Paardensportfeest SSEM DE WAAL'S FIETSTOCHT 1. Concours één span landb. tuigpaarden. 2. Ringrijden met paard en kar. 3. Demonstraties met drie L. Rijvereenigingen. MARKTBERICHTEN Morgenavond komt met de laatste boot Siem de Waal, die per rijwiel zes wereld steden bezocht en liet Internat. Esperanto- Congres te Stockholm bijwoonde, weer op Texel terug. Bij gebrek aan plaatsruimte kunnen wij zijn laatste reisbrief niet meer in zijn geheel in dit nummer opnemen. Toch willen we het slot van zijn laatste artikel hier gaarne nog laten volgen. Hij schrijft dan: Wanneer ik Zondagavond weer voet op Texel zal zetten, is mijn fietstocht ten einde. 4600 K.M. heb ik dan in totaal, afgelegd; 4600 K.M. heeft Esperanto mij op mijn tocht vergezeld. Eenmaal heb ik een lek bandje gehad. De speciale af standsbanden van mijn naamgenoot heb ben dus goed voldaan. En pech? Daar mag ik niet van spreken. Een paar maal nat en paar minder prettige nachten dat hoort er zoo bij, nietwaar? Daar is geen ontkomen aan. Als 's morgens de zon weer scheen, was alles weer goed. Veel, heel veel heb gezien, verrukkelijke dagen heb ik doorgemaakt. Mooie bergen, schoone meren, prachtige bosschen, wa tervallen, wereldsteden, dat alles is in bonte afwisseling aan mijn peddelaarsoog voorbij getrokken. Maar buiten dat is er nog een heele andere wereld voor mij opengegaan. Een wereld, waarin grenzen alleen maar op de kaart voorkomen. In vele landen heb ik er nieuwe vrienden bijge- kregen. En dat alles is mogelijk gemaakt door onze schoone wereldhulptaal ES PERANTO! Elulptaal-pessimist, waar zijt gij? Tot straks, op Texel! SIEM DE WAAL. o— Verscheidene Esperanto-vrienden en an dere belangstellenden zullen morgenavond Siem aan de haven verwelkomen. En met recht. Ook wij hebben alle waardeering voor hetgeen hij presteerde. Zijn weg ging niet steeds over rozen, zijn bedje was des nachts niet altoos gespreid, maar desondanks versaagde hij niet. Hij legde een wilskracht en een doorzettingsver mogen aan de dag, welke menigeen hem zullen benijden. En onderwijl gaf hij zijn oogen goed de kost en keert hij naar ons eiland terug met veel ervaringen, van de landen, die hij doorreisde, van de men- schen van allerlei slag, met wie hij in aanraking kwam. Donderdagavond zal hij daarvan in de Esp. Propag. Vergad. nog veel vertellen in Pen's Schouwburgzaal, evenals de heer M.J.Oele over zijn Spaansche reis. De heer IJ. Lap bestrijdt de heer Qo- vers, waar deze beweert, dat Texel de uitvoer van vette lammeren verknoeid heeft. De handel boodt meer dan de export. De geboden prijs viel erg tegen. Wanneer de exporteurs een week later waren gekomen waren ze zeker beter geslaagd. De heer Oovers denkt er anders over. Ook tegen de hoogere prijs konden de exporteurs niet slagen. Hierdoor miste deze vette lammeren markt zijn doel. En verder had de Texelsche Crt. die aldus de heer Oovers altijd aardig bij is, tevoren vermeld, wat geboden zou worden. De heer C. de Wit ontkent, dat deze markten de schapenfok uit de put kunnen helpen. Ook de beste lammeren Levienen nauwelijks de kostprijs op. Zijn er geen beter middelen De heer Oovers betoogt hierop, dat uit een oogpunt van marktverruiming de beteekenis van die vet-markten niet mag worden onderschat. WAAR MOET HET HEEN? De heer Verkley wil gaarne concrete voorstellen zien, waarop de heer Stapel het volgende oppert: Texel met zijn plm. 30.000 schapen moet om directe hulp bij het Landb. Crisisfonds aankloppen. Laten de afd. H.M en L.T.B. zich met een schrijven in die geest tot- de Hoofdbesturen wen den. Dan kunnen die bespreken, wat te doen staat. Wat de graanrechten be treft: daarover wordt in de a.s. Alg. Verg. gesproken. Wil men prijsregelend optreden do;or beperking van de teelt, dan bedenke men wel, dat schapenvleescli in ons land als regel alleen gegeten wordt als het laag in prijs is. Wil men steun aan de Schapenteelt, dan leidt dat tot regeeringsbemoeienis en inkrimping van de teelt. Of dit in uw belang is, moeti ik nog overwegen. Ook is voorgesteld het laten dekken van halfjarige ooien te verbieden. Dit acht ik niet zoo belang rijk. Van meer belang vind ik de bevorde ring van het gebruik van schapenvleescli in ziekenhuizen, zooals ik in de Staten^ vergadering bij herhaling, en niet zonder succes, doe. De heer Verkley ziet een groot gevaar in regeeringsbemoeiïngen met de scha penteelt. De voorz. daarentegen is in dit' opzicht minder pessimistisch gestemd. De heer Louwes verlaat de vergadering, na nogmaals dank te hebben gebracht voor de uitnoodiging en de verzekering, te hebben gegeven naar vermogen de Tex. fokkerij te zullen steunen. (De heer Lou wes moest zich naar de duinen bij de Vuurtoren begeven, waar hij de afslag door de felle stroom in oogenschoinv zou gaan nemen.) De heer jb. Lap doet zich als een voor stander van inkrimping kennen. Ook de heer C. de Wit wil daar desnoods wel aan: ALS HET MAAR HELPT. Wol- steun zou hij voor alle vachten wenschen, niet voor die van speciale bedrijven al leen. De heer Stapel zou voor Texel aller eerst willen opkomen, omdat dit het meest in de put zit. De heer Oovers merkt op, dat Neder land vrij wat schapenvleescli eet, het geen de heer C. de Wit deze woorden ontlokt: Maar het brengt geen prijs op en hierom gaat het toch. De heer Oovers brengt hiertegen in, dat van Jan.-April '33 de prijs zeer goed en de afzet in Z.-Holl. groot was. Spr. zou willen aansturen op terugbetaling van de graanrechten, op gebracht door de speciale schapenbedrij- ven. Garantie op de wolprijs zou voor een bepaald deel van Nederland wel niet verkregen worden. Een toeslag zou beter gaan. Een weg, die wij het best kunnen zoeken, lijkt mij deze: Wij moeten trach ten een SPECIALE uitkeering te krijgen voor TEXEL ALS FOKDISTRICT. Ir. Kleinhout vreest, dat wij de deur voor de Minister openzetten, wanneer we een bijdrage uit het L. Cr. Fonds vragen. Dan laat Z.Exc. het Schapen potje al spoedig daarin verdwijnen. De heer Stapel herinnert aan de woor den van Minister Colijn: De Regeering is baas. Hierdoor komt het, dat ook een Hoofdbestuur niet alles kan bereiken. Met spoed wordt echter aan een oplossing gearbeid. De heer Ir. Huisman ziet steun aan de wol het liefst door afname van het pro duct door de regeering (Moiiopoliseering) en verwacht van het aan banden leggen van de teelt geen heil, integendeel nog meer ontevreden gezichten. Om goed ge holpen te kunnen worden, zullen regee- ringsmaatregelen echter noodzakelijk zijn. Anders blijft het lapwerk. Voorz. C. Keijser acht voor steun aan de wol een bijdrage uit het L. Cr. F. niet noodig. Het moest z.i. gaan als met de tarwe. De heer Govers verwacht, dat bij tor nen aan het L. Cr. F. liet schapenpotje „daarin spoedig verdwijnt. Raadzaam is, dus te bev orderen, dat dit potje zoo spoe dig mogelijk verdeeld wordt en dat Texel als fokdistrict nog een extra'tje krijgt. De voorz. kan zich hiermede best ver eenigen. Ook de heer C. de Wit, die na mens de L.T.B. spreekt. Gezamenlijk zul len deze punten nog eens onder het oog worden gezien en dan ter beoordeeling aan de Hoofdbesturen worden voorge legd. Hiermede sluit de voorz. de besprekin gen met dank voor de prettige discussie waarna hij allen uitnoodigt tot bijwoning eener filmvoorstelling. SPORTNIEUWS. Elftal Texel 1: J.Dukers D.Zuidewind O.Witvliet A.Dros Bz. J.Gieles A.Dros Dz. Jo Ran M.Vlaming N.deQraaf A.Huizinga Reserve Zuidema. P.Neijens De loting voor de eerste ronde KNVB beker is voor ons niet bijster gunstig gej weest, daar T. op reis moet naar Utrechtj om de club van diezelfde naam te bekam pen. Dat is een goede 3e klasse club, zoo dat het vaststaat, dat T. een prima oefen wedstrijd gaat spelen. Door de groote afstand moet deze reis per trein gemaakt worden. Het aanvangs- uur van de wedstrijd is gesteld op half 1, waardoor het mogelijk is de reis heen en terug op één dag te maken. Er was tot' Vrijdagavond gelegenheid zich op te ge ven als supporter. Bij een gezelschap van minstens 25 personen kon een flinke reductie verkregen worden. Met de eerste boot starten de spelers en belangstellen den, vertrek haven Oudeschild 5.50 uur. Vanaf Oroeneplaats met de bus half zes. Laten de spelers er voor zorgen, dat ze allen op tijd present zijn. Niets werkt zoo teleurstellend als het- absent zijn van een der spelers. Zet dus de wekker vroeg ge noeg, leen er desnoods een paar bij, vraagt desnoods nog een „porder" en gaat vandaag wat vroeger naar bed, dan zal het wel in orde komen. We hebben ter zoo'n idee van, dat de spelers een clerge-' lijk uitstapje wel aangenaam vinden. Doet je best. Zelfs bij gelijk spel is de 2e ronde al bereikt. Alle afberichten voortaan bij A. Dros Pz., Weverstraat, secr. Elftalcommissie. Voor de andere elftallen hopen we vol gende week een programma te hebben. Ook voor de samenstelling der coinp.- elftallen is dit van groot belang. Het' nuttigste is toch het spelen tegen zoo mo gelijk betere, sterkere elftallen. O Maandagavond ledenvergadering, dit maal in De Graaf's Lunchroom. Komt allen. Bespreekt de belangen onzer sport- vereeniging. lilllll Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater HET VLIEGENDE CIRCUS. Het Luchtcircus van Speed Hardy maakt groote opgang door zijn sensationeele staaltjes op het gebied van vliegen en parachutesprongen. Ze grenzen aan het ongelooflijke, zooals de film ook laat zien. Toch zou ze niet compleet zijn, als ook de liefde hier geen rol speelde. Amor speelt zijn spel en verleent deze rolprent voor velen een biezondere aan trekkelijkheid. Van de hoofdmomenten noemen we behalve de sensationeele lucht accrobatiek het parachutespringen, een noodlanding in de mist en een botsing tusschen vliegtuigen die brandend om laag storten. IN DE HAVEN VAN SJANGHAI. Wie aan China denkt, denkt veelal aan de groote onveiligheid, aan het banditis me, waardoor dit land terecht zoo berucht is. Zoo laat ons ook deze film zien in een reeks uitermate spannende, hoogst avon tuurlijke gebeurtenissen. De spanning be reikt haar hoogtepunt, wanneer de pas sagiers van een door bandieten overvallen rivierstoomer, in een hotel, waar ze hun toevlucht zochten, opnieuw bedreigd wor den. Er vallen eenige slachtoffers^ maar na een verwoede strijd wordt het pleit in het nadeel der roovers beslist. Daar de Holl. sprekende copie van deze film niet beschikbaar was, zal de Ame- rikaanschc worden gedraaid. Nochtans zal de toeschouwer de sensationeele avontu ren op de voet kunnen volgen. Na gehouden verpachting werd de con sumptietent gegund aan Van der Slikke, Weverstraat, Ijs en Fruit aan S. Lange- veld. Zij waren de hoogste inschrijvers. Het vervoer per autobus is gegund aan de laagste inschrijver Prins, dezelfde on derneming dus van vorige keer. In het Groentje zijn de overschrijvings bepalingen afgedrukt. Ieder leest ze eens na om moeilijkheden te vermijden. WINKELSLUITING. We herinneren er aan, dat de verorde ning tot afwijking van de Winkelslui tingswet (winkels op werkdagen open tot negen uur, enz.) tot 15 Sept. a.s. van kracht is. ZAKENNIEUWS. Het dressoir, uitgeloofd door de fa. Moerbeek en Zn., werd gewonnen door de heer Jn. Visser, Oroeneplaats. De juiste tijd was 5-20-25. Troostprijsjes kregen A.Huizinga, en Juriens, de C. Er werd resp. geraden: 5-20-15: 5-20-15 en 5-20-35, zoodat dus geloot moest worden. R.K. COOP. INKOOPVEREENIGING. in de vergadering van R.K. Land- en bouwvakarbeiders werd besloten stappen te doen tot stichting van een R.K. Coop. Inkoop-Vereen. Ecu deskundige van el ders zal worden uitgenoodigd een uit eenzetting te geven. OOSTEREND. ZANG EN MUZIEK. Het zang- en muziekfeest, dat de Ko ninginnedag zou besluiten moest wegens het ongunstige weer tot Zaterdagavond worden uitgesteld. Op het land van de heer G.Bakker, wel willend ter beschikking gesteld, was een groote tent opgericht, die aan wel zeven tig zangers en muzikanten plaats ver schafte. De T.E.M. zorgde voor ruim vol doende verlichting. Te ruim acht uur zette Excelsior plech tig met het oude Wilhelmus in. Er was toen reeds veel publiek aanwezig en nog steeds nam de belangstelling toe. Vervolgens werd gespeeld het Wien Neerlandsch bloed, Kermesse Flamande, ouv. van Bauwens, en de Kaveewee- marsch van A.J.Baars. Hierna zong het zangkoor, eveneens onder leiding van de heer C. Bremer: 1. Bondslied Eén in Geest en in Streven 2. Afijn Nederland; 3. Wij Zangers; 4. Heft, Neerlands volk, de juichtoon aan. De stilte onder de ui.tvoering was een bewijs voor de aandacht, waarmee geluis terd werd. Toen vervolgde de muziek met La Val- lee du Grand Morin, van Renoux, de Pelikaanmarsch en verschillende vader- landsche liederen. Een prachtig nummer was het door acht dames hierna uitgevoerde „linten- spel". De linten in de vaderlandsche kleu ren gaven een schitterend effect, terwijl naar de uitstekend verzorgde zang met belangstelling geluisterd werd. De zangvereen. liet vervolgens hooren: 5. Holland. 6. In het Westen daalt het' zonnelicht. 7. Beveel gerust uw wegen. 8. Bede. Nog een paar maal werd om beurten muziek en zang ten gehoore gebracht, waarop een Tableau werd vertoond. Het stelde H.M. de Koningin voor, toegezon gen door een aantal in het wit gekleede dames. Een paar kleine meisjes boden de Vorstin bloemen aan, terwijl allen 't Wil helmus aanhieven. Het tableau miste zijn uitwerking niet. Het maakte diepe indruk. Aan het slot van de avond gekomen, verzocht de heer Bremer, na het zingen van de Avondzang, rustig naar huis te gaan en niet zooals anders met gehos en luidruchtige vroolijkheid. De droeve om standigheden, waarin het Kon. Huis ver keert, wettigde dat verzoek alleszins. Vermelden we tenslotte nog, dat bakker C. Timmer Jz.: muzikanten en zangers een verrassing bereidde door het gratis verstrekken van een heerlijk gebakje. De Feestcomm. heeft reden om met voldoening op deze waardige viering terug te zien. Algemeen was de belang stelling groot. Het aantal vlaggen in het dorp was grooter dan ooit te^voren. D. (Verslag voor vorig nummer te laat ontvangen. Red.) DEN HAAG. Naar het Haagsche Pers bureau ons meldt, kan de officieele be kendmaking van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana met Z.K.H. Prins Karei van Zweden iedere dag tegemoet worden gezien. Prins Karei is een broer van Ko ningin Astrid van België. Zijn oom is Koning Gustaaf Adolf van Zweden. op 19 SEPT a s Aangiften uiterlijk t. m Donderdag 13 Sept. 9 u. n.m. in „De Lindeboom". HET BESTUUR. PREDIKBEURTEN. Zondag 9 Sept. 1934. HERV. GEMEENTE. Den Burg, nm. 7 uur ds. Salm Oudeschild, vm 10 uur ds. Scholte De Koog, 10 uur, ds. Van 't Hooft. Den Hoorin, half 11 ds. van Petegem Bediening H. Avondmaal. Oosterend, vm. 10 uur ds. Groenenberg van Vlaardingen. Coll. v. d. Gen. Kas. de Cocksdorp vm half U ds. Salm Zuid-Eieriand nm 4 uur ds. Salm. GEREFORMEERDE KERK. Ooderend, vm 10 uur Ds. Van der Leer. nin 3 uur dezelfde Voorbereiding H. Avondmaal Den Burg 'sav. half acht dezelfde gebouw Tex Fanfare GEREF. KERK H.V. Oosterend, vm 10 uur ds. Buskes nm 3 uur dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur Ds. Vis. Avondmaal. Den Hoorn, half elf, Ds. Smidts. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer op 4 Sept 70U00 stuks 70-80 K G f 3,60 A f 4,40 65 66 3,00 3,50 S3 64 3,00 3,30 60 62 2.90 3.20 58 59 2.80 3,10 56 57 2,70 2,90 53,55 2,70 2,80 50 52 2.60 2,70 40/49 1,50 2,50 200000 eendeieren .30 a 2,30 oude kippen p. st f 0,40 a f 1,20 Oude Hanen 0, a 0,— jonge hanen 0.20 a 0.90 Oude kippen per KG n,30 a 0,40 Jonge hanen per KG 0,30 a 0,40 Schapen 6 Sept. 12 paarden 150 a 200 75 koeien (vette) 160 a 230 8 Gelde koeien mag 80 a 140 12 kalfkoeien 150 a 210 85 mag schapen 8,00 a 12,00 79 lammeren 5, a 9,00 165 vette schapen 13,— a 20,50 51 Nuchtere kalveren 6,00 a 16,00 8 vette varkens per kg 0,32 a 0.34 Ui magere varkens 0,- a 16,50 46 higgen 7 a 11,00 Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 65000 64-67 kg f3,50-3,80; 61 63 kg f3 10- 3,40 58- 60 kg f 2,40-3.2055 57 kg f 2,80-3,10 52-54 kg f2,70. 1000 Eendeieren 2,30 a BP BURGERLIJKE STAND DER m GEMEENTE TEXEL van 5 tot en met 7 Sept. 1934. ONDERTROUWD: Wijbren Pranger en Reusje Donker; Dirk Slot en Mar- garetha Hoogerwerf. OVERLEDEN: Aris Eelman, 76 jaar, geh. m. Adriaantje van der Vliet. VONDEN VOORWERPEN. ÜS3 (Gedeponeerd ten Raadhuize) ggfg 1 Lips-sleutel, 1 zakmes, 1 huissleutel, 1 halsketting, 1 polshorloge.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 6