AANWINSTEN TEX. MUSEUM. In dank werden deze geschenken door Tex. Museum aanvaard: Oude prent van de haven- van Texel, J C.Visser; een zomnevisch, van B.Beurn- kes; een kokmeeuw, van L. Goënga; Sepia off. van J. de Boer; zeeduivel van J. Pool, (Oudeschild); spotvogel van Ds. Visser; zonnester, gevonden 20 mijl N.W. van Nordenney, door A.v.d.Vis (Tex.37); rog, van idem; zwaluw van Jan Hin; vleer muis van J- Boon, de C.parkiet van mej. Kind; jonge koekoek van D. Dros; waterhoen van Piet Verstegen; een hake (visch) van J.Pool, Oudeschild. ESPERANTO-EXCURSIE. Door de Texelsche Esperanto Federatie wordt a.s. Zondag weer een uitstapje ge maakt per fiets. Vertrek per fiets van de Groeneplaats 's morgens 9 uur precies. De tocht gaat via de Waal, Oosterend, Oost, 't Noor den naar de Cocksdorp. Na een eerste rust aldaar naar bet strand bij de licht-1 toren voor 'n 2e kort oponthoud. Langs 't prachtige fietspad naar ide Slufter, waar tot plm. 6 uur het verdere deel van de dag zal worden doorgebracht. De terugtocht gaat langs het verdere deel van het fiets pad door de Koog langs de Koogerweg op huis aan. Iedere Esperantist of vriend van het Esperanto kan aan dit tochtje deelnemen. Hoofddoel van de uitstapjes is steeds het gezellig samenzijn in de sfeer van het Esperantisme. Op die manier Leeren we elkaar beter begrijpen en waaideenen. Spreekt in of over 't Esperanto. Neem brieven, briefkaarten, foto's enz. van uw correspondenten mee, laat ze zien en wekt daardoor de anderen op ook te gaan cor- respondeeren- Vergeet vooral de zangbun del niet. Er zal waarschijnlijk worden ge filmd, terwijl de fotografen de „knip- sies" meenemen, waarvan een druk ge bruik gemaakt zal worden, want we zul len weer plezier hebben. Tot Zondag dus! OFFICIEEL VEILINGSBERICHT DER COOP. P.T.V. „TEXEL". De prijzen der eieren waren op de Maandag gehouden veiling van 2030 ct. per 100 stuks hooger. De prijs per K.G. Lep vanaf 52 tot 55 ct. fflfflffifflfflfflfflffifflffl 41 fflfflfflfflfflfflffilifflffl ffl BB ffi TEXELSCH MUSEUM ffl si IS ALLE WERKDAGEN ffl ffl GEOPEND VAN 10—12 UUR Wi ffl VOORM. @g ES Entree 15 ct. Kinderen 5 ct. ffl IS ffl fflffifflfflfflfflfflfflfflffi 41 fflfflffifflfflffifflffiffiffl SPORTNIEUWS. Vrijdag speelde een Texel-jeugdelftal tegen een elftal van V.C.S.B., kampeerend n de Koog. Jaarlijks wordt tegen deze kampbewoners gespeeld en altijd is het een prettige gebeurtenis. Voor de aanvang overhandigde de kampleider een krans, welke door de spe lers zelf was vervaardigd, terwijl de speech er mede al dadelijk een goede stemming inbracht. Vervolgens bracht een tweetal dames de bal aan bet rollen ert meteen was de wedstrijd in volle gang. Texel was aanvankelijk sterker door het heter opzetten der aanvallen. Vooral van rechts kwamen een paar goede voorzetten waarvan een door A.Verseput goed werd ingeschoten 10. V. had intusschen al eenige zeer snelle aanvallen ondernomen, en het was door de mindere schotvaar digheid dat de doelpunten nog uitbleven. Toch maakten de gasten spoedig gelijk, wederom met een snelle aanval, na liet missen der .achterspelers. In de tribune werd dit doelpunt met vreugde ontvangen, en door luide aanmoedigingen werd om nog een doelpunt geroepen, maar T. zette er alles op en door toedoen van Theo Piet N. en A. V. was het met de rust 4-1. Na de hervatting bleken de gasten een beter geheel te vormen en menige aanval op het T-doel werd ondernomen. Het was zeker aan de backs en Dick, de keeper, te danken, 'dat het zoo lang duurde, eer de stand 42 was. De T-aanvallen werden na plm. 20 mnt. spelens talrijker, maar de keeper der gasten was op zijn post en me nigmaal redde hij keurig. Toen gaf Her man met van 'n afgeslagen aanval opge vangen bal door een prachtig laag schot de keeper het nakijken, zoodat het einde kwam met 52 voor T. Het werd al tamelijk donker. Er is pret tig en dikwijls heel goed gespeêld. Bij het kampelftal vonden we de keeper, rechtshalf en linksbuiten de beste, bij T. vormde de ploeg een goed geheel. Zondagavond speelde Tex. 3— Texel Boys. Spoedig bleek, dat T., aanvankelijk met 10 man spelende, en na eerst eenige tijd op eigen helft teruggedrongen te zijn, door beter spel, beter aangeven, sterker was dan de B's. Ondanks het geweldig zwoegen der gasten, kon T. keer op keer mooi doorbreken, terwijl de B-aanvallen door slecht afwerken verloren gingen. Bij een snelle aanval, waarbij de bal naar P. Kikkert gespeeld werd, schoot deze plot seling keurig in, waarbij de B-keeper, blijkbaar verrast, de bal liet gaan. Zoo werd de stand 10. Toen werden de T- arnvallen talrijker. Toen P.N. de bal goed kreeg toegespeeld, passeerde hij handig eenige spelers en met een prima schot vergrootte hij de voorsprong: 20. Met deze stand kwam de rust. Na de hervat ting had T. 3 het beste van het spel» In deze periode viel het prima backen der B-achterhoede te loven. P.Kikkert zorgde voor enkele goede schoten en de midvoor en rechtsbuiten zétte menig|e gevaarlijke aanval op. Uit een voorzet van links werd nog eenmaal gedoelpunt. Dit punt werd echter geannuleerd (buiten spel.) Met T. in de aanval kwam het einde. T. 3 is ons waarlijk meegevallen- Over alle liniën kunnen we tevreden zijn. Dick verdedigde zijn doel keurig. De backs gre pen goed in en wisten het spel behoorlijk' te verplaatsen. Over de halflinie kunnen we tevreden zijn. Herman stelde zich keu rig op en zijn afgeven was best. Jasper, de spil, was snel en beweeglijk; hij was overal, en vooral zijn kopwerk was zeer goed, ook Wim speelde verdienstelijk. De voorhoede speelde dikwijls een goed open spel, waarbij Koning dikwijls goed spel te zien gaf. Zijn inzicht is goled, zijn passen moeten iets harder; dan komt zijn spel ten goede. Ook Karei was goed, vooral in het laatst van de wedstrijd. De beide Pieten speelden eveneens een golede partij. Voor de elftallen 1, 2 en 3 wordt ge tracht van half Aug. af oefenwedstrijden te krijgen. D.D. PAARDENSPORT. Naar men ons meedeelt, zal volgende maand hier een paardensportfeest worden georganiseerd, waaraan ook clubs van de overkant verzocht zijn te willen deelne men. Het feest zal vermoedelijk plaatsvin den op Woensdag 19 Sept. DE KOOG. ONS STRANDFEEST op Zaterdag 4 Augustus 1934. Het strandfeest heeft wederom plaats plaats gehad. Was aanvankelijk 'de lucht betrokken, later klaarde het op en werd liet mooi weer. 's Morgens was er zand- werkenwedstrijd, speciaal voor de kinde ren. der badgasten. Werkelijk heel aar dige staaltjes van handigheid en. archi tectuur waren er te zien, o.a. een zee slang, een dierentuin, "bruintje beer mét z'n ezeltje", een hooiland, een boerderij, een zonnehoed, zelfs een vliegmachine der K.L.M. enz. Alle jeugdige bouwmeesters hadden stellig hun „beste beentje" voor gezet. Mooie prijzen werden er aan de gelukkige winnaars (essen) op het terras van het paviljoen uitgereikt door de heer Keij. Ie prijs: meisjes 69 jaar werd toe-' gekend aan Anneke Mook voor de „ne- gerloraal"; 2e. Lenny de Swart, voor het hooiland. Tilly Key en Ina Jager en nog vele anderen kregen troostprijzen. Jongens 69 jaar: 1. (Zeeslang), Frits Haye; 2. Hans Posthumus Meyes en Frits Nieboer; 3. Tj. v.d. Ley. Meisjes 912 jaar: 1. (Dierentuin), Enmeke tier Poorten en Willy Grootveld; 2. (Zonnehoed), Erna Burck. Van de jongste deelnemers kregen Rika en Percy Van Iperen de le prijs voor de vijver. Jongens 912 jaar: 1. (Haven.),' Rob de Waal, Max Visser en Klaas de Wit; 2. (Bruintje Beer), Joh. Conn. Dekens; 3. Rob Key en Oscar Kranenburg; 4. (Druipsteengrot), Edy Bloemendaal en Harry Klercks. Meisjes boven 12 jaar: 1. Annely Cra mers en Mimi de Swart (hond); 2. Lieske Larders en Tineke Vlas (ooievaar). Jongens boven 12 jaar: 1. Kees Dek kers (viool); 2. H. Cremers (dobbelstee- nen). Aan wie niet tot de winnaars behoorden werd een troostprijs uitgereikt. Op verzoek van de heer 'J. Luberti werd een driewerf hoera uitgebracht op de heer Key, voor de prettige wijze, waarop hij zich tijdens dit feest voor de jeugd ver dienstelijk had gemaakt. 's Middags begonnen, de wedstrijden voor schoolkinderen, waaraan, ook de Texelsche jeugd kon deelnemen. Het „Texelsch Fanfare" was inmiddels op het feestterrein verschenen en bracht ter op luistering vroolijke muziek ten gëhoore. Alle spelen werden vlot afgewerkt. Het was een lust te zien hoe alle deelnemers zich inspanden om een prijs te bemachti gen. De gelukkige winnaars (essen) wa ren: Meisjes 69 jaar (bal op lepel): 1. Nettie de Bliek; 2. Jopie van Engelen; 3. Jainnie Groenhof. Jongens 69 jaar (hardloopen)1. Kees Kranenburg; 2. Hans List; 3. Jan Balmeester. Meisjes 9—12 jaar (aardapp. in mandje): 1 Titie Tamsma; 2. Trees Heymaps. Jongens 912 (hinderniswedstrijd)1. Adam Keizer; 2. Gerard de Bliek; 3. Hans Citroen. Meisjes 12 jr. en ouder (zakloopen): 1. Annely Cremers; 2. Frida Bakker; 3. Coba Tamsma; 4. Emmy Weber; 5. Nettie Jan sen. Jongens 12 jr. en ouder (touwtrekken) Prijzen werden gewonnen door Loe Schot, Jaap Vos, Gerrit Bakker, Jan Bak ker, Gerard Kramer en Pim de Bruin Kops. De prijzen bestanden uit rugzakken, zak lantaarns, ballen enz. Ook ^werden er troostprijzen uitgereikt. Tenslotte dankte de heer Key allen, die hun medewerking hadden verleend om het feest tot dusver te doen slagen, in het biezonder ook de muzikanten. Des avonds werd het feest voortgezet met een rondgang door het dorp van liet muziekkorps, gevolgd door een talrijke menigte. Tenslotte ging het naar het duin, voor het houden van een stoelendans. De hooge duintop tegenover het „Mie rennest" leverde wéldra een kleurrijke aanblik op door de honderden toeschou wers, die daar gezeten waren om de stoe lendans gade te slaan. De leiding van de stoelendans was bij de heer Luberti in goede handen. Op de hem eigen geestige wijze wist hij de feeststemming erin te houden. Telkens weerklonk een daverend gelach als de heer Luberti door de „luid spreker" het woord tot 't publiek richtte. De grappige tooneeltjes, die zich bij de stoelendans a'fspeelden, als een stoel be machtigd moest worden, veroorzaakten meermalen uitbundige vroolijkheid. Ongemerkt was de 'duisternis ingevallen en werd het tijd om de lampionoptocht te formeeren. Het was weldra alom een gewirwar van lampions en nog steeds daalden, tallooze lampiondragers van het „Mierennest" uit het duin af. Te ongeveer 10 uur stelde de lichtstoet zich in bewe ging. Het was een mooi gezicht, deze tal looze, zachtdeinende lichtjes te zien voor bijtrekken. Van de in de stoet meegedra gen lampions trokken sommigen zeer de aandacht; zoo zagen we een afbeelding van de Kooger kerk, de vuurtoren, een pension en nog andere aardige teekenin.- gen- De route van de stoet werd genomen over de Badhuisweg het dorp in. Een lange stoet was het: de achterhoede be de Rinks gletscher, een ijsmuur van 1500 voet hoog en 18 mijlen breed. Van hun gunstig liggende verblijfplaats af ontdek ken zij aan de rand van een fjord een kleine steenen hut, die klaarblijkelijk dooi de Wegener-expeditie gebruikt is. Bin nenin vinden ze een bericht van Lawrence, die trachten zal de fjord over te steken, om een Eskimo-dorp te bereiken. 'Hoe wanhopig een dergelijke poging schijnt, de honger drijft hen voort; ze knoeten wel. De radio en de hond wor den mieegenomen en de vief mannen wa gen zich op het drijf ijs. De geweldige stroom voert hen naar een ijsberg, waar zij Lawrence vinden, stervend, zooals zij zelf. Na veel moeite lukt het Brand S.O- S.-seinen uit te zenden. Een amateur vangt ze op en reeds gaat mevrouw Lawrence, een bedreven pilote, op weg naar Groen land om haar man en zijn vrienden te redden. Over de kleine troep voltrekt zich nu een treurspel. In een aanval van Ier ankzin nigheid raakt Dragan in gevecht met Kiim- imel, die hij van de ijsberg afgooit. Later pleegt hij zelfmoord. Matushek wordt door een ijsbeer in stukken gescheurd en Brand tracht in een laatste reddingspo ging zwemmende een Eskimo-nederzetting te bereiken. Ellen Lawrence scheert met haar machine over de ijsberg heen; het toestel wordt vernield, doch zijzelf blijft ongedeerd en een hartroerend weerzien met haar man volgt. Udet, de koene Duitsche vlieger, vertrekt nu naar Groen land en slaagt erin ongedeerd op het ijs- gevaarte te landen. Zoowel Ellen en Carl als Brand worden nu gered. De film eindigt, met deze drie aan boord van een schip op weg naar huis. vond zich nog in de duinvlakte van het Mierennest, toen het voor in de stoet marcheerende muziekcorps reeds het post kantoor bereikt had. Een tweede muziek corps zou het effect ongetwijfeld nog hebben verhoogd. Na een omgang door 't dorp ging de stoet de Badhuisweg op tot het paviljoen, waar gekeerd werd. Bij het badhotel werd halt gehouden; het Fan fare speelde eenige liederen en besloot met twee coupletten van het Wilhelmus, welke door het publiek meegezongen wer- de. Hiermee was "het feest ten einde. In de Koog heerschte nog geruime tijd een buitengewone verkeersdrukte, die aan een stad deed denken. Nog te middernacht verlieten auto's met feestgangers ons dorp. Het strandfeest is uitstekend geslaagd, het comité kan er met voldoening op te rugzien. Een feestdag voor jong en oud is het geweest. Dank worde ook hier ge bracht aan het feestcomité en alle ande ren, die tot het welslagen hebben bijge dragen. Ook Texelsch Fanfarecorps komt lof toe voor zijn medewerking. #111111# Pas op uw naam. Er kan niet #111111# een vlekje aan zitten, of de hee- #111111# le koe wordt bont genoemd. DR. KURT VON SCHUSCHNIGG De nieuwe Bondskanselier van Oosten rijk. DE KINDEREN VAN WIJLEN DOLLFUSS. TER EERE VAN DOLLFUSS. Dagelijks tooit de groep jonge Oosten rijkers, die bij Rome kampeert, het por tret van hun overleden Bondskanselier Dollfuss met frissche bloemen. DIENSTPLICHT. Overgang maar de aanvullingsreserve en inlevering van rijksgoederen. De Burgemeester van Texel vestigt de aandacht van belanghebbenden op de aan geplakte openbare kennisgeving betref fende overgang naar de aanvullingsreserve en inlevering van rijksgoederen. Aan de hierbij betrokken dienstplich tigen, hoofdzakelijk bestaande uit gewone dienstplichtigen der landmacht, behoo- remde tot de lichting 1919, wordt in hun eigen belang aanbevolen, er intijds voor te zorgen, dat hun goederen bij de inleve ring geheel in orde zijn. Texel, 4 Augustus 1934. De Burgemeester van 1 exel, W. B. OORT. Illlllllllll Mededeellmgen IHUIIIIIII llllllllllil van Texels Bioscoop-Theater Illlllllllll iiiiimmimimmimmimimimimiiiiiiiiimimmii S O S.—IJSBERG. Het is weer een film van de eerste rang, welke naast een tweede hoofdnummer (met Tom Mix; zie adv.) in het programma van Zaterdag tot en met Dinsdag wordt vertoond Het scenario, dat door de leider der expeditie, dr. Fanck, zelf ontworpen is, behandelt dit gegeven: Een expeditie, geleid door Dr. Carl Lawrence en verder bestaande uit Dr. Brand, John Dragan, Dr. Matushek en Fritz Kiimmel, vertrekt uit Berlijn om de waardevolle gegevens, die met de veron gelukte Wegener-expeditie verloren ge gaan waren, op te sporen. Zonder ongelukken trekken zij ver het Noordelijk gebied in. Bij een gevaarlijke ijsvlakte aangekomen, willen de meer er varen mannen halt houden, doch de eer zuchtige Lawremoe wenscht verder te gaan.. Op zekere nacht verdwijnt hij uit het kamp met slechts een slede en een paar honden bij zich. Eenige tijd later pas seert een Eskimo de expeditie-standplaats; hij toont hun een overblijfsel, van wait zij herkennen als Lawrence's slede. Dr. Brand beveelt nu de andere mannen op te breken, teneinde hun kameraad op te sporen. Nu breekt een moeilijke reis aan; verscheidene stormen hebben ze te trotseerem. Tenslotte verliezen ze hun heele uitrusting, behalve de lievelingshond Nakimak en een slede, die slechts een, radio-apparaat en een paar instrumenten bevat. Hongerig en totaal uitgeput bereiken zij

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2