No. 4886 48ste Jaargang Zaterdag 20 Oct. 1934 0UP\™\* Voor de Zondag. Vischvangst op de Waddenzee. EERSTE BLAD. UITGAAN. Texelsehe Berichten TEXELSCHE COURANT EN UITGEVEN. Zeker, het zijn slechte tijden, heel slechte tijden, maar het is opmerkelijk zooveel de menschen nog uit kunnen gaan. Gelukkig want het zich ver plaatsen in een andere sfeer dan de dage- lijksche, die als van pessimisme is ver vuld, is heel nuttig. Zoolang wij dus in staat zijn hier en daar heen te gaan, moe ten wij dat doen. Maar er is een heel groote „maar" waaraan de meeste van ons niet denken en dat is: Hoevelen er zijn, die leven in de grootste armoede en voor wie een theater een rijk is, dat zij nooit zullen kunnen betreden. Veel, heel veel wordt er geklaagd, maar heel, heel weinig wordt er gedacht: Er zijn er, die het zoo heel veel minder hebben dan wij. Als we een kijkje nemen in de sloppen der groote steden en die arme stumpers daar zien, krijgen we een denkbeeld van wat werkelijke ellende is. Dan pas zal voor menigeen het licht opgaan, dat ieder die het beter heeft dan zij, die daar leven rijk is. En, als we daaraan nu ook eens dachten wanneer we ons ge reed maken om uit te gaan? Vooral in de winter. Er wordt zulk een massa geld vermorst zulk een ontzaglijke hoeveel heid, dat we er van zouden schrikken als we al dat geld eens opgestapeld zouden kunnen zien. Soms worden we aan dat alles herinnerd door b.v. een film, waarin de aandacht wordt gevestigd op de arme kleine stumpers, die nauwelijks van lucht en zon kunnen genieten. Dan zijn we een oogenblik onder de indruk daarvan, maar het leven gaat voort en de verdere beel den van de avond verdringen dat sprankje medelijden, dat we even en intens hebben gevoeld. Als we weer thuis zijn, denken we er nauwelijks meer aan en nog minder denken wij eraan, dat ons uitgaan die avond veel geld heeft gekost. Als we in staat zijn, dit geld ffit te geven voor ons plezier, zijn we toch zeker in staat om een kleinigheid daarvan af te zonderen voor minder bedeelden. De crisistijd is geen excuus voor hen die uitgaan juist deze crisistijd moet ons aansporen om ook wat voor de armen te doen, het is immers een tijd, waarin wij allen eens kunnen ondervinden, wat het is om zich te moeten bekrimpen en zich allerlei genoegens te ontzeggen Eigenlijk moest het een gewoonte zijn van alle menschen, dat zij bij het binnen gaan van een theater een kleinigheid storten ten behoeve van arme kinderen. Veel is niet noodig, want vele kleintjes maken één groote. De meeste menschen kennen de waarde van hun bezit niet. Bezit is een ge woonte-verschijnsel, de vijand van het geluk. Zij denken er niet aan dat bezit tijdelijk is, zooals alles wat „stof" is be hoort tot de tijdelijkheid. Het is daarom, dat velen de crisis beschouwen als een vijand, die het geluk verstoort. Maar, zij die weten, dat werkelijk „geluk" niet stoffelijk is, zullen zich door de crisis niets minder gelukkig en tevreden voelen dan anders zij bezitten een aangeboren optimisme, dat in staat is de vrede in> hun hart te bewaren en deze niet te la ten verstoren door uiterlijke omstandig heden. En dezen onder ons zullen ook' een milde hand hebben, die geeft van het weinige dat zij bezitten om het leed van anderen, minderbedeelden, te verzachten. ZONDAG, 21 October 1934. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillülllllll) llllllillHI VOOR HOOFD EN HART. IIKI11III1I ilHIIIIIIüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll ZONDAG. Laat uw woning licht en vroolijk zijn; een sombere woning maakt verdrietig en naargeestig. Voor uw ziel geldt hetzelfde. MAANDAG. Bedenk: Uw gedachten zijn uw eigen dom, uw woorden zijn dat niet meer. DINSDAG. De ware aard der menschen leert men pas kennen in buitengewone oogenblik- ken des levens. WOENSDAG. De jeugd leeft bij het oogenblik en dat maakt haar geluk uit. DONDERDAG. Wij spelen soms met het leven, het le ven nooit met ons. VRIJDAG. Niets is gevaarlijker dan verstand zon-i der karakter. ZATERDAG. Moeceloosheid zegt: er is een wolk voor de zon; vertrouwen zegt: er is een zon achter de wolk. WOLVEEHANDEL 11—17 OCT. Voor wolvee waren Utrecht, Leeuwar den en Amsterdam gedrukt en eerder iets minder. Te Leiden, Rotterdam en Sneek was de stemming daarentegen iets beter. De Groninger markt was evenals Purmer- end bij matige omzet, stationair in prijs. MALAISE. Drie kooplui zitten bij elkaar in een, café. Zij zwijgen. Na een half uur zegt de eerste ineens half voor zich zelf: „Ja,, ja, ja Weer zwijgen ze een tijdje. Dan zucht nummer twee: „Ongelooflijk". Waarop de derde uitvalt: „Wanneer jullie nog één woord over zaken spreekt,, ga ik weg." DE KOOG. ZEEPOST. Zaterdag werd door Jac. Jonker, den Burg, bij liet Westerslag een flesch ge vonden, blijkens inliggend briefje af komstig van het Engelsche Ministerie van Landbouw en Visscherij. Verzocht werd mee te deelen, waar en wanneer de flesch gevonden werd, waaraan is voldaan. OUDESCHILD JUBILEUM-VERGADERING.-S.D.A.P. (Slot.) Het is de taak der S.D.A.P., de weg te vinden om de middenstand, die economisch en sociaal naast ons staat, tot politiek den ken te brengen. Marx heeft deze verwij dering reeds voorzien. Hij voorspelde, dat de wildgeworuen middenklasse, die nooit aan politiek doet, contra-revolution- nair zou handelen en door gewetenlooze drijvers zou worden geëxploiteerd. Het lompenproletariaat zou zich aan de zijde der reactie stellen. Op welk een gruwe lijke wijze zijn deze voorspellingen be waarheid. In achterlijke landen als Italië en Hongarije, maar ook in Duitschland, het land van de dichters en denkers, doch met een politiek ongeschoolde massa, wer den het eerst door fascisme besmet. Doch in de landen van West-Europa, de Skan- De tijd is wederom aangebroken, dat de Waddenzee vol staketsels staat op de z.g. „Waarden", waartusschen zich keerwant bevindt en waaraan groote fuiken zijn ge plaatst. Doch niet alleen op de Waarden, maar ook langs de dijken, die de Wad denzee omzoomen, zijn fuiken, groote zee- fuiken geplaatst, waarvan de hoofdope- ning voorzien is van een haast manshooge hoepel. Al dit netwerk is daar neergezet* in de hoop, dat de paling, die in deze tijd van zijn voortplantingsdrang de diep zee gaat opzoeken, misschien ergens in de Iersche Zee of bij de Marokkaansche kust, in de fuiken zal verzeilen, en goedei buit zal worden. Sinds de afsluitdijk is gemaakt hebben ook in deze Waddenzeevisscherij groote veranderingen plaats gehad. Eertijds, toen de paling, in zijn trek uit de Zuiderzee, naar alle kanten kon uitwaaieren, was er voor elke visscher rond de Waddenzee een kans wat te be machtigen. Maar sinds de afsluiting weet de „loopende" paling zich slechts een weg te banen door de nauwe uitgangen van de uitwaterende sluizen bij Den Oever en Kornwerderzand, zoodat daar ter plaatse een ophooping van paling ont stond, die aan degenen, die aan de bin nenkant van de afsluitdijk en bij de slui zen een plaatsje voor hun fuiken hadden kunnen verwerven, groote vangst ople verde. Maar overigens lieten de vangsten veel te wenschen over. De vangstmogelijkheid op de vroegere Wierwaarden is thans zoo goed als ver dwenen. DE WIERWAARDEN VERDWENEN. De afsluitdijk van de Zuiderzee heeft een geheel andere gesteldheid in de stroo mingen van de Waddenzee teweegge bracht, zoodat geulen zijn ontstaan, daar waar eertijds ondiepten waren en ondiep ten op een plaats, waar het vroeger diep was. Heel de zeebodem in de Waddenzee is bezig zich te vervormen en er is nog geen voldoende stabiliteit ingetreden om te kunnen vaststellen, waar eenmaal de gunstige vischplaatsen zullen zijn. Deze veranderde Waddenzeegesteldheid is mede van groote invloed op de paling- visscherij. De Wierwaarden zijn wegge vaagd; het zeegras, hetwelk er opgroei de is totaal verdwenen, hetzij door ver zanding, hetzij door ziekte in het wier. Daardoor zijn deze uitgebreide „vlak ken" geen veilige ligplaats meer voor de schuiten en voor het opstellen van de z.g. beug, d.i. het complex van netten, fuiken en stokken. dinavische landen en Nederland, zal de democratie met onze hulp een dam kun nen opwerpen tegen deze gruwel. Plm. anderhalf jaar geleden leek dit onmoge lijk, velen wankelden, doch S.D.A.P. en N.V.V. hebben ingegrepen en onmiddellijk de werkersgemobiliseerd, zoodat thans reeds een dam tegen het barbarisme is opgeworpen en dit hier op de terug tocht is De balans van het fascisme toont ellende vooral. In Italië groote ellende, in Duitschland hopeloos gecompromit teerd, in Oostenrijk chaos. En dit heeft gezorgd, dat in Holland Mussert een dic tator is met een toekomstachter de rug. Van de welvaart en arbeid in de fase. landen is niets terechtgekomen. De eenige industrie, die bloeit, is de wapen industrie. De statistieken worden ver- valscht en vier millioen werkloozen in de arbeidsdienst opgenomen, waar ze moeten exerceeren voor 15 ct. por dag. RECHT OVEREIND IN BED. Nachtenlang niet anders dan hoesten. „Meer dan 4 jaar lijdende te zijn is Iets dat met geen pen te beschrijven is. Geen lucht, kortademigheid en bijna geen nacht slapen, zoo bracht lk mijn leven door. 's Nachts zat ik dikwijls recht overeind in bed van benauwdheid, was rillerig, had last van koude handen en voeten. Door mijn vrienden werd ik opmerkzaam ge maakt op Abdijsiroop. Nadat ik een flesch van deze bijzondere siroop had gebruikt, kwam het slijm los en na 4 flesschen ge bruikt te hebben, voel ik mij weer beter dan ooit, terwijl ik thans nog steeds Ab- dijsiroop in huis heb en regelmatig ge- f bruik en mij er best bij vind". Zoo schreef ons de Heer Joh. de L. te Sch„ wiens origineele brief voor elk ter Inzage ligt. De op bijzondere wijze samengestelde Akker's Abdijsiroop werkt heerlijk slijm- oplossend, verzachtend, hoeststillend verruimt Uw ademhaling en tast Uw hoest in de grondoorzaak aan, vermijdt etterige slijmvorming en ontsteking. Door Abdij siroop te nemen hebt Gij iets bijzonders voor borst en keel en op lederen leeftijd kunt Ge Abdijsiroop gebruiken. Thans per flesch ƒ1.ƒ1.50 en 2.75. Alom verkrijgbaar. Het zeegras toch was, met onstuimig weer, een natuurlijke beschutting, zoowel voor de schuiten, die op de Wierwaarden weken lang toefden, als voor de uitge zette fuiken. De golven liepen op het zeegras „dood", of in elk geval werd de golfkracht sterk gebroken, zoodat het al stormweer moest zijn voor de schuiten hun „beug" in de steek lieten. i Maar nu er, zooals gezegd geen wier meer groeit in de Waddenzee, kan op die vroeger zoo beschutte plekken geen uit zetting van fuiken meer plaats vinden. De paling, die door de uitwaterende sluizen in de afsluitdijk weet te ont- snapppen, ontloopt dus tevens de kans van op de Wierwaarden te wonden ge vangen. DE VISSCHER HET SPOOR BIJSTER. Er bestaat derhalve grootere kans, dat ze door de zeegaten naar diepzee weet te ontkomen. Natuurlijk staan er ook overal langs die zeegaten fuiken, maar ook daar zijn de stroomingen zoo geheel anders ge worden, dat de visscher nog niet 1de meest geschikte vischplaatsen heeft kun nen ontdekken. 'Hij is het spoor bijster en er kunnen jaren overheen gaan, voor er weer vdl- doende ervaring is opgedaan. Het komt ons voor, dat dit verschijnsel een der oorzaken kan zijn, dat er b.v. de laatste twee jaar zulke geringe vangstresultaten zijn geweest. Toch blijft men de fuiken uitzetten en poogt men door nauwkeurige waarnemin gen, andere plaatsingsplekken te kiezen in de hoop op grooter succes. Men beweert ook, dat de palingstand hier te lande zeer is afgenomen door te intensieve vangst er op en door de vast stelling van een minimumlengte van 25 cM. Denemarken b.v. heeft die maatvast-" gesteld op 35 cM. en de palingstand schijnt daar inderdaad beter te zijn. In weerwil van de geringe aanvoeren hier te lande, blijft de prijs der paling) laag, maar dit vindt zijn oorzaak in de sterk belemmerende bepalingen, welke Engeland de palinghandel in de weg legt. Engeland was altijd onze beste afne mer, maar sedert jaren is dat niet meer het geval. Dat geldt zoowel voor ons land, als voor Denemarken, dat ook groot afzetgebied voor zijn paling in Engeland vond en nu zijn overschot naar ons Tand zooveel mogelijk overhevelt, waardoor hier natuurlijk de prijs gedrukt blijft. „Tel." W. J. METS. TSAI-TING-KAI. De Chinecschc veldheer Tsai-Ting-Kai, die zich destijds bij de verdediging van Shanghai tegen de Japansche overmacht zoo biczonder onderscheidde, heeft een bezoek aan New-York gebracht. Webcel- den hem hier af met twee meisjes uit de Chineesche kolonie aldaar. IX' regeeringsgetrouwe Kamer van Koop handel in westfalen, schreef in een rap port, dat de regeering op ernstige ver bittering moest rekenen, daar de toe stand der bevolking voor 80 a 90 pet. onhoudbaar was. Dit wanbeleid zal ze ker vallen, doch welk een ellende voor millioenen menschen. Ook Weencn, dat door de soc. arbeiders was gemaakt tot een heerlijk symbool van socialistisch kunnen, is gevallen door het geweld van de fascisten. Dollfuss, die dat heeft toe gelaten, is beestachtig vermoord. Wij hebben medelijden met z'n kindertjes, doch wij vergeten nooit, dat hij de man was ,die duizenden kinderen heeft doen schreien. Onze makkers daar zijn niet geslagen. Ze zijn er van overtuigd, dat eens over Weenen weer de roode vlag zal waaien. De paniekstemming is aan het afnemen en men begrijpt, dat metHouzee- geroep economische problemen niet zijn op te lossen. Daarvoor is noodig kennis cn enorme offervaardigheid. Dc oorzaken van de geestelijke verwildering bestaan nog steeds. De idee van planmatige pro ductie begint door te breken, ook bij de kleurlooze middenstof. Men verwijt ons gebrek aan vader landsliefde, doch een kapit. land, waar honderdduizenden worden uitgestootcn, kan nooit een vaderland zijn. We zijn meer nationaal wanneer we opbouwen aan een staat, waar geproduceerd wordt, naar behoefte. In een staat, waar veleu leven ten koste van ontelbare anderen kan geen saamhoorigheid bestaan. Er komt verandering, de sociale doorbraak begint. De Chr. Dem. Unie, Prof. Ver aart en pater Henricus bewijzen het. In Heerenveen behaalde de C.D.U. verleden week een opmerkelijk succes. Ook de S.D.A.P. zal met haar Plan van de Ar beid de mogelijkheid scheppen van soc. opbouw. Moge het bij ieder Nederlan der populair worden. Er is eeuwenlang tegen de slavernij gevochten en deze is afgeschaft. Wat met de slavernij kan, is ook met het kapitalisme mogelijk. Doch daarvoor zijn alle krachten noodig. Wanneer u later op uw arbeid terugblikt, zorgt dan dat ge kunt zeggen: Ik heb mijn plicht gedaan. Daarom eensgezind voorwaarts naar de roode soc. maatschappij. De rede van Kies werd met een dave rend applaus beloond. De heer Klimp sloot met een woord van dank voor de boeiende rede en met) de opwekking om de werkersvergadering bij te wonen voor de petitionnementsactie van N.V.V. en S.D.A.P.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1