1 r '"Mte TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT 'n Barstende Hoofdpijn AKKERTJES Texelsche Berichten Zaterdag 3 Nov. 1934. z. z. AKKER.CACHETS INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder lunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, de N.V. Zuivelfabriek „De Onderneming" te Den Hoorn, om op het perceel, ka dastraal bekend in sectie F., no. 1695 een zuivelfabriek te mogen uitbreiden, door hen voorwaardelijk is toegestaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling ioe te lichten. Texel, 1 November 1934. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. MELKPRIJS. De prijs der consumptiemelk is deze week met een halve cent per L. vier-' hoogd en bedraagt nu 8V2 ct. per L. SPORTNIEUWS. Morgen moeten alle drie T-elftallen in het veld. T. 1 gaat naar N.-Niedorp, dat j.l. Zondag haar eerste nederlaag leed. T. zal op een warme ontvangst kunnen rekenen, want zeer zeker zal N.N. ernstig trachten haar verloren punten weer in te loopen, welke tegen T. dubbele waarde zouden hebben. Indien T. echter mocht weten te winnen staat ze er mooier voor dan ooit Wanneer alle spelers zich geheel geven, is deze overwinning niet onmogelijk. Ook nu dient van te voren de te volgen speelwijze te worden be paald. Dit kan reeds voldoende zijn voor een overwinning. Het zal ons elftal zeer aangenaam zijn als het aantal supporters groot is. Ze hebben in Alkmaar voor de noodige bezieling gezorgd, doet dat ook nu weer. Geeft u nog tijdig op bij N, de Graaf. T. 2 ontvangt Atlas 1, dat momenteel' uit drie wedstrijden reeds zes punten rijk is. Ongetwijfeld zal hier door alle spelers uitstekend gewerkt moeten wor den. Alleen als er gewonnen wordt, kan weer aan een kampioensmogelijkheid ge dacht worden. Wanneer de spelers van het „2e" begrijpen ,dat ze er nu eensi voor moeten zorgen, dat een klas hooger nu juist het noodigst is voor de vereen., zal ook elke speler zich ten volle geven, om dan gezamenlijk elke tegenstander het hoofd te bieden. Dus T. 2 op voor de le klas. T. 3 gaat op bezoek bij Atlas 2, dat ook nog geen wedstrijd verloor. Nu ons 3e zoo'n flink elftal heeft jhebben we goede moed op de beide punten. Gerrit en zijn mannen zullen ons, hoop ik, niet teleurstellen, T. 1 vertrekt 11 uur boot; T. 2 speelt; om 2 uur; T. 3: wordt nog nader bekend gemaakt. Uit „Noordelijk Sportpraatje": Wat moeten we nu van de 4e klas zeggen? Welaan, we willen eens een stoutmoedige voorspelling doen: Texel weet zich voor- loopig nog aan het hoofd van de ranglijst te handhaven. Succes, dat haar vorm langzaam maar zeker herkregen heeft (Zondag ging Purmersteijn er met 3-0 in) maakt van nu af een begin met een ach tervolging, die haar ontknooping vindt op het eiland Texel in de match Texel Succes. De overige clubs blijven 'n kans- looze middenmoot vormen, waarin wel licht nog enkele malen één der leiders een beentje gelicht wordt. De rij zal door Vrone gesloten worden. Zouden we er ver naast zijn?" Programma N.H.V.B.: 2e kl. F.: Texel 2Atlas, Helder 5 Oudesluis 1, HRC 4Schagen 2. 4e kl. H.: Atlas 2Texel 3, De Cocks- dorpOudeschild 2, Helder 6Watervo gels 2. Voor morgen: Elftal Texel 1: J.Dukers D.Zuidewind Jo Ran A.Huizinga J.Gieles N.deGraaf M.Vlaming H.Ran G.Witvliet C.Zuidema Pijpers N.V. T. E. M. NA DE KEUKENSCHOONMAAK ELECTRISCH KOKEN O I1ÜH9 VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder 4 Nov. 3,46 2,52 6.58 4,26 M 5 5,01 3,07 6,59 4,25 D. 6 6,20 3,25 7- 4,24 W 7 n 7.42 3,50 7,02 4.22 D. 8 9,04 4,25 7,04 4,20 V. 9 10 19 5 15 7,06 4,18 10 11,19 6,22 7,08 4,16 Woensdag 7 Nov. Nieuwe maan. Texel 2: A. Daalder J. Helsloot A.DrosDz. P.Bruin A.DrosBz. C.KeijserLz. J.Kiljan Verheijen J.Bruin P.Neijens P. Res.Idema. Kikkert Texel 3: D.Visser B. Mulder J.Molenaar G.Dros H.Neijens W.v.Zeijlen K.Linnhose I.Boon A.Pen Schoorl S.Lan- geveld. Reserve A. Verseput Afberichten bij A. Dros Pz. D.D. KORFBAL. Morgen Verdo Nigro 1Elto, om twee uur op eigen terrein. Opstelling: Verdo Nigro I Dames Heeren Aanval N. Vermeulen P. Vermeulen J. Vermeulen H. Vermeulen Midden: A. Roeper P. Eelman M. Dros J. Pool Verdediging: L. Bruin J. Kiewiet A. Breesnee J. Kiewiet Res.: B. Lap. Res.: B. Zijm. Verdo Nigro 2 gaat naar O.K.C. Op stelling: Dames Heeren Aanval: A. Jellema B. Kiewiet F. Kikkert F. Durieux Midden: H. Kikkert J. Slikker A..de Graaf-Zijm J. Pothman Verdediging: N.Klumpert-Eelman S. Rijk M. Lagerveld J. Broekman Res.: J. Vlaming Res.: D. Koorn P.E. WOLVEEHANDEL 25-31 OCT. De wolveemarkt gaf te Leiden, Leeu warden, Zwolle, Rotterdam, Purmerend, Sneek en Groningen een gedrukter stem ming met «uauwer prijzen. Beide laatstge noemde markten verliepen bepaald slecht. De slechtere stemming op deze afdeeling is toe te schrijven aan het feit, dat de consenten voor October noodig voor uitvoer naar Frankrijk geheel waren verbruikt. Voor export was de vraag dus allerwege van weinig beteekenis. LEDENVERGADERING H.B.G. Een 34-tal personen had aan de oproep van het bestuur van bovengenoemd Ge nootschap gehoor gegeven de vergadering op Woensdag in De Oranjeboom bij te wonen. Dat de opkomst niet grooter is, schrijft de voorz., de heer M. D. Dijt, ten deele toe aan de weinige publiciteit, die aan deze vergadering was gegeven. Het be stuur was echter niet eerder in de gele genheid, aangezien pas in 't laatst vorige week in 't Kweekersblad de aankondiging werd gedaan van de vergadering, welke 5 Nov. a.s. wordt gehouden en waar besprekingen zullen worden gevoerd aan gaande de beschrijvingsbrief, welke, aldus voorz. de hoofdschotel van deze vergade ring uitmaakt. Spr. spreekt hierna in 'tj kort over de crisis in 't algemeen en di.c in de bollencultuur in het biezonder. Door de lage koersen van 't buitenland wordt ook onze bollenteelt zwaar getroffen. Maatregelen moeten worden genomen om onze teelt te bestendigen en de Tex. bol lencultuur voor algeheele ondergang te behoeden. In samenwerking met Bloem bollencultuur is eerder getracht op het gebied van saneering voor Texel een uit zondering te krijgen. Deze pogingen zijn echter alle mislukt. Ook thans blijft het de vraag, of de hier genomen besluiten iets in de schaal zullen leggen. In de hoop, dat de besprekingen van deze avond vrucht zullen dragen opent voorz. de vergadering en gaat de secr., de heer S. J. Flens over tot het lezen der notu len der vergadering van 7 Maart 1.1. De heer G.v.Santen vraagt hoe het zit met de accijnsvrije suiker, welke be schikbaar zou worden gesteld als bind middel bij de bespuiting. Voorz. ant woordt, dat thans deze suiker beschikbaar is. Naar aanleiding van de te behandelen beschrijvingsbrief, geeft voorz. 'n kort overzicht over de toestand in het bollen- bedrijf. De bollencultuur werd vooral in Engeland uitgebreid. De positie van Ne derland is zeer verzwakt, ook in Dene marken en Duitschland. Door saneering meende men de teelt te beperken en de cultuur te dienen. Toch is Nederland, dat door zijn bodem en klimaat een bevoor rechte positie inneemt, verplicht er voor te waken, dat zijn bollencultuur niet ge heel onder zal gaan onder de druk van landen als Engeland, Denemarken, Noor wegen en Finland, die de gouden stan daard verlieten. In alle landen wordt ge« saneerd in allerlei artikelen. Gebleken is, dat door de saneering lang niet alles gezond gemaakt is, doch daarentegen heel veel is verslechterd. Reden waarom spr. als zijn meening te kennen geeft, dat saneering weg moet, welke meening spr. met voorbeelden duidelijk tracht te maken. De heer S. J. Flens, merkt op, dat de saneering niet aan de verwachtingen be antwoord heeft. Men meende door ver plichte inlevering te bereiken, dat er niet te veel werd opgeplant en door de mi nimumprijzen een loonende teelt zou wor den verkregen. De overproductie blijkt echter nog groot te zijn. Ook de min. prij zen hebben door de vele ontduikingen niet aan de verwachtingen beantwoord. Wat de keuringen van het surplus voor de re geering betreft, üit schijnt ook vreemd te gaan. Bollen, voor export goedge keurd, worden voor de regeering afge keurd. Het is of de keurmeesters van de Sierteeltcentrale het consigne hebben zoo veel mogelijk af te keuren. Voor de broeiers, die reëel de saneeringsmaatre- gelen nakomen, is het verkoopen van afgekeurde bollen (soms 3 ct. p. Kg.) een groote ongerijmdheid. Wanneer de Sierteeltcentrale met het keuren soepeler optrad, was al veel gewonnen. Redenen, waarom de kweekers tegen saneering zijn, zijn er vele. In de oogen der Tex. kwee kers is de opzet van de saneering de, oude bollenstreek te beschermen. Dit kwam dezer dagen aan het licht, doordat bleek, dat teeltbewijzen uit kring 1 niet naar andere kringen verhandeld mochten worden. Ondanks vele gebreken zou spr. niet graag zeggen: weg met de sanoe- ring. Laat de sierteeltcentrale de ge maakte fouten herstellen. Engeland zou contingenteeren als er geen sancering die U kwelt en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis. Vannacht kunnen ze te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Ze nuwpijn, Spierpijn of gevatte koul NederlandschSmaakloos ouwel-omhulsel onvj Product poeder. Ge proeft daardoor) niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct; Volgens recept van Apotheker Dumont - Tt- •-*. L. kwam. Ware die contingenteering geko men, dan was dit voor ons vak de onder gang geweest. Maar ook zonder saneering zouden door de overproductie de prijzen gekelderd zijn. Door saneering is dit echter voorkomen. Laten de Tex. kweekers niet denken, dat saneering voor hen geen voordeel bracht. Daardoor is een groot kwantum ingeleverd, ook aan de over kant. Exporteurs, die voor minder geld kunnen koopen geven heusch niet meer voor Tex. bollen. Ook de teeltregeling is volgens spr. onmisbaar. Zonder haar: overproductie en waardelooze bollen. Zoo lang de wereldtoestand zich niet ten goede wijzigt, kunnen wij de teeltregeling niet missen. Minimumprijzen moeten blij ven gehandhaafd. Om die echter te hand haven, moest de sierteeltcentrale een op lossing zoeken, die iedere kweeker be vredigt. Ook min. prijzen voor het bui tenland wil spr. gehandhaafd zien. De oplossing zou misschien eenvoudiger en zonder de vele geldverslinderij en ambte narij gevonden kunnen worden. Als de S.C. besluiten kon in plaats van 95 pet. nu 90 op te planten was de overproductie voor het volgend jaar reeds weggewerkt. De teeltregeling kan vooreerst echter niet worden gemist. De maatregelen, welke aan de saneering hangen, moeten zoo vlug mogelijk worden afgeschaft, meent spr. Na nog eenige bespreking volgt stem ming over de volgende punten van de be- beschrijvingsbrief le. Moeten de saneeringsmaatregelen ook voor 1935 bestendigd blijven? (Met 20 van de 33 stemmen wordt met neen beantwoord). 2e. Moet de teelt van hyacinthen, tul pen en narcissen beperkt blijven tot de beteelde oppervl. van 1933'34 of moet deze uitgebreid worden? Vergadering stemt tegen uitbreiding. 3e. Zijn minimumprijzen of garantie prijzen gewenscht voor 1934—'35? 6 stemmen voor, 28 tegen. 4e. Moeten de maatregelen ter controle van de uitvoer blijven? Aangenomen ingeval saneering blijft. PRINSES SAHAI. De dochter van de Keizer van Abes- sinië, Ras Tafari (Flaile Selassie). Zij heeft onlangs met haar moeder een be zoek aan Jeruzalem gebracht. yfw «t ECHTPAAR JOLIOT-CUR1E. Deze Fransche geleerden slaagden cr te Parijs in, drie kunstmatige-radio-ac- tieve elementen te deen ontstaan. Voor de medische en technische wetenschap wordt dit van zeer groot belang geoor deeld. Mevr. Joliot is een dochter van nu wijlen het echtpaar Curie, dat zich door de ontdekking o.m. van het radio-actieve element radium een wereldnaam verwierf. AFGEVAARDIGDE. Benoemd wordt naar de vergadering te Haarlem de heer S. J. Flens. BESTUURSLID. I11 de vacature, ont staan door het bedanken wegens gezond heidsredenen van de penningm. de heer C. Eelman Az., werd door het bestuur voorzien door de benoeming van het be stuurslid, de heer P. Dalmeijer. In diens plaats wordt 11a herhaalde stemming be noemd de heer N. Schermer. Voorz. zegt, de afgetreden penningm., de heer Eelman persoonlijk dank te heb ben gebracht voor alles, wat hij in de 20 jaar voorde Vereen, deed, doch wil ook hier nogmaals dank brengen aan de heer Eelman, waarmee dc vergadering instemt. Voor de in voorjaar 1935 te houden tentoonstelling te Haarlem zijn door H. B.G. en Bloembollencultuur bollen inge zonden. Goedgevonden wordt deze ten toonstelling in één groep van beide ver- eenigingen te bezoeken. Dit zal dan min der duur worden. Niet-leden zullen tegen eenige extra kosten de reis kunnen mee maken. De heer Flens stelt voor die dag dan vooral een excursie te houden naar het laboratorium van Prof. v. Slogteren, waar veel te leeren zal zijn. 1 Een voorstel van de heer W. H. Lap, de saneering op eenvoudiger wijze, zon der allerlei rompslomp en geldkosten te doen plaatshebben, en welk voorstel door het bestuur in Haarlem zou worden ge daan, wordt na stemming verworpen (15 voor, 18 tegen). De heer Lap vindt het een groote on billijkheid, dat alle kosten door het vak zelf moeten worden gedragen, terwijl an dere bedrijven door de regeering worden gesteund. Door de heer W. Schumaker wordt nog even het woord gevoerd betreffende de saneering. Spr. zegt: we moeten mee varen in het bootje. De teelt is anders geloopen dan men dacht. Alles is veran derd. Eerst in de bollenstreek, nu in de heele wereld. Alle landen trekken nu de bollen tot zich. Exporteurs gingen in 't buitenland zelf telen. Nederland moet zorgen in het buitenland de bovenhand te houden. Hoe dan ook. Op de vraag van de heer C. Wonder op wie de kosten per R.R. drukken, op de koopers of op de verkoopers van teeltbewijzen, wordt geantwoord, dat deze komen op de koopers. Hierna sluit voorz. de vergadering met dank voor de aangename besprekingen en de beste wenschen voor de afdeeling. L.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5