De Nieuwe Texelsche Courant No. 4889 48s,e Jaargang Woensdag 31 Oct. 1934 Van ?i^eek tot week LICHT EN DONKER. J.GRUNO'3 BAAI TABAK Texelsohe Berichten andere merken rookf! Uw advertentie in dit bled won» op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHECOURA is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. TeL 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.—losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 15 regels 60 oent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer '/s uur later.) 1 2 3 4 5 6 7 Nov 3,30 4.45 5,52 6,37 7.37 7,50 8.32 LICHT OP RIJWIELEN en RIITUIGEN 5 17 MEVR. SCOTT. De echtgenoote van de man, die met Campbell Black als le te Melbourne landen. ZATERDAGAVOND. OVER DE U1VER. Wij kennen in onze vaderlandsche ge schiedenis, volgens de meest bevoegde tellers, zes Engelsche oorlogen. In de af- geloopen week is de zevende gevoerd. Cielukkig was de strijd deze keer van vriendschappelijk karakter. Had de Uiver gewonnen, dan had men waarlijk aan de dagen van de tocht naar Chatham kun-, nen terug denken. Met zoo eerzuchtige bedoelingen echter was de Uiver niet uit gevlogen. Meer dan sporteer zocht deze vogel moreele en commercieele verove ring. Toch kwam hij zeer dicht bij een overwinning, die slechts voor een sport- vliegtuig weggelegd scheen. De Engel- schen zijn er tot het laatst njet gerust| op geweest, dat deze mailboot der lucht niet al hun wedstrijdvaartuigen zou ver slaan. Moesten zij echter geslagen wor den, dan wenschten zij, dat dit door de Nederlanders zou geschieden. Algemeen hoorde men te Londen de verzuchting „Als het zijn moet, dan door de Uiver". Toen Scott en Black te Port Darwin met één defecte motor aankwamen, hield men in Engeland zijn hart vast, maar weer was het een troost, dat tenminste alleen de Uiver de Britsche machine op de hielen zat. Wij zullen ons steeds met genoegen de prettige houding herinneren, die de Londensche pers deze week tegen over onze vliegers aan de dag legde. Zelfs toen zij de overwinning der Brit sche vliegers kon melden, wees zij er tegelijkertijd op, van hoe ander karakter de prestatie van het Nederlandsche vlieg tuig was. WAT WIJ WONNEN. Onze K.L.M. heeft bij voorbaat ge zegd, alleen mee te dingen, om de aan dacht er op te vestigen, waartoe zij op het gebied der praetische luchtvaart in staat was. Het was tegelijk een vriende lijke wraakneming. De bevolking van Australië kon nu zien, wat haar regeering haar onthouden had. en die regeering zelf kon eens ten volle beseffen, hoe klein zij gehandeld had, toen zij weiger de een luchtvaartuitbreiding v.d. Indische dienst der K.L.M. naar Australië te aan vaarden, stellig om geen andere reden dan dat het een buitenlandsche dienst was, die haar aanbood, wat zij zelf, in samenwerking met het Britsche Rijk, nog niet vermocht. Er is daar meer oud zeer. Men zal zich herinneren, dat de reeds begonnen, regelmatige postvluchten naar Indië een tijd lang moesten worden ge staakt, omdat Br.-lndië weigerde, ver der zijn vliegvelden ter beschikking te stellen, onder voorgeven, dat zij nog niet voldoende in orde waren. In werkelijk heid was het omdat, de prestatie van de K.L.M. de Britsche overheid in de oogen stak. Voor dat alles is echter de K.L.M. door haar eigen doorzettingsvermogen en door de macht van de door haar ge schapen feiten, reeds ruimschoots gewro ken, nu stond reclame op de voorgrond. En, als ooit een plan van die aard vol komen is geslaagd, dan is het dit plan geweest. De schitterende vlucht van Scott en Black heeft de daad van de Ne derlanders geen oogenblik in de Engel sclie pers kunnen verduisteren. DE ENGELSCHE PERS. Men scheen van die tegenstelling te. houden: De zich door riskant vliegen, onder gevaren en ontberingen aan de kop houdende Engelschen en daarachter „het vliegende hotel". Men wees op het verschil in aankomst op Australisch ge bied, de beide Britten vermoeid en ze imwaclitig, de „Uiver" met passagiers, die blaakten van opgewektheid en slechts behoefte gevoelden zich te vertreden. Wij lazen in een Lonclensch blad, dat de tocht der Engelschen een uiterste inspanning was geweest en die van de Hollanders een picnic. Dit blad zal zich niet heb ben verbaasd, dat er tenslotte, zooals bij iedere rechtgeaarde picnic, donder buien en modder bij te pas gekomen zijn. Men wees op de langere weg, die de Uiver aflegde, om de regelmatigheid van zijn vlucht te onderstrepen. Toen de be richten kwamen, dat het vliegtuig van zijn koers afgeweken was, lazen we in een Londensch blad, dat er geen reden was tot ongerustheid. Met de Uiver, zoo heette het, stond het anders dan met andere mededingers. Daar had men ze ker benzine genoeg aan boord; daar was men niet uitgeput. Men had er een keu ken en zelfs een stortbad ter beschikking. Er was geen reden om aan te nemen, dat de Hollanders zich in het minst in de war zouden laten brengen. Dat alles lazen we in Engelsche bladen. Het is een zeer loyale houding van de Britten geweest te genover onze landgenooten. En de re clame, die deze tocht voor de K.L.M. ge weest is en voorloopig nog blijven zal, moet de stoutste verwachtingen, welke de ijverige directie van de K.L.M. ge koesterd heeft, nog verre overtreffen. OEZOENOWITSJ Minister-President van Zuid-Slavië. SPAANSCHE GRUWELEN. Het komt tegenwoordig niet vaak meer voor, dat wij ons in zoo aangename din gen, waarbij een prettige internationale verstandhouding in het licht treedt, kun nen verdiepen. Terstond moeten wij ons dan ook weer op somberder terrein be geven. De opstand in Asturië is nu ein delijk geheel en al onderdrukt. De Spaan- sche regeering begint de eerste uitvoerige, zij het ook nog streng gecensureerde be richten door te laten. Zooveel is duide lijk, dat de strijd aan beide kanten met groote moed en volharding, en aan de kant van de communisten tevens met schrikwekkende wreedheid is gevoerd. De politie en gendarmerie hebben dapper hun plicht gedaan, ook toen zij, als zwakke strijdkrachten, nog volstrekt niet tegen de opstandelingen opgewassen wa ren. Ze hebben deze plichtsbetrachting echter ook met schrikwekkende verliezen betaald. Het treurige is, dat deze verlie zen niet alleen in de strijd zijn geleden, maar dat de opstandelingen in grooten getale gevangenen hebben doodgeschoten. Vele politeagenten zijn vermoord. Men hoort ook van het doodschieten van geestelijken. Het was reeds bekend, dat op verschillende plaatsen in Asturië een communistisch bestuur het bewind in handen had gehad, en volgens fantas tische, communistische methoden had ge regeerd. Nu is dat alles in een cata strofe geëindigd. Zooveel rebellen be vinden zich op liet oogenblik in gevan genschap, dat de overheid niet weet waar hen te bergen. Anderen houden zich schuil in liet gebergte, als opgejaagd wild, en niet in staat te ontsnappen, daar de troepen alle uitwegen bezet houden. UIT Z.-SLAVIE. De moord op Koning Alexander van Zuid-Slavië, blijft nog steeds groote in vloed uitoefenen op de politiek en Eu ropa. Het staat nu vrijwel vast, dat het gebeurde geen ernstige gevolgen op in ternationaal gebied hebben zal. Van Lon den uit is dringend daarvoor gewaar schuwd. En de ministers van buitenland sche zaken der Kleine Entente hebben in hun vergadering te Belgrado, de dag na de begrafenis, een resolutie aangeno men, die bij alle bedekte critiek op de houding van Hongarije, toch geruststel lend van strekking was. Het scheen ook een gunstig tecken, dat juist de beide voornaamste samenzweerders, Pawelitsj en Kwaternitsj, in Italië zijn gevangen genomen. Daarmede gaf de Jtaliaansche overheid liet bewijs, zich alles aan xle op heldering van de voorbereiding van 'de misdaad gelegen te willen laten liggen lntussohen blijft de stemming in Zuid Slavië toch even onvriendelijk tegenover Italië als zij tegenover Hongarije is. Men verwijt de Italianen, in een vroeger sta dium de onafhankelijkheidsbeweging der Kroaten met geld en door liet dulden van een oefeningskamp op Italiaansch gebied te hebben gesteund. Men beklaagt zich, dat de Italiaansche regeering een werkelijk ernstig verhoor van de beide, in Italië gevangen samenzweerders, niet toe laat. De verzoening tüsschen Belgrado en Rome, die een oogenblik vergemakkelijkt scheen door de houding van Mussolini, na de moord, schijnt op het oogenblik weer moeilijker geworden. NIEUW BEWIND. Intusschen is in Z.-Slavië, onder de vorige premier, een nieuw kabinet ge vormd. Het is bedoeld als een kabinet der nationale concentratie. Niet minder dan 4 Kroaten zijn daarin opgenomen en een Sloween. De voornaamste hoofdfiguren uit de kabinetten der dictatoriale periode zijn er lid van, zoodat voortzetting der dictatoriale methoden 't doel ervan lijkt, maar tegelijk heeft men ook contact ge zocht met democratische elementen. Op merking verdient dat Jeftitsj minister van Buitenlandsche zaken is gebleven, en dat een vroeger, democratisch minister van buitenlandsche zaken, Marinkowitsj, een zeer bekende figuur te Genève, eveneens tot toetreding is uitgenoodigd. Dit zijn beide belangrijke persoonlijkheden, die krachtige aanhangers zijn van de politiek der Kleine Entente en van het bond genootschap met Frankrijk. DE KERK IN DUITSCHLAND. Er is strijd in de Evangelsche Kerk in Duitschland en hij neemt voortdurend dramatischer vormen aan. Er dreigt een schisma te ontstaan, in plaats van de een heid, die Hitier en de zijnen nastreven. Maar er is zeer wel mogelijk, dat dit schisma van boven af eenvoudig zal wor den onderdrukt. De belijdenissynode, d. w.z. de gemeenschap der geestelijken, die zich niet aan de rijksbisschop Miiller wenschen te onderwerpen, voert echter met veel moed en verbittering de strijd. Een groot gedeelte van de geloovi- gen is op haar hand. En het is erg dui delijk, dat Hitier geen raad weet met het geval. Te Miinchen hebben de protestan ten de politie weggedrongen, toen deze trachtte, hun te beletten ovaties te bnen-, gen aan de afgezette Evangelische bis schop Meiser, die nog steeds huisarrest heeft in het bisschoppelijk paleis. Dat zegt heel wat in het tegenwoordige Duitschland. dit b/yft van veegenot verstoken Haar die zich houdt by ORUNO's Bh fit. Zat heet /go teven heertgA smoken! RIJKSBISSCHOP MULLER. ECHTE FRIESCHE 10 "12 7'Q (enk) per /ion 4 MC.T fQAAlC. 0C5 cne.nr\cn PASTOOR J. W. B. NAGEL. Lichte verbetering in zijn toestand. Naar we vernemen, zoo lezen wc in het N. Holl. Dagblad van Vrijdag, is in de toestand van de Z.Eervv. heer J. W. B. Nagel, pastoor te Assendeflt, die ver leden week Woensdag van dc laatste H. H. Sacramenten is voorzien, een lichte verbetering gekomen. Volstrekte rust is echter nog dringend noodzakelijk. R.K. WERKLIEDENVERBOND. Vrijdagavond heeft in liet St. Janshuis voor een flink getal belangstellenden de heer Loerakker, seor. van liet R.K. Werk liedenverbond gesproken over doel en be-i teekenis der adressen, welke het Verbond aan de Raad van Ministers zond. Spreker werd ingeleid door de hoor I. Schraag, voorz. van de a'fd. R.K. Land arbeiders. 'Hij sprak zijn voldoening over de groote opkomst uit en zijn vreuffcl over cTe komst van de heer Loerakker, die ongetwijfeld interessante mededeelin- gen zou doen.De heer Loerakker sprak: Men zal zich afvragen, waartoe die adressen van het R.K. Werkliedenverbond (hier verder aan te duiden met W.V.), moeten dienen. Het W.V. wil te allen tijde en overal op de bres staan voor (de r.k. arbeiders en heeft daarbij de volle steun van de 28 leden tellende R.K. Kamerfractie. Met elkaar is echter nog niet alles te bereiken. Vandaar liet Pe titionnement. Ook het N.V.V. heeft daar voor een actie op touw gezet, maar het blijkt slechts politieke agitatie op het oog te hebben, daar noch met liet R.K.. Werkl. Verbond, noch met de Chr. Bond tevoren eenig contact werd gezocht. E11 dit zou toch noodig zijn geweest om aan het adres de grootst mogelijke kracht bij te zetten. Het W.V. zond twee adressen. Het eene handelt over dc economische toe stand, het andere over werkverschaffing, steunregeling, enz. Vooraf echter deze opmerking: Wij denken er niet aan, in onze vakbeweging de politiek te halen, hoewel we toch niet politiekloos zijn. De politiek bemoeit zich zooveel met ons, dat we er ons niet ge heel van kunnen losmaken. Ons adres vraagt de medewerking der Ministers, opdat er meer arbeid komt: bespoediging wegenbouw, bruggenbouw, Iandontginning, enz. Getracht moet wor den blijvende werkgelegenheid te beko men. Dat zal wel moeite kosten, maar daarvan alleen tocli is een blijvende ver betering voor de arbeiders te verwachten. Of de negen ministers, welke ons land telt, dat dan niet weten? Vergeet niet,' dat ons land heele geslachten liberaal geregeerd geworden is. Daar hield men steeds aan vrijhandel vast en wilde men van bescherming niets weten. Ook de Soc. Dem. stelden zich eerst op dit standpunt. Later is men gaan inzien, dat men deze principes moest laten varen. Handel en industrie zouden anders ten onder gaan. Wij nu vragen arbeid, vragen maatregelen om ons land er economisch weer bovenop te helpen. Door uitbreiding der groote steden wordt steeds meer vruchtbare bouwgrond in beslag geno men, zelfs in die mate, dat ons land 11a drooglegging van een gedeelte der Zuiderzee nog niet meer bouwland heeft dan dertig jaar terug. Algemeen ziet men nu wel in, ook bij de Soc. Dem., dat de regeering wel ingrijpen moet, getuige o.m. de brochure van Vliegen. Het acf.es van ons W.V. geeft in overweging, te trach ten producten als stofzuigers, strijkbou ten, fietsen, die voor een groot deel in gevoerd worden, meer in eigen land te doen vervaardigen. Millioenen guldens

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1