De Nieuwe Texelsche Courant No. 4841 47ste Jaargang Woensdag 16 Mei 1934 ft ^3* Goed druk* Van week tot week Engeland en Japan. Als in de Middeleeuwen. WERELDNIEUWS IN WOORD EN BEELD Polen, Rusland en de Volkenbond. Texelsche Berichten drukwerk bevordert Uw omzet Uw ad ver ten tie in dit blad wv op Texel huis aan huis gelenon. TEXELSCHECOUR is sinds 1 Juli 1930 ki dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg tri.— losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 15 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer y2 uur later.) 17 18 19 20 21 22 23 Mei 11,54 i 2.33 1,— 1,43 2,20 3,21 4.25 LICHT OP RIJWIELEN en R1ITUIGEN 9 03 ZATERDAGAVOND NAAR EEN TARIEVENOORLOG? Runciman, de Engelsche minister van handel, heeft in het Lagerhuis een be langrijke verklaring afgelegd over de han delspolitiek, die voortaan ten aanzien van Japan zal worden gevolgd. Het is vooral de textielindustrie van Lancashire, welke klaagt over de oneer lijke concurrentie met Japan, welk land door zijn uiterst lage loonen, de vér gaande waardedaling van de yen, welke (meer dan 60 pet. bedraagt, kan leveren tegen prijzen, die ver beneden de Engel-, sche blijven. Vertegenwoordigers van de textielfabrieken hebben al geruime tijd geleden met Japansche collega's over een oplossing beraadslaagd. Toen dat over leg mislukt was, zijn diplomatieke onder handelingen gevoerd, die niets hebben' opgeleverd. In de laatste kabinetszitting te Londen is nu besloten tot een beper king van de Japansche invoer, zoowel in Engeland zelf als in de koloniën. Aflle koloniale regeeringen hebben zich reeds met dit plan veneenigid. De Koloniën zul len natuurlijk zelfstandig over hun ge dragslijn hebben te beslissen, maar te Londen is toch besloten, overleg met hen' te plegen omtrent een gemeenschappelijk te volgen Koers. Indien dus niet op liet laatste oogen-i blik een minnelijke schikking tot stand komt, staat men voor het uitbreken van een Engelsch-Japansche tariefoorlog, waarin het heftig toe zal gaan. De Ja-, pamsche negeering toch zal, krachtens de juist in werking getreden wet tot bescher ming van de uitvoer, maatregelen van te genweer kunnen nemen, die de .vorm van een beslaglegging op Britsche uitvoer-ar- tikelen zouden kunnen aannemen. Hier-, door zouden leden van het Britsche Rijk met name Australië, groot nadeel onder vinden, en het laat zich danook aanzien,, dat het Londen niet gemakkelijk zal val len hen voor samenwerking met het moe derland te vinden. Het valt niet te ontkennen, dat het ge schil met Japan de voorstanders varf rijksvrijhandel een wapen in de hand zou geven, als het werkelijk tot een tarief oorlog mocht komen. De laatste berichten uit Tokio laten intusschen ruimte voorde hoop, dat het zoover niet zal komen. Er is verder nieuws uit Roemenië, dat het er op doet lijken, of we weer af-, ■glijden naar de Middeleeuwen: Roe menië wordt geteisterd door langdurige en felle droogte, 't Land, dat eens een der hoofdgraanschuren van Europa heette, ziet het te velde staande gewas te gronde gaan. Nu voelt de regeering het volk door hongersnood bedreigd. Zij heeft bevel gegeven tot de uiterste zuinigheid met de nog aanwezige graanvoorraden. Stroo mag niet meer, zooals dat gebruikelijk was, als brandstof worden gebruikt. De staatsbosschen worden de boeren als wei de voor hun vee ter beschikking gesteld, om het gras hunner weide nog zooveel mogelijk voor de wintervoorraad van hooi te sparen. Verder wordt van over heidswege bepaald, wat er met het land moet geschieden, om deze zomer nog zoo veel mogelijk voedsel voor dieren en men- schen te produoeeren. Een mislukte oogst ware vroeger niet meer dan een financi er le slag geweest. Men ware veiplicht ge weest het ontbrekende graan in te voeren. Nu kan dat niet meer. De landen, die niet over oude rijkdom beschikken, kunnen in ffo het buitenland niet meer koopen. BIG BEN. De Big Ben, de torenklok van het Eng. Parlementsgebouw, ondergaat >eein restauratie. Dit kiekje geeft een idee van de afmetingen. PARIJS. In de Fransche hoofdstad treft men nu reeds voorbereidingen voor een in 1937 daar te houden wereld tentoonstelling. Een blik op het ter- rem. KONING FOEAD. De Egyptische koning Foead is uitgenoodigd om als bemiddelaar op te treden tusschen de Arabische heer- scher Ibn Saoed en de Iman van Jemen. HERBERT SAMUEL. De voorz. van de Liberale Partij in Engeland, die vrijhandel en ont wapening eischt. Of het helpen zal? Polen is sinds jaren bezig erkenning te verwerven als „groote mogendheid". Daartoe is vroeger al eens ruzie gemaak) in de Volkenbond en dat spel dreigt zich. straks te herhalen. Nu Pilsoedski van Frankrijk de erkenning heeft afgedwon gen dat Polen toch heusch en vooral een groote broer in de rijen der naties is, ver langt de regeering in Warschau eenzelfde verklaring van de Volkenbond en te meer, nu de mogelijkheid opdoemt, dat Rus land, Poten's grootste rivaal, straks zijn intrede in Genève zal doen en dan uit cle aard ider zaak niet als 'n onaanzienlijke: Europeeschemacht kan worden behan deld. Als Rusland toetreedt, tot de Vo/I- kenbond zoc, heeft de regeering te Warschau bekend gemaakt dan eischt Poten voor zich een vaste zetel op in, de Volkenbondsraad, gelijk ook Rusland dat voor zich zal opeischen. Voorts stelt de Poolsche regeering als voorwaarde voor haar imstemm'mg met Rusland's toetreden het sluiten van oen Volkenbondsccnvon,- tie, waarbij alle leden van de Volkenbond dezelfde bescherming van de minderheden in hun lauden zullen waarborgen als waar toe Polen bij de verdragen van 1919 werd verplicht. BOSCHBRAND. De Burgemeester van Texel brengt in her innering, dat het ingevolge het door Bur gemeester en Wethouders uitgevaardigde „Voorschrift ter voorkoming van gevaar voor bosch-, heide- en helmbranden" ver boden is tusschen 1 Maart en 1 October In de naaldhoutbosschen binnen deze ge meente, sigaren, cigaretten, of pijpen te rooken, brandende bij zich te hebben of weg te werpen of aan te steken. Op overtreding van dit voorschrift is bij art. 429 van het Wetb. van Strafrecht straf bedreigd, bestaande in hechtenis van ten hoogste 14 dagen ot geldboete van ten hoogste f100. Texel, 12 Mei 1934. De ourgemcester voorn-■ennl W. B. OORT. LAMMERENMARKTEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen belanghebbenden het volgende in herinnering. De groote lammenenmarkten zullen al hier dit jaar worden gehouden op Dins dag 22 Mei en op de Maandagen 28 Mei, 4, 11, 18 en 25 Juni. De toelating tot deze markten geschiedt, biezondere gevallen uitgezonderd, alleen wanneer vooraf, hetzij mondeling, of schriftelijk de noodige hokken zijn be sproken. Daartoe zal gelegenheid bestaan: a. ter gemeente-secretarie op alle werk dagen, uitgezonderd marktdagen, gedu rende de gewone bureau-uren van 9 uur voormiddags tot 1 uur namiddags; b. op de marktdagen van 9 uur voor- middags tot 2 uur namiddags aan de kiosk op of nabij het marktterrein; c. ten gemeente-huize des Zaterdags avonds van 7—9 uur. Zij, die lammenenhokken bespreken, worden dringend uitgenoodigd, daarbij het verschuldigde marktgeld onmiddellijk te Voldoen en gepast geld mede te brengen. Aangiften, hetzij mondeling of schrifte lijk, ter secretarie of door den marktmees ter ontvangen na Zaterdag 9 uur namid dags voor de markt van Maandag d.a.v. worden niet meer ten uitvoer gebracht. Het vee mag ter markt enkel worden aangevoerd, des voormiddags tusschen 6 en 10 uur. De aanvoer van alle vee behoort uitslui tend te geschieden door de Parkstraat, met dien verstande, dat de Parkstraat niet anders bereikt mag worden dan door den ingang bij de Weverstraat. De aanvoerders zijn verplicht: zoowel op den openbaren weg als op het markt terrein zich te onderwerpen aan de be velen omtrent orde en regelmaat, het rijden in een bepaalde richting, het op rijden, drijven en stilhouden, welke wor den gegeven door den marktmeester of de politie in het belang van een geregelder aanvoer, de geldelijke controle of ter voorkoming van opstoppingen ofwel door de met de keuring belaste personen met het oog op den eisch van een deugdelijk veeartsenijkundig onderzoek. Alvorens vee op het marktterrein wordt toegelaten, zal het bij den toegang van gemeentewege veeartsenijkundig worden onderzocht. Het is verboden de met dit onderzoek belaste personen in de uitoefe- n.ng van hun taak te belemmeren. Zonder daarmede van gemeentewege belast te zijn is het verboden a. de namen of nummers, voorkomende op de hokken, boomen en palen, staande op het marktterrein uit te wisschcn, te veranderen, om te wisselen of op die hokken, boomen of palen, namen of num mers bij te schrijven. b. strooisel op het marktterrein te bren gen, te hebben of daarvan weg te voeren; c. strooisel in de hokken te verwisselen uit de hokken te verwijderen of in eenig of in een ander hok te brengen. Zonder vergunning van Burgemeester I en Wethouders is het verboden met het wegvoeren der op het marktterrein aan wezige lammeren vóór 10.30 uur voor middags een aanvang te maken. Tij ens de groote lammencnmark .en mag het marktterrein met dj- of voertuigen ol' vee niet worden verlaten door de Park straat. Ter voorkoming vein stagnatie is het noodzakelijk, dat de aanvoerder der lam meren met het nummer van het hok be kend is. Texel, 3 Mei 1934. Burgem. en Weth. voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. DRUKKERIJ 9 TEXELSCHE COURANT. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Rurrr-Tcxel en de daaronder ressorteerende bijkantoren werd gedurende de maand April 1934. Ingelegd f 3918.29 Terugbetaald 12592 61 Derhalve minder ingelegd dan teiugbelaald 8674,32 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 5 Officieel vellmgsberiaht der Coop. P.T.V. „Texel" Hoewel de productie al weer flink af neemt. waren de prijzen der eieren op de Maandag gehouden veiling niet hooger dan de vorige week. De prijzen per kg. liepen van 33y» tot 36 cent. ZAKENNIEUWS. In het perceel aam de Weverstraat, aar-' der in gebruik bij schoenmaker Visser (tegenover kruidenier C. Huisman), hoéft jde heer D. Frank een zaak geopend in manufacturen en aanveswante artikelen, nadat het hiertoe de noodige restauratie had ondergaan. Een blik in de etalage doet z'en, van welk een verscheidenheid zijn voorraad wel is. Een adv. in dit num-> mer noemt eenjge prijzen. EMMABLOEM-COLLECTE. De opbrengst van de in onze gemeente gehouden Emmabloem-collecte was als volgt: Den Burg f 85.171/2OuJeschiLd f 15.05; Den Hoorn f 15,92; Oosterend f 22,30; Eieriand f 10.59; De Waal f5.55; De Cocksdorp f 16.50; De Koog f7.80. To-' taal fl78:88'/2. (Vorig jaar totaal f 192,57). Hartelijk wordt dank gebracht aam allen, die bij droegen tot het mooie resultaat van deze inzameling. In het biezonder aan ie da mes, die zich met de verkoop der bloempjes hebben willem belasten. Giften voor het Witte Kruis. N;N-, den Hoorm f 1.50; Fam. Jac. G. E., Oosterend f 2.50. WESTERMIENT. NESTJES UITHALEN. Naar de heer A. J. Jomker, woonachtig alhier, ons meedeelt, maten jongelui zich de laatste tijd in de Dennen nogal icems schuldig aam het uithalen van vogel nestjes. Zelfs de mestkastjes moeten het' miet zelden ontgelden. Een woord van protest mag hier niet achterwege blijven. Op de scholen wordt niet nagelaten bij» de jeugd liefde voor de natuur op te wek ten en aan te wakkeren. Laten de ouders, een handje meehelpen, door hun kinderen het verkeerde van het nestjesuithalen on der het oog te brengen.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1