DE ZILVERMEEUWEN. Gemengd Nieuws SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: Niet zonder moeite gelukte het de wedstrijd Texel 3HRC 4 om 12 uur! vastgesteld te krijgen, waarmede oinze spe lers en de getrouwe kijkers het best eens' waren. T. 3 heeft weer een flinke over winning behaald, al zag het er im den'be ginne niet naar uit. Voor voetbal was het een prachtdag, imaar een groot deel der spelers had zijn dag niet. De eerste aanval is voor H. Als onze backs beiden finaal missen, geven de gasten ieen 'demonstratie van het op bijna onmogelijke manier om zeep bren gen van ©en doelpunt, als een paar spe-< Iers vrij voor Dirk op enkele metiers van het doel komen te staan en 'de ba( naast het doel werken. Enkele minuten later volgt ©en herhaling. De aanvallen van T. zijn veel talrijker en beter van ■opzet maar de beste kansen blijven on nut en menige voorzet wordt gemist of door keeper en backs onderbroken. Als H. goed opbrengt, schiet Bram op vrij groote afstand onberispelijk in eigen doel: 01. Kort hierna een snelle H-aanval, besloten met een goed schot, en het is: 0—2. Nadat heel wat goede kansen ge mist zijn door gebrek aan schotvaardig- heid, gelukt het Andr. door goed door- Loopen, de staind op 1—2 te brengen1, ter-' wijl hij juist voor de rust uit een goede, pass van Karei de stand gelijk maakt: 2-2. Na de rust neemt T. het spel geheel in handen en wordt H. overspeeld. Reeds heel spoedig moet Piet uitvallen wegena een geblesseerde enkel. Na 10 minuten komt een invaller het elftal compleet maken, die al heel spoedig het geluk heeft een voorzet in te punteren. Na enkele mi nuten volgt een scherpe voorzet dezelfde weg. Dit is het sein, want heel vlot achter elkaar volgen de doelpunten elkaar nu op. Een wordt er door een back inge schoten, terwijl Maarten een penalty on berispelijk benut. De overige doelpunten komen van de voeten van Herman en Piet Neijens en An dries. Ten slotte komt dan het einde met een 0—2 overwinning- Dik speelde een goede wedstrijd. De backs schutterden vooral in het begin erg raar. In de halflinie speelden Herman en Wim een goede partij. In de voorhoede was de rechtervleugel het beste, terwijl de linksbuiten niet in het spel betrokken werd. Voor a.s. Zondag zie miein volgend nr.. o De overwinning van het Nederl. elftal te Amsterdam op lersche Vrijstaat zal menigeen goed gedaan hebben. Met span ning werd het radioverslag dooir duizen den gevolgd. Door deze prachtige over winning gaat onze ploeg naar Rome om! deel te nemen aan het tournooi om het wereldkampioenschap, waaraan dan 16 landen zullen deelnemen. Voor uitvoerige verslagen en foto's verwijzen we naar de dagbladen van Maandag. De uitspraak van de Zweedsche scheids rechter, dat het spel van het Nederl. elftal enorm vooruit is gegaan in de laat ste 6 jaren, alsook de mededeel in g, dat! het Nederlandsch publiek verstand heeft van voetbal, waardoor het werk van een scheidsrechter bij zoo'n wedstrijd aanmer kelijk wordt verlicht, zal ook menig voet balliefhebber prettig stemmen. De belangstelling voor de wedstrijd op Hemelvaartsdag vegen Frankrijk is weer groot. De aanvrage om kaarten is lang niet gering. Texel 1 heeft ingeschreven voor de kampioenscompetiL'e, B., waaraan wordt deelgenomen door 3e, 4e klassers K.N. V.B. en kampioenen der le kl. NHVB. Als de loting wat gunstig uitvalt, staan ons nog enkele aardige wedstrijden te wach ten. Daarom, trainen mannen. Voor T. 2 is ingeschreven voor de Nederlaag- wedstrijden van JVC Ons zal een be zoek gebracht worden door de kampioe nen der le kl. NHVB, n.I. BKC en N.-Nie- dorp; deze laatste met 3 elftallen. Voor de Pinksterdagen wordt ook een aardig programma voorbereid. DIERENMISHANDELING. Maandag moest voor de Politierechter te Alkmaar verschijnen, de 63-jarige werk man Jacob de P. Hem werd ten laste ge legd, dat hij een hem toebehooremde geit had laten verhongeren en verkleumen, door het arme dier het noodzakelijke voedsel te onthouden en het zonder be schutting tegen liet ruwe winterweer op een kaal stuk bouwland aan de guurheid van het klimaat bloot had gesteld. Een viertal getuigen werd in deze treurige zaak voorgebracht. Deze humane geiten hoeder zette het dier aan een stuk touw, midden in December in de sneeuw zoo goed als zonder voedsel. De geit zag er volgens getuige Qeense dan ook allertreu rigst uit. Volgens de verdachte behoorde de geit aan de huishoudster Doortje Koppen, die het beest had gehuurd. Hij had met de geit niets te maken, 't Bleek, dat J.P. later met die geiten- en huishoudster was getrouwd. Andere getuigen verklaar den nog, dat het dier nacht en dag zonder beschutting stond uit te hongeren. Ten slotte had Geense zich erover ontfermd en werd het 'dier in zijn stal pension ver schaft. Gevorderd werd tegen de zonderling, door DR. JAC. P. THIJSSE. De gewone kokmeeuwen, die wij de 'heele winter (in de steden) gevoerd heb-i ben> prijken nu haast allemaal reeds met hun zwarte (donkerbruine) koppen en vertrekken naar hun broedplaatsen in het Oostzeegebied. Tegelijk komen onze broe ders uit Z.-Europa herwaarts, maar dan niet naar de steden, doch direct naar de broedplaats. Intusschen zijn er nog meeuwen genoeg in de stad en in de havens en zij geven) voldoende bewijs voor hun tegenwoordig heid door vreugdevluchten en jubelkreten. Het drukst zijn zij aan de IJkant, maar fangs de Amstel gaan zij nog een heel eind binnenwaarts en wjj mogen gerust zeggen, dat Amsterdam vervuld is van hun gerucht. Prachtige vogels met hun smetteloos witte kop, zilvergrijze rug, zwart met witte vleugeltoppen en gele snavel met een tintelend oranje vlekje aan de kinhoek. Het zwart en wit van de vleugeltoppen komt in de vlucht op het mooist uit en meteen ontwaart ge, dat de conventioneele meeuwenfiguren op zoo menig schilderij wel zilvermeeuwen moe ten verbeelden. Het lawaai, dat de zilvermeeuwen in de stad maken is als niets, vergeleken bij het vertier op de broedplaats. Wie houdt van grootsche levensopenbaring in de vrije na tuur, moet in April de broedplaatsen van de zilvermeeuwen bezoeken. Het blijft er druk tot in Augustus, maar in April is het er op zijn mooist. De Hagenaars heb ben een broedplaats vlak bij de stad, ook zijn er mooie kolonies bij Bergen en bij Callantsoog, MAAR TEXEL SPANT IN DIT OPZICHT ALWEER DE KROON. De andere Noondzee-eilanden hebben ook zilvermeeuwenkolonies en zelfs zeer groote en ook op de Zuidholl, ■en Zeeuwsche eilanden ontbreken zeniet. Er zijn zilvermeeuwen genoeg. De Texelsche kolonie heeft het voor deel, dat ik er uit mijn hotelletje in 20 minuten heen kan loopen en ook bij nacht is ze gemakkelijk te vinden. De vestiging ligt zuidwaarts van het Westerslag, twee richels van het strand af en strekt zich uit over een lengte van ©enige K.M. Wij nemen aan, dat er over de tienduizend paren nestelen, geschat naar oppervlakte en bevolkingsdichtheid. Misschien is de kolonie op de Boschplaat van Terschel ling nog talrijker, maar veel kan het niet verschillen. Beide kolonies zijn Staats- natuurmonumenten. De toegang tot de Texelsche kolonie wordt door het Staatsboschbeheer geree- deljjk toegestaan. Wie er goed van profi- teeren wil, ga niet ondier geleide met een kudde eierenkijkers, maar nestelt zich in zijn eentje in de hooge helm van een be schutte duinplooi midden in de kolonie. Eerst is er heel wat onrust. Het „gak, gak, gak" is niet van de lucht en zoo lang we rondloopen hebben we kans om aan gevallen te worden. Menigeen is al met een beloed hoofd uit de kolonie huis waarts gekeerd, maar dat mag ons niet weerhouden. Wanneer we stil blijven zit ten en zooveel mogelijk op een hoopje oude vodden lijken, dan keert de normale rust weer en dit is altijd nog een groote onrust. Er is niet alleen een onophoude lijk komen en gaan in de lucht, maar ook op de grond spelen zich allerlei too- neeltjes af onder de broedsche vogels. En juist dat is in April op zijn mooist en he vigst. De paren leiden in het groote ge heel, ieder hun afzonderlijk bestaan, maar van tijd tot tijd ontwikkelt zich een al- gemeene actie uit een gelijktijdige impuls. Het mooist is dat één uur voor zonsop gang, wanneer al die vogels tegelijk hun morgenlied aanheffen en hun vreugde- vlucht uitvoeren, in de ochtendschemering. Men leeft dan mee in een andere we reld, hun wereld. (Slot volgt.) „Groene Amsterdammer, 7-4-'34. „Texel spant alweer de kroon". ireeds 8 maal veroordeeld wegens diefstal, of iets in die buurt, f20 boete of 10 dg. Uitspraak overeenkomstig eisch en ver beurdverklaring van de geit. Zend uw EIEREN en SLACHTPLU1M- VEE naar de Coöperatieve Centrale Eier- veiling Purmerend G.A. te Purmerend. U krijgt er de hoogste netto-opbrengst. Inlichti gen verstrekt P. KEI|SER. ORGAAN N.Z.R.M. In het Maart-mr. van De Reddingboot,, het orgaan der N.Z.R.M., treffen we een uitvoerig verslag met foto's aan van de scheepsramp met de Oakford in de Eierl. gronden in de nacht van 17-18 Januari 1.1. Blijkens dit verslag, was de reddin- boot Eierland, welke te hulp kwam, be mand met J. van der Kooij, schipper; G. van der Kooij, motordrijver; K. van der Kooij, (.Bakker, B.Bakker, D.J.Bak ker, C.Kalis, W.Boon, M.Boon, F.Buys en C. de Graaf. Mede ontleenen we aan dit orgaan, dat ook de Texelsche stations voorzien wer-/ den van verplaatsbare zoeklicht-installa ties. Met behulp van een dynamo kan door draaien aan een kruk de noodige electrische stroom worden opgewekt. De roeireddingboot aan de Krim kreeg nieuwe leguanen. De Cocksdorp kreeg nieuw oliegoed, het boothuis een bramd- bluschapparaat. Tengevolge van het af slaan van de duinen moest de rails bij de Krim verlegd worden. Aan de expl.-rekening 1933 ontleenen we, dat de exploitatiekosten van de Texelsche stations f 3334 bedroegen (Vlie land f1106, Terschelling f8983, Den Helder f7962, Oostmahonn f10997, IJ- muiden f12492). De jaarl. bijdragen be liepen f53421, bet nadeelig saldo, aange vuld uit giften en legaten, f37916. Zijt gij reeds lid? Het Kantoor is ge vestigd: Mauritskade 63, Amsterdam- Oost. Postgiro nr. 26363. Steunt dit verheffend werk! IN EBEN HAEZER. De Feestavondjes, welke onder leiding van de heer Jn. Visser, bij herhaling in Eben Haëzer gegeven werden, hebben ©en goede klank. Het is er altijd recht gezellig. Geen wonder, dat ze druk be zocht worden. Een adv. in dit nummer, bevat nadere biezonderheden over avonden, die nu weer voorbereid zijn. Het programma vermeldt o.m. bet sprookje Sneeuwwitje, speelliedjes, tableau's, koor zang, het optreden van „een kleine de clamator," kleppers, trompetters, enz. Te veel om op te noemen. Het zal weer eeni - „fijne" avond worden. TEELTREGELING VOOR HET RUNDVEE. Identiteitsbewijzen van vaarskalveren kunnen tot 1 Januari 1935 ingewisseld worden tegen die van andere vaarskalve- ren. Veehouders, aan wie in totaal vijf of minder kalveren zijn toegewezen, kunnen tot 1 Januari 1935 bet identiteitsbewijs; van één stierkalf omruilen tegen dat van een stier- of een vaarskalf, terwijl bij ©en, totale toewijzing van 6 of meer kalveren,, de identiteitsbewijzen van twee stierkalve ren kunnen worden verwisseld tegen die van stier- of vaarskalveren. Deze inwisselbaarheid is niet van kracht- voor de geregistreerde stierkalveren. NED PLUIMVEETEELT-CENTRALE. Op Texel zijn thans 50 erkende broed- inrichtingen. Tot controleur der Ned. P. C. werd de heer Jn. Wegman aangesteld. BOUWVERGUNNINGEN. Sinds onze vorige opgaaf verleenden B. en W. deze bouwvergunningen: De Koog, Min. Ruysweg, pension, H. Wuis; De Koog, woon- en winkelhuis met dubb. zomerwoning, A. Eelnran; De Koog, woonhuis, A. de Ridder; Waalen burg, schuur, Gebr. Eelman; Everstekoog, kamphuis, J.H.Geus; Den Burg, Suiker- weg, dubb. woonhuis, C.H. de Waai; Den Burg, verbouwing woonhuis, Dokter Bos wijk; Oosterend, bijbouw loods, W. de Haas; Den Burg, Schiklerweg, woonhuis, Gez. Rab; Den Burg, verbouw Hotel Texel; Den Burg, Hoogerstr., woon- en winkelhuis, K. Mamtje; Den Burg, We- verstr., verbouw woonhuis, P. Dros Az. Den Burg, Parkstr., verbouw woon- en winkelhuis ,fa. Moerbeek; Oosterend, woonhuis, P. Vonk; De Koog, woonhuis, R.J.Daalder; Oudeschild, schuur, D.Vos; Oudeschild, loods, Gebr. Blom; De Koog, garage L. Igesz; Oosterend, verbouw woonhuis, Jac. Drijver Tz.; Den Burg, woonhuis, G. J. Garritsen; Den Burg, verbouw woonhuis, N.V. Dros ©n Co.; Den Hoorn, verbouw woonhuis, Jac. Lap Kz. Officieel vellingsberieht der Coop. P.T.V. „Texel". De prijzen der eieren konden zich Maandag op het peil der vorige week handhaven. De aanvoer nam in de afge- loopen week nog weer toe. Het aantal) is evenwel om en bij het hoogste punt.. VOGELSTUDIE EN ESPERANTO. Het lijkt ons wel interessant en in het belang van de verspreiding van onze mooie en practische wereldhulptaal, het Esperanto, de vele vogelvrienden onder onze lezers attent te maken op een arti kel, van J. H. Gelderloos, Sch. Bedu- merweg, t.o. 84, Groningen, over „Vogels in Skandinavië, opgenomen in De Le vende Natuur van April 1934. We lezen: „Gepasseerde zomer heb ik eens naar enkele Esperantisten geschreven in de Skandinavische landen. DANK ZIJ DEZE TAAL geeft zulks thans geen moeite ■meer. Ik wilde n.I. graag iets naders we ten over het leven der Icraaivogels in die gewesten. Het meest interesseerde mij onze wintergast, de grijze kraai (Corvus comix)." Uit hetgeen dan volgt krijgen we een goed beeld van de levenswijze en de ver spreiding van genoemde vogels in de Skandinavische landen. De schrijver ont ving op zijn verzoek o.m. brieven van Es perantisten te Haparanda, Stockholm, Ler- back, Drontheim, Randers en Reykjavik (I Jsland.) Dank zij Esperanto VOOR BOLLENKWEEKERS. Het Bestuur der H.B.G.-afdeeling ves tigt de aandacht der leden op zijn advA in dit nummer. Indien ten spoedigste bestellingen worden gedaan, bestaat er groote kans dat accijnsvrije (gedenatu reerde) suiker beschikbaar wordt gesteld ten behoeve van kweekers voor de bespui ting hunner bollen. (De suiker wordt op gelost in ae Bordeausche pap, opdat deze zich beter op de bladen hecht.) OUDESCHILD R K. VOLKSBOND. De aandacht wordt verzocht op de adv. in dit nummer, waarin behoudens goed keuring door de Burgemeester een voordrachtavond in de R.K. Volksbond- wordt aangekondigd. Het winterseizoen staat op het punt afscheid te nemen. Alle krachten worden ingespannen om deze avond goed te doen slagen. Visscherij. Aangevoerd aan de vischafslag alhier: 7 April: 104 Kg. wulken 1011 ct. 511 Kg. garnalen 7 ct. 9 April: 1522 Kg. garnalen 710 ct. De wulkenvisscherij is thans afgeloo- pen. Alle visschers hebben de wulkenkor- ven van boord gehaald. Er is thans echter weer gelegenheid om garnalen naar Parijs te leveren. Een groot deel van de vloot legt zich nu weer op de garnalenvangstl toe. ERNSTIG ONGEVAL. De voetbalwedstrijd Zeemeeuwen 2 Held. Boys 2 heeft Zondag een ontijdig einde genomen doordat een der spelers van den Helder een been brak. Nadat er plm. een half uur forsch was ge speeld, ontstond er een botsing tusschen) D.J.B., Zeemeeuwen, en een speler van den Helder, toen ze gelijktijdig naar de bal trapten. Laatstgenoemde werd leelijk gewond. Dadelijk werd dokter Hellema gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was en constateerde, dat het been ernstig gebroken was. Na ter plaatse verbonden te zijn, is het slachtoffer met de brancard; naar de boot vervoerd. De man was sinds enkele dagen uit Indië terug. Het begin in Holland was dus niet voorspoedig. De wedstrijd werd afgelast. De stand was nog 00. N.V T. E. M. Vul nooit een waterketel e.d. wanneer deze ingeschakeld is. WANDELSPORT. De Utr. Chr. Wan- delsportvereen. „Voor ons Plezier" houdt een 30 K.M. marsch op Zaterdag 28 April. Omgeving Utrecht. Inleggekl 85 ct. Leden K.N.A.U. 75 ct. Leeftijd niet onder 16 jaar. Veel prijzen. Aanmelden bij A. Flantua, Valkstr. 30, Utrecht. Vraag daar nadere inlichtingen. LINOLEUMFABR1EK Krommenie zou genoodzaakt zijn een 150-tal arbeiders te ontslaan, tenzij er 32 uur gewerkt wordt of om de vijf weken als gewoon. TEGEN FOTOGRAAF J W. te Eind hoven, werd vier jaar geëischt wegens een poging tot vervaardiging van valsche bankbiljetten van f100, waarvan de drukplaten in zijn bezit werden gevonden. BIJENTEELT. Het ledental der Vereen, steeg tot 9000. De alg. toestand van de teelt in 1933 was niet ongustig. Tegen door de bijenwolf aangerichte slachtingen is volgens deskundigen niets te doen. DR. BANTING. De Canadeesche medicus Dr. Banting (geb. 1891), ontdekker van de insuline (bestrijdingsmiddel tegen suikerziekte) houdt zich de laatste tijd druk bezig met onderzoekingen op het gebied van de kan- IN OOSTENRIJK bevinden zich in con centratiekampen 750 nat.soe. en 114 soc. dem. ©n verder in gevangenissen nog twee a twee en een half duizend soc.dem. O il mll"nnlw KOKMEEUW. TEXELSCHE COURANT O-

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2