De Nieuwe Texelsche Courant No. 4883 48ste Jaargang Woensdag 10 Oct. 1934 Gemeenteraad van Texe§ DE SPAANSCHE REVOLUTIE BEDWONGEN. Uw advertentie in dit blad wondt op Texel huis aan huis gelezen. is sinds 1 Juli 1930 fai dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Vs uur later.) 11 12 13 14 15 16 17 Oct 9.54 10.31 11,12 11,52 020 1,10 2 39 RljWIELEN en R1ITUIGEN 5 49 Zitting van Zaterdag 6 October 1934, aanvangende te 3.15 uur n.rn. Voorz.de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.: de heer C. Jonker, gem.-secr. Tegenwoordig alle leden. Publieke tribune: één belangstellende. Voorz. opent de vergadering en stelt na lezing der notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd, aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. A. Schrijven van mej. G. Zwart, te Haarlem, houdende aanneming harer be noeming tot onderwijzeres te de Cocks- dorp. B. Idem van mej. J. de Jong, te Mid denvaart (school te den Hoorn). C. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken ten kantore van de ge-, meente-ontvanger op 25 Sept. Alles was volkomen in orde. D. Schrijven van de heer S. J. Bakker, te Amsterdam, over de eventueele aanleg van een vliegveld op „Vredelust". Adres sant verzoekt over aankoop van Vrede lust aangenomen, dat het terrein daar komt met hem en niet met de heer Jn. Zoetelief te onderhandelen. De heer Bak ker is van meening, dat -de raad hier correctheid moest betrachten. Voorz. antwoordt, door tusschenkomst (van de Alg. Tex. Middenstandsvereen. een verklaring te hebben bekomen, blijkens welke de heer Zoetelief bereid is zijn perceel aan de gemeente te verkoopen. Het heeft dus geen zin aldus de voor zitter deze zaak verder te behandelen, We kunnen het adres voor kennisgeving aannemen. E. Een vijftal brieven, van de heeren 'C. Boon Pz., te Veldheim, en S.J.Bakker, Amsterdam, deels voor geheime vergade ring, deels voor openbare behandeling bestemd. In verband met de inhoud, al dus voorz., komen ze mij voor behande ling in het openbaar niet geschikt voor. De brieven liggen voor de raad ter in zage. Ik stel u voor ze in handen vap BenW te stellen. P. Adres van de Federatie Texel van de Moderne Arb. Bond met het verzoek in verband met de slechte financ. toestand der arbeiders een kolentoeslag op de uit- keering aan de werkloozen 'in de werk verschaffing te willen geven. Voorz.Het adres is 5 Oct. ingekomen en heeft bij ons nog geen punt van be spreking uitgemaakt. Dhr Henkes: Ik zou BenW in overweging willen geven aan het verzoek te voldoen. Maakt u in elk geval spoed. Voorz.: We zullen zien wat gedaan kan worden. Er is op de begrooting voor kolen niets uitgetrok ken. Weth. Vlaming: We zullen de zaak serieus bekijken. Dhr De Graaf: Neemt, u zelf een beslissing of komt u met het adres opnieuw in de raad? Als afwijzend wordt beslist, laat het dan spoedig weten. De idee is gauw bekend. Voorz. betwijfelt dit. Dhr De Graaf: Ik bedoel van de raad. Wanneer u zegt, dat er niets op de begrooting staat, zegt dat al iets. Voorz.: Er staat niets op. Kolentoeslag zou de begrooting wankel kunnen laten worden. Misschien zijn er mogelijkheden buiten de gemeente. Dhr Henkes: Het is toch een zeer billijk verzoek. Voorz.: Het verstrekken van kolentoeslag is door de Minister van Sociale Zaken aanhangig gemaakt. Weth. Vlaming: Het hangt af van wat de Minister doet. Dhr Dogger: De Minister doet een hoop, maar laat de gemeenten betalen. Dhr Epe verwacht in volgende raad antwoord van BenW.. De raad stelt het adres in handen van BenW. Ia. Aanbieding gemeentebcgrooting voor 1935. Wordt ten onderzoek in handen van de heeren Epe, Leber en Bruin gesteld. 1b. Idem begrooting Algemeen Arm bestuur voor 1935. Wordt ten onderzoek in handen van de heeren Dros, Keijzer en Henkes gesteld. lc. Wijziging voorloopige vaststelling gemeente-rekening over 1932. Voorz. deelt mee, dat de wijziging slechts eenige overboekingen betreft. Dhr De Graaf merkt op: Administratieve rompslomp. Accoord. 2. Goedkeuring rekening Alg. Wees huis over 1933. Wordt op advies van de comm. van onderzoek, bestaande uit de heeren De Graaf, Dros en Bruin goedgekeurd. 3. Goedkeuring rekening Alg. Arm bestuur over 1933. Eveneens goedgekeurd. De comm. be stond uit de heeren Lap, Leber en Dog ger. 4. Voorloopige vaststelling gemeente- rekening over 1933. Ook hieraan hecht de raad zijn zegel. De iieeren Kikkert, Daalder en Henkes waren leden van de comm. 5. Verhuring woning te Oost. (Zie vorig nr.) De woning wordt tot wederopzegging voor f3.per week aan de heer B. v.d. Vis verhuurd. 6. Aanvrage C. G. Bos om gelden voor een landarbeidersplaatsje. (Zie uitvoerig in vorige'twee nrs.) Aan gevraagd wordt f2850. Voor f079 kan de heer Bos 0.96.90 H.A. land koopen van de heer B. Dros Pz. (niet van de heer P. Dros Bz., zooals eerst werd vermeld). Dhr Kikkert: Het land is nogal aan de prijs. Verkooper zal gedacht hebben: Ik zal het twee jaar gratis ploegen, dan is het wel goed. Het land is niet zoo best en bovendien vind ik het een nogal, groote lap grond voor een landarbeider met nog jonge kinderen. Dhr De Graaf: Ik meen hier verkapte critiek in te zien. Deze is werkelijk gegrond. Ik stem danook alleen voor dit voorstel om het' gezin een goede woning te verstrekken. Dhr Dogger: Maar is daar de Landarb. Wet voor? Om iemand aan een woning te helpen Dhr De Gr.: 't Is een van haar goede zijden. Dhr Dogger: Eén ding treft me in het prae-advies. Daar 'staat in, dat de man nog nimmer in de werkverschaffing gewerkt heeft. Zou dat dan zoo erg zijn. Je bent dan toch niet; minderwaardig? Tenslotte informeert dhr Dogger naar de wijze, waarop het onderzoek naar de persoon van dhr Bos is geschied. Voor het doen van vertrouwelijke mede deelingen, niet voor ieders ooren be stemd, wordt hierop de openb. vergade ring geschorst. Na plm. 20 mnt. mogen we de raads zaal weer betreden en wordt zonder voor afgaande discussie stemming over deze aanvrage aan de orde gesteld. Ze wordt NIET ingewilligd. Zeven le den stemden tegen (de heeren Bruin, Lap, Kikkert, Epe, Parlevliet, Vlaming en Dog ger; de heer Dogger stemt eerst blanco, maar wijzigt dit in „tegen"); dhr Dros stemt blanco, de overige heeren vóór. Namens het gemeentebestuur motiveert Weth. Vlaming het tegenstemmen der beide wethouders als volgt: Inlichtingen in verband met deze aanvrage, ontvangen na het vaststellen van ons prae-advies, hebben ons aanleiding gegeven, thans te gen te stemmen (en het gunstig luidend prae-advies in te trekken.) 7. Vaststelling verordeningen op de heffing en invordering van reini gingsrechten. (Zie vorig nr.) Dhr Henkes juicht! de voorstellen toe. Dc regeling is rede lijk. Niemand kan daar tegen zijn. Dhr Dogger: Maar dan moeten we ook een beetje orde op zaken stellen. De men- schen, die niet bij de ophaaldienst aange sloten zijn, moeten hun buurman's erf niet bevuilen. Het is me bekend, dat aangeslotenen wel eens meer vuil bij de deur krijgen dan dc anderen. Een paai" jaar terug heb ik dat met Henkes zelf gecontroleerd. Voorz.: Wij willen graag meewerken, maar de bewoners moe ten dat ook doen. Laat men een klacht indienen, als het er zoo toegaat. Dhr, Dogger: Laat de politie er op toezien. Niemand speelt graag voor verrader. Dhr Epe ondersteunt de klacht van dhr Dogger. Dhr Kikkert: U sprak van een paar jaar terug? Dhr Dogger: Vorig jaar dan. Dhr Bruin: ls er nu vast personeel voor de reiniging? Voorz. ontkent. Dhr Lap informeert naar de reden. Weth. Parlevliet: We willen eerst zeker weten, dat we de rechte mannen voor dat werk hebben. Bertus is nog geen jaar met pensioen. Wc mogen toch wel wat uitkijken? Dhr Bruin: Zouden we voor deze betrekking geen op roep doen? Misschien zijn er wel meer liefhebbers. Voorz.: Dit is niet aan de orde. Dhr Lap: Volgens de Ambtena renwet wordt los personeel na twee jaar automatisch ambtenaar. Dhr Bruin: Het gaat bij mij niet tegen de personen. Maar als een oproep wordt gedaan, kun nen ze allemaal solliciteeren. Weth. Vlaming: Het is wel een vuil baantje, maar iedereen is niet geschikt voor rei- nigingsman. BenW kijken eens, wie het best voldoet. Voorstel vaststelling Reinigingsrechten wordt z.h.st. aangenomen. 8. Verruiming winkelsluiting op Zon dag. (Zie uitvoerig in vorig nr.) Dhr De Graaf: Bij de wijzigingswet van 27 Juli is bepaald, dat voor visch- winkels, fruitwinkels, banketwinkels, enz. de vier uren verkoopgelegenheid op Zon dag verlengd mogen worden, tot zes uren in die gemeenten, waar de raad heeft verklaard van oordeel te zijn, dat de te genwoordige buitengewone omstandighe den daartoe aanleiding geven. Ik vind, dat we aan de winkelsluiting op Zondag nu wel gewend zijn en zou het gek vin den, daarin nu weer een wijziging te brengen. Dhr Kikkert deelt deze rnee- ning. Voorz.: Maar stellen we ons zoo niet te veel op een persoonlijk standpunt? Dhr Kikkert: Zoolang ik het recht heb, tegen dergelijke voorstellen te stemmen, stem ik tegen. Weth. Vlaming: Ik ben absoluut geen bewonderaar Van de win kelsluitingswet. Ik ben het eens met de predikant, naar wiens rede over Gods dienst, Gezin en Maatschappij ik onlangs geluisterd heb. Hij vergeleek de Zon- dagssluitingswet met een opgestopte po litieagent uit het panopticum. De heele Iltflli LERROUX Minister-President. ZAMORA. President van Spanje. LOUIS COMPANYS Ex-pres. van Catalonië. W. B. OORT. BURGEMEESTER VAN TEXEL. andere merken nookl-1 Hu bluft uan neet gepot verstoken Maar d/e zich houatbtj 6DUHOÏ Bh fit. Zat heet zijn teuen heer/gk smoken! j.GPuno'j BAAI TABAK winkelsluitingswet gaat nu hierop lijken. Ik ben geen bewonderaar van de gang van zaken. Hoe de, belanghebbenden zielf, over de verruiming denken, blijkt uit de geteekende lijsten. Het criterium is ech ter: de huidige buitengewone tijdsomstan digheden. Wat mij betreft: Ik ben om practische en principieele redenen tegen. De Zondag 'is de dag des Heeren en geen dag van koop en verkoop. Weth. Parlevliet: Dhr De Graaf is blijkbaar van meening, dat de Zondagssluiting geen schade oplevert. Maar dacht u dan, dat demenschen voor hun plezier openblijven? Zondags wordt door fruitwinkels, ban- ketwinkels, enz. het meest verkocht. Dhr Epe: Maar men kan een en ander toch Zaterdags inslaan? Dhr Keijzer: De een durft voor de ander, zijn concur rent, niet gesloten te blijven, en stemde daarom maar „voor". Dhr Dogger: De zaak wordt te veel uitgesponnen. Voorz.: Dit is niet het geval. De opmer king van dhr Parlevliet is juist. Polder jongens, die Zondags in den Burg komen, zullen, wanneer ze de winkels gesloten vinden, daar geen cent kunnen uitgeven. Dit beteekent voor de betrokken nering doenden een schadepost. Weth. Parle vliet: De tijdsomstandigheden wettigen verruiming van de verkoopgelegenheid ten volle. Alle middenstanders zullen alle zei len moeten bijzetten om het hoofd boven water te houden. Dhr Bruin: Ik ben erg voor de Zondagsrust en be treur de roep om meer veirkoopgelegen- heid op Zondag. Maar ik zal toch voor stemmen, omdat de winkeliers het zelf willen. Voorz.: Het gaat ook tegen de automaten en de verkoop in café's, enz. Dhr Leber: Ik ben geen bewonderaar van deze regeling, omdat hier afgebro ken wordt, wat opgebouwd is. Deze wij ziging heeft de Middenstand echter van de Minister afgedwongen, omdat de tijd zoo slecht is. Hierom en om de groote meerderheid voor verruiming, zal ik vóór stemmen. Dhr De Graaf: Het komt mij broodnijd en egoïsme voor. Als het de Middenstand redden kon, moest men de heele Winkelsluitingswet maar op ruimen. Weth. Parlevliet: Ik heb niet van redding gesproken. Wel zal voorge stelde wijziging de winkels ten goede ko men. Dhr Lap: Het voorstel vindt zijn grond in dc buitengewone tijdsomstan digheden. Misschien zijn er gemeenten, waar verruiming niet noodig is, hier vind ik ze gewenscht. De Middenstand zit leelijk in het gedrang. De principieele kwestie kan en mag hier buiten blijven. Dhr Dros: Ik sluit me bij de heeren Leber en Lap aan en stem ook voor. ZIE VERVOLG 4e PAGINA. ■il—M l TEXELSCHECOURA LICHT OP iL i ECHTE FRIE5CHE 10 '12 15 ld cents per frons Me.r fQAAie. 6CSCMC.tinCH.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1