De Nieuwe Texelsche Courant No. 4851 47ste Jaargang Woensdag 20 Juni 1934 Gemeenteraad van Texei VAN DIT EN VAN DAT. Uw «1 verten tie in dit Blad «raadt op Texel huis aan huis gckara. TEXELSCHECOURA is sinds 1 Juli 1930 tn dit blad opgenomen. UI TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.ra. (nam. ongeveer Va uur later.) 21 22 23 24 25 26 27 Juni 3,33 4.22 5,30 6,44 7,50 8,32 9.22 LICHT OP RljWlELEN en RIITU1GEN 9.50 Zitting van Zaterdag 16 Juni 1934, aanvangenide te 3 uur 10. Voorz.de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.: de heer C. Jonker, gem.-secr. Afwezig de heer A. Epe, die evenwel tij'dens het lezetn der notulen ter vergade* ring komt. Voorz. opent de vergadering en ver zoekt de secr. lezing der notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Voorz. verzoekt aan de agenda te mo gen toevoegen het punt herbenoeming ge meen te vroedvrouw mej. J. Henkes. Wondt goedgevonden. 1. Ingekomen stukken. Müd:deeling£in. 1. Brief van de Rijkswaterstaat over de havenlichten. Deze, aldus het schrijven, hebben aanleiding gegeven tot een des kundig onderzoek, met het resultaat, dat verwacht mag wonden, dat de invaart bij nacht van de haven Oudeschild zal ver gemakkelijkt worden, indien ter betere geleiding twee secondaire havenlichten op de iremmingswerken zullen worden bij geplaatst. De hoofding.-directeur van de R.W. zal aan hoogerhand voorstellen, tot die bijplaatsing te mogen overgaan. B. Schrijven van "de Min. v. Binnen! Zaken om toezending van een vijfjaar- lïjksxu versiag over de gemeente Texel (1931—1935). C. Verzoek om wijziging Vergunnings recht. Zal in besloten raad behandeld worden. D. Schrijven van mej. A. Lagendijk, te den Hoorn, inhoudende, dat zij eervol ont slag verzoekt in verband met haar be noeming tot onderwijzeres 'te Akersloot. Wordt verleend met ingang van door B. en W. te bepalen datum. E. Mededeeling van de Min. v. Binn. Zaken over Pensioenverhaal, dat voor alle rijks- en gemeente-ambtenaren op 10 pet. dient te worden gebracht. Thans is dit verhaal 10 pet. voor de hoogere, 4 of 51/2 pet. voor de lagere salarissen. Óm1 te voorkomen, dat deze laatste door ver hooging van de pensioempremieaftrek te laag worden, kunnen deze salarissen wor den verhoogd, met een overeenkomstig peroentage, zoodat geen verlaging plaats heeft. Dhr J.Henkes: Ik verzoek BenW aan dit laatste wél goed te denken. 'Weth. Vlaming: Op de hoogere ambtenaren wordt wel 13—15 pet. gekort. F. Verzoekschrift, onderteekend door 50 personen, inhoudende een beroep op' de raad, om te Oosterend en Oost in be ter toezicht te willen voorzien. De oudere jeugd maakt zich bij herhaling schuldig aan ergerlijke baldadigheid, waar door-beide dorpen meer berucht dan be roemd zijn, vooral bij reizigers. Verzocht wordt aanstelling van een actief dieneind agent, die behoorlijk toezicht houdt. Voorz.: Ik begrijp de zaak niet. Er is maar weinig ter kennis van de politie gebracht. Dhr Dogger: Wie onder teekenen? Voorz. noemt eenige na men: J. de Vries, oud-raadslid, verder vele ingezetenen, onder wie predikanteln, onderwijzend personeel, enz. Dhr S'. Keijzer (Oosterend): Mij is van het adres niets bekend. Dhr Jb.Bruin: De oiiders moesten hun kinderen meer onder handen nemen. Zij bereiken meer dan de politie. Dhr S. Keijzer: Het is niet zoo erg. Het adres lijkt een onderonsje. Weth. Vlaming: Mij lijkt het een ernstige zaak. waar we niet overheen moeten Huppelen. Het is geen lolletje: 50 handteekeningen. Voorz. vindt het een pijnlijk geval voor de politiedienaar A. Brans. O. Adres van Dros' Magazijn, J. O. Dekker, dames wed. Roeloffs, wed. Hin en wed. H.J.Keijser, wonende aan. de Steenenplaats, mét het verzoek zoo moge- 1. JACK LONDON'S WEDUWE. NIMMER TE OUD OM OPGEPAST. CARLOS MENDIETA. BIJ ONZE FOTO'S. 1. Jack London's „Mandtal" in Califor nië, waar hij de meeste van zijn boe ken schreef, wordt door zijn weduwe te zijner nagedachtenis in goede staat ge houden. We beelden haar hier af, gezeten op een harer paarden. 2. Deze gemoedelijke Schotten namen ondanks hun 86 jaren onlangs aan de spelen in het Schotsche Hoogland deel. Het zijn de Markiezen van Huntley (links) en Aberdeen. 3. Een automatisch pistool, waarvan de New-Yorksche politie zich met succes bij bankovervallen bedient. Het kan van een geheime plaats uit worden bediend. 4. Carlos Mendieta', wie de eer te beurt viel, de teugels van het bestuur op Cuba in handen te mogen nemen. lijk nog voor de kermis een parkeerver bod voor dit pleintje te willen Uitvaardi gen. De neringdoenden immers vallen door dat parkeeren niet voldoende iin het oog. Voorz.: De wagens moeten toch ergens staan. Dhr Lap: Je moest er zelf maar zitten. Laten we trachten, elders te parkeenen. Voorz. acht dit niet een voudig, maar zal het onder het oog zien. lb. Herbenoeming miej. J. Henkes. Geschiedt met alg. stemmen voor 3 jaar, ingaande 1 Juni 1934. Salaris f 1100 p. j. De heer Epe vraagt nog, of dit punt niet onder aan de agenda had moeten! worden toegevoegd. Voorz.: Dat maakt toch niets uit. 2. Goedkeuring begrooting Algemeen Weeshuis voor 1934. De Comm. leden Epe, Bruin en Keij zer adviseenen tot goedkeuring. Zoo ge- schedt. 3. Iidem w'mst- en verliesrekening en balans van de N.V. Texelsdhe Elec- triciteitsmaatsdhappij over 1933. De Coram .leden Lap en Henkes advi seenen tot goedkeuring. De heer Leber was verhinderd aan het werk der Comm. deel te nemen. Het bruto-winstsaldo, groot f35453.82, zal als volgt worden verdeeld: afschrij ving op bezittingen en oprichtingskosten f 25156.79. in het vernieuwingsfonds f6547.03. Dividend aandeelhouders 7.5 pet. van f50.000. Dus f3750. 4. Uitbreiding electrificatje Eierland. (Zie ook vorig nr.) De TEM stelt voor aan het plan tot electrif. van Eierland nog eenige uitbrei ding te geven. Dhr Dros: Wanneer klaar? Voorz.: Nog voor het winter seizoen. Dhr Bruin: Ik ben dankbaar voor dit werk. maar betreur, dat het niet eerder kon worden ter hand genomen. Nu zullen veel arbeiders er green gebruik van kunnen maken. 5. Aanvrage van Th. Witte om gelden ter bekoming van een landarbeiders- plaatsje. (Zie ook vorig nr.) Meegedeeld wordt, dat aan een destijds door de raad ingewilligd verzoek van dhr Verseput door de Inspecteur geen goed keuring is gehecht. Dhr De Qraaf vindt het peroeel, nu voor de lieer Witte bedoeld, te duur. De eigenaar maakt misbruik van de gelegen heid. Dhr Lap: Als een deskundige 7.00 spreekt, is voorstemmen mij moeilijk. Liever haa ik voor Landairb. plaatsjes beter land. Weth. Parlevliet: We heb ben de laagst mogelijke prijjs bedongen. Dhr Kikkert vindt de prijs hier geen bezwaar. Dhr Lap wil worden ingelicht over de resultaten met landarb. plaatsjes op lichte en betere gronden en over meer dingen, waarvoor bespreking iin besloten raad gewenscht is. Dit zal gebeuren, wanneer straks in verband met punt 7 in het geheim vergaderd wordt. 6. Regeling eigendom van het gebouw Ider voormalige Zeevaartschool. (Zie ook vorig nr.) Voorz .spreekt van een gelukkige op lossing. Dhr De Qraaf geeft er ide voorkeur aan, wanneer het er met de o.I. school te Oost zoo voorstaat, het gebouw openhaar te verkoopen. Voorstel "BenW wordt aanvaard /Th.s't. 7. Benoeming thoofld der openbare la gere sdhool te de Cocksdorp. Alvorens dit punt af te handelen, wordt de openbare vergadering geschorst. De. besprekingen worden met gesloten deuren voortgezet en nemen bijkans drie kwart uur in beslag. Mede zou in deze vergade ring over punt 5 van gedachten gewis seld wordt. Na heropening wordt eerst voortgezet de discussie over punt 5. LANDARBEI DERSPLAATJES. Dhr Lap verklaart zijn stem aan de voordracht te kunnen geven. Dhr Dros acht de prijs aan de hooge kant. Dhr De Graaf vindt het land ook te duur, maar wil toch voorstemmen. Resultaat: Aangenomen z.h.st. o- Volgt: punt 7. Voorz.: De voordracht is opgemaakt overeenkomstig die van de Inspecteur van het L.O. Wenscht iemand over dit punt nog iets te zeggen alvorens tot stemming wordt overgegaan? Geen antwoord. Er wordt gestemd. (Zie voordracht in vorig nr.) Resultaat: B. T. Zoridervan, 11 stemmen. Lugtig, Enkhuizen, 1 stem. Blanco 1 stem. Aldus gekozen: dhr B. T. Zomdervan. Indiensttreding zoo spoedig mogelijk. Voorz.: Het doet me genoegen. Dhr Bruin: Ik feliciteer de raad met zijn wijs besluit. 8. Opdracht postvervoer petr autobus- Idkinst tusschen den Burg en de Cocksldorp. (Zie ook vorig nr.) Dhr De Graaf: Heeft dhr Reuvers niet gevraagd een contract voor langer dan een jaar te mogen teekenen? Veel zal ik er verder niet van zeggen. Voor wijziging is de tijd nu toch te kort. Ik hoop, dat' de cijfers van R .juist zijn. Mijn meeniing is dit niet direct. Ik dacht zoo, dat de gemeente goedkooper uit kan. Het i.s m.i. niet verantwoord zulke bedragen liit te geven. Ook klaagt Reuvers er over dat- Boe kei hem op Woensdag en Zaterdag niet meer tegenirijdt. Hoe zit dat? Ge meente-subsidie is alleen geoorloofd als bedoeld voor de schoolbus. Verder ver- yoer behoeft vanwege de vele concurrentie niet gesubsidieerd te worden. Voarz. Om de cijfers zoo zuiver mogelijk te krij gen, hebben we zoo lang mogelijk ge wacht. Nu hebben we de gegevens over bijkans een heel jaar. Dhr Dogger: Wanneer het contract voor langer dan 'n jaar geldt, zou dat beter zijn. R. is niet kapitaalkrachtig. Hoe kan hij nu b.v. een nieuwe bus koopen, als hij maar een jaar vastigheid heeft? Voorz.: We namen een jaar, omdat we voor Eierland nog geen goede regeling hebl>en. Ais we daar het vliegveld klaar hebben, moeten we wellicht het vervoer weer onder liet oog zien. Vandaar verlenging van het contract net een jaar. Het is heelemaal niet on mogelijk, dat wc later bet subsidie ver lagen. Als lapmiddel namen we er jiu één iaar bii. Volgend jaar hopen we de rpgc- Iing beter voor elkaar te hebben. TDlir Dros vindt de tijd voor eventueefe wijzi ging ook tc kort en acht f2750 steun wei genoeg, (f2000 ontvangt Texel voor het Postvervoer; f750, naar verwacht wordt, van T.E.S.O.) Voorz^: De winst is niet overdreven. De cijfers zijn goed bekeken. - Dhr Dros: Misschien hieenen BenW nu, dat de cijfers werke lijk betrouwbaar zijn. Dhr Dogger: Men moet niet te sterk op de voorgrond stellen, dat men aan iemands eerlijkheid' twijfelt. Je moet toch op de boekhouding kunnen vertrouwen. Anders deugt die niet. Dhr Dros trekt die bepaald in twij fel. Voorz.: Wij lieten door het Adm. Kantoor A. Beers een onderzoek instellen. Dhr Lap: Ik heb de moeite genomen de cijfers te controleeren en kreeg de indruk .dat cje zaak door de heer Beers behoorlijk is verwerkt. De voordracht van BenW komt me billijk voor. Dhr S.. Keijzer: Dan mag men dhr Reuvers het subsidie wel gunnen. Dhr Dros: Vorige jaar is de dienst met verlies uitgevoerd. Weth. Vlaming: Heete hoofden, koude harten. Zoo hebben we zooeven bij de besprekingen over een hoofd der school te De Cocksdorp gezien. Toch werd dhr Zondervan benoemd. We moeten niemand verdacht maken tn de openb. raad. BenW hebben zonder morinen hun prae-advies opgesteld. De indruk is gewekt, dat de dienst voor vijf jaar gegund zou zijn met één proefjaar. Zoo stand het trouwens ook in de Texelsche Courant. Die f1250 winst moet niet als ondernemerswinst worden aangemerkt, maar als arbeidsloon'. Dhr Lap heeft de zaak onderzocht. De juistheid van de rekening van' dhr Beers mag niet in twijfel worden' getrokken. Anders kan men achter alle dingen wel wat zoeken. Weth. Parlevliet vindt het wei merkwaardig, dat vorig jaar bij f5000 subsidie verlies geleden werd en nu bij f3500 subsidie en minder vervoer een behoorlijk arbeidsloon. Dhr Epe: Zijn de kaartjes voldoende gecontroleerd? Voorz. bevestigt. Hierna wondt het voorstel van BenW aangenomen z.h.st. Ook Qed. Staten moeten daaraan nog hun goedkeuring hechten. 9. Verhoog'ng subsidie Algemeen Arm bestuur over 1933. (Zie ook vorig nr.) Voorgesteld het subsidie van f7000 op f 11000 te brengen. Aangenomen z.h.st. 10. Wijziging gemeente-begrooting voor 1933. Heeft alleen formeele beteekenis. Goed gekeurd z.h.st. 11. Gemeente-begrooting voor 1934. (Zie ook vorig nr.) Met de woorden „Een ernstige kwestie" leidt de voorz. de besprekingen in. BenW zijn er echter in geslaagd het even wicht te herstellen, ondanks groote te genvallers. Dhr Bruin: Ik stemde destijds tegen de

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1