De Nieuwe Texelsche Courant Nc. 4885 48sle Jaargang Woensdag 17 Oct. 1934 ASHR3N FEN KflNOH5Ct1QT I mm Van ^eek tot week Storm over Europa, Texelsche Berichten J.GaUNO'3 BAAI-TABAK Dan is de rakhen öd Dadelijk wakker' Uw advertentie in dit blad wondt op Texel huis aan huis gclena. TEXELSCHE COU is sinds 1 Juli 1930 hi dit hlad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f 0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Vj uur later.) 17 18 19 20 21 22 23 Oct 4,22 5.52 6,52 7,32 8,12 8.47 9.21 LiCH I OP RIIWIEEEN en RHTUIGF.N 5 34 ZATERDAGAVOND Duitsch invloed in Zuid-Slavië. Een onheilspellende drnk was er in de lucht. Reeds de Assemblee van de Volken bond was er van vervuld. Men voelde na derend gevaar en streed er tegen. Er wa ren twee kwesties tegelijk, die zich op dat ééne punt concentreerden. Het le punt heette: Zuid-Slavië. Daar hadden Dtiit- sche invloeden een houvast gevonden. Er waren daar invloedrijke militaire kringen, die in Göring een groot en sterk man zagen, en die wilden dat hun land zijn lot verbond met dat van de mannen van de Rijksweer, om, tezamen met de onte vredenen van oostelijk Midden-Europa en de Polen, een blok te vormen, dat de mo gendheden zijn wil voor kon schrijven. Geen land is danook tegemoetkomender geweest tegenover de Duitsche en uitge weken Oostenrijksche nazi's dan Zuid- Slavië. Dat hadden ze aan de bescherming der Duitsch gezinde kringen te danken. Voor het Zuid-Slavische verbond met Frankrijk en voor de samenhang der Kleine Entente, en ook voor Frankrijk was het een geluk, dat zij tenminste één sterke en betrouwbare vriend in Zuid- Slavië hadden. Die vriend was Koning Alexander. Zijn macht woog tegen die der Duitschgezinde militairen ruimschoots op. Te Parijs en te Praag had men daar in alle vertrouwen. Er was echter in de laatste weken wel eens gevraagd: Is een grondslag werkelijk betrouwbaar, die op het leven van een Servische koning be rust? VIJANDSCHAP TUSSCHEN ZUID-SLAVIË EN ITALIË. Er was nog een andere Zuid-Slavische kwestie, die in 't biezonder Parijs, maar toch ook de rest van Europa ernstige zorgen bereidde. Tusschen Belgrado en Rome heerschten weer vijandschap en wantrouwen. Dit bracht biezondere ge varen mede. Immers, het verhinderde, dat een nuttige overeenkomst voor de bescherming van de onafhankelijkheid van Oostenrijk tot stand kon komen. Belgra do, gesteund door de Tsjechen, eischte, dat Mussolini in geen geval die bescher ming als een Italiaansche aangelegenheid zou beschouwen. Te Belgrado verdacht men Mussolini ervan, die bescherming als voorwendsel te willen gebruiken, om zijn macht over Oostenrijk uit te breiden. Men vreesde, dat de Italiaansche troepen, eens in Oostenrijk binnengedrongen, het land niet meer zouden verlaten. Belgrado, en Praag ter ondersteuning van Belgrado, dreigden eveneens Oostenrijk binnen te rukken als Mussolini dat zou doen, ter bescherming van het land tegen een nieu we aanslag van de Duitsche nazi's. Dan echter was er alle kans op een conflict tusschen de „bevrijders". Frankrijk had dus te Genève getracht, van Italië ge ruststellende verklaringen en belofte van samenwerking met de Kleine Entente te verkrijgen. De Italianen waren echter on verzettelijk gebleven. Toen men te Ge nève uit elkaar ging, was de toestand dus deze, dat Oostenrijk feitelijk onbeschermd was. Een poging van de Duitschers, om alsnog hun slag in Oostenrijk te slaan, moest chaos in Midden-Europa teweeg brengen. Slechts een toenadering tusschen Italië en Zuid-Slavië kon dat verhelpen. KONING ALEXANDER'S REIS. Het was gelukkig, dat de reis van Koning Alexander naar Frankrijk in het vooruitzicht stond. De Koning was ver zoeningsgezind. Frankrijk zou hem weten te bepraten om aan de Fransch-Italiaan- sche. toenadering niet in de weg te staan. Immers, Zuid-Slavië dreigde, het bond genootschap met Frankrijk op te geven, en zich aan Duitsche kant te scharen, als NA DE DOOD VAN KONING ALEXANDER. De 11-jarige Koning Peter II van Joego-Slavië is Zaterdag, ver gezeld van zijn moeder, Koningin-weduwe Maria (rechts) en zijn grootmoeder, Koningin Maria van Roemenië, in de hoofdstad Belgrado aangekomen. De Koningin-weduwe, hevig geschokt door het plotseling verlies van haar gemaal, zal volkomen rust moe ten nemen. Frankrijk vriendschap zou sluiten met de aartsvijand van Zuid-Slavië. Koning Alexander mocht dan een tegenstander zijn van zoo desperate politiek, een Ko ning vermag niet alles, zelfs als hij zijn eigen dictator is. Maar hij ging naar Parijs met de goede bedoeling, de banden1 met Frankrijk weer vaster aan te knoo- pen en zoo mogelijk de bemiddeling van Frankrijk tusschen Italië en Zuid-Slavië te aanvaarden. Er was maar één Zuid- Slavisch staatsman, voor wie dat mogelijk was. En dat was hij zelf. e* I** dale*- dale»- voot*8 .v met ORANJEBAND en BAYERKRUIS Reeds Uw flinters gebruikten hel. BURGERKRIJG IN SPANJE. Inmiddels werden de zenuwen van Europa opnieuw op de proef gesteld. In Spanje was een kabinet gevormd onder leiding van Lerroux, dat met behulp van de katholieke volksactie over een aan zienlijke meerderheid in Cortes beschikte. Toen zag men het zonderlinge gebeuren, dat de partijen, die zich antifascistisch noemden en de parlementaire republiek zeiden te verdedigen, te wapen liepen tegen deze parlementaire regeering. De socialisten, reeds sinds geruime tijd in revolutionnair vaarwater geraakt, kon- i digden de algemeene staking af, als pro-' test tégen dit bewind. Spoedig waren de poppen aan het dansen. Toen de week ten einde liep, werd er in verschillende streken van Spanje ernstig gevochten. Dit ■alles zou tenslotte wel doodgeloopen zijn, als de opstand niet plotseling een heel ander karakter had gekregen door verras sende gebeurtenissen, die te Barcelona plaats grepen. Reeds geruime tijd beston den er moeilijkheden tusschen Madrid en de regeering van Catalonië met haar autonome rechten. In de laatste weken waren er hoogst onprettige nota's tus schen Madrid en Barcelona gewisseld. Slechts weerstrevend had Companys, het hoofd van het Catalaansch bestuur, zich nog aan de bevelen van Madrid onder worpen. Nu gebeurden er Zaterdag twee schokkende dingen gelijktijdig: Compa nys verklaarde, Catalonië tot zelfstan dige staat, die nog slechts bereid was, deel uit te maken van een federatief sa mengestelde Spaansche staat. En Azana, eens radicaal premier van Spanje, die te Barcelona verblijf hield, kondigde tege lijkertijd die Spaansche staat reeds'af, ter wijl hij zelf zich aan het hoofd er van ervan plaatste. De vijanden van het ka- binet-Lerroux hoopten op de medewer king van de troepen, die zich te Barce lona in garnizoen bevonden. Generaal Batet, zelf een Cataloniër, stond aan het hoofd dier troepen. Toen men zijn mede werking vroeg, eischte hij een uur tijd om zich te bedenken. In werkelijkheid' aarzelde hij geen oogcnblik. In de keuze tusschen Spanje en Catalonië koos Batet' het groote vaderland. Hij bracht geschut in positie en liet de troepen oprukken te-i gen het opstandige bewind. Tegen de middelen van de overheid (o. a. artillerie) waren de revolutionnairen, met hun licht wapentuig, niet bestand. Spoedig was het pleit beslist. Companys,' het nuttelooze van alle verzet inziende, gaf zich over, om verder bloedvergieten te voorkomen. Hij en zijn mederegeerders werden gevangen genomen. Azana heeft men niet onmiddellijk gevonden. Het heette, dat hij in een vliegtuig naar Frankrijk ontkomen was. Ook hij is ech ter later ten huize van een vriend ge arresteerd. De regeeiring te Madrid had hiermede gezegevierd. ALS EEN DONDERSLAG Toen kwam de groote donderslag, die Europa eerst voorgoed opschrikte: Ko ning Alexander werd, nadat hij nauwe lijks te Marseille voet aan wal had gezet, doodgeschoten. Een Zuid-Slaviër, een Kroaat, liet zijn automatisch pistool af ratelen in dc auto, waarin de Koning zich bevond. Naast hem zat de Fransche Mi nister van Buitenlandsche Zaken, Barthou, die eveneens doodelijk gewond werd. Hij ware wellicht te redden geweest, wanneer, hij zich niet in zijn gewone voortvarend heid naar een ziekenhuis had willen bege ven. Toen hij daar aankwam, was hij reeds zoo verbloed, dat men hem niet meer kon redden. De Koning was bijna onmiddellijk dood. Zwaar gewond werd nog een Generaal Georges, wiens leven in het grootste gevaar zweeft. Van de omstanders zijn er velen gekwetst, daar de moordenaar, neergeslagen en neerge schoten, op de grond liggend, bleef door schieten. Twee van de gewonden zijn er nog gestorven. Het kernpunt van het ge beurde echter was, dat de beide mannen, die op het punt stonden, met goede kans op succes, een groot toenaderingswerk te beginnen, dat de vrede van Europa op eens op een veel vastere basis zou zetten, uit het leven waren weggevaagd. Ook Barthou, de ijverige, ondanks zijn 72 jaren onvermoeibare, die half Europa had afgereisd, om de volken bij elkaar te brengen, was niet meer. WAT BRENGT HET „NUT"? In haar vergadering van Vrijdag a. s. zal het Departement Texel van het Nuti o.in. haar winterprogramma bespreken. Naarmate het aantal leden, dat deze ver gadering bezoekt, grooter is, zal de kans, dat de winterlezingen aan de verwachtin gen beantwoorden, grooter zijn. Vandaar de wensch van het Bestuur, dat deze bij eenkomst druk worde bezocht en ieder ziijn meening kenbaar make. I rcievTU u-moAn Cen kanonschot hoort bij niet. Hü slaapt maar door. Haar zeg Je heeJ zacht aan z'n oor, ECHTE. FRIESCNE lo-iï-o i »cts. na i»on3 INKRIMPING T.E.S.O.-DIENST. In dit nummer vindt ge de dienstrege ling van T.E.S.O. zooals deze met in- fing van Maandag 5 November van racht wordt. TEEKENCURSUS-J. TIESSEN. Ambachtslieden en zij, die het worden willen, kunnen zich vandaag nog aanmel den voor de door de heer J. Tiesen hier te geven teekencursus. SPORTNIEUWS. VOETBAL. Dc Schager Crt. van Maandag schrijft: Texels leiderschap blijft gehandhaafd door het gelijke spel tegen D.T.S. (2—2). Het was geenszins kampiocnsspel van de eilanders. Ook met stiller weer achten we de Texelaars niet tot het vertoonen, van zooiets in staat, of we moeten ons sterk vergissen. We vernamen, dat Texel geprotesteerd heeft wegens het niet toe kennen van een doelpunt. We hebben echter met eigen oogen gezien wat er gebeurd is en geven Texel in deze niet, veel kans. T. staat nu met acht punten uit vijf wedstrijden bovenaan. Alkmaar volgt met vijf punten uit vier wedstrijden. KORFBAL. Zondag a.s. spelen Verdo N, 1 en II op eigen terrein. V.N. 1 om 2 uur tegen Groen-Geel, uit Wormcr. V.N. II om 12 uur tegen De Zwaluw. Verdo Nigro 1 Dames Heeren Aanval J. Vermeulen P. Vermeulen A. Roeper H. Vermeulen Midden: N.Klumpert-Eelinan P. Eelman M. Dros B. Zijm Verdediging: A. Brcesnee J. Kiewiet L. Bruin J. Kiewiet Res.: B. Lap. Res. S. Rijk. Verdo Nigro II: Dames Heeren Aanval R. Pen B. Kiewiet J. Vlaming J. Portman Midden A..de Graaf-Zijm S. Rijk H. Kikkert J. Broekman Verdediging: Jo Broekman D. Koorn F. Kikkert J. Pool Res.: M.Lagerveld Rs.:F.Durieux P.E. RAYMOND POINCARÉ. f De Oud-Pres. van Frankrijk, Poincaré, is Maandag aan de gevolgen van een be roerte vrij plotseling overleden. Hij be reikte de leeftijd van 74 jaar. Een nationaal staatsman was hij, een streng en eerlijk werker. Groot was hij door zijn rechtschapenheid, door zijn liefde voor zijn land, door zijn arbeids- moed en arbeidswil.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1