Sngezondeu N.V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH Gemakkelijk, zindelijk en goed. GIFTEN ESPERANTO MONUMENT. Mej. A. V., Haarlem f2.50 Mej. N.N., den Burg 1.— Jb. V., Oosterend fl. Verkoop kaarten en folders 6.45 Thans in kas f401.41 Vs. Pennimgm. Joh. M. Duinloer, den Burg. Postrekening 216684. FEESTAVOND VERDO N1GRO. Uitstekend geslaagd is de Feestavond, welke Verdo Nigro Zaterdag gaf in Pen's Schouwburgzaal. Het was een groot aan tal personen, dat de heer P. Vermeulen, welkom mocht heeten. Er was een pret tige feeststemming, welke duurde tot het sluitingsuur kwam. Het opgevoerde blij spel „Op gemakkelijke condities", werd op behoorlijke wijze voor het voetlicht gebracht en viel danook zeer in de smaak. Medewerking verleenden de dames Hanna Kikkert, Nel en Janie Vermeulen, Roelie Pen en Martha Dros, en de heeiren Piet Eelman, Huib Vermeulen, Simon Rijk en Jan Kiewiet. Als man achter de scher men, regisseur, verdient de heeir G. J. Logman een woord van waardeering. Er werd vlot en met begrip gespeeld. Het kluchtspel was een parodie op 't veelge- wraakte afbetalingssysteem van onze tijd. Daaraan kan menigeen een lesje nemen. De heer H. Gort (De Koog) droeg ver volgens voor Koninginnedag en De Nacht wacht. Een welverdiend applaus viel ook hem ten deel. Ook de heer C. Kramer (den Helder) gaf eenige voordrachten ten beste. Een taart en een fruitmand vielen bij loting aan resp. de heenen C. Van Ros- sum en J. V.d. Bij ten deel. Het bal verliep in de beste stemming en duurde tot 1 uur. The Happy Boys, van Den Helder, versterkt met de hoer KI. Smidt, saxofoon, zorgden voor bal- muziek. KANTONGERECHT ALKMAAR. Zitting van 5 October. BETER UITKIJKEN. De beruchte coupure in de Westfriesche Dijk onder Schagen geeft dikwerf aanlei ding 'tot verkeersongevallen en zoo was op 19 Aug. de motorrijder Pieter W. uit het Zand, gem. Zijpe, door zijn in alle opzichten „links" rijden de oorzaak, dat hij in aanrijding kwam met een door de heer J. J. Verberne van Texel be stuurd motorrijwiel. De heer Verberne bekwam daardoor behalve schade aan zijn motor ook nog 'n vrij ernstige wonde aan de pols, die later aan boord van de Texelsche boot nog verbonden moest worden. De motorrijder was niet versche nen. Hij werd nu bij verstek veroordeeld tot f20 boete of 10 dagen met toewij zing van de civiele vordering voor gele den schade aan de heer Verberne ten be drage van f 19. TENTOONSTELLING MISSIE-NAAIKRING. Zondag 14 en Maandag 15 October zal in het St. Janshuis alhier door de Missie- naaikring een tentoonstelling worden ge houden van voor de missie gemaakte goe deren. Aan deze tentoonstelling zullen eenige vermakelijkheden als grabbelton, rad van avontuur, etc. worden verbonden. Ook kunnen de bezoekers in een tfoeetent tegen een zacht prijsje een kopje thee en een gebakje gebruiken. Pater Witte zal 's avonds een woordje spreken. Een en ander waarborgt een paar gezellige dagen. VERVOLGONDERWIJS. Voor het vervolgonderwijs aan de School voor Chr. V.O. alhier hebben zich ruim 20 leerlingen aangemeld. De lessen vangen Vrijdagavond om zeven uur aan. De nieuwe spelling zal gevolgd worden. OFFICIEEL VEILINGSBERICHT DER COOP. P.T.V. „TEXEL". De prijzen der eieren waren Maandag gemiddeld 35 tot 45 ct. per honderd stuks hooger dan de vorige week. De vraag naar kleine eieren wordt door de hooger,e prijzen der groote belangrijk beter. SPORTNIEUWS. KORFBAL. De uitslagen van Zondag j.l. waren: Oudeschild: OKC—KVT 1-0. Den Helder: Elto2Verdo Nigro 2 12 De Waal: DTS—SVC 1—4. De stand is nu: resp. gespeeld, gewonnen, gelijk, verlo ren, punten, p. voor, p. tegen: OKC 3 3 6 17— 4 Zwaluw 3 2 14 195 DTS 3 2 1 4 5—5 SVC 3 2—14 11—11 V.N. II 4 2 2 4 10—10 Elto II 3 3 0 4—17 KVT 3 3 0 2—16 De clubs worden er aan herinnerd, dat zij de uitslagen zoo spoedig mogelijk ter kennis van de comp-leider dienen te brengen. Bij nalatigheid zal boete opge legd worden. Zondag 14 Oct. gaat Verdo Nigro 1 op bezoek bij het Zuiden,' Zaandijk. Vertrek Texel boot 11 uur. Verdo Nigra 2 heeft haar vrije Zondag. Verdo Nigro I Dames Heeren Aanval J. Vermeulen P. Vermeulen A. Roeper H. Vermeulen Midden: N.Klumpert-Eelman P. Eelman M. Dros S. Rijk Verdediging: A. Breesnee J. Kiewiet L. Bruin J. Kiewiet Res.: H.Kikkert Res.: B. Zijm P.E. VOETBAL. Wederom kwamen de te behalen punten in ons bezit. Texel 1 won van Vrone met 7—1, terwijl T. 2 met 6—2 van Schagen |2 wist te winnen. Dat gaat goed. Dit moet onze spelers inspireeren tot volhouden. Er zullen nog moeilijke problemen opge lost moeten worden maar er is reden tot de beste verwachtingen. Onzia gelukwensch aan de spelers van 1 en 2. TEXEL I—VRONE I. Onder een drui lerige motregen, waardoor het terrein en de bal zeer glad zijn, wordt 2.15 uur getost. De leiding is bij de heer Joh. Kok in goede handen. T. brengt de bal aan het rollen en direct wedkt de V- achterhoede met een forsche trap weg. De rechtsback mist, maar van de goede kans weet V. niet te profiteeren. T. is sterker en menigmaal moet de V-achter- hoede redden. Het snelle tempo in de voorhoede, ondanks het gladde veld, zegt ons, dat er een doelpunt in de lucht zit. Goed open spel naar beide vleugels brengt al spoedig kansen. Een fel schot van rechts laat de V-keeper slippen en Gom- mert is er als de kipppen bij om de terug springende bal in het net tedeponeenen. T. komt regelmatig terug. Een pass van links brengt de bal bij Maarten, die naar binnen geloopen, handig de keeper verschalkt door even plotseling naad links te zwenken en daarna onhoudbaar te doelpunten. Keurig werk. Henk zet menigmaal mooie aanvallen op, maar het duurt nog al te lang voor hij doorgeeft;, buitenspel staan is dan nogal eens het; gevolg. V. weet zoo nu en dan het spel te verplaatsen naar de andere helft, waar ze enkele goede kansen weet te scheppen, maar de voorhoede is totaal machteloos. Goede kansen om voor te zetten worden niet gebruikt terwijl onze achterhoede en half linie weinig gelegenheid geeft. Een enkele maal wordt Joh.'s heiligdom ge vaarlijk genaderd, maar dan is Joh. op zijn post, hoewel ook hem de gladheidi moeite geeft. Als Henk een bal krijgt toe gespeeld, dribbelt hij door de verdediging heen en met een goed schot brengt hij de stand op 3—0. V. biedt meer tegenstand en als zij oogenschijnlijk ongevaarlijk komt opzetten en een schot weet te los sen, kan Joh. de bal moeilijk vastkrijgen en de terugspringende bal wordt door de linksb. van V. in een tegenpunt omgezet. Niet ontmoedigd zet T. de voorhoede weer aan het werk. Enkele voorzetten van links blijven onbenut, totdat Kees plotse ling een goed schot lost, dat via des keepers handen in het doel verdwijnt. De stand is dan 41 voor T., met welke stand de rust aanbreekt. Na de thee lijkt het of V. het spel in handen zal nemen. Bij T. is schijnbaar het verband zoek en eenige malen weet V. dan ook ons doel angstig dicht te bena deren. Joh. moet enkele malen zijn ta lenten toonen, hetgeen hij eenmaal zoo. kalm doet, dat de tegenpartij hem bijna te vlug af is, maar de linksback brengt redding. Nu gaat T. weer ten aanval. Het gaat van Henk naar Maarten en weef terug naar Gom; deze laat loopen voor Kees, die keurig voor no. 5 zorgt. Weer, volgt een aanval, Henk dribbelt en geeft dan een geweldig schot, dat de keeper ta machtig is: 6—1. Goed samenspel op rechts besluit Maarten met een scherp schot en no. 7 ligt in de touwen. Onze halflinie en achterhoede beheerschen de: V-aanval volkomen, zoodat steeds weer de aanval aan het werk kan worden ge zet, waarbij de linkervleugel wel wat wei nig krijgt. Het gaat dan weer van spil naar Henk, deze naar Maarten, terug Henk schiet, bal springt terug en Gom kopt fraai in. Dit punt wordt echter ge annuleerd, daar reeds buitenspel was ge constateerd. Met T. in de aanval ver strijkt dan de tijd en heeft T. verdiend, gewonnen. Direct moeten we waardeering uitspreken voor het taaie volhouden van V. Geen moment was er, dat men ont moediging bij haar spelers kon waarne men. Enthousiast tot het einde toe. T. speelde 'vooral voor de rust een goed open voetbalspel, waarbij de spil en linkshalf veelal goed aanvulden en het plaatsen meestal zeer goed was. Arie had wat moeite met de gladheid, maar kwam N.V. T. E. M. Gebruik geen beschadigde snoe- ren, laat tijdig herstellen. er na de rust beter in. In de vooilhoede vlotte het heel goed, hoewel we voor de rust en het laatste kwartier het beste hebben gezien. Het begin na de rust werd er te kort gespeeld. De achterhoede was goed. Dirk had nogal eens last van het gladde veld. De keeper heeft het niet druk gehad. Hij was goed en betrouw baar. A.s. Zondag zal het niet zoo gemakke lijk gaan tegen DTS. maar we rekenen er op, dat nu ook met bezieling gespeeld wordt. o Texel 3Adsp. A. Door onvolledigheid Van T. 3 werd het een eenzijdige wed strijd, waarbij T. A. met 61 won. Jn. van Z., de invaller keeper, speelde een goede wedstrijd. Door het natte veld en bal slipten enkele schoten in het doel. Dit moet maar eens over. Zaterdagmiddag, aanvang 3 uur spelen 2 adsp. combinaties tegen elkaar. Wit: W.Geus G.Wilner Jb.Kikkert C.v.Zutphen W.Langeveld B.Koningsveld Ab.Keijser Jn.Rab H.Mulder J.Westdorp P.Keijser D.Noordijk W.Roeper D.Huizinga H. Broekman Joop Kikkert J.Komdeur K.Kikkert A.Lap Jb.Koorn H.Pen Groen-zwart: L.Goënga. De andere adsp. zijn reserves. Uitslagen van Zondag: 4e kl. A. KNVB. Schagen—Alkmaar 1—1; DTS—Andijk 35; SuccesN.Niedorp 23; Texel Vrone 71. De stand is nu: 4e kl. A afd. 1 K.N.V.B. gesp. gew. gel. verl. p. p.v. p.t Texel 4 3 1 0 7 11 2 Alkmaar 4 2 115 7 6 D.T.S 4 2 0 2 4 10 10 Andijk 4 2 0 2 4 11 12 Succes 4 112 3 9 9 N. Niedorp 11 0 0 2 3 2 Schagen 3 0 2 12 5 6 Vrone 2 0 11 1 4 10 B.K.C 2 0 0 2 0 2 5 NHVB. 2 F.: Sparta 2—Texel 2 2—6; OudesluisHelder 4 23; HRC 4Atlas 1—4; HRC 5—Helder 5 4—0. 4 H.: Watervogels 2Helder 6 32; Atlas 2Tex. Boys 30. 2e kl. F. NHVB: Atlas 3 3 0 0 11— 3 6( Texel 2 2 2 0 0 11— 3 4 Helder 4 3 2 0 1 7— 8 4 HRC 4 2 1 0 1 - 10— 5 2 HRC 5 3 1 0 2 6— 5 2 Sparta 2 3 1 0 2 6—10 2 Oudesluis 3 0 0 3 417 0 Helder 5 10 0 1 0—4 0 DTSTEXEL. Zondag a.s. Supporters 'kunnen a 75 ct. de reis meemaken. Op gaven tot Vrijdag 8 uur in De Giraaf'si Lunchroom. We verwachten een groot' aantal. Schagen 2Texel 2. We hebben met 62 gewonnen hoewel het weer niet zoo mooi was en valpartijen op het minder goede Schagen-terrein nogal eens voor kwamen. Als om half 10 begonnen wordt is het een gelijkwaardige strijd met T. iets in meerderheid door windvoordeeL Toch is het S. die de leiding neemt als- de achterhoede het even te licht opvat en verzuimt de rechtsbinnen af te houden, die onhoudbaar inschiet. Waar even latei- Jan een corner te nemen krijgt, is het de rechtsback van S., die voor de gelijk maker zorgt. Even daarna is het rust. Na de thee, die er niet was, werd wieier met volle moed begonnen maar al vlug had S. weer de leiding met een mooie kopbal van hun r.b. Spoedig is het weer gelijk en geleidelijk wordt het 62. S. lijkt ons niet een van de sterkste, maar met een goede wil kunnen ze het toch' nog ver brengen. Daar nog met invallers gespeeld is, zal de elftalcomm. het niet makkelijk hebben, aangezien alle spe lers wel voldaan hebben. Verzoek van de redactie: Om niet te worden genoopt een deel der sportversla- gen voor volgend nummer te laten liggen, verzoeken wij alle inzenders steeds KORT EN BONDIG te zijn. OUDESCHILD. LEZING OVER EGYPTE. Op Maandag 15 Oct. wordt in de N.H. Kerk alhier een Gemeenteavond georgani seerd. Het programma vermeldt o.m. een lezing met lichtbeelden over Egypte. En tree 10 ct. DE NIEUWE SPELLING. HOE MOET HET NU? Er zijn heel veel open vragen. De me- geeringsvoorschriften zijn zeer beknopt geformuleerd, iedere toelichting ont breekt, geen wonder, dat de instemming met de nieuwe spelling verre van alge meen is. Ook in de kringen van hen, die wel voor vereenvoudiging gevoelen, ziet men groote bezwaren in de nieuwe spel regels, die voor velerlei Uitleg vatbaar zijn. Zoo wordt er b.v. in het Koninklijk Besluit met geen enkel woord van aard- rijkskundige namen gerept. Mogen we nu N.V. T. E. M. Warmwaterreservoirs: steeds heet water voor ca. 7 ct. per dag schrijven Rodeschool of moet het Roode- school blijven. Is het voortaan Haagse Bos of zijn we aan de traditie verplicht Haagsche Bosch te blijven schrijven Is het Duitschland of mag de ch hier wel weggemoffeld worden? Het zijn allemaal vragen, waarop de geleerden wel ant woord weten, maar ze zijn het, zooals de bekende spreekwijze reeds zegt, niet met elkaar eens. Wanneer we ons aan de officieele regel houden, schrijven we niet stroo, maar stro; verkleinwoord: STROTJE; nietvloo maar vlo; verkleinwoord: VLOTJE. Het ligt voor de hand, dat het anders moet maar HOE? Hierop is een officieel antwoord niet te vinden. De gevolgen liggen voor de hand. De een schrijft strótje, de ander stro'tje, een derde stro-tje, no. 4 laat in zoo'n geval de dubbele o maar staan en schrijft strootje; enz. Werkt nu zoo'n onvolledig spellingsvoorschrift de chaos niet in de hand? Eenheid moet er zijn in onze spelling, maar dan moet van hoo- gerhand de weg naar een algemeen gel dende en gebruikt wordende vereenvou digde spelling beter worden afgebakend. Ook de uitgang „isch", waarin de ch behouden blijft, is nog steeds een strui kelblok, omdat ook hieromtrent officieel niets bepaald is. De een schrijft Balische, (van het eiland Bali), de ander Balise,, no. drie maakt er a la Kollewijn Baliese van, terwijl no. vier er heelemaal geen weg mee weet. En dan bijvoeglijke naam woorden van Overschie, Krommenie, Mid- delie, enz. De een maakt er Overschiesche van. Neen, zegt de ander, Dat heb je mis. Dat moet natuurlijk Overschiese zijn, want van zulke namen maak je bijv. naam woorden met behulp van sch. Je moogt die ch dus gerust weglaten. Het is al weer de regeering, die hieü in gebreke moet worden gesteld. Zoo wordt het een knoeiboel, tot ergernis, van een ieder, die het met onze taal en derzelver schrijfwijze goed meent. Wat moet het nu zijn: pennehouder of pennenhouder? Bruggehoofd of bruggen hoofd? Geen mensch weet het. Hoe zou het anders kunnen, dat in het „Nieuw- Nederlands Woordenboek" van DR. J. Elzinga en DR. A. de Jong die woorden voorkomen metde n tusschen haakjes „om te kennen te geven, dat het schrijven van die N eigenlijk geen zin heeft". Zij hebben er maar een slag naar geslagen! Er moest toch een keus wor den gedaan! „De oplossing SCHIJNT voor onze tijd in deze richting gezocht., te moeten worden". Zoo schrijven de beide knappe taalkundigen, die dan een uiteenzetting geven van het gebruik (of niet gebruiken) van de N in samenge stelde woorden. Eenig houvast aan een regeeringsvoorschrift hadden zij al weeir niet. Bijkans twintig jaar heeft het geduurd,, eer de Regeering de Siegenbeeksche spel ling vaarwel zei en de spelling De Vries en Te Winkel in ambtelijke stukken, Staatscourant, enz. ging bezigen. En dit terwijl De Vries en Te Winkel in een handleiding ter dikte van 200 blz. hun spelling haarfijn uiteen hadden gezet. Hoe lang zal het nu duren, eer de „offici eele" spelling inderdaad de officieeleis? Met kat uit de boom kijken komen we er niet. Ongetwijfeld zou de goede zaak want goed is ze zeker door een uit voerige toelichting met veel voorbeelden en een, menschelijkerwijs gesproken, vol ledige woordenlijst, alles opgesteld door een paar knappe taalgeleerden, zooals iDe Vries en Te Winkel stellig geweest zijn, ten zeerste worden gediend. (Wordt vervolgd.) VERRUIMING WINKELSLUITINGSWET. Mijnheer de Redacteur. Uw bericht van 6 October over verrui ming van de verkoopgelegenheid op Zon dag doet wel zonderling aan. Het besluit tot verruiming lag toch enkel en alleen aan de betrokken winkeliers, die volgens de bladen er zoo'n groote behoefte aan gevoelden. Maar nu blijkt, dat de be hoefte zoo gering was, dat volgens uw; blad de conclusie voor de hand lag, dat de belanghebbenden, voor wie de verrui ming was bedoeld, niets voor verruiming van verkoopgelegenheid op Zondag voel den. Dus konden B. en W. na deze uit- 'spraak die zaak voor afgedaan beschou wen. Maar nu lees ik in uw blad: „Het be stuur van de Alg. Tex. Middenstandsver- eeniging was van oordeel dat de thuis blijvers niet konden worden geacht tegen stemmers te zijn". Daarom aan de arbeid,

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2