mmp TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT De Nood in de Schapenfokkerij. WELKOM, SIEM. MEER FANTASIE S.V.P. Zaterdag 8 Sept 1934. Dat Slijm moet van Uw Borst Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma N V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH Gemakkelijk, zindelijk en goed. Na afloop van de Schapenfokdag werd in De Lindeboom een vergadering belegd, waarin de nood-toestand, waarin de Texelsche schapenhouderij verkeert, on der het oog zou worden gezien. De ver gadering ving tegen half drie aan en werd geleid door de heer C. Keijser Hz., voor zitter afd. Texel H.M. v. L., welke af- deeling tot het houden van deze bespre kingen het initiatief genomen had. Aanleiding hiertoe was het verzoek der afd. aan het Hoofdbestuur een onderhoud ter bespreking van gemelde noodtoestand te willen toestaan. Drie leden van het Hoofdbestuur waren nu zoo welwillend naar Texel te komen: de heer P. Stapel Cz., voorz., Ir. Huisman, secr. en Ir. Kleinhout, adj.-secr. Ook het Hoofd- en afd. bestuur van de L.T.B. werd uitgenoo- digd tot deelname aan deze voor Texel zoo zeer belangrijke vergadering, aan welke uitnoodiging gaarne gevolg werd gegeven Van het Hoofdbestuur waren de heeren Verkley, De Jong en Ir. Janssen, secr., aanwezig. Mede waren tegenwoordig de heeren E. Dz. Govers, J. Sijp, Ir. L. de Vries en H. D. Louwes (Lid Tweede Kamer, Vrijh. Bond.) De voorz. heet allen welkom, in het bie- zonder de heeren van elders en zet in het kort het doel dezer bijeenkomst uiteen. De toestand, waarin de Texelsche scha penhouderij verkeert, is slecht. Reeds heb ben we eenige slechte janen achter de rug ook, zoodat het hoog tijd wordt, dat er uitredding komt. In overleg met de afd. van de L.T.B. besloten we maatrege len te beramen om tot betere bedrijfsre sultaten te komen. Voorz. zou de vraag willen stellen: Zijn de Hoofdbesturen van L.T.B. en H.M. van meening, dat op Texel in ver band hiermee "iets gedaan moet worden En zoo ja, in welke vorm dan? Spreker zou verder deze punten in bespreking wil len brengen: 1. Directe hulpverleening door steun aan de wol. 2. Tegemoetkoming door ontheffing van de graanrechten. 3. Het beperken van de schapenfok tot de aantallen, aanwezig bij de telling 1932. 4. Het verbieden van het laten deklcen van halfjarige ooien. Als eerste spreker voert de heer Stapel hierna het woord: Het kwam het H.B. gewenscht voor Texel te bezoeken om persoonlijk kennis te nemen van hetgeen men ter verbetering van de toestand voor de schapenfokker noodzakelijk acht. Echter vergeet niet, dat ook in andere takken van het vee-i teeltbedrijf de nood hoog gestegen is. Nederlands export zit geducht in de knel door contingenteering, invoerrechten, enz. De regeeringsbemoeiïngen hebben zich tot nog toe niet tot de schapenteelt uit gestrekt, maar Texel is een schapenland bij uitnemendheid en zal niet ontkomen aan de funeste invloed der verhoogde graanprijzen, tenzij van hoogerhand in gegrepen wordt, 's Winters moet hier veel bijgevoerd worden, hetgeen de be- drijfsuitkomsten moet drukken (hooge graanrechten). Het Hoofdbestuur zal ern stig trachten tegemoet te komen aan het billijk verlangen der Texelaars, vrijstel ling, geheel of grootendeels, van graan rechten te bekomen. Het feit, dat Texel een fokdistrict bij uitnemendheid is zal aan dat verzoek stellig de noodige grond verschaffen. In de Alg. Vergad. van be gin Oct. zal Ir. S. L. Louwes, regeerings- comm., dit punt inleiden. Voorz. dankt voor deze toezegging en constateert tot zijn genoegen, dat het Hoofdbestuur wecrerom paraat is. De heer Govers zet in een uitvoerig betoog uiteen, dat de bewering, dat er voor de schapenhouderij niets is gedaan, met op goede grond berust. Krachtige pogingen zijn in het werk gesteld om de uitvoer van schapen en schapenvleesch op gang te houden. Ze stuitten niet zelden op beschermende maat regelen van het buitenland (sanitaire maatregelen, invoerverboden, contingen teering, invoerrechten.) Toen de prijs in Frankrijk aardig steeg, werd een heffing op de "daarheen gevoerde schapen ïnge- VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder' Z. 9 Sept 6,52 7,14 6.22 7,30 M 10 8,04 7,25 6,23 7,28 D. 11 9,19 7,38 6,24 7,25 W 12 10.35 7,54 6,25 7.23 D 13 11,54 8,15 6.27 7,21 V. 14 1.15 8 45 6,29 7,19 Z. 15 2,31 9,27 6,31 7,17 Zondag 9 Sept. Nieuwe maan steld. Zoo ontstond, dank zij de drie Centr. Landb. Org. (C.L.O.), het be faamde schapenpotje, bestemd volgens ministerieele beschikking, voor verdeeling onder de schapenproducenten. Na veel strijd heeft het zijn bestemming eindelijk gevonden. Op Texel zou aan de speciale schapenbedrijven wat meer worden uitge keerd, hetgeen ondanks een protest van Texel, dat wat gek aandeed, ook ge schiedde. Ook al weer door de C.L.O. Het waren ook de drie C.L.O.die de uitvoer van zooveel mogelijk prima ma teriaal wist te bevorderen. (Indirecte steun.) Toen de instelling van een Scha pencentrale dreigde, die zich met de in voer en de consumptieregeling zou gaan bemoeien, waren het alweer de drie C. L.O., die in ccn gemotiveerd rapport de Minister het verkeerde daarvan onder het oog brachten. Er kwam geen schapencen trale, evenmin een heffing op het scha penvleesch, hetgeen de consumptie, welke in de groote steden reeds zoo aardig toe nam, zou doen afnemen. Is er dus iets gedaan voor het schaap of niet? vraagt de heer Govers. Van Juli-Aug. 1933 af, vervolgt spr., dateert de grootere afname van schapen vleesch. De prijs steeg sterk en kwam op het peil van het vette kalfsvleesch. Door de afzet van jonge lammeren werd de markt verruimd. Ondanks tegenwer king werd de uitvoer van slachtschapen bevorderd, waarbij steeds voor prima kwaliteit werd gezorgd. Dit is het meest economisch. Over 1933 werd een nieuwe Schapenpot gevormd. Het Kon. Ned. Landb. Com. stond op een extra uitkeering aan de spe ciale schapenbedrijven, maar na de be-i kende ruzie op Texel besloot de Fran- sche Comm. aan de Minister gelijke ver deeling te moeten voorstellen. De uitkee ring is door de strubbeling uitgesteld. Ik hoop, aldus spr., dat het geen afstel, wordt. Is door het uitblijven van een speciale uitkeering voor Texel reeds een derde verloren gegaan, wanneer alles wegbleef, zou dat f60.000 schelen. Zonder dat wij er in gemoeid zijn of medezeggingschap hebben, is de schapen teelt nu onder de Landbouwcrisisorg. gebracht. Er is reeds tegen geprotesteerd. Het moge niet vergeefsch zijn. \^at de wol betreft: het rapport van 't K.N.L., waarin grooter wolverbruik door de binnenl. industrie werd bepleit, dag- teekent reeds van 1932. Het vond bij han del en fabrieken en officieele lichamen veel bestrijding. Een nieuw rapport werd opgesteld, dat met ineer sympathie ont vangen werd. Of het iets zal helpen We werken er flink aan. In 1933 werd getracht de exporteurs de wetenschap bij te brengen, dat op Texel wel een goed exportlam te vinden is. Het plaatsen van oude mokken te Am sterdam, had mede ten doel de markt te ruimen. Jammer, dat Texel de gelegenheid om dit voorjaar afzet naar Frankrijk te krijgen, verknoeide. Moeten we dan ge heel op de regeering leunen? Vergeet niet, dat Texel niet alleen schapen houdt. Hier zijn ook akkerbedrijven. De eisch was dit voorjaar bij de afname voor Frankrijk te hoog gesteld. Zoo komen we er niet. NIET AFWACHTEN. We mogen niet werkloos toezien. Waarom zou de Nederl. industrie onze wol niet kunnen gebruiken? Waarom valt het schaap nu ook al onder de L. C. O. Waardoor loopt het Schapenpotje zoo'n gevaar? Texel moet zeker de handen aan de ploeg slaan. Directe hulp door steun op de wol zou een schitterend idee zijn als het plan uitvoerbaar is. Er is echte?' al aan gewerkt. Mijn hoop vestig ik verder op een speciale regeiing ten op zichte van de graanrechten. Maar wat de voorgestelde fokregeling aangaat: hoe denkt men eigenlijk over dat „gemasz- regel". Daar zit heel wat aan vast en ik zie als resultaat grooter ontevredenheid. Zou die teeltbeperking tot het doel lei den? En wat dat verbod van laten dekken van halfj. ooien betreft de natuur kan sterker zijn dan de verboden der menschen. De heer Verkley, voorz. Hoofdb. L.T. B., dankt voor de uitnoodiging en zegt zijn medewerking toe bij elke poging, tot verbetering van de toestand op touw ge zet. Een woord van dank brengt spr. ook aan de heer Govers voor al hetgeen hij als voorvechter voor de schapenhouderij deed. Vaak haalde hij voor ons de kastan jes uit het vuur. KLEEDING VAN EIGEN WOL. Ook de heer Louwes dankt voor de in vitatie. Hij zegt waar mogelijk zijn steun toe en stelt de vraag, of wij niet gekleed kunnen gaan in pakken van onze eigen wol. Ze zouden goedkoop zijn en sterk. Fantasie hebben, dat wil volstrekt niet zeggen, dat je je de zonderlingste eiv meest onnatuurlijke dingen kunt voorstel len. Fantasie wil zeggenje voorstellen kun nen and'rer leven, dat in ieder opzicht zoo totaal afwijkt van je eigen stotfelijk bestaan. En over dat soort fantasie be-i schikken maar zeer weinigen. En daarom is aller omgang zoo stroef en zijn wij tegenover anderen en zijn anderen tegen over ons telkens er naast. Want wat is eigenlijk „omgang"? Het is inderdaad een „omgang"! Wij dren telen voortdurend om elkaar heen, in plaats van recht op de man af het hart van de naaste te zoeken en te treffen.. Dat er ondanks alle goede bedoelingen en veel goede wil toch nog zooveel on verkwikkelijks is in de menschelijke om gang, komt alleen door ons gebrek aan fantasie. In de ontwikkeling onzer fantasie zie ik een stap op de goede weg tot wereld vrede. Want evenmin als wij eikaars leven begrijpen kunnen, indien wij ons niet meer in elkaar verdiepen, dan wij nu doen, evenmin begrijpen volkeren nu van elkander waar bij ieder de schoen wringt. Jammer dat er geen cursussen kunnen worden gegeven ter ontwikkeling onzer fantasie. verwijderd worden. Zeker is het dat Gij vannacht minder benauwd zult zijn, indien Gij vandaag Akker's Abdijsiroop neemt. Uw ademhalings organen worden dan bevrijd van de slijm die daar vastzit. Zonder moeite, zonder pijn wordt Gij dan Uw be nauwdheid of beklemming de baas. In ongelooflijk korten tijd werkt Ab dijsiroop zuiverend, verzachtend en genezend. Morgen kunt Gii U reeds r een ander mensch gevoelen. Door haar bijzondere samenstelling hèt geneesmiddel bij aandoeningen als: Indien alle landbouwbesturen eens het voorbeeld gaven? Het zou de inlandsche wolhandel steunen. In antwoord hierop merkt de heer Go vers op, dat 's Rijks Centr. Kledingma gazijn ten onrechte van meening is, dat de Ned. wol voor dit doel niet kan wor den gebruikt. Toch zou het aanwenden van deze wol voor de uniformen van soN daten, postbeambten, veldwachters, enz. een belangrijke steun voor de wolprodu cent beteekenen. Het ligt danook op onze weg de bruikbaarheid van inlandsche wol voor dat doel aan te toonen. Voorz. sluit zich aan bij de woorden van de heer Verkley, waar deze lof toe zwaait aan de heer Govers. Wij weten, zegt hij, dat de heer Govers steeds, voor de schapenhouders op de bres staat en hopen, dat hij dit zal blijven doen. De heer Ir. Huisman pleit mede voor 't dragen van costumes van eigen wol en stelt de vraag, of in deze vergadering ook over de verdeeling van het nieuwe Scha penpotje zal worden gesproken. HET SCHAPENPOTJE. Voorz. antwoordt, dat dat dit niet in de bedoeling lag, hij zal echter gaarne ge legenheid geven hierover van gedachten te wisselen. De heer Stapel doet over dit „potje" eenige mededeelingenDe Fransche Com missie stelt gelijke verdeeling over al!e schapen voor. Het heidelam krijgt net zooveel als de Texelaar. Dit voorstel vond geen genade bij de Holl. Mij. Wij willen de meer doorgefokte bedrijven voor een grooter uitkeering in aanmerking la ten komen. Het Kon. Ned. Landb. Comité was van eenzelfde gevoelen. De drie C. L.O. evenwel gingen hiermee niet accoord Het K.N.L. kon niets bereiken. De heer Govers vooral bleek van gelijke verdee ling een voorstander te zijn en dreigde zelfs met uittreden voor het geval anders mocht worden beslist. Ik vind het niel juist, aldus de heer Stapel, te dreigen met wegloopen, wanneer men zijn zin niet krijgt. Intusschen is de verdeeling nog niet aan de orde. De heer Govers geeft een nadere toe-.i lichting: Aan het advies van de meerder heid der Fransche Comm. (gelijke ver deeling) is toegevoegd het rapport van de minderheid, dat hierin bestaat: minder uitkeering over de lammeren, die in het SIEM DE WAAL C.Hz., Gekiekt bij zijn bezoek aan Reims. 4600 K.M. per fiets! Texel Kopenhagen Stock holm Berlijn Parijs Brussel Amsterdam Texel. Morgenavond weer op Texel. Welkom, Siemon, in je heimat Na je buitenlandsche tocht, Nu je na zoo'n reis van mijlen Texel weer hebt opgezocht. 't Was een prachtige prestatie In je eentje, jongeman. En je brieven uit den vreemde Nou, daar smulde ieder van. Jij kwam met je Esperanto Menigmaal maar reuzcklaar. Noemde ze jou in den vreemde Niet de groote peddelaar? Je kart even bij Berlijn om Of het naar de „Dennen" is En zit je weer op je zwijntje Wel je bent weer even frisch. Wat een reuze propaganda, Voor ons mooie vogeloord. Jij hebt met je lezing zeker Wel des hoorders oor bekooiiid? Blijf maar ijv'rig propageeren Voor ons land en onze taal. Hulde voor het „Esperanto", Hulde ook voor „Siem de Waal"! HUIB DE RIJMELAAR. geheel niets tot de vorming van het potje bijdroegen; hooger uitkeering over de lammeren op bedrijven, die op hooger kosten zitten. Wat mijn eventueel uittre den betreft, dient wel begrepen te wor den, dat dit geen „wegloopen" zou zijn. Wanneer mijn meening zoo zeer zou af wijken van die der overige Comm. leden, zou ik mij in die, 'comm. met langer op 'mijn plaats achten. Vandaar mijn aan vankelijk voornemen om uit te treden. Op Texel gingen veel stemmen op om een gelijke verdeeling te bewerkstelligen. Zoo zal het nu zijn. Het is echter te ho pen, dat het Schapenpotje een potje voor de schapen blijft. DIRECTE STEUN. De heer C. de Wit, voorz. afd. Texel L.T.B., geeft toe, dat voor de schapen fokkerij wel wat gedaan is. Echter meent hij, dat ze nog hopeloos in de put zit., Vooral Texel met zijn voerkosten, die belangrijk hooger zijn dan elders. Per H.A. gerekend krijgt de akkerbouw veel steun bij de schapenteelt vergeleken. Voor deze laatste is het nog geen f2.— per H.A. De extra afname van een enkel lammetje beduidt niets. Directe steun is dringend noodig. Ik meen, dat de Regee ring een garantieprijs voor de wol zal moeten vaststellen. Voor teeltbeperking voel ik minder, maar vast staat, dat zon der steun de schapenhouderij niet langer kan blijven bestaan. Graag hadden we een uitkeering over alle Texelsche schapen., Ons eiland toch is de bakermat van het T.-schaap. Het schapenpotje zou spr. hier liever niet in het geding brengen. Dit heeft al genoeg stof doen opwaaien. De heer Klimp deelt deze meening. Dis cussie over het schapenpotje geeft ver troebeling. We moeten niet praten, maar een daad verrichten. Veel schapenfok kers staan aan de rand van de afgrond. Wanneer we de boeken van de graanhan delaren zouden inzien, zouden we schrik ken. Hoe krijgen we wat in het laadje? Het zou diefstal zijn, wanneer het Scha penpotje in het Landb. Crisisfonds zou belanden. Dringend hulp is geboden. We kunnen geen dag meer wachten. De heer De Jong (L.T.B.-hoofdbestuur, tevens lid van de Fr. Comm.) zegt toe, zooveel mogelijk tot leniging van de nood te zullen bijdragen.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5