De Dood van de Koningin-Moeder. TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Tegen de Narcisvlieg. Texelsche Berichten DE ZONZIJ. Zaterdag 24 Maart 1934. De heer J. van Leeuwen, controleur van de „Narcis" schrijft ons: Er worden reeds heel wat narcissen van onder het winterkleed gehaald, maar zeer weinigen nog loopen hun narcissen na om de groote en kleine narcisvlieg te vernietigen. En toch is dit dringend noodig. Elk marcissenkweeker heeft in deze dagen slechts één vraag te beant woorden: Ben ik zelf daartoe in staat, of moet ik de bollen na laten loopen. Zorgt er voor, vóór het te laat is en gij er straks de wrange vruchten van plukt. Ook als een partij aan een warmwater behandeling is onderworpen, blijft zij een gevaar. Direct in de nabijheid staan vaak overjarige narcissen, waarvan alleen (soms) de slechte uitgestoken worden, zonder dat men de larve van de groote vlieg, die nu al uit de bol gaat, uit het zand zeeft. De narcisvlieg (wijfje) legt plm. 60 eitjes, ook op de behandelde nar cissen. Wat is er dus wel verdiend, als er maar één wordt uitgezeefd? Zeg maar 30 narcissen a 1 ct., om het zoo laag mo gelijk te stellen. Dus iedere larve wordt dubbel betaald. Loopt dus niet vluchtig, maar goed uw bolletjes na. De behan delde partij kan pas in de zomer worden afgekeurd, want wie kan zeggen, waar een eitje ligt? De schade wordt pas van. de zomer zichtbaar. De narcis, waarin een vlieg zit, of ge zeten heeft, is kenbaar aan lage stand, soms geen loof, alleen een spruit. Als er een bloem zichtbaar is, dan is het meest een bol met een slechte bodem of bolrot. Zelden bloeit een bol, waarin een vlieg zit. Snijd de bollen overlangs door en vernietig de larve. Is hij er al uit, neem dan. een draadbakje, zooals dat in de handel is of een eigengemaakte zeef, voorzien van gaas met mazen van de ge- wenschte wijdte. DOE HET. Het gaat om de goede naam en het behoud van de Texelsche bollencultuur. GERINGDE VOGELS Mej. P. Blok, hoeve Katwijk, vond in de P.H.polder een doode geringde zilver meeuw (no. 137304). Blijkens mededeeling van 's Rijksmuseum van Natuurl. Histone was de vogel 12 Juli 1933 als jonge vo gel in de Westerduinen hier geringd. De heer A. J. Eelman vond er een in de Mars (no. 137474), op 20 Juli 1933 als jonge vogel in de Westerduinen ge ringd. Mede zonden wij naar het Museum door de vogelringen 67253 en 120722, ons bezorgd door de heeren J.Biersteker, de Cocksdorp en Jac. Keijzer, Nieuwstraat. Van deze ringen schrijft het Museum ons, dat ze werden aangelegd door de heer R. Schaap, te Eierland, die geen juiste gegevens blijkt te kunnen verstrekken. Mogelijk zou nog oen oplossing te vinden zijn als de soort vogel kon worden op gegeven. Vogel 67253 was echter geheel onherkenbaar. Zorgvuldig aanteeke- ning houden bij het ringen is dringend gewenscht. Wat zou anders het terugmel den van ringen nog te beduiden hebben? TEXELSCHE ESPERANTO FEDERATIE. Afscheidsavond. Het verband met het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder, besloot het Dagelijksch Bestuur van bovengenoemde Bond de op Maandag a.s. vastgestelde afscheidsavond uit te stellen tot Woens dag as.. Daar de Hongaarsche spreker Julio Baghy echter die avond elders een lezing moet houden, is het hem nu onmogelijk zijn medewerking aan deze avond te verleenen. O.a. in verband hier mede moest het geheele programma wor den gewijzigd. De heer Karlsson verlaat Zaterdag 31 Maart het eiland en dus kon de tijd voor voorbereiding slechts kort zijn. Het Be stuur is er echter in geslaagd een passend programma samen te stellen en roept alle leden, cursisten, en oud-cursisten op aan deze afscheidsavond deel te nemen. De les van Donderdag vervalt. De cursisten van deze avond kunnen deel nemen aan de slotles op Maandag of Dinsdag. De Cocksdorp krijgt Donder dag les. IIHIie VAN ZON EN MAAN. •||||D Zondag 31 MaartVolle Maan. Aan de vele kolommen nieuwsberichten en artikelen over het overlijden en de uit vaart van H.M. de Koningin-Moeder, welke de groote bladen dagelijks bevat ten, ontkenen we het volgende: Groot en algemeen is de deelneming, zoowel in het binnenland als daarbuiten. Vele duizenden teekenden de rouwregis ters ten paleize. De uitvaart is bepaald op Dinsdagmorgen. Voortdurend worden bloemen aan het skrfhuis bezorgd, bui tengewoon groote en fraaie kransen en zeer eenvoudige tuiltjes; bloemen uit alle lagen der bevolking. In een schrijven van het Ned. episcopaat wordt opgewekt tot gebed. In tal van steden worden rouw diensten geleid. Woensdag luidden de klokken van S—9, 12—13 en 16—17 uur. Ook Dinsdag zullen ze op deze uren lui den. De radio zweeg Dinsdag, behalve voor het doen van mededeeelingen in ver band met het overlijden; op de overige dagen uitzendingen beperkt en zooveel mogelijk in overeenstemming met het droevig sterfgeval. De Maasbode schreef: Nederland mag met groote en innige dankbaarheid terugdenken aan de nimmer genoeg te waardeeren weldaad van het bezit van deze moederlijke vor stinne. Het Volk: Een vrouw, van wie men kan zeggen, dat het een voorrecht moet zijn geweest haar tot moeder te hebben gehad. Bii voortduring toonde zij een innerlijke beschaving, die aanspraak maakt op onze menschelijke waardeering. De Tijd: Vooral als koningin-moeder heeft men haar gekend en liefgekregen. Koningin-moeder was haar eere-titel bij uitnemendheid. De Standaard: Zij was groot door haar moederlijke teederheid, haar dienende liefde, haar warme deel neming in het lief en leed van haar volk. Ook door haar ontferming over wat arm, nooddruftig en krank was. Haar leven werd omstraald door de zachte glans der liefde. Het Vaderland: Haar voorbeeld van plichtsvervulling, trouw, adel en goedheid, blijft een weldaad en een bron van kracht voor het land. N. Rott. Crt.: Aller gedachten gaan uit naar onze Ko ningin, die het mooiste, wat een mensch op aarde hebben kan, een moeder van ongeëvenaarde liefde en onovertrefbare toewijding heeft verloren. Z.H. de Paus heeft een telegram van rouwbeklag ge zonden. Het stoffelijk overschot rust thans in een eenvoudige kist van blank eikenhout, z.g. Engelsch model (met ge broken lijnen, ter hoogte van de schou ders het breedst.) In deze kist wordt een met wit satijn bekleede looden kist ge plaatst. De statiekist heeft verzilverd be slag en wordt gesloten met kroonschroe- WERKVERSCHAFFING. Men schrijft ons: Een deputatie, samengesteld uit de hee ren R. Schaap, J. Westdorp, J. Bruin en J. Henkes en benoemd in de Federatie- vergadering, gehouden in hotel Texel op Maandag 19 Maart j.L, had Donderdag avond een bespreking met Burgemeester en Wethouders dezer gemeente^ over de verlaging der loonen in de werkverschaf fing, opheffing werkbeperking, enz. Bedoeld was een uitspraak te krijgen wie voor deze gemeente 't basisloon vast stelde in het vrije bedrijf. Het bleek, dat B. en W. indertijd dit loon hebben vast gesteld op 35 ct. per uur. Echter is door hen de laatste tijd geen basisloon voor het vrije bedrijf vastgesteld. Dit vestigde de indruk, dat hier andere machten aan' bet werk zijn geweest. In aanmerking genomen voornoemde loonsverlaging, werd door de afgevaar digden voorgesteld de werkbeperking op te heffen. B.enW. deelden hierop mee, dat besloten is met ingang van 26 Maart deze beperking op te heffen. Hoelang deze opheffing echter van kracht zal we zen, is niet te bepalen, daar dit zal af hangen van de werkzaamheden in het vrije bedrijf. Aangezien er f80,000 op de gemeentebegrooting uitgetrokken is voor werkverschaffing e.d., zal hiermede reke ning moeten worden gehouden. Tot de laatste oent zal echter dit bedrag worden! verwerkt, aldus het Gemeentebestuur. Nog kwam ter sprake de werktijdver- lenging van 48 op 50 uur per week. Hier- in, aldus B.enW., staat een ieder vrij. Zijn er tewerkgestelden, die liever 48 uur blijven werken, dan kunnen deze dit doen. Voor ons blijft echter vaststaan, dat een langere arbeidsdag een verkeerd effect zal hebben. J.W. SPORTNIEUWS. In verband met het overlijden van de Koningin-Moeder, zijn alle voor Zondag a.s. vastgestelde wedstrijden afgelast. Dus komt KW Zondag niet. Deze wedstrijd is nu vastgesteld op Maandag 2e Paaschdag. Sportvrienden, speciaal voetballiefheb bers, houdt er rekening mede. Verzoeken om uitstel e.d. zullen niet worden inge willigd. Houdt dus Maandag 2 April uw middag vrij voor Texel 1KW 1. Of er nog andere nummers op het pro gramma komen, weten we momenteel nog niet. Aan leden en adspiranten wordt nog maals medegedeeld, dat volgende week niet op Woensdag- maar op Dinsdag- ven. Ingaande 22 Maart neemt het Hof vijf weken zware rouw aan, daarna drie weken halve rouw, tenslotte twee weken lichte rouw. Ook vele buitenl. bladen wijden artikelen vol oprechte waardeering aan de overledene. De Bruss. Standaard schrijft: Ons volk deelt recht innig in de diepe smart van Koningin Wilhelmina. Want welke leeftijd zij ook moge berei ken, een Moeder sterft veel te vroeg. Een gevoelvolle rede hield de heer J. van Zutphen, directeur van het Sanatorium Zonnestraal, Woensdagavond voor de Vara-microfoon. Gisteren werd door vele duizenden een laatste groet gebracht aan het stoffelijk overschot, daartoe op gebaard in gesloten kist in de vestibule van het Paleis Lange Voorhout. In vele ^gemeenten kwamen de gemeentera den in rouwzitting bijeen. H.M. de Koningin ontving talrijke telegrammen van deelneming van buitenl. hoven. De spoorwegen nemen speciale maatregelen voor de te verwachten groote drukte op Dinsdag. Op gezelschapsbiljetten kan goedkoop worden gereisd. Het stof felijk overschot wordt bijgezet in de Nieuwe Kerk te Delft, waar reeds 37 le den van het Oranje-huis rusten. Het eerste stoffelijk overschot, daar bijgezet, was dat van Prins Willem I (overleden 10 Juli 1584). Eenige herinneringsboeken met foto's zullen verschijnen. Dagelijks bren gen de dagbladen foto's in verband met net overlijden. Die van Dinsdagavond en Woensdagmorgen zullen berichten en foto's van de uitvaart bevatten. De lijkkoets zal getrokken worden door acht paarden, gevolgd door acht galarijtuigen en acht open landauers. Donderdag morgen is ten stadhuize te den Haag van het overlijden officieel aangifte ge daan door ministers Colijn en Van Schaik. De regeering vond Avro, Kro, NRCV en Vara bereid de uitzending van de begrafenisplechtigheid te regelen. Ook Phohi en Kootwijk werken mee. Ex- keizer Wilhelm zond een groote krans. De Ned. Heide Mij. een groote krans van bloeiende heide. Nadat Koningin en Prinses Woensdagavond een laatste groet hadden gebracht, is Donderdagmorgen de kist door de Min. van Justitie Mr. Van Schaik-, gesloten. Een Vrouwen-Comité te den Haag verzamelt gelden voor een bloemenhulde. Wat meer ontvangen wordt dan noodig wordt geoordeeld, zal voor een blijvend gedenkteeken worden be stemd. Op verzoek der Koningin zul len geen buitenl. vorsten aanwezig zijn. De plechtigheid zal een zeer eenvoudig karakter dragen. Wel worden vorstelijke verwanten verwacht. avond geoefend zal worden in het Gym. lokaal op de gewone uren. Zaterdagmiddag zal voorloopig het werk op het terrein beëindigd worden. Met de gemeente-wals zal het nieuwe gedeelte worden aangerold. Iedereen, maar zeker ieder lid, wordt opgedragen ervoor te zorgen, dat het terrein zoo goed mo gelijk blijft. Over een oefenterrein zijn de besprekingen gaande. D.D. Wandelsport. De Inschrijving voor de 35 K.M.-marsch op 2e Paaschdag sluit Woensdag a.s. Adres: Mej. M. Dekker, Warmoesstraat, en P. Eelman, Koogerweg 3, bij wie ook een prospectus met uitvoerige biezonder- heden te bekomen is. Ieder, die de marsch volbrengt, ont- vingt een schitterend uitgevoerde pla quette. Deze plaquette is te bezichtigen in de etalage van Boekhandel Parkstraat. Reeds bereikten het Bestuur inschrijvin gen, behalve van Texel, van Naarden, Alkmaar en den Helder. CRISIS RUNDVEE CENTRALE. Men schrijft ons: Het bestuur van de C.R.C. wijst er nogmaals met nadruk op, dat de dieren, welke worden aangegeven en ingeschre ven, ook geleverd MOETEN worden. Bij niet-naleving dezer bepalingen, zullen maatregelen worden genomen, welke voor de betrokkene(n) minder aangename ge volgen kunnen hebben. De overnemingsprijzen zjjn met ingang van Dinsdag 3 April a.s. als volgt vast gesteld: Voor kennelijk drachtige runderen, zoo wel als voor versch afgekalfde vaarzen en koeien met normale melkgift: in klasse A plus 32 ct. per Kg. levend gewicht; klasse A 28 ct. per Kg. 1. gew.klasse B 23 ct. per Kg. 1. gew.-; klasse C 18 ct. per Kg. 1. gew. Van dienen in klasse C min worden de prijzen per stuk bepaald. Bij de overname op Zaterdag 17 Maart werden flinke prijzen gemaakt. Van de 41 dieren waren ér plm. 30 in klasse A ige- waaronder er zelfs drie in klasse A plus, hetgeen tot heden hier nog niet voor kwam. ROUWDIENST. Hedenavond 89 uur zal Ds. Visser in de N.H. Kerk alhier een rouwdienst leiden in verband met het overlijden van, H.M. de Koningin-Moeder. Het N. H. Kerkkoor, mevr. Visser-Dewald, (viool) Zoek steeds de zonzij van de mensch, Wees niet gelijk de blinden. Er schijnt een licht in ied're ziel Voor hem, die 't weet te vinden. en de heer J. Visser (orgel) zullen hun medewerking verleenen. Uitslag aanbesteding. Door architect J. v. d. Pijl is onder hands aanbesteed de bouw van een boe renschuur met veestalling in Waalenburg voor rekening van de heer P. Eelman. Laagste inschrijvers waren: timmerman Jn. Smit; metselaar A. de Kort; loodg. J. Agter. N. V. T. E. M. Voorziet uw radio-storingen ver- oorzakende apparaten van con- 0 densatoren. STIERENKEURING. Gistermorgen had hier vanwege de Prov. Comm. ter Bevordering van de Rundveefokkerij een stierenkeuring plaats. Aangeboden werden twee twee-jarige en vijf eenjarige stieren. De beide tweej. stieren werden goed gekeurd: Wodan Meiue, van Sticrenver- eeniging Den Hoorn (gekocht) en Zwarte Puk's Donald, van Boersen. (Tex. fok.) Van de vijf eenjarige slieren werden er twee goedgekeurd: Adolf" van Stie- renveneen. De Waal en Frans IV van C. de Wit. De jury bestond uit de heeren E. Koster Dz., Joch. Blauboer en, als arbiter, Ir. L. de Vries, rijksveeteeltcansulemt. We hebben aan Ir. De Vries verzocht, zijn oordeel over deze keuring te willen geven. Hij legde er de nadruk op, dat de niet goedgekeurde stieren wel voor de fok mogen worden gebruikt. Ze konden echter niet voldoen aan de minimum- eischen, voor de Gentr. Stierenkeuring te Alkmaar gesteld. Zoowel van de goedgekeurde 2-jarige als eenjarige stieren was er een elders gekocht en een op Texel gefokt. Het gaat hier met de fokkerij in de goede richting. Ook wat de t.b.c.-bestrijding betreft, maar, aldus Ir. De Vries, voorloopig kan men, het zonder import nog niet stellen. De heer C. de Wit is lid van het Stamboek. Frans IV wordt in het stam boek opgenomen. Laat men er vooral op letten, dat men) bij aankoop van een stier, dat het hoofd-i doel moet zijn, het vetgehalte van de rundveestapel te verbeteren. DE COCKSDORP. ONTWIKKELINGSCURSUSSEN Deze week zijn de ontwikkelingscur sussen voor jeugdige werkloozen begon nen, welke gesubsidieerd worden door de gemeente. Ze willen de algemeene ontwikkeling bevorderen en worden ge houden iedere DINSDAGavond in het schoolgebouw alhier, en belangeloos ge leid door de heer J.A.Brinks, onderwij zer alhier. Er wordt deelgenomen door plm. 20 personen. Een cursus handenar beid (houtsnij- en zaagwerk), belangeloos geleid door de heer M. Boon Pz., tim merman alhier, wordt gevolgd door plm. 30 personen. Laatstgenoemde cursus vindt plaals in het schoolgebouw op elke DON- DERDAGavond. Een woord van dank aan de leiders voor hun belangelooze hulp. Ook de heer C. v.d. Kooij, alhier, had zich voor leider cursus-algem. ontwikke ling beschikbaar gesteld, doch aangezien deze cursussen dit seizoen niet van zoo lange duur zullen zijn, is hij overeenge komen met de heer Brinks zijn medewer king as ..winter te verleenen. Men hoopt ook hiervan een dankbaar gebruik te kun nen maken. J.W. OOSTEREND. PAASCH-ZANGDIENST. Op 2e Paaschdag zal des avonds in de N.H. Kerk alhier door Ds. M. Groenen- b-erg, van Vlaardingen, een Paasch-Zang- dienst worden geleid. Medewerking ver leent hiertoe de Chr. Zangvereen. „Ho- sianna", directeur Ds. A. W. Kok. Pro gramma's, tevens bewijs van toegang, met de tekst der liederen, zullen, a 25 ct. ver krijgbaar zijn. SIAMS KONING EN KONINGIN. Zij zullen een bezoek brengen aan ons land. Reeds bezochten zij Rome en de Rivièra. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z. 25 Maart 11,59 3,56 5.51 6,19 M.26 1,13 4,15 5,49 6,20 D. 27 2,27 4,31 5,46 6,22 W28 3.41 4,44 5,44 6.23 D- 29 4,56 4,56 5,42 6,25 V.30 6 14 5 07 5,40 6,27 Z.31 7,33 5,19 5,38 6,29

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5