TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten £je itedec&rukche Jmdfiasta Zaterdag 23 Juni 1934. DE JONGS BIOSCOOP. Met „De Witte Non" opent de heer J. de Jong hier zijn programma. We la- laten hier over deze buitengewone film eenige perscritieken volgen: De Tijd: Aan succes zal 't niet ontbre ken. De film bezit de eigenschap te boeien. Alles in deze film is breed opgezet. Ze neemt'in standpunt in, dat't onze kan zijn Telegraaf: Een reeks vreugdige en idroevige gebeurtenissen, vol stille poëzie De film bezit een groote harmonie van spel, techniek, stemming.... Alles bezit een smart, die zeer zeker treftEan prachtige, volmaakt geslaagde film. Het Volk: Een sterke film, die er wezen mag. Ze heeft een publiek, dat voor geen goud wegblijft en als het kan een tweede maal inog eens gaat kijken. Handels blad: Er is spanning en actie in. Vooral Helen Hayes laat filmspel zien, zooals zelden valt te genieten. HELEN HAYES. De Cetem: Een talrijk publiek volg de iin doodsche stilte deze meesterlijke rolprent. VoorwaartsDe ontroering in de zaal was vaak hoorbaar.. Voortdu rend boeiend spel. Maasbode: Een film, die, hoe tragisch ook, boeit tot het einde. Deze perfecte film zal on getwijfeld bekoren. N.Rott. Crt.Bij uitstek fraaie film. Technisch voortreffelijk Werk van een filmkunstenaar. o Inhoudsbeschrijving Angela Chiaro- monte, de dochter van een Italiaansche prins, staat op het punt in het huwelijk te treden met een rijk edelman. Een jong, edelman echter kruist haar weg en het is 'voor hem nu, dat zij werkelijke liefde opvat. Zij gaat hem in de kazerne opzoe ken, maar op weg daarheen komt haar auto in botsing met die van haar vader; deze komt bij dit ongeval om. Angela ver koopt liet paleis om de schulden van haar vader te kunnen betalen en neemt intrek in een eenvoudige woning, waar luitenant Giovanni haar aantreft, juist op de dag dat hij opgeroepen is om naar het front te vertrekken. Wanneer op ze kere dag Angela het bericht bereikt, dat hij met een vliegtuig in een gevecht is omgekomen, gaat zij niets meer van de wereld verwachtend in een kloos ter. Giovanni blijkt echter niet gedood te zijn. Hij weet na veel avonturen op Oostenrijksche bodem zijn land weer te bereiken en brengt een bezoek aan het klooster. Hij meent, dat Angela van de eeuwige gelofte ontslagen kan worden, omdat zij deze aflegde in de veronder stelling, dat hij de dood gevonden had. Angela weigert echter. Hij lokt haar bui ten de muren van het klooster en wendt al zijn overredingskracht aan. Angela blijft bij haar besluit. Dan treft de stad een luchtbombardement. Giovanni wordt zwaar gewond. Hij wordt in het klooster binnengedragen en dan(We meenien u te mogen aanraden, deze door de groote pers zoo uitbundig geprezen film te gaan zien.) SCHOUWBURGLOGE. FAVEUR. Van Vrijdag af treedt hier het Gezel schap Faveur wederom op. Een oude en goede kennis van het vorige jaar. Enkele perscritieken Nieuwsblad van het'Noorden: Faveur is dit jaar biezonder gelukkig. Uitste kende nummers. Groote afwisseling. Prov. Groninger Crt.: Een reis om de wereld in drie uur. Men ziet veel en alles is even aantrekkelijk en goed. Een reis, zooals alleen de heer Faveur kan organi- seeren. Groninger Dagblad: Een aan genamer reis dan deze met Faveur rond ide wereld is niet mogelijk. Limburger Koerier: Wat Faveur laat zien is de moeite waard om er een avondje aan te wagen. Men vindt er werkelijk eenige 1IIHI« VAN ZON EN MAAN. aimn MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z. 24 Juni 6,53 1,41 4.38 9,23 M 25 8,15 2,15 4,38 9,23 D. 26 9,22 3,04 4,38 9,23 W27 10.10 4,15 4,39 9.23 D 28 10,43 5,42 4,39 9,23 V.29 11.07 7 16 4,40 9,23 Z 30 11,24 8,49 4,41 9,23 Woensdag 27 Juni Volle maan. uren van zeer amusante verpoozing. Uit Heerlen: Het publiek was opgetogen. (Zie ook volgende blz.) GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. M. C. K.K., Oosterend f5. VOOR EEN GOED DOEL. In 1S58 werden de statuten vastgesteld van de door het initiatief van Prof. Dr. F. C. Donders te Utrecht tot stand geko men Vereeniging tot oprichting en in standhouding van een Nederlandsch Gast huis voor behoeftige en minvermogende ooglijders. De voor deze oprichting be- noodigde gelden waren geheel door vrij willige bijdragen bijeengekomen. Was in het eerste jaar het aantal po likliniek-patiënten S73, het aantal ver- pleegdagen 7455 (192 verpleegden), voor 1932 zijn deze cijfers 6887 polikliniek- patiënten, 16742 verpleegdagen (691 ver pleegden). De patiënten van het Gasthuis komen uit alle doelen des lands. In 1932 b.v. kwam slechts S pet. der patiënten uit Utrecht, derhalve 92 pet. van elders. Het Gasthuis beschikt momenteel over 70 bedden, een aantal, dat binnen afzien bare tijd niet meer toereikend zal zijn. De middelen ontbreken echter om de noodzakelijke uitbreiding te verwezenlij ken. Een beroep op de financ. steun der regeering was vergeefs en zoo heeft zich thans een Comité gevormd, dat een loterij organiseert, waarvan de opbrengst gelieel aan het Gasthuis en zijn inrichting ten goede zal komen. Twee duizend fraaie prijzen, waaronder een automobiel, zijn uitgeloofd .terwijl de prijs der loten op fl.per stuk is gesteld. Het Comité stelt zich voor, in alle plaatsen, welke daarvoor in aanmerking komen ook op TEXEL eenige no tabelen te verzoeken een Comité te vor men, dat de lotenverkoop zal behartigen. Zij, die sympathie gevoelen voor het Gasthuis, kunnen op drieërlei wijze mede werken: loten verkoopen, prijzen schen ken en.... zelf loten koopen. Corr. adres van het Comité te Utrecht: Drift 23. Gironummer: 227400. (Loterij goedgekeurd bij ministerieel be sluit 8 Sept. 1933). ZONNESTRAAL Vandaag: Zonnestraal-collecte, waar toe wij eveneens gaarne een opwekkend woordje willen plaatsen. Collecte! Al weer een, maar een voor een zoo nobel doel, dat geen mensch, die even kan, zich aan steunverleening zal onttrekken. In een prachtig bosch bij Hilversum vindt men het gebouwen-complex der Vereen. Zonnestraal; het staat ten dienste van t.b.c. lijders van iedere kleur en ge zindte; onder bekwame leiding worden h:er met arbeidstberapie verrassend mooie resultaten bereikt, welke arbeid echtef veel steun1 behoeft en verdient. Bij voldoende steun alleen zal „Zonne straal" zijn arbeid onvermoeid kunnen voortzetten. Wat veel zegt is, dat de her wonnen gezondheid etn volwaardigheid der patiënten na jaren is gebleken zich te heb ben gehandhaafd en dus goed geconsoli deerd blijkt te zijn. Toont uw offervaardigheid voor dit prachtig stuk werk. Het geld, hier be steed, zal aan de gemeenschap schoone vruchten schenken. ZAKENNIEUWS. Vandaag heropent miej. de wed. Neijeins haar geheel vernieuwde zaak aan de Groemeplaats. De winkel is belangrijk ver ruimd, modern ingericht en maakt oen keurige indruk, zoowel binnen als van buiten, lm stofvrije kasten met glazen schuifdeuren is de winkelwaar zindelijk cm overzichtelijk opgeborgen, terwijl een fraaie etalage met keur van artikelen/ tot koopen lokt. Glazen platen op ver chroomde steunijzers bieden plaats voor allerlei waren. Hiet plafond .in de winkel is 80 cM. lager dan voorbeen en geheel met wit geschilderd triplex betimmerd. De electr. verlichting is keurig uitgevoerd, ijsglas in de bovenlichten geeft oen vroo- lijk aspect, evenals de frissche kleuren, waarin het schilderwerk is uitgevoerd. De voorgevel wordt niet door schreeuwe rige reclameborden ontsierd. De aange brachte lichtbak is veel fraaier en wel zoo doelmatig. Tenslotte vermelden we nog dat de gevel met groene tegels is bekleed en rechts van de ingang een kleine eta lagekast is aangebracht. De namen der uitvoerders zijn: Archi tect L. Igesz; timmer-metselaar j. Drij ver Cz.; schilders Gebr. Graaf; electr. A. Knopperts; loodgieter Qele en stof feerders Gebr. Moerbeek. DISTELS. Door de politie is reeds tegen een achttal veehouders procesverbaal opge maakt wegens bet niet verwijderen van knopvormende en (of) zadende distels, hetgeen bij gemeentelijke verordening ver plicht is gesteld. TAXI'S. Wegens overtreding van art. 2, 2e lid van de gemeentelijke verordening op mo torrijtuigen als openbare middelen van vervoer is door de politie een vijftal processenverbaal opgemaakt. Het betreffende artikel houdt in, dat het motorrijtuigen verboden is op de openbare weg post te vatten of stand plaats in te nemen tot het opnemen en uitlaten van personen. voor sla-gerechten, mayon naise en overal waar slaolie aan te pas komt, bereikt U met Saladine de beste resultaten. De verstandige huisvrouw die weet wat goed voor haar gezin is, zal minstens I maal per dag sla op tafel brengen. Doch geen sla zonder Saladine! Want zij weet dat zij alleen met Saladine dat fijne, koele sla-gerecht zoo zacht en aromatisch van smaak - verkrijgt, dat haar gezin er icderen dag opnieuw naar verlangt. Ge kunt probeeren wat ge wilt, steeds zult U weer tot Saladine terugkeeren. SAL TBC lm het procesverbaal wordt mede ge constateerd, dat het taxi-bedrijf hier de laatste tijd snel toeneemt em een bedrei ging vormt voor het busbedrijf en dat het vervoer per taxi niet aan dezelfde keuring is onderworpen als het vervoer per autobus, hetgeen het qngevallemcijfer moet doen stijgen. DOODEL1JK ONGEVAL Donderdagmorgen om 9 uur had juist voor hoeve De Strooppot iin de flauwe bocht van de Koogerweg /een ernstig ver keersongeval plaats, dat de 30-jarige schil der Bert Graaf, de oudste zoom vatii mw. de wed Graaf alhier, het leven heeft gekost. Omstreeks negen uur naderde een groote vrachtauto van de heer Kuiper, van de Waal, waarmee voor de gemeente vuilnis wondt vervoerd, die „Strooppot". Ze kwam met ©en lading uit de Koog em werd bestuurd door de 28-jarige T.Koop- mam, uit de Waal. In de cabine wanen, naast hem gezeten de arbeiders A.Heinkes, de Waal, en J.Wegman, den Burg. De auto reed met een snelheid van ruim 40 K.M. em zou de flauwe bocht bij de Strooppot nemen toen de chauffeur tot zijn ontsteltenis bemerkte, dat de stuur inrichting weigerde. Hij kon het stuurrad niet meer naar rechts omdraaien, met het gevolg, dat de auto over de weg schoot en een vreeselijk ongeval teweeg bracht. Op hetzelfde moment toch was de schilder B. Graaf die hoeve op zijn rijwiel genaderd. Hij kwam hevig in bot sing met de cabine van de vrachtauto' met het gevolg, dat de drie mannen in werd gedood. Zijn schedel wend ver brijzeld, zijn linkerarm em -hand gewond- Van zijn rijwiel werd de linkerpedaal afgerukt en het zadel verwrongen. De auto- schoot nog zes meter voorhij ide plaats, waar de botsing plaats had en wend toen gestuit door een hek en een tuinwal, van welke laatste 3 a 4 M. weg geschoven werd. Eanig hekwerk werd ook vernield. De auto kantelde naar rechts met het gevolg, dat de drie mannen in de cabine ©en hachelijk oogemblik door maakten. Een hunner, J.Wegman, die bij het rechterportier was gezeten, kom eerst bevrijd worden, nadat de auto met behulp van een balk was opgelicht. Zijn voet was pijnlijk bekneld geraakt. De inhoud van de wagen werd over de weg uitge stort. Op het geluid van de botsende en om vallende auto kwamen de bewoners van de hoeve naar buiten, waar hun spoedig bleek, welk ©en tragische gebeurtenis hier plaats gegrepen had. Onmiddellijk werden dokter, ©en geestelijke en de politie ge waarschuwd, die spoedig ter plaatse wa ren en een uitgebreid onderzoek instelden- allereerst naar de toestand van het slacht offer. Men moest helaas constateeren, dat de dood onmiddellijk ingetreden was. Fotograaf J.C.Bruin nam op verzoek van de politie verscheidene opnamen van de situatie. Op last van de Officier van Justitie werden het lijk en de auto in beslag genomen. Des middags werd op last van de heer Burgemeester een deskundig onderzoek maar de toestand van de auto ingesteld. Het werd verricht door de heer Maas, expert op dit gebied, van Den HelderHij stelde vast, dat gedurende minstens drie maanden waarneembaar nioet zijn ge weest, dat de stuurinrichting niet deugde als gevolg van slijtage. Het stuurrad ver toornde teveel z.g. „doode slag", hetgeen het besturen wiet alleen bemoeilijkt, maar ook groote kans geeft op verkeersonge vallen. Al die tijd, aldus 't rapport van de deskundige, is deze auto een. gevaar ge weest op ide weg. Eens komt de dag, dat deze toestand zich wreekt. Het vallen- van een kogel uit de kogellager in de z.g vvoirm van ide stuurinrichting, werd die onmiddellijke oorzaak van het ongeval. Het stuur kon toen niet mieer naar rechts worden gedraaid, waardoor ©en botsing onvermijdelijk was. Blijkens het oordeel van de Officier van Justitie, draagt de chauffeur verantwoor delijkheid ten opzichte van de toestand waarin zijn- motorvoertuig verkeert, tenzij hij de eigenaar op eventueele gebreken attent heeft gemaakt, doch verplicht werd toch met deze wagen te rijden. We moeten aannemen, dat de bestuur der, die sinds jaren auto rijdt en zijn vak blijkt te verstaan, nimmer aan de deugde lijkheid van zijn materiaal hoeft getwij feld. Geen verstandig mcnsch stelt wil lens en wetens het' leven van anderen en van zichzelf in de waagschaal. Wegens „het veroorzaken, van dood door schuld" helaas moest thans proces verbaal worden opgemaakt. Een zware slag trof de familie Graaf. In haar leed wordt stellig in wijde kring gedeeld. Het lijk werd eerst in hoeve De Stroop pot geborgen en later naar het Witte Kruisgebouw vervoerd. Gisiermorgen werd door Dr. Hulst, uit Leiden, in tegenwoor digheid van de Rechter Comm. sectie op het lijk verricht. De begrafenis is bepaald op Maandag a.s. ©L I DOOS 20 CT.- TUBE 40 EN 60 CT. I OOSTEREND. AUTOBOTSING. Woensdagmorgen kwam het tusschen ide vrachtauto van de heer T. en de luxe .auto van ide heer H. tot een botsing op de hoek bij de heer IJ. Koppen. Met een lichte schade aan de vrachtauto liep het ongeluk af. Hieruit moge men weer toe ren, rijdt voorzichtig. Dan rijdt ge veilig. D. Illlll^ In deze slechte tijden moet lillll* je tevreden zijn met wat je hebt, IIIIII4 vrouwtje. lillik Dat ben ik ook; ik ben toch llllll^ ook alleen maar ontevreden over IIIIII+ hetgeen ik niet heb.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5