Persil ragg J (lüoréhrom Gemengd Nieuws ^ngezond&ii u M- l luaiEuvt Zeltwerkend Waschmiddel Eenvoudig in hat gebruik. Mvt Persil verkrijgt men zonder mocite.ionderblee- kcn. zonder wrijven na een keer koken een «hoer» helder witte wasch Vol komen onschadelyH Bevat geen Chloor Oj'ermo nn Co'i Hondcl-Hij N V Am-.u-fdnm s"-ifV if© FabrStlieA le'Jutjpho'ot'vUrrechf - - - - TRAGISCH STERFGEVAL. Donderdagmorgen is te Den Helder mej. S.Zijm-Kersemaker, tot voor ©enige maan den te den Burg woonachtig, te hanen huize tengevolge van 'n hartverlamming overle den, ©enige oogan blikken nadat haar echtgenoot was thuisgekomen uit de St. Lidwina-Stichtiing, waar hij met gunstig gevolg een operatie had ondergaan. De overledene was moeder van twee nog jeugdige kinderen. De deelneming in het verlies der zwaar getroffen familie is alge ineen. WAARSCHUWING. Inkomstenbelasting 1933-1934, biljetten gedateerd Januari 1934, moest 1 April 1.1. voor de helft betaald zijn. Donderdag a.s. gaan de aanmaningen uit naar degenen, die aan hun verplichtingen jegens de fis cus dan nog niet blijken te hebben vol-, daan. Wie in het begin der volgende week betaalt, ontspringt de dans (om het kwartje) nog juist. DE KOOG. DE MUY GESLOTEN. We herinneren er aan, dat deze week de toegang tot liet natuurmonument De Muy tot nadere aankondiging verboden is. OUDESCHILD. DE WERELD OP Z N KOP. (Slot.) Op 2e Paaschdag werd opgevoerd „De wereld op z'n kop", van Upton Sinclair, bewerkt door A. M. ide Jong, regie Lucas Wensing. De heer Gr. gaf een korte inlei ding. Door talloozem is reeds beschreven het duizendjarig rijk, waarin alle men- schen in vrede en harmonie samen zou den leven, bevrijd van alle economische lasten. En Sinclair, die een grondige ken nis heeft van de Amerik. wereld, de ka pitalisten, de millionnairs en regeerders, omgekocht door geldmagnaten, heeft hier op zijn stuk gebouwd. Hij kent de gou verneurs die negeenen (beter: geregeerd: worden) ten koste van de arbeidersklasse en deze de dupe te laten worden. In het stuk ontmoeten wij zulk een man, gouverneur over alle beschaafde gebie den in het jaar 2000. Hij onderdrukt alle verzet, aangespoord door zijn secretaris en schoonzoon, die op zakelijke motieven met zijn dochter is getrouwd. Deze houdt echter van een ander, die eerst tot hunj klasse heeft behoord, doch zich tot de ar beidersklasse voelde aangetrokken. Hij heeft een vliegmachine uitgevonden, die draadloos bestuurbaar is en stelt zich in, dienst van de gouverneur, miet het doel zijn geliefde te verlossen. Verder treffen we aan de vrouw van de gouverneur; een dichter, die in vleierige bewoordingen de roem van de gouverneur bezingt; de journalist, die alle gebeurtenissen in den huize met overdreven woorden aan zijn krant doorseint; Tuttle, de onverstoor bare bediende; een ongehuwde dochter van de gouverneur en de Vicaris van de Amerik. Staatskerk. Er zal een feest plaats vinden wegens de opening van een wol kenkrabber van honderden verdiepingen. Allen bevinden zich in de daktuin. De gouverneur, een schichtig man, die overal aanslagen vreest, wordt radeloos door de mededeeling, dat een professor een uit vinding heeft gédaan, het radiomiet, waar mee alle machines ter wereld kunnen worden gedreven, doch dat alle mansche- lijk leven doodt, als het aan de lucht wordt blootgesteld. Hij heeft reeds een kruik vol en weigert het over te gevent, Allen zijn radeloos, doch wanneer de se cretaris zegt, dat liet gas maar '2000 voet hoog komt, besluiten ze met de machine te vertrekken, bestuurd door de minnaar, v.d. gouverneursdochter, de man, die op het punt stond gedood te worden, omdat hij herkend was. Het onvermijdelijke ge beurt. Het gas doodt alle leven op aarde. Wanneer de machine terugkomt, is alles dood buiten hen. De lift werkt niet, de verwarming is koud, ©n de eenige die hem kunnen helpen, de vliegenieren zijn ge liefde, zijn vertrokken, om een nieuw le^ ven te beginnen. Hun handen staan ech ter voor alles verkeerd, en ze dreigen van honger en kou om te komen, want Tutt le, de huisknecht, zich bewust van zijn macht, weigert alle werk. De 9ecr., ge slepen als altijd, besluit de zaak aan te pakken. Met zijn hersenen en Tuttles kracht worden de anderen gedwongen voor hen te werken. Ze maken wetten, die evenals vroeger, de macht aan de bei zitters geven en ze laten ze werken in: de keuken en aan de voedseltabiettenr machine, die nog in tact is gebleven varf voor het ongeluk met het radiomiet. Ze worden gejaagd, gehoond, en slecht be taald, net als zij vroeger de anderen hadden gedaan en ze worden opstandig. Ze bemerken, dat de arbeiders het vroe ger niet zoo heel ver mis hadden1, toen ze beweerden, rlat de wetten er waren om hen uit te buiten, dat de berk zich in dienst stelt van het kapitaal en dat aiu deren met de resultaten van 'hun arbeid gingen strijken. Ze besluiten allen testa ken, als de fabrikant Tuttle zegt, dat er overproductie is van voedseltabletten en dat ze werkloosheidsondersteuning zul len krijgen. Ze zien de krankzinnigheid in van het feit, dat er honger wordt geleden,, terwijl er overproductie is en aangevuurd door de vrouw van de gouverneur komen ze in opstand, riet verzet zal door Tuttle in bloed worden gesmoord, maar dan. komt de vliegenier binnen, die hem ont wapent. Hij hoort van de situatie, ver neemt, dat de vroegere machthebbers thans de revoiuiionnairen zijn: de we reld op z'n kop dus. Hij vertelt hun van 'het jaar, dat achter de rug is; hoe hijl en zijn vrouw hebben gewerkt, gezaaid, enz. Ze moeten fabrioeeren met èlkaar en voor elkaar naar behoefte, geen el lende door overvloed doch geluk en wel vaart. Wie hem volgen wil kan komen en ze volgen allen, de dichter, de vicaris, en ook de secretaris. En ook Tuttle, die in een proefjaar zal kunnen toonen, of hij zijn plaats in de nieuwe Maatschappij waardig is. JAPON VOOR A.S. MOEDERS. (2093). 2093 Bijgaand ziet U 'n afbeelding van 'n gemakkelijk zit tende japon, ge maakt volgens 'n mantel-model. Het rugpand is geheel glad, terwijl de oide voorpanden er over elkander héén sluiten. Het linker voorpand heeft nog 'n apar- lo hinnensluiting, om goed op zijn plaats te blijven zitten. De hals is afgewerkt door 'n zijden kraag, wel ke rechts in een klokkende revers uil loopt. De pun tig toeloopende manchetten zijn van dezelfde zijde gemaakt. Het pa troon kost slechts f 0.58. HAARLEM. In slijterij De Arend in de Cronjéstraat heeft ©en gemaskerde man des avonds om 10 uur f530.uit dij kassa genomen, nadat hij de vrouw van de sinds 4 weken bedlegerige slijter be wusteloos geslagen had. Hij verdween spoorloos. TE GEMERT werd ingebroken bij de bejaarde gebr. Van der Ven. Een po litiehond wist in een weiland de gesto len effecten en het spaarbankboekje (be drag 6000 gld.) op te sporen, f 1800 bankpapier is nog zoek. PELGRIMS. Dit jaar maken tweemaal zooveel Egyptische pelgrims de reis naar Mekka als verleden jaar: ruim 3700koch ten al reisbiljetten. De Egyptische regee ring verleent dit jaar biezondere voorrech ten. ML'SSOLINI zei in een onderhoud met een cornesp. van de Paris-Soir: Ik ge loof niet, dat er oorlog komt. Het fas cisme heeft bovendien vrede noodig. ZWEDEN. Ook prins Bertil, de derde zoon van de Zweedsche kroonprins, zou voornemens zijn het voorbeeld van zijn oudere broeder Sigvard en van zijn neef Lennart te volgen en een meisje uit bur--, gerkringen willen huwen, n.l. mejuffrouw Christina Brambeck, wier vader een be kende figuur te Stockholm is. IN DE SOVJET-UNIE zijn totaal 7,1 millioen vrouwen op allerlei gebied werk zaam. In het gezondheidswezen 71 pet.; in het onderwijs 56 pet. Het aantal vrou welijke studenten aan de universiteiten i9 ruim 33 pet. GENERAAL VON SEECKT. De vroegere chef van de Duitsche Rijksweer, Gen. Von Seeckt, is naar China gereisd om daar met leden der regeering over militaire zaken te beraadslagen. ENRICO CARUSO Jr. De zoon van de wereldbekende tenor Enrico Caruso bevindt zich thans te Hol lywood, waar hij voor de geluidsfilm aria's uit opera's zingt. Zijn stem heeft veel overeenkomst met die van zijn oven leden vader. Uit de dagbladen van Woensdag: ROTTERDAM. Er is 5000 ton Nederl. tarwe naar Engeland vervoerd. Hoewel deze tarwe beter is dan de Duitsche, die eveneens daarheen verscheept wordt, moet zij daarmee in prijs concurreeren. Prijs plm. f 2,65. Engeland kan alle tarwe ge bruiken, mits ze maar goedkoop is. HET CREMATORIUM te Westerveld was 1 April 20 jaar in gebruik. Sindsdien hadden er 5850 verasschingen plaats. TE LOOSDUINEN is de man aange houden die verdacht wordt te den Haag zijn 23-j. vrouw en zijn zoontje van 4 mnd. te hebben gedood. Hij deed zeer vreemd en was zoo overspannen, dat hij niet verhoord kon worden. BIJ HAAKSBERGEN is 100 H. A. bosch en hei van C. van Heek, Enschede, verbrand. Na zes uur werken was het vuur bedwongen. Bij Meppel zijn eenige H.A. bosch verbrand. Een jeug dige brandstichter gearresteerd. TE AMSTERDAM worden bij herha ling binnenbanden van auto's gestolen. Opgepast dus. ZOUT. De Kon .Ned. Zoutindustrie bereikte in 1933 een omzet van plm. 65 millioen Kg. Winstsaldo f320.000 ruim. Te Boekelo zal een zoutwater-natuurbad worden gesticht. T.B.C. Meegedeeld wordt dat de op brengst van het z.g. Emma-bloempjeniet alleen ten goede komt aan het Oranje- Nassau's Oord, maar aan de t.b.c.-bestrij ding in het heele land. DEN HAAG. De regeering stelde voor ieder arrondissement het maximum aantal notarissen vast. In arr. Alkmaar: vijftig. IN NEDERLAND zijn plm. 1,61 pet. onvolwaardige arbeidskrachten. EEN BOETE van f3000 subs. 100 dg. plus 3 mnd. voorw. straf met drie proef jaren kreeg de liedjeszanger K. Pruis, Bloemendaal. die in hooger beroep te recht stond. Hij gaf op in 1933 f89001 verdiend te Iietmen. Het moest zijn f 25000. P. beweerde echter hooge on kosten te hebben gehad. MINISTER COLIJN heeft het „Werk fonds-1934" geïnstallerd, dat plannen moet maken voor groote werken ter be- bestrijding der werkloosheid, te finan cieren uit de f60 millioen, voor dat doel bestemd. MALAISE. Netto-opbrengst ver makelijkheidsbelasting bedroeg te Den Haag in Maart f60,953 (Maart 1933 f54,161.) IN ENGELAND bedroeg het aantal werkloozen 19 Maart 2,201,577 of 116,332 minder dan op 19 Februari en 574,607 minder dan op 19 Maart 1933. ENGELANDS overschot op de begroo ting 1933-'34 blijkt 31 millioen pond st. te hebben bedragen tegenover een ge raamd overschot van ruim iy2 millioen pd. st. De inkomsten zijn bijna 26 mil lioen pond grooter geweest, de uitga van 4 milluioen pd. kleiner dan de ra ming. IN KANSAS CITY heeft een rumoe rige verkiezingsstrijd met knuppels en revolvers vier dooden geëischt en ©eb dozijn gewonden, waarvan een stervende is. TEELTBEPERKING. In een uitvoerig ingezonden stuk pro testeert de heer J. Stapel Cz., te Sijbej karspel, tegen de voorgenomen Rundvee beperking. Hij geeft in overweging daar tegen op te komen. Hij wil trachten het daarheen te leiden, dat men op 1—4 koeien één kalf mag houden; op 58 twee enz. Van de thans ontworpen rege ling verwacht schrijver, dat menige stal hopeloos aan de grond raakt. Hij besluit met de mededeeling, dat „Organisatie" de eenige weg is, waarlangs iets te bereiken is. PIJN IN DE LENDENEN. Als gij niet slapen kunt van de pijn in uw rug, als gij bij uw werk ook voort durend gekweld wordt door doffe of ste kende spierpijn en gij last hebt van een afgemat gevoel, hoofdpijn, duizeligheid en dergelijke verschijnselen is dit een teeken dat de organen, welke het urinezuur uit het bloed dienen af te voeren, traag wer ken of verzwakt zijn. Dit urinezuur kan zich dan naar gelang van het gestel van den lijder afzetten in de verschillende dee- len van het lichaam en verschijnselen als de bovenstaande veroorzaken. 185 Grijpt gij niet spoedig in om het kwaad in zijn aanvang te stuiten, dan kan 'het zich steeds verder uitbreiden en wordt gij een slachtoffer van chronische rheu- matiek of andere ongewensohte verwik kelingen. Neem bijtijds uw maatregelen en ge bruikt het middel, dat reeds zoo talloos velen geholpen heeft en dat, wetenschap pelijk samengesteld, reeds jarenlang be wezen heeft aan zijn doel te beantwoor den: Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Per sonen uit uw eigen omgeving zullen u Be vestigen, dat zij inderdaad hun gezond heid vólkomen herkregen door het ge bruik van dit alom bekende middel. Stelt het niet langer uit, doch haalt vandaag nog een doos gij zult ons dankbaar zijn voor dien raad. Verkrijgbaar bij apothekers en drogis ten a f 1,—, f l,75Ken"f3, - per doos, omzetbelas ting inbegre-, pen Let vooral op den juisten naam v~

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2