TEXELSCHE COURANT DERDE BLAD. Texelsche Berichten Zaterdag 15 Sept 1934. Illlllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil llllllttnilllllllllllll ESPERANTO. llUlllllllllllllllllin EEN GROOT SUCCES. De stoutste verwachtingen zijn Don derdagavond overtroffen. De zaal van de heer Pen was uitverkocht. Dat heeft het Esperanto-Monument-Comité, dat deze avond organiseerde, zelfs in zijn meest optimistische bespiegelingen niet durven verwachten. Een gevarieerd program, een vlot verloop en een financieel succes voor de Monumentkas, dat klinkt als een scheepsklok, zo,o luid: deze avond alleen reeds gaf een netto-opbrengst van meer dan honderd gulden. Een verheugend re sultaat. In onze door en door materieele samenleving is blijkbaar het idealisme nog lang niet zoek. Namens de Texelsche Esperantisten heette de seer. penn. van het Monument- comité Joh. M. Duinker de talrijke 'aan wezigen recht hartelijk welkom. Vervol gens wees hij op de beteckenis van de Esp. vlag, welke aan het secretariaat der T. Esp. Federatie is uitgestoken. On bekend maakt onbemind. Dit geldt zeker voor onze zoo bij uitstek doelmatige we reldhulptaal, het Esperanto, dat zijn aantal beoefenaars ziet groeien, van jaar tot jaar, van dag tot dag. Tenslotte gaf spr. het woord aan Siem de Waal, die op de fiets in zijn eentje zoo kranig een zeven-landen-tocht onder nam, een tocht van wel 4600 K.M. Een hartelijk applaus liet zich hooien, toen Siem het podium betrad en menigmaal een gulle lach, wanneer hij van zijn vele amusante avontuurtjes vertelde en daarbij niet zelden van originaliteit en geestig heid blijk gaf. Aan het slot van zijn genoeglijk bab beltje deelde hij mee, dat hij op zijn tocht door 'de verkoop van Monument- kaarten f2S.27 verzameld had, welke woorden de vergadering een hartelijk ap plaus ontlokten. Ongetwijfeld heeft Siem deze avond de dank geoogst, die hem toekwam. Ook in stoffelijke vorm. Met een toepasselijk woord bood de heer J.M.Duinker hem 'n fraai boekwerk aan, getiteld Verkaro de Zamenhof, bevattende al hetgeen van Dr. Zamenhof, de auteur van Esp., tot nogtoe niet in boekvorm verscheen. Namens de Tex. Esp. Federatie bood de heer T. Tiessen, voorz., vervolgens een pracht uitgave van La Historio de Esperanto, van Dr. Edm. Privat, aan, een stan daardwerk in twee dln., een rijk bezit voor ieder volbloed Esperantist. (Van een Esperantist, die onbekend wenscht te blijven, ontving Siem bovendien nog La Vivo de Zamenhof, eveneens door Dr Edm. Privat, welk mooie boek naast tal van foto's een beschrijving van het leven van Dr. Zamenhof geeft.) Na de pauze gedurende welke kaar ten met een foto en reisroute van Sleur de Waal vlot van de hand gingen en spoedig uitverkocht raakten was het woord eerst aan de heer Huib Fenijn, beter bekend als Huib de Rijmelaar. Dat zijn rijmelwerk in de Tesselaar veel waardeering vindt, mag zeker uit de bij val bij zijn eerste optreden op het tooneel worden afgeleid. Wat hij ons bood, was wederom keurig. Niet alleen door de' inhoud en de rijmvorm, maai' ook door de wijze, waarop hij zijn werk voordroeg, had de heer Fenijn daverend succes. Hierna deed de heer J.M.Duinker mede- deelingen over de stand van het Monu mentfonds. Na 4 mnd. 3 dg. is reeds f373,571/2 bijeen. Een prachtig resultaat. Alleen deze avond reeds bracht bijna f105 netto op. Het monument zal door Siem de Waal worden gebouwd. Architect Igesz., oud-cursist, bood belangeloos zijn medewerking aan, terwijl de heer J. C. Rab in de kosten van het bouwmateriaal belangrijk zal tegemoetkomen. Aan deze heeren daarvoor nu reells hartelijk dank. Tenslotte deed spr. mededeelingen over de a.s. Esp. cursussen voor beginnelin gen, te leiden door de heer Roggeveen, Esp. leeraar te Schagen. (De Texelaars met het Esp. Diploma B. komen tijd te kort, moet u weten). Hierover volgen nog nader berichten. Nadat de heer Fenijn nog een door hem vervaardigd rijm over het Esp. mo nument voorgedragen had, dat wederom insloeg, was het woord aan de heer M. J. Oele, die over zijn reis per autobus en trein naar het Esp. Congres te Va lencia sprak. Hij was daarbij vergezeld van zijn eega en zijn eilandgenoot Alb. Backer. Een interessante en leerzame tocht was 't, welke zij met nog S7 andere personen uit ons land en andere landen grootendeels in vier autobussen maakten. De heer Oele vertelde daarvan uitvoerig en gaf zoo een uitstekend beeld van de gesteldheid van de landen, die hij door reisde, van de aard, zeden en gewoonten van de nationaliteiten, waarmee hij in aanraking kwam. N V. T. E. M. <9 NA DE ICEUKENSCHOONMAAK C ELECTR1SCH KOKEN Het was 'n vrij volledig reisverhaal, dat de belangstellende luisteraar zeker heeft geïnteresseerd. Evenals Siem heeft ook de heer Oele een dankbaar applaus in ontvangst mogen nemen. E11 toen het was inmiddels reeds over half twaalf geworden was de beurt aan de Texelsche films. Of ze vol deden? Of men er genoegen in vond zoo veel goede bekenden in levenden lijve op het witte doek te zien verschijnen? Of er niet vaak hartelijk gelachen is? Mogen wijzelf die de films vervaar digden op die vragen een bevestigend antwoord geven? We weten, wat het spreekwoord zegt van „Eigen lof" en willen er daarom maar weinig van zeg gen. Evenwel kregen we de prettige in druk, dat voorstellingen als deze wel op prijs gesteld worden, zoodat het zeker niet aan belangstelling zal ontbreken, wanneer binnenkort alle films, op Texel vervaar digd en dat zijn er vele op één avond vertoond zullen worden. Voor wel willende critiek houden we ons intus- schen aanbevolen. Tot heden was het steeds goedkeurende critiek, welke ons rechtstreeks ot van terzijde bereikte. Moge het zoo blijven. We zullen daartoe zeker ons best doen. Met deze films kwam het eind van deze Esp. Feestavond, die door de leider met een woord van dank voor de groote be langstelling gesloten werd. Uil „Opbouw", weekblad voor Humanistisch Christendom, nemen we het volgende over HET ESPERANTO-CONGRES IN STOCKHOLM. De prachtige Storkyrkan (Groote kerk) in Stockholm is geheel met Esperantisten gevuld. Er zijn hier bijeen Esperantisten uil alle deelen van de aarde. Zweedschc Espe rantisten zijn er natuurlijk in menigte en verder Denen, Noren, Franschen en Duit- schers, Schotten en Engclschen, Spanjaar den en Hollanders en ook Australiërs en Japanners enz. En nu zitten wij daar met een groote menigte in de Storkyrkan. Het orgel doet zijn stem hooren en spreekt tot allen. Machtig ruischt de muziek door de gewelven van de eeuwenoude Protestant- sche Kerk. Hoevelen hebben hier al neer gezeten in uit eeuwenoude bolwerk van het Protestantisme' Ds. Algot Törnquist uit Gavle (Zweden) spreekt tot dit cosmopoli- tisch gehoor, dat zich geheel over geeft aan de prediker. Hij spreekt over de verschei denheid van gaven, die er onder de men sehen is en dat niemand het recht heeft 0111 een ander te verachten omdat hij min der talenten heeft gekregen, (of omdat hij van een andere natie is), maar dat allen zich een moeten voelen. En dan smeeken allen in een gemeenschappelijk lied, dat het zwarte gordijn, dat alle landen bedekt, weggenomen moge worden, en dat oorlog en misdaad moge verdwijnen. (Maar wij mogen n et vergeten, dat ook wij de gaven ontvingen en dus geroepen zijn 0111 de ar beiders van de Almacht te zijn). E11 dan spreekt ds. Algot Törnquist van dr. Zamen hof, de auteur van het Esperanto, de Pool- sche Jood met de Christus-geest, die uit lielde voor de menschheid, alle tijd, die zijn dokterspraktijk hem overliet, aan het Espe ranto wijdde, en die ons een taal schonk zoo welluidend en duidelijk en eenvoudig, als er geen tweede is te vinden. En dan zingen allen Patro nia ni alvenis Trans la montoj, trans la mar', Kaj per unu lingvo laudas, Vin, la Patro de l'homar'. Patroankau niajn korojn Ligu kunc pli kuj pli Por ke ni' frataro igu Unu veia famili'. (Onze Vader, wij zijn gekomen over ber gen en zeeën en door één taal loven wij de Vader van de menschheid. Vaderverbind ook onze harten meer en meer, zoodat wij allen in waarheid broe ders en zusters worden. C. Th. M. BOON. DE NIEUWE SPELLING. Er is ons gevraagd, of op de o.l. scho len in onze gemeente de spelling Mar- chant reeds officieel is ingevoerd. We moeten hierop een ontkennend antwoord geven, doch vernamen uit betrouwbare bron, dat een beslissing vati B. en W. in deze aangelegenheid, niet lang op zich zal laten wachten. Reeds gaven eenige groote gemeenten het voorbeeld. B.enW. van Texel zullen ook wel tot invoering van de 'spelling-Marchant op de o.l. scholen besluiten en wel in ver band met het ministerieel besluit, waarbij deze spelling voor de ULO-EXAMENS voorgeschreven wordt. Maar van harte zal dit wel niet gaan, want zoolang de Regeering in haar offi cieel orgaan en in alle staatsstukken de oude spelling nog handhaaft, kan men nauwelijks aannemen, dat zij het met haar nieuwe spelling ernstig meent. Echt-Hollandscheerst de kat eens uit de boom kijken, maar in dit geval toch voor '11 Regeering wel zeer „eigenaardig" WINKELSLUITING. We vestigen met nadruk de aandacht van belanghebbenden op de publicaties van ons Gemeentebestuur en van de Alg. Tex. Middenstandsvereeniging, de winkel sluiting betreffende, opgenomen in dit nr. ALS HET STUUR DEFECT IS. Donderdag zou de heer De Boer, een reiziger uit Alkmaar, zijn auto naar de werkplaats van de heer Boekei rijden, daar de stuurinrichting niet goed meer werkte. Hoe slecht het hiermee gesteld was, bleek, toen de wagen uit de Park straat de Weverstraat zou inrijden en een dikke steenen stoeppaal, staande voor de zaak van de heer A.v.d.Slikke ramde en bij de grond deed afknappen. De deur en de gevel van de winkel werden licht be schadigd. Gelukkig deed zich geen per soonlijk ongeluk voor. Hoe gevaarlijk het is met een defecte stuurinrichting te rij den, moge ook uit dit bericht weer blij ken. BOUWVERGUNNINGEN. Sinds onze vorige opgaaf verleenden B. en W .deze vergunningen: De Waal, garage, mej. M. Brouwer; den Burg, Emmalaan, dubb. woonhuis, BakkerVan MaarleveldStichting; Eicr- land, schuurtje, M. Boon Az.den Burg, verbouw woonhuis C. Dijksen Pz.Oude- schild, pakhuis, fa. C. R. Keijser en Co.; de Koog, woonhuis, A. Daalder; Eier- land, loods (kleedkamer), S.V. Cocksdorp. PAARDENSPORT. In dit nummer vindt u het volledig programma voor de Paardensportdag op op a.s. Woensdag. Het ziet er welver zorgd uit. Aan variatie zal het niet ont breken, terwijl de Rijvereen., die de laatste tijd onder leiding van de lieer Joh. Kikkert zoo vlijtig geoefend heeft, zeker haar beste beentje zal voorzetten* 0111 deze dag te doen slagen. KNIP DE ADV. UIT. Programma's zul len ditmaal niet afzonderlijk verschijnen. NOG MEER NIEUWS. Veel nieuws ligt als steeds in onze adv. kolommen. Neemt er aandachtig ken nis van. Adverteerders en wij zullen er u dankbaar voor zijn. OVER. HET MARSDIEP. Men verzoekt ons nog te vermelden, dat ook de heer C. Oud zich bij het gezelschap bevond, dat Zondag het Marsdiep overzwom. Gaarne voldoen we daaraan. Hier staat het. „What is in a name?" Mijnheer Oud zei bout, mijn naam en die afstand laten mij koud. Ik kom er best. En zoo was het. Wie volgt EERVOL ONTSLAG J. J. RAB Penningmeester Dertig Gemeensch. Polders. Naar we vernemen, zal de lieer J. J. Rab, die reeds meer dan 22 jaar pen ningmeester is van liet Waterschap de Dertig Gemeensch. Polders, als zoodanig wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd welke voor de vervulling van zijn ambt als grens is gesteld eervol ontslag bekomen. Zooals algemeen bekend, vervult de heer Rab zijn functie op nauwgezette wijze. Door zijn veeljarige ervaring is hij volkomen in zijn taak doorkneed, hetgeen vlotte afdoening van zaken verzekert. EERVOL ONTSLAG DIJKGRAAF J. S. DIJT. In verband met het bereiken van de 70-. jarige leeftijd zal de heer J. S. Dijt,, Dijkgraaf der Dertig Polders; vermoede lijk eervol ontslag bekomen. De heer Dijt is reeds meer dan 30 jaar Dijkgraaf van genoemd waterschap. E11 hoe men zijn arbeid waardeert is wel treffend bij zijn zilveren dijkgraaf-jubi leum tot uiting gekomen. Van de zijde van het bestuur wordt' getracht de ambtsperiode van de heer Dijt, verlengd te krijgen. Of dit evenwel lukken zal is de vraag. Op 3 Oct. zal de heer Dijt zeventig jaar worden. LATE AARDBEIEN. De heer P. Witte, Schildereind, smaak te dezer dagen voor de tweede maal in dit seizoen het genoegen van zijn per ceeltje tuingrond lekkere aardbeien te oogsten. Die boft. OUDESCHILh WASCH- EN STRIJKINRICHTING. De heer D. M. Vlas alhier heeft van B. en W. vergunning bekomen voor de stichting van een stoomwasch- en strijk- inrichting op een perceel gronds aan de Schilderweg, rechts van de woningen naast de Kaasfabriek (richting Den Burg). Het bedrijf wordt op moderne leest ge schoeid en zal een oppervlakte van onge veer 10 bij 17.5 M. beslaan. Moge hier een nieuwe industrie ge boren worden, welke levensvatbaarheid N.V. T. E. M. Vraagt inlichtingen voor electrisch koken. heeft. Naar men zich herinneren zal werd eenige jaren terug door de heer Klein Klouwenberg aan de Schilderweg op de plaats, waar nu de woningen links van de fabriek staan, een wasscherij opge trokken. 14 Dec. 1029 is deze evenwel in vlammen opgegaan en, vermoedelijk bij gebrek aan kapitaal, niet weer verrezen. Het moge de lieer Vlas c.s. gelukken een degelijk bedrijf te stichten en tot bloei te brengen. We zijn van meening, dat deze industrie, mits goed op pooten gezet en goed geleid, op Texel toekomst heeft» DEN HOORN. EEN BRANDJE. Vermoedelijk door een nog niet geheel uitgedoofde lucifer is Donderdagmorgen in de keuken van het woonhuis, be woond door de heer Jb. Huisman, brand ontstaan. Toen mej. Huisman de keuken deur opende, sloegen de vlammen haar tegemoet. Bijgestaan door de heeren W. Wilner en J. Mets slaagde zij er in met eenige emmers water de brand te blus- schcn. Brand- en waterschade zijn geluk kig niet groot. KERKNIEUWS. Ds. Van Petcgcm heeft liet beroep naai de N.H. Gemeente te Nijehaske aange nomen. NET DRUKWERK. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll O GOED MATERIAAL is voor net drukwerk een eerste vereischte. Onze drukkerij is danook modern ingericht en waarborgt U keurige uitvoering en BILLIJKE prijs. llllllllllllllllllllllllllllllllllll WAAL-EN-BURG. INSTALLATIE NIEUWE MOLEN. Woensdag had de overdracht plaats van de nieuwe watermolen, waarover we Woensdag schreven. Omstreeks 10 uur waren op het terrein bij de molen aanwe zig de heeren Mr. Van Tienhoven en J.> Drijver, resp. voorz. cu seor. van de Ned. Vereen, tot Bescherming van Vo gels; de heeren J'.Eelman en W.I I.Lap, resp. dijkgraaf en secr. van Waalenburg; de heer J. S. Dijt, dijkgraaf der Dertig Gemeensch. Polders; de heenen Bruin en Boot, waarnemers en voge'lwachters der Vereen. Mede merkten wc op de heer G. Scpers, constructeur en bouwer van de molen, van I lazerswoude. Na bezichtiging van de oude molen, be gaf het gezelschap zich naar de nieuwe, die uitstekend bleek te functioncenen. Dc capaciteit bleek 400 tot 620 kub. M. per uur te zijn (dus meer dan ons voor vorig nummer werd gemeld. Red.) Hartelijke woorden sprak de heer Mir. Van Tienhoven tot de heer Dijkgraaf van Waalenburg. Hij roemde de prettige samenwerking en wees op de steeds toe nemende stroom van vreemdelingen, die zeker niet in de laatste plaats Waaien- burg komen zien. Aan de heer G. Sepers werd dank ge bracht voor de solide afwerking van de molen, welker capaciteit bovendien zoo groot bleek te zijn. Dijkgraaf Eelrnan dankte voor de vrien delijke woorden ,door Mr. Van 3 ienhoven gesproken. De lieer Sepers sloot zich hierbij aan en dankte voor het in hem' gestelde vertrouwen. Hij sprak de hoop en het vertrouwen uit, dat de molen, de echte Hollandsche molen, haar nut zou blijken te hebben en dat ook elders de molen het vertrouwen zou herwinnen, dat ze zoo lang genoot en nog steeds ver dient. Hiermee was deze eenvoudige plechtig heid voltrokken. Een historisch feit. is weder in Texels analen geboekstaafd. MlDDENSTANDERS l|j|||||||||||||li|||||||!I|||||||||il Een abon ement hij 3 N.V PROVINCIAAL BELANG S rüllllllllf Handelsinlo'matie-en Incasso-^ H |3 Bureau voor den Middenstand, - dg opgericht 1864, biedt u in deze s ga tijden groote voordeden. j| i.A Een volledig prospectus, waar- s TT uit zulks duidelijk blijkt met een l|| excmplaa' van de veerf'Cndaag- M sche zeer verzorgde courant, y jëj word! 00 schri 1 telijke aanvrage 2 ||j p.o. verstrekt. NV. PROVINCIAAL BELANG H Ainstelstr 14 Tel 32000 (6 lijn n)=§ AMSTERDAM C m Voor Middenst. Federaties er. Bonden kan een speciale overeer komst geti of- 3 H fen worden ten behoeve hunner leden

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 9