Oe Nieuwe Texelsche Courant No. 4877 48sle Jaargang Woensdag 19 Sept. 1934 Van 'jveek tot week Uit de Volkenbondsstad. Onrust in Spanje en Amerika Wie was Sir Basil Zaharoff Texelsche Berichten andere merhen rookH W- J.GRUNOIS BAAI-TABAK 5 Uw advertentie in dit blad wordt op Texel hui» aan huis gelere*. TEXELSCHECOUR is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UI TO.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 oent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Vj uur later.) 20 21 22 23 24 25 26 Sept 7,04 8.13 8,54 9,33 10,12 10,44 11.07 LICHT OP RIJWIELEN en R1ITUIGEN 801 ZATERDAGAVOND. Wat is Volkenbond zonder ontwape ning? De naam van deze doode is op liet oogenblik „taboe" te Genève. Herinnert iemand aan het geschil tusschen Japan en China, dat de Volkenbond zooveel vruchteloos hoofdbreken en zooveel pres tige heeft gekost, dan wordt deze on- kieschheid onmiddellijk gesmoord door 'n opgewekte beschouwing over het succes, dat men nu in het conflict Bolivia-Para guay zal gaan behalen? Duitschland keerde de Volkenbond de rug toe, maar ook daarover bewaart men het liefst het stilzwijgen. Men zql trachten, algemeene beschouwingen zooveel mogelijk te ver mijden, Immers, men kan deze niet hou den, zonder telkens zeere plekken aan tie raken. De eenige afwisseling ,die men zich zal veroorloven, wordt waarschijnlijk de intocht der Russen. En ook deze ge beurtenis is er een, waarover men liever met meer praat dan noodzakelijk is. De Assemblée krijgt nog lastige kwes ties te behandelen. De Franschen willen haar belangstelling inboezemen voor de kwestie van het referendum in het Saar- gebied. Maar ook dit weer is een geval, waarvoor velen huiverig zijn. Dan is er ook de Oostenrijksche kwestie. Daaraan kan men zich met geen mogelijkhei.d ont trekken. Daar zorgen de Oostenrijkers zelf reeds voor. Zij zijn nu te Gencve om geld te zoeken. Tegelijk zullen zij echter over geld willen praten. Want po litiek, dat is op het oogenblik hun beste argument. Zij weten, welke waarde Eu ropa hecht aan het voortbestaan van Tun onafhankelijkheid. Bovendien is hun toe stand i nderdaad nog verre van veilig al is deze veel verbeterd door het krach tige optreden van de regeering bij ver schillende gelegenheden. Heel teekenend voor de toestand, is een opmerking, die voor een goede zeven weken geleden, wei nige dagen voor 'zijn tragische dood, Dollfuss tot een bekend Amerikaan maak te, die hem bezocht. De vreemdeling had van het nationaal-socialistische gevaar gesproken. „Niet meer dan 10 pet. dei- bevolking staat achter het nationaal-socia- lisme", zei de bondskanselier. Uit de blik van de bezoeker sprak twijfel. Maar on verstoorbaar ging Dollfuss verder: „En achter mij staat niet meer dan 5 pet. De overige 85 pet. wacht af, wie van ons beiden het wint, om zich dan daarachter te scharen". De toestand zou nu aanzienlijk ten gunste van de regeering verschoven zijn. Veilig is zij echter ook nu nog lang ïfiet. Dat beseft men overal en dat beseft men vooral ook in Italië. Het Oostenrijksche probleem blijft dus steeds nog een ang stig probleem voor de Volkenbond, waar aan men nu te Genève nog de noodige aandacht zal moeten wijden. Heel erg onrustig blijft het in Spanje. Het Centrale bewind heeft moeilijkheden met het economisch voor Spanje zoo vi tale Catalonic en tevens met het Basken land. De regeering vindt deze strijd blijk baar heel weinig plezierig, maar ze wordt voortgedreven door haar eigen aanhang van rechts, die haar toch reeds niet krachtig genoeg vindt. Die aanhang van rechts wenscht nu zelf het bewind op zich te nemen, wat niet onwaarschijnlijk opstanden ten gevolge zou hebben. In- tusschen wordt het land ook geteisterd door werkstakingen van verbitterd karak ter, die dezer dagen alleen te Madrid 16 menschenlevens hebben gekost. De toe stand schijnt droeviger te worden, niet alleen 'doodde verdeeldheid van'het volk, door de wilde bewegingen, die vooral de arbeiderswereld te zien geeft, maar ook door het onvermogen of de onwil der republikeinsche regeeringen, om aan de klassieke misstanden in het land, aan comiptie en nepotisme in allerlei over heidsorganen een einde te maken. Parle mentaire monarchie, dictatuur en repu bliek hebben daarin nu achter elkaar ge faald, wat een nieuwe bevestiging is van de leer, dat zelfs de hevigste omwentelin gen volken gewoonlijk niet in hun wezen kunnen veranderen. Valt feitelijk in Ame rika op het oogenblik niet iets dergelijks waar te nemen Ook dat land wondt door groote stakingen geteisterd die een gevolg zijn van het feit, dat de N.R.A. niet geslaagd is in haar streven, om sociale instellingen van bovenaf op te leggen. Nu vechten werkgevers en werk nemers erom, zooals zij in vroeger stadi„ um elders er om gevochten hebben. De eerste zittingen van de Amerikaan- sche Senaatscommissie tot onderzoek naai de handeli.ngen van de Amerikaansche wapenindustrie hebben een fel licht ge worpen op de toestanden, die men zelfs daar niet verwacht had. Men heeft daar over in de dagbladen een en ander kun- ken lezen. De wereld heeft cijferreeksen langs haar verbijsterde oogen zien gaan, zij heeft kennis genomen van schokkende situaties en complotten, van handels overeenkomsten, die eerder aan het Wet boek van Strafrecht dan aan dat van Koophandel doen denken doch de groote massa heeft het meest belang gesteld in dat gedeelte van het onderzoek, waarin een klein beetje het gordijn werd opge licht, dat de handelingen bedekte van een 84-jarige grijsaard, Sir Basil Zaharoff, de geheimzinnige, misschien wel de ge heimzinnigste Europeaan. Van de groote figuren uit de wereld handel van onze tijd is Sir Basil Za haroff zonder 'twijfel de incest avontuur lijke: een Griek uit een armzalig nest in de bergen van Klein-Azië, die in de loop van een lang leven het gebracht heeft tot de grootste wapenleverancier ter wereld en tot een van de rijkste mannen van Europa. De multi-millionnair Zaharoff beheerscht werven en kanoiineiifabrieken, mijnindustrieën, en scheepvaartmaatschap pijen, olievelden en banken; hem behoort ook de Speelbank van Monte-Carlo. De verovering der industrieele en financieele macht door Zaharoff loopt met de gewel digste politieke rampen evenwijdig. Opdat Zaharoff zijn millioenen ontvangt, wor den in de Oriënt de volken tegen elkaar opgehitst. Om de economische en poli tieke samenhang in Europa voor een deel te begrijpen, om te begrijpen .welk een geweldige rol de belangen der wapen industrie bij de beslissing over oorlog en vrede in de wereldpolitiek spelen, moet men de levensgeschiedenis van Basil Za- haroft 'kennen. SIR BASIL ZAHAROFF. Zaharoff werd geboren in Mughta, in Z.W. Anatolic, waar zijn vader in stoffen handelde. Op kosten van zijn oom gaat de jonge Zaharoff, die een heldere kop bleek te hebben en van goeden wille bleek te zijn, naar een Engelsche school. Hij leert verscheidene talen. Zijn 'intuïtie en scherpzinnigheid brengen hem spoe dig de manieren en gewoonten van het Westen bij. Hij wordt een bruikbaar mensch en krijgt een betrekking te Kon- stantinopel in de groote zaak van de stoffenhandelaar Sewastopulos. Nu had Zaharoff in Londen deze ervaring opge daan: invloed bij de aristocratie brengt verdere invloed en rijkdom. En rijk wor den was het doel waarnaar Zaharoff streefde. Hij was vlijtig, knap en merk waardig intuïtief voor de nuances der zoo uiterst genuanceerde inenschenmaatschap- pij. Hij heeft herhaalde malen het hoofd gestooten. Doch geen stoot kwam zoo hard aan, dat hij er door afgeschrikt werd. Hij zette door zonder aanzien PRINS GEORGE VAN ENGELAND EN ZIJN VERLOOFDE, PRINSES MARINA VAN GRIEKENLAND. des persoons en zonder scrupules. Wan neer alle hooge, breede en rijke huizen voor hem gesloten blijven, voert zijn weg naar een jonge landgenoot, ook-in-Azië geboren Griek: Etienne Stephanos Sku dulus, de man, die later een der leiders van de Grieksche politiek en een van de rijkste mannen van Griekenland zou worden. Aan hem heeft Zaharoff zich vastgeklampt. Met hem is hij omhoog gestegen. Skudulus is een man van on gewone begaafdheid, tot wiens kring te bchooren langzamerhand als een onder scheiding begint te gelden. Zijn huis wordt een middelpunt van liet jonge Atheensche intellect. Alles,wat de oogen naar West-Europa richt, komt er te zamen. In deze internationale kring is Zaharoff in zijn element. Skudulus voelt, dat het jonge Griekenland deze man kan gebruiken. Er ontstaat-een hechte vriend schap tusschen beide geniale jonge menschen. Dan bezorgt Skudulus aan Za haroff een baantje als vertegenwoordiger van een Engelsche wapenfabriek, op een salaris van vijf pond in de week. Onder bliksemschichten en dondergeweld treeilt Zaharoff binnen als kleine employé, ver tegenwoordiger op de Balkan, van de in ternationale wapenindustrie. Het geweld was hem welkom. De geheele Balkan stond in lichte laaie. Dat moest hij juist hebben. Hij verkoopt zijn eerste duikboot. Wordt een der meest-vendienende agen ten. Zoo breiden zich langzaam eerst, dan steeds vlugger zijn zaken uit. Hij wordt een factor in het bedrijf. Zijn ge nialiteit stuwt hem steeds meer omhoog. Tot de groote oorlog uitbreekt en Basil Zaharoft milliarden verdienen gaat waarvan hij voor 'lazaretten van de Ge allieerden vijftig millioen francs heeft „weggeschonken". We moeten ons beperken, doch een drietal biezonderheden willen we nog vermelden. Sir Basil Zaharoff huwde op 75-jarige leeftijd met een Spaansche hertogin de Villatranca de los Caballeros, met wie hij ongewoon knap van uiterlijk 30 jaar tevoren op een treinreis toevallig kennis maakte. Sir Basil maakte zich, al intrigeerende, meester van de speelbank te Monte-Carlo, die zijn millioenen-vermogen weer heeft doen groeien. Zoo bezit hij b.v. een servies in zuiver goud voor zes-en-dertig personen, het éénige van die aard ter wereld. Dat heeft hij indertijd gedurende de oorlog aan de Fransche regeering ten geschenke gege ven om het te doen versmelten. Doch na de wapenstilstand kreeg hij het onge schonden terug. Men had het te mooi' ge vonden om het te vernietigen, zelfs in d>e oorlog. Nu weet ge althans iets van deze „my sterieuze Europeaan", zooals hij genoemd wordt in het boek, dat Rich. Lewin- sohn over hem schreef. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW AFD. TEXEL. Zeven en twintig leden gaven gehoor aan de oproep van het bestuur der afd Texel der Holl. Mij., van Landbouw, om Vrijdag 14 Sept. in De Oranjeboom bijeen te komen ter bespreking o.m. van 'de mid delen, dienstig om de nood in de schapen fokkerij te lenigen. Voorz. C.KeijserHz. drukt zijn spijt over de geringe belangstelling uit. Er wordt wel eens critiek uitgeoefend op het be- Hf blijft van vee/ genot verstoken Maar die zich houdt by óffUNOi Bhfft. Zalheetzgn /even heer/gk smoken! ECHTE FRIESCHE 10 'ld enti per Hons fj MC.T fQAAie. Oescnfttincrr. stuur, zegt hij. Laat men, indien deze cri tiek gegrond is, zijn bezwaren in de ver gadering te berde brengen. Na lezing der notulen van de 1 Mei gehouden vergadering door seor. Alb. Keijser R.Jz., volgt behandeling van de ingekomen stukken. Het Floofdbestnur geeft de afdeelingen in overweging een onderafd. van WERK GEVERS in het leven te roepen, zulks overeenkomstig de wensch van de Minis ter, die wil dat er tusschen werkgevers en werknemers meer overleg wordt ge pleegd. De afd. neemt in deze nog geien besluit. Het Hoofdbestuur wenscht verder inge licht te worden omtrent het STR1JK- GELDsysteem, dat hier en in andere afd. wordt toegepast. Alleen het persoonlijk belang van de bieder wondt er mee ge diend; het landbouwbelang in geen geval. De strijkgelders drijven de prijs boven matig op. Wij weten van een geval, aldus het Floofdbestnur, waarfn de prijs tot 50 pet. boven de getaxeerde waarde werd opgedreven. De notaris zegt, dat 't strijkgeld dient als waardemeter. Wij (het Hoofdbestuur) zien er eerder een waarde opdrijven in en verzoeken daarom bericht omtrent alle gevallen, -waarin WILEY POST. De Amerikaansche vlieger, die aan de EngelandAustralië-vlucht hoopt deel te nemen. Hij stelt zich voor op 8 a 10 duizend meter hoogte dus door de stra tosfeer te vliegen. Hiertoe heeft hij zich een speciaal pak laten aanmeten, in hetwelk wij hem u voorstellen in onder staand kiekje: xv/ydd-Ms. WILEY POST als stratosfeervlieger.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1