m mm TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT J Getallen, die spreken. Texelsche Berichten DE WOLMARKT. Gemengd Nieuws MEI Zaterdag 5 Mei 1934. Uit het Jaarverslag Ned. Jeugdherberg- Centrale 1933: Aantal jeugdherbergen 1932 43 idem 1933 59 Dus 37 pet. meer. Aantal ingeschreven trekkers '32 20300 idem 1933 29950 Van deze trekkers waren er resp. 9000 en 14514 „jeugdige individueele trek kers". o Aantal overnachtingen 1929 8500 idem 1933 146000 Dus in liet 5e jaar van het bestaan der N.J.H.C. 1700 pet. meer. We noemen hier het aantal overnach tingen van de drukst bezochte Jeugdher bergen, waaronder ook TEXEL mag wor den gerekend: 1. Arnhem 7740 2. Rhijnauwen bij Utrecht 7230 3. Koningsbosch te Castricum 7160 4. Overberg bij Nijmegen 5110 5. Vondelhof te Amsterdam 5040 6. Zonheuvel te Doorn 4750 7. De Zeemeeuw te Scheven ingen 4520 8. PANORAMA OP TEXEL 4444 9. Wolkenland te Beek bij Didam 4370 10. Zonnehoeve te Blaricuin 4320 Zooals blijkt, neemt Panorama, zelfs vergeleken bij Jeugdherbergen in het centrum van het land, een uitstekende plaats in. Een 10-tal Jeugdherbergen is in wor ding: Terschelling, Groningen, Emmen, Nijverdal, bij Deventer, tusschen Enk huizen en Andijk, Oosterland op Wie- ringen, Lunteren, Oostvoorne en Heemse bij Hardenberg. .PANORAMA"; LAMMERENMARKTEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen belanghebbenden het volgende in herinnering. De groote lammerenmarkten zullen al hier dit jaar worden gehouden op Dins-, dag 22 Mei en op de Maandagen 28 Mei, 4, 11, 18 en 25 Juni. De toelating tot deze markten geschiedt, biezondere gevallen uitgezonderd, alleen wanneer vooraf, hetzij mondeling, of schriftelijk de noodige hokken zijn öe- sproken. Daartoe zal gelegenheid bestaan: a. ter gemeente-secretarie op alle werk dagen, uitgezonderd marktdagen, gedu rende de gewone bureau-uren van 9 uur voormiddags tot 1 uur namiddags; b. op de marktdagen van 9 uur voor- middags tot 2 uur namiddags aan de kiosk op of nabij het marktterrein. c. ten gemeente-huize des Zaterdags avonds van 79 uur. Zij, die lammerenhokken bespreken, worden 'dringend uitgenoodigd, daarbij hét verschuldigde marktgeld onmiddellijk te voldoen an gepast geld mede te brengen. Aangiften, hetzij mondeling of schrifte lijk, ter secretarie of door den marktmees ter ontvangen na Zaterdag 9 uur namid dags voor de markt van Maandag d.a.v. worden niet meer ten uitvoer gebracht. Het vee mag ter markt enkel worden rangevoerd, des voormiddags tussdhen 6 ■ein 10 uur. De aanvoer van alle vee behoort uitslui tend te geschieden door de Parkstraat, met dien verstande, dat de Parkstraat niet anders bereikt mag worden dan door 'den ingang bij de Weverstraat. De aanvoerders zijn verplicht: zoowel op den openbaren weg als op het markt terrein zich te onderwerpen aan de be velen omtrent orde en regelmaat, het rijden in ieen bepaalde richting, het op rijden, drijven en stilhouden, welke wor den gegevendoor den marktmeester of de politie in het belang van een geregelden aanvoer, de geldelijke controle of ter voorkoming van opstoppingen ofwel door de met de keuring belaste personen met het oog op den eisch van een deugdelijk veeartsenijkundig onderzoek. Alvorens vee op het marktterrein wordt toegelaten, zal het bij den toegang van gemeentewege veeartsenijkundig worden onderzocht. Het is verboden de met dit onderzoek belaste personen in 'de uitoefe ning van hun taak te belemmeren. Zonder daarmede van gemeentewege belast te zijn is het verboden: a. de namen of nummers, voorkomende op de hokken, boomen en palen, staande op het marktterrein uit te wisschen, te veranderen, om te wisselen of op die hokken, boomen of palen, namen of num mers bij te schrijven. b. strooisel op het marktterrein te bren gen, te hebben of daarvan weg te voeren; c. strooisel in Ge hokken te verwisselen uit de hokken te verwijderen of in eenig of in een ander hok te brengen. Zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders is het verboden met het wegvoeren der op het marktterrein aan-1 wezige lammeren vóór 10.30 uur voor middags een aanvang te maken. Tijdens de groote lammerenmarkten mag het markttene n met rij- of voertuigen of vee niet worden verlaten door de Park-' straat. Tier voorkoming van stagnatie is het noodzakelijk, dat de aanvoerder der lam meren met het nummer van het hok be kend is. Texel, 3 Mei 1934. Burgem. en Weth. voornoemd, W. B. OüRT. De Secretaris, IONKEP Zondag 6 MeiLaatste kwartier. ESPERANTO. LA MARDA KLUBO. (Deze regelen zijn bestemd voor ge vorderde Esperantisten.) Kelke da anoj de la Teksela Federacio intencas starigi „Mardan Klubon". La celo de tia, dusemajne kunvenonta anaro estos lernante, instruante kaj amuzante pligrandigi nian scipovon. Ni invitas la progresintajn Esperantistojn veni al la unua kunveno, kiu okazos Mardon la okan de Majo en la duagrada Iemejoi (Ulo), vespere je la 8a por priparoli la bezonecon, eblecon kaj laborprogramon. Nepre kunportu ideojn, planojn, propon- ojn, k.t.p. Ne forgesu ke en nia inovado kaj lingvo oertege valoras la regulo:Kiu ne progresas, malprognesas. i WOLVEEHANDEL 26 APRIL—2 MEI. Omtrent het verloop van de handel in wolvee loopen de verschillende markt berichten nogal wat uiteen. Voor export schapen wanen Leiden en Purmerend ta melijk vlug en gemakkelijk prijshoudend. Leeuwarden en Sneek waren daarvoor ech ter iets flauwer. Andere markten bieren bij kalme omzet vrijwel prijshoudend. Voor jonge lammeren waren Delft, Leidei], Utrecht en Purmerend bij beperkt aanbod zeer kalm, terwijl daarentegen ^Zwolle, Sneek en Groningen voor (Iezo veesoort iets vlugger waren. Te Lecuware den kocht Holland aanvankelijk enkele hokjes lammeren, zoodat de handel ook daar vlug begon. Toen de Hollanders voorzien waren, werd deze markt gaande weg stugger. De oude-slachtschapen wa ren algemeen bij niet te ruim aanbod goed prijshoudend. Naar melk- en weideschapen was de vraag deze week ■nog slechts matig. OOSTEREND. ZAKENNIEUWS. De slagerij van Gebr. Brouwer heeft nu een ingebouwde koelcel gekregen, waardoor in de winkel groote besparing van ruimte is verkregen. De koeling ge schiedt, zooals reeds geruime tijd het geval is, door een vernuftige Frigidaire- installatiie. De oei ziet er met zijn witta tegels en granieten vloer zeer practisch en netjes uit. D, NAAR HET CONCOURS. De muziekvereen. „Exoelsior", directeur CtBremer, zal dit jaar weer deelnemen aan het concours (concert- en marsch- wedstrijd) uitgeschreven door de Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarecorpsen in N.-Holland. Het concours zal dit jaar in verband met het 10-jarig bestaan van de plaatselijke vereeniging „Sursum Cor- da" te Krommenie worden gehouden.. Als vrij nummer voor de concertwedstrijd is gekozen „Kermesse Flamamde", Fanta sie van D. Bauwers. Het verplichte num mer voor conoert is „Sluierdans", karak terstuk van P. F. van Overbeeke. Voor de marschwedstrijd zal het corps uitlren men met „Cicilia-Marsch", van Ant. M v. Leest. Het corps zal dit jaar deelne-i men met 25 personen. Men is voorne mens de zeereis met schipper A. Wuis te maken, verder per trein. Des avonds om ongeveer 9 uur zal het gezelschap van den "Helder terugkeeren. Excelsior zal a.s. "Dinsdag de slotrepe- titie in de open lucht houden. We wen-i schen hierbij de directeur met zjjn corps een voorspoedige reis en goed succes. D, Over de wol hebben we eenige malen wat hoopvoller mededeelingen kunnen doen. Echter is ditmaal de Nieuw-Zee landsche veiling wat tegengevallen. Men meldt tenminste, dat het resultaat van de laatste veiling van het seizoen een te- teleurstellend slot vormde, daar de koop lust niet levendig was en de prijzen in vergelijking met die, welke in Maart werden gemaakt, merkbaar lager waren. Het bezoek aan de veiling was wel goed doch de partijen, welke het eerst werden aangeboden, konden niet geplaatst wor den. Toch behoeft daarom de verwachting ten aanzien van de wol niet pessimistisch te zijn, aangezien het verloop van het ge- heele verkoopseizoen gunstig beoordeeld wordt. Daarbij dient nog vermeld te wor den .dat op de laatste N.'-Zeelandsche veiling het aanbod voor het grootste ge deelte bestond uit de grovere soorten en dat slechts weinig fijne wol beschikbaar was. Naar aanleiding hiervan zouden wij er op willen wijzen, dat momenteel Zuid- Afrika geplaagd wordt door epidemieën, die ook voor de schapenstapel van Zuid- Afrika misschien 'n catastropha'.e omvang kunnen aannemen. Vanzelfsprekend zal dit een terugslag op het product wol kunnen hebben. In een over de economische toestand in Z.-Afrika uitgebracht rapport, lezen wij o.m., dat in sommige districten de schapenstapel met soms 30 pet. vermin derd is. Wat de wolprijzen aangaat, zijn de verwachtingen omtrent oploopende prijzen niet in vervulling gegaan. Als oorzaak hiervan wordt aangemerkt het Ouitsch invoerverbod. Ten aanzien van de prijzen voor het eerstkomende seizoen is men echter iets optimistischer gestemd,] De markt voor schapenvellen is vast en er lieerscht vertrouwen. A.N.L. IR. T. P. HUISMAN. VERWERKING INLANDSCHE WOL. Door het Kon. Ned. Landbouw-Comité werd besloten, zoo mogelijk in samen werking met de confessioneele Centrale Landbouw Organisaties, over te gaan tot het instellen van een commissie, welke in verbinding zal treden met de organi satie van de fabrikanten van wollen stof] ten, teneinde na te gaan op welke wijze de inlamdschc wol meer dan tot nu toe door de Nederlandsche wolindustrie kan worden verwerkt. KING-pepermunt is door de origineele samenstelling niet alleen een heerlijke ver snapering maar tevens een weldadige medicijn. AMERIKA. Een timmerman heeft na de mis de pastoor van de kerk van Onze Lieve Vrouw te Jersey City vermoordij De moordenaar wondde eerst de schoonJ zuster van de pastoor. Volgens de moor denaar was de vrouw hem geld schuldig. De priester wierp zich tusschen beiden en kreeg de kogel. De moordenaar heeft de gebeele winter van de liefdadigheid van de pastoor geleefd. Uit de dagbladen van Woensdag: LONDEN. Generaal Higgins, generaal van het Leger des Heils zal November a.s. zijn functies neerleggen. DE I-MEI-VIERING is over het alge meen kalm verloopen. Alleen te Dehli kwam het tot kloppartijen. Te Berlijn hadden grootsche massa-demonstraties plaats. Te Weenen werden groote betoo gingen gehouden voor de regeering-Doll- fuss. Te Brussel en te Parijs is de viering kalm voorbijgegaan, evenals te Londen en te New-York. OOSTENRIJK. Prins Starhemberg,de bondsleider van de Heimwehr, is benoemd tot opvolger van Fey als vioe-kanselier., Deze wordt minister voor de veiligheid., RUSLAND. Een van de groote werken, in uitvoering is een kanaal, dat Moskou met de Wolga verbindt. De hoofdstad zal op jdeze wijze een belangrijke haven worden en een verbinding krijgen met de Kaspische Zee. In de toekomst, wanneer het Wolga-Donkanaal werkelijkheid wordt zal Moskou een waterweg naar de Zee van Azow en dus ook naar de Zwarte Zee krijgen. Om het nieuwe kanaal tus schen Moskou en de Wolga van water te voorzien, moet het peil van de Wolga aanzienlijk opgevoerd worden. Daarvoor wordt bij de mond van het kanaal een dijk gemaakt, die de Wolga moe| op stuwen. De lage gedeelten van het land zullen overstroomd worden. Eenige tien tallen dorpen en de stad Kortsjewa zul len ontruimd moeten worden. WOLVEILING—LONDEN. Bij vrij scherpe concurrentie werd nog veelvuldig opgehouden. Prijzen voor alle soorten 5 a 10 pet. lager. RAADSELACHTIG GEVAL. Mannen der wetenschap in Italië hou den zich sedert eenige tijd bezig met merkwaardige verschijnselen, welke zich voordoen bij Anna Monaro, een asthma- patiente uit Pirani, die met onregelmatige tusschenpoozen lichtverschijnselen uit zendt, waarvan men aard en oorsprong nog niet heeft weten vast te stellen. De vrouw bij haar aankomst te Rome, waar o.!a. Marconi het geval in studie zal nemen. TE ROTTERDAM werd het 4-j. jon getje B. Miihlrad bij het oversteken van de Boezemsingel door een auto gegrepen en levensgevaarlijk gewond. De kinder juffrouw, die nog op het trottoir stond, riep het ventje terug, toen het reeds over de helft van de straat was. Het kind kwam terug, waarop de autobestuurder niet gerekend had en toen gebeurde het. De auto stond spoedig stil, maar juist op het lichaam van het kereltje, dat 'een zware beenbreuk en vermoedelijk een bek kenfractuur kreeg. DE ZOMERTIJD gaat in ons land in op Dinsdag 15 Mei, voormidd. twee uur. TE AMSTERDAM heeft hedenmor gen 9,45 uur een 22-j. werkloóze kopersla ger, uit West, een greep gedaan in een' stapel bankbiljetten in 'in bankantoor op het Damrak; op de N.Z. Voorburgwal) kon hij gepakt worden. De dader was sinds Zondag niet meer bij zijn ouders thuis gekomen. Hij was aan het zwer ven geraakt. To-en hij op het Damrak liep, zag hij, dat bij de NJH. Bank de vitrine: in orde werd gemaakt met bankpapier en goudgeld. Door ue Karnemelksteeg be reikte de man met een handvol bankpa pier de N.Z. Voorburgwal, waar een chauffeur hem tegen de grond wist te slaan en aan de politie over te geven, f400 aan Engelsch, Spaansch en Indisch bankpapier werd op hem gevonden. Hij bleek verloren te hebben 160 Mark, 7 En- gelsche ponden bankpapier en de 50 Fransche frs. DEN HAAG. Minister Colijn zal voor- loopig de portefeuille van Econ. Zaken van de afgetreden Minister Verschuur zelf houden. AMSTERDAM. Het aantal K.L.M. pas sagiers, geboekt op bureau Leidsche Plein steeg in één jaar, van April '33 tot ApriJ '34 van 9000 tot 17000. UTRECHT. In de werkplaats der Ned. Spoorwegen sloeg door onbekende oor zaak een acetyleentoestel uiteen, de 57-jj arbeider Van Vliet doodende, vier per sonen werden zwaar gewond. De loods, waarin het toestel stond, werd een puin hoop, omliggende gebouwen werden ern stig beschadigd. Tragisch is wel, dat het slachtoffer met het toestel niets te ma ken had. Hij was op weg naar de smederij, BELGIE overweegt contingenteering van de garnalen invoer. TE ROME is het wereldzuivelcongres waaraan deelnemen 2000 gedelegeerden, vertegenwoordigende 47 landen, in het Capitol, door Mussolini geopend. Musso lini werd bij zijn binnenkomen enthousiast toegejuicht. Later op de dag werden de gedelegeerden ontvangen door de paus, die uiting gat aan zijn belangstelling voor het congres. II" IliRI# VAN ZON EN MAAN. •lilll MAAN ZON Datum: Op: Onder Op: Onder Z. 6 Mei 1,40 10,59 4.21 7,31 M 7 1,57 12,25 4,19 7,32 D. 8 2,11 1,47 4,17 7,34 W 9 2.24 2,07 4,16 7 35 D. 10 2,37 4,28 4.14 7,36 V. 11 251 5 47 4,12 7,38 Z. 12 3,07 7,07 4,10 7.40 t

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5