Texelsche Berichten begrooting. Ik zag het altijd zoo '(en hier citeer ik een boek, dat ik onlangs lasj: Er trokken pelgrims door de woestijn. Toen zij half weg waren, kwamen ze aart een oase. Ze moesten echter weer verder Wij hebben bij herhaling ge vraagd: Zijn die subsidies wel vast? We krijgen nu een verslechtering voor de ar beiders. Toch is de toestand voor hen» al slecht genoeg. Ik weet er alles van,-, ben zelf bij de werkverschaffing. De mi nister zegt: Aanpassen. Maar ik vraag: Hoe? De steun voor de landbouw wordt op de arbeiders verhaald. De kosten van. levensonderhoud stegen wel 7 pet. Waar moet dat heen. We moeten nauwer tot elkaar komen. Allemaal de ruggen 'er onder. Ik wil meewerken. Ik heb onlangs, in oen Kamp met minister Slotemaker de Bruine gesproken over onze gemeente- financiën. Op het raadhuis heb ik ge vraagd, hoe de warkbeperking geregeld is, maar zonder resultaat. Jammer. Waarom geen openbaarheid? We moeten gelijkma tig vertenen, wat er is. We moeten alle jarbeiiders helpen en geen partijen meer zien. De een heeft het beter dan de ander, maar met hier en daar nog wat afknijpen gaan onze gezinnen ten gronde. Vporz.: We moeten bij ons onderwerp blijven. U zegt, dat de toestand voor de arbeiders er slechter door wordt, maar dit punt doet daaraan toch geen, afbreuk Dhr Henkes: Eon kwaad nummer is, dat de overschotten worden opgeteerd. Dhr Lap: Acht jaar terug h'eb ik op idat gevaar gewezien. Er is blijkbaar niets aan te doenWeth. Vlaming: Het be toog van dhr Bruin heb ik met verschil lende gevoelens aangehoord. Eendrachtig samenwerken is ook onze wensch. Maar hij moe't niet beweren: "Wij hebben al voor "de gevolgen gewaarschuwd. BenW trokken f8000 voor werkverschaffing uit en meenden, dat dit genoeg was. De S.D. A.P. dacht zoo ook. Om andere, bijkom stige dingen werd tegen, de begrooting gestemd. U moet ons niet betichten we gens het n iet-toe reikend zijn van die post. Wat die werk beperking betreft: hiervoor hebben we zelf een norm aangenomen- U kunt ons aanvallen, maar niet op gronden als,u aangeeft. Wij hebben f80000 op de begrooting en hebben ons hieraan te hou den. Wij moeten beperken, omdat anders in October ons geld al op is. Konden we t"l00.000 besteden, dan konden we ro yaler zijn. Dhr Bruin: Ik wijs af de. bewering, dat wij op grond van omdeadce- len tegen de begrooting stemden. Wij Ineen den, dat f80.000 te kort is. BenW meenden, dat de werkloosheid zou af nemen. Ik beweerde het tegendeel. Het Dijkbestuur heeft werklui weggestuurd. Ook kwamen er veel bouwvakarbeiders bij. BenW dachten: Hiet loopt wel los. Wij voorzagen een tekort en stelden nieuwe belastingen voor. Weth. Vlaming: Dhr Bruin is abuis. Ik stel er prijs op, 'dat de officieele stukken worden voorgelezen. Voorz.: Gaat de raad hiermee accoord? Dhr Dogger: Ik ben er niet benieuwd naar. Ik geloof, dat dhr Vlaming gelijk heeft. Weth. Parlevliet: Met verheu ging hoorde ik, dat dhr Bruin grooter samenwerking wil. Samen de 'schouders er onder. Elkaar de broederhand reiken^ Inderdaad valt zoo meer te doen. Maar' dan moet dhr Bruin niet zeggen: Dat heb ik al voorspeld, want niet om die f 80.000 heeft hij tegen 'de begrooting gestemd. In 1933 werd f70.000, in 1934 f80.000 uitgetrokken. Ieder onbevooroordeeld ar beider moet met ons vorig jaar gezegd hebben: Je slaat er een heele slag naar. Als dhr Bruin ons stuk goed las, had hij gezien, dat de arbeider nog niets te lij den 'heeft. Het geld is allernaar gevonden. Bruin meerit, dat het bij de werkbeperking niet billijk toegaat. Dat is absoluut on juist. Wij vendeelen naar behoefte. Al leen op grond van noodzaak, ondersteund, door een doktersverklaring, wordt een dag extra toegekend. Veel moeite, tijd en zorg besteden BenW aan een zoo eerlijk mo gelijke regeling. Fouten zullen wel eens gemaakt zijn, maar onrecht geschiedt nim mer. Laat dhr Bruin anders feiten noemen. 'Dhr Bruin: Ik wil voorlezing der no tulen, waaruit onze houding t.o. van de begrooting zal blijken. Ik word er van verdacht, voor de post werkverschaffing te hebben gestemd. Dhr Lap: Het gaat hierover nu toch niet. Spreek hierover bij de rondvraag. Opschieten. Dhr Henkes: Het ging om het vervolgonder wijs en de schoolreisjes. Voorz.: Eerst willen we punt 10 afhandelen. Dhr. Bruin: Ze willen het verdoezelen. Voorz.: We hebben niets te verbergen. Weth. Vlaming: (tegen dhr Bruin): Dat moet u niet zeggen. Weth. Parle vliet: Wil dhr Bruin zoo samenwerken? Dhr Lap: Ik stel voor, het voorstel van BenW (zie uitvoerig in vorig nr.) on gewijzigd aan te nemen. Verder wordt niet meer gediscussieerd. Aangenomen z.h.st. k RONDVRAAG. Dhr Kikkert: De klok te den Hoorn loopt alleen o,p kerkdagen en bij begrafe nissen. Toch is er een klokkenist. Verder is er 'n aanvraag geweest van dhr Schmidt over vergoeding van door hem waargeno men directeurschap Z.V.S. Hoe is die af gewikkeld? Voorz. zegt onderzoek toe te den H-oonn wat die klok betreft en acht N. V. T. E. M. 9 Wacht niet met het laten herstel- len van defecte electrische appa- 9 raten 'de tweede vraag voor beantwoording n de openb. raad niet geschikt. Dhr Henkes informeert naar een adres aan BenW over een fooppad langs de landarb. huisjes te de Koog; hij vraagt tevens spoedige aanstelling van een op volgster van onderwijzeres mej. Van, Ooyen. Wat de begrooting 1934 betreft, 'deelt de beer Herikes mee,, destijds voor "behoud van vervolgonderwijs en subsidie schoofnei?jes te hebben gepleit. Wij stel den als nieuwe bronnen voor een ver makelijkheidsbelasting en een verterings belasting (voor wie langer dan een week od Texel logeert). Deze bronnen zouden duizenden kunnen opbrengen. tSO.OOÜ is voor de werkloozen uitgetrokken. Hier aan kunnen we niet tonnen. Er zijn op Texel meer werkloozen dan gedacht werd. Het overtreft onze stoutste verwachtingen en als gevolg van de werkbeperkiing wor den nu de arbeiders zoo laag getrapt,- dat ze er nooit meer bovenop komen. (Dhr Bruin interrumpeert: Paupers). We moesten trachten nog iets voor hen te doen. 'Voorz.: In die vacature wordt met spoed voorzien. Het adres over dat pad is nog bij BenW. Wat de begrooting betreft: We zitten er mee en moeten roeien, met de riemen, die we hebben. We blijven waakzaam. Weth. Parlevliet: We besloten audiëntie aan. te vragen bij 'de Minister en onze 'belangen 'te beplei ten. Ondanks de beperking hebben we nu al teveel uitbetaald. Januari geraamd f 10.000. Uitgegeven f 10.174. Febr. ger. f9000. Uitgegeven f8.920. Maart ger. f9000. Uitgegeven t 8.559. Eerste kwartaal geraamd f28.000. Uit gegeven f 27,653. April geraamd f 8000. Uitgegeven f 9.873. Mei geraamd f 7000. Uitgegeven f 10.829 Juni geraamd f 4000. Uitgegeven f 8.350. Twe,ede kwartaal '34 geraamd f 19000. Uitgegeven f29.052. Dus ruim f 10.000 teveel uitgegeven. Over twee kwartalen is inu al phn .f57000 uitgegeven. Voor 3e kwartaal is f 10.00 geraamd, datishoo- ger dan in 1933. Maar het bedrag zal voor maar 5 weken inplaats van 13 vol doende zijn. Dhr Henkes: Ik ben toch niet tevreden. Onze gemeente is financi eel niet draagkrachtig. Er is al eens voor een steunregeling gepleit. Kan deze er nog niet komen'? Waar moet het heen, als het geld op is? BenW willen liever werk dan steun, maar als er nu geen werk is? Dhr Bruin: Groote ontevre denheid is er onder de arbeiders over de werkbeperking. Dit werkt de moral isee- rend. We kunnen de m-enschen beter aan de kant laten loope-n, dan zoo te werk te stellen. Weth. Parlevliet: De indruk wordt gevestigd, of de arbeiders wel geld zouden hebben, als er een, steunrege ling was. Dit is onwaar. Ook met een steunregeling zou het geld nu op zijn. We zouden met steun niet verder zijn. U zult mij, heer Bruin, de schuld wel wil len geven, maar dat lukt u niet. Dhr Bruin: Mijn schuld is het zeker niet. Dhr Lap: Maak elkaar nu geen veir- wjjien. Wij zijn hier bjjeen om te .beraad slagen. Destijds stelde ik voor, on Texel het voorbeeld te volgen van burgemeester Colijn te Alphen a.d. Rijn- Dan kan men met f100 meer -doen dan nu met f200. Er zjjn hier ook tientallen boeren, die zeggen: Ik heb werk, als ze e-enige toe slag krijgen op het loon. Dhr De Graaf: Het idee is niet nieuw. Jaren te rug is hetzelfde door Weth. Vlaming en mij naar voren gebracht. Weth. Parle vliet. Te Alphen a.d. Rijn is de toestand toch slechter dan hier. Daar krijgen ze minder dan 25 ct. per uur. Voor wat ze als steun krjjgen, moet werk worden, geleverd. Neen,'het moest zoo zijn, dat de boer per dag 'fl.toeslag krijgt, maar hier wil de minister niet aan. Ik zelf geef de voorkeur aan een regeling, waarbij zekere steun per H.A. wordt ge geven onder voorwaarde, dat de boer ze ker loon uitbetaalt. Wij zitten intus- schen niet stil. Voorz.: Dhr Lap neemt een houding aan, alsof wij niets doen. Dhr Lap: Wij moéten niet wanhopen aan de mogelijkheid van nieuwe maatregelen. Het is moeilijk de menschen in Den Haag gezonde, practiscbe dingen "bij te brengen, maar 'k wanhoop aan 3e moge lijkheid niet. Weth. Vlaming: Wijgaan door. Op ons verzoek om steun voor "onzg, visschers en wierophalers van Jan. 1933 kregen we nu pas antwoord. Afwijzend was het, maar we houden vol, vooral waar het gaat om onze visscherij, waaraan o.i. onrecht geschiedt. Dhr Bruin vraagt of aan de maximum snelheid in de dorpen wel de hand ge houden wordt; informeert waar de nieuwe urinoir aan "de haven 'te Oudeschild blijft en wijst op de toestand van vervuiling van een gedempte sloot bij perceel A. Bakker aldaar. Voorz. zal er aandacht aan schenken. Dhr Dogger had prae-advies verwacht op het adres van de Ziekenfondsen en vraagt verder wie onlangs kleeding heeft ingekocht voor de langdurig werkloozen. Voorz. antwoordt op le vraag, dat het adres door BenW nog verder moet wor den bestudeerd. Wat de 2e vraag aangaat, moet dhr Dogger bij de Advies-Comm. wezen. Weth. Parlevliet, voorz. dezer Commissie: Laat -dhr Dogger maar eens een avondje bij ons komen. Het antwoord is niet eenvoudig. Dhr Dogger: Daar mee ben ik niet tevree. Ik vraag hoe liet; geld uit gemeentekas en N.C.C. besteed is. Meer niet. Voorz.: ik geef daarop geen antwoord in het openbaar. We mqe- ten vertrouwen hebben. Weth. Parle vliet: Dhr Dogger slaat een onbehoor lijke toon aan. Alles is voor hem bij de "Comm. ter inzage. Dhr Dogger: Ik heb met die Comm. geen bliksem te ma ken. Ik stel mijn vraag in de Raad. Voorz.: Gaat de Raad met dhr Dogger mee? Dhr Dogger herhaalt zijn vraag. Dhr Epe: 't ls maar 'n simpele vraag. Weth. Parlevliet: Dhr Dogger meent, dat ie de kleeren moet koopen bij hen, die onder de crisis lijden, maar wij heb ben er naar gestreefd, voor het geld zoo veel mogelijk kleeren te bekomen. Er is hard voor gewerkt. Dhr Dogger: Goed. dan zal ik aan hen, die mij er naar vroe gen, antwoorden: Ze weten er hier niks van. Voorz.: Een mooie insinuatie. Dhr Dogger: Wij janken allemaal, zeggen de winkeliers. Waarom nu alles bij één gekocht? Er wordt wat heen en weer gepraat. Dhr De Graaf: Zulk rumoer is niet prettig voor de raad. Dhr Dogger gaat ver buiten de orde. Het is een kwestie van vertrouwen in personen, die hij zelf hielp kiezen. Ik vind het zeer onbehoorlijk. De voorz. zou minstens 10 leden aan zijn zijde hebben als de kwestie van vertrouwen wierd gesteld. Dhr Dogger: Ik wantrouw niet. Alleen vroeg ik bij wie en door wie gekocht is. Voorz.: Is dat wantrouwen? Weth. Parlevliet: Ik vraag een mófie van ver trouwen. Dhr Henkes: Het gaat hier- tfrn: er zijn veel ïieringdoenden op Texel. Voorz.: De Comm. meent goed gehan deld te hebben. Dhr Bruin: Ik zit in 'die Advies-comm. en kan verklaren, dat er voor weinig geld veel is gekocht. Dhr Dogger: Kon dat bij anderen niet? Weth Parlevliet wenscht een "Comm. uit de raad om de zaak te onderzoeken en in volgende raad verslag uit te bren gen. Dhr Dogger: U blaast een kikker op. Wantrouwen is er niet, maar kan komen. Weth. Parlevliet: Gaan we zoo de goede kant op? Het wordt opge schroefd. Dhr Lap zegt, van deze discussie ge noeg te hebben en maakt aanstalten öm heen te gaan. Ook dhr Kikkert heeft er rijkelijk ge noeg van en zegt: Het lijkt kat poch var ken. Weth. Vlaming: Dhr Dogger wan trouwt niet, maar haa gaarne gezien, dat de aankoop over meer zaken verdeeld 'hadden geworden. Weth. Parlevliet: Maar na wat hier gepasseerd is, wan trouwt het publiek. Ik wil geen insinuaties Dhr S.Keijzer: Er zijn meer zaken die 10 pet. korting geven. Dhr Kikkert: Dit is de grond Van de zaak. Weth, Parlevliet: Ook dhr Keijzer weet er niets van. Weth. Vlaming: De Comm. kan gerust zeggen: Komt kijken. De Comm. heeft zoo schandalig goedkoop ingekocht, dat heel "veel werkloozen daarvan hebben kunnen profiteered- Weth. Parlevliet blijft bij zijn voorstel en de voorz. ver zoekt de leden Bruin, De Graaf en Dros een commissie te willen volgen. De raad gaaf er mee accoord. Dhr De Graaf: Maar dan moet dhr Dogger de Comm. ook gelooven. De rondvraag wordt voortgezet. Dhr De Graaf vraagt zorg te besteden aan het aanzien van de schoolwoining te de Cocks- dorp en spreekt de wenschelijkheid van keuring, ook van tijdelijke leerkrachten uit. Ervaringen, de laatste tijd te de Koog en de Co'cksdorp opgedaan hebben de noodzaak daarvan aangetoond. Te de Cocksdorp werd zelfs een tijdje een vrij bejaarde dame aangesteld, die een volsla gen zenuwlijidster was en soms het dorp in opschudding bracht. Ten slotte vraagt spr. de orde te doen bewaren op het schoolplein de Cocksdorp, waar ook buiten de schooluren de jeugd gaat ravotten, wat aan de goede staat van gemeemteeigemdommen niet bevorder lijk is. Voorz. zegt verbetering toe en sluit omstreeks zeven uur de vergadering. MET T.ES.O. NAAR TERSCHELLING Een uitgezochte dag was het, toen een talrijk gezelschap met de Dokter Wjge- maker Zondag een tocht naar Terschelling maakte. Het was een dag vol zon; geen wind bijkans beroerde het water' Nimmer was de gelegenheid voor een zeereisje schooner dan op deze dag. De tocht ving om 8 uur v.nt. te Dien Helder aan, waar plm. 120 passagiers zich. inscheepten. Toen de boot te Oudeschild binnenliep, moesten de Texelaars, jjie de DE LUTINE-TOREN. reis zouden meemaken, tot hun spijt con- stateeren ,dat de modiste plaatsjes reeds bezet wanen. Op de duur hebben ook zij, echter aan dek van liet heerlijke tochtje naar hartelust gesmuld. In ruim drie uur was het doel van de reis bereikt. Buitengewoon aantrekkelijk was het tafereel, dat zich aan ons voor deed toen wij de baai van Terschelling binnenliepen. Even voordat de boot tusschen de pie ren zwaait, komt een breede, diepe bocht achter de duinen te voorschijn. Dan zien we opeens aan hun voet een dorp liggen, een schijnbaar onregelmatige hoop van kleine, kleurige huisjes, met roode daken en spierwit gekalkte vorsten, waartus- schen overal het donkere groen van oude booinenfjjen. Aan deze zijde is het dorp omzoomd met een guirlande van steieërs met vaartuigen en stoomschepen. Hier is het een wirwar van masten en touwwerk, waartusschen gele schoorsteenen en vijf kleurige Scheliinger vlaggetjes oplichten. Aan de andere zijde ligt allerwege een krans van duinen. En boven dit alles steekt hoog de vierkante romp van de Brandaris uit, die reeds zes eeuwen dit dorpsbeeld heeft beheerscht. Tegen half een zetten we voet op Ter schellings grond. Dit was voor het eerst in ons leven en laat ons er meteen aan, toevoegen ide eerste kennismaking was van aangename aard. Toch zullen we.niet van chauvinisme worden verdacht, wan neer we beweren, dat Texel de vreemd|e- ling meer aan te bieden heeft. De groo- tere uitgestrektheid, zijn landschappen in in groote verscheidenheid, zijn welver zorgd 'Noordzeebad en niet in de laatste plaats zijn wijd vertakt fiets- en auto wegennet, maken Texel tot een uitver koren oord, ook voor de verwende toe rist. Wij maakten eerst een wandeling langs de haven, waar de Lutine-toren onze be langstelling trok. Het is een enorm ge vaarte, dat een zeer solide indruk maakt. Zoo'dra het voorbereidend werk op de Lutincplaats is verricht en weer en water gunstig zijn, wordt de ijzeren kegel met zijn cylindervoririig bovenstuk boven het goudschip neergelaten. Men hoopt met behulp van deze toren er eindelijk in te slagen, het begeerde goud boven water te brengen. Wanneer zullen we van het „aanboren" van de eerste goudstaaf mel ding mogen maken? Een uitstekende weg verbindt West- Terschelling mét Oosterend: het Ooste lijkst gelegen dorp: hij is geheel geas falteerd, behalve in de dorpen, waar een goede bestrating, in z.g. keperverbajnd) wordt aangetroffen. De weg verkeert over de geheele lengte in uitstekende staat en laat zich goed berijden. We laten van de dorpen aan deze weg in korte trekken enkele bic zonderheden volgen. West-Terschelling, een oud, dicht opeen gebouwd, intiem dorp; toen het Vlie druk. gebruikt werd, vóór hét graven van "hét N. Holl. Kanaal en Noordzeekanaal, de voorhaven der groote koopsteden; in 1666 door de Engelschen verbrand, veel trap gevels vertoonen het jaartal 1667. Midden in het dorp de Brandaris, 206 treden hoog .met op de 3e verdieping een na- tuur-hist. museum (de toren was niet te bezichtigen, althans niet binnen zijn mu ren; op werkdagen wél)In W. Terschel ling zetelt het ge m een" e bestuur. Midsland, een straatdorp, duidelijk op een terp gebouwd. We komen er over een hooge, bestrate duinrug heen (mooi uit zicht hier op beide zeeën). Het spitse to rentje van een kerk steekt juist boven geboomte en daken uit. Formerum heeft een korenmolen uit 1836; prachtig staat hij daar tusschen oude boerenhoeven en door wind ge striemde boomen. Het dorp ligt in een, kriqg om de esch met golvend graan. Lies ligt in de beschutting der duinen. Men heeft er een m'odeme zuivelfabriek. Hoorn heeft een biezonder kerkje van welks toren we ons oog over de riatuur- pracht in de wijde omtrek lieten gaan;

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2