VELPON No. 4831 47ste Jaargang Woensdag 11 April 1934 Vrouwen, over wie men spreekt. Van week tot week De Katholieken in Duitschland. Het schandaai-Stavisky. Duitschlands waponfabricage. Texelsohe Berichten GETALLEN, [)IE SPREKEN. Das geld verdienen (Ceta-Bever) Boekhandel Parkstraat UITO.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. ADVERTENT.IES: 1—5 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer >/2 uur later.) 12 13 14 15 16 17 18 April 7,44 8.24 8,54 9,28 10,— 10,34 11 09 LICHT OP R1|WIELEN en R1ITUIGEN 7 02 ZATERDAGAVOND. DOROTHEA WIECK. In Duitschland heeft de overheid moei lijkheden met de katholieken. Zij zijn zoo hoog opgeloopen, dat de Paus zich persoonlijk ermede heeft bemoeid, door middel van een eigenhandige brief, in het Duitsch opgesteld en tot de Duitsche jeugd gericht. De Paus prijst de katho lieke jeugdbonden in Duitschland, omdat zij voor hun godsdienstige idealen groote offers hebben gebracht en zie nog dage lijks brengen. De brief spreekt van een propaganda, die de katholieke jeugd van Christus af naar het heidendom tracht te brengen Deze woorden van de Heilige Vader zijn door de katholieke „Köliraische Volkszeitung" bekend gemaakt. Zou het blad dit hebben kunnen wagen, als niet het groote gezag van de schrijver die woorden had gedekt? De katholieke pers is op het oogenblik waarlijk niet meer bang. Want de Berlijnsche „Germania" heeft openbaar gemaakt de tekst van een rede, die Dr. Bares, de bisschop van Ber-; lijn^, op Goede Vrijdag in de kathedraal de Hedwigkirche, gehouden heeft. De regeering heeft zeker niet vermoed, dat de bisschop zoo fel zou losbarsten. Want zij had toegestaan, dat de rede door geluid versterkers, tegelijk in twee andere ker ken kon worden aangehoord, en dat op dezelfde wijze een menigte van 2000 ge- loovigen, die zich op het plein rondom: de kerk hadden opgesteld, de woorden kon volgen. Deze samengepakte volks menigte rondom de kerk bewijst reeds, welke spanningen er bestaan in de katho-i lieke bevolking van Berlijn. Zij geloofde te zullen hoonen, wat in hen leeft, en zij is daarin niet teleurgesteld. De nationaal-socialistische pers is woe dend over de preek van Dr. Bares. Dfe| bisschop heeft o.a. gesproken van „dui- velsche sacramenten", die men vond in een door de duivel ingegeven litteratuur, „die onder onze oogen als paddenstoelen na regen uit de grond schiet" en die door den booze is voortgebracht om heel een volk aan de verrotting prijs te geven". Dit slaat op de publicaties van groote voormannen der nationaal-socialisten, vooral op Alfred Rosenberg, de groote vriend en medewerker van Hitier. Hoe zullen deze moeilijkheden worden opgelost en wanneer De zaak-Stavisky blijft een bron van verschrikkingen voor het Fransche volk- Het vertrouwen in de politie is er heel hevig geschokt. De openbare meening is zoover gekomen, dat zij feitelijk geen en kele verdenking tegen de handhavers van het gezag nog ongerijmd vindt. Men heeft nu drie beroepsmisdadigers aangehouden, die verdacht worden betrokken te zijn bij de geheimzinnige moord op de raads heer Prinoe. Op zichzelf is geen van de heeren daarvoor te goed fe achten. Zon der twijfel heeft het drietal, met elkaar or met nog andere vrienden, een aan tal menschenlevens verwoest. De voor naamste figuur van de drie is „de baron", De Lussats geheeten. Hij is een in de misdaad te land gekomen telg van een adellijk geslacht. Deze „heer" heeft al in verschillende vormen van misdaad een rijk bestaan gevonden. Venture en Spirito zijn de mamen der beide andenen, die zijn medeplichtigen heeten. Men zoekt echter nog naar meer leden van de bende. Onder al deze bedrijven door heeft de figuur van Stavisky een heel ander ka rakter gekregen voor het groote publiek. In den beginne heeft hij een oplichter geleken uit de groote wereld, glad van taal, behendig in het winnen van men- schen, maar verder een figuur zonder veel kracht of beteekenis. Meer en meer wordt het echter duidelijk, dat hij een iBENDEHOOFD is gewees't van Ameri- kaansch type, een ruTge persoonlijkheid, die er niet voor Terugschrikte een hem hinderlijk geworden persoon, or een be trekking, die zijn toorn gewekt had, uit de weg te ruimen of althans zwaar te dupeeren. Ook een man van bekende Nederland sche naam wordt onder zijn slachtoffers genoemd. Mocht Stavisky geen zelfmoord hebben begaan, maar uit de weg zijn geruimd, dan is hij getroffen door het lot, dat hij waarschijnlijk zelf anderen heeft laten ondergaan. De loop, welke de zaken thans nemen, lijkt wel vol van politieke schandalen. De Duitsche Begrooting voor de Luchtvaart van 44 miljoen vorige jaar thans op 210 miljoen mk. ge bracht. De begrooting voor lucht vaart en oorlog is thans 350 mil joen mk. hooger dan een jaar te rug. Frankrijk, Engeland en Italië maken zich daarover ongerust. Mussolini heeft in de laatste tijd de wereld rriet zijn politiek weer zeer in spanning gehouden. Hij heeft eerst met Oostenrijk en Hongarije de protocollen van Rome opgesteld en wel op een wijze die algemeen een goede indruk maakte. Daarop heeft hij op een fascistisch con gres een alarmeerende rede gehouden. In een interview met een corresp. van de Paris-Soir te Rome vervolgens liet hij duidelijk blijken, dat hij ten opzichte van de Oostenrijksche kwestie en ook ter za ke van herbewapening van Duitschland vrijwel op het Fransche standpunt stond. Als hij daarbij nu blijft is er kans, dat in Europa toch nog een sterke groep voor een plan tot beperking der bewape ning tot stand komt. Daarmee zou dan Duitschland geducht rekening moeten houden. Want ook in Engeland schijnt er in de laatste weken een ommekeer in de politiek ten opzichte van het vaste land gaande te zijn. Dit hoeft ons niet te verbazen, want de berichten uit Duitsch land van de laatste tijd lijken bij uitstek' geschikt om de Britten tot nadenken te stemmen: Zoolang de Duitschers slechts exerceerden, in welke omvang danook, trokken de Engelschen zich daar weinig van aan. Ook niet van hetgeen zij hoor den over wapenfabricage in Duitschland. Nu het echter blijkt, dat de Duitschers op de komende begrooting 210 mark voor luchtvaart hebben uitgetrokken (togen 44 miljoen op de begrooting 1932—1933) be ginnen de Engelschen daarover anders te denken. Men kan ook DOOR DE LUCHT Engeland bestoken. Plotseling valt er voor Parijs met Londen te praten. Een verhooging opeens van de Duitsche be grooting voor oorlog en luchtvaart met ruim 350 miljoen mark moet ook wel ieder te denken geven. Vooral voor wie zijn Duitsche obligaties niet betaald kan krijgen. Illlll^ Hij behoort tot de mannen, llllll# sprak de redenaar, die hun eigen lil* fortuin hebben opgebouwd. HUIK* Zeker weinig last gehad van IIIIII+ de bouw-inspectie, merkte een der jj|jj|+ toehoorders op. N. V. T. E. M. Stroomverbruik van een straal- C kachel l'/s tot 4Va oent per uur. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIUIII Mededeelingen llllllllilll llllllllllll van Texels Bioscoop-Theater llllllllilll IlllllllllllllJIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllillillllllllli MEISJES IN NONNENKLEED. Het is Dorothea Wieck die in „Meisjes in Nonnenkleed", haar eerste Amerikaan se he film, lauweren oogst. De film speelt in Spanje, ten deele in een klooster en isj rijk aan schoone en ontroerende moment ten. In volgend nummer zullen we een, inhoudsbeschrijving geven. Deze week zullen mede zeer velen de bioscoop willen bezoeken om een andere, hoogst aantrekkelijke film: DE UITVAART VAN H M. KONINGIN EMMA. Polygoon is er niet alleen op buitenge wone wijze in geslaagd, de plechtigheid van de uitvaart op te nemen, maar heeft ook een biezender belangwekkend „In Memoriam" samengesteld, met behulp van fragmenten uit vroeger verschenen films, waarin H.M. voorkwam. We zullen haar stom kunnen beluisteren en getuige zijn, van de overweldigende belangstelling, bij de uitvaart van H.M. aan de dag gelegd. Wie niet in de gelegenheid was te Dcjn, Haag de uitvaart bij te wonen, verzuime niet deze week ons Theater te bezoeken. Ondanks de hooge kosten van ons pro gram van deze week blijven de prijzen on veranderd. EXAMENS. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. N. Lap Az., thans tijdelijk Amsterdam hij is in dienst der Kon. Pakketvaart- Mij. slaagde vorige week tc den Haag voor het examen 2e machinist Groote Stoomvaart. EIEREN IN BROEDMACHINES. Ned. Pluimveeoentrale, gevestigd te Beekbergen, maakt bekend, dat ingevolge ministerieelc beschikking na 3 Mei a.s. geen broedeieren van kippen meer in broedmachines aanwezig mogen zijn. Houders van broedmachines wordt dus aangeraden na 12 April geen eieren meer in te leggen. SCL1EEPVAART. Sedert I Jan. zijn te Rotterdam aangekomen Jaar Schepen Ton 1933 2359 3,504,909 1934 2637 4,001,146 Aan de Nationale LUCHTVAART- SCHOOL te Rotterdam werd gevlogen in Maart 1933 180 uur; in Maart 1934 328 uur. Aantal nieuwe leerlingen resp. 10 en 23. Door de opheffing van het DRANK VERBOD in de Vereen. Staten neemt het aantal sterfgevallen door alcoholvergifti ging belangrijk af: Stad New-York, jaar 1933 703 Stad New-York, Jan-Febr. 1934 46 FAILLISSEMENTEN in Nederland: 1929 1930 1931 1932 1933 2777 3087 3444 4582 4583 Iets lijmen met Velpon, dat is „iets heel maken" Iets bruikbaar maken, dat stuk is geweest Dat weggegooid zou worden Iets lijmen met Velpon - dat is geld verdienen! Velpon is prachtlijm! Lijmt alles! En laat nooit meer los! Neem 'n tube in huis 't Kan morgen al te pas komen! Verkrijgbaar in in tuben van 10 en 26 ct. Tevens voorhanden diverse andere be kende plakmiddelen: Gluton, Arabische Gom, Syndeticon, Titanol, Clitex, enz. Gratis verkrijgbaar het geestige Velpon- boekje met tekst en teekeningen van JO SPIER. ANNIE RUTZ. AMY JOHNSON. Deze Beiersche jongedame zal in de Deze stoutmoedige vliegster, bekend Passiespelen te Oberammergau de rol door haar afstandsvluchten, wil het „lioo- van Maria vervullen. ger op" gaan zoeken (statosfeervluchten). MEVROUW DOLLFUSS. De echtgenoote van de veelomstre den Bondskanselier van Oostenrijk, Dollfuss, „de kleine man". EX-KEIZERIN ZITA Zij zal in de zomer van dit jaar in gezelschap van aartshertog Otto Oos tenrijk bezoeken.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1