De Nieuwe Texelsche Courant No. 4853 47*,e Jaargang Woensdag 27 Juni 1934 Van week tot week Frankrijk en Engeland Oorlogsvoorbereiding Oorlogsindustrie en oorlog. Geld speelt een rol. De oorlogsindustrie heeft belang bij een oorlog. Texelsohe Berichten Uw advertentie in dit Blad «aaaS op Texel huis aan huis geknal. -« is sinds 1 Juli 1930 In dit blad opgenomen. UI TO.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Teh 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 28 29 30 1 2 3 4 Juli 10,12 11.02 11,48 12,39 1,04 1,53 2.48 RljWIELEN en RIITUIGEN 9.54 ZATERDAGAVOND. De Fransche generaal Weygand. brengt een bezoek aan Engeland. Hij zal eenige dagen de gast zijn varn generaal-majoor Charles Grant, opperbevelhebber van liet district Londen. Toen generaal Weygand de rechterhand van maarschalk Focli was, was generaal Grant bij de Fransche ge nerale staf. Dit maakt het heele bezoek heel verklaarbaar. Toch trekt het in deze dagen de aandacht, omdat er nu eenmaal een zekere zenuwachtigheid bestaat, die aan ieder bezoek van die aard allicht be- teekenis wil hechten. Dat zal nog te meer het geval zijn, nu tegelijkertijd de Fransche minister van oorlog een bezoek over het Kanaal brengt. Wij gelooven graag, dat dit slechts een toevallig sa mentreffen is, maar wij vreezen, dat te Berlijn niet iedereen daarvan even ge makkelijk te overtuigen zal zijn. Hoezeer het militaire bedrijf over het geheel, door de heerscbende onrust bloeit, is dezer da gen gebleken uit een Engelsche publi catie. We vernamen daaruit, dat Engeland In de eerste 5 maanden vain 1934 ongeveer een derde meer aan ammunitie had uit gevoerd, dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Voor torpedo's en mijnen was er eveneens sterke vraag geweest. De uitvoer van vliegtuigen was met de helft gestegen. Het is jammer, dat de Engelsche regeerings-statistieken geen uitsluitsel geven, wie die koopers waren. Daarmede gaat men altijd geheimzinnig te werk. Volgens de „Economist"' gaven 1913 alle staten tezamen zes milliard guldein uit voor „oorlog". Tijdens de wereldoor log verslond Koning Mars 150 milliard gulden per jaar. Daarna had een korte spanne tijids een daling plaats. En in het wiegelied der volkeren werd voortaan geld gegeven, niet aan „oorlog"', maar aan „verdediging". Eddch in 1930 beliep volgens Hooter, toenmaals president der V.S., het bedrag der bewapeningsuitgaven van alle staten tezamen weer eventjes het Idubbele van wat het in 1913 geweest was, n.l. 12 milliard gulden. Het meeste daarvan besteedt het blanke ras. Mem heeft berekend, dat Europa met Vi der aardebevolking rnu met 3/5 te boek staat op het oorlogsbudget van alle naties te zamen. De Vereen. Staten met 1/16 der aardebevolking voor 1/5 (dat is dus naar verhouding nog meer dam Europa), en alle andere tezamen voor 1/5. Japan heeft daarvan het leeuwenaandeel. Jaarlijks (voor „directe" bewapenimgskostem) 12 duizend millioen gulden. Nu stij gen zij op schrikbarende marnier daar nog eens ver boven uit. Wie deze bedragen hoort noemen, krijgt het benauwd, omdat hij inziet, dat zooveel ophooping van krachten tot een uitbarsting zal moeten leiden. Iedere bewapingssom heet in de taal der regeeringen „premie tegen oor logsbrandgevaar"; het zijn echter premies, die als lonten werken. Geen volk immers houdt de druk uit van zulke bewapenin gen, gevoegd bij oude bewapenimgskostem. Lord Snowden heeft als minister van fi nanciën in zijn groote rede van 1931 er kend, dat de zware Engelsche belastin gen, die in deze tijd van bittere econo mische achteruitgang bij kleine bedragen worden opgebracht, m.a.w. dat het gam- sche budget van Groot-Brittaninië voor driekwart ieder jaar verslonden werd (wij spreken van 'drie jaar geleden) door militaire uitgaven, oorlogspensioenen en renten en aflossingen van oorlogsleemin- gen. HENRI JASPAR. 3 CHARLIE CHAPLIN Ik GENERAAL HERZOG MR KNOX. Ift i 5. BARON ALOISI. 6. PROF JEAN CHARCOT. BIJ ONZE FOTO'S. 1. België's Minister van BuitenL Zaken in het nieuwe Kabinet. 2. Z.-Afrika's Minister-President, 3. De wereldbekende filmkomiek die ma een rustpoos van drie jaar weder voor ide film zal optreden. Hij zal het leven van een vagebond gaan uitbeelden. 4. De voorzitter van de Regeeringscornmissie voor het Saargebied. 5. De voorzitter van de voor het Saargebied voor de volksstemming inge stelde Volbenbomdscommissie. 6. Een bekend Framsch poolreiziger, die thans bezig is een nieuwe tocht naar Groenland voor te bereiden. Hij maakt plannen voor het bouwen van een brug over de Beringstraat, waarvoor Rusland vooral veel belangstelling toont. De oorzaken, die tot oorlog leiden, zijn talrijk. Er zijn groote geesten ge weest, die DE oorzaak meenden te ken nenVan Wells is bet woord: „Ter wijl de staatslieden over vrede oreeren, wordt oorlog gezaaid op de scholen". Reeds het bestaan van een bewapenings industrie op zichzelf is in zekere zin reeds oorzaan van oorlog. De op winst beluste wapenfabrikant, die als zoodanig verbonden is met de eigenaars der mijnen, en de leiders van de wereld-petroleum industrie, kan door de geweldige winsten die hij maakt (Ertzberger sprak in de Rijksdag van 1913 van winsten van 100 pet.), kolossale sommen beschikbaar stel len voor opkooping of omkooping van bladen van vriend en vijand en voor de omkcoping van invloedrijke politici en amb tenaren aan deze en gene zijde van de grens. (Talrijk zijn de voorbeelden!) „Vij and" of „vriend" is een levenskwestie voor volken. Maar vriend en vijand zijn, voor de wapenfabrikant, de oliekoning, de ertsmagnaat als zoodanig, ongeveer de zelfden. Immers, vriend en vijand zijn, tot bijna het laatste oogenblik voordat de oorlog ontbrandt, en zoo zelfs nadat de oorlog ontbrand is, klanten van de fabrikant van oorlogswerktuigen en munitie. Meer dan eens constateerde men, dat een der groote wapenleveranciers met geld en ingenieurs „zat'" in de oorlogsindustrieënniet alleen van de waarschijnlijk toekomstige vrienden, maar zelfs in die van de waar schijnlijk toekomstige vijanden. De „be langen" van liet machtige Comité des Forges (en Schneider-Creusot) zijn, om maar iets te noemen, op allerlei wijze verbonden aan die van het Ruhr-Kohlen- syndikat in Duitschland, om niet te spre ken van hun zeer nauwe relaties met Vickers en Armstrong in 'Engeland, en vóór October '17 ook met de groote Poetilov-fabrieken van het Tsarenrijk. De pers-agent van een aantal zeer groote Amerikaansche bewapeningsfirma's, de sedertdien beruchte William B. Shearer, stelde op 21 Augustus '29 een eisch van 257.655 dollar „honorarium" in voor de „diensten, die hij op de Ontwapenings conferentie van 1927 aan genoemde maat schappijen had bewezen". Gelijk het ge val Shearer kennen wij in Duitschland het geval Brandt. We kennen in Frankrijk o.a. de schandalen rondom Charles Du- mont. Shearer, flink gesteund door de Ame rikaansche marine-autoriteiten, had te Ge- nève alles in bet werk gesteld om de con ferentie, die Hoover patroneerde, „milet te doen slagen". Als „marine-deskundige" beschikkend over belangrijke dollarbedra gen en te New-York zoo goed als te Ge neve steeds omringd door vooraanstaande militairen en journalisten, was Shearer op en top een internationale figuur. In het door hem uitgelokte proces stelde de Senaal later o.a. vast, dat door de be- N.V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH GEEN STOF EN GEEN WALM doelde maatschappijen alleen reeds aan collega's-senatoren 143.000 dollar was uitbetaaldDat waren dus 143.000 dol lar voor brutale oinkooping van kleine mcnschen. Doch veel gevaarlijker dan omkoopings- sommen zijn de zilveren snoeren der com missariaten, waarmee, volgens de Haag- sche Post, zeer gci^eLI en in alle lan den, staatslieden (vaak de machtigste), politici en partijhoofden, deskundigen en propagandisten verbonden zijn met wa penfabrieken, petroleummaatschappijcn, kolensyudicaten, chemische kartels en al die andere lichamen, dieliever met hun allen voor 150 milliard guldon per jaar leveren (leveranties in de oorlog) dan voor 6 milliard (leveranties in vredestijd.) Zoo kan men dus misschien1 niet zeggen, dat de oorlogsindustrie, die zeer zeker kleine oorlogen deed ontbranden, gelieele wereldoorlogen opzettelijk in gang zet, doch het is niet te ontkennen, dai alle oorlogsindustrie meewerkt in. de richting van oorlogen, ook ide grootste. Een sta tisticus heeft opgemerkt, idat een belang rijke verhooging van legeruitgaven door .de V. S. onlangs door het Congres te Washington is aangenomen met als voor stemmers 80 pet. van ide leden uit gewes ten, Waar wapenfabrieken zijn, en als te genstemmers 60 pet. van de leden, in wier districten geen wapenfabrieken voorko menDe mensch is helaas vaak niet anders dan de marionet van zijn eigen belang. D.D.D.D.D. Over de Revue van Meyer Hamel, welke hier vanavond en morgenavond ten tooneele wordt gebracht, schrijft men ons: nog: Niemand minder dan de beroemde Loui- sette zal deel uitmaken, van het ensemble, (zij is Nederlands grootste revue-artiste). Naast Louisette zal de bekende en ge vierde humorist Kees Pruis in Dat doet de deur Dicht, als revue-koiniek optre den. Ook is de beste Hollandsche revue- komiek Sylvain Poons geëngageerd. Ver der treden op Jan Blok, Sophie Kohier, de bekende actrioe Marie Hamel, de radio-zanger Arn. Stanowsky en de lief- tal II ige soubrette Tilly van Vliet. Alex. Ludowsky met zijn twaalf perfect ge schoolde girls zullen dansen, terwijl een aantal revue-schoonheden als mannequins hun medewerking zullen verleemen. Tat- jana Tamarova, 1ste solo-da-nseres van de Kon. Vlaamsche Opera, zal wederom als gast en solo-danseres optreden. PersoritiekenArbeiderspers: Deze re vue behoort tot de groep van best ge slaagdenEr is geweldig gelachen.. De Amsterdammer: Deze revue is de beste Nederlandsche revue, die ik ooit gezien heb. Ze staat boven het peil, dat we gewend zijn. Dagblad van Rotter dam Het dient gezegd, dat deze revue alleraardigst isBr bestaat in de zaal kans voor een „lachspierverrekking'"...4. FAVEUR. Van Vrijdag af: Faveur, het Variété Gezelschap dat vorig jaar hier zooveel lof oogstte. Omtrent zijn voorstellingen schreef het Deventer Dagblad: Willy Derby kreeg na elk nummer een enthou siast applaus. Wat hij bood was niet grof en ook niet sentimenteel. Henri Theu- nisse was een eerste klas komiek. Fred Houben bespeelde op fantastische wijze een fantastisch groot aantal instrumen ten. Een Mamdarijn-toovenaar gaf won derlijke staaltjes te zien. Wat het Sfinx trio (slangenmenschen) vertoont grenst aan het ongelooflijke. Het orkest zorgt voor verdienstelijke begeleiding. Uit Maastricht: De Faveur-programma'sgaan in stijgende lijn en trekken daardoor ieder jaar meer belangstelling. Uit Roer mond: De show is goed verzorgd en handig in elkaar gezet. Geen Roermonde naar laat zich het genoegen ontnemen Faveur te gaan zien. Het zijn bijna alle top-prestaties, die van vele medewerkers worden gevraagd. Met recht mag gezegd worden: Faveur vormt voor de variété-vriend het neusje van de Kermis-zalm. TEXELSCHECOURA LICHT OP SCHOUWBURGLOGE.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1