TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Op de fiets naar Stockholm. Woensdag 1 Aug 1934. iiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ii „Sechs Uhr, aufstehen", klonk de stem van een der bedienden van het „Haus der Arbeit" te Kiel en hoewel nog een beetje slaperig, gaf ik spoedig te kennen, dat ik de „wekker" gehoord had. Om zeven uur verliet ik Kiel en ging het in de ri.chting Sleeswijk-Hols.tein. Eerst over het Kaiser Wilhelm-Kanaal. Gewel dig, wat ligt hier een brug over het ka- naai. Tusschen brug en waterspiegel meet men niet minder dan 44 meter. Naar ik meen, is dit de hoogste brug van Europa. Op het moment, dat ik op deze brug stond, passeerde juist een groot schip, maar de toppen der masten bleven nog meters onder het brugdek. Thans kwamen de heuvels weer, maar nog mooier waren ze dan ik tot nu toö was tegengekomen. Dit gedeelte is rijk aan menen Een schoon gezicht, die me ren, ingesloten door hooge bergen. Daar kan men wel uren lang naar kijken. Wat is de wereld toch mooi. Als men hier in dit prachtige land op een van de hooge toppen zit, en men ziet die blauwe meren en met naaldboomen begroeide bergen, dan begrijp je niet, dat hier de menschen zoover de geschiedenis gaat. steeds te genover elkaar gestaan hebben. Dit ge deelte van Duitschland (boven Kiel) is immers altijd een twistappel geweest tus schen de Duitsche staten en Denemarken Hoeveel bloed zouden deze heuvelen reeds gedronken hebben Bij Eckennförde is een groot kerkhof een stille, doch sprekende getuige. Ik heb dit kerkhof even bezocht en het is mij opgevallen hoeveel verschil lende leiders hier begraven liggen. Van hier ging het naar Flensburg. Weer heuvel op, heuvel af. Twee fjorden was ik inmiddels gepasseerd, maar "het Flens- burger-Tjorrï spant toch de kroon. Ik zou zoo'n fjord het best met de Slufter bij ons kunnen verge tij ken. Alleen het is hier „eventjes" grooter en machtiger. Zoo na derde ik de grens. De Duitsche douane scheen te betwijfelen, dat ik pas Maandag Duitschland was binnengekomen en nu reeds naar Denemarken was gef.etst. Meer op- of aanmerkingen werden er niet gemaakt. De Deensche grenswacht liet mij zonder mijn tasch te con'troleeren, passeenen. Alleen mijn pas moest afge stempeld worden. Zoodoende ontkwamen de monumentkaarten voor de tweede maal maal aan een invoerrechtje. Thans was ik in Denemarken. Wie meent, dat Denemarken een vlak land is, komt bedrogen uit. Hoog en laag en niet zoo met bosch begroeid als Duitschland. Ik was ongeveeer 35 K M. over de grens, toen het zachtjes begon te regenen. Nog 5 K.M. ben ik doorgere den. Toen werd het te erg en daarom) zocht ik onderdak in het Deensche „Ver- samlunghus", waar ik de nacht door bracht. Door de inflatie is de waarde van het Deensche geld zeer achteruitge gaan, wat ik spoedig bemerkte. Voor 3'é kroon ontving ik logies met ontbijt en avondeten. En ik verzeker u, dat het ontbijt in orde was. Er was ongeveer een half pond boter en wel 20 sneden brood. Men dacht zeker, dat ik verhongerd was. Welnu, er was natuurlijk geen bezwaar tegen deze hoeveelheid, want mijn fiets- tasch beschikt over groote ruimte. Thans ging het naar Fünen. Ik was dicht bij de boot om mij naar Fünen te laten overzetten, toen een motorrijder mij pas seerde. Hij keek eens naar mij om en bleef even verder stilstaan. Nauwelijks was ik hem genaderd of het klonk harte lijk „Bonan tagon, Sinjoró". Meteen be merkte ik de groene ster, welke hij achter op zijn motor bevestigd had. Het bleek! een Hongaarsch Esperantist te zijn, even als ik op weg naar het congres te Stockholm. Dat wij een heerlijk half uurtje gebabbeld hebben, kunt u begrij pen. Het spreekt vanaélf, dat hij oök aan een monumentkaart verviel,,G'is re- vido en Stockholmo". Het was een leuke ontmoeting. Na de geweldige betonbrug bewonderd te hebben, welke hier tusschen Fünen en het vasteland van Denemarken wordt gebouwd, ging het met de groote pont naar Fünen. Was tot nu toe de wind zeer ongunstig geweest (schuin tegen), thans kreeg ik hoe langer hoe meer de wind in de rug ,wat een reuze'boffer was, want er woei een halve orkaan. Aan die sterke wind is het danook te danken, dat ik omstreeks half 5 in Nyborg in het Oosten van Fünen aankwam. Ik had stel lig gerekend, dat ik hier pas vanavond laat zou arriveeren. Ik heb het gisteren gedurende de geheele dag niet verder dan 140 K.M. kunnen brengen, thans zit ik reeds op de veerboot naar Seeland, dat wil zeggen, dat ik nu reeds 130 K.M. ach ter de rug heb. De laatste 20 K-M. heb ik zeer snel gereden, daar ik dan nog net Zend uw EIEREN en SLACHTPLUIM- VEE naar de Coöperatieve Centrale Eier- veiling Purmerend G A. te Purmerend. U krijgt er de hoogste netto-opbrengst. Inlichtingen verstrekt P. KEIJSER. mcekon naar Seeland. Ik was inderdaad juist op tijd. Ik had geen minuut later moeten zijn, was dat wel het geval ge weest, dan had ik drie uur moeten wach ten. Zeer leuk is deze pont. Een hoe ld trein rijdt er op, die dan aan de ander zijde zijn reis weer kan vervolgen. De tocht naar Seeland duurt ongeveer 1 uur en 20 minuten, zoodat ik vandaag nog een mooi eindje in de richting Kopen hagen kan doorpeddelen. Fiinen was mooi, zeer mooi. Als Seeland ook zoo isv hoef ik mij niet te vervelen. Daar gaat de fluit. Wij zijn in Seeland. SIEM. (Wordt vervolgd.) ALLERLEI. In opdracht van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer wordt deze week door de filmgroep Visie een aantal opnamen op Texel gemaakt en wel voor de film „Nederland", die 2000 M. lang wordt. Van de hand van onze vroegere plaatsgenoot, de heer J.Drijver, thans te Santpoort zal een groot geïllustreerd boek over Texel verschijnen. Morgenochtend 11 uur: oefening met de reddingboot aan DE KR1M. De groep marinevliegtuigen, welke onlangs van hier naar Kopenhagen vloog, is Maandag weer op de Mok terugge keerd. OFFICIEEL VEIL1NGSBERICHT DER COOP. P.T.V. „TEXEL". In de afgeloopen week liepen de prij zen der eieren flink naar boven. Maandag werd van de 40 tot 50 ct. per honderd, stuks meer betaald dan de vorige week. Het is te hopen, dat deze hoogere prij zen stand mogen houdiem. De prijs per Kg. was van de 47Va tot 50 oent. De aanvoer liep met ongeveer 6000 stuks terug. FLORA 1935. Namens de Besturen van H.B.G. en Bloembollencultuur schrijft men ons: Zooals algemeen bekend mag worden verondersteld, wordt er voorjaar 1935 op de terreinen van het wandelbosch Groe- nendaal te Heemstede een groote inter nationale bloemententoonstelling gehou den uitgaande van de Algem. Verceniging voor Bloembollencultuur te Haarlem. Hoe grootsch dit plan is opgezet moge blijken uit de volgende biezonderheden. De tentoonstelling bestaat uit: lo. Het hoofdgebouw, bestemd voor getrokken bloembollen met een opper vlakte van 2400 M2. 2o. Voor het gebouw een vijver (600 M2.) met fontein (20 M. hoog). Voor de vijver verdiepte tuin, met terrasmuur en groote perken met hyacinthen en tulpen. Tusschen warenhuis en gracht een groote „Hof" voor massa-beplantingen. Opppervlakte 3 H.A. De Hof wordt omzoomd door groote haag massieven uit Taxus, die dienen als onderbouw voor de lichtmasten, die dit geheele terrein bij avond zullen verlichten. Een restaurant, een dinectiegebouw met daartusschen een typeerend bolLe|n!andje, door hagen ingesloten en een brug naar de breede kastanjelaan waaraan 'n bier hal en andere gebouwen- Een groot weideterrein wordt beplant met crocussen, tulpen en narcissen. Men vindt er modei stadstuinen, mu ziekkapel, enz. De totale oppervl. bedraagt 20 H.A. Er is een waarborgfonds gevormd van bijna f 100.000. Men verwacht een millioen inzenders. De inzendingen worden gevormd deels door particulieren, deels door die afdee- lingen der Alg. Vereeniging. Ook de afd. Texel heeft gemeend in samenwerking met het H.B.G. aan de in zendingen te moeten deelnemen, ten eerste omdat zij het tot haar plicht rekende om ook haar steentje bij te dragen en ten tweede om reclame te maken voor de Texelsche bollen. De besturen der bovengenoemde afdee- lingen doen daarom een beroep op hun leden om een gedeelte van hun bollen voor dit doel af te zonderen en beschik baar te stellen. Om dit aan te moedigen, werd besloten om het volgend jaar tijdens het bloemenfestijn een autobustocht naar Heemstede te ondernemen. Ieder lid. nu, die óf 100 dikke Sions^ óf 150 Spurren, óf 1000 gele crocus zift 10 op beschikbaar stelt, kan die tocht gra tis of tegen geringe vergoeding meema ken. Men late dit even weten vóór Maan dag a.s. aan de heenen J. v. Leeuwen of H. Bruijn, die zich met de inzameling hebben belast. Wij vertrouwen, dat vele leden over tuigd zullen zijn van het groote belang, dat Texel bij een goede inzending op de tentoonstelling heeft en dat ze gaarne be reid zullen zijn een aantal bollen voor dit doel af te zonderen in ruil voor een onvergetelijke tocht naar de prachtige bol lenstreek. H.JB. SPORTNIEUWS. HRC 2 was Zondag de gast van Texel 1. H. was met een elftal, waarvan ojis vooral de verdediging, met de keeper aan 't hoofd, het sterkst voorkwam. Het veldspel was dikwijls goed maar nog niet voldoende productief. T. 1 bleef onder haar prestaties in de vorige wedstrijd tegen Succes geleverd. Voor beide elftallen geldt tenslotte liet excuus van de hinderlijke krachtige wind. Eerst om ruim kwart over twee vangt de wedstrijd aan, onder goede leiding van de lieer Annyas. T. wint de toss en verkiest voor de wind te spelen, zoodat H. aftrapt. Evenals zoo vaak, is het ook nu eerst een verkennen. H. gaat ten aan val. T. verplaatst het spel naar de andere helft, maar ook hier is de achterhoede present. Ze geeft niet thuis. In de T-voor- iioede wordt te individueel gespeeld, zoo dat een vlotte aanval uitblijft. Ecnige ma len tracht W. snel doorloopend te schie ten, maar hij zoekt het te hoog. Enkele goede schoten van Kees worden onbe rispelijk. onschadelijk gemaakt. Bij T. gaat de achterhoede de buitenspelval openztten, maar niet altijd met succes. H. krijgt hierdoor enkele goede kansen, waarmee joop en de backs meestal, zij het soms met veel moeite, raad weten. Een goede pass gaat van Jn.G. naar Wj., deze snelt door, een schot en de bal ligt i;n het net. W. heeft echter het fluitje niet gehoord, hij staat buitenspel. Goed samenspelend gaat de H-voorhoede tel kens ten aanval, waaruit een zeer goed doelpunt gemaakt wondt. T. blijft opge drongen spelen. De backs staan bijna op het midden van het terein en het ge volg is een snelle doorbraak van H., |na- dat de backs blijven staan in de veronder stelling, dat H. buitenspel staat. Midvoor plaatst naar de rechtervleugel 'n scherpe voorzet, bet is 2—0 voor H. De T-aanval- len zijn talrijker, maar het afwerken in de voorhoede laat veel te wenschen over. terwijl het aangeven der bitumens peters bepaald onvoldoende is. Een paar prach tige schoten vain Jn. G., Winter en Kees verdienen vermelding, maar de keeper is prima en geeft niet thuis. Na veel moeite gelukt het T. toch eenmaal het net te vinden, zoodat met de rust de stand 21 voor H. is. 4 Na de rust aanvankelijk eenige snelle T- aanvallen. Dan is de beurt aan H., die met goed open spel en voor de wind de T-veste komt bestoken, maar Joop weet zijn taak en laat zich niet gemakkelijk passeeren. Toch moet hij voor een verras send schot van de midvoor zwichten. Dan een zeer snelle T-aanval, een schot van: Anton komt terug van de paal en W. doet de rest. Weer komt T. terug en juist zal W. een over de keeper geplaatste boogbal van Maarten inzetten, als hij gevloerd wordt. Na eenige aanvallen komt T. op nieuw terug, jan plaatst naar M., deze geeft door naar de doorloopende W. Een vliegend schot volgt, dat op een eveh fraaie manier wordt gehouden. Een vrije schop op de rand van het strafgebicd wordt gemist. Zoo verstrijkt de tijd. Nog eenmaal weet H. te doelpunten, zoodat met 4—2 voor H. dan het einde komt. Op 2 Sept. gaat T. 1 naar den Helder om zoo mogelijk revanche te nemen- Vrijdaga.s. speelt een Texel jeugdelftai tegen een kampelftal. Aanvang half acht. Elftal: D. Visser (res. W. Verseput.) B.Mulder S. de Porto H.Boon H.Neijens N. Huisman W.Mulder P.Neijens Th.Lap P.Kikkert P.Keesom Res.: A. Verseput. —o Zoo mogelijk zullen a.s. Zaterdag 'de vermoedelijke deelnemers aan de tocht naar Zaandam op 25, 26 en 27 Aug. a.s. worden bekend gemaakt. o— Comp. indeeling afd. 1 4e klasse 'A. KNVB. Seizoen '34'35, Alkmaar, Andijk, DTS, Schagen Succes, Texel, Vrone, N.- Niedorp, BKC. Indien ons le elftal het eens tot afd.- kampioen zou willen brengen, is er nu de kans. Komt eens wat oefenen, leert elkaar beter kennen en zorgt dat een sluitend spel gespeeld kan worden, als straks de competitie aanvangt. Maakt u dus gereed. Werkt door uw spel mee om liefhebbers te kweeken voor de stichting van een Trainingsfonds-commissie. D.D. o Naar men ons meedeelt, is het bestuur va de R. K- Voetbalclub „Texelsche Boys", welke club enkele weken terug tot de NHVB is toegetreden, samenge steld als volgt: Go de Vey, voorz.; Jac. v. Heerwaarden, secr.C. Graaf, penningnp; Jn. v. Sam- beek en W. Ran, comm. •❖®4©4©4©4 ♦•♦©♦•❖@4® N.V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH. VEILIG, ZINDELIJK, GEMAKKELIJK. •4©4©4@4#4 ♦•♦•♦©❖©❖«- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll Mcdedeeliüft*n lllllilllHI Illinium van Texels Bioscoop-Theater llllllllllll IK WAS EEN SPION. De hoofdschotel van het filmmenu van deze weck is de wereldbekende film „Ik was een Spion", een aangrijpende ge- geschiedenis, gebaseerd op historische ge gevens. In de groote steden werd deze film weken achtereen voor een enthou siast publiek vertoond. Ze behoort ook tot de beste van het loopende jaar. Ook! ile badgasten, die de laatste weken in steeds grooter aantal een bezoek aan de Texelsche bioscoop op hun vacantiepro- gramma plaatsen, wordt een zeer verzorg de filmavond geboden. Ook de verwende bioscoopbezoeker voelt zich spoedig thuis en zeker bij de vertoon ilng van ecu zoo buitengewoon mooi hoofdnummer als el ders iu dit blad uitvoerig aangekondigd wordt. In volgend nr. nemen we in het' kort de inhoudsbeschrijving op. N. V. T. E. M. NA DE KEUKENSCHOONMAAK ELECTRISCH KOKEN WERKLOOSHEID Het aantal personen, ingedeeld bij de werkverschaffing in onze gemeente, be droeg in de afgeloopen week 413; va|n, hen waren die week 162 personen gedu rende plm. drie dagen tewerkgesteld. RIJWIELPLAATJES. Vandaag moet uw rijwiel van 'het nieuwe bclastiingmerk zijn voorzien Van daag ook vangt de controle daarop aain. Weest gewaarschuwd. Wie voor een gratis plaatje in aanmer king komen, kunnen zich nog ten kantore van de rijksontvanger vervoegen, Behalve op de gewone kantooruren, op 2 ein, 7 Aug. a.s. des avonds van 810 uur. VERPLEGINGSFONDS. Onlangs hebben, de drie plaatselijke zie kenfondsen en drie van de hier gevestigde artsen zich tot de raad gewend met het verzoek de contributie voor het verple- giugsfoinds voor gemeenderekening te ine men ten behoeve van de leden, die zielf niet meer zouden kuninen betalen. B. en W. geren de raad in overweging het verzoek niet in te willigen en wel Op grond van de financ. toestand van de ge meente. In een uitvoerig prae-advies om schrijven zii ig> welke wijze h.i. door burgerlijk en Kerkelijk armbestuur steun kan worden verleend. DE KOOG. REDDINGBOOT-OEFENING. Zaterdagmorgen had ondier groote be langstelling van talrijke badgasten de oefe ning met de reddingboot der N.Z.R.M. plaats. Door het stormachtige weer was de zee zeer ruw. Er stond een zware bran ding. De roeiers hadden danook geen ge makkelijke taak om de boot tegen de branding te doen optomen. Meermalen wierpen hooge golven de boot terug. Toch slaagde de bemanning er in, zee te houden einde tocht te volbrengen. Met 'n lichtkogel gaf de reddingscommissie het sein voor de terugtocht, waarna strand- waarts werd gekeerd. Veel badgasten maakten kiekjes van het voor hen onge wone schouwspel. Jeugdige collectanten gingen met het bootvorinige collectebusje der Reddingmaatschappij rond en blijk baar met sucoes. Van het bootgebouw wapperde de N.Z.R.M. vlag. PAARDENSPORT. De Texelsche Paardensport-Vereen, geeft Vrijdag a.s. een demonstratie alhier (zie adv.) Het zal haar daarbij zeker niet ontbreken aan de belangstelling vani heei veel vreemdelingen, voor wie zoo'n de monstratie veel aantrekkelijks heeft. STRANDFEEST. Van het Strandfeest op Zaterdag a.s. geeft ©en adv. in dit Br. uitvoerige bie zonderheden. Bij gunstig weer zal de be langstelling van jong en oud zeker weer groot zijn. Texelsch Fanfare zal zijn; me dewerking verkenen en een optocht met lampions zal het feest besluiten DEN HOORN. BAZAR N.H. KERK. Ten bate van de N.H. Kerk alhier wordt hier een bazar gehouden, zooals in vorig nummer aangekondigd werd. Gisteren werd hij geopend en ook vandaag en mor- fen nog zal 'hij toegankelijk zijn. Op )onderdag, des avonds alleen, dan wor den tevens de uitslagen -der verlotingen be kend gemaakt. Waar de bazar gehouden wordt? In twee lokalen van de o.l. school. Er is veel! en vekrlei. We zullen hiervan in korte trekken ©en overzicht geven: Wie raden kan op welk tijdstip een mooie klok, hier aanwezig, blijft stilstaan, wordt daarvan eigenaar. Evenzoo van de pop, die vraagt: „Hoe heet ik?" en van de koek, naar het gewicht waarvammen raden kan. Dan is er nog een afdeeling

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5