a N o. 4884 48ste Jaargang Zaterdag 13 Oct. 1934 30 EERSTE BLAD. ¥oor de Zondag. ALS DE ZIELE LUISTERT.... Texelsohe Berichten Van week tot week Wat Frankrijk wel wou. De moorden in de Chaco. Gemengd Nieuws llllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll Uw advertentie m dit blad op Texel hui* aan huis gelen*. TEXELSCHECOURA Als de ziele luistert Spreekt het al een taal dat leeft... Quido Gezelle. Bij het lezen van zoo'n paar dichtregels ondergaan de meesten op hun best dei aangename cadans van het rhytme maan verder ondergaan zij niets. Men is nuch ter en practisch en modern. Men tracht zoo goed omgelijk door het leven te ko men en dat „zoo goed mogelijk" heeft bijna altijd betrekking op ons stoffelijk bezit. Dat als-de-ziele-luistert is voor velen niet meer dan een mooie dichterlijke beeldspraak, waarmee hun werkelijk le ven van allendag niets uit te staan heeft. Zij kennen niet de zeer biezondene ge nietingen van de ziel, die luistert en zich in ootmoedige bewondering voelt gedra gen worden op de vleugelen der extase naar de lichtende verten der saamhoo- righeid met het eeuwige.. Helaas, de ontvankelijkheid, zonder welke het waarachtige en simpele ge nieten niet mogelijk is, hebben ze ver loren en ze doen niets om haar terug te winnen. Slechts wie in nederigheid, met uit schakeling van de eigen persoonlijkheid zijn ziel open stelt, vermag deze ontvan kelijkheid te benaderen, die de zielstoe stand is, waarin wij het oor te luisteren leggen om iets op te vangen van „de tale, die het al spreekt". Wie zich inspannen om iets van 'deze. ontvankelijkheid deelachtig te worden, zullen haar derven, omdat slechts aan degene, die in zelfvergeten belangeloos heid zijn bewondering voor de hem om ringende wonderen stamelt, dit genieten, dat van een hooger orde is, geschonken wordt. Meent niet, dat slechts een overweldi gend grootsch landschap of een liefelijk natuurtafereel deze bewondering kunnen oproepen. Een bloeiende vlierstruik, in de hals van een flesch gestoken, openbaart u reeds het wonder. Ja, veel meer, dat oogenschijnlijk veel minder is. Als de ziele luistert spreekt het al een taal, dat leeften die taal is zoo on eindig in haar volheid, zoo bevrijdend in haar volkomenheid, dat wie haar verstaat zich voelt uitstijgen boven aardsche be grensdheid. Luistert uw ziel? ZONDAG, 14 October 1934. |KHOUTOP\ f\KOOK,das NOORD-STERU mm Mak! per/^POND TAFiAK VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Liefde is niet blind maar geeft ons het talent om niet te zien, hetgeen we niet zien willen. MAANDAG. Kleine fouten met de daarop volgende verzoening schenken het leven meer kleur, dan dit ooit zou verkrijgen, wanneer die fouten niet gemaakt zouden worden. DINSDAG. Weeg de gang uwer voeten en laat al uw wegen wel gevestigd zijn. WOENSDAG. Iedere machine, die overbelast wordt, levert of slecht werk, of staakt de arbeid. DONDERDAG. De moed, die gevaren trotseert, moet eerder vermetelheid dan kracht worden genoemd, indien hij gedreven wordt door eigen eerzucht en niet door het algemeen belang. Plato. VRIJDAG. Als wij bedrogen worden, ergert zich het meest onze beleedigde ijdelheid. ZATERDAG. Behalve kennis en vaardigheid heeft de mensch noodig een degelijke ontwikkeling. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater BOEFJES. Een tuchtschool, waar misdadige kna pen tot beter leden van de maatschappij dienen te worden opgevoed, is het hoofd- tooneel van de strijd, welke deze film te aanschouwen geeft. Let wel: „dienen" te worden opgevoed. Daar is directeur Thompson echter de man niet naar. Hij mishandelt de jongens en het ligt voor de hand, dat zijn methode verbittert en niet verbetert. Dat blijkt ook Gargan, die opdracht heeft de school te controleeren. Hij brengt een reorganisatie tot stand, ontslaat Thompson tijdelijk en stelt aan het hoofd van de inrichting een der ver pleegsters, Dorothy genaamd, voor wie Gargan liefde heeft opgevat. Dorothy blijkt voor haar taak heel goed berekend. Er komt een betere geest onder de ver oordeelden. Zoo gaat het de goede kant op. Wanneer Thompson echter bij zijn terugkeer voor een geheel ander opvoe dingssysteem komt te staan, tracht hij de jongens over te halen tot een oproer, wat hem echter niet lukt. Gargan's in vloed verslapt echter, waardoor Thomp son Dorothy ontslaat. Dan staan de jon gens echter weer aan'de wreedste beproe vingen [floot. De bom barst echter wan neer een zieke knaap in een koude oei wordt afgezonderd en sterft. Thompson vlucht, klimt op het dak van een schuur, maar vindt de dood bij een val van het dak nadat de schuur in brand gestoken is* Dan komt Gargan weer terug, hij herstelt de orde en sluit Dorothy, die meegeko men is in zijn armen, vastbesloten de, school onder krachtige leiding op te bou-, wen en aan haar doel te doen beantwoord den. TOONEELVEREENIGING T.O.P. 27 October a.s. zal door bovengenoemde vereen, in Pen's Schouwburgzaal worden opgevoerd „Mijn schoonzoon de Advo caat", vroolijk spel in 3 bedrijven door G. Nielen en Steph. Cuijk. Houdt dus die avond vrij voor T.O.P. Ge zult er geen spijt van hebben. DE COCKSDORP. OUDERAVOND. Aan de uitnoodiging van de heer Zon dervan, hoofd der school alhier, tot het bijwonen eener ouderavond op Maandag' j.l. in een der lokalen van de o.I. school!, hadden een 33-tal ouders van school gaande kinderen gevolg gegeven. Nadat de heer Zondervan het doel en het nut van ouderavonden had uiteengezet, werd overgegaan tot verkiezing van een ouder commissie. Tot voorzitter van genoemde commissie werd gekozen de neer A. Blom Jz.tot secretaresse mevr. L. Daalder-Reuvers en tot penningmeester de heer A. Buijs Dz. Hierna werden nog verschillende aange legenheden besproken, o.m. „het sparen op school". De heer Zondervan noemde daarbij twee manieren van sparen. Ten eerste door middel van spaarzegels en ten tweede met spaarbusjes. Spr. gaf per soonlijk de voorkeur aan spaarbusjes, omdat deze wijze van sparen meer tot de kinderen spreekt. Aangezien het mee- rendeel der vergadering zich daarmee kon vereenigen werd besloten voor ieder kind een spaarbusje aan te schaffen. Gedurende de pauze, die nu volgde, werden de aanwezigen op een kopje thee' onthaald, terwijl de ouders gelegenheid werd gegeven om met de leerkrachten over hun kinderen te spreken. Na de thee las de heer Zondervan eenige gedeelten voor uit het boek: „Het. taaie Ongerief", wat zeer in de smaak viel. Even werd nog de nieuwe spelling aan geroerd, die op de o.I. scholen op Texel nog niet is ingevoerd, doch dit zou naar de meening van de heer Z. nog slechts een kwestie van enkele dagen zijn. Hierna volgde sluiting van deze eerste zeer geslaagde ouderavond. (We konden dit verslag in vorig num mer door plaatsgebrek niet meer opne men.) net DRUKWERK. GOED MATERIAAL is voor net drukwerk een eerste vereischte. Onze drukkerij is danook modern O ingericht en waarborgt U keurige uitvoering en BILLIJKE prijs. Frankrijk zal ternauwernood tevreden zijn met zijn resultaten te Geneve. Het wilde de grondslag leggen voor een oos telijk Locarno, waarbij de staten Van Middel- en Oost-Europa elkaar hun grenzen tegen agressie zouden waarbor gen. Iedere aangevallene zouden alle an deren met vereende krachten tegen de aanvaller moeten helpen. Dit zou ook voor Duitschland gelden en men zou trachten Duitschland tot deze onderlinge verbintenis tot hulp te winnen. In werke lijkheid wenschte Parijs dit verdrag, om in Oost-Europa een solidariteit tegen over Duitschland, waarvan men op de duur terecht of ten onrechte een aanvallende politiek vreest, tot stand te brengen. Van dit plan is niets gekomen. Duitschland wilde, begrijpelijkerwijze, niet meedoen, en Polen had geen lust, door deelneming, de Duitschers voor het hoofd te stooten. De ergste teleurstelling, die de Fran- schen ondergaan hebben, was .dat nu ter Assemblee alle betrokken staten bijeen waren, een verdrag ter waarborging van de veiligheid van Oostenrijk niet mogelijk bleek. Dit betreft een zeer gevaarlijke aangelegenheid. Als de nationaal-soeialis- ten hun poging van 25 Juli nog eens, met meer ernst en kracht mochten herha len en vooral bij inmenging van Duitsch land uit, zou altijd de kans groot zijn, dat Italiaansche troepen Oostenrijk bin nenrukten. De Zuid-Slaven vreezen echter al te groote macht van Italië in Oosten rijk, en zouden er waarschijnlijk voorzor gen, mede van de partij te zijn. Dan ech ter zou een botsing in Oostenrijk tusschen Italianen en Zuid-Slaven moeilijk kunnen uitblijven. De Franschen trachten nu een dergelijke ongelukkige en voor hen zeer gevaarlijke complicatie te voorkomen, door te voren een regeling tot stand te brengen, waarbij de Italianen, Zuid-SIa- ven Tsjechen ieder een sector in Oosten rijk, ter bescherming tegen de Duitschers zouden bezetten. Bij afspraak vooraf zou geen twist tusschen de bezetters kunnen ontstaan. De Franschen en ook de Tsjechen waren zelfs bereid, het met minder te doen. Zij zouden de Italianen zooals deze dat wenschen, alleen willen laten handelen, mits zij daarvoor een op dracht vroegen aan de Volkenbondsraad, en zich bereid verklaarden, overeenkom stig de instructies van die Raad te agee- ren. Italië wil echter niets van die aard öeloven, maar zich zijn recht van zelf standig handelen voorbehouden. Het is ook twijfelachtig, of Zuid-Slavië bereid zou zijn genoegen te nemen met een uit sluitend Italiaansche actie, zelfs als deze onder toezicht van de Volkenbond stond. Er is van het heele plan niets terecht ge komen. De gevaarlijke toestand duurt voort. Terwille van de vrede in Europa kan men slechts wenschen, dat de Duit schers voorloopig geen groote avonturen in Oostenrijk zullen ondernemen. NAAR HET EINDE? De oorlog tusschen Bolivië en Para guay schijnt nu toch op zijn einde te loopen. Beide partijen geven blijk thans op bemiddeling prijs te stellen. Bolivië wenscht scheidsrechterlijke beslissing, maar Paraguay, dat totnogtoe het minst tot bemiddeling of staking der vijande lijkheden bereid was, en ook de beste po sitie bezat op het gevechtsterrein, gaat dat nu opeens niet snel genoeg met het vredestichten. Het eischt een onmiddel lijke staking der vijandelijkheden, waarin Genève het zeker gaarne terwille zal zijn, als daarvoor de medewerking van de an dere partij te verkijgen is. Gaat het de Paraguanen militair niet meer zoo goéd als vroeger? Dat de Bolivianen juisï nu overwinningsberichten uitzenden, is daar voor nog geen bewijs, want totnogtoe hebben de overwinningen van de Bolivi anen voornamelijk hierin bestaan, dat hun mededeelingen nog misleidender of over- drevener waren dan "die van hun tegen standers. Te Genève vermoeden de ken ners van de kwestie, dat de Paraguanen om een andere reden zoo groote haast hebben gekregen. De uitwerking van de boycot van wapens leverende landen zou reeds merkwaardig beginnen te worden. En Paraguay zou dit het eerst te voelen krijgen. Onwaarschijnlijk lijkt dit niet. 'Het kan Genève tot genoegdoening strek ken als het in deze dagen eens resultaat ziet van een poging tot het afdwingen van vrede al is het ook maar tusschen twee miniatuurlanden in het Indiaansche Zuid- Amerika. UIT DE OUDE DOOS JAN KALIS OP DE DELL Een aardig kiekje uit onze „oude-pren- ten-kabinet", dat herinneringen wekt aan, het lijkt wel, een grijs verleen, toen Texel nog geen auto of motorfiets kende en de koets „het" vervoermiddel was tusschen Oudeschild en onze residentie. De „knapen", die het paard bij de teugel houden, zijn de heeren Jan Kor- tenhoeven (thans in Amerika) en Jb. Koorn, timnierman-in-dc-dop. (Foto-L. Bakker, Oosterend.) (DE MOORD OP KONING ALEXANDER EN MINISTER BARTHOU. 1 De bladen van Woensdagmorgen wij den vele kolommen aan de afschuwelijke moordaanslag te Marseille op Dinsdag 1.1. Als een staaltje van snelle foto-re portage mag zeker gelden, dat die mor gen reeds een foto van een der slacht offers (de Koning) kon worden opge nomen (beeldtelegrafie). Terecht wordt met spanning het ver loop van de verdere gebeurtenissen af gewacht. Een filmoperateur heeft toevallig het tooneel van de aanslag gefilmd. Deze film zou meteen worden ontwikkeld en aan de politie ter hand worden gesteld. Deze aanslag toont weer eens, dat on danks de uitgebreidste voorzorgen aansla gen niet altijd te voorkomen zijn. Ter ge legenheid van de aankomst van de koning waren te Marseille 2000 politieagenten, op de been, 191 rechercheurs, 168 gardes te voet en te paard en de noodige troe pen voor het afzetten der wegen. Toen de dader door de afzetting heensprong, moet een agent hem hebben willen tegenhou den. Hij schoot eerst de agent dood en sprong toen op de treeplank. Het wapen Van de moordenaar was een klein ma chinegeweer van nieuw model. Barthou's laatste woorden waren: „Ik heb pijn, ik heb dorst". Gedurende de operatie, die Barthou onderging, heeft minister Piétri zich nog naar hem toe begeven. Terwijl het bericht van de moord op zijn vader de ronde deed over de we reld, zette de 11-jarige kroonprins Petein op de Engelsche kostschool, waar hij sinds 'September vertoeft, zijn gewone leven met zijn makkers voort en toen hij slapen ging, was hij nog onbewust van de afschuwelijke ramp, die hem getroffen had. Bij wijze van voorzorgsmaatregel was een afdeeling politie uitgezonden om de omtrek van de kostschool af te zetten. De prins zal vermoedelijk naar Zuid- Slavië terugkeeren om hij de begrafenis van zijn vader tegenwoordig te zijn. De moordenaar is gebleken een onder daan van de gedoode Koning te zijn. Hij. kreeg van een kolonel, die te paard dë auto, waarin de Koning en Barthou ge zeten waren, twee sabelhouwen, juist na dat hij uit een automatisch werkende re volver 20 schoten gelost had. Het publiek Wierp zich op de moordenaar en takelde hem zoo toe, dat hij kort daarna overleed. Hij heette Petrus Kalemen, geboren te Zagreb 20 Dec. 1899, van beroep koop man. De deelneming is algemeen. Hiet feit, dat de moordenaar geen Italiaan maar 'n landgenoot van de overleden Koning is stemt tot gerustheid. De betrekkingen

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1