvel, waarover velen klagen. De zijkanten moeten met een vijl accuraat afgerond worden, scherpe, hoekige over gangen veroorzaken drukpijnen en wond jes. De voeten moeten dagelijks worden ge- wasschen met koud water en gewone (niet welriekende) zeep. Nadat de voeten goed zijn afgespoeld, zoodat alle zeep grondig is verdwenen, worden zij goed afge droogd, vooral ook tusschen de teenen, waarbij wordt toegezien, dat de opperhuid niet vast blijft zitten aan de nagels langs het nagelboord. Vervolgens neme men een stuk puim steen, waarmede men over de plaatsen, waar eelt aanwezig is, wrijft, b.v. onder aan de bal van de voet, op zijde langs dei groote teenen en vooral op de kleine teenen, waar de z.g. eksteroogen zitten. Deze puimsteenbewerking is een goed middel ter voorkoming van blaren. Voorts verdient het aanbeveling voor hen, die zweetvoeten hebben, deze te be handelen met formaline en talkpoeder. Illlll# Ik heb Frits in geen tien jaar iiilii# gezien. Draagt hij nog altijd z'n ililli# scheiding in 't midden? 111111* Ja, maar het midden is nu 111111* 10 cM. breed. Benoeming. Benoemd tot 2e botermaker aan de C.Z. Concordia te Oudendijk (N.H.) de heer A. de Boer, werkzaam aan de C.Z. Eendracht alhier. Benoemd tot hulpkaasmaker aan de Zuivelfabriek De Purmer de heer R.Roos, voorheen werkzaam aan de Eendracht al hier. Zakennieuws. De winkel der fa. I. Moerbeek alhier ondergaat eenige uitbreiding. Een deel van de gang naast de winkel is prijsge geven, waardoor winkelen etalage konden worden vergroot. Uitvoerders zijn timmer man J. van Wessem, metselaar H.Koorn en schilder J. Roeper. DE CROCUS BLOEIT. De crocussen bloeien, 't Wordt lente. Bij een wandeling rond den Burg is het een verheugenis de natuur zoo te zien ontwaken. Het Park wordt in orde gebracht. Nieu we bandzoden zullen straks alle perken omringen. De bollen, daar geplant, zullen straks weer boeien door hun kleeren- pracht. De sneeuwklokjes hebben hun tijd gehad. Zij hebben de lente, het tijdperk- voor de crocus ingeluid. ROUWDIENST. Zaterdag leidde Ds. Visser in de N. H. Kerk alhier een rouwdienst ter gelegen heid van het overlijden van H.M. de Ko ningin-Moeder. Dë dienst was druk be zocht. Burgemeester Oort was mede aan wezig. Ds. Visser opende de bijeenkomst, na dat de organist, de heer J. Visser die freurmarsch van Chopin ten gehoore had gebracht. Hij sprak het votum uit en ver zocht vervolgens gezamenlijk te zingen van Ps. 121:1 en 2. Na het voorlezen van de Rouwpsalm (Ps. 90), zong het koor uit Valerius' Gedenckklank „O Heer, die daer des Hemels tente spreidt". Nadat Ds. was voorgegaan in gebed werd gemeenschappelijk gezon'-en Ps. 197 vers 1 en 6, waarop Ds. Visser zijn toe spraak aanving naar aanleiding van Ps. 121:1. In gevoelvolle woorden werden de gaven van verstand en hart van de over leden vorstin geschetst. Haar liefdadig heidszin werd geëerd, doch bovenal |de liefdevolle en wijze toewijding, bij de opleiding van prin®es Wilhelmina tot Haar vorstelijke taak aan de dag gelegd. Haar groote belangstelling had ook de t.b.c.- bestrijding. Aan Haar heeft deze veeT te danken. In veel opzichten was Koningin Emma een voorbeeld, dat wij gillen ons immer voor oogen moeten houden. Gemeenschappelijk werd nog gezongen het 2e couplet van het Wilhelmus. Het Koor deed nog hooren het „Avondlied" bundel van Van Woensel-Kooy. Op de zegenbede volgde toen nog ..Na- der, mijn God, tot U", orgelspel van de neer J. Visser en viool van mevr. Vis- ®?r~Dewald, waarmee deze plechtige dienst een einde nam. Aan de vele kolommen nieuwsberichten ,over de dood en de uitvaart van H.M., de Koningin-Moeder, opgenomen in de dagbladen, ontleenen we het volgende: Ook Zaterdag werd gedefileerd langs de baar met het stoffelijk overschot, op gesteld in het paleis aan het Lange Voor hout. Vele duizenden bewezen de laatste eer. Alom in den lande werden rouw diensten gehouden, welke druk werden bezocht. Zaterdagavond sprak dr. H. Polak voor de Vara-microfoon over Het overlijden van de H.M. de Koningin-Moe der en het Nederl. volk. Ook namens de keizer en keizerin van Japan is een krans bij de baar gelegd. In de kapel van het Sanatorium Oranje-Nassau-Oord te Renkum is een rouwdienst gehouden, waarin Ds. Gregory de overledene in liet bieeonder herdacht als de Hooge stichtster van het eerste sanatorium voor lijders aan t.b.c. in Nederland. Voor de Vara-microfoon heeft, herhalen we dr. Henri Polak de Koningin-Moeder herdacht. Het koningschap, zooals de Koningin-Moeder en Koningin Wilhel mina het opvatten, vindt ook in de soci aal-democraten geen bestrijders, sprak hij, al zijn de soc.-'dem. principieele voorstan ders van de republikeinsche regeerings- vorm. Een hooge opvatting van haar taak had de Koningin-Moeder en zij voedde ook haar dochter in die geest op. Zoo Is er voor de sociaal-democraten ook geen aanleiding een andere regeeringsvorm te wen sc hen. Te Amsterdam werden de rouwregis ters tot en met Zaterdag door 13000 personen geteekend. In de Duitsche Kerk te den Haag is Zondag een plechtige rouwdienst gehou den, die door Prinses Juliana en 'Prins Hendrik werd bijgewoond. Ook te Kaapstad (Z.-Afr.) werd een rouwdienst gehouden, bijgewoond door de gouverneur-generaal. H.M. de Koningin heeft Maandagmor gen 1010,30 uur vergezeld van de Prin ses van Erbach, een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk te Delft en de Konink lijke grafkelder bezichtigd. Gisteren had onder de belangstelling van vele tienduizenden de plechtige uit vaart plaats. De radio deed er verslag van. Door uitzending mede via Kootwijk en Phohi konden ook de koloniën mee luisteren. De belangstelling, gisteren te den Haag en Delft en omgeving aan1 de dag gelegd, vindt haar weerga niet. Nimmer te voren waren, bij welke gele genheid ook, zooveel menschen op de been als gisteren ter gelegenheid van de uitvaart van H.M. de Koningin-Moeder. Het was een droeve dag, maar een met een zacht stralende lentezon. De spoorwegen namen speciale maat regelen om de vele duizenden reizigers te kunnen vervoeren. Te Rotterdam, Den Haag en Delft vooral was het beangsti gend druk. Toch was de verkeersregeling uitste kend. Er waren momenten, dat men alleen de klokken hoorde in de overigens toch overbevolkte stad. Het Stationsplein te den Haag leek soms een menschenzee, nu en dan ©en woud van omfloerste vaandels. In de nacht reeds hadden duizenden, zich op 'tal van plaatsen opgesteld. Om elf uur verliet de stoet liet Paleis te den Haag. De Koningin ging niet in de stoet mede, doch begaf zich met eenige volgrijtuigen naar Delft. Zij be reikte de Nieuwe Kerk nog vóór de lijk- statie daar aangekomen was. Een rouwdienst van 9,30—10,15, bijge woond door het Koninklijk gezin en ge leid door de grijze oud-hofprediker Ds. Weiter ging de begrafenis vooraf. Onder het spelen van „Aases'Dood", - van Grieg, door het Muziekcorps van het 5e Reg. Inf., werd de kist uitgedragen. Toen het stoffelijk overschot het Paleis verlaten had, werd de Standaard van het gebouw neergelaten. De Koningin en de Prinses stonden toen in de deuropening,, in diepe rouw. Dit was een van de ontroe rendste momenten. Als slippendragers fungeerden ter weerszijden van de rouwwagen in de stoet een viertal kamerheeren. Verder gingen 24 kamerheeren, dragers van het stoffelijk overschot, ter zijden van de lijkstatie mede. Honderden bloemstukken volgden in speciale rijtuigen de door 8 zwarte paar den getrokken rouwkoets. Veel bloemen waren Maandag reeds naar de kerk te Delft gebracht. Vreemde staatshoofden waren op ver zoek van H.M. de Koningin niet aanwezig. Wel vele vorstelijke verwanten., als b.v. Prins Karei van België, Prins Eugen van van Zweden, de Vorst van Waldeck-Pyr- mont, de Prins van Luxemburg, e.a. Naar schatting was de rouwstoet 1500 M. lang. Drie uur en vijf mnt. heeft de droeve tocht over het bijna 10 K.M. lang traject geduurd. De hofprediker prof. dr. Obbink leidde de dienst, waarvan het muzikale gedeelte werd verzorgd door dr. J. Wagenaar. De heer Willem van Thienen, oudste van de stedelijke organisten, bespeelde het orgel. De dienst werd begonnen met het uit spreken van het votum en lezing van Matth. 28:1-7. Gezongen werd hierop Gez. 209:1-3. Na de indrukwekkende rede van Prof. Obbink werd gezongen Gez. 273:1 11 en 11 Bij de aankomst van het stoffelijk overschot liet het orgel het Waldeck Pyr- mont-lied hooren; bij het afdalen in het grat het Wilhelmus. De zware klok van de Oude Kerk werd geluid. Zestien man moesten tegelijk aan de touwen trekken. Zoo zwaar is ze, n.l. 1S000 pond. In de school bij de kerk stonden 40 telefooncellen en vijf Morse-seintoestel- len ten dienste van de Pers, die gister» avond (en deze morgen) reeds met vele kolommen omvattende, geïllustreerde ver slagen kwam. Een leger fotografen en filmoperateurs deed zijn plicht. In Tex. Bioscoop Theater zal binnenkort een film van de uitvaart vertoond worden. Vele interessante foto's vonden we gisteravond reeds in de dag bladen. HET LEVEN wordt al gemakkelijker gemaakt. De steden zijn al instellingen rijk, die de vuilnisbak voor ons buiten zetten, die de kattenbakken ververschen, de bellen poetsen, en nu is er nog eentje bijgekomen die jongens stuurt om 's mor gens de schoenen aan huis te poetsen. Nu nog een instelling die ons aankleedt...; BIJ KAMPEN zijn vorig jaar door de Ned. Heide-Mij. I0,00ü karpers in het IJselmeer uitgezet. Ze vertoonen een goede groei. Van de vroegere Zuiderzee visch kan zich nu nog maar 10 pet. (waar onder paling en spiering) handhaven. De resteerende 90 pet. moet door zoetwater- visch vervangen worden. ANTI-KLETSPRAAT. In Letland heeft de regeering een wet tegen de klets praatjes, een z.g. „anii-kletswet", aange kondigd, in de eerste plaats bedoeld om paal en perk te stellen aan het betrekken van intieme persoonlijke aangelegenheden in de politiek. IN N. CAROLINA (V.S.) vertoonen zich thans tal van wolven te Sylva. Door koiv en honger gedreven, verlaten zij het bc-rgland. Veel kippen, biggen en schapen worden geroofd. In een gevecht met hon den moest een wolf het loodje leggen. VREDESTIJD? De wapenfabrikanten in de verschillende landen hebben thans meer personen in dienst dan in 1913, dus kort voor het uitbreken van de wereld oorlog. Dit feit verdient des te meer onze aan dacht, waar elke arbeider thans ongeveer 50 pet. meer produceert dan 20 jaar ge leden. De wereldhandel in wapens en mu nitie werd In 1913 becijferd op 120 mil joen gulden, in 1929 op 165 miljoen. De productie der wapenfabrikanten is sinds 1913 zoowel in hoeveelheid als in gelds waarde toegenomen- Deze toename heeft zich ook gedurende de crisisdagen voort gezet, zoodat deze industrie nog bloeit te midden van het algemeen economisch ver val. TE PARIJS is in het Nat. Hist. Mu seum de kaak van een walvisch tijdelijk opgesteld, geschenk van een Deensche poolvaarder. De „takken" meten meer dan vijf meter. De walvisch was ruim 26 M. lang. IN CORUMA in Spanje verwisselde een verpleegster de pasgeboren kinderen van een vrouw en van lujar dochter, .die tegelijkertijd in de kliniek lagen. Nu weet de moeder niet of ze haar zoon of haar kleinzoon opvoedt, terwijl de doch ter in twijfel verkeert, of ze haar broer of haar zoon grootbrengt. WERK. De fa. Krupp, Essen, heeft 24 millioen mark uitgetrokken, om de mijnbedrijven te verbeteren, waardoor 7000 arbeiders een jaar werk kunnen krij gen. RUSLAND. De Peter en Paulus-vesting twee eeuwen de gevangenis voor politieke tegenstanders van het tzaristische regiem, zal een van de grootste monumenten voor! de communistische revolutie worden. De autoriteiten stelden hiertoe 3 millioen roe bels beschikbaar. DE SCHEEPSLIFT te Niederfinow is in gebruik genomen. Het gevaarte is 50 M. hoog en heeft 27,5 miljoen mark gekost. Het werk duurde acht jaar. Uit de dagbladen van Zaterdag: HERWONNEN LEVENSKRACHT. Er wordt ook van het nieuwe sanatorium te Bilthoven ©en film gemaakt. Vorig jaar werd het door 8000 personen bezocht. Nu zullen groepen er niet meer worden toegelaten. Vandaar mede de nieuwe film. VERZWEGEN. Bij de inspecteur di recte belastingen West-Friesland; zijn I1/2 millioen verzwegen inkomens opgegeven. DE BETUWE verwacht dit jaar een goede fruitoogst. HET PRINSENHOF bij Eernewoude wil men als natuurmonument trachten te bewaren. Van de noodige f20,000 is ruim f5000 binnengekomen. De actie gaat uit van de Friescbe Vereen. „It Fryske Gea". MEVR. HELëNE TREEP—Cals is be noemd tot hoofdlecrares solozang Conser vatorium Utrecht! TE DEN HAAG is een 46-j. hoofdver pleegster met 15 jaar practijk tot een maand voorw. gevangenisstraf veroor deeld. Zij had 2 kinderen van 2—4 jaar haar neefjes, levertraan toegediend met te hoog fosforgehalte, waardoor het oudste stierf. De dosis fosfor was 1000 maal te groot genomen. De verpleegster bleek niet te weten, dat fosfor vergif is. Ze beweerde 50 mG. per telefoon besteld en 50 Gram ontvangen te hebben. Welk deel 50 mG. van een gram is bleek ze niet te weten. EEN SLAGER te Ouderkerk aan de 1 Jsel slachtte bij herhaling stikuin ecu koe 0111 de keuring te ontduiken. Hij borg het vleesch onder de vloer. Zeil en matten lagen over het luik. I lij werd echter ver raden en kreeg f5000 boete plus publi catie van het vonnis. BELGIE. Premier De Broquevillc acht de intern, toestand thans even ernstig als in 1913. ENGELAND. De kanselier van de Schatkist, Neville Chamberlain, verklaarde dat de Britsche bewapening versterkt zal worden indien de andere mogendheden lum bewapeningen in navolging van En geland niet zouden verminderen. K.L.M. DIRECTEUR Plesman is te Rome door Mussolini ontvangen met wie hij sprak over de burgerlijke luchtvaart. FRANKRIJK spreekt: Frankrijk kan noch begrijpen, noch toegeven, dat de overdreven aanspraken op herbewape ning, door Duitschland geformuleerd, bo vendien nog gepaaid moeten gaan met het verzoek aam andere landen 0111 over te gaan lot een bewapeningsvermimdering welke hun veiligheid zou schaden. Tegen een dergelijk omtwapeuiiigsplam heeft het de ernstigste bezwaren. Indien Duitsch land wil bijdragen tot het evenwichtsher stel in de wereld, lean het niet beter doem dam terugkeerem tot de gemeenschap der naties, de Volkenbond. DE FIETSEN-EXPORT van Japan be droeg in 1931 drie millioen yen, 111 1932 22 millioen. Met sucoes werden vijf ge zinnen naar Borneo gezonden om de ver koop in Ned. Indië uit te breiden. Voor de verkoop in Z. en Centr. Amerika zul len 40 gezinnen worden uitgezonden. PALESTINA. Het Britsche vijfjaren plan voor de wegen is uitgevoerd. Er is 956.000 pond besteed aan wegen en 809,000 pond aan machinerieën en ver voer van materiaal. Talrijke dorpen zijn thans aangesloten op de groote verkeers wegen; het aantal motor-voertuigen is toegenomen van 400 tot 6126. DE PERS. De „Vossische Zeitung", de oudste Duitsche krant, zal 1 April ophou den te verschijnen. Toen Hitier aan 'het bewind kwam, moest 'de hoofdredacteur zijn functie neerleggen. 'Er gaan ook ge ruchten, dat het '„Berliner Tageblatt" in zijn tegenwoordige vorni^zal verdwijnen. Van de Duitsche pers, ©ens zoo belang rijk, blijft dan niet veel meer over...i, STORM. Sedert de storm, die Woens dag boven Japan woedde, worden 13 vis- schersbooten met 154 koppen vermist. Uit de dagbladen van Zondag: TE ROME zijn twee Hollan Jsche Jon gens, Cornelis Motet en Anton van Beek aangekomen, die op 25 Febr. j.l. uit Ne derland vertrokken en te voet door Duitschland, Zwitserland en Italië trok ken, waarbij zij gemiddeld 42 K.M. per dag aflegden. Alleen voor het overschrij den van de Simplon pas hebben zij van de trein gebruik gemaakt. Zij verkoeren in uitstekende conditie en zijn voornemens te voet naar Nijmegen terugkeerem. MANDSJOEKWO meldt nieuwe grems- schendimgen door Russische vliegtuigen. DE KEIZER VAN ANNAM. (Fr. Indo-China) is vorige week in 't huwelijk getreden met 'n meisje uit de burgerstand, mej. Yuen Hoehao, uit Co- chin-China, die hij tijdens zijn verblijf te Parijs leerde kennen. Toen hij naar Annam terugkeerde, bracht hij zeven ra dio-toestellen mee, twee auto's, alle mo gelijke jazz-instrumenten, drie vliegma chines en zijn liefde voor de toekomstige Keizerin. Zijn macht als keizer is echter beperkt, want tegen de beslissingen van de Fransche gouverneur heeft hij niets in te brengen.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 13