De Nieuwe Texelsche Courant No. 4843 47ste Jaargang Woensdag 23 Mei 1934 Texelsche Berichten PUROL „ONS" TEXEL. Uw advertentie m dit blad wadi op Texel huis aan huis gelen*. is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lange veld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y2 uur later.) 24 25 26 27 28 29 30 Mei 5,32 6.30 7,15 8,03 8,48 9,31 10.22 RljWIELEN en RIITUIGEN 9.15 BOUWVERGUNNINGEN. Sinds onze vorige opgaaf hebben B. en W. deze vergunningen verleend: Emmalaan, woonhuis, G. J. Garritsen; Everstekoog, verbouw boerderij, D. v. d. Werf Dz.Groemeplaats, verbouw woon- en winkelhuis, Wed .H. J. Neijens; Oude- schild, schuur, C. R. Keijser enCo.; Hem-. mer, schuur, W. J. Bakker; Eierland, schuur, R. Schaap; Eierland, schuur B. Barhorst; den 'Burg, verbouw woonhuis, C. H. de Waal; den Burg, verbouw woon huis, J. v. Meekeren; OudeschiLd, loods, CiR.Keijser en Co.; Everstekoog, schuur met veestalling, P. Uitgeest; Everstekoog, bollenschuurtje, P. Tatenhove; Groene plaats, vergrooting keuken, wed. C. Knij per; Hoogerstr., verbouw woonhuis, wed. Z. Graaf; Weverstr., drie woonhuizen, G. v. d. Vis; Eierland, woonhuis m. schuur, L. de Naeye; Weverstr., berg plaats, D. Mets; Eierland, woning, J. v. HeerwaardenEierland, woning, H. van Heerwaarden; Koogerveld, bergplaats, J. Kiewiet; den Burg, garage, J. Zuidewind Dz.de Koog, verbouw schuur, R. Daal der. SPORTNIEUWS. Een tweetal wedstrijden stonden op het programma, dat geheel is afgewerkt. De le Pinksterdag kregen we Wilhelmina Vooruit op /bezoek. In zeer goede stem ming arriveerde het gezelschap, groot 26 personen, onder het zingen, van „We gaan naar Texel". Na geluncht te hebben werd een bezoek gebracht aan de Dennen, waarmede de middag op geanimeerde wijze werd gevuld. Om 7 uur ving de wedstrijd aan. Alvorens werd getost, meikte ide leider ter gelegenheid van de de eerste ontmoeting van beide vereenH gingen met daarbij passende woorden een bloemenmand over. Reeds direct blijkt, dat de gasten 'het beste van het spel hebben en niet zonri der moeite weet de achterhoede de aant vallen, die zeer goed worden opgezet, te weerstaan. Enkele goede kansen gaan voor W. door buitenspel verloren. Lang zamerhand komt T. er wat beter in. Haar .aanvallen zijn echter te doorzichtig, ter wijl de balbehandeling te wensehen over laat. Zoo golft het spel op en neer, waar bij dat der gasten stukken beter is. Het is duidelijk, dat T. geen stand kan hou den, maar het duurt toch nog geruime tijd eer er gedoelpunt wordt. Uit een T-aanval wordt de bal van rechts voor het doel ge plaatst, maar door treuzelen belandt deze bij 'de linksbuiten. De voorzet wordt dan tenslotte benut, maar dit punt gaat door buitenspelstaan der midvoor, verloren. Dan gaat W. er snel vandoor, de links buiten zet voor en een schot volgt. Maar nu staat de rechtsbuiten offside. Toteven voor de rust de vele aanvallen van W. met een goed schot beloond worden: 01 De algemeene gedachte, dat T. na de rust niet veel vender dan de helft van het terrein zal komen, wordt niet bewaarheid. Toch heeft W. direct succes als een schot in de uiterste hoek doeltreft: 02. De aanvallen volgen elkaar regelmatig op, ter wij 1 de Tex.-aanvallen door slecht plaat sen, weinig kans beloven. Als W. danook hard inschiet, laat Bram de bal slippen en de toeloopende midvoor zorgt voor no.'3. Even later wordt een corner keurig inge zet: 04. Bij een der aanvallen volgt een schot tegen binnenkant paal. De bal rolt aan de andere zijde naast het doel. Als Br. eens is uitgeloopen, redt Ab vanaf de doellijn. Toch worden de T.-aanvallen, talrijker. Er wordt beter aangepakt en nu moet de W-doelman even vaak hande lend optreden als zijn collega. W. scoort weer: 50. Uit een goede voorzet van; rechts doelpunt Kees met een goede kop bal. Nu komt T. dikwijls opzetten, maar Doorzitten Stukloopen Zonnebrand de afwerking is fout. Nog eenmaal jaagt W. de bal langs Bram: 1—6. T ant woordt met 'n aanval, maar dan is het P/ Br., die de bal met de handen bewerkt/. Het doelpunt, dat goed gemaakt wordt, wordt geannuleerd. Spoedig is het dan eindigen en heeft T. een goede les gehad. T. heeft kunnen zien, wat snelheid, door zetten en goede balbehandeling waard zijn, maar ook het zuiver terugspelen, het samenwerken van achterhoede met de kee per. Het was een aangename wedstrijd, met veel leerrijks. Wilhelmina Vooruit heeft hier een uitstekende indruk achter gelaten en we sluiten ons bij de afscheids groet „tot kijk", gaarne aan, 2e Pinksterdag speelde Texel 1 tegen Alcm. Victrix 2. A. kwam met een goed elftal, waarin enkele spelers van het le. Jammer, dat T. met eenige invallers moest spelen, daar een 2-tal op het laatste mo ment moest afberichten. T. liet enkele jonge spelers invallen en alhoewel de algemeene opvatting deze maatregelen lang ni.et altijd goedkeurt, gelooven we toch, dat deze keer de spelers aardig heb ben voldaan. Onder goede leiding van de heer Goudswaard, door de zorgen der Helder- sche scheidsrechtersveneen. met' 'deze wed strijd belast, vangt om kwart over twee deze wedstrijd aan. T. speelt tegen de zeer sterke wind in, waarbij al spoedigi blijkt, dat Gom en Arte een goed back- stel belooft te worden. Vlug golft het spel op en neer, waarbij de grootere snel heid. maar vooral het goed aangeven en het mooi opbouwen der aanvallen opvalt. Spoedig krijgt Jo enkele felle schoten te verwerken. Hij lijkt ons echter wat on zeker. De T-aanvallen bepalen zich tot uitvallen, waarbij goede dingen vallen waar te nemen. P., de rechtsbuiten trekt dikwijls te veel naar binnen, terwijl enkele voorzetten achter de voorhoedespelers be landen. Als P.N. teem neveuspièler niet be grijpt, profiteert de linksbinnen der gas ten hier handig van. Hij maakt de bal vrij en geeft A. met een zuiver schot de lei ding. Aan de andere kant wordt Th., juist als hij zal schieten, omver geloopen. Bij een volgende aanval, als keeper en back elkaar hinderen, profiteert A. opnieuw en het is 20. Weer komt A. terug. Een schot van dichtbij wordt door Jo goed gestopt, maar even laat hij de bal los om hem dan weer te grijpen, maar reeds is deze de doellijn gepasseerd: 30. Nu volgen eenige goede T-aanvallen. Keurig plaatst Niek voor het doel, maar de geheele voorhoede mist. Dan is Theo vrij. Hij geeft een prachtig schot, maar de A. keeper speelt een prima wedstrijd. De T. achterhoede zet nu de buitenspelval open en menige aanval gaat hierdoor ver. lonen. Als de midvoor is doorgebroken, geeft hij even voor het doel over aan de linksbinnen, die, buitenspel staande, doel punt. Dit ontging de scheidsr. echter. Het is 40. Uit een goede aanval komt na handig samenspel de bal bij Piet, die keurig inschiet en zoo de achterstand ver kleint 41. voor A. Een voorzet van Niek wordt gemist, terwijl de paal redding brengt. Spoedig is het dan rusten. Met ide wind mee zal het wel beter gaan, is de algemeene indruk en natuurlijk kan dan de bal beter verplaatst worden, maan de moeilijkheid is, de juiste maat te vin den. Dat blijkt al spoedig, als ook Alcm. weet van buitenspel zetten. Menig aanval gaat hierdoor verloren, terwijl de achter hoede van A. met de keeper aan 't hoofd' schitterend spel geeft. Tegen wind speelt het vaster. Door goed aangeven en snel handelen is er voortdurend gevaar voor T. Joop is er nu beter in. Ménig T.-aan val gaat door te hard aangeven verloren. Ook het schieten is niet zuiver. Niek loopt keurig vrij, een schot volgt, juist langs de verkeerde kant, maar even later komt het weer in orde en wordt de stand tot 42 verkleind. Alcm. onderneemt en kele zeer gevaarlijke aanvallen en weet zelfs Jo uit het doel te lokken. Reeds; 'denken we,' dat A. zal scoren, als daar plotseling Ab weer op de doellijn ver schijnt en redding brengt. Dan is de bal weer op de T-rechtervleugéï. Een voor zet volgt, een listig tikje met'het hoofd van Th. en Niek heeft een prachtkans. Even wachten, en weg is 'deze, maar even ïater krijgt P. weer dé bal van rechts1. Hij schiet mooi in en de stand is 43 voor A. Zoo verstrijkt de tijd en in de stand 'komt geen verandering meer. Met 43 heeft Alcm. verdiend gewonnen. A. heeft ons veel moois te zien gegeven. Zijn balbehandeling, samenwerking en andere handigheden maakten dit elftal tot een goed geheel. Zwakke plekken waren "er jiiet. Keeper, spil en inTUVoor Blonken zoo nu en dan uit. Over het T-elftal kun nen we tevreden zijn. Gom en Arie speel den een goede wedstrijd. In de TiaTflinie was Arie voor de rust heel goed. Niek bieet onder zijn gewone spel en Ab kan er ook best zijn. Zijn balbehandeling moet nog wat beter worden. Over de voorhoede als geheel kunnen we tevreden zijn. Er is nog aan te verbeteren, maar 3at komt door training terecht. We hebben goede oefeningen gehad en dikwijls kunnen zien, hoe het wel en hoe het niet moet. Als we het eerste nu betrachten, komt het best in orde. Door het ongunstige weer was de be langstelling matig. Dit is wei jammer, want de kosten zijn altijd hoog voor der gelijke wedstrijden. Laten we hopen, dat we een volgende keer het financieele vjer-j schil kunnen inhalen. Maarten hield de moed er in en zorgde er voor, dat ieder zingt „We gaan naaf Rome". Trainingsavonden: Maandag, adspiran- ten tot 8, jongens tot 12 jaar; daarnal ouderen. Woensdag: Leden, aanvang half acht. Sporttenue verplicht. Zoo noodig kan Donderdags ook gevoetbald worden. Laat ieder nu zorgen, dat hij door trai ning zijn spel verbetert, z'm lichaam in conditie brengt en houdt. Voor elke spe ler moet no. één zijn, het bereiken van een betere plaats in de elftallen. Ieder streve er naar de beste speler van T. 1 te worden. Einde Juli komt „Verkade" naar hier met haar adspiranten. Nu wordt het tijd, om opgave te doen. Wie kan een or twee jongens te logeeren hebben? Opgaven worden ingewacht Schildereinde 63. On geveer 30 jongens vragen huisvesting». Een 12-tal kunnen we reeds onderbren gen. Wie volgt? Een gelijk aantal gaat einde Aug. naar Zaandam. Texel 2 gaat a.s. Zondag naar J.V.C. voor de nederlaagwedstrijden. Zie verder volgend nr. D.D. Door Dr. JAC. P. THIJSSE. Het reisseizoen is weer begonnen en alles voorspelt een mooien zomer. Ik verwacht dan ook voor Texel een reizigerstroom, die niet zal onder doen voor die van het vorig jaar. Tienduizenden zullen ons schoone eiland bezoeken. Niemand zal zich daarover meer ver heugen dan ik. In de eerste plaats, omdat die tienduizenden blijk geven van te willen en te kunnen genieten van het zuivere en verheven natuurschoon dat aan de Noord- zee-eilanden eigen is. Texel heeft geen „Straperlo" noodig, noch luidruchtige en wansmakelijke dans- en muziekmanifestaties. In de tweede plaats verheug ik mij over het drukke vreemdelingenbezoek, omdat daarin een bron van welvaart ligt voor de bevolking van het mij zoo dierbare eiland. Ik verwacht, dat naast het hotel- en pension- bedrijf ook andere takken van bedrijf tot bloei komen o.a. de teelt van groenten, ooft en bloemen. Wanneer ik op de boot de reusachtige hoeveelheden van die artike len zie, die worden ingevoerd dan vraag ik mij altijd af, of wij dit nu niet allemaal ook op Texel zouden kunnen telen. Vijf-en-veer- tig jaar geleden kweekte ik in mijn tuin op Texel aardbeien, zooals ik ze lekkerder nooit meer heb geproefd en mijn pruimen en vroege peren werden zeer gewaardeerd door de schooljongens. De groenten van de helaas verdwenen Boogaart waren voor treffelijk. Maar nu dwaal ik af. Wat ik eigenlijk zeggen wilde, is dit: „Wij moeten zorgen, dat wij de kip niet slachten, die de gouden eieren legt." Texel moet beroemd blijven om zijn rust en natuurschoon, om zijn flora en fauna. Het is al lang niet meer, zooals ik het vond in 1890, maar toch nog zoo, dat nog voor duizenden de naam van Texel een toover- woord mag heeten. Maar wij moeten nu tijdig er voor zorgen, dat het niet onder den voet wordt geloopen en dat het hoogste schoon verloren gaat. Met dat schoon be doel ik niet alleen de beroemde stranden en duinen of de slikken aan de Waddenzee maar ook het bewoonde en bebouwde eiland zelf, de dorpen en de boerderijen, de stille landwegen, de wijde polders. Reeds gaat de roep, dat Waalenburg niet meer is als vroeger en dat is helaas niet tegen te spreken. De verzorging van het dorpsschoon en van de landelijke bebouwing vraagt groote wijsheid van ons gemeentebestuur. Dit is wel een der allermoeilijkste vraag stukken van dezen tijd en over de heele wereld constateeren wij in dit opzicht de allerschromelijkste tekortkomingen. Voor een land als Texel lijkt mij het nog altijd het best, om te rade te gaan bij het schoon ste en eenvoudigste, wat het verleden gaf te aanschouwen. De duinen en stranden zijn onder be- bestuur van het Staatsboschbcheer en van Waterstaat. Zij vormen thans Texel's grootste aantrekkelijkheid. Maar het zou wel heel goed zijn, als het reizende pu bliek ook de rest van het eiland na an waarde kon schatten en wanneer men wat meer aandacht schonk aan de laantjes en boschjes, sommige hoogtepunten en aan de aloude voetpaden door de weiden, met hun bloemenpracht en vertier van vogels, In dit blad is een stukje van mij geci teerd .dat ik schreef in de Groene Amu sterdammer en waarin ik beweerde, dal) Texel nog niet onder den voet geloopen) wondt en dat ik menige plek ken, waar je uren kunt dwalen, zonder één mensch' te ontmoeten. Ik ga die plekken niet noe men. Dat lijkt nu wel wat zelfzuchtig, maar ieder echt natuurvriend ontdekt ze toch wel. Het drukke verkeer concentreert zich hoofdzakelijk aan de Koog en aan de Westen. Maar mettertijd krijgt Den Hoorn waarschijnlijk zijn fietspad naar paal 0 en als ik mij niet vergis, is het fietspad langs de binnenzijde van de zanddijk naar het Vuurtorcnduin al in aanleg. (Imder-- derdaad. Red.) Daardoor komen thans de duinen vrijwel in hun heele lengte open te liggen en de groote Sluftervlakte is op ieder punt toegankelijk. Dat is allemaal goed en 'wel én Tk ga zeker deze zomer weer eens op "iet duin zitten om de vroolijkc en kleurige stoeten1 van fietsers en fietsters te zien passeie-1 ren. Ook verheug ik mij er hiezonder oven1 dat de wandelsport op Texel zoo voor-.' treffelijk tot haar recht komt. Maar nu moet ik opkomen voor het duin en zijn flora en fauna. Het duin is teer. We hebben een zestal jaren achter idem rug met te weinig regenval en nu raakt een drukbetreden duin licht aan het stuiven en wel vooral de enkele duimeim, die bij het publiek in trek zijn. "Wij zul len hier moeten gaan doen, wat overal in Holland geraden is, waar de wamdicf laars vrij in de duinen mogen komen en, wel periodiek den toegang tot sommige duinen afsluiten, totdat het plantendelc weer bewandeling kan verdragen. Het be vestigen van duintoppen op kunstmatige wijze met een kleilaag, zooals dat op een enkele plaats in Holland is geschied, is 'm beleedigimg van het duinlandschap, een verkrachting der natuur. Ik denk hier in het bijzonder aan het Loodsmansduin, een van de «mooiste duingroepen van Midden-Europa. Dat hoeft al veel gele den en het Staatsboschbeheer heeft er aan „gerepareerd". Veel bieter ware het, wanneer men zich een jaar of wat tevre den kon stellen met een ander duin als' uitzichtstop te gebruiken. Daarna kon 't Loodsmansduim weer voor een poosje aan de beurt komen en zoo behouden wij tot' in lengte van dagen onze duinen in hun natuurlijken, bekoorlijken toestand. Mijn tijdgenooten betreuren nog altijd het verlies van de Fonteimsnol. Voor de bezoeker van dezen tijd kan die als nit- zichtspunt nieuwe waarde krijgen, wan- Ineer er een soliede houten constructie op wordt geplaatst als brandtonen en bel vedère. Daar is niets tegen. Wanneer wij dan de schepping van het Staatsboschbe-i heer aanschouwen in volle uitgestrektheid, het m'euwe Texelsch woudgebied en weten dat de Directie nog altijd bezig is, midde len te beramen, om dat woud nog altijd fraaier en beter te maken, dan raken wij haast verzoend met het verlies van de aloude Mient en verheugen ons in dit nieuwe aspect van Texel. Maai- met de Mient is veel kleunerw pracht en veel studiemateriaal voor de wetenschap verloren gegaan. Dat moet een aansporing zijn om in liet nog niet beboschte duin voortaan de flora te hand haven en te beschermen, oók al om er de wonderbare wisselwerking en samen werking van plant en dier, klimaat en bodem gade te slaan. Daarom zij het pu bliek uiterst spaarzaam met het plukken van bloemen en late het dit in de natuur monumenten geheel èn al ma. Ook moet men geen planten uitgraven. Wie wilde planten voor zijn tuin wil hebben kam volstaan met zaden te verzamelen en daar 'heb je nog veel meer plezier van. Wan neer het publiek dit goed begrijpt, zal het niet eens noodig zijn, om nijdige bordjes te plaatsen met: „Verboden bloe men te plukken". Wel is het zeer toe te juichen, dat het gemeentebestuur voor sommige der op Texel zeldzaamste plan ten een verbod voor plukken en vervoeren heeft uitgevaardigd. Onze goede Vogelwet en het voortref felijk corps van bewakers maken het mo gelijk, dat Texel's beroemdst bezit, de vogelwereld op peil kan blijven. Het (eenige, die we hier te vragen hebben, is alweer de welwillende medewerking van TEXELSCHE COURANT LICHT OP O O O—

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1