Texels Gemeentebegroting. Zend uw EIEREN en SLACHTPLUIM- VEE naar de Coöperatieve Centrale Eier- veiling Purmerend G A. te Purmerend. U krijgt er de hoogste netto-opbrengst. Inlichtingen verstrekt P. KEIjSER. worden hierdoor voor Nederland ge wonnen. Om deze industrie te steunen moeten industriebanken gesticht worden. Tegenstanders voorspellen, dat het strop- banken worden. Wij zijn een andere mee ning toegedaan. Nederland was vanouds een land met veel emigranten^ (landver huizers) de scheepvaart en de land bouw gaven aan duizenden brood. He laas is dat alles anders geworden. Het buitenland weert vreemdelingen of be perkt hun aantal. De scheepvaart lijdt zwaar onder crisisdruk. De landbouw niet minder. Vroeger kwam in September in de landbouw geen werkloosheid voor. Thans is het helaas anders. Ook heeft de machine in tal van gevallen de werkloos heid vergroot. Ook onder de jeugdige arbeidskrachten. Een groot moreel en economisch belang is het de jeugdige werkloozen hulp te bieden. Een middel om dit mogelijk te maken zien we in het ontslaan van de gehuwde ambtenaressen, ook op de scholen. Zij moeten voor de jongeren plaats maken. In het algemeen zullen de oudere werkkrachten hun werk aan jongeren moeten overlaten. Tegen cumulatie van salarissen en pensioenen moet met klem worden opgetreden. Wat het tweede adres betreft: dit heeft betrekking op werkverschaffing en steun- verleening. In het algemeen geldt dat het op zichzelf verkeerd is, wanneer de staat op dit gebied moet ingrijpen. We moeten het thans echter wel aanvaarden. Het buitenland contingenteert en hier door komt onze uitvoer in het gedrang. Ook de hooge invoerrechten kunnen ons tie nek breken. Industrie en landbouw kwijnen en veel arbeiders moeten of in werkverschaffing of in „trekken van de steun" hun heil zoeken. Nu wordt er niet zelden over het loonpeil in de werkver schaffing gekankerd, maar en spreker lichtte het met enkele voorbeelden toe vaak hebben de tewerkgestelden het zelf verpNimmer mag men uit het oog verliezen, dat de loonen in de werkver schaffing altijd minder moeten zijn dan die in het vrije bedrijf en wel omdat een prikkel om te trachten buiten de werk verschaffing te blijven, niet ontbreken mag. Tevens is het de bedoeling, altijd meer te geven dan „steunregeling" (geld zonder daarvoor te werken) geven zou. Het W.V. stelt nu voor commissies te benoemen, welke tot taak hebben, klach ten te onderzoeken. Zij zullen vooral preventief heel gunstig kunnen werken, d.w.z. veel klachten zullen nu achterwege blijven. Het W.V. dringt op zoo billijk moge lijke verdeeling van het voor steun uitge trokken geld aan en pleit voor verkor ting van de arbeidsdag. Spreker zet uiteen, welke bezwaren een steunregeling heeft. Ze is streng indivi dueel. De uitvoering berust bij BenW. Zij beoordeelen in hoeverre een werk- looze voor steun in aanmerking komt. Wie het daarmee niet eens is, kan recla meeren, maar zelfs alle negen ministers zijn niet bij machte iets te veranderen, in het besluit van BenW., wanneer deze heeren daartoe niet willen meewerken. Het W.V. wenscht de steunuitkeering aan een minimumgrens gebonden te zien. De K.R.O. geeft uitzendingen voorde Kath. opbouw. Prof. Frenkel heeft daar- oi] o.m. er op gewezen, dat wij God in de samenleving moeten eerbiedigen, wan neer we willen trachten uit de crisis ellende te geraken. Velen probeeren de gevolgen van zich af te wentelen. Dit lukt natuurlijk niet. Indien men daar wel in kon slagen, zou er immers geen crisis meer zijn. De oorzaak moet gezocht wor den in veler streven om God en de zedie- wetten op zij te zetten. Tachtig jaar ge leden heeft Marx getracht de wereld te begeesteren. Over de gansche wereld wer den zijn principes verbreid. Maar wat was het resultaat? Zie naar Duitschland, waar soc. de meerderheid hadden, maar nu niets meer te vertellen hebben. Zie naar Engeland, waar de Labour Pairtij eveneens gevoelige klappen kreeg. In België hebben ze ook veel aan beteekenis ingeboet. Waar socialisten regeeren, moet het volk arm worden. In Rusland is de leer van Marx het zuiverst doorgevoerd. Daar is het kapitalisme finaal afgeschaft. Jan Boezeroen is er gelijkgeschakeld met de aristocraat. Met een leven hier namaals houdt men daar geen rekening. Arbeid alleen wordt daar waarde toege kend, maar nergens ter wereld is de zedenverwildering zoo groot. De op voeding laat er alles te wenschen over, 65 pet. van de schoolgaande kinderen is geslachtsziek. Onderwijzeressen van 18—19 jaar gaan er gebukt onder de wil lekeur van jongens die aan hun hoede zijn toevertrouwd. Onlangs werd in Rus land bepaald, dat het verboden is van de lijken van door honger omgeko men personen te eten. Millioenen sterven er lichamelijk, millioenen gaan er ook geestelijk ten onder. Zelfs wordt op de scholen strijd tegen de godsdienst onder wezen en richtte men er anti-godsdien stige standbeelden op als b.v. voor Judas, omdat hij Jezus verried; omdat „God opi um voor het volk" zou zijn. De Commu niste Henriëtte Roland Holst bracht een hezoek aan Sovjet-Rusland. Ze zag er zooveel leed, dat het haar schokte en tot tranen toe bewoog. Nu mag dat „sentimenteele Hollandsche wijf" niet meer in Rusland komen. En dat was nog wel een partijgenoote. Ten slotte aldus spr. nog dit uit mijn nu 30-jarige ervaring: Al valt een soc. dem. of comm. leider ook nóg zoo tegen, men valt hem steeds bij, wan neer hij in het gedrang komt. Is dat met onze R.K. leiders ook het geval? Natuur lijk moogt ge critiek uitoefenen. Gij moogt de eisch stellen, dat zij uw belan gen verdedigen. Zij zijn er echter ten volle van verzekerd, dat zekere mate van welvaart bevorderlijk is aan een zedelijk en godsdienstig leven, zooals ons door de de H. Thomas van Aquino geleerd is. Crisis kan ten gevolge hebben dat het volk zedelijk en godsdienstig naar be neden getrokken wordt. Dus moeten onze leiders al hetgeen in hun vermogen ligt doen, om de materieele welvaart zoo hoog mogelijk op te voeren. Doen ze dit ,buig dan het hoofd en vouw de handen, aan Hem, onze Vader, vragende uit deze nood verlost te mogen worden. Een daverend applaus volgde op deze woorden, waarna de voorz. de vergade ring sloot met dank voor het aandachtig gehoor en de veronderstelling, dat stel lig in de geest der vergadering gehandeld zou worden, wanneer aan beide adressen adhaesie werd betuigd. Volledigheidshalve deelen we nog mee, dat van ae gelegenheid tot het stellen van vragen door enkele personen ge bruik werd gemaakt. Spreker antwoord de uitvoerig en duidelijk. Gaven we in vorig nummer reeds, eenige biezonderheden betreffende het door -het Rijk in te stellen werkloosheids- subsidiefonds, thans kunnen we nog eenige gegevens laten volgen: B. en W. hebben kennis genomen van het Ontwerp van Wet betreffende de instelling van genoemd fonds, hetwelk bepaalt," dat de Gemeenten ingaande 1 Januari a.s. niet langer uitgekeerd zullen krijgen de volle hoofdsom der personeele belasting, doch slechts 20 pet. van deze hoofdsom, wat betreft de grondslagen huurwaarde, meubilair en dienstboden en de volle hoofdsom, wat betreft de overige grondslagen. Voor TEXEL beteekent dit een MINDERE uitkeering van rond f 13500.—. Regeering ziet daarentegen af van de eerst aangekondigde Rijksheffing van 75 opc. op de hoofdsom, uit welke heffing een opbrengst zou voortvloeien, waarvan het bedrag, wat Texel betreft, zich laat begrooten op f 14400. Hieruit volgt, dat het bedrag, dat Texel aan hoofdsom zal derven, kan worden verkregen door de opcenten op de per soneele belasting te verhoogen met 75. In dit geval komt voor de post Onvoor ziene uitgaven f900 beschikbaar. Ook met betrekking tot de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelas ting bevat het wetsontwerp een bepaling, welke hierop neerkomt, dat bij een hef fing van 80 opc. op de grondbelasting der gebouwde eigendommen (zooals dus op Texel) het aantal opcenten op de ge meentefondsbelasting, thans 80 bedra gende, na 1 Jan. a.s. normaal 55 niet overschrijden mag. Op de ontwerp-be- grooting voor 1935 trokken BenW het volgens de eerstverschenen Ministerioele circulaire wettelijke maximum van 75 opc. uit. Het wetsontwerp nu bevat de bepa ling, dat slechts dan meer dan 55 opc. zullen mogen worden geheven, als de andere belastingen tot redelijke bedra gen zullen zijn opgevoerd. Tot dusverre heeft de regeering aangenomen, dat deze toestand, wat betreft de personeele be lasting, eerst aanwezig is, wanneer het aantal opcenten op deze belasting tot 150 is opgevoerd. Al deze omstandigheden maken het noodig, aldus BenW in hun laatst ver schenen prae-advies, het vraagstuk der be lastingheffing opnieuw onder de oogen te zien. Intusschen is het wetsontwerp nog geen wet geworden. De Kamers moeten er nog over beraadslagen. In afwachting van 't resultaat stellen BenW de raad voorlater voorstellen inzake de belastingheffing en wijziging begrooting 1935 te doen toe komen. Het bedrag, dat in totaal gehe ven zal moeten worden verschilt trou wens maar weinig vergeleken bij dat, het welk volgens de andere bepalingen ge heven moet worden. SPORTNIEUWS. In de afd. van ons le werden slechts twee wedstrijden gespeeld: VroneBKC 12; SchagenN.Niedorp 21. N.-N. heeft haar eerste veer laten vallen in 'n wedstrijd, waarin beide elftallen maar zeer matig spel te zien hebben gegeven. De uitslag moet heel normaal zijn. In verband met de a.s. Zondag te spe len wedstrijd ZwitserlandHolland zul len waarschijnlijk geen competitiewedstrij den worden vastgesteld. De spelers van T. 1 zullen echter toch op de een pf O N. V. T. E. M. 0 Schenk nooit uit een waterketel 0 e.d. zonder eerst de stroom uit 0 0 te schakelen. 0 andere manier in training moeten blijven. Uitslagen NHVB: 2e kl. F.: HRC 5— Helder 4 1-1; Helder 5—HRC 4 0—3; OudesluisTexel 2 21. 4e kl. H.: Tex. BoysHelder 6 41; Watervogels 2de Cocksdorp 10. Vooral moeten we onze teleurstelling uiten over het 2e elftal. Het moet brak- kig geweest zijn. Mochten Bram en de backs tot de beste spelers behoord hebben, evenals Kees in de half linie, de overige spelers, met uitzondering van Jn. Kiljan, waren er finaal uit. En ondanks het feit, dat men de scheidsrechter een groot deel op z'n rekening wil noteeren, zijn we toch gewaar geworden, dat op goede scherpe voorzetten niet eens werd door- geloopen. Wel werd er individueel ge marteld, waardoor juist datgene bereikt werd, waartegen we vorige week vanaf deze plaats zoo ernstig waarschuwden, n.l. dat er een ploeg en niet elf spelers! moesten spelen. Mogelijk is er wat ge leerd en zijn we in staat Zondag Atlas 4 behoorlijk partij te geven. Er was een goede kans ,die moet nu echter weel geschapen worden. De oefenwedstrijd tusschen twee adsp. elftallen heeft ook door de harde wind te lijden gehad. Toch werd er soms aar dig gespeeld. Met 2—1 voor Wit kwam het einde. Vooral Henk speelde goed. Laten we hopen dat we nu spoedig met de competitie kunnen aanvangen. Denkt om de training Woensdagavond jongens. De Verkade-foto's werden aan de Zaan ongeveer 4 weken geleden gepost. Door onbekende oorzaak zijn ze door ons ech ter niet ontvangen. Komt misschien nog in orde. D.D. Laatste Nieuws: Texel 1 gaat Zondag naar NIEUWE NIEDORP. Vertrek boot 11 uur. Supporters kunnen zich tot Vrij dagavond opgeven bij N. de Graaf. Kos ten bus 75 ct. KORFBAL. Competitie van de T.K.B.: Den Helder: KVT—DTS 5—0.*. Den Hoorn: ZwaluwElto 2 131. wegens niet opkomen van DTS. Programma 4 November: De Cocksdorp: SVC—KVT, G.Kikkert. Den Hoorn: Zwaluw—DTS, A. Kiewiet. Oudeschild: OKC—VerdoN. 2, D.Keijser Boeten: Verdo Nigro f 1.wegens niet opgeven van de uitslag V.N. 2Zwaluw. Verbeterde uitslag: V.N. 2Zwaluw: DTS f2.50 boete wegens niet opkomen tegen KVT. U.D.I. - „TROPENADEL". Op Vrijdag 23 Nov. a.s. geeft U.D.I. een opvoering van „Tropenadel", van Henri van Wermeskerken en wel ten voordeele van de kas der Nutsbewaar- school. Evenals vorig jaar zal deze avond ge tracht worden door het houden eener lo terij het batig saldo van deze avond zoo hoog mogelijk op te voeren. Beleefd ver zoekt het Comité allen, die voor de loterij een ot meer prijsjes willen afstaan, hier van kennis te willen geven of afgifte te doen aan een van onderstaande adres sen: Mevr. Oort-Oort; mevr. Keijser-Lap; mej. Roeper, (Nutsbewaarschool)H. J. Albz. Kraai; A. Broekman; J. C. Visser; J. C. Rab. BOLLENKWEEKERS. Heeren bloembollenkweekers, lid van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur worden er op attent gemaakt, dat de in vorig nr. aangekondigde vergadering een dag uitgesteld is. Ze is n.l. bepaald op Vrijdag a.s. Blijf niet thuis. Het gaat om de behartiging van ook uw belang. TOONEELAVOND T.O.P. De opkomst was maar matig toen „T.O.P." Zaterdagavond in Pen's Schouw burgzaal een opvoering gaf van het blij spel „Mijn Schoonzoon de Advocaat". Dat was jammer voor T.O.P., want wat ze deze avond voor het voetlicht bracht, had meer belangstelling verdiend. Er was vlijtig gestudeerd, de keus van het stuk was niet kwaad, terwijl de aankleeding van het tooneel en de grime ook niet te verwaarloozen factoren behoorlijk waren verzorgd. Ter inleiding sprak de heer M. Moojen een kort woord, waarin hij zijn spijt te kennen gaf over de matige opkomst. Toch zou dit aan de wijze, waarop T.O.P. haar taak zou vervullen, geen afbreuk doen. In het kort verteld kwam de klucht hierop neer. De kruidenier Theo van Gogh (M. Moojen) is sinds kort gehuwd met Irma van Mansveld (T. Geus-Vermeulen). Ech ter verkeert zijn schoonmama (Nel Ver meulen) in de veronderstelling, dat haar schoonzoon advocaat is en inderdaad geeft Theo zich ook alle moeite daarvoor door te gaan. (De verwarring is toe te schrijven aan het feit, dat de echte advo caat ook Theo van Gogh heet). Theo wordt trouw bijgestaan door zijn winkel chef (A.Geus) en de dienstbode (Roelie Pen). Intusschen raakt de echte advocaat (S. Zijm), die een neef van Theo, de win kelier is, verloofd met mej. Makay (Jan- ny Vermeulen), die dochter van Baron Makay (P.Vermeulen), die vanwege zijn stand met die verloving niet erg ingeno men is. Op zekere dag verschijnt mevr. Van Mansveld op het kantoor van de ad vocaat. Zij treft daar ook Baron Makay die er van de zijde van mevr. Van Mans veld geducht van langs krijgt omdat hij in de veronderstelling verkeert, dat zijn dochter het hart van de advocaat veroverd heeft en niet Irma van Mansveld. De Baron vertrekt diep beleedigd. De ont knooping volgt echter tijdens 'de recht zitting, waar a'dvocaat Theo pleiten moet. In de wachtkamer ontstaat groote con sternatie, als blijkt, wie de kruidenier en wie de advocaat is. De bode (Willem Stiggelbout) is er getuige van. Alles komt echter dik in orde. De beide Van Gogh's kunnen tevreden zijn en hun beide liefjes niet minder. Er werd vlot gespeeld. Kleine rollen werden nog vervuld door A. Daalder en Dirk Koorn. De regie was welverzorgd. Die kunt ge aan dé heer G. J. Logman gerust toevertrouwen. Een gezellig bal, dat tot half twee duurde, besloot de avond. De heer K. Smidt zorgde met The Happy Boys voor uitstekende mu ziek. Aan de fam. Pen en de N.V. Ph. Vles- sing werd door voorz. nog dank gebracht voor de verleende medewerking. S. OUDESCHILD. PROPAGANDA-AVOND S.D.V.C. Mw. C. Eelman-Dogger kon Zondag aan een talrijk publiek het welkom toe roepen. Spr. zeide, dat het programma niet is, zooals het graag gewenscht was, wegens ziekte van eenige medespelenden, doch ze hoopte, dat allen toch tevreden zouden zijn. Na zang van een tweetal meisjes n. L Vrijheidsmei en Boerenbniiloft volgde „De list van een Grenadier", een tooneél- stukje, dat door 4 meisjes van de Meis jesclub zeer leuk werd gespeeld en waar om onbedaarlijk is gelachen. Jannie He melrijk declameerde nog Vroolijke Op tocht, waarna de spreekster, mej. Hen- drien Lodder, uit Baarn, het woord kreeg. Onze leus, zoo begon spr., is dit jaar: Tegen oorlog het socialisme. Toen de we reldoorlog afgeloopen was, meenden wij,, dat dergelijke barbaarschheden nooit meer zouden kunnen gebeuren. Doch als we lezen over de aanmaak van wapenen en oorlogstuig ,dan vragen we angstig, waar op dit moet uitloopen. We denken aan de prestaties van de Uiver, een staaltje van de vervolmaking van het vliegwezen, doch tevens een ontzettend gevaar, want datzelfde vliegwezen kan gebruikt worden voor algeheele vernietiging. Men zegt, dat er geen oorlogsgevaar is en dat ook Duitschland geen oorlog wil. Doch alle onderwijzers en onderwijzeressen moeten leeren sportvliegen en tallooze vliegtuigen liggen in Hitlerland klaar om gemonteerd te worden. Honger en ellende doen er hun intocht, doch het militarisme is in orde. Men schimpt op de Volkenbond. Doch 2000 jaren Christendom hebben geen vrede kunnen brengen, hoe wil men het verwachten van de Volkenbond. ïn enkele tientallen jaren. Het grootste gevaar zijn de wapenfa brikanten.. En wanneer we lezen over nieuwe gifgassen en nieuwe oorlogsmón- sters, worden we soms wanhopig en lijkt alles verloren. Doch wanneer we aan de toekomst denken ,dan beginnen we toch steeds weer opnieuw. Telkens opnieuw moeten we trachten de Vredesidee te ver sterken en dat is speciaal het werk voor de vrouwen. Het is uw taak, vrouwen, de oorlog met al uw krachten te bestrijden. In het Christelijk kamp, waar men toch aller eerst medeleven op dit gebied zou ver wachten, is niets dan tegenwerking. Een A.R., die lid is van Kerk en Vrede, wordt verstooten. Men verschuilt zich achter Colijn. Men zegt: er is altijd oorlog ge weest en dit zal ook wel zoo blijven, doch vroeger was er een ontzaggelijke zuigelin gensterfte, die thans zeer gering is, dus dat is ook veranderd. Waarom zou dat ook op militairistisch gebied niet kun nen? Inderdaad blijft het oorlogsgevaar bestaan, zoolang de kap. maatschappij blijft bestaan. De kapitalisten zijn per soonlijk niet voor oorlog, doch velen hebben geld in de oorlogsindustrie en hebben dus voordeel bij de oorlog. Lees de brochure van Den Doolaard: Hooge hoeden en pantserplaten, waaruit duide lijk blijkt, dat de oorlogsindustrie voor mets_ terugdeinst. Kanonnen en prikkel draad levert ze aan de vijand, waarin later de eigen menschen sterven. De wa penfabrikanten schreeuwen over vader landsliefde als 't in hun kraam te pas komt. Vele Nederlanders gingen om be lasting te ontduiken naar het buitenland, doch zonden een telegram van aanhanke lijkheid aan de Koningin, toen zij 25 jaar regeerde. Het eenige middel om de oorlogsindu-

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2