De Nieuwe Texelsche Courant No. 4857 47s,e Jaargang Woensdag 11 Juli 1934 Van week tot week Wat er in Duitschland gebeurde. i Zomer- E sproeten SPRUTOL Texelsohe Berichten VV Uw advertentie in dit Blad op Texel huis san huis gelezen. TEXELSCHECOURA is sinds 1 Juli 1930 fen dtt blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels CO cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer 1/2 uur later.) 12 13 14 15 16 17 18 Juli 10,11 10.48 11,22 11 53 12,30 1,— 1.24 LICHT OP RIJWIELEN en R1ITUIGEN 9 55 ZATERDAGAVOND. Kranos, de zoon van hemel en aarde, verslond zijn kinderen, omdat hem was voorspeld, dat hij door zijn zoon van de wereldkroon gestooten zou worden. Re voluties, zoo zegt men, verslinden ook hun kinderen, De Fransche revolutie is daarvan een treffend voorbeeld geweest. De Russische revolutie, hoe wreed zij' ook geweest moge zijn, toonde zich in deze zachtzinniger. Totski wandelt nog op aarde en ook de andere grooten van de omwentelingsperiode, die in ongenade zijn gevallen, hebben die ongenade overleefd. Ballingschap, niet de dood, was min of meer tijdelijk hun lot. Diiitschland schijnt de traditie der Fransche revolutie, waarbij de volksmenners elkaar uit de weg rui men, weer in eere te herstellen. Hit Ier, bevreesd van de troon te worden gestoo ten door zijn „Unterfühner", heeft bloe dige opruiming onder hen gehouden. En toen dit werk nu eenmaal toch op gang was, heeft hij er nog wat andere lieden, die voor zijn heerschappij een gevaar konden worden, bijgenomen. Röhm en zijn radicale vrienden, van de linksche S.A. heeft hij, onder beschuldiging, dat zij op het punt stonden een revolutie te ontketenen, zonder vorm van proces laten afmaken- Röhm, die hem biezonder ter harte ging, heeft hij nog de gelegenheid tot zelfmoord gegeven, welke deze wei gerde te gebruiken. Vele anderen zijn op staande voet neergeschoten. Tegelijkertijd heeft hij generaal Von Schleicher in zijn villa laten „arresteeren". De generaal, heette het eerst, had zich verzet; bij dei strijd ,die daaruit ontstond zou hij ge dood zijn; hij en zijn vrouw. Zoo naïef is geen Duitscher, om dit verhaal te ge- looven. Men houdt aan deze voorstelling dan ook volstrekt niet meer koppig vast. Sedert lang weet ieder, die S.A. of SLS. zijn huis ziet naderen, dat hij in gevaar verkeert, wegens verzet te worden ge dood, of bij huiszoeking, zelfmoord te begaan. „Op de vlucht gedood", is een technische term, die iedereen kent. Toen onlangs in een Beiersch plaatsje een progrom had plaats gevonden, waar bij men twee Joden had opgehangen, heeft men in Duitschland met bittere ironie er over gesproken, dat zij „auf der Flucht orhangt" waren. Zou nu een zoo ervaren man ien een zoo nauwkeurig ken ner van de practijben van zijn (vrienden en) vijanden als Von Schleicher was, de opperste dwaasheid van volmaakt nutte loos verzet hebben begaan Men heeft GENERAAL VON BLOMBERG De man, die in Duitschland als chef van de Reichswehr met een hoogst ver antwoordelijke post is bekleed. ZK.H. PRINS HENDRIK, t H K H. PRINSES JULIANA H. M. DE KONINGIN. er bij gefantaseerd, dat mevrouw Von Schleicher in het vuurgevecht tusschen haar echtgenoot en degenen, die gekomen waren om hem gevangen te nemen, ge dood was. Het geval was echter al te duidelijk: Met mevrouw Von Schleicher, een krachtige en hartstochtelijke vrouw, was een getuige uit de weg geruimd, van de moord op de generaal zelf. Eerst heeft men het voorgesteld of Von Schleicher met de radicalen van Mun- chen samengespannen had. Dat was niet vol te houden. De waarheid was, dat hij, zoolang hij loef tie als een van de weinige menscben van groot gezag en groote be kwaamheid in Duitschland, een gevaar kon vormen voor de Leider. Nu men toch aan de slag toog, ging het bij hem. in één moeite door. Vele anderen zijn op gelijke wijze uit de weg geruimd. Von Bose, een medewerker van Von Papen, „beging zelfmoord". Niemand begreep waarom, maar ieder begreep, hoe hij daarbij geholpen was. Een andere mede werker van Von Papen, de leider der katholieke actie in Duitschland, Klaus- nier geheeten, onderging hetzelfde lot. Ook hij, de goede katholiek, die als zoo danig niet licht de hanld aan zichzelf zou slaan, zou zich van het leven be- beroofd hebben. De man kon onmogelijk dingen op zijn geweten hebben, die een, zoo wanhopige daad rechtvaardigden. Het Vaticaan heeft het danook opgerfomen voor zijn eer, en verklaard, dat Klausn|er, zooals zoovele anderen, door de heulen die Hitier "beeft uitgezonden, was ver moord. verdwijnen spoedig door een pot Bij alle drogisten. VON PAPEN. Een tragische figuur, in vele opzich ten, is te midden van dit alles, de vioe- kanselier Von Papen. Deze man, die reeds eenige malen ïn zijn leven zijn land tot groot ongeluk is geweest, maar toch zijn misplaatst vertrouwen in zichzelf niet ver loren had, wist door zijn bekende rede iets van zijn aanzien in de wereld te her stellen. Hij werd hard daarvoor gestraft. Door eenige van zijn mede-ministers, in het biezonder door Oöbbels, werd hij in het openbaar gehoond, zooais zelden het eene lid van het kabinet het andere zal hebben gehoond. Ven Papen trad niet af, of mocht niet aftreden, en zat in tus schen als gevangene in zijn eigen, huis. waar hij onder scherp toezicht der politie stond. De „Nieuwe Apeldoornsche Cou rant," heeft Dinsdagavond ©en intervieuw met Von Papen bevat, waarin hij veran deringen in de leiding van de nationaal- socialistiscbd partij aankondigde, die ech ter ©enigszins anders tot stand zijn ge komen, dan Van Papen op 29 Juni kon vermoeden. Toen de journalist het was nog ruim een dag voor de 'Bartholomeus- nacht het huis van Von Papen verliet, werd hij, zoo vertelde hij, onmiddellijk aangehouden. Een etmaal later was hij reeds over de Nederlandsche grens ge zet. Zoo zondig was het, met de vice- kanselier van het Duitsche Rijk te spre ken. Er zou echter nog erger gebeuren. Men had de vertrekken, waar Van Papen zijn bureau had, tevoren reeds verze geld, nu werd alles er, ter onderzoek dooi de geheime staatspolitie uitgehaald. Von Papen is ook nog een oogenblik gearres teerd geweest. Dit alles was echter maar het voorspel der eigenlijke tragedie. In de Bartholomeusnacht werden verschillende N. V. T. E. M. GEBRUIK GEEN KOOKPLATEN e.d. ZONDER deugdelijke 0 aardverbinding. van zijn vooraanstaande medewerkers doodgeschoten. Hemzelf gebeurde niets dit had hij waarschijnlijk slechts te danken aan het feit, dat zijn dood voor de armen, machtclooze Von Hindenburg wel eens de prikkel had kunnen zijn, die de oude leeuw deed ontwaken. Von Papen was na de gruwelijke ge beurtenissen, waarvan de slagen zoo dicht bij hem neergekomen waren, in een Afschuwelijke positie. Men had zijn ver trouwelingen vermoord, waarschijnlijk om hem te straffen voor zijn rede (te Mar burg). Maar men kon die rede ook weer wiet geheel verloochenen, zonder de con servatieve hoeren van de Rijksweer voor het hoofd te stooten. Immers president Hindenburg, en ook zij, luidden met die rede hun instemming betuigd. Dit ken merkt het ingewikkelde, het tegenstrijdige van hetgeen de vorige week in Duitsch land is gebeurd. Feitelijk was het dan een slag naar drie kanten: Tegen de ra dicale elementen in de S.A.; tegen de ka tholieken en de conservatieven van liet type-Von Papen en verder ook tegen de kleine, maar gevreesde groep van Gene raal Van Schleicher. Tegen de radicale elementen optre dende, had men volgens de woorden van Vow Papen gehandeld. Bij de elementen van links kwam men weer in het gevlei, door op te treden tegen Von Papen en zijn omgeving. Von Papen zelf durfde meh niet aantasten, om de machten, die hem steunen. Maar die machten waren w>eer niet in staat, om de zijnen 'tegen vreeselijkbeden te beschermen. Bij dit al les is hij nog vice-kanselier gebleven. Hij heeft zielf zijn ontslag aangeboden, heel dringend zelfs. Maar de vrijheid van weg te gaan, die zijn bondgenoot Hugen- berg nog bezat, bestaat voor hem niet meer. Men heeft hem ;nog niet willen los laten, men houdt hem blijkbaar vast, als een soort gijzelaar tegenover hen, die zijtn vrienden zijn. Kan een man in pijnlijker positie geraken? Von Papen heeft onme telijk zwaar tegen zijn land gezondigd toen hij uit wrok tegen Von Schleioer, Hitier aan de macht hielp. Eindelijk, zoo oordeelt de Haagsche Post, waaraan wij deze regelen ontleeiien, schijnt hem zelf de straf te treffen voor het ongeluk, dat hij in zijn zelfoverschatting, reeds zoo herhaaldelijk militair en politiek heeft teweeg gebracht. Of zou tenslotte zijn huid tegen deze dingen bestand zijn? Hetzelfde blad vervolgt: Wat wij dezer dagen van en over onze Oosterburen ver nomen hebben, kan geen afgesloten reeks van gebeurtenissen zijn. Op de weg van terreur, van uitroeiing van tegenstanders, van slordig spelen met menscbenlevens, bestaat nooit ©en ophouden. Tegelijker tijd valt er te constateeren, dat men wèl een aantal leiders van de ontevredenen uit de weg heeft geruimd, maar dat men er niet in is geslaagd, écn oorzaak van da ontevredenheid weg te nemen. Het tegen deel is zelfs het geval. ♦«♦©♦««•♦e N V. T. E. M. 0 KOOKT ELECTRISCH 0 3 cent per KWh. CREMATIE H. P. A. BUYS1NG DAMSTÉ. GROOTE BELANGSTELLING. Zaterdagmiddag had op L>riehuis-Wes- terveld onder groote belangstelling de crematie plaats van liet stoffelijk over schot van de lieer H. P. A. Buysing Dain- sté, oud-burgemeester van Texel, later van Oost-Voorne. De verre reis van Oost-Voorne uit was voor vele ingezete nen dier gemeente geen beletsel om bij' de crematie van hun geëerde doode toch aanwezig te zijn. Texels Gemeentebestuur werd door de hoeren Burgemeester W.B. Oort en gemeente-secr. C. Jonker ver tegenwoordigd, terwijl behalve verschei dene familieleden van de overledene o. a. nog aanwezig waren mej. J. üroene- wold, van de Gemeentesecretarie, de heer J. Tiessen, Directeur van Gemeentewer ken, met zijn eclitgenoote, de lieer O. Ooënga, gemeente-veldwachter em tie heer P. Bossen, oud-directeur Z.V.S. alhier, thans te Alkmaar. Gesproken werd door Ds. C. Brinke renk, die de overledene schetste als eenj edel niensch, wiens waarheidsliefde en oprechtheid hem de sympathie deden ver werven van allen met wie hij in aanra king kwam. Mede herdacht spreker hem als president-kerkvoogd en lid van het kerkelijk zangkoor. Vervolgens voerde de heer J. v. d. Waals, gem.-secr. van Oost-Voorne, het woord. Hij had door zijn dagelijksche om gang met burgemeester Buysing Damsté groote genegenheid voor hem opgevat. Zijn groote gaven van verstand en hart waren hem niet verborgen gebleven en het was op deze plaats, dat hij daarvan; getuigenis wilde afleggen. Toen trad burgemeester Oqrt naar vo ren, die op treffende wijze memoreerde, ren, die op treffende wijze memoreerde, dat al ging hij zich ook ver van het eiland] vestigen. „Uit liet oog, uit het hart", was hier niet van toepassing. Herinneren op Texel nog niet tal van instellingen aan de vruchtbare arbeid, door de nu ont slapene op Texel verricht? Texel is daar nog steeds dankbaar voor. en zal de na gedachtenis van zijn oud-burgervader in hooge eere houden. Nadat een jeugdvriend van de overle dene, ©en oud-marine-officier zijn kame raad een laatste groet had gebracht, eerde de heer Van Weerd, hoofd der school te Oost-Voorne, de heer Buysing Damsté als huisvriend niet alleen maar ook als weldoener. Nimmer klopte men vergeefs bij hem aan. Voar kinderen voor al was geen offer hem te groot. Een goed vriend van jong en oud, ieen trouw huisvriend met een warm kloppend hart is heengegaan. Nadat als vriend nog "de heer De Wit, van Driebergen, gesproken had, was deze' aangrijpende plechtigheid ten einde. Ben neef van de overledene, de heer Buysing Damsté, uit Utrecht, dankte voor de groote belangstelling. AFD. TEXEL H.B.G. De heer S.J.Flens, secr. van de afd. Texel van het H.B.G. schrijft: In de laatstgehouden bestuursvergade ring van de afdeeling is als penningmees ter benoemd de heer P. Dalmeijer, We verstraat, en wel in de plaats van de heer, C. Eelman Az., die wegens ouderdom en ziekte verplicht was te bedanken. De heer Eelman was van de oprichting van deze afdeeling af daarvan lid en sedert 1913 penningmeester, welke functie hij steeds met de grootste nauwgezetheid heeft ver vuld, terwijl hij bovendien zich steeds zeer voor de afdeeling heeft geïnteres seerd.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1