TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT fexelsche Berichten Op de fiets naar Stockholm. Van Texel naar Valencia. Van Texe! naar Chicago. Woensdag 8 Aug 1934. ui Het was ongeveer 6 uur, toen ik op Seeland mijn fiets weer besteeg en in de richting van Ringstad peddelde, welke stad ik 's avonds om 9 uur bereikte. Toen zaten er voor deze dag weer 174 KM. op en ik kon dat danook best ontdekken. Daarom maar gauw een Esperantist opgezocht om slaapgelegenheid te bekomen. Wie schetst mijn verbazing, toen ik bij de eerste de beste Esperantist, bij wie ik aanklopte, de Hongaar aantrof, die ik 's morgens op zijn motor ontmoet had. Het kwam ecliter prachtig uit, want nu huurden wij samen voor weinig geld één kamer met twee bed den. Slapen deden wij echter voorloopig niet. Er was zooveel 'waarover wij (een Texelaar en een Hongaar) het eens moesten hebben, dat er menig oogenblik verstreek voordat wij elkaar „bonan nokton" wenscli- ten. Den volgenden morgen vroeg reeds ging iiet naar Kopenhagen waar ik een paar uur vertoefde en met eenige Esperan tisten kennis maakte. Hoeveel standbeelden en monumenten ik in Kopenhagen gezien heb, weet ik niet, maar wel ben ik ei van overtuigd, dat het er tientallen waren. Van Kopenhagen ging ik naar Helsingor en vervolgens de Sont over naar Helsingborg in Zweden. Wat een drukte heerschte er op de pont. GeweldigDe Zweedsehe douane had de handen meer dan vol en de controle was dan ook niet zoo heel scherp. In Helsingborg bracht ik de eerste nacht op Zweedsehe bodem door. Een Zweedsch- Hollandsch-Hongaarsche avond bij Espe rantisten ging hieraan vooraf, want, als ge even vluchtig een Esperantist bezoekt, zit je er voor de heele avond aan vast. Dan moet je vertellen, luisteren en eten. Raar volk die Esperantisten Nog vervuld van prettige herinneringen aan de zoo gezellige en al reeds weer voorbije avond, beklom ik Zondagmorgen mijn biciklo (fiets) weer. Ik moest weer verder. Een prachtig land was het, dat ik thans door zou peddelen. O als ik alles zou moeten beschrijven, die stroomversnel lingen, die klaterende watervallen, die tien tallen rivieren en riviertjes, welke van de bergen af komen razendie prachtige meren met dat heldere water, ingesloten door hooge met dennen begroeid gebergte. Als ik daarvan zou moeten vertellen, zou onze Texelaar een extra bijblad moeten drukken. En dat alles zag ik dank zij het feil, dat ik Esperanto geleerd had, want dit toch bracht mij op weg naar Stockholm. De weg op zichzelf viel niet te roemen. Hij was slecht, soms zeer slecht, maar toch in dit land vergeet je de weg, want je volle aandacht wordt door het landschap ge vraagd en zoo kon een lek bandje mijn goede humeur niet bederven. Bij een vrien delijke Zweedsehe boer heb ik de band in zijn schuur weer opgelapt. Een kop koffie en een bordje met koek (want dat is overal de gewoonte hier) ontving ik van deze brave vriend bovendien nog als dank voor de last die ik hem bezorgd had. 'sAvonds omstreeks 9 uur vond ik bijeen boer een schitterend hotel in de vorm van een hooivak, welk hotel ik 's morgens na „melkerstied" verliet. (Vergeef mij, lieve lezer, dat ik liet daarop heb aangelegd). Na een voorspoedige, doch vermoeiende tocht kwam ik 's avonds in Jönköping, de stad van de lucifers, aan. Daar ontmoette ik een Esperantiste, die mij meteen „te gast" vroeg. Een Duitsch Esperantist, die Jönköping bezocht, kwam 's avonds ook aanwippen en het was weer een „granda rondo familia" (groote familiekring). Slaap gelegenheid zoeken was volgens mijn gast heer niet noodig. Ik mocht gerust op het logeerbed slapen. Dat ik niet lang tegen stribbelde, kunt u begrijpen. !kwas„gnap" moe. Maar wat ontdekte ik de volgende morgen Het bed, waarop ik zoo heerlijk geslapen had, was hun eigen bed geweest Een tweede bed hadden deze menschen niet en daarom hadden zijzelf op de grond geslapen Wat zegt gij daarvan Het heeft mij bijzonder getroffen. Het was stel lig de Esperanto-ideé, welke deze menschen daartoe bracht. Ik moest weer verder naar Stockholm. Wat hier vreemd aandoet De weg wijzers. Daaraan kan men merken, dat men in een dun bevolkt land is met lange af standen. Zoo lees je bijvoorbeeid op zoo'n Zweedsehe wegwijzerStockholm 520 KM Norrköping 356 enz. Terwijl ik in R nköping de kathedraal, dateerende uit het jaar 1209 bewonderde hoorde ik eensklaps een stem„Bonan vesperon Sinjoro. C'u nia Katedralo plac'as al vi Nu, mijn antwoord klonk beves tigend en omdat de omstreeks 18-jarige dame, die mij aansprak, ook „placisalmi" (mij behaagde) nam ik haar aanbod om bij haar te komen soupeeren gaarne aan. En het was weer een avond van Esperanto,- vreugde. De Woensdag leverde geen bij zonderheden op. Ik had tegenwind en de weg stoof, dat het een „lust" was. Ik heb tot plm. 6 uur gefietst. Toen vond ik liet welletjes; 120 KM. was ik die dag gevor derd, maar het scheen alsof ik er 200 ge reden had. Stoffig en vermoeid kocht ik bij een prachtige aan een meer gelegen boerderij een litertje melk, waar ik lekker van opkikkerde. Tegen slapen in het hooi werd geen bezwaar gemaakt, zoodat ik na een heerlijk zwempartijtje spoedig in het hooi dook om krachten te verzamelen voor de laatste 110 KAT. En thans nu deze regelen uit mijn Es peranto potlood „vloeien", zit ik voor een van die landelijke „kroegjes", zooals Zwe den die alleen maar kent. Nog 55 KM. en het doel van mijn reis is bereikt. Dan is Japan, Engeland, Spanje, ja, dan is een groot deel van de wereld in Stockholm vertegenwoordigd. Daar denken wij niet meer aan grenzen. Daar kennen wij geen Japanners, Engelschen of Spanjaarden meer. Daar zijn alleen Esperantisten „Kune ni venkos" (Samen zullen wij overwinnen). Moge het zoo zijn. Uw SIEM. (Wordt vervolgd.) Het congres van de Wereldbond van Arbeiders-Esperantisten te Valencia (Spanje) is liet doel van de reis, welke de heeren M. J. Oele, den Burg, en Alb. Backer, Oudeschild, vorige week Zondag zijn aangevangen. De lieer Alb. Backer schrijft ons: Ik had de Texelsche Courant beloofd, dat ik wat over onze reis zou meedoelen., do^h het valt moeilijk die belofte in te los teen. We reizien de heele dag en zijn 's' avonds laat pas op de plaats van bestem- m'ng, zoodat er dus vaak geen gelegen heid is om te schrijven. ZON DAG-morgen om 10 uur zijn we uit Amsterdam vertrokken met 2 groote bussen en een bagagewagen. De derde g ng via dan Haag en Rotterdam. In totaal zijn we met 94 reizigers en vier chauf feurs. Wij hebben in Bussum eenige deelne mers opgenomen en zijn via Utrecht en Gorinchem naar Breda gereden en van daar naar Antwerpen waar we in't „Acht- urenhuis" hebban gegeten. Vandaar gin gen we maar Brussel, waar we zouden kampeeren. Het hield nogal wat, voor we een goede kampeerplaats hadden, doch tenslotte vonden we iets en om plm. 10 uur stond liet heele dorp overeind. MAANDAG ging het van Brussel via G nappe, Namen, Dinant, naar Verdun. We waren nu wat vroeger en zochten op ons gemak een fijne kampeerplaats uit (bij de stad). Des avonds gingen we de monumenten bekijken, die hier bij tien tallen zijn te vinden. DINSDAG-morgen gingen we eerst naar het groote gedenkteeken, bij Verdun opgericht, voor de in de omgeving geval len oorlogsslachtoffers. Een millioen men- schemlevems is hier vernietigd, 600.000 Duitschers, 400.000 Franschem, van welke 400.000 er slechts 80.000 zijn herkend. Het is een verschrikkelijke aanklacht tegen de oinmemschelijke slachting van 1914—'18. Diep onder de indruk verlieten we deze rampzalige streek. We zetten onze tocht voort naar Lyon. Onderweg pionick'ten we op een heerlijk plekje. Na een heerlijke tocht raden we verder via Lamgres en St. Remy (waar Jeanne d' Are geboren is) naar Dyon (plm. 200 K.M.) We vertrokken om 10 uur en wa nen om 5 uur in Dyor». Na de tenten te hebben opgeslagen gingen we in de stad eten. We maakten kennis met enkele Es perantisten, die alles voor ons hadden ver zorgd en zeer hartelijk waren. De stad heeft plm. 100.000 inwoners en telt nog maar 50 Esperantisten. Texel maakt dus wel een schitterend figuur. Het blijkt aan alles, dat de Franschen op een lager peil staan dan wij, Nederlanders. Verschrikke lijke woningtoestanden vindt men hier nog. In de dorpen kippen, de mesthoopem onder de ramen. Dat spot met ieder be grip van hygiëne. En dan: weinig onder wijs. In zulke streken kan Esperanto niet bloeien. DONDERDAG gaan we in Lvon om 4 uur 's morgens op de trein naar Barcelona (Wordt vervolgd.) OUDE FIETSPLAATJES. Een waardeloos ding, zoo'n oude ge diende, zoo'n oud rijwielbelastingmerk, denkt ge misschien. Inderdaad maar wanneer we een (wagon)lad'mg oude fiets plaatjes verzamelen kunnen, vertegen woordigt zoo'n hoeveelheid toch een aar dige duit. En al dat geld komt ten goede van het sanatorium voor t.b.c.-lijders van iedere gezindte te Hilversum, het sana torium Zonnestraal. Niet wegwerpen dus, die oude plaatjes, maar s.v.p. afgeven aan het bureau van ons blad (brievenbus Drukkerij.) Te Oosterend :Grcentenhandel P.Bur ger; Oudeschild: A.Backer; den Hoorn: J. F.Zijm; de Koog: Oom Tom. MIDDENSTANDERS IIIIHiMII|l1MUIIIIIINIUI!linü s= Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG I IllllBHlf Handelsinformatie-en Incasso-™ p El Bureau voor den Middenstand, p 1 opgericht 1864, biedt u in deze ;fj H tijden groote voordeden. p Ea Een volledig prospectus, waar- p s Sg uit zulks duidelijk blijkt met een a 2 exemplaai van de veertieiidaag- j= §9 sclie zeer verzorgde courant,™ 5 pj wordt op schriitelijke aanvrage fis P °- verstrekt. I NV. PROVINCIAAL BELANGl Amstelstr. 14 Tel 32900 (6 lijnen) AMSTERDAAT C 1 Voor Middenst. Federaties en Bonden kan een speciale overeenkomst getrof- H fen worden ten behoeve hunner leden TEXEL-PROPAGANDA PER RADIO Maandagavond hield de heer Portielje inspecteur van Artis te Amsterdam, meenen we voor de V ara-microfoon 'n causerie over Texel, waaraan zeker groote propagandistische waarde mocht worden toegekend. Immers besprak de heer Por tielje vrij uitvoerig al hetgeen de vreemde ling, in het biezonder de natuurvriend, id ie een bezoek aan Texel brengt, belang kan Inboezemen. Het is een verrukkelijk eiland, zoo izeide spreker aan het slot van zijn be toog: Een bezoek kan ik u danook ten sterkste aanraden. Het is zeer, zeer de moeite waard. Er zijn weinig plaatsen in, ons land, waar men met zoo weinig moeite zooveel vogel- en plantenleven te zien krijgt. Ten overvloede raadde hij de luisteraars nog aan een Gids aan te vragen bij de secr. der Propag. Comm. of 'aan het Bureau Texelsche Courant. Gij kunt dit ook in het Esperanto doen, aldus spre ker. - Inderdaad. Naar aanleiding van het artikel over Texel in La Heroldo de Esperanto kwamen al spoedig eenige aan vragen uit het buitenland in. GOEDKOOP REIZEN. De Ned. Re is vereen- organiseert van 20 27 Aug. de le Nederl. Reisweek. In deze week kan ieder dus ook zij, die geen lid van de N.R.V. zijn goedkoop reizen. Ieder kan n.l. kosteloos een legiti matiebewijs bekomen, dat recht geeft op reductie op de prijzen van alle spoor-, Ato- en K.L.M.-diensten, van de moeste bootdiensten in binnenl. verkeer, de meeste hotels en pensions, natuurbaden en sportparken, enz. Voor Texel zijn die legitimatiebewijzen te bekomen bij de secr. der Propag. Comm., Weverstr. 32, den Burg of Kiosk de Koog. Wie toezen ding wenscht, sluite een postzegel van 6 ct. bij. Texel zal vermoedelijk bij deze reisweek wel weer goed garen spinnen. In prospec tussen wordt onder die uitstapjes een be zoek aan „het vogeleiland Texel" met name genoemd. DE FILM „NEDERLAND". OOK TEXEL GEFILMD. In een kort bericht deelden we in een vorig nummer mee, dat in opdracht van de Alg. Ned. Vereen, voor Vreemdelin genverkeer, gevestigd te den Haag, een film wordt vervaardigd, welke „Neder land" getiteld zal zijn en plm. 2000 Af» lang wordt. Ze is voor propagandistische doelein den bestemd en zal danook voornamelijk in het buitenland worden vertoond. De opdracht der A.N.V.V. wordt uit gevoerd door de heeren Ab Keyzer, Max de Haas en Jo de Haas van de Film-t groep „Visie"; eerstgenoemde is Woens dag naar Texel gekomen en heeft hier die 'dag en Donderdag verscheidene mieters film opgenomen. We hadden het genoegen een praatje te maken met de heer Keyzer, die ons 'n (enthousiast filmer bleek te zijn en. met Texel tevens wel zoo goad bekend, door vroegere bezoeken, dat hij er wel in sla gen moest van het Texelsch gedeelte der Nederland-fillm iets biezonders te ma ken. Waarop de heer Keyzer al draaiende zoo al zijn lans gericht heeft? We geven hier een overzicht: Aankomst haven Oudeschild met mo len. Panorama, zooals zich dat voor doet wanneer men op de Hoogcberg staat. Diverse opnamen van de Dennen en du'nen. Den Hoorn met het kerkje en op de voorgrond het landschap mej. schapen tusschen de tuinwallen. De Koog: Zonsondergang met badende gas ten op de voorgrond; de strandweg met het Badhotel en de andere gebouwen op de du'nen, op de voorgrond wandelende badgasten (o.a. met groote St. Bernards- hond.) De Slufter: vier opnamen van het water tusschen de duinen, o.a. met geiten op de voorgrond en schapen bij het water. Enkele opnamen van de woeste du'nvormen; panorama van de polder van de du'nen af gezien. De Cocksdorp: de vuurtoren; de afbrokkeling van de duinen, die achter de toren daardoor zoo'n steile wand vertoornen. In Eierland: de vee houder Thijs Smit, een echt Texelsch type, gefilmd, terwijl hij bezig was zijn schapen en kippen te voeren. Bij Oos terend enkele opnamen van zee, dijk en land en tenslotte wederom te Oudeschild: het afscheid van Texel. Zooals ge ziet een reeks kostelijke op namen, die het ongetwijfeld „doen" zal; dit zal het geval zijn niet alleen door de keuze der objecten, maar ook door de wijze, waarop ze op de filmstrook werden vastgelegd. De film geeft zoowel door vorm als inhoud 'n moderner visie van ons land dam films in dit genre gewoonlijk laten zien. Het wordt bovendien een geluidsfilm; de muziek en andere geluidseffecten wor den z.g. gesynchroniseerd. We zien het resultaat met belangstelling tegemoet. Het spreekt vanzelf, dat ze ook in Texels Bi oscoop gedraaid zal worden. Maar we zullen nog wat geduld moeten hebben. Ons werden eenige foto's, naar filmbeel den vervaardigd, toegezegd. Wc hopen hierdoor tevoren reeds iets van deze film te kunnen laten zien. Een enkel voorval willen we nog ver melden. Bij de strandopnamen te de Koog werd een der badgasten, een plm. 20-jarig meisje, dat haar medewerking verleende, door de kou bevangen. Door toediening van alcoholhoudende <1 rank wist mén haar weer tot bewustzijn te brengen, maar toen bleek de jongedame dermate door het vocht (niet door het zeewater) bene veld te zijn, dat zij „lichteLijk tips je" naar haar hotel moest worden getrans porteerd. Zoo kan een middel wél eens erger zijn dan de kwaal on een onschul dige filmopname wel eens aanleiding ge ven tot een "pijnlijk geval". Overigens verliep de filmcampagne zon der eenig incident. De heer Keyzer, die er alleen miet 'n auto op uittrok was zeer goed te spreken over de algemeen hier ondervonden me dewerking en de groote mate van vrij heid, waardoor zijn arbeid hier zeer wérd verlicht en veraangenaamd. We weu- schen hem elders datzelfde sucoes toe en vooral: een goed eind-resultaat, want hiermee zal net belang van de Groep Visie niet alleen zijn gediend, maar ook dat van liet Vreemdelingen verkeer. De 17-jarige zoen Marius van de beer T. Reuvers, de Cocksdorp, is in z'n eentje op reis naar Berwyn, een voorstad van Chi cago. Hij heeft daar familie, die hem deze „trip" aangeboden heeft. Een reuze-boffer voor een fiksche Hollandsche boy! blij heeft ons toegezegd, van ideze Amerikaansche reis zoo nu en dan wat te vertellen. In het volgend nr. steekt hij van, wal JUBILEUM PASTOOR VAN RUIJVEN. Op Woensdag a. s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat pastoor L. G. van Ruyven alhier tot priester werd gewijd, weJJ< heug lijk feit niet onopgemerkt voorbij zal gaan. En zeker niet, waar liet de eerste maai is, dat een pastoor op Texel zijn jubileum viert. Z.Eerw., die reeds meer dan vijfjaar hier zijn herderlijke arbeid verricht, heeft in de harten van velen, in die zijner parochi anen in liet biezonder, een goed plaatsje verworven, waarvan men op 15 dezer gaarne zal willen getuigen. STEUN VELDBOONEN 1934 Men verzoekt ons mee te deelen, dat de steunregeling voor de veldboonen, oogst 1934, geheel overeenkomt met die voor de gerst, welke reeds werd gepubliceerd. Machtigingen voor liet vervoer verstrekt Fl. W. Timmer, P. H. Polder. leder wéte, dat liet nummer, waaronder hij bij de C.L.O. aangesloten is, steeds moet kunnen worden getoond. ALLERLEI. 9 Siem de Waal, die 20 Aug. per rijwiel naar Stockholm vertrok, is daar Vrijdag 1.1. gearriveerd. Hij Jiceft 1680 afgelegd. Het Esperanto-congres, waar aan hij thans te Stockholm deelneemt, telt volgens voorloopige berichten ruim 2000 Esperantisten uit 29 landen. 9 In onze adv.-kolommen vindt men belangrijke mededeelingen over de a.s. Schapenfokdag. 9 Aan de tocht naar Terschelling met de Dokter Wagemaker namen gisteren plm. 140 personen deel. Het was weer een prettige reis. Jammer, dat de dienst op den Helder zoo in, de knel raaktehet vervoer was zeer druk; de Marsdiep was hierop niet berekend, wat groote vertra ging ten gevolge had. DE KOOG. OPENLUCHTSAMENKOMST. Zondagavond werd in de duinvallei te genover het Mierennest een „dagsluiting" gehouden, uitgaande van. Hervormde Jon- gel.'ngsvereenigi-ngen, die geleid werd 'door ds. Van Baaien, van Broek op Langedijk. Nadat een lied gezongen was, ging spr. voor in gebed. Hij las vervolgens Luc. 7 vers 1117 voor, de opwekking van de jongeling te Naïn. en hield hierover een toespraak, waarin hij wees op de geeste lijke toepassing, die dit verhaal voor ons hebben kan. Veel menschen, ook jonge menschen zijn geestelijk dood als gevolg IHIillllllllllllllillllllirillllllilllllllllllllllllllllllflF'

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5