Verleden. FEUILLETON Sprekende getallen. VERVOLG VAN le PAGINA. Dhr Epe: Ik ook, hoewel ik persoonlijk voor Zondagsrust ben. Dhr Henkes: De Middenstand zit in het gedrang, maar zou ook zonder crisistijd voor venruiming stemmen. Ik kan mij aan de zij van dhr Bruin scharen. De meerderheid der win kels is er voor. Dus stem ik voor. Was er een meerderheid voor afschaffing van de kermis, dan zou ik tegen de kermis stemmen. Persoonlijk ben ik voor slui ting op Zondag. Weth. Vlaming: Ik ben het in meer dan een opzicht met dhr Lap niet eens, maar verwacht geen vruchtbaar debat en zal dus niets meer zeggen. In stemming gebracht, wordt het voor stel aangenomen. Tegen stemmen de hee- ren: Daalder, Kikkert, Keijzer, Vlaming en De Graaf. 9. Vaststelling bepalingen tot wering van tuberculeus vee. (Zie uitvoerig vorig nr.) Dhr Epe: Zelden is een voorstel mij sympathieker geweest dan dit. Moet er nu ook een quarantaine komen, een stal ling, waar de dieren eenige tijd onder toezicht kunnen worden gehouden? Voorz.: Hierover is gesproken. Het is niet noodig. Weth. Parlevliet: Over twee jaar zal de gemeente geen reactie- dieren meer hebben. Dan is ze t.b.c.-vrij. Dhr De Graaf: Ja, zoo alleen kan Texcls veestapel vrij worden van t.b.c. Ieder zal zich moeten aanpassen. Er zul len menschen zijn, aan wie de verorde ning last geeft, anderen hebben er wel licht nadeel van. Dit nadeel zal er echter niet blijvend zijn. Weth. Parlevliet: De overgangsbepalingen zijn ruim ge noeg. Bovendien kan ontheffing wor den verleend. Dhr Lap: Het voorstel heeft mijn volle instemming. Een zeer groot algemeen belang wordt er mee ge diend. Texel is een afgerond geheel, zoo dat controle gemakkelijk is. Gaat alles naar wensch, dan zullen we de tijd be leven, dat al onze stallen t.b.c.-vrij zijn. Dan zal men hier koeien koopen, we tende dat ze vrij zijn. Ze zullen daardoor ook wat meer kunnen opbrengen. Dhr Dros: Kunnen ook mestbedrijven, zooals. er in Eierland zijn, ontheffing van het invoerverbod bekomen? Weth. Parle vliet: Wij zullen als regel het advies op volgen van de gemeente-veearts. Weth. Vlaming: De ontheffing zal speciaal voor beste drachtige runderen zijn. Voor mest bedrijven zal, denk ik, wel geen onthef fing worden verleend. Daar zal de vee arts wel geen ooren naar hebben. Mij, dunkt zijn de overgangsbepalingen, die een tijd van twee jaar noemen, wel vol doende. Wanneer de Rundveeoentrale weer bereid is reactiedieren af te nemen, is Texel na de eerste afname reeds vrij. van t.b.c. onder het rundvee. Voor het Vreemdelingenverkeer zal het feit, dat Texel alleen t.b.c.-vrije stallen heeft, een woordje meespreken. Dhr Kikkert: Voor onze eigen bevolking is het niet in de laatste plaats belangrijk. Dhr Dog ger: Juist. Dhr Kikkert: Koester echter niet te hooge verwachtingen. Er zullen nog wel eens t.b.c.-koeien voorkomen. Voorz.: We moeten zorgen, dat het in orde komt. Niet pessimistisch wezen. Dhr Dros: Ik betwijfel of Texel binnen kort reeds vrij zal zijn. Gezien de erva ring komen bij de bestrijding soms nog rare dingen voor. Als je stal vrij is, kun nen er over eenige tijd weer reactiedie ren bij zijn. Weth. Vlaming: Mis schien door de buren, maar dat wordt nu ook beter. Dhr Bruin: Ik juich het toe. Het moge een aansporing zijn om ook aan het bekomen van goed drink water aandacht te schenken. Voorz.: Ik Ben het met u eens. Er is al veelover gedacht. Weth. Parlevliet: Met deze regeling gaan we al een buitengewoon stuk in goede richting. Van de 5400 run- HOOFDSTUK I. Joan. Je zult er nooit spijt van hebben, dat je dit gezegd hebt. Ik zal: een goede man voor je zijn. Dat je van mij houdt, is genoeg voor mij. De man nam de hand van het meisje en drukte die tegen zijn borst. Enkele oogenblikken sprak geen van beiden. Alle twee dachten zij aan het wonderlijke, dat gebeurd was: de bekentenis van hun liefde, de overgave, het begin van een; nieuw leven. Ik weet hoe ze hier over me denken, ging de man voort. Een ongunstig type hebben ze me genoemd en met recht. Maar dat is voorbij. Ik begin nu op nieuw omdat je van mij houdt, Joan. Ik bèn al opnieuw begonnen, maanden geleden omdat ik van je hield. Het was dikwijls niet makkelijk dat geef ik toe. Ik dacht wel eens, dat jij toch niet om mij gaf en dan kon niets mij meer sche len. Maar er was iets, dat mij hoop gaf Ik ben nu gelukkig. O, meisje, wat ben ik gelukkig. En wat zal ik goed voor je zijn. Ik weet, dat je dat zult zijn, David. deren staan reeds 4960 onder controle. Het eindresultaat is in zicht, maar de laatste loodjes wegen het zwaarst. Goedgekeurd z.h.st. 10. Opheffing onderwijzersbetrekkin gen aan de o.l. scholen te de Cocksdorp, den Hoorn en Oude schild en ontslagverlening aan de functionarissen. (Zie vorig nummer.) Voorz.: Het is allerlamst onderwijzers te moeten ontslaan. Het is een achteruit gang en een groote teleurstelling. Echter betaalt het Rijk in deze gevallen voor hoogstens twee leerkrachten per school de salarissen uit. Dhr Bruin: Ik be treur, dat de Minister zoo gaat bezuini gen. Ik zou met dr. Dijt willen zeggen: De Regeering en de Ministers zijn blind. Ze streven op verkeerde wijze naar bezui niging. Laten ze de productie regelen. Dan zijn veel andere maatregelen niet noodig. Bezuiniging geeft al meer ellende. Voorz.: Ik verzoek u dat woord „blind" te willen terugnemen. De Regeering im mers handelt naar haar beste weten. Dhr Dogger: Je kunt ook ziende blind wezen. Dhr Bruin: Ik zie het niet an ders en kan het woord niet terugnemen. Dhr Kikkert: Er komt minder in, ter wijl de werkloozen groote bedragen vra gen. Beter brood dan wijsheid, zou ik hier zeggen. Voorz.: Deze beschou wingen passen ons hier niet. Ze hebben hier geen zin. Hier moeten we beoordee- len, of aan elk der drie scholen. De Cocksdorp, den Hoorn en Oudeschild per 1 Jan. niet een kracht ontslagen moet worden. De raad bevestigt. Het vonnis wordt geveld. De heeren Brinks, Warning en Elion wordt wegens opheffing hunner betrekking ontslag verleend. Dhr De Graaf: Hoe staat het nu met de ver zuimen? Voorz.: Dat wordt wel ge regeld. Verzuimen mogen niet voorkomen. RONDVRAAG. MOND- EN KLAUW ZEER. Dhr Dros meent, dat het invoer verbod op een ongelukkig tijdstip is ge komen, n.I. juist in de maand Oct., waar in nogal vee wordt ingevoerd. Kan geen ontheffing worden verleend. Voorz.: Het verbod is uitgevaardigd omdat blij kens ingekomen rapporten mond- en klauwzeer aan de vaste wal nu veel voor komt. Dhr Dros: Moet men zich hier melden, wanneer men vee wil invoeren Voorz. bevestigt. Weth. Vlaming: In Friesland neemt de ziekte hand over hand toe. Die prov. is er vol van.. We moesten invoer wel verbieden. Het zou niet practisch zijn, het verbod voor enkele vette koeien op te heffen. Kalveren uit Friesland invoeren is om de hooge kosten toch al niet doenlijk. Wanneer verzoeken om ontheffing komen, moeten datum en plaats van herkomst worden opgegeven. Aanvragen om „vergunning voor invoer gedurende Oct.", zonder meer, doen aan ronselen denken en kunnen niet worden, ingewilligd. Wij moeten er oog op kun nen houden. Weth. Parlevliet: Vorige week is nog veel vee met onze goedkeu ring ingevoerd. Dhr Dros: Aten kan de menschen niet noodzaken b.v. 225 stuks vee in één week in te voeren. Daar pro- fiteeren de verkoopers van. Weth. Vlaming: Men hoeft ze toch niet op één markt te koopen. Hoofdzaak is, dat wij weten waar ze vandaan komen en wanneer. NIEUWE SPELLING. Dhr Leber vraagt hoe het met de nieuwe spelling, op de o.l. scholen staat. Voorz. ant woordt, dat Woensdag hierover met hee ren schoolhoofden een bespreking zal worden gevoerd. (Nu alle biezondere scholen de nieuwe spelling reeds ingevoerd hebben en ook Ulo-school, met het oog op de exa mens de nieuwe spelling volgt," zullen de openbare scholen natuurlijk niet achter achterblijven. Tal van gemeenten gaven Het meisje keek hem met bewondering in de oogen en ze zag in de diepten ernst en de ijver van sterke, jonge mannelijk heid; doelbewust pogen, dat het beste van alles is. Indien echter de bewoners van Beaton Craig Joan Netherby en David Fairlie op dat moment gezien hadden, zouden zij hun hoofd geschud, het beste gehoopt, doch het ergste verwacht hebben. Want David had een slechte naam in de streek. Een losbandige jonge man was hij ge weest en vooral toen hij in het bezit van een kleine hoeve kwam, gingen allerlei minder gunstige verhalen over hem de ronde doen. Hij was, zei men, een trouwe bezoeker van „De Merel", de eenzame herberg aan de kronkelende weg, die naar het Zuiden voert; hij werd ook dikwijls gezien in gezelschap van een troep pret makers, werklui, die bij de bouw van het viaduct hier tijdelijk arbeid hadden ge vonden. Men hoorde in Beaton Craig zelfs van zijn escapades in Glasgow en Carlisle. Doch er wordt veel anders, /wanneer de liefde een man in haar ferme en veilige greep houdt, zoodat de storm, van jeugdige dwaasheden op zijn stand vastige wil breekt. David Fairlie, wiens verspreide kudde schapen in de mist als een verzameling Witte vlekken tegen de heuvelhelling af- geteekend was, was verliefd en hij was van de beste voornemens vervuld. Dat, reeds het goede voorbeeld. Invoering be hoeft intusschen volstrekt niet te betee- kenen, dat men het met de nieuwe schrijf wijze in alle deelen eens is. Ze is nog verre van ideaal. Dat van aanschaffing van boeken in de nieuwe spelling, behou dens in zeer noodzakelijke gevallen niets komen kan, ligt voor de hand. De ge- meentefinanciën kunnen voorloopig voor beter doeleinden worden aangewend. Red.) FIETSPAD. Dhr Lap wijst op de toestand van het fietspad Ruigedijk-Mien- terglop, welke z.i. verbeterd moet wor den. Dhr Kikkert informeert naar het fiets pad Den HoornStrand en vraagt of de* ondervonden tegenwerking blijvend is. Voorz. geeft er zijn spijt over te kennen, dat het pad er nog niet is: We ondervin den nogal tegenkanting maar hopen er tegenop te kunnen roeien. Dhr Dog ger (tot dhr Kikkert)Ze willen je niet meer zeggen. Weth. Vlaming: We hebben niets te verbergen. Dhr Dog ger: Laat ik dan „kunnen" zeggen. Weth. Vlaming: Wat we weten is niet altijd geschikt voor een openbare verga dering. ZIEKENFONDS. Dhr Dogger: Als voorz. van Ziekenfonds Oudeschild kom ik jullie nog eens even aan uw polsje voelen. Voorz.: Parlementair blijven, alstublieft. Dhr Dogger: Dat is een arbeidersuitdrukking, burgemeester. Ik zou u iets willen voorlezen uit een cir culaire van de Minister. Het gaat over de vraag, of de gemeente tot steun aan de Ziekenfondsen verplicht kan worden. Vol gens de circulaire wordt door de Minis ter de eisch gesteld, dat een regeling tus- schen de gemeente en de ziekenfondsen tot stand komt. Ook op Texel dus. In dit geval nemen de dokters met 65 pet., genoegen en komen de medicijnen ook op 65 pet. Blijft die regeling uit, dan blijft het 70 pet. Moeten leden uit het fonds gaan, dan komen ze bij het Arm bestuur terecht en wordt de dokter be voordeeld. We moeten dus een crisis regeling voor elkaar zien te krijgen. Dat zou voor de gemeente een voordeeltje zijn. Voorz.: We hebben er in vorige raad al over gesproken. Dhr Dogger: Jullie verwart de zaak. Toen ging het over het Verplegingsfonds, nu over het Ziekenfonds. Voorz.: We hebben over dit punt in BenW niet gesproken en kun nen er nu toch niet in het wilde weg over gaan debateeren. Weth. Parle vliet: De Minister zegt het „moet", maar wij hebben, zoover ik weet, geen circulaire ontvangen en hebben dus niets te „moe-i ten". ER DREIGT GEVAAR. Dhr De Graaf: De toestand van duin en strand is nu zoo, dat bijna direct gevaar aanwezig is., Het is onverantwoordelijk die te besten digen. Er moeten maatregelen genomen worden. Is hier geen object voor werk verschaffing te vinden? Het is een dure plicht hier in te grijpen. Ik meen de ernst van het feit hier met klem onder de aandacht te moeten brengen. Weth. Parlevliet: We hebben er in ons college, al over gesproken. We zeiden: Het pol- 'derbestuur zal zich wel tot ons of tot de Minister wenden. Dhr Leber: We moe ten de groote trom roeren. Weth. Vla ming: Toen de Commissaris der Konin gin aan het bedreigde punt een bezoek had gebracht, sprak hijIk heb het ge zien en betreurd. Dhr Kikkert: Leuk gezegd. Dhr Dogger: Als het kalf verdronken isWeth. Vlaming: Wij zijn er althans niet mee gebaat. Dhr, Daalder: Vroeger stond er een bord met „Gevaarlijk terrein wegens verzakking." Het is dringend noodig, dat er weer zulke borden komen. Het is er uiterst ge vaarlijk. Soms brokkelen groote stukken zoo maar af. Wie er liep zou meteen ver wat hem vroegèr genoegen had verschaft, trok ,hem niet meer. Hij voelde zich, alsof hij plotseling een man was geworden, een man, die zijn gezellin voor het leven had gevonden Joan, de zachte Joan met haar groote bruine oogen. Joan woonde pas een jaar in Breaton Craig; ze was er gekomen, toen haar vader tuinbaas geworden was op het „groote huis", en in dat jaar was David een ander mensch geworden. En nu had hij de belooning ontvangen. Ik kom vanavond met je vader spre ken, zei hij. Het meisje schudde het hoofd. Doe het nog niet, David, klonk het met na druk. Laat mij het nieuws voorbereiden. Ze glimlachte. Daarbij ging ze voort; toen zweeg ze. Ja, je wilde zeggen, dat je vader; niet veel met me opheeft, hè?. Nu, het is mijn taak, om hem tot andere gedachten te brengen, en dat zal ik doen ook, riep; hij enthousiast. Er is niets, wat ik nu. niet zou kunnen. En als wij man en vrouw zijn. Het zou heerlijk zijn, zeg ik je. En hij lachte een diepe, vreugde-f volle lach. Er zijn geen twee menschen ter wereld, die zoo gelukkig zijn, als wij. Dan moest je mijnheer en mevrouw van het groote huis zien, antwoordde Joan vroolijk. En die zijn al een jaar ge trouwd. Is je vader zoo in de wolken over zwolgen worden door de zee, die er gron deloos diep is. Voorz. zegt onderzoek toe. WERK. Dhr Bruin vraagt of de te- werkgestelden uit Eierland niet wat dich ter bij huis aan de slag kunnen? Nu moeten ze naar de Dennen. Dat is een uur fietsen. Weth. Parlevliet: We hadden voor hen het oog op het vlieg veld in Eierland. Door zeer biezondere omstandigheden wordt de aanleg hier echter vertraagd. We letten echter wel op hetgeen dhr Bruin beoogt. CRISIS-COMITÉ. Dhr Bruin: Hoe zit het met de verstrekking van goederen vanwege het Crisis-Comité. Weth. Parlevliet: Onze goederenvoorraad is niet onbeperkt. Geruime tijd is nu niets uitge deeld. Iedere aanvraag wordt ernstig on derzocht en zoo mogelijk en noodig in gewilligd. Wie voor de uitdeeling niet in aanmerking komt, krijgt daarvan geen bericht. Dat bemerkt men wel. Dhr Bruin: Hoe werkt het Crisis-Comité hier? Je hoort er zoo weinig van. Voorz.: Dit hoort in de raad niet thuis. Hierna volgt sluiting. ADVERTENTIES. llllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HET BESTE kunt ge hebben aan te bieden, HOE zal men het we- -O O ten, wanneer ge niet adverteert MEER WINST. Het aantal verpleegden in de krank zinnigengestichten bedraagt in de Vereen. Staten 400.000. Zij kosten de staat per jaar 10 millioen dollar. Hun aantal stijgt per jaar met 10.000. Een paar jaar terug was dit getal 3000i o Het Leger des Heils werkt thans in S6 landen en koloniën (vorig jaar S4). Het predikt het Evangelie in 80 talen (v.j. 75.) Het geeft 12S periodieken uit (v.j. 131). Het heeft 1030 scholen (v.j. 973). O 'Het Sovjet-leger telt 3 millioen bajo netten, 100.000 sabels en 10.000 kanon nen. Het telt 60 pantsertreinen met zware kanonnen, 300 tanks en 10 gifgasregi menten. De gewapende macht van Rusland telt minstens 900.000 man. Het aantal 'mannen, tusschen 21—40 jaar, dat een militaire opleiding kreeg, is minstens IS millioen. Sovjet-Ruslands luchtvloot telt 4000 bommenwerpers; ze is de sterkste ter we reld. Uit: De Pionnier van het Roode Leger. O Een der grootste kerken van Europa verrijst te Liverpool. De grootste is: 1. De St.. Pieterskerk te Rome: 54000 personen. 2. Dan volgt de Kathedraal te Liver pool. 3. De Dom Van Milaan: 37000 pers. 4. De Notre Dame te Parijs: 21000pers. 5. De Dcvn van Pisa: 13000 pers. 6. De San Marco te Venetië7000 pers. NET DRUKWERK. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll GOED MATERIAAL is voor net drukwerk een eerste vereischte. Onze drukkerij is danook modern ingericht en waarborgt U keurige uitvoering en BILLIJKE prijs. meneer Faversham? Meneer Faversham is een en al vriendelijkheid. Vader zegt zoo dikwijls, dat hij nog altijd even blij is, dat hij hierheen is gekomen. Hij is toch niet zoo blij als Sk,ver klaarde David met een ontroerde trilling in zijn stem. En jij ben jij ook blij O, zoo bLij, David, fluisterde zij. Ze leunden de armen om elkaar heengeslagen samen over de leuning van het viaduct, dat over de diep-gelegen spoorweg voerde; de sche mering viel over de kale vlakte en ze Werden stil. De eenige geluiden, die van de heuvelkant kwamen, waren de kreet van een verschrikte vogel, het geklater van een bergbeekje, het verre geblaf van een hond. Toen bereikte een dof ge dreun en gestamp hun oor. Het werd lui der en aanhoudender, tot in de verte, recht vóór hen, de groote lichten van een locomotief, twee vurige oogen, zicht baar werden. Het gedreun zwol langzaam aan tot een donderend gedaver. Het is de trein naar Londen. Je kunt je horloge er op gelijk zetten, zei David. Het meisje kwam dichter naar hem toe, zenuwachtig door de machtige, on stuimige vaart van de expressetrein. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 4