No. 4891 48"" Jaargang Woensdag 7 Nov. 1934 De Nieuwe Texelsche Courant fEN KANOM5CHOTI Van week tot week Hongarije en de Een troon wankelt. Texelsche Berichten De Nazi's in Oostenrijk. Koningsmoord. Fransche plannen. De Vloot-Conferentie. Uw advertentie in dit Mad op Texel huis aan huis geiezm is sinds 1 Juli 1930 hi dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 8 9 10 11 12 13 14 Nov 9,03 9.40 10,22 11,02 11,53 0,19 1.15 LICHT OP RI|WIELEN en R1ITUIGEN 4.45 ZATERDAGAVOND. Uit Oostenrijk komen opmerkelijke be richten. Schussnigg en prins Starhemberg onderhandelen met de nationaal-socia- listen over het opnemen van deze laatsten in het vaderlandsche front. Het heette eerst, dat een onvoorwaardelijke erken ning van het recht op zelfstandigheid van de Oostenrijksche staat van de nazi's zou worden geëischt, vóór men nader met hen zou willen praten. En die voor waarden kunnen zij niet aannemen, werd dan verder gezegd. Later bleken de on derhandelingen grootsch opgezet; en vele belangrijke figuren, ook onder hen die dicht bij de nationaal-socialistische be weging staan zonder er deel van uit te maken nemen eraan deel. Men vraagt zich af, waarom prins Starhemberg, die lange tijd zoo fel tegen alle betrekkingen met nazi's was, nu tot deze onderhandelingen bereid is gebleken. Daarvoor wordt een sensationeele verklaring aan de hand ge daan. De aanvoerders van het Oostenrijk sche leger zouden de regeering hebben voorgesteld, alle gewapende formaties in de burgerij, die steeds een gevaar voor de binnenlandsche vrede opleveren, te ont wapenen. Dit voorstel zou een vrij drin- §end karakter dragen. Natuurlijk wil prins tarhemberg zijn aanhangers niet ontwa pend zien. Daarom zou hij nu de bespre kingen hebben geëischt, die hij te voren verworpen had. Is dit verhaal juist, dan zou men in de komende tijd nog ver rassende dingen uit Oostenrijk kunnen vernemen. Ten opzichte van de moord op Koning Alexander is in Zuid-Slavië een opmer kelijke zwenking in de openbare meening waar te nemen. De indruk, die het ge duld der Hongaren tegenover de samen zweerders elders had gemaakt, mocht nog zoo ongunstig zijn, in Zuid-Slavië zelt richtte de verontwaardiging zich vooral tegen Italië. Dit werd er niet beter op, toen bleek, dat men daar de gevangen genomen samenzweerders Pa- welitsj en Kwaternitsj, niet wilde uitle veren en dienaren der 'Fransche justitie' zelfs geen gelegenheid kregen, hen vrij te verhooren. Nu is die stemming opeens veranderd. De Zuid-Slavische pers ziet plotseling in Hongarije de ware zondaar. Italië komt blijkbaar niet meer in aan merking. De reden daarvoor is gemakke lijk te bevroeden. De andere landen der Kleine Entente, die in hun eigen pers dezelfde tactiek volgen, hebben dat te Belgrado gedaan gekregen. De bedoeling ervan kan slechts zijn, om de verzoening tusschen Italië en Zuid-Slavië te verge makkelijken. De politiek van koning Alexander zou dan hebben gezegevierd: Zuid-Slavië wil ook nu nog het zijne doen om aan een toenadering tusschen Parijs en Rome niet in de weg te staan. De nieuwe mannen te Belgrado hebben zich dus door Berlijn niet laten overhalen, om een andere, internationale oriëntatie te kiezen. Oöring is in zijn door hem zoo delicaat uitgevoerde zending, niet ge slaagd Zoo ziet het er tenminste uit. Men zal dit alles te Parijs met groote opluch ting hebben waargenomen. Weken lang is men er verre van gerust op geweest, welke koers Zuid-Slavië zou inslaan, voor al toen de toon tegen Italië biezonder fel werd. De Hongaren schikken zich voor- loopig kalm in hun rol van zondebok. Zij achten die blijkbaar niet al te gevaarlijk. Intusschen zijn er weer moeilijkheden in het nieuwe Zuid-Slavische kabinet. Reeds is de minister van justitie afgetreden, en het is mogelijk, dat anderen volgen. Doumergue gaat nu spoed maken met zijn hervorming van de Fransche con stitutie. Op het congres der groote radi cale partij is gebleken, dat zijn oude vrienden het hem niet al te moeilijk zul len maken. Wel zal hij waarschijnlijk wat water in zijn wijn moeten doen, ten op zichte van liet recht tot ontbinding van de Kamer. Maar er schijnt zooveel van over te blijven, dat hij er genoegen mee nemen kan. Gaat alles naar zijn wensch, dan krijgt de hervorming binnen eenige weken haar beslag. Intusschen schijnt Frankrijk in deze dagen een nog veel spannender avontuur begonnen, dan dat van zijn grondwetsherziening. Er zijn aan de sterke Fransche troepenmacht, welke aan de grens van het Saargebied gele gerd is, instructies verstrekt voor het geval de S.A. zou trachten, door een handgreep de beslissing in het Saarge bied naar Duitsche wensch te forceeren. Deze berichten lijken ons alleszins ge loofwaardig, daar wij te voren reeds van deze plannen der Franschen hadden ge hoord. In Duitschland doet men zeer verontwaardigd, maar daartoe is weinig reden. Immers, als men van Duitsche kant niets onrechtmatigs onderneemt, blijven de Fransche troepen rustig waar zij zijn. Zonder Fransche hulp ecliter zou een Putsch der S.A. niet verhinderd kun nen worden. Daarvoor is de politie in het Saargebied niet sterk genoeg. Het denk beeld, een handgreep te kunnen wagen, zou voor de wilde S.A.-elementen een groote aanmoediging zijn. Nu de Fran schen echter blijk geven, gereed te staan om zich er mede te bemoeien, zal de ijver van op avontuur beluste heeren aan zienlijk bekoelen. Feitelijk moet dit ook een geruststelling zijn voor Berlijn, dat van een dergelijke onderneming niets goeds te verwachten had. De voorbereidende besprekingen voor de vlootconferentie te Londen, tusschen Amerika, Engeland en Japan, hebben nog geen veelbelovende resultaten opgele verd. Engelschen en Amerikanen zijn het eens over het onaannemelijke van de Ja- pansche eischen. Zoowel wat de verhou ding in kracht der vloten betreft, als ten opzichte van de indeeling der vloten kun nen de beide westelijke zeemogendheden zich niet met de denkbeelden van Japan vereenigen. Bij de besprekingen doemen tegelijkertijd politieke moeilijkheden aan de horizon op. Japan zal zich zeker lange tijd heel ontoegankelijk betoonen voor de eischen der andere groote mogendheden. Men zal moeten afwachten, of het, na de anderen sterk op de proef te hebben gesteld, tenslotte voor een beschikking te vinden zal blijken. Veel zal afhangen van de omstandigheden van het oogenblik te Tokio, waar verschillende invloeden el kaar bestrijden en beurtelings de over hand behalen. Er wankelt weer een troon, maar deze keer niet in Europa. Koning Prajadhi- pok van Siam heeft gedreigd afstand te doen van de troon, als men hem werke lijk een biezonder recht van gratie, waar over de koningen van Siam bij traditie1 beschikken, zou afnemen, zooals reeds besloten was. Wij weten niet hoeveel kracht dit dreigement van de koning zal uitoefenen. Hij heeft onder de grooten van zijn rijk vele vijanden. Zóóveel moeite heeft hij reeds met opstanden ge had, dat zijn langdurig verblijf in Europa heel goed kan samenhangen met de wensch, zijn gezalfde persoon niet aan al te groote gevaren bloot te stellen. Zijn langdurige afwezigheid heeft zeker ook zijn populariteit niet verhoogd. Het is wel mogelijk, dat de koning en de ko ningin, die zich beiden in Europa zeer in hun element voelen, erweinig bezwaar tegen hebben, voorloopig hun verblijf te vestigen in deze, voor hun rustiger oor den. Men stelt reeds ingewikkelde be rekeningen op voor de opvolging. Ande ren meenen, dat Siam, als de koning werkelijk aftreedt, de voorkeur er aan zal geven een republiek te worden. Voor loopig echter zijn wij nog niet zoo ver. We zullen eerst moeten zien, of koning Prajadhipok genoopt zal worden, het aan tal der koningen zonder kroon in Europa met zijn persoon te vermeerdenen. N.V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH O GEEN VUILE PANNEN. IN RECORDTIJD VAN LOS ANGELES NAAR NEW-YORK. In 56 uur en 56 minuten suisde de Dieseltrein van de Union Pacific langs de 5350 K.M. lange spoorlijn van de West kust naar de Oostkust der Vereenigdc Staten. De grootste snelheid, welke de de trein bereikte, bedroeg 193 K.M. per uur. De bestuurder, Robinson, had zich echter zoo ingespannen om zijn trein te doen zegevieren, dat hij na aankomst op het Grand Centraal station in zwijm viel. DAT ZOU JE WEL WILLEN. Michel Kwiek heeft zich tot Zigeuner koning laten uitroepen. Hij is voorne mens aan de Engelsche regeering toe stemming te vragen voor de stichting van een Zigeunerstaat, welke zich aan de Ganges zou moeten uitstrekken en waar over hij dan de scepter zou willen zwaaien. Ach, je kunt het probeeren in deze tijd van crisis en malaise. HET PECH-PAAR MOLLISON. Dat was me een strop! Aanvankelijk aan de kop der Melbourne-vliegers, maar al spoedig met een defecte motor te Al lahabad aan de grond. We beelden hier het vliegerspaar af, Amy en Jimmy, diep teleurgesteld, staande voor hun toestel, dat hardnekkig weigert verder te vliegen. Illlll© Wat zei hij, toen jij hem uit- jjj|||+ maakte voor oplichter? jjljjj* Hij zei: Doe asjeblieft niet IIIIII+ zoo collegiaal. Cer> kanonschot hoort hjj oi«t. hü slaapt maar door. Haar zèq je heel zachf aan z'n Oör, J.6ttUNO'5 ECHTE FOlElSCIte BAAI-TABAK Dan is de rakker; Dadelijk* wakker' ALG. VEREEN. VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. De vergadering der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, Vrijdag in De Oranjeboom belegd, werd door 22 per sonen oezocht. Voorz. H.Leber opende met een kort woord, waarin hij op het voornaamste punt der agenda wees: be handeling beschrijvingsbrief alg. vergad. te Haarlem. De problemen, welke deze brief vermeldt, zijn belangrijk, maar ook ingewikkeld en daardoor moeilijk te over zien. Het gaat niet om rekensommetjes, waarvan de uitkomst vaststaat. Tal van factoren beslissen over de stand van za ken in een min of meer ver verwijderde, toekomst: contingenteering, invoerrech ten, geblokkeerde vorderingen, devaluatie, enz. Na lezing der notulen door sccr. H. Bruijn, die dank ontvangt voor zijn wel verzorgd en uitgebreid verslag, volgt behandeling beschrijvingsbrief. (De uitslag van de voornaamste stem mingen gaven we Zaterdag reeds.) Eerst werd beraadslaagd over 'de vraag, of de maatregelen tot beperking van de teelt gehandhaafd zouden moeten blijven. De meerderheid van het Hoofdbestuur wil deze vraag met „Ja" beantwoorden. De heer N. Schumaker is ook van deze meening. Zonder sancering zouden we z.i. weer stikvol met narcissen zitten, waar van het buitenland het meest zal profi- tceren. De lieer Dr. Dijt is absoluut tegen saiieeriiigsmaatregelcn en zet breedvoerig zijn bezwaren uiteen. Saneering brengt het gevaar van verplaatsing der cultuur naar het buitenland, mee, zegt spr. Er zijn niette veel bollen, maar er is te weii nig koopkracht. Werd de teelt vrijgelaten, dan zou de prijs wel dalen, maar de om zet omhoog gaan. Laten uitzieken is beter dan vaii regeeringswege ingrijpen. Nu zijn we door de hooge prijs veel klan ten kwijtgeraakt. Saneering houdt de kosten te hoog door rompslomp van ad ministratie en ambtenarij. Het saneerings- plan ging destijds van de Bollenstreek uit, waar men duur land gekocht heeft of op hooge hypotheek zit. Die streek wenschte bescherming, nadat ze eerst andere deelen van het land met bollen had volgestopt. En dan mag ook het moreele bezwaar niet onderschat wor den we kweeken geen bollen om er een deel van te laten vernietigen maar voor de consumptie.. De heer Parlevliet bestrijdt de heer Dijt. Hij schrijft toename v.d. teelt in Eng. niet aan de saneering in Holland toe.. Immers zou bij vrije teelt hier b.v. En geland wel waken voor onbeperkte in voer door invoerbeperking of hooge rechten, opdat eigen kweekers niet gedu peerd zouden worden. Onze prijs zou dan weinig meer kunnen bedragen, terwijl thans nog veel bollen tegen een behoor lijke prijs naar Engeland gaan. Dat de de bollen voor vernietiging niet bestemd zijn, geeft spr. toe, maar de kweeker verlangt toch winst en moet dus wel an dere wegen zoeken om daartoe te gera ken. Als oudste Texelsche kweeker, aldus de heer K. Kalis, verklaar ik mij op grond van mijn 40 a 45 jarige ervaring, tegen de saneering. Ik voorspel, dat de helft der kweekers binnen eenige jaren failliet gaat, als de saneering blijft en dat op da duur maar acht van de honderd; kweekers zich staande zullen kunnen hou den. De heer Parlevliet: Ik heb alle respect voor uw ervaring, maar wij leven nu in een zeer biezondere tijd, die zijns gelijke niet kent. We beleven een economische oorlog, waaruit we ons zoo goed mogelijk TEXELSCHECOURA ,Z lO-O-O 4 «CU. P€A

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1