TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Woensdag 20 Juni 1934. min Bij de gisteravond door notaris Mulder in hotel Texel gehouden verkoo- ping en verhuring van hooigewas en na gras voor de Doopsgez. gemeenten werd door elkaar voor hooigewas en nagras sa men 15 pet. meer besteed dan vorig jaar. Vandaag gaat de Ulo een twee- daagsch uitstapje maken naar Amster dam en Utrecht en omgeving. SCHAPENPOTJE. OELIJKEL1JKE VERDEELING? In de laatste vergadering der Afd. Texel van de Holl. Mij. van Landbouw, werd met alg. stemmen besloten aam het Hoofdbestuur te verzoeken, het daarheen te leiden, dat voortaan op Texel het Schapenpotje gelijkelijk wordt verdeeld en wei op basis van de hoogste uitkeerimg. In antwoord op een desbetreffend schrijven, deelt nu het Hoofdbestuur mee, dat daaraan miet kam worden voldaan en dat het zich in deze volkomen achter het Dagelijksch Bestuur schaart. We memen verder uit het antwoord over: Het H.B. is van oordeel, dat het ver zoek er op neerkomt, dat men ge heel Texel wil beschouwen als te ver- keeren in een uitzonderingspositie. Nochtans zou het H.B. er op willen wij zen, dat ook de Texelsche bedrijven con- sumptiemelkcontractem, kalveren, enz. heb ben toegewezen gekregen. Tal van be drijven op Texel toornen zeer veel over eenkomst met andere bedrijven in N.- Holland. Het is daarom gevaarlijk om voor Texel in zijn geheele omvang de uitzonderingspositie te vragen. Men zal daardoor het specifieke Texelsche scha- penbedrijf juist in gevaar brengen. Toe geven aan het verzoek van uw afdeeling zal er op neerkomen, dat ook andere ge mengde bedrijven evenveel recht op een extra uitkeerimg zouden kunnen verlan gen, hetgeen tenslotte ten koste zou gaan van het schapenhoudersbedrijf. Op deze redenen sluit het Hoofdbestuur zich dan- ook geheel aan bij het door het Dagel. Bestuur ingenomen standpunt aan en kan het geen aanleiding vinden, hierop terug te komen. Het Hoofdbestuur vertrouwt, dat het bestuur der afd. na deze uiteen zetting met dit standpunt accoord zal kunnen gaan. OFFICIEEL VE1LINGSBERICHT DER COOP.' P T V „TEXEL". De handel in de eieren was in de afge- ioopen week minder vlot. Op de grijzen was dit Maandag ook van invloed. De doorsneeprijs was van 15 tot 20 ct. per 100 stuks lager. HET BESTE OPSTEL. Naar de Telegraaf van Zaterdag meldt, werd onze vroegere plaatsgenoot, D. Wie- renga, thans te Alkmaar, winnaar van de Telegraaf-schoolagenda-wedstrijd. Hij le verde het beste opstel van het Telegraaf- gebouw en .mag nu kiezen tusschen zes maanden jongste Telegraaf-verslaggever da met goed gevolg afgelegd eindexamen zijner school en ©en zeereis naar Noor wegen of Genua, (over land terug). Kranig gedaan, Dirk. SPORTNIEUWS. Onder een, voor voetbal ongeschikte, hooge temperatuur, heeft de wedstrijd Texel 1—Helder 1, deze keer doorgang' gevonden. Met 52 in het voordeel der gasten kwam het einde. De heer Augus tijn had blijkbaar ook last van de warmte;' tenminste: verschillende overtredingert werden door hem niet bestraft, terwijl en kele buitenspelgevallen hem ontgingen. Direct van de aftrap is H. in de aan a val. Met zuivere passen wordt T. gepas seerd en de achterhoede moet keer op keer op moeilijke wijze ingrijpen. De voorhoede tracht enkele malen door te' breken, maar in het eerste kwartier is H te sterk. Als Br. een Tweetal moeilijke ballen hee'ft verwerkt, gelukt het de lin kervleugel van H. het le doelpunt 'fë scoren, tarwTjl kort daarna Bram door een plotseling hard schot verrast wordt: 02. Jn.Gieles ©n N.de Graaf gaan van plaats verwisselen, hetgeen een verbete ring beteekent. Meer en meer komt T. in de aanval. De aanvallen worden steeds gevaarlijker, zoodat het overwicht van H. is opgeheven en H. zelfs met moeite weet staande te houden. Dan geeft Jan goed door naar W., deze naar Kiek op de lin kervleugel, cfie opeens prachtig inschiet en zoo de achterstand verkleint 12. Eenige goede centers naar Maarten bren gen de bal fraai voor het doel, maar het schot faalt telkens. Een goede kans wordt [door N.de Gr. tegen de paal geschoten, De terugspringende bal wordt door nie mand benut. Met T. in de aanvaï komt idan de rust, die welverdiend is. De warmte, vooral in de kleedkamers, brengt echter te weinig verkwikking; ook I nadat de doudie haar werk heeft gedaan. Door het uitvallen van een speler gaat Arie Huizinga linkshalf en Gom back spelen. Al spoedig blijkt, dat de partijen aan elkaar gewaagd zijn. Telkens worden er aan beide zijden goede aanvallen on dernomen, maar ze worden ook even vaak afgeslagen. Een goede pass brengt de bal bij Winter, die snel doorloopt en de verdediging passeert. Geheel on- noodig trapt de linksback van Helder na en stelt W. buiten gevecht. De scheids rechter straft niet, terwijl hier zeker .van opzet of in gevaar brengen, gesproken mag worden. VV. wordt vervangen door P.Neijens, en niet ontmoedigd wordt ver der gespeeld. Een goede aanval op links brengt een even goede voorzet en' N. de Gr. brengt met een goed schot de partijen op gelijke voet. Weer nieuwe; hoop. De H-aanvallen zijn zeer gevaarlijk en met moeite, dank zij het gewéldig wer ken van backs en keeper, maar ook van de blijkbaar onvermoeide lialflinie, wordt erger voorkomen. Als er nog een kwar tier te spelen is, wisselen N. de Gr. en. A.Huizinga om en niet lang daarna gaat de rechtsbuiten van H. langs de lijn. Een boogschot verdwijnt in het doel en H. heeft opnieuw de leiding. Het is met T. gedaan, de tegenstand vermindert, nog twee maal weet H. te doelpunten, zoodat het einde met 52 voor H. komt. H. maakte zeker 2 buitenspel doelpun ten, doch speelde overigens een goede partij, ontsierd echter door onfaire han delingen. Vooral de spil, overigens een goed voetballer, bezondigde zich hieraan wel het meest. Het is jgist deze speler, die door uiterst fair spelen een prachtige indruk kon verwerven. Helder heeft ver diend gewonnen, maar 32 was beter verhouding geweest. Bij Texel speelde Bram een zeer goede wedstrijd, terwijl Dirk in puike conditie was. Arie was er niet zoo in en werd na de rust door Gom overtroffen, die deze wedstrijd bewees, dat hij zijn plaats waard was. Jan als spil zeer goed. Ab. onvermoeid, nog wat plaatsen. In de voorhoede waren de vleu gelspelers het beste, Winter had geen geluk, evenmin als Nde Graaf. Voor Theo zijn deze wedstrijden te zwaar, Arie Huizinga speelde na de rust een keurige partij in de halflinie, terwijl P. Neijens de 2e invaller, zeer goede dingen deed;, nog wat meer snelheid. Overigens zijn we dankbaar, "dat de warmte ons niet in moeilijkheden bracht. We hebben bewondering voor het gepres teerde, n.l. anderhalf uur voetbal bij een abnormale temperatuur. Het is wel be wezen,, dat wie met vacantie moetengaan on alleen zoo mogelijk wedstrijden in de avond spelen. Er was weinig belang-' stelling, alleen een klein groepje getrou wen. o Aan de NHVB is verzocht, nu Hekjer het kampioenschap toch niet kan ont gaan, de competitie te doen eindigen. La- tien we hopen, dat dit verzoek wordt in gewilligd. Twee adsp. ploegen speelden Zondag avond een dikwijls zeer goede partij voet bal. Gr.-zw. was sterker en won van wit met 6 —2- Na afloop werd een voorloopig C. in elkaar gezet; wat later wordt bekend gemaakt. o Hij, die bij het oefenterrein een paar niet aan hem behoorende zwarte schoe nen meenam wordt verzocht ze deze week op dezelfde plaats weer terug te brengen. D.D. SCHOOLVOETBAL. Uitslagen: de Cocksdorp—Oudeschild 7—0; EierlanidOLS B. 0-4; RKS fi de Koog 50, (de Koog niet opgekomen)., In verband met schoolreisjes gaan de wedstrijden in den Burg vanmiddag niet, door. Eierland gaat naar de Koog en de Koogers zorgen aanwezig te zijn. Donderdag, 4—5: Chr. Sch.RKS B„ Zaterdag laatste schoolwedstrijden. In beide afd. spelen dan de sterksten tegen, elkaar en wel: 2.303.30 OLS Ade Cocksdorp. 3.30-4.30 OLS B—Chr. School. Na afloop prijsuitreiking metmis schien nog een aardige verrassing voor alle jongens. Kijk maar eens in de krant van Zaterdag, dan staat er wel meer van. We komen nog ©en paar dubbeltjes te. kort. Wie komt Zaterdag eens kijken naar onze kampioenen? Nee, niet zoo veel, dat hoeft niet. 'n Flinke honderd is voldoen de, maar dubbeltjes meenemen. DAMMEN. Zondag gaat O.K.K. naar den Helder om tegen 'die Damclub aldaar om de beker te spelen. KERMIS 1934. D. D.D. D.D. Woensdag en Donderdag a.s. wordt in de Schouwburgloge de revue van Meyer Hamel, „Dat Doet De Deur Dicht"' op gevoerd. We ontvingen'ter plaatsing een sproot aantal persverslagen, waaraan we ontleenen De Maasbode: Balletten stonden op hoog peil. De aankleeding was smaak vol verzorgd. Wij geven deze revue, Welke tal van geestige momenten bezit, een aanbeveling voor volwassenen mede. De Tijd: Er zit muziek in deze revue, leeft door een goed verzorgde aam kleeding, Smaakvolle decors en eetn pittig tempo. De verschillende scenes een lachsucces.1De Telegraaf: Deze revue loopt in tegenstelling met vele andere revue's over van humor en geestige sce nes. Het succes van deze revue is bij voorbaat verzekerd, zoodat ieder plezier had aan de 25 tafereelen van deze revue. Handelsblad: Meyer Hamel heeft eer van deze revue. Vlotte genoeglijke tekst. Beelden flitsen voorbij. Kleuren, humor in bonte schakeering. FAVEUR. Vrijdag, Zaterdag en Zondag variété Faveur, waarvan door het hecle land de roep gaat, „Faveur stelt nooit teleur". Van het eerste optreden hier zijn uitste kende indrukken achtergebleven, zoodat ook nu wederom groote belangstelling mag worden verwacht. BIOSCOOP. In De Jong's Bioscoop Zal een aantal films worden vertoond, welke onder de meest bezochte van deze tijd mogen wor den gerangschikt. We maken belangstel lenden attent op de adv. in dit nummer. Biezonderheden omtrent de inhoud der films volgen. In Texels Bioscoop Theater zullen ge durende de kermis geen films worden ver toond. Daar zal alleen gelegenheid tot dansen en het gebruik van vervcrschingen bestaan. Muziek van de bekende Gebr. Van Meurs. VEREEN VOOR S H We laten de uitslag volgen van de ver loting ten bate van de Vereen, tot Bevor dering der Belangen van S H. voor zoover de prijzen gevallen zijn op loten in onze gemeente verkocht. 122 126 12S 161 155 199 1703 1731 1764 1770 1791 1794 1721 1848 1872 1907 1959 1980 1993. De prijzen kunnen worden afgehaald Woensdagavond 8- 10 uur bij mevrouw Boswijk. GESNEDEN BROOD Maandag hebben we op verzoek ©en kijkje genomen in de bakkerij van de lieer C. Moojen, Weverstraat, waar een dezer dagen een Van Berk-els gepatenteerde electr .broodsnijmachine in gebruik ge nomen is. Een zeer vernuftig apparaat is het, waarmee in korte tijd geheel machi naal een brood in sneedjes van iedere ge- wenschte dikte kan worden verdeeld. Uit de machine wordt het gesneden brood, door een lade in perkamenten zakken ge schoven, zoodat de grootst mogelijke zin delijkheid in acht genomen wordt. De ma chine is uitgerust met een vlijmscherp excentrisch draaiend mes en verwerkt daardoor ook brood, zoo uit de oven, met gemak. Een uitkomst vormt zoo'n ma chine vooral voor de hotels en pensions, gestichten en groote gezinnen. Naar de vertegenwoordiger der Van Berkel Mjj., die ons de werking der machine uiteen zette, meedeelde, worden door het sniel- draaiende scherpe mes de poriën van het brood gedicht, hetgeen oorzaak is, dat het brood in de oerkamentem zakken wel drie dagen versch blijft en op warme dagen tien pet. boter bespaart. Als een biezonderheid mag zeker gel den, dat de heer Moojen de eerste is, die in N.-Holland boven Alkmaar tot de aan schaffing van zoo'n doelmatige machine overging. Ook in Alkmaar werd zoo'n apparaat nog niet geplaatst. Ter kennismaking kregen we een pakje gesneden brood mee, allemaal gave, glad de sneedjes, van gelijke dikte, keurig ver pakt en goed van smaak. SCHAPENMELK. Over de uitslag van de proef met het machinaal verwerken van schapenmelk aan 'de C.Z. Eendracht doelt de directeur het volgende mee. Maandag werd voor het eerst gekamd. Het was een snikheet© dag, maar nochtans was het resultaat buitengewoon goed, Een leek zou 'de bereide schapenboter niet van koeboter kunnen onderscheiden. Ge bleken iss dat het werken met zeer lage: temperaturen, het pasteuriseeren van de room en het gebruiken van reincultuur voor het aanrijpen van de room, van zeer gunstige invloed zijn oup het product. Ondanks de warmte hield de boter zich stevig. De fabriek heeft bij de huidige aanvoer een week productie van 400 Kg. Verkoopsprijs 72 ct. per pond, dat is 8 ct. beneden die van koeboter. Aan de vee houders wordt 7 ct. per L. schapenmelk betaald. Zal deze vrij hooge prijs even-, wel gehandhaafd kunnen worden, dan moet de aanvoer nog worden opgevoerd. (Zie adv.) De directeur eindigt met de mededee- ling, dat de zindelijkheid, waarmee de melk gewonnen bleek, hem zeer meege vallen is. Naast de goede machines en luiste behandeling is mede aan hét zinde lijk melken het gunstig resultaat van deze voor Texel zoo belangrijke proef toe te schrijven. MIII4 Die sigaar mijnheer, kunt u iillilÉ aan iedereen presenteeren. 1111114 Ja, maar, ik wilde er liever 1111114 een hebben,, die ik ook zelf kan IIIIII4 rooken. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIin llllllllllll Mcdedeelimgen llllllllllll llllllllllll van Texel» Biosqqqp-Tfyea.ter llllllllllll KING KONG Een huitetigowoiiici film veiruteldt het program voor deze week. Nimmer te vo ren wend hier zoo'n werk vertoond als nu te wachten staat. Leest eens wat el ders in dit nr. over de film woajt vyry meld Het overtreft de stoutste verwach tingen. Enkele hoofdmomenten uit de film laten, we nog volgen: King Kong op het bovenste puntje van New-York's hoogste wolkenkrabber, het Empire State Building, aangevallen door een escadrille gevechtsvliegtuigen, waar van hij er één met zijn machtige klauw vastpakt en naar beneden gooit. In zijn andere klauw houdt hij ecu angstig, trd- Iend jong meisje..,. Het gerecht tusschen Kong en ecu ont zaglijk monster om het bezit van Am Darrow ,het meisje van de film-expeditie. Het losbreken van Kong uit zijn stalen boeien als hij in ©en groot Broadway Theater" tentoongesteld wordt. Hij veroor zaakt een onbeschrijfelijke paniek in liet theater en later in de New-Yorkschc stra ten. Een aanval der film-expeditie op een, dinosauros, die door gasbommen be dwelmd wordt. Een woedende brontosaurus, die een vlot met twaalf mcnschen meters hoog uit het water heft en verschillende schip breukelingen ter dood brengt. Enz. Zaterdag meer. 4©4©4©4©4©4 040404©4©4 N V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH Niet duurder dan op andere wijze' 4©4©4©4Q4© ©4©4©4®4*« BLOEMBOLLEN Een kweekcr schrijft ons: Voor eenige maanden werden de Texel sche Sionkweekers verblijd met een op- optimistisch stuk in de Texelsche Cou rand van H B. G.-zijde, om vooral toch voorzichtig te zijn met rerköopen daar onze bollen waarschijnlijk duur zouden worden. Doch nu het weldra de tijd is, dat we onze producten naar de markt gaan brengen, ziet het er geheel anders uit, n.l. Duitschland en Denemarken, (de koopers van onze beste Sions) bedrei gen ons geducht. Duitschland door het af kondigen van zijn moratorium, misschien gevolgd door ©en devaluatie van de mark, Denemarken staat ons slechts toe 30 pet. van het kwantum van het vorig jaar in te voeren ,dit in verhand met de coutingein- teeriing van Deensch vleesch door onze iregeeriing. Uit ©en en ander is te conclu- ideeren, dat de toestand voor ons op het) oogcublik verre van rooskleurig is. Aan de kweekers nog dé volgende waarschuwing: wanneer u straks bezoek krijgt van de een of andere koop-er voor uw bollen, informeer dan eerst, of deze uiterst solide is, daar bij een eventueel© val van de mark in de naaste toekomst onder de exporteurs wederom vele finan- cieele veeren worden gelaten en zij niet meer, overhouden dan een kale romp. PATER WITTE Maandagavond heeft Pater M. Witte in het St. Janshuis voor een groot aantal parochianen verteld van zijn missiewerk in Donker Afrika. Z.Eerw. vond oen aan dachtig gehoor. Vrijdag zal hij in he1( gebouw van de R.K. Volksbond te Ou deschild spreken. VRIJE SCHOOL- EN WERKGEMEENSCHAP. Het is reeds eenige weken terug, dat' we in ons blad een uitvoerig artikel op namen over een school, op zeer moderne leest geschoeid, welke in de Eierlandscbe duinen bij De Cocksdorp zou verrijzen. We kregen inzage van diverse bescheiden, mochten de teekeniing-en bestudeenen, ook het werkplan der school en vernamen bovendien van de lieer A. J. Girpeinestein, die zich met het oog op de voorbereiding hier reeds had gevestigd, nog tal van an dere biezonderheden. We kregen zoó ©en goed beeld van wat de school beoogde en meenden aanleiding te hebben daar enthousiast tegenover te staan. Er kwa men booze geruchten welke we aanvan kelijk als laster kwalificeerden. De ge ruchten hielden aan en toen ons 'danook van officieele zijde werd meegedeeld, dat zij op waarheid berustten, hebben we in gezien, dat ons vertrouwen misplaatst was. Gebleken iè, dat de heer G. namens „de Stichting" Vrije School en Werkgemeen- Eijerland correspondentie voerde en be- ❖04©4®4®4© N.V. T. E- Mm 4 KOOKT ELECTRISCH Gemakkelijk, zindelijk en goed. - 4®4C434©4® 4 ©4©4®4©4©4

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5