Examens in aantocht het publiek en echte werkelijke belang stelling. Zonder de natuurmonumenten zelve te betreden kan men reeds genoeg te zien krijgen en, wat veel waard is, zonder leiding van anderen zich op de hoogte stellen. Wij moeten de broedende vogels niet noodeloos verontrusten door karavanen van nesten- en eienenkijkers. Zoo ooit, dan is ook hier beperking ge boden en. behoort men genoegen te nemen met wat de beheerders der natuurmonu menten. die inderdaad de grootst moge lijke vrijgevigheid willen betrachten, be palen. Ik zou nog wel iets over het kampee ren willen zeggen, maar dit artikel is meeds lang genoeg. Daarover later mis schien eens, maar ik moet er ook no^ eens heel ernstig over nadenken. Nog altijd is Texel een der schoonste en merkwaardigste plekken op aarde en het raakt langzamerhand ook al aardig wereldberoemd. Laat ons zorgen, dat het zoo blijft en Gemeentebestuur en Staats- boschbeheer steunen in bun moeilijke taak en hun ernstig streven. <$-©*©♦•*©♦© O N.V. T. E. M. Warmwaterreservoirs: steeds heet water voor ca. 7 ct. per dag VEREEN. DE NARCIS. De aangeslotenen bij de Keuringsdienst worden er op attent gemaakt, dat de kwi tanties van de keuringsdienst binnenkort aangeboden zullen worden. Men wordt verzocht deze bij aanbieding te voldoen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat terugzending moeilijkheden kan opleveren1. Wie narcissen telenv. maar deze nog niet- opgaven voor de keuringsdienst, worden verzocht daarvoor alsnog ten spoedigst te zorgen, want als door verval in de Narcis sen de veldkeuring iniet goed uitvoerbaar meer is, wonden de partijen, die niet be hoorlijk te inspecteeren zijn, voor export (afgekeurd. Zoo schrijft ons de Secr. van de vereeniging „De Narcis", W. v.d. Laan. OFFICIEEL VEILINGSBERICHT DER COOP. P.T.V. „TEXEL,". De prijzen der eieren wanen op de gis teren gehouden veiling van 5—10 ct. per honderd stuks hooger. Voor enkele par tijen 15 ct. hooger. 'De hanclel was vlug en de veiling had daardoor een vlot ver loop. Het is te hopen, dat de bestaande prijzen in de loop dezer week stand mo gen houden. MIDDENSTANDERS |||||||ffl[MIIIIIMIIini jy Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG 2 liaaim Handelsinformatie-en Incasso- Kj Bureau voor den Middenstand, H opgericht 1864, biedt u in deze I tijden groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar- j H H uit zulks duidelijk blijkt met een I exemplaar van de veertiendaag- I sche zeer verzorgde courant, worc" °P schriftelijke aanvrage P °- verstrekt- H NV. PROVINCIAAL BELANG 1 s Amstelstr. 14. Tel 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. §j y Voor Middenst. Federaties en Bonden kan een speciale overeenkomst seti of- Sfen worden ten behoeve hunner leden lllllllllll!llllll!!!!!llillllllllllll!llllllllllllll!U!!!lt!ll:! V!' LH Alles met elkaar: Een geslaagde paar- demsportdag, waarop het bestuur met vol doening mag terugzien. ALLERLEI. De vorige week, zoo deelt men ons- mee, bezochten een groep leerlingen vani de M.U.L.O. lalhier en een groep van het Stedelijk Gymnasium te Utrecht de Coop. Zuivelfabriek De Eendracht, waar met zeer veel belangstelling kennis wend ge nomen van de inrichting, en de bereiding der producten. o De afd. Rotterdam van de Ned. Reis- Vieneen. bezocht onder leiding van de beer M. Palm ons eiland. o In „De Automaat" van 2 Juni zal een artikeltje over Texel verschijnen, ge ïllustreerd door een penteekening van Sjoerd Kuperus (cliché Tx. Crt.) O De Duitscbe gezant, geaccrediteerd bij de Nederl. regeering, bezocht ons eiland en zijn broedplaatsen. Z. Exc. nam zijn intrek in bet Badhotel. O Onder leiding van onze vroegere plaats genoot, de beer J. A. v.d. Vlis, bezocht een groep leden van de Bond van Nied. Omderw. ons eiland. UITSLAG AANBESTEDING. Onlangs werd aanbesteed door de heer G. v.d. Vis, de bouw van drie woonhuizen aan de Weverstraat (ontwerp architect Schermer.) Gegund aan: timmerman Van 't Hoog f2462; metselaar H. Bakker f2658; schilder P. Plaatsman f658; lood gieter Kiljan f297,57, electricien J.Bruin f98.50. van crisis en van depressie een zaak als deze op te richten. Een dergelijke zaak is -een vooruitgang voor Texel, sprak hij, en in het biezonder voor de badplaats. Spr. feliciteerde de heer en mw. Vlas met hun onderneming en eindigde met 'n citaat van een der vooraanstaande lieden uit het zakenleven, betrekking hebbende op de arbeid, die de mensch adelt en hem dichter bij het volmaakte brengen kan., Uitvoerders van het werk waren tim merman M. Blom, metselaar Jb. Graaf, loodgieter J. Agter, schilders Graaf, elec tricien R. Daalder; stoffeering N. V. Vlessing. De heer P. Fehrmann kwam namens V.V.V. Texel gelukwenschen aan bieden. Op verzoek wordt hier namens tde heer en mw. Vlas dank gebracht voor -de waardeerende woorden, gesproken bij de opening, en voor de verdere blijken van belangstelling. Dezelfde dag heeft de heer R. Daal der Lz. zijn zaak in kruideniers- en grut-, terswaren, rook- en stran-dartikelen ge-* op-end. Lloewel niet zoo groot van opzet, als het warenhuis, mag ook deze zaak er zijn. Alles ziet er keurig uit en maakt een goede indruk. Ook zij deze onderne ming veel sucoes toegewenscht. Het Kamphuis van de heeren Michels en Burger, hoewel nog niet in alle on derdeden afgewerkt, is toch in zooverre gereed gekomen, dat het de eerste gasten heeft ontvangen. Bij gelegenheid van de opening werden bloemstukken gezonden, die liet interieur een 'feestelijk aanzien, gaven. Het gebouw is naar de eiscben des tijds ingericht: clectrisch licht, stroo- mend water, frissche slaapzalen, gezellige eetzaal, practiscbe bagagebergplaats, kan toor, tevens vertrek voor ontvangst der gasten. Naar alle kanten heeft men een mooi uitzicht. We twijfelen niet, of „Bosch en Zee" zal de gasten voldoen; Hiet werk werd geleverd door timmer man J. Bakker; metselaar Voigt; loodgie- gieter Oele; schilder H. Blom; electricien Knopperts. Pension „Op Duin" van de heer H.' Wuis, is gereedgekomen, en ontving met Pinksteren reeds vele gasten. Zooals de naam al doet veronderstellen, is het mooi gelegen. Men heeft er een prachtig uit zicht over de duinen en dennenbosscben. Het pension is modern ingericht; het heeft stroomend waterv electrisch licht, ruime frissche kamers. Als nu nog het Kamphuis De Pelikaan voltooid is er wordt hard aan gewerkt dan kan onze badplaats wat accommo datie voor de vreemdeling betreft, stellig wedijveren met de meeste badplaatsen aan de vaste wal. Corr. Een kalme beheeischte zenuwtoestand is dan van groot belarg Mijnhardt's Zenuwtabletten houden U rustig, geven U het noodige zelfvertrouwen en maken U het examen doen lichter Neem ze nu reeds in deze drukke dagen. Buisje 75 ct, Bij Apoth. en Drogisten. ZENDINGSBIJEENKOMST. Vanwege het slechte weer kon op 2e Pinksterdag de Zendingsbijeenkomst niet in de open lucht doorgaan. Men kwam in de kerk te de Koog bijeen. Nadat Ds. Visser de aanwezigen wel kom had geheet-en, werd gezongen psalm 68 vs. 10 en 17 -en ging Ds. voor in gebed. Daarne werd voorgelezen Hand. 16 vs. 9—14. (Paulus reist naar Macedonië, ge hoorzamend aan d-e roepstem Gods). Ook in onze dagen is de zendingsdrang er nog. Het is de taak van de gemeente, om toe te nemen in liefde voor de zen ding. Laten we ons hart openstellen, voor de taak, die God ons op de schouders legt, aldus spr. Vervolgens richtte spr. een woord van welkom tot spreker en spreekster en werd gezongen Gez. 245, waarna de heer P. M. Legène sprak over -de zendingsarbeid der Ev. Br. gemeente in Suriname. Kennen wij het woord, dat het Evangelie een kracht tot zaligheid is? Hebben wij het beleefd, dat het zoo is? We zouden hier wel eens aan gaan twijfe len. De wereld blijft, zooals ze is: zonde en ruzie. De wereld zinkt weg in de zonde Waar blijft nu die kracht van het Evan gelie? Heeft het geen beteekenis voor ons? Ja, Goddank, nog even als vroeger. In -de zending kunnen wij dat heerlijk be leven. Hoe meer contact de gemeente met 'de zending heeft, hoe meer kracht ervaren wordt. Hoe zouden wij die kracht hebben tot de wilden te gaan, hoe het uithouden, in die eenzaamheid, wanneer wij niet een vast fundament hadden? Vóór plm. 200 jaar reisden de eerste zendelingen af. Zij werden voor dwaas gehouden, tegenwer king bleet dano-ok niet uit, de zendelingen hebben veel te lijden ge"had. De Herrihut- terscbe zendcTingen hebben onder ae Eski mo's gewerkt, lange jaren zonder sucoes, tenslotte werden de Eskimo's bekeerd.- Ook in N.-Amerika onder de Indianen heeft de zending zegenrijk gewerkt. Wat zien we nu in Suriname? Daar treffen we zwarte predikanten naast blanken. Maar we zijn nog niet N. V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH geen stof, walm of onaangename lucht. klaar. Millioenen heidenen zijn er nog, die in vrees leven voor de demonen, die ben bedreigen. Dan hun lichamelijk lij den, melaatschheid, wonden. De zending is niet in staat zoovelen te helpen, Groote afstanden moeten worden afgelegd. Vele moeilijkheden moeten overwonnen wor den. De zieken en melaatschen worden -door toovenaars „behandeld", wat meestal met mishandeling gelijk staat, en de dood tengevolge heeft. Wanneer men me! groote moeite een school gebouwd lieeft, wordt deze soms niet bezocht uit vijand schap of angst. Toch wint de zending steeds rneer veld; vooral wanneer zieken geholpen worden, neemt schoolbezoek steeds meer toe, totdat een bloeiende ge meente ontstaat. In Paramaribo zong een koortje van Boschnegerkinderen onder leiding van een neger dirigent liet „Halle luja" van Handel. Laat ons niet slapend door het Leven gaan, maar getrouw Zijn aan God, die ons roept. Suriname roept in zijn nood; krachten zijn er genoeg, doch helaas, geldgebrek verhinderde uit zending. De verkondiging van liet Evan gelie maakt vrij van Satan. In plaats van vrees komt vrede en blijdschap. Op dus ten strijde voor Gods overwinning op aarde. Ds. Visser -dankte spreker en gaf het woord aan mej. De Meijere, die zou spre ken over „Het Evangelie in liet heden- daagsche Spanje". H-eelveel verschilt dit zendingswerk met dat in Suriname. Groote moeilijkheden brengt dit werk mee. Op kleine dorpen bevinden zich in dit katholieke land pro- testantscbe zen-dingsposten; na jgren v^n harde arbeid weinig,sucoes: allerlei tegen werking ondervindt men. Toch ook wel vreugde. Vooral op „de scholen wordt veel bereikt. Met bewonderenswaardige opgewektheid werken de menschen aan idieze moeilijke* arbeid. In Z.-Spanje is Malaga de hoofdpost der zending. Het hee'ft een goedbezochte protesfantsche school. De prot. kerkdiensten wijken wei nig ar van 'die in ons land. In Spanje heerscht strenge censuur. Bijbelsche ge schriften en tractaatjes worden niet toe gelaten. Ze komen liet land slechts binnen op clandestiene wijze, waartoe van Emgel- sche zijde medewerking werd ondervon- De Spanjaarden zijn in ontwikkeling ach terlijk. Overigens is het volk zeer goed- tig en hulpvaardig. De katholieke kerk vertoont veel pracht en praal. In een een voudige prot. kerk kan de Spanjaard zich moeilijk thuisgevoelen. Ook d-e staatkun dige toestanden leveren groote moeilijk- bedeq voor de zending op. Spr. heeft een goede indruk van het Spaansche volk ge kregen. Het gemeenschapsgevoel is sterk ontwikkeld. Het volk is niet vrij van fa natisme. Dit vindt zijn oorzaak in het ge loof. Het heeft ook zijn ideale zijde, waar aan de protestant een beschamend voor beeld kan nemen. Tegenwoordig onder vindt de protestant in Spanje meerdere hartelijkheid en tegemoetkoming. In de Spaansche prot. kerkdienst heerschen som mige eigenaardige gewoonten; tijdens de |dienst is het soms een komen en gaan. Met een opw-ekkingSpanje in het gebed te herdenken, eindigde spr. haar rede. Na het zingen van een lied sprak Ds. Van der Leer h-et slotwoord. Hij bracht dank voor het gesprok-ene. Spr. vond het aangenaam iets te 'hoor-en van menschen, die het zendingsterrein uit eigen ervaring kennen en ging vervolgens voor in dank gebed, waarna de bijeenkomst was ge ëindigd. Naar het gesprokene werd met belang stelling geluisterd. Ieder heeft zich re kenschap kunnen geven, hoe zwaar de ar beid is, die door de zendelingen in den vreemde wordt verricht. BEDRIJFSONGEVAL. De heer V. d. V. alhier had het ongeluk- zijn linkerpink 1 tegen de electrisch ge dreven amarilsteen te stooten met het ge volg, dat dit lichaamsdeel ernstig ver wond werd. Op advies van de geneesheer, die de eerste hulp verLeend-e, heeft die heer V.d. V. zich naar het hospitaal te' den Helder begeven voor verdere behan deling. TOCH VEEL BEZOEK. Hoewel het weer ongunstig is geweest, heeft de Koog met d-e Pinksterdagen veel bezoek gehad. Een groot aantal vreem delingen heeft op onze badplaats vertoefd, en het is danook jammer, dat het weer niet heeft meegewerkt. Sommige vreemde lingen hebben daardoor hun vertrek ver vroegd. Extra bussen hebben voor het vree inde 1 in gen ver voer ge l o o pen Duin en strand trokken vooral de eerste Pinksterdag veel bezoek, de tweede dag trotseerden slechts weinigen weer en wind, om te genieten van het schouwspel, idat de woeste zee bood. De ruiterstoet der Texelsch-e rijvereemj 'die op zijn toch' ons dorp aandeed, trok zeer de aandacht der vreemdelingen. GIFTEN ESPERANTO MONUMENT. Mej. M., Oosterend f 1. Mej. J. J. S., Haarlem f 0.25. J. V., Utrecht f 1.— Wie volgt? Penningm. Joh. M. Duinker, den Burg. Postrekening 216684. PAARDENSPORTDAG. Aan de afstandsrit van de L.R. Texel- op '2e Pinkster-dag namen 31 personen -deel, onder wie 10 leden van de Vereen.) De tocht stond onder de bekwame leiding van de heer Joh. Kikkert, Westergeest en strekte zich uit over ruim 60 K.M. Tei ruim 10 uur weiid van d-e Groeneplaats vertrokken. Als hoornblazer fungeerde de heer W. v.-d. Wal. Om 11 uur werd Oos- terend bereikt. Via Oost ging het naar de 'Cocksdorp, op we'lk traject Tiet in een pittig tempo ging, daar een regen buitje de ruiters kwam vergasten. In de hotels te 'de Cocksdorp werd de inwen dige mensch versterkt. Eelman's versterkt orkest deed zich in „De Hoop" hoorem De stemming was, ondanks het slechte weer, in orde. Om half 2 werd ver-trok ken naar de Koog, waar de stoet om 3 uur arriveerde en d-e biezondere aandacht der badgasten trok. Via de Dennen (waai de fuwte een verkwikking was), Bosch- cn-Duin en Bakkenweg ging het huis toe. Na een rondje door den Burg (kwart over vijf), werd eenige rust genomen vóór h-et avondprogram werd afgewerkt (half 8). Op het terrein van de heer A. J. Keijser werden door voorz. H. Keesom de me dailles uitgereikt aan allen, die de af standsrit volbracht hadden. Achtereenvolgens kregen we te zien: caroussel-rij'd-en (fraaie staaltjes van het kunnen onzer L.R.-leden), stoelendans met als prijswimners: 1. Simon Witte, Bloem- wijk; 2. Wim Keesom; 3. Jan Zoetelief, Vredelust; „De gestoorde theevisite", een amusante geschiedenis, waarbij 'ruiters theetafel m-et servies Lee 1 ijk havende springconcours met verbazend mooie sprongen en als winnaars: 1. Cor van- Santen; 2. Gerrit Koorn. Aan mej. Joh. Kikkert werd een me daille toegekend als berijdster van het schoonste rijpaard en als beste amazone; aan de heet Van der Wal als hoornblazer en oudste cl nemer; aan Henk Kuip, 14 j., als igste deelnemer; aan mej.. Annegriet erf als beste amazone (be- stuursprijs) -. jongste deelneemster. Er was vr reel belangstelling, alhoe wel h-et weer :t meewerkte. Na afloop \vas er bal in 'clman's Ontspanningsge- bouw, waar he. eer druk was. Eelman's versterkt orkes: orgde voor balmuziek. DE DOKTER WAGEMAKER. De proeftocht met de „Dr. Wage- maker" zal morgen te den Helder om streeks half een n.nr. aanvangen. Texelsch 'Fanfare bood zijn medewerking aan en zal ideze eerste reis meemaken. Om 'stfieieks 2 uur 25 mint. kan de boot mor genmiddag in -de haven alhier worden verwacht. Zooals reeds gemeld vertrekt het schip hedenmorgen 9 uur uit Rotterdam. De reis over de Noordzee zal, naar men ons 'verzekert, plm. 8 uur duren. Aankomst te den Helder dus omstreeks 5 uur n.jin. Het nieuwe schip zal voor het publiek TE BEZICHTIGEN zijn in de haven van Oudeschild op VRIJDAG a.s. VAN 10 UUR V.M. TOT 4 UUR N.M. LAMMERENMARKT. 'Bij een aanvoer van 4274 stuks vari eerde d-e prijs van f7f 12.50. De han del was tamelijk stroef, hetgeen toe te schrijven is aan de verwachting, dat hooger prijs gemaakt zou kunnen worden. Boven de f 10 zijn iniet veel lammeren ver kocht. Gelukkig is een belangrijke prijs stijging merkbaar, vergeleken bij vorig jaar, toen bij een aanvoer van slechts 2220 stuks maar f 3f 5 bedongen kon worden. Hoogste prijs was vorig jaar f5f8.50 bij -een aanvoer van 5427 stuks op de 2e lammerenmarkt. Moge de Lei'dsche markt Vrijdag de ho-oge prijzen opleveren, welke men daar venvacht. ONS TEXELSCH PAARTJE. In de Telegraaf van Zondag 1.1. vindt men de volledige lijst van onderscheidin gen, toegekend op de Haagsche poppen- tentoonstelling. De poppen, vervaardigd -door de dames Mulder-van Gelder en Dros-Donker kregen een eervolle ver melding. De expositie js met eenige dagen verlengd. Na afloop zullen de Texelsche poppen weer in ons museum hun intrek nemen. DE KOOG. ZAKENNIEUWS. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur vond de opening plaats van het Waren huis van d-e heer W. Vlas. Vertegenwoor digers van verschillende firma's waren aanwezig, b-cn-evens belangstellende inge zetenen. De zaak bood -een fleurig aan zien vanwege de vele bloemstukken. Het was werkelijk de moeite waard er een kijkje t-e nemen; alles was keurig gecta-( leerd door de heer Veluwenkamp, etaleur te Alkmaar. Het openingswoord werd gesproken door de heer Rotgans, uit behagen, die gewaagde van het doorzet tingsvermogen en durf om in deze tijd.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2